Subskrybuj nasz kanał, żeby być na bieżąco z filmami! Zapraszamy na I KONFERENCJE kanału e-pole, które odbędą się 19 lutego w Poznaniu oraz 25 lutego w Lublinie. Rejestracja ruszyła na www.e-pole.pl/konferencje Do zobaczenia w lutym!
@marcinwito269519 күн бұрын
Czy po stosowaniu dużych dawek pofermentu co rok podniesie się próchnica Czy opłaca się wymieniać obornik za poferment?
@janmarkiewicz634318 күн бұрын
@@epole_kanal Szkoda że osoba która niewie jakie jest prawidłowe pH z waszego filmu się niedowie.
@epole_kanal18 күн бұрын
@janmarkiewicz6343 Masz cała serię filmów na kanale w których więcej mówimy o odczynie gleby, ale ok. Rozumiem Twój zarzut i przyjmuje go na klate. W połowie stycznia zobaczysz videopodcast, który będzie w pełni poświęcony tematom wapnowania, odczynu gleby i podania Ca. A na Twoje pytanie odpowiem teraz: zależy:) Od tego jaki jest skład gleby między innymi, ale przyjmuje sie w bardzo duzym uproszczeniu że optymalne pH gleby (pod kayem wielu mechanizmow) jest między 6,2-7,2
@janmarkiewicz634318 күн бұрын
@@epole_kanal dziękuję za odpowiedź, nie wszyscy wiedzą i jeśli w filmach będziecie mówić prawidłowy czy to jest wapnowanie lub inne zabiegi należy mówić zrozumiałe, żeby każdy kto ogląda wiedział o co chodzi. Pozdrawiam.
@wingedfarm336618 күн бұрын
@@marcinwito2695 nie bo w pofermencie nie ma węgla głównego składnika budulcowego próchnicy.
@jerzyrutecki629719 күн бұрын
Piękny prezent na Święta w postaci potężnej dawki wiedzy fajnie opowiedzianej. Dziękuję i pozdrawiam.
@epole_kanal19 күн бұрын
@@jerzyrutecki6297 Wesołych Świąt Panie Jerzy! :)
@godofdestructiongodofdestr74228 күн бұрын
Jerzy świetny materiał 💪
@Jacek_Maliszewski19 күн бұрын
Dzieki, za ten podcast :) Uprawiamy jabłonie na 12 ha. Typowa uprawa gleby ma miejsce tylko i wyłacznie po wykarczawaniu sadu, a przed sadzeniem nowego, młodego sadu. Na uprawę więc mamy poźna jesień i wczesną wiosnę, także zabiegi uprawowe muszą być tak wykonane, aby drzewka jabłoni przez kolejne 15-20 lat rosły w komfortowych warunkach. Uprawa polega na rozdrobnieniu murawy, zerwaniu podeszwy płużnej, głebokie spulchnienie, wyrównanie pola, bardzo wazne- wymieszanie nawozów mineralnych z glebą- fosfor, potas, wapń, oraz nawożenie organiczne- w naszym wypadku, a także regionie mamy duży dostęp do podłoża pieczarkowego, które po sezonowaniu na pryzmie podajemy w ilościach 40-60 ton w pasy przyszłych drzew. Kolejnym etapem jest sadzenie drzewek i aplikacja kwasów humusowych. Od kilku lat stosujemy Carbohumic w róznych dawkach- od 250 do 600 l na ha. Poźniej delikatna ściółka z sezonowanego podłoża pieczarkowego. Takie wydaje sie dokłądne i pracochłonne przygotowanie gleby daje nam dobre rezultaty w UTRZYMANIU WODY, a także w utrzymaniu bardzo dobrej kondyci gleby co poźniej przekłąda sie nie tylko na plony, ale także na zdrowotność sadu. Serdeczne pozdrowienia dla Pana Jerzego, którego miałem przyjemność poznać osobiscie. Odkąd słucham Pana wykładów całkowicie zmieniłem podejscie do gleby, kultury jej utrzymania, nawożenia i ogólnego gospodarowania tym co mamy. Pozdrawiam też redakcje kanału e-pole, bo nieważne co uprawiamy- wszystko zaczyna sie od gleby!
@epole_kanal19 күн бұрын
@@Jacek_Maliszewski Dziekuje za komentarz i pozdrowienia! Wesołych Świąt :)
@jarekbandosz19 күн бұрын
Cześć. Czekam na konferencję 😉 mam nadzieję ze uda sie powiekszy grono ekspertów. Jak zwykle ciekawie. Może udalo by sie rozwinąć temat wypełniania kompleksiu sorpcynego podczas powstawania próchnicy?? Wpływu wyscycena na jakość powstającej próchnicy. Samo pH jest ważne ale i obecnosc zasad musi być wystarczająca co tez da sie latwo policzyć. Szanuję za to ze w końcu ktos powiedział że podniesienie poziomu próchnicy sa to dekady ( a nie jak ma to miejsce przy reklamowanych wszelakich produktach polepszakacych* glebę gdzie juz po roku czy dwóch sa kosmiczne różnice)
@M.stanciak17 күн бұрын
Bardzo fajny materiał , co prawda tak jak doktor wspomiał wszystko juz było kiedys powiedziane , ale tutaj jest wszystko na raz i super to wyszło.
@epole_kanal17 күн бұрын
@@M.stanciak Dzieki! Dodatkowej wartosci dodały pytania od widzów siedzących na sali :)
@M.stanciak17 күн бұрын
Czyli ogólnie schemat wyglada tak . Dziadek całe życie bez wiedzy dbał o glebę , i raczej nie powodował degradacji Ojciec bez wiedzy zniszczył to w 20 lat A teraz Syn żeby to naprawić potrzebuje dużo wiedzy i dużo swiadomego działania przez 30-40 lat , a jeszcze ma na głowie presje ekonomi .
@karolnabago91915 күн бұрын
😂
@JotraLast6 күн бұрын
Nam kiedys möwili, ze pröchnica, to pröchno, czyli szczatki roslinne w zaawansowanym procesie rozpadu.
@jerzyklopotek845518 күн бұрын
Dzieki panowie za ciekawy wyklad , temat który mnie bardzo interesuje .Mam gotowe wyniki gleb tzw. reprezentatywnych w moim gospodarstwie pH ,K ,P,Ca,Mg,S,micro i zawartość prochnicy wsztstko z poziomów 0-15 , 15-35 , 35-60 cm i mam nadzieję ze na spotkaniu w Lublinie bedxie czas aby przeanalizowac wyniki badań z Dr Próchnickim .Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Pozdrawiam
@epole_kanal18 күн бұрын
@@jerzyklopotek8455 Postaram się, żeby taki czas na swobodne rozmowy był podczas konferencji:) Wesołych Świąt!
@Pawe-nf9qy20 сағат бұрын
Czyli trawy same w sobie maja dodatni bilans s org w glebie mimo wywiezienia pokosu? Dobrze to rozumiem? A co do konpostu, jaki bedzie najlepszy udzial zielone do brązowego w kontekście pozniejszego polepszenia ilości trwałej mat org w glebie po zastosowaniu juz dojrzałego kompostu?. A czy nawadniając uprawy wplywa to na lepsza stabilność mat org w glebie? Bardzo ciekawe materialy, wszystko analizuje o probuje wprowadzic na swoje "podworko"😀
@MariuszGr18 күн бұрын
Zapewne chodziło o juglon, a nie junglan. W sieci jest dużo sprzeczności w różnych źródłach, część twierdzi że juglon rozkłada się kilka tygodni/miesięcy. Inne, że nawet 2-3 lata (to skrajnie negatywna wartość). Sam stosuję zrębki/liście z orzecha włoskiego i nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu. Zwykle kompostowane maks. przez rok (liście przez pół roku). Wesołych Świąt.
@ack463517 күн бұрын
Z tym juglonem to krążą już legendy ogrodowe, temat powstał od badania zawartości juglonu orzecha czarnego w jednym z uniwersytetów w USA. Ten problem nas jako tako nie dotyczy, nasz rodzimy orzech ma minimalne ilości juglonu i prawda jest że rozkłada się do nieszkodliwych substancji w czasie kilku tygodni. Liście z orzecha u mnie lądują w kompoście albo też jako ściółka na zimę i żadnego szkodliwego wpływu nie zaobserwowałem. Pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku.
@g.r.makodem190618 күн бұрын
Spotkałem się w tym roku z sytuacją w okolicy na wiosnę zaorany obornik pod qq i z powrotem wyorany po qq na kiszonkę pod pszenżyto orka dwa razy w roku 😢 Super odcinek mega dawka wiedzy 😅 Zdrowych wesołych świąt 🎄
@dawidg.927018 күн бұрын
Odnośnie drzewnej biomasy jaki wpływ ma kora drzew iglastych? można ją przygotować przez dodanie kurzaka czy obornika i kompostować. A konopie jako roślina międzyplonowa która raczej nie da nasion a da dużo masy?
@pawekubacka417518 күн бұрын
W sam raz do posłuchania w aucie 👍. Pozdrawiam
@M.stanciak18 күн бұрын
OOOO super , po tytule widze ze coś dla mnie , ale nie dzisiaj nie dam rady , wróciłem od rodziny i powiedzmy że zmęczony jestem :) jutro nadrobię dobranoc .
@epole_kanal18 күн бұрын
@@M.stanciak Wyśpij się i czekam na Twoje komentarze! 😀
@danielxx736419 күн бұрын
Witam na wstępie chcialbym życzyć wesołych i zdrowych świąt. Może troszeczkę z innej beczki ale ostatnio robiąc przegląd plantacji pszenżyta ozimego dostrzegłem piękne wykwity mączniaka prawdziwego i to sianym na początku października w woj mazowieckim sytuacja ma miejsce prawie na wszystkich polach sianych w terminie optymalnym czy lekko opóźnionym nie chce być czarnowidzem ale jeśli będziemy mieli takie zimy bez zim to plony zbóż ozimych będą mizerne "grzyb nas zje" prosiłbym o poruszenie problemu szerzej na kanale
@epole_kanal19 күн бұрын
@@danielxx7364 Dziekuje! Tobie również wszystkiego co najlepsze na te Święta, a co do mączniaka i chorób- ruszymy ten problem jeszcze "tej zimy" :)
@Slepowronsky17 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję. A jak ocenić modne ostatnio podejście "no- dig", czyli bez przekopywania? Oczywiście nie myślę tutaj o jakiś wielkich uprawach wielkohektarowych ale bardziej o małych ogródkach przydomowych.
@piotrpasternak78149 күн бұрын
Czy mógłby Pan następnym razem dopytać o wpływ na glebę popiołu z biomasy z elektrowni. Czy ma pozytywny wpływ prócz zawartości makro i mikro. Stosuje tego dużo, źródło potasu , wapńa, mg , siarki , fosforu i masy mikro
@M.stanciak17 күн бұрын
Dlatego ja zrezygnowałem z rzodkwi oleistej , tylko rzodkiew płużna . czyli melioracyjna , a tak naprawde to rzodkiew japońska.
@ostoja20042 күн бұрын
Czy w naturze bio węgiel powstawał z drewna , na 100% nie ,a więc z czego powstawał ? Na olbrzymich równinach Ukrainy i prerii Północno Amerykańskiej był produktem spalania niewyobrażalnej ilości miękkiej wysuszonej bio-frakcji (trawy) na wiosnę z powodu wyładowań atmosferycznych raz na kilka lat . Ja bym szedł w tym kierunku Panie Kolego , śmiem twierdzić że do zwęglenia suchych części nadziemnych roślin wystarczy o wiele niższa temperatura (280 stopni) niż w przypadku części zdrewniałych , także struktura tak pozyskanego bio węgla będzie zupełnie inna , co będzie miało decydujący wpływ na przemieszczanie się takiego składnika w glebie i przewodzie pokarmowym organizmów glebowych . Mimo tego że zajmuje się Fizyką Teoretyczną a nie rolnictwem , to zdaje się że hipoteza którą stawiam jest bliższa prawdy . Warunki panujące w lasach Amazonki są diametralnie inne niż na półkuli północnej . Pozdrawiam i zdrówka życzę
@mirekcich19 күн бұрын
Profesjonalnie!
@CaseIH74412 күн бұрын
<a href="#" class="seekto" data-time="2055">34:15</a>, czyli jeśli mamy gleby bardzo lekkie, piaskowe, wprowadzenie większych ilości magnezu powinno być korzystne ze względu na podniesienie wlaściwości magazynowania wody gleby? Dodatkowo jeśli poplon wysiewamy z myślą o budowaniu materii organicznej to jaki powinien być optymalny stosunek składu słonecznika do facelii? Oraz ile azotu można podać na poplony wysiewane po zbożach gdzie pozostawiona została sloma aby dokarmić rośliny a nie spowodować "spalenia" materii organicznej pochodzącej ze słomy?
@epole_kanal11 күн бұрын
W przypadku lekkich gleb na pewno ta właściwą ilość magnezu jest więcej (szczególnie względem wapnia). Dużo pytań, nie da się na nie wszystkie odpowiedzieć precyzyjnie w komentarzu- zapraszam na konferencję w lutym, będziesz mógł dokladnie przedyskutować to co Cie interesuje
@CaseIH74411 күн бұрын
@epole_kanal dzięki za odpowiedź, chętnie bym się wybrał ale niestety nie każdy może sobie pozwolić na wolny czas w środku tygodnia 🙃
@beatapoznan719 күн бұрын
Gleba jest bazą zdrowej i smacznej żywności.
@michaeli808815 күн бұрын
Czy konopie włókniste będą miały najwięcej lignin i celulozy w kontekście efektywnej budowy trwałej materii organicznej ?
@lexperfecta501819 күн бұрын
Dziękuję za fajny prezent pod choinkę. Wiele już filmów Waszych widziałem, i często w nich przewija się temat poplonów,...Czy można przy okazji zapytać Pana dr Próchnickiego, o jego opinię na temat nostrzyku dwuletniego. Dzisiejszy film w części o działaniu nawozów zielonych jest de facto numerycznym wyliczeniem tego co daje daje ta roślina glebie uprawiana w tym charakterze. Rzadko, albo w ogóle jednak nie jest wymieniana przez fachowców. Czy dlatego że chyba nie ma jej na liście roślin objętych dopłatami?
@franekreczek603216 күн бұрын
Witam mam pytanie Chciałbym zastoswać RSM pod owies ,kukurydzę i na łąki jak to zrobić chodzi mi o termin podania przed jakim zabiegiem agrotechnicznym . Z góry dziękuje i pozdfrawiam
@jakub736715 күн бұрын
Witam. Dzięki za dużą dawkę wiedzy. Nurtuje mnie temat stosowania obornika kurzego, zwróciliście uwagę że bardzo szybko uwalniane są z niego składniki pokarmowe. Odnośnie tego mam pytanie o termin stosowania go pod kukurydzę. Czy termin jesienny po II połowie października ma sens,czy lepiej stosować go wiosną? Dawki jakie stosuję to około 7t na ha.
@epole_kanal15 күн бұрын
To szybkie uwalnianie jest skorelowane z temperaturą gleby (im cieplejsza, tym zachodzące procesy przebiegają szybciej), wiec nie ma wielkich roznic między podaniem jesienią, a wiosną (nawet jak składniki będą uwolnione z obornika, to od razu nie zostaną utracone)
@jakub736715 күн бұрын
Dzięki. Wiosenny termin ma wadę w postaci wody. Potrzebna jest do rozkładu obornika.
@M.stanciak17 күн бұрын
Wychodzi na to ze mniej destrukcyjna na pruchnice jest orka 10-15 cm , niz rycie na 30 cm 3belkowym kultywatorem (bezorkowcem) , albo jeszcze gorzej , 45cm pługiem dłutowym co roku. Czyli troche to uciera nosa tym ,,wyznawcą bezorki,, którzy mocno atakuja oraczy ze tylko bezorka jest dobra dla gleby , a tu jednak nawet bezorka źle robiona jest destrukcyjna. z reszta mam przykład u mnie pole o zawartości Corg 0,62% to jest własnie 15 letnia bezorka z duzym udziałem kukurydzy na ziarno w płodozmianie .
@polishhomestead348517 күн бұрын
Prawda, najlepszy pług to pług podorywkowy. Moim zdaniem najlepiej używać zwykłego głębosza do głębokiego spulchania - zniszczenia zagnieceń a do płytkiego odwracania zwykły gruber z skrzydełkami lub brona talerzowa.
@M.stanciak17 күн бұрын
@@polishhomestead3485 no tak ale tu pojawia sie jeden problem , koncetracja fosforu w górnej warstwie , i czasem zaleganie herbicydów , czyli temat nie jest całkiem zero-jedynkowy
@polishhomestead348517 күн бұрын
@M.stanciak herbicydów nie stosuje a fosforem bym się tak nie przejmował
@majsterkowiczdamianj691916 күн бұрын
Jest sens siać konopie siewne (włókniste) na poplon? Jest bardzo mało informacji o tej roślinie....
@jolantakielian852414 күн бұрын
Stosuję bale grazing dla zwierząt, ziemia się wzbogaca, super trawa
@grzegorzlesko93314 күн бұрын
pytanie do profesora czy materia np. igły z sosny podczas schnięcia zmienia relacje C/N . Teoretycznie chlorofil ma wiązaniu Azot zatem skoro zanika to intuicja podpowiada że zmienia się relacja C/N ale jak jest ?
@mateuszniedbalski815316 күн бұрын
W jakiej dokladnie książce Prof. Witold Grzebisz pisze o Pojemności Wymiany Kationów? Albo gdzie szukać takich danych?
@epole_kanal16 күн бұрын
"Nawożenie roslin uprawnych" tom 2, rozdzial 10
@pawe739818 күн бұрын
Odnośnie poplonów ,sieję poplony na jesień , trzymam do wiosny i nie zauważyłem żeby roślina poplonowa rosła w okresie wegetacyjnym a w filmie każdy zwraca uwagę żeby poplon nie wydał nasion a czy ktoś sprawdził czy takie kwiaty są płodne -czy kwiaty są płonne ?
@epole_kanal18 күн бұрын
@@pawe7398 Jak się osypią do gleby to tam już swoje odczekają, żeby być płodne. Przy siewie jesiennym to ryzyko o którym mówimy jest niejszego, ale zobacz ile w tym roku było poplonów sianych w lipcu i sierpniu, i potencjalnych problem związanych z ich osypaniem. Dzięki za komentarz! Wesolych Świąt :)
@Chiro3C616 күн бұрын
Jeśli poplon wyda nasiona choćby i niedojrzałe to zabierze bardzo dużo fosforu (bo nasiona to głównie fosfor), który odzyskasz, przyjmując optymistyczny scenariusz, po roku
@gorgon899815 күн бұрын
Wszystkobzalezy z jakiej części kraju jesteś u nas an zachodzie jak za szybko zasiejesz i zła mieszankę dobierzesz to możecie mieć duży problem no z gryką w buraku cukrowym
@rafac711312 күн бұрын
Ja zasiałem poplon pierwszy raz jestem ciekaw jak warzywa będą rosły po tym myślę czy obornik kłaść jeszcze do tej masy zielonej
@Chiro3C612 күн бұрын
@@rafac7113 oczywiście, że tak. Będziesz mieć dużo lepszy efekt. Masa zielona nie wyczaruje Ci azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia i mikro ;)
@zielonyumysl17 күн бұрын
Jak zwykle super :D Mam taki problem wysiewam różne gatunki roślin z różnych rodzin botanicznych jako zielony nawóz, a rosnąć chce tylko gorczyca. Co może być powodem takiego stanu rzeczy? Był wieloletni ugór. Klasa głównie 5.
@epole_kanal17 күн бұрын
@@zielonyumysl Za duży udział gorczycy i dominuje nad resztą? Co jeszcze masz w tej mieszance? Dzieki za komentarz! :)
@zielonyumysl17 күн бұрын
@epole_kanal czy ja wie, czy za duży? Wagowo nasiona gorczycy stanowiły max 20%. Poza tym: facelia, wyka jara, trochę łubinu, sorgo i gryka. Facelia jedynie cośtam wzeszła nieco więcej od innych. Za to sam ostrożeń obficie urósł.
@gorgon899815 күн бұрын
@@zielonyumysl20% gorczyca to na oko no 20 kg/ha czy 2 kg/ha??? Bez wiedzy ile kilogramów mniej więcej było tej gorczycy nikt Ci nic mądrego nie odpisze
@zielonyumysl15 күн бұрын
@@gorgon8998 na 15 arów 2 kg gorczycy, 2 kg facelii, a reszta po kilogramie.
@gorgon899814 күн бұрын
@@zielonyumysljeśli na 15 arów 2 kg gorczycy to zdecydowanie za gęsto w mieszańce, to przypada w przeliczeniu na hektar ok 13kg a w czystym siewie samej gorczycy sieje się ok 10kg a czasem nawet mniej, zagłuszyła resztę roślin a strączka zdecydowanie za mało zasiane
@Szambonur115 күн бұрын
A ja mam pytanie czy warto sypać na stanowisko pod warzywa popiół ze spalania drewna i węgla kamiennego? Chodzi o przydomowy ogródek. Świetny odcinek!
@Dragon-kt8fo6 күн бұрын
Przepraszam, ale odpowiem za doktora inż. . Popiołem ze spalonego drewna , tak - dożo potasu i wapnia i innych minerałów. Natomiast popiół z węgla kamiennego , nigdy nie wolno sypać na przydomowy ogród, to źródło metali ciężkich zabijających florę bakteryjną gleby i szkodliwych dla człowieka. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w Nowym roku.
@joepyra18 күн бұрын
takie pytanie mam . uprawiam ziemniaki w systemie orkowym i z racji szkodnikow glebowych tylko taki system sie u mnie sprawdza( reszta upraw uprawiana bezorkowo) , zawsze przed ziemniakami po zbiore zboz jest wysiewany miedzyplon a nastepnie jesienia mulczowany i teraz kwestia czy dla gleby bedzie mialo znaczenie czy ja tą orkę wykonam jesienia czy zostawie mulcz na wierzchu i wykonam orkę wiosna przez co ten okres, gdy gleba jest "goła" będzie znacznie krótszy. Która opcja bedzie lepsza w kontekscie dbania o glebe?
@epole_kanal18 күн бұрын
@@joepyra Trochę o tym będzie w rozmowie z Profesorem Piechotą, ale niestety użyje słowa "zalezy". Zależy od warunków wilgotnościowych wiosną - jeżeli po tej orce wiosennej bedzie sucho, to może być kiepsko (dlatego nie może być za gleboka). Też zależy jaki będzie poziom wilgoci w glebie przed wykonaniem orki. Gdybyśmy mieli prawdziwe zimy, to taka orka zimowa mogłaby być fajnym pomysłem. No ale nie mamy... Wesołych Świąt!
@marcinmalcherek628918 күн бұрын
Mam podobna sytuacje ogulem bezorka raz na 4/5 lat ziemnika orkowo. Jak robie obornik w sierpniu i poplon jesiem talerzowka na wprost zeby tylko lekko pociac i powalic i w marcu orka. I sie jako tako sprawdza teraz mysle czy kawalka nie zrobic orka dopiero przed zamym sadzeniem ziemniaka nawet w dobrych warunkach w dniu sadzenia i praltycznie bez uprawy
@janmarkiewicz634318 күн бұрын
Witam życzę zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Mówicie o p h tylko szkoda, że nie mówicie jakie jet prawdłowe p h czy tego nie wiecie.Jeśli tego nie mówi skąd ma wiedzieć zwykły Kowalski. Więcej praktycznych porad pozdrawiam.
@epole_kanal18 күн бұрын
@@janmarkiewicz6343 Ależ przecież mówimy! Nawet dopytuje czy mierzone w wodzie czy w KCl! Wesolych Świąt :)
@M.stanciak17 күн бұрын
U mnie badam Corg , bo takie badanie oferuje oschr, i na wiekszości pól 0,7% najgorsze 0,56% a najlepsze 1,06 % , czyli nie ma co się oszukiwać ,,lepiej już było,, A do tego wizja stepowienia wielkopolski , czyli ciezko mówić o poprawie byle udało sie utrzymać takie poziomy .
@gerardcvx880718 күн бұрын
Witam Moze nie na temat ale mam pytanie czytałem trochę wirtuoz pro niby jest trochę słaby na t1 i tak się zastanawiam czy dobrym rozwiazaniem bedzie zastosowanie wirtuoz pro w dawce 0.6 i do tego cyprodynill powiedzmy 0.3? Głównie zależy mi żeby zwalczyć łamliwość i mączniak bo z tym mam najwiekszy problem na wiosnę w pszenicy.
@epole_kanal18 күн бұрын
@@gerardcvx8807 WirtuozPro nie jest słaby na T1, w 90% przypadków może iść solo w tym zabiegu ale rozumiem, że masz bardzo wysokie wymagania i świadomość problemów na swoim polu. Dodatek cyprodynilu jest powszechny np. w Niemczech (krótkie płodozmianu zbozowe), i wtedy najlepiej zachować proporcje 0,6WP do 0,4 cyprodynilu (albo zejść do 0,3 przy dawce WP na poziomie 0,7). To nam przede wszystkim mocno wzmocni ochronę na łamliwość (chociaż wyniki z ostatnich 3 lat pokazują, że i solo w naszych warunkach ta skuteczność jest naprawdę dobra). A co do mączniaka, zacznij od sprawdzenia tolerancji odmian na mączniaka. Jeżeli jest poniżej 6, to możesz dodać fenpropidyny lub cyflufenamidu, żeby wzmocnić działanie interwencyjne i czyszczące. WirtuozPro ma w składzie m.in proquinazyd, który bardzo dobrze działa zapobiegawczo na mączniaka.
@gerardcvx880718 күн бұрын
@epole_kanal jak się człowiek raz sparzy to potem już jest ostrożny 😉 Jeżeli chodzi o maczniaka to tylko jedną odmiane mam taką jakoś mało odporną. Plan mam taki żeby dać wirtuoza solo na jeczmień i pszenżyto a do pszenicy coś dołożyć. Ale dzięki za szybką odpowiedz. Pomału planuję zakupy środków i układam sie ochronę. A powiedz mi jeszcze co by szło dać na t2 żeby nie dublować substancji? U mnie zawsze protiokonazol szedł na t2?
@ArmaniGonzale19 күн бұрын
Z racji siewi soji i kukurydzy czy wysiew zbóż ozimych w formie piplonu ma sens i niszczenie go miesiąc przed siewem kukurydzy tanim środkiem chemicznym
@epole_kanal19 күн бұрын
@@ArmaniGonzale żeby poplon mial sens, powinien być wielogatunkowy. Same zboża jako poplon? Średnio
@gosc14718 күн бұрын
@@epole_kanal tu gosc ma fajny plodozmian soja i kukurydza w kukurydzy moze zrobic wsiewke bobowatych drobno nasienych w spi moze tez probowac z wsieka ale po soi moze zasiac facelie z wyka ozima
@ukaszbober989918 күн бұрын
Siew zbóż w miedzyplonie ze względu na mszyce i wirusy należy uznać za szkodliwy środowiskowo.
@ukaszbober989918 күн бұрын
@@gosc147jaki jest sens wprowadzania wsiewek jeżeli to woda jest czynnikiem limitującym plon?
@epole_kanal18 күн бұрын
@ukaszbober9899 to jeszcze zależy od gatunku. Owies jest ok
@arturkiryczuk910019 күн бұрын
Witam, zastanawiałem sie nad zakupem pewnej działki. Niestety teren lekko pagórkowaty i w jednym miejscu około 0,5ha jest bagno. Myślałem żeby zasadzić tam lipę drobnolistną, ale w tym dole jest słup wysokiego napięcia. Czy w takim wypadku jest to możliwe? Co ewentualnie mogłoby być lepszą opcją?
@stasiekkosyl173019 күн бұрын
Zasiać lucernę na całości
@leszekp414618 күн бұрын
@@stasiekkosyl1730niestety lucerna na bagnach zgnije
@Lolek241778 күн бұрын
Jak jest slup wysokiego napięcia to jedynie coś niskoroslego jak przyjdzie termin i przyjedzie firma na karczowanie to pójdzie wszystko w ziemie
@M.stanciak17 күн бұрын
A ha czyli to że mój rzepak tak średnio wyrósł mimo 75kg N to moze byc przez to że słome z pszenicy zostawiłem ?
@epole_kanal17 күн бұрын
@@M.stanciak Może, nie musi :)
@ArmaniGonzale19 күн бұрын
Witwm na jednych z kanałów wspominają o e pole i o gosciach występujących.Film można znałeś pod tytulem Wiem ale nie powiem wiedza kosztuje.A tak na serio 78. "jak odsiać ziarno od plew?" - czy robić rozszerzone badania gleby?
@epole_kanal19 күн бұрын
@@ArmaniGonzale a w której minucie? ;)
@ArmaniGonzale19 күн бұрын
@epole_kanal musiał bym jeszcze raz oglądać ale czasu i chęci brak .
@jarekbandosz19 күн бұрын
@@epole_kanal . Nie ma wymienionego z nazwy. Cały filmik opiera się na narracja że tylko inni mają rację a wszyscy inni się mylą.
@marceli228616 күн бұрын
Witam, mam może takie głupie pytanie co może znaczyć że jest dużo kretowisko na polu pszenicy w tej chwili, przedplonem był rzepak.
@Goncarek15 күн бұрын
Kretowiska to zazwyczaj dobry znak. Świadczą o tym, że gleba ma odpowiednią strukturę (brak podeszwy płużnej, odpowiednie spulchnienie) i jest zasobna w inne żyjątka którymi się żywią (m.in. dżdżownice). Jedyny mankament jaki widzę to niskie koszenie staje się upierdliwe.
@tomaszduzalski297018 күн бұрын
W kompleksie sorp mam 2x wiecej potasu od magnezu. Czy stosowanie corocznie dużych dawek obornika bydlecego popsuje jeszcze bardziej ten niedobry już stosunek kationów? Gleby gliniaste...
@epole_kanal18 күн бұрын
Masz wyliczenia z mas molowych czy porównujesz ilość mg na 100g gleby? Jeżeli miligramy to jest to błąd, a jeżeli z mas molowych no to faktycznie masz problem z za dużą ilością potasu. Sprawdz swoje obliczenia z tym sposobem: kzbin.info/www/bejne/rJ7TnqqfaMmsm80si=ksDgB1JRpgR_UOfA
@tomaszduzalski297018 күн бұрын
@epole_kanal z mas molowych stosunek Mg/K 0.8:1 Ca/Mg 6:1 Mam mało C org-ok. 1% dlatego stosuję dużo obornika. Ale czy to pomoże kationówce czy zaszkodzi?
@mskotnick17 күн бұрын
@@tomaszduzalski2970 Obornik będzie "szkodził" Twojej kationówce i będzie pogłębiał deficyt magnezu oraz wapnia. Jeśli będziesz uprawiał kukurydzę na kiszonkę oraz zbierał słomę z pola to będzie to obojętne.
@polishhomestead348517 күн бұрын
Mnie ciekawi jak wyglądał by kompleks sorpcyjny gleby nawożonej jedynie obornikiem ? Czy proporcje składników mineralnych były by dobre? Przez stulecia tylko taki nawóz stosowano i gleby rodzą do dziś. Dopiero sztuczne nawozy i silna uprawa gleby (głównie głębokie orki) zaczęły prowadzić do szybkiej degradacji.
@mskotnick17 күн бұрын
@@polishhomestead3485 Przez stulecia był praktycznie zamknięty obieg składników. Na wsi żyło dużo więcej ludzi niż obecnie. Był niewielkie nadwyżki płodów rolnych. Ludzie sprzedawali jajka drób. Sprzedając tonę mięsa tonę mięsa tracono np kilka kg potasu czy fosforu, a dziś sprzedając 11t ziarna kukurydzy tracimy ok 50kg K2O, a 4t soi to 90kg K2O.
@Faloner66616 күн бұрын
Chłop tłumaczy gdzie co powinno rosnąć... Podlasie Zagłębie mleczne 😂 kukurydza i trawa😎
@Faloner66616 күн бұрын
😂
@ArmaniGonzale19 күн бұрын
Panie Profesorze ktore rośliny uaktywniają fosfor zapasowy łubin gryka czy soja ma tez te zdolność
@gosc14718 күн бұрын
Przyjacielu slonecznik bija na glowe
@mmmggulala19 күн бұрын
Wydaje mi się że do Pana doktora nie wypada mówić po imieniu a raczej zwracać się tytułem naukowym.
@AgroStig19 күн бұрын
To zależy od samej osoby. Czy i jak długo się znacie itd. Wielu doktorów czy profesorów woli żeby zwracać się po imieniu. To nie szkoła średnia gdzie pierwszy lepszy magister każe się dzieciakom tytułować nie wiadomo jakim prawem profesorem ;)
@sylwestertatara830718 күн бұрын
Ojej na bezorke zagłosowało tylko jedna osoa :) i co na to prowadzący :)
@epole_kanal18 күн бұрын
@@sylwestertatara8307 Cieszę się, że większość wybrała ważniejsze elementy :) A tak poza tym to trochę manipulujesz odpowiedzią i na siłę próbujesz mi przypisać intencje:) Wesołych Świąt!
@sylwestertatara830718 күн бұрын
@@epole_kanal atam :) Wesołych Świąt :)
@MrMarcinPi18 күн бұрын
Za duzo uzywania frazy "w kontekscie" ;)
@epole_kanal16 күн бұрын
Do poprawy :)
@amdsizu19 күн бұрын
Pan Jerzy lub Pan Jurek to człowiek pracujący jako murarz, dekarz, mechanik itd. Nie rozumiem tego zwracania się do gościa prawie że na ty. Gość odcinka ma tytuł doktora i tak należałoby się do niego zwracać. Te anglosaskie zapożyczenia braku kultury w języku polskim brzmią paskudnie.
@DB-bikerr19 күн бұрын
Może razem wódkę pili i są po prostu w dobrych relacjach
@amdsizu19 күн бұрын
@@DB-bikerr Jak widać są w pracy a nie na wódce.
@joepyra19 күн бұрын
@@amdsizu znasz ich wzajemnie relacje? a może sam Pan Jerzy wyraził aprobate, aby tak sie do niego zwracac?
@amdsizu18 күн бұрын
@@joepyra Jak nie rozumiesz co to kultura to się nie wypowiadaj.
@bromar257318 күн бұрын
Nie zesraj się. Do takiego na przykład Dudy czy Bodnara doktorów nauk prawnych będziesz zwracał się doktor?