Fajny odcinek ciekawe czy po kukurydzy można zasiać pszenżyto bo mam ziemie za słabe na pszenicę za mocne na żyto są pszenżyta do późnego siewu np probus fredro ale ciekawe jak to się udaje przy późnych siewach np po kukurydzy :-) POZDRO
@epole_kanal2 жыл бұрын
Z doświadczenia, odmiany pszenzyta, które są przeznaczone do opóźnionych siewów, potrafią się dobrze rozkrzewić wiosną. Żeby im pomóc, pamiętaj tylko o dużej dawce formy azotanowej w nawozie na 1 strzal lub opryskaj regulatorem wzrostu (CCC, trineksapak) w fazie krzewienia.
@catchallenger78412 жыл бұрын
Ewentualnie pszenżyto jare w dobrych latach plon jest porównywalny
@xyzxyz67702 жыл бұрын
@@catchallenger7841 nigdy nie siałem pszenżyta jarego ale ci co siali to tak średnio polecali nie byli z niego zbyt zadowoleni
@catchallenger78412 жыл бұрын
@@xyzxyz6770 To zależy czego kto oczekuje nie jest wymagające dobra roślina w dobie drogich nawozów. Mój sąsiad sieje je co roku z wsiewką z kończyny i dobrze to wychodzi
@xyzxyz67702 жыл бұрын
@@catchallenger7841 miedzy 5 a 6 ton oczekuję na moich mozaikach glebowych
@rafadobaj7645 Жыл бұрын
Moim zdaniem dawka około 100 kg czystego N w postaci saletry na start to dobry wybór później jak będzie sucho to szkoda siać tych ziorek
@AgroMarcin22112 жыл бұрын
U mnie co roku tylko saletra, i zawsze z N2 problem bo sucho. W tym roku lecę 150 kg saletry na N1 (około 15 marca) a na N2 (początek kwietnia) około 200 kg mocznika z inhibitorem. Pszenice odchwaszczone, siane w optymalnym terminie w dobrej kondycji. Zobaczymy jak to wyjdzie
@epole_kanal2 жыл бұрын
Z jakiego rejonubPolski jesteś?
@AgroMarcin22112 жыл бұрын
@@epole_kanal Podlaskie
@stanciak2 жыл бұрын
kurcze , 90 kg na dzień dobry przy takiej obsadzie , ja mam 200roslin 3 rozkrzewienia i 40 kg tylko dałem bo nie chce żeby się zagęściła , za 3 tyg 100kg pójdzie i fajrant z azotem.
@epole_kanal2 жыл бұрын
A gdzie gospodarujesz? Za 3 tygodnie jak nie popada moze być za sucho, żeby te 100kg azotu roślina była w stanie pobrać z gleby.
@stanciak2 жыл бұрын
@@epole_kanal centralna wlkp. oczywiście nie twierdze że mój sposób będzie dobry, po prostu nauczka z zeszłego roku za mocne rozkrzewienie , i czerwiec zweryfikował , Wiem że na 2 tyg bez deszczu prognoza, no ale bez przesady musi coś spaść za 3 tyg.
@grmontbeliarde59872 жыл бұрын
Rsm kiedy mozna juz podawac chodzi mi o temperatury , czy nie ma to znaczenia bylaby to 2 dawka , 1 poszla w granuli
@epole_kanal2 жыл бұрын
Jeżeli posiałeś 1 dawkę w granuli, to nie musisz się narazie spieszyc z drugą dawką (jeżeli piszesz o zbozach). Co do temperatur, nie ma obecnie takich, które by wykluczały stosowanie RSM. Różnica jest taka, że ten nawóz jest już podany w formie płynnej, czyli nie musi się rozpuścić, ale nadal musi wejść wgłąb gleby, a rośliny muszą go pobrać- więc w obecnych warunkach nadal to zajmie conajmniej kilka dni.
@joepyra2 жыл бұрын
Będziecie może mieli jakieś stoisko na agrotech w Kielcach? :)
@epole_kanal2 жыл бұрын
Hej, nie planujemy ;)
@stanciak2 жыл бұрын
Akurat w tym roku taniej jest dokrzewić chemicznie niż marnować tak drogi azot na dokrzewianie.
@epole_kanal2 жыл бұрын
Zgadza się. A jak to zrobić? O tym tutaj: kzbin.info/www/bejne/bZaZnn6reZqfsMk
@marcinm10622 жыл бұрын
Zwróć uwagę, że wspominaliśmy w odcinku o tym, że i tak ten azot na 1. dawkę bym zaaplikował ze względów na potrzeby roślin do wydania wysokiego plonu. Celem samym w sobie nie jest "dokrzewienie" pszenicy, ale poprowadzenie plantacji tak, aby wydała jak najlepszy plon. Zauważ jakie byłoby to proste i tanie... stworzyć 800 pędów i dać równolegle 40kg N na pierwszą dawkę. Niestety tak to nie działa. Pozdrawiam.
@stanciak2 жыл бұрын
@@marcinm1062 Ok a co z starymi książkami które mówią że tak wczesna faza rozwojowa pszenicy nie jest w stanie pobrać więcej jak 70 kg azotu z jednej dawki?
@marcinm10622 жыл бұрын
@@stanciak Ja podchodzę do tego w ten sposób, że pewną ilość azotu podaję wcześniej i traktuje jako taki "bufor" między N1 a realnym działaniem N2. Mam świadomość, że nie całe 100 kg N roślina jest w stanie pobrać w krótkim czasie, jednak nie obawiam się tego, bo z tym azotem nic się nie wydarzy, tym bardziej jak gleba jest przygotowana do "przytrzymania" tego pierwiastka . Niejednokrotnie było tak, że w momencie aplikowania N2 było tak mało opadów, że miałem wrażenie, że połowa tego azotu to było nawożenie kolejnej rośliny uprawnej. Jeżeli pogoda będzie taka jak pokazują radary, czyli że w kwietniu dopiero będzie więcej opadów to N2 będzie dobrze wykorzystany. Ale wiesz jak to z prognozami... stąd staram się zapobiegać i wolę tego azotu dać trochę więcej na starcie.
@epole_kanal2 жыл бұрын
@@marcinm1062 100% zgoda. W najbliższych prognozach brak opadow. A nawet gdyby były, to na takiej glebie jak u Marcina musiałoby spaść dużo deszczu, żeby przepłukać podany azot.