EP153 nobelova cena za literaturu

  Рет қаралды 10,200

Na potítku

Na potítku

Күн бұрын

Пікірлер: 51
@lukaslev46
@lukaslev46 Жыл бұрын
tendle kanál je geniální a to jsem maturoval před 20ti lety
@raddy6693
@raddy6693 2 жыл бұрын
Skvělé video, moc mě bavilo. Vždycky si je pouštím k domácím pracem, hned to utíká rychleji a člověk se i dozví spoustu nových věcí. Díky! :)
@katarinahaulikova2845
@katarinahaulikova2845 3 жыл бұрын
Díky za krásne a poučné videa. Vytvárajú závislost. Tak nech si zas rychlo v pohode.
@vieranemethova6728
@vieranemethova6728 3 жыл бұрын
Ďakujem za objasnenie mnohých skutočností k tejto téme, niektoré som ani netušila.
@HanaRodna
@HanaRodna 3 жыл бұрын
Držím palce, ať je brzy lépe, díky za zajímavý video.:)
@lucietegtmajerova5294
@lucietegtmajerova5294 3 жыл бұрын
To chce píseň proti trudnomyslnosti.
@aut0maniak
@aut0maniak 3 жыл бұрын
Ódu na radost asi😂
@jitapar
@jitapar 3 жыл бұрын
Už dlouho přemýšlím o tom, jakou mají tyto ceny hodnotu. :D Moc děkuji za video.
@petrv9486
@petrv9486 3 жыл бұрын
Poezie má úplně jiné postavení nejen v arabském světě, ale i ve světě perském! Já byl dvakrát v Íránu a tam se čekají na hroby íránských tradičních básníků fronty a platí se vstupné :D Dovede si někdo představit, že se na hrob Máchy stojí denodenně fronty a lidé si tam nazpaměť veršují Máchovy básně!? :D Kohokoliv potkáš kdekoliv a požádáš ho o zaveršování nějakého ghazalu, tak prostě spustí. Je to krásné a libozvučné, nejčastěji něco od Háféze, který má hrob v Shirazu. Škoda, že do češtiny to není skoro vůbec překládané, od Háféze jsem našel pouze kolibřičí vydání "Co zbude z růží, když je slavík zradí", přitom v jednom antikvariátu jsem našel překlad do němčiny obrovského množství básní už z roku 1845. Na to, že je to 14. století, připomíná to spíš evropskou poezii o mnoho set let později. V hlavní roli přátelství, láska a víno, včetně odkazů na antiku. Íránský režim sice tvrdí, že víno má být něco jako božská podstata (protože nějak se s tím ajatolláhové srovnat musí), ale všichni ví (nebo to aspoň tak vnímají), že víno je v těch básních prostě víno. Však má také každý správný Íránec na zahrádce vinnou révu a režim dělá, že to nevidí. Koneckonců odrůda vína Shiraz odkazuje na kdysi tradiční vinařskou oblast kolem Shirazu. Pár oblíbených úryvků: "Pár osvícených přátel, pohár vína, kout na zahradě, řádku knih, to nevyměním za statky obou světů, kdybych u všech lidí vzbudil jen pošklebek a smích..." "...Jen s plným pohárem přijď ke mně na návštěvu, ctnost neznám, moje duše nechce být nevinná a z mého prachu kéž by udělali džbán, abych už nikdy nebyl bez vína..." I když je to velmi velmi okrajové, Háfez by třeba také zasloužil video!
@andrej.mentel
@andrej.mentel 2 жыл бұрын
Cit.: "Dovede si někdo představit, že se na hrob Máchy stojí denodenně fronty a lidé si tam nazpaměť veršují Máchovy básně!?" Presne toto mi napadlo, keď mi kedysi kamarát po návrate z dlhšej cesty po Iráne hovoril o jednom zážitku: boli tuším v Šíráze a všimli si, že pri jednom pamätníku v parku posedávajú dvojice-trojice ľudí (hlavne mladých), vždy jeden číta niečo z nejakej knižky, ostatní počúvajú a potom sa prestriedajú. Najskôr si myslel, že to je nejaká škola Koránu, ale keď sa ich spýtal, čo tam vlastne robia, tak skoro spadol z nôh. Že to je pamätník jedného z ich veľkých básnikov a oni tam čítajú jeho verše. Vtedy som si skúsil predstaviť u nás na Hviezdoslavovom námestí niekoho, kto by pri pamätníku recitoval Krvavé sonety, a ehm, nejako mi to nešlo. (Potom sa dopočul, že existujú aj súťaže v recitácii klasickej perzskej poézie, ktoré sú veľmi populárne aj čo sa týka účastníkov, aj divákov.)
@inart9774
@inart9774 3 жыл бұрын
Ať je líp! Díky za další video. Nechtělo by se ti vytvořit výstup o nové knize o Bobu Dylanovi? Seifert byl nominovaný vícekrát. Četla jsem korespondenci, kde je několik let za sebou dotazován Roman Jacobson, koho by nominoval za literaraturu a on jim pokaždé vysvětluje, že už se vyjádřil a stále trvá na původním názoru, proč by ji měl dostat JS. Takže za něj orodoval několik let po sobě, než to vyšlo.
@monika270568
@monika270568 2 жыл бұрын
Díky za další skvělý díl.
@michalvolf4973
@michalvolf4973 3 жыл бұрын
Osobně velice lituji, že Nobelovu cenu nedostal můj oblíbený spisovatel Karel Čapek. I když byl několikrát nominován. Podle mého názoru si ji zasloužil více, než Jaroslav Seifert. Jeho tvorba je nadčasová. A je neuvěřitelné, jak dokázal předběhnout svoji dobu. Třeba Obyčejný život zahrnuje i paralelní vesmír-dávno před Hawkingem.
@ondradvori
@ondradvori 3 жыл бұрын
Musím souhlasit. Čapek je nadčasový a předjímal mnohé.
@mcdown5186
@mcdown5186 3 жыл бұрын
Mohl by jsi udělat video i na Pulitzerovu cenu? Četl jsem, že pro některé autory to byla větší pocta než nobelovka. Tvoje videa jsou parádní. Díky moc.
@knedl1k_
@knedl1k_ Жыл бұрын
*bys
@Rulets1010
@Rulets1010 3 жыл бұрын
Jako člověk co často trpí špatnýma náladama můžu říct, že pravidelný sport, aspoň krátká procházka nebo běh, na takové stavy dost pomáhá :)
@hanalindtnerova7129
@hanalindtnerova7129 3 жыл бұрын
Velmi zajímavé, děkuji
@NeoMindVoS
@NeoMindVoS 3 жыл бұрын
To, že měl Vrchlický dostat nobelovku, slyším prvně, tudiž jsi tímto zlepšil můj den:> Vrchlického mám moc ráda, i autorské dílo, i překlady. Ps: Taky bychom mohli zavést básnickou suprstár. Alespoň by bylo na co se v té televizi koukat (vyjma vyjímky).
@matyldazavadilova2014
@matyldazavadilova2014 3 жыл бұрын
Děkuji za pěkné video :)
@ondradvori
@ondradvori 3 жыл бұрын
Davide, moc děkuji za další rozšíření obzorů. Chtěl jsem se zeptat, jestli nemáš v plánu udělat video o Michalu Ajvazovi. Teď čtu Druhé město a myslím, že je to jeden z nejpozoruhodnějších autorů současného českého prostoru. Jinak přeju hezký den!
@ivonafrohlichova9991
@ivonafrohlichova9991 3 жыл бұрын
Knihu B. Bjornssona Sedliacke poviedky sme mali doma a kniha S Lagerlofovej Gosta Berling v hlavnej úlohe s Tommy Berggrenom bola aj sfilmovaná. Obidve som prečítala, ako aj ďalšiu knihu Lagelofovej Jeruzalem.
@janrez1465
@janrez1465 3 жыл бұрын
Štveš mě. Jdu si Tě koupit. Třeba Ti bude líp.
@TheCrazypizza
@TheCrazypizza 3 жыл бұрын
Dobre, že ste povedali, inak by som neprišla na to, že Potítko je na Patreona. Som učiteľka slovenčina a mám pocit, že aktuálne David Jirsa obohacuje hodiny literatúry viac ako dávny historický relikt zvaný maturita :) Ďakujem.
@petrbohac9500
@petrbohac9500 3 жыл бұрын
Jso borec:))
@du809
@du809 3 жыл бұрын
Tohle je skvělý díl.. Aspoň je znát, že je literatura důležitá ❤️. Ale je zvláštní, že o tom rozhoduje 18 Švédů 😁 chtěla jsem se zeptat - co říkáš na dílo Antonína Brouska? Nedávno jsem na něj narazila a jeho poezie mě velmi překvapila, nevím, co si o ní myslet. Je jeho tvorba reakcí na komunismus? Nebo spíš na lidský život obecně?
@martinmachurka5230
@martinmachurka5230 3 жыл бұрын
Uvažovalo se někdy o tom, že by se z Nobelovy ceny stala skutečně mezinárodní cena? Že by komise byla mezinárodní?
@baruproke9893
@baruproke9893 3 жыл бұрын
Tak ať je ti brzo lépe!!! :D
@ondradvori
@ondradvori 3 жыл бұрын
2:45 Jak to tak vidím, asi si vezmu úvěr, na pár let zavřu doma s Arabštinou pro samouky, napíšu básně na téma, jak Evropan k Dálnému východu srdcem přilnul, a pojedu to do Abu Dhabi vyhrát... To je plán.
@DrZaius-vr7to
@DrZaius-vr7to 3 жыл бұрын
Já si o nobelovce za literaturu myslím zhruba to samé, jako o nobelovce za mír, nebo třeba o oskarech. I když pominu kontroverznost, nebo někdy možná i účelovost některých ocenění (a oceněných) především mi osobní zkušenost říká, že podle těchto cen nejsem schopen najít dílo, které mě opravdu zajímá a mnohá díla (a osobnosti), které považuji za hodné zájmu je nemají a z různých důvodů nikdy mít nebudou, tak proč se o ty ceny starat? Zde musím stát v jedné řadě s anarchokapitalisty. Opravdová kvalita se pozná podle toho kolik peněz se na tom dá vydělat ... Ačkoliv měřeno touto metrikou uznávám, že ve světě tištěného slova by pravděpodobně vyhrál nějaký pornočasopis :-)
@shirokko7415
@shirokko7415 3 жыл бұрын
Zdravím. Někde jsem zaslechl že původně se ohledně té Nobelovkyi spíš než o Seifertovi uvažovalo o Holanovi, že by ji měl vyhrát spíše on. Mohlo by být na tom něco pravdy, nebo jsem si přečetl jen nějaký čudný výdrb?
@jozefhrdy299
@jozefhrdy299 3 жыл бұрын
Plánujete ještě v dohledné době dělat rozbory knížek jestli ano byl bych rád za Kníšku Karla Kryla
@janvokral3807
@janvokral3807 3 жыл бұрын
Napadá mě jedno jméno, které by si Nobelovu cenu za literaturu zasloužilo, a to španělský autor Javier Marías, četl jste ho a máte na něj případně nějaký názor? :-) Ze současníků mě pak ještě napadá Paul Auster, kterého mám tedy osobně taky načteného.
@anelzaanel
@anelzaanel 3 жыл бұрын
Bjornson je znamy na Slovensku. Ako jediny literat sa verejne zastal Slovakov utlacanych V Uhorsku. V Tatrach je podla neho pomenovana chata - hotel.
@andrej.mentel
@andrej.mentel 2 жыл бұрын
Hej, len mám dojem, že ho skôr poznáme z dejepisu ako "aktivistu" než z literatúry ako spisovateľa.
@anelzaanel
@anelzaanel 2 жыл бұрын
@@andrej.mentel Občas v divadlách dávajú jeho hry. Naposledy v SND v Bratislave 2018 jeho hra Nad našu silu. O tom, ako rôzne skupiny a záujmy nie sú schopné sa dohodnúť na ničom.
@petrkozisek1
@petrkozisek1 3 жыл бұрын
Určitě zaslouženou nobelovkou je v roce 1946 Hermann Hesse.
@helenanovotna901
@helenanovotna901 3 жыл бұрын
Miluji Steinbecka za jeho ,Na plechárně, po slovensky , Pod kalifornským slnkom,
@sansera69
@sansera69 3 жыл бұрын
o Bjornsonovi sa učíme na Slovensku ako o veľkom podporovateľovi Slovenskej národnej obrody. divné
@user-oq3fo1qp7p
@user-oq3fo1qp7p 3 жыл бұрын
21:07 Je podle mě zčásti špatný přístup, který se dá použít v literární vědě, ale těžko v přístupu k širším souvislostem literatury ve světě. Ta cena má nemalý dopad třeba v oblasti politiky, diplomacie nebo nějaké kulturní antropologie. Už jenom to, že ta cena se dává spisovatelům, a ne dílům znamená, že se orientuje převážně na autory. Chtě nechtě potom budou veřejnost zajímat třeba politické názory autora nebo různě pravděpodobné interpretace díla. Já jsem také fanoušek (post)strukturalistického přístupu k literatuře a mám rád romány např. Grasse, ale z pohledu udělení světové ceny za literaturu je to těžko myslitelná představa.
@tomaskuchta1000
@tomaskuchta1000 Жыл бұрын
Ja si myslim, ze ti chybi Pasternak
@m6km6k
@m6km6k 2 жыл бұрын
Ciwe! Tvrzení že John Steinbeck si nezaslouží Nobelovu cenu mi přijde hodně odvážné... Leda tedy že by se uplatnilo to "příliš známý a populární autor".
@Rulets1010
@Rulets1010 3 жыл бұрын
V exaktních vědách byla třeba udělena Nobelova cena za lobotomii 😂🥲
@vojtechrejtar1789
@vojtechrejtar1789 3 жыл бұрын
Komu, kdy?
@Rulets1010
@Rulets1010 3 жыл бұрын
@@vojtechrejtar1789 António Egas Moniz, 1949
@endrerizek
@endrerizek 3 жыл бұрын
Mommsena poznám pisal aj o rímskom práve. Bjørnstjerne Bjørnson zas pisal aj o tragédii v Černovej. 😅
@MajkaMajko
@MajkaMajko 3 жыл бұрын
Tak historici Mommsena obvykle znají, protože je asi jediný, kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu faktu. Bjørnsona znám hlavně kvůli parku v Brně;)
@andrej.mentel
@andrej.mentel 2 жыл бұрын
Myslím, že Bjørnson je na Slovensku dosť známy, ale tiež skôr zo stredoškolského dejepisu než z literatúry.
@archeopterixneuroza4715
@archeopterixneuroza4715 3 жыл бұрын
Nevidím problém v tom, že pár lidí ze země, která to financuje, udělí nějakou cenu. Dle mého názoru je literatura ještě v pohodě (i když nepovažuji každé ocenění za smysluplné), u laureátů přírodních věd je to ještě horší, tam to dostávají lidé, u kterých to vážně nechápu.
@vojtechrejtar1789
@vojtechrejtar1789 3 жыл бұрын
Kdo třeba?
EP154 čtenář
30:20
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
EP170 mýtus o faustovi
28:53
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 🙈⚽️
00:46
Celine Dept
Рет қаралды 109 МЛН
快乐总是短暂的!😂 #搞笑夫妻 #爱美食爱生活 #搞笑达人
00:14
朱大帅and依美姐
Рет қаралды 12 МЛН
How To Choose Mac N Cheese Date Night.. 🧀
00:58
Jojo Sim
Рет қаралды 87 МЛН
EP121 smrt autora
40:05
Na potítku
Рет қаралды 17 М.
EP159 detektivka
36:42
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
Nobelovy ceny za fyziku 2019
4:46
Dobré vědět
Рет қаралды 4,8 М.
EP235 ken kesey - vyhoďme ho z kola ven
29:41
Na potítku
Рет қаралды 7 М.
EP165 piráti
27:44
Na potítku
Рет қаралды 9 М.
Jaroslav Seifert - Maminka, rozbor a životopis
12:41
Knihy trochu jinak
Рет қаралды 13 М.
EP152 feministická literární věda
32:40
Na potítku
Рет қаралды 9 М.
EP82 antoine de saint-exupéry - malý princ
22:43
Na potítku
Рет қаралды 133 М.
VL11 mýtus
30:51
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
Od kapky k Nobelově ceně
1:48
Akademie věd České republiky
Рет қаралды 4,8 М.