Český soběstačný dům - pokračování příběhu | Electro Dad # 261

  Рет қаралды 48,167

Electro Dad

Electro Dad

Күн бұрын

Пікірлер: 211
@taiga07
@taiga07 3 жыл бұрын
Ďakujem, myslím že vaša nadšená práca posúva ľudí na ceste k ekologického mysleniu.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Děkujeme, Tatiana
@janyakov7655
@janyakov7655 3 жыл бұрын
k ekologickému nemysleniu. Nič také ako ekologické myslenie neexistuje. Myslenie je správne alebo nesprávne. Podsúvanie pojmu ekologické myslenie sa ekologické vyhlasuje automaticky za správne, čo nie vždy musí byť splnené.
@herouttom
@herouttom 3 жыл бұрын
Suprové vide, moc díky za něj. Myšlenka takového domu pojatého i filozoficky je úžasná.
@stefanpista8823
@stefanpista8823 3 жыл бұрын
Super, a ten motýľ na ľavej ruke na konci videa...... Asi poznal kde si ma sadnúť. 👍👍👍
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
:)
@silvievopatova5525
@silvievopatova5525 7 ай бұрын
Nemůžu říct než nic jiného.. že děkuji za tato videa.. i přes to, že jsou 2 roky stará, tak stále velice aktuální.. a možnost pro lidi jako já samotář a průměrný člověk :) jsem totální laik, nevím jak na to, holka z vesnice a chci zpět ty časy kdy jsem se postarala o zahradu, zvířectvo.. než jsem šla do školy..
@dreamtheater7347
@dreamtheater7347 3 жыл бұрын
Velmi zajímavé video, děkuji 👌
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Děkujeme
@martinkrupka8934
@martinkrupka8934 3 жыл бұрын
Super video. Bylo by zajímavé navštívit takový dům v zimě, kdy je sluneční energie nedostatek.
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Můžete :) Napište případně na info@csdum.cz
@MartinVich
@MartinVich 3 жыл бұрын
v 37. minute rozebiraji automaticky kotel na peletky se stirlingovym motorem, ktery vykryva zimni obdobi. Nepodarilo se mi dohledat cenik k tomu kotli...
@martinkrupka8934
@martinkrupka8934 3 жыл бұрын
@@MartinVich Ceník není třeba. Bylo řečeno že stojí cca 800 tis. Spíš by bylo zajímavější vědět parametry toho kotle.
@feroferitosa9127
@feroferitosa9127 3 жыл бұрын
@@martinkrupka8934 Pokiaľ by ste použili len kotol samotný aj so stirlingom, je to neekonomické. Ale! Pokiaľ je to zaradené v systéme, ktorý môže mať, ale aj s určitosťou má slabinu v absencii slnečného svitu, pričom relatívne ekologicky vykryje energetickú dieru, je to celkom dobré riešenie. Jediné čo mu chýba, je automatika. Teda, že sa kotol sám zapáli a sám si pridá paliva, keď zrovna nikto nie je pár dní doma a slnko je za mrakmi...
@martinkrupka8934
@martinkrupka8934 3 жыл бұрын
@@feroferitosa9127 Já bych spíš chtěl vědět jak velký může vůbec poskytnout výkon. Kolik elektřiny je s ním možné vyrobit, když se v něm bude někdy v lednu topit celý den, venku bude -6 stupňů a týden bude zatažená obloha, kdy solár nevyrobí téměř nic.
@ohicdovurp
@ohicdovurp 3 жыл бұрын
Poslední slova pana Podruha o automatizaci a smart řešení bych tesal do kamene. Svoji FVE provozuji již někoik let, samozřejmě nemám takovou úroveň technologií jako vy, ale daří se mi držet plnou soběstačnost 7-8 měsíců v roce. Přežívat v takovém domě v zimě musí být docela dost omezující, i když při velikosti vašeho pole panelů to jde jistě lépe než s mým třetinovým výkonem.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
děkuji za komentář
@michaelpilsen
@michaelpilsen 3 жыл бұрын
Pěkný dům, krásný výhled do přírody kolem a technická místnost hezky úhledná. Je k dispozici nějaké alespoň přehledové schéma od toho rozvaděče s bateriemi jen pro zajímavost?
@Stanislavek
@Stanislavek 3 жыл бұрын
Excelent :-) držím palce každému kdo se pokouší o soběstačnost domu,zahrady či celého svého mikro eko systému včetně sebe :-) když jsem narazil na tento příspěvek hned jsem našel první díl a zhlédl ho a pak až tento abych v tom neměl chaos :-) a opravdu pěkné. Při pokusu o soběstačnost existuje přehršel možností od již zmíněného spartánského minimalistického pojetí až po řešení využívající ultramoderní technologie, já jsem spíše vyznavačem zlatého středu,i přes zachování si dostatečného pohodlí lze podstatně snížit svou spotřebu a přestat být plýtvačem :-) K tomu mě kdysi inspiroval architekt odpadu a tvůrce země lodi M.Reynolds,s použitím nápadů v ní užitých jsem si vytvořil představu bydlení vhodné v našich podmínkách,takový země dům :-) v malém na salaši zkouším součásti použitelné u mé představy,jako trombeho stěna,solární ohřev vody,podvojný vodovod kdy filtrovaná dešťovka slouží k praní, sprchování úklidu a pitná voda má po jednom kohoutku v kuchyni na vaření a v koupelně k hygieně.Energii chci brát z více zdrojů,slunce, větru, bude li i z vody, s pojistným generátorem který bude hlavním zdrojem pro dílnu, rád kutím :-) poháněný by měl být rostlinným olejem či dřevoplynem :-) No konec moc jsem se rozvášnil a rozepsal o svém před důchodovém projektu :-) Ať se Vám daří a úspěšně dokončíte projekt
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Krásný projekt, drzim pěsti!
@Stanislavek
@Stanislavek 3 жыл бұрын
@@ElectroDad Díky moc,jelikož je můj rozpočet dnešní situací dosti snížený tak to bude o vytrvalosti :-) ale nezoufám,vzniká mi tak prostor v malém vyzkoušet více věcí než je použiji trvale,taky se snažím využít fyzikální zákony a jednoduchou mechaniku a pouze základní elektroniku aby pak systém fungoval samostatněji a spolehlivěji při minimální a jednoduché údržbě a snadné opravitelnosti,perpetum mobile sice nestvořím ale vzor to je :-)
@ondraaron142
@ondraaron142 3 жыл бұрын
Velmi zajímavé a užitečné video. Sám chci stavit zpočátku 7 - 10 kWp a postpně přidávat až na mnou spočtených soběstačných 15-20 kWp.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
výborně, Ondro
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Tak bacha na black boxy :)
@robolindor7301
@robolindor7301 3 жыл бұрын
sebestačných? To cez zimu akože hybernujete? Neviem ako ste to počítal, ale ja z reálnej praxe som doposial mal cez 22kWp a 19kWh v batériach LiFePO4 a ajtak asi trikrát za rok mi to preplo na sieť a to mám polykrištalické panely!Ak si tam dáte monokrištály tak zabudnite na nejakú účinnosť v zime, budete stáť polku zimy. A nerátam do toho ohrev TUV! Monovalentne sa nedá fungovať z FVT panelov v ceskoslovenku, vždy tam treba na zimu bivalenciu. Ps a to som ešte ked nasnežilo vždy dával sneh z panelov dole, lebo ich mám na zemnej inštalácii v ideálnom sklone pre zimné obdobie okolo 53stupnov voči zemi.
@georgmuse
@georgmuse 3 жыл бұрын
Super práce, moc jsem tomuto projektu fandil. Škoda že ta legislativa je tak strašná, snad se to jednou změní.
@jannovenko
@jannovenko 3 жыл бұрын
Dobrý den, toto téma mě zajímá a díky za vaši práci. Docela mě zaráží proč takové domy některá firma nenabízí ? Proč developeři nestaví domy využívající obnovitelné zdroje myslím , že by cena bytového domu nebyla o tolik dražší . Nebo se mýlím ?
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Ostrovní bytový dům bych nedělal, ale částečně energeticky soběstačný (třeba alespoň 50 procent dní v roce by jistě šel a nebylo by to závratně drahé)
@jannovenko
@jannovenko 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 dobrý večer ,nemyslel jsem vyloženě ostrovní asi jsem se špatně vyjádřil . Myslel jsem sběr dešťové vody částečnou akumulaci ze slunce atd. Snížit spotřebu fosilních paliv. Díky za odpověď . 🖖žijte dlouho a blaze. 😀
@Quickyprd
@Quickyprd 3 жыл бұрын
Ale nabízí, avšak většinou tyto firmy na vás nevyskakují z banneru či na ně nenarazíte v komerčních článcích Většina investorů řeší cenu, kdo řeší i energetickou efektivitu, ekologii, udržitelnost apod. tak si takovou firmu, která takové domy nabízí. A není jich úplně málo. Ale nestaví stovky domu ročně, spíše jednotky. Přeci jen je potřeba větší píle, know-how, technologicka preciznost apod...
@MartinVich
@MartinVich 3 жыл бұрын
Berte ti spise jako demonstraci a moznosti soucasnych technologii. S ekologii nema nic spolecneho ani s udrzitelnosti, cim vice komplexni system mate tim vice prace s tim je. Zajimalo by me kdyby si nekdo takovy dum kupoval po 10ti letech provozu kolik navodu by musel precist a kolik servisnich techniku by se mu tam rocne vystridalo, jake servisni naroky a zivotnost ma ten Stirlinguv motor - to je uplna sci-fi technologie :)
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@Quickyprd Dobrý den, poslal byste mi jméno jedné jediné firmy, která umís dodat off-grid dům od a do z, včetně kompletního energetického řešení + ideálně, aby ta firma měla alespoň jednu reálnou, funkční, existující referenci? :) Moc díky, fakt by mě to zajímalo, před 5ti lety taková nebyla ani jedna.
@marcelkiaba
@marcelkiaba 3 жыл бұрын
Geniálne...Fandím Vám a určite by som chcel prispieť svojou prácou na tomto projekte...
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Super, Marcel, spojte se s Pavlem zde: www.csdum.cz/
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Jasně, můžete mi napsat na info@csdum.cz
@josefchlopcik8101
@josefchlopcik8101 2 жыл бұрын
Dobry den , velmi zajímavé. V dnešní době být soběstačný super.
@ElectroDad
@ElectroDad 2 жыл бұрын
Děkujeme
@feroferitosa9127
@feroferitosa9127 3 жыл бұрын
Pekné. Veľmi pekné. Poprosím ešte informáciu, čo ste urobili so splaškami.
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Dobrý den, ty jdou do biologické čističky Envi-Pur a čistá voda následně do vsakovacího objektu pod zemí.
@filipvodicka5459
@filipvodicka5459 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 No a vsakování vody z čističky mi zakázali, s tím, že to se vůbec nesmí 😒 (že ji mohu používat maximálně na povrchové zalévání, ale nesmí se posílat pod zem do vsakovače)
@lukasstekly8804
@lukasstekly8804 3 жыл бұрын
@@filipvodicka5459 to záleží na místě stavby aa vyhodnocení příslušného odboru životního prostředí
@filipvodicka5459
@filipvodicka5459 3 жыл бұрын
@@lukasstekly8804 Děkuji za upřesnění, mně to nikdo nijak nevysvetloval, jen mi řekli, že to nejde a tečka.
@feroferitosa9127
@feroferitosa9127 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Vďaka za reakciu.
@jmparazit
@jmparazit 3 жыл бұрын
1. Ideálny dom do Afriky 2. V zime by to chcelo dom napájať elektromobilom miesto elektrocentrály 3. Podobná technológia by sa dala využiť aj v elektrických kampervanoch bez použitia plynu na varenie a kurenie
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
1. Jasně :), 2. Centrálu jsme ještě nikdy nepoužili (resp. použili a to když jsme úmyslně chtěli vyzkoušet stav vybití), 3. Už se určitě využívá po celém světě :)
@majdasnow
@majdasnow 2 жыл бұрын
super...na zakladě tohoto si chci také zrelalizovat fotovoltaiku našem domě ....nějaky normalní projekt díky !!
@ElectroDad
@ElectroDad 2 жыл бұрын
super
@martinhomola8996
@martinhomola8996 3 жыл бұрын
Veľmi dobrá reportáž , ja tiež viem o jednej chalupe u nás , kde to takto funguje, akurát že teplú vodu ohrievajú slnečné kolektory a v zime teplovodná krbová vložka . Elektrinu vyrába fotovoltaika. V zime je niekedy pri nedostatku slnka potrebné nabiť baterky centrálou , ale trvá to asi 45 min.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
děkuji za komentář, Martin
@obajer
@obajer 3 жыл бұрын
To je náhodou ideální stav - v té chalupě to určitě mělo nízké pořizovací náklady a provozní jsou také skoro nula. Například, ta centrála za celý svůj život nesežere tolik paliva, kolik by stál kotel se stirlingovým motorem. Nehledě na to, že centrála bude mít mnohem větší elektrický výkon.
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@obajer No a my tu centrálu nechceme pustit ani jednou. Vše se nedá přepočítávat na pěníze. Kotel se Stirlingem máme v zápůjčce a pokud ho jednou budeme muset vrátit, tak se zdá, že se moc nestane. Podle loňské zimy se ukázalo, že ten jeho výkon je fajn, ale nijak nás "nezachraňuje".
@obajer
@obajer 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Pane Podruh, Váš projekt je speciální případ, je to vlastně taková laboratoř. A laboratoř nikdy nemá extra nízké vstupní náklady, ale to přece vůbec nevadí - jde o to prozkoumat co funguje a co ne. Technicky, ekonomicky i z hlediska udržitelnosti. A podle Vašich poznatků pak mohou další lidé podobný projekt replikovat, tentokrát už jen s tím, co se Vám osvědčilo. Takže je super, že jste se do domu pustil a dotáhnul jej až do finále. Díky za to :) Další dík samozřejmě patří i firmě OkoFEN, že Vám peletkový kotel se Stirlingem bezplatně zapůjčili. Možná se v budoucnu podobné systémy kogenerace rozšíří a masová produkce povede ke snížení ceny o 50 i více procent. Podobně, jako tomu bylo u fotovoltaických panelů, které kdysi stály násobek dnešních cen. A možná se časem zlepší i poměr mezi produkcí tepla a elektřiny. Do té doby bude většina lidí asi stále volit elektrocentrálu, ale jsem si stoprocentně jistý, že jakmile jim to bude dávat smysl, tak ji rádi za Stirlinga vymění. Tak to pořádně otestujte a těším se na další update :)
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@obajer Moc děkuji za tuto zprávu, takto jsem totiž dům úplně přesně do puntíku myslel :) Díky!
@michaljanousek5748
@michaljanousek5748 3 жыл бұрын
Super nápad a parádní dům
@borecpreveliky1434
@borecpreveliky1434 Жыл бұрын
úžasný místo, bledá závist :-)
@ElectroDad
@ElectroDad Жыл бұрын
Krásné místo. V zimě to občas bude oříšek se tam dostat.
@petrjanal2
@petrjanal2 3 жыл бұрын
Nebylo by řešením, hlavně na tu zimu využít nějakou možnost výroby energie z větru? Nějaký mikrozdroj s kapacitou 2.5kw popřípadě 2 takové zdroje. Dost často fouká v noci, na ráno by se tak nějaká energie naakumulovala zatímco člověk spí a sluníčka se nedostává. Samozřejmě nevím, jak výhodné by pro tu danou oblast takové řešení bylo.
@frantiseksima678
@frantiseksima678 3 жыл бұрын
vzhledem k tomu že je barák hned u lesa se obávám turbulentního proudění, to by asi pro větrnou elektrárnu nebylo nejlepší
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
@@frantiseksima678 Přesně tak, už kvůli umístění domu u lesa je tohle řešení naprosto nevhodné a návratnost by byla nulová.
@mmysH
@mmysH 3 жыл бұрын
Fajn, ale dokud nebude někde jasná kalkulace - náklady vs úspora vs návratnost vs odhadovaná životnost jednotlivých částí (= opětovné pořízení) - je to pořád jen nadšenství. Až to jednou bude dávat ekonomicky smysl (kromě samoty, kde jiná možnost není), bude to super.
@Odisovic
@Odisovic Жыл бұрын
Hmm, a včem je to tedy převratné, když "peletky+krb", oproti dobře zateplenému domu co je 100 let strarý na který dám PV?
@JohnyPenas
@JohnyPenas 3 жыл бұрын
Pomohlo by mi, kdyby tu byl odkaz na předchozí díl v popisku.. díky
@jan.S1
@jan.S1 3 жыл бұрын
Super 👍
@vaclavvana1261
@vaclavvana1261 3 жыл бұрын
20KWp bez licence,20-30KWp stavební povolení, nad 30KWp daňové zatížení
@jan.S1
@jan.S1 3 жыл бұрын
@@vaclavvana1261 🤷‍♂️
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
Zajímalo by mě, s jakými konkrítně problémy jste se setkal při povolování takové stavby, alespoň po bodech. Děkuju. Jinak dům nádherný a moc by se mi líbilo v něm někdy alespoň den dva bydlet.
@rpajik
@rpajik 3 жыл бұрын
Pokud je tam cca 15 kWp ve fotovoltaice, znamenalo to i v tomto ostrovním režimu vyřízení licence? Pokud ano, co to obnášelo?
@akumulator321
@akumulator321 3 жыл бұрын
Vypadá to že když není žalobce, není soudce. Nikdo na to nepřijde.
@R0b13G
@R0b13G 3 жыл бұрын
20 kWp ostrovni by mel byt bez licence.. ale netusim jak to nekdo overi jestli neni 21kWp nebo 30kWp
@rpajik
@rpajik 3 жыл бұрын
@@R0b13G Já myslím, že licence je potřeba nad 10kWp. Do 20kWp se jen neřeší odborná způsobilost. Jestli je to u ostrovního systému jinak ale nevím, proto se ptám.
3 жыл бұрын
Podle logiky, pokud není elektrárna nijak spojena se sítí, což zde evidentně není, můžu mít elektrárnu třeba 100kWp. Je to jen a jen moje věc..
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
@Jiří Tichý dává smysl
@HonzaTar
@HonzaTar 3 жыл бұрын
To je domeček pro technicky zdatné jedince . Kteři si malý problému / poruchu dokáži odstranit sami . Kotel je super ale i když je s uzavřenýn spalovacím cyklem Měl by mit svou samostatnou místnost / komůrku .(Jenže už i tak byl tento projekt nákladný a to by byly další prostředky navic ) Deštová Voda na druhé straně je odpadni voda Je potřeba také řešit ( kořenova čistička ) Něco na to téma myslím zaznělo v 1 díle . kzbin.info/www/bejne/d3mtm2WZasl_j8U Jak proběhla Kolaudace Jesti byly nějaké problémy s úředníky . Doufám že bude i 3 díl . ( Jak se v tom bydlí .Co funguje dobře Co se muselo předělat Co by se ještě dalo vylepšit ) Minimalistická varianta soběstačného domečku kzbin.info/www/bejne/rpurfWSIpL6nntU Sice nejvíc tleskám lidem kteři dávají starým nevyužitýn objektum nový život a neznehodnocují další půdu . Přeso Držím palce at se v tom Domečku dobře bydlí a hlavně aby se tu vysokou investici podařilo splatit .
@lubornestak4831
@lubornestak4831 3 жыл бұрын
Za tie peniaze radšej vyvŕtať termálny vrt a rovno vykúriť vedľajšiu dedinu :)
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
Termátní vrt vám jaksi elektroauto nenabije, TV nezapne atd. Elektřina má tu zásadní výhodu, že je pak už jedno, na co se použije. U tepla to tak není. Dělat z tepla elektřinu v domácích podmínkách je nesmysl.
@pavelk136
@pavelk136 3 жыл бұрын
Omlouvám se, pokud jsem jen nepostřehl, ale kolik prosím vyrábí řádově ten kotel elektřiny? :)
@jannovenko
@jannovenko 3 жыл бұрын
Jestli si to dobře pamatuji prvního dílu tak 1kwh hodina, ale radši se jukněte na první díl. 🖖 žijte dlouho a blaze. 😃.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
pokud si dobře pamatuji, tak Stirlingův motor dává kolem 600 W - tj. 6 kWh pokud budete topit 10 hodin
@frantiseksima678
@frantiseksima678 3 жыл бұрын
@@ElectroDad - nemáte nějaké lidi kteří mají na kotli Stirlingův motor? Myslím že by to bylo zajímavé téma. Sám teď plánuji FVE kde přebytky půjdou do vody (jde mi o chladné dny na jaře a na podzim kdy ale nemusím celý den topit v kotli), v zimě jedu stejně skoro pořád na kotel, tak by mne lákalo využívat odpadní teplo z kotle k výrobě elektřiny když je to pro FVE nejslabší období. Jediné čeho se obávám je cena toho Stirlinga :(
@Mike-kr5dn
@Mike-kr5dn 3 жыл бұрын
@@frantiseksima678 ten peletkovy kotel se stirlingem stojí 300k
@katysramkova
@katysramkova 3 жыл бұрын
Opravdu děkuji za pokračování. Bude moc zajímavé pak znát výsledky po zimě. Chyběla mi informace, proč dokončení od hrubé stravby trvalo 11 měsíců (za 12 měsíců jsem zkolaudovala větší dům a navíc podsklepený). Nepochopila jsem jinak, když dům nebude mít ten Stirlingův motor, tak jaké je standardně plánované řešení pro elektřinu, když elektrocentrála má být výjimka? Také mi není jasné, proč to řešení stojí 800 tis. Kč? Samotný Stirlingův motor přeci tolik nestojí (mám jeden doma) a převedení toho pohybu na elektřinu přeci nemůže být tak složité. Nebo se pletu?
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Stavíme svépomocí a zároveň nemáme nutnost stavbu hnát, drodžujeme veškeré lhůty zrání. Někdy je dům dobré nechat odpočinout a promyslet další krok, než dělat další rychlokvašený dům. Např. nechat ho poctivě promrznout přes zimu tak, jako to dělali naši předci a dneska už se moc chvátá :) Takže já tu dobu vnímám spíše jako výhodu, než nevýhodu :) Bez Stirlingova motoru prostě pojedeme na slunce, už loňskou zimu se ukázalo, že by to bez problémů šlo a centrálu jsme ani jednou nevyndali. Proč kotel stojí 800.000 se zkuste zeptat u jediné firmy, která takový kotel na světě dělá - Okofen z Rakouska. Nevím, jaký Stirling doma máte, ale předpokládám, že nevyrábí stálou 1kW?
@katysramkova
@katysramkova 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Děkuji za odpověď. Kolik je denní odběr obsazeného domu a kolik vyrábí denně ta fotovoltaika v prosinci?
3 жыл бұрын
Dost často jezdím okolo... Musím tam někdy přibrzdit a podravit :-)
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
prima, Jiří
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Stavte se :)
@karelbohacek9480
@karelbohacek9480 2 жыл бұрын
Ano je to pěkná technologická představa budoucnosti. Milionáři na to budou určitě mít dost peněz (kotel za 800 000?) spousta lidí se děsila výměny kotlů za 30 000 - 50 000. Jenže domy těch, co na to mají peníze určitě budou větší nežli tento malý domek a tam bude potřeba asi větší výkon celého systému. A ti, kterým by to stačilo na to zase nebudou mít dost peněz. Ale jako veletrh nápadů a možností dobrý
@ElectroDad
@ElectroDad 2 жыл бұрын
někde je třeba začít, Karle
@karelbohacek9480
@karelbohacek9480 2 жыл бұрын
@@ElectroDad To je pravda, ale současné lidstvo, které se tak enormně rozmnožilo při využívání nedokonalých technologií už pomalu přestává mít čas na studentské pokusy, co lze vyrobit v laboratoři jako zajímavost pro pár bohatých obyvatel. Vždyť příroda nám už dávno ukázala, jak vyrábět a akumulovat energii, kterou my tak neobratně spotřebováváme. Tam by se ne jednotlivci za účelem hraní si pro mizerný zisk, ale globálně lidstvo mělo zaměřit v rozvoji. Zatím je to všechno na úrovní prohlášení - "znám dvacet tisíc způsobů, jak to nejde". Tak už by bylo potřeba přijít alespoň na jeden způsob, který bude lidstvu opravdu ku prospěchu.
@johnhlavacka2481
@johnhlavacka2481 3 жыл бұрын
Super! Už se těším na první soběstačný panelák. Jen bych v něm nechtěl jet výtahem, když se slunce schová za mraky nebo nějakého moulu napadne připojit elektromobil v suterénu k nabíječce.
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Tak to se nestane, takže pohoda :)
@mirekcamerabike
@mirekcamerabike 3 жыл бұрын
Pecka!
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
prima
@RobertKocian
@RobertKocian 3 жыл бұрын
Mě se to moc líbí. A myslím si, že toto řešení je ideální do městského sídliště a určitě to není finančně náročné i pro samoživitelky. Good job 👍
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
samoživitelky si obvykle staví domy? A sledují tento kanál?
@jip4746
@jip4746 3 жыл бұрын
Velmi strizlive nazory.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Děkujeme
@PavolFilek
@PavolFilek 3 жыл бұрын
20 kWp vam v mesiacoch november + december + januar vyrobi v podmienkaach CZK, SVK, 2018/2019 : 462 kWh, 2019/2020 : 957 kWh, 2020/2021 : 1117 kWh, to je priemerne 154 az 372 kWh mesacne. Moze nastat v zime situacia, za 2 dni posebe vyrabate 55 kWh denne a potom 13 dni v kuse 3 - 4 kWh denne, ale FVE ma svoju reziu.
@pangrac1
@pangrac1 3 жыл бұрын
Link na ty open source informace o tomto domu?
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Brzy půjdou ven, už toho mám asi 60 stránek textu + všechna schémata. Dělám to ve volném čase mezi prací, synem a prací na domě :)
@pangrac1
@pangrac1 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Super díky. 👍
@Jamharad
@Jamharad 3 жыл бұрын
Dobrý den, příští rok bych rád realizoval fotovoltaickou elektrárnu. Je možné doporučit touto cestou nějakou firmu? Rád bych využil veškerou využitelnou kapacitu domu, čili je spíše lepší se nepřipojovat k síti? Děkuji. Jinak velice inspirativní video. Soběstačnost s vodou už máme skoro dobudovanou, teď už jenom ta elektřina:-)
@obajer
@obajer 3 жыл бұрын
Jestli chcete mit co nejvetsi sobestacnost a nejde Vam moc o ekonomiku, pak idealne jednofazovou ostrovni FVE s moznosti dobijeni ze site nebo z elektrocentraly. Podminkou je nemit 3f spotrebice a mit zajistene topeni jinak nez na elektrinu. Hodne zkusenosti s realizacemi ma Ing.Kolarik - ostrovni-elektrarny tecka cezet. Neni levny, ma plno zakazek, ale vi co funguje a co nikoliv.
@Jamharad
@Jamharad 3 жыл бұрын
@@obajer Děkuji. Asi nejlépe mi vychází investovat více peněz(i bez dotace) do čistě ostrovního systému. který si mohu namodulovat přesně podle svých potřeb bez omezení a nesmyslné byrokracie státu.
@jirizyka
@jirizyka 3 жыл бұрын
@@obajer ovšem tahle 1f teorie se láme ve chvíli, kdy si člověk domů přitáhne elektromobil. Tak už se to bez 3f neobejde. Přeci jen by měl člověk nabíjet alespoň 0,1C, což při 100kWh baterce dělá 10kW. A rvát přes 230V zásuvku 43A prostě nejde.
@obajer
@obajer 3 жыл бұрын
@@Jamharad Držím palce ať Vám FVE dělá radost! A kdybyste se chtěl poradit s partou podobně smýšlejících, tak se zkuste zaregistrovat na fóru solarforum tečka cézet :)
@robolindor7301
@robolindor7301 3 жыл бұрын
@@jirizyka nemáš pravdu, do batérie kľudne možeš davať aj menej bude to len a len prospešnejšie a kľudne domácnosť možeš mať na 5kW menči a druhý menič 5kW možeš používať bud na TČ alebo elektromobil. Sám to tak mám a bohate mi to stačí mam jeden 5,8kW menič a druhý 5,3kW nabíjací kábel mám jednofázový max 32A kde sa dá meniť výkon 24A/20A/16A/10A. čiže veselo može valiť do batérie 5520W pri 24A ak dám na meniči 240V tak 5760W a to plneostrovne.Na stabilizáciu systému mám 19kWh v Pylontech batériach a na nich oba meniče. Ohrievať vodu treba napriamo cez regulátor a nie cez menič! Ten systém je zbytočne komplikovaný a predražený. A na 3f meničoch je problém, že musí byť veľmi silný,, preto je vhodnejšie mať jednofázovo silnejší výkon a tak isto aj spotreba meniča 3f je omnoho výššia ako jednofázového a cez zimu ti ten menič vytlčie batérie aj ked tam budeš mať 15kWp. Ja som mal doposial 20kWp v polykrištáloch a boli dni ked za den systém vyrobil 4kWh/den a to ti nestači na monovalentný chod domácnosti, nie to este TUV. Teraz mením panely a budem mať 32kWp tak uvidím čo to dá v zime. Ja to používam na akumuláciu do podlahovky a dokurujem tým cez špecialny DC/DC regulátor na klasicke 230V špirály max 22kW mi to momentálne znesie.
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 3 жыл бұрын
Mimochodem jste si jistí že bude dost dřeva na topení pokud tohle použije více lidí ? Víte já na to koupám totiž očima člověka co dělá v energetice a vidím co vše jste tam nacpali a moc dobře vím co ty zařízení v dlouhodobém provozu umí a jaké poruchy a jaká údržba se vyskytuje tohle chci vidět opravdu za delší dobu .
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Nevím :) Zkusíte to spočítat? :)
@quadproficz
@quadproficz 3 жыл бұрын
libi se mi ta myslenka sobestacneho domu. rikam, ze do fotovoltaiky me nacpaly dve veci, a) bracha b) vysoky ucet za elektrinu. ale do ostrova az prvni shlednute video o sobestacnem domu. takze palec nahoru, mate me na svedomi. od 13.7. jedu taky jako ostrov aniz bych se povazoval za zeleneho aktivistu, spise rebel, system homodomo, 15kwp panely/18kwh batt lifepo4/3x6kw invertory, zatim si system poradil se vsemi nastrahami, destovymi dny apod. spotrebu mame v prumeru 20-21kwh/den. mam sice jednu zimu s panely za sebou, ale provozoval jsem jiny a dost nestastny system, od ktereho jsem ustoupil. nicmene jak napadne snih, je se mnou amen. mam 2,5kwp na zdi, ale ty me asi nespasi. jen tedy je videt, ze jako civilizace nemame pro zimni obdobi nic jineho, nez neco palit (uhli/drevo/pelety/naftu/plyn). +soukromy vetrnik + tepelne cerpadlo by asi bylo asi adekvatni reseni "ala nemecka ideologie". dle toho, ze jste to nepouzili je videt, ze by to zimu zrejme neustalo a stejne by bylo treba neco palit. co tohle? nad tim nikdo nepremysli? infinitysav.com/
@MartinVich
@MartinVich 3 жыл бұрын
to je scam jako prase - ale hloupych lidi je na svete dost verim ze si nejake zakazniky najde. To co vsichni hledame je dlouhodobe uchovani energie mit moznost ulozit letni prebytky na zimu a to radove levneji nez v bateriich... koncepty s tekutym elektrolytem, stlacenym vzduchem nebo vyrobou plynu jsou, ale pro rodinny dum zatim nic pouzitelneho neexistuje
@TomH519
@TomH519 3 жыл бұрын
Jen taková otázka. Proč nemá dům tepelné čerpadlo? To by totiž dávalo velký smysl. Jinak čekám na dodání 3,6kwp panelů a začnu si hrát....
@borcany7
@borcany7 3 жыл бұрын
Utiahnuť dom z fv v zime nieje úplne jednoduché. Tepelné čerpadlo by výrazne zvýšilo potrebu elektriky v zime. Myslím ze takto je to určite rozumnejšie. Z hľadiska pomeru investícií a nakladov.
@TomH519
@TomH519 3 жыл бұрын
@@borcany7 Tady nejde pouze o zimu, kdy je třeba -20°C. Tepelné čerpadlo by výrazně mohlo pomoci např. při ohřevu TUV mimo léto, kdy již nejsou tak velké přebytky.
@MrRadgo
@MrRadgo 3 жыл бұрын
@@borcany7 zem voda taha okolo 600 W
@obajer
@obajer 3 жыл бұрын
@@TomH519 Kombinovat FVE s TČ kvůli ohřevu vody je opravdu zbytečné. Uvidíte sám, až Vám přijde těch 3,6kWp panelů a pustíte se do stavby FVE. Dejte si k ní ještě GreenBono či WattRouter + SSR a uvidíte, že kromě tří měsíců v roce budete mít tolik horké TUV, že nebudete vědět kam s ní :) Vyzkoušeno. Případně, existuje zcela low-cost řešení na fotovoltaický ohřev TUV: Siton, Oplocký či Marko.
@TomH519
@TomH519 3 жыл бұрын
@@obajer Jasně, že ekonomicky TČ smysl nedává, ale to prakticky nedává celý dům. Zcela zbytečné by to bylo hlavně u on-grid či hybridu. Zde u čistého ostrovu, by tepelné čerpadlo ale celý systém zrobustnělo a umožnilo oddálit nájezd peletkového kotle. Také až majitel koupí EV, tak to výrazně ořeže přebytky i v jiných měsících. Na ohřev TUV jsem panely nekupoval. Tu ohřívám plynem. Tam zatím přechod na FVE také nedává žádný ekonomický smysl. Chci to jako zálohu elektřiny od distributora, až mu zase spadnou stožáry od JE Temelín a já budu několik hodin bez elektřiny :-)
@tomas12912
@tomas12912 3 жыл бұрын
Ta úpravna vody tu vodu dezinfikuje čím?
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 жыл бұрын
Kolik panelu / jaky vykon je treba v zimnich mesicich, aby se nabila dve auta? A cim jezdit, kdyz jsou auta na nabijecce? Jinak zajimava reseni.
@rh3635
@rh3635 3 жыл бұрын
Rozesmál jste mě. Dík. Jezdit můžete elektroautem, ve spalováku přece taky nemáte stále plnou nádrž
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 жыл бұрын
@@rh3635 Ale jak jej nabijet, kdyz pres den jezdim / jedine mit nekolik aut, jenze to pak aby clovek byl sefem neziskove organizace :)
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 жыл бұрын
@@LP-fq9us Presne tak. Pres den nekde nabit zadara z verejnych nabijecek a pak s tim vytapet dum a tvrdit sousedum ze topite ekologicky :)
@PavolFilek
@PavolFilek 3 жыл бұрын
Napr. 3 x Axpert zerie 55 W x 3 standby, 3 x Victron zerie 22 W x 3 standby, baterky maju BMS + chladenie + vyhrievanie, lebo interkalacia Li+ ionov neprebieha rovnomerne v rozsahu 0 az 40 *C, lebo DC, EC, EMC, VC elektrolyt ma pri danej teplote nejaku viskozitu a nejaku konduktivitu pre Li+ iony. Takze ak tie baterky budete nabijat beznymi prudmi C2-C5, tak pod 10 *C na elektrodach resp. 15 *C na obale ak to ohrievate zvonka / tepl. gradient /, neprebieha interkalacia ionov optimalne a zacinaju sa tvorit dendrity. Tiez zalezi u tych Winstonov / ale aj Sinopoly, CATL, BYD a pod. / aka je cistota materialu a ci tam nie je vela Fe necistot, ktore sa lepia na uhlikovu anodu a zapricinuju zhrubnutie SEI vrstvy. Podobne je pri vyrobe ktiricke, kolko tam je H2O ci napr. 50 ppm alebo 500 ppm.
@izuelram1942
@izuelram1942 3 жыл бұрын
Ten motor nad kotlem nad peletkami je zajímavý jak moc kompenzuje ten finanční deficit ?s těmi přebytky tepelnými, na druhou stranu Peletky je to nejdražší topení co snad lze, takže jsou to trošku protipoly, sluníčko a vše soběstačné a pak nejdražší provoz peletkový kotel :-(
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Soudě podle loňské zimy nic hrozného. Spálili jsme asi 30kg peletek za celou zimu, prostě nebylo potřeba. Kotel máme v zápůjčce, tak kdybychom jednou vraceli, asi se toho také moc nestane ;)
@laco73
@laco73 3 жыл бұрын
Ako je chránená fotovoltaika proti dajme tomu krúpam? Inak by som mal strach na takej samote o krádež panelov.
@mirek3110
@mirek3110 3 жыл бұрын
Libi se mi osobni kreativita majitele I umistění domu.Jen skoda,když už je v tom nabušených tolik peněz ,že neni TUV kombinováno s TČ zeme -voda pro zimni obdobi.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Tepelné čerpadlo by domu slušelo, souhlasím
@SasynKamil
@SasynKamil 3 жыл бұрын
@@ElectroDad Jenže v zimě (pár dnů, dohromady i pár týdnů) by FVE to TČ neutáhlo, předpokládám. Takže by stejně dům musel mít záložní kotel na vytápění a TUV.
@mirek3110
@mirek3110 3 жыл бұрын
@@SasynKamil TC pro TUV 1.5kw spotreba(10% z nominalu FV)60m potrubi medi v zemi..overeno doma. Na chatu to staci.
@SasynKamil
@SasynKamil 3 жыл бұрын
@@mirek3110 Máte na mysli TČ pouze pro TUV?
@janmelicher7739
@janmelicher7739 2 жыл бұрын
Nechce ešte pridať malú veternú elektrarňu na strechu? Či nie je potrebná?
@robolindor7301
@robolindor7301 3 жыл бұрын
a cena tej fotovoltaiky?
@RobertKocian
@RobertKocian 3 жыл бұрын
Mě by spíš zajímala cena pozemku 😉
@robolindor7301
@robolindor7301 3 жыл бұрын
@@RobertKocian minimálna, to je nejaké TTP bez infraštruktúri, len zaujímavé, že mu to tam dovolil miestny stavebný úrad postaviť!
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@RobertKocian Původní pořizovací cena 220.000 Kč.
@RobertKocian
@RobertKocian 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 tak to je pecka. Díky 👍
@robolindor7301
@robolindor7301 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 to bola asi cena pozemku, však? A čo tá fotovoltaika?
@jaroslavv.2233
@jaroslavv.2233 3 жыл бұрын
jaký výkon má ten Stirling ?
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
tuším že kolem 600 W, Jaroslave
@jaroslavv.2233
@jaroslavv.2233 3 жыл бұрын
@@ElectroDad díky, pominu-li cenu celého kolotoče, tak je to nouzově použitelné.
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
V provozu se ukázalo 900W až 1kW. Jak jsem říkal ve videu, máme v zápůjčce pro zajímavost. Reálně bychom vlastně ani nepotřebovali.
@jaroslavv.2233
@jaroslavv.2233 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 díky za informaci, na základě dat z naší firemní fotovoltaiky v zimních měsících, jsem totiž velmi skeptický k celoroční "ostrovce" a tohle mi přijde jako zajímavá věc o jejímž praktickém využití jsem doteď neslyšel. Asi nebude možnost podívat se do vnitřností 😉
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@jaroslavv.2233 Proč by nebyla? Zajeďte, otevřeme to spolu, potají :)
@PavolFilek
@PavolFilek 3 жыл бұрын
Zalezi tiez akym technologickym postupom boli tie Winstony formatovane, od toho bude zalezat ich zivotnost. Ja si vsak ekodom predstavujem, ze si ho robi clovek sam, napr. z hliny a robi si nepalene tehly, prip. pozije na steny slamu, urobi si tam ekologicku pec, kde staci v zime topit raz za 48 hod, v tej peci moze priect kvaskovy chleba. Pri dome moze byt sklennik a od februara / 15. / ked uz je slnko vyssie, dopestovat si tam priesady uhoriek, paradajok, papriky ... etc. Neviem ci su niekde na Victron stankach dostupne informacie o priebehu vyrobenej energie v case ako aj o matineloch v ktorych sa pohybuje SOC v priebehu roku u tychto bateriek, ako aj logy teploty povrchu clankov. Podobne ako sa sleduje teplota, ma sa sledovat aj tlak na steny clankov, lebo tlak treba menit v zavisloti na SOC, aby baterky vydrzali viac ako 6000 cyklov pri degradacii max. 85 %.
@laco73
@laco73 3 жыл бұрын
Pravý sebestačný dom nájdete v Rumunských a Ukrajinských odľahlých oblastiach 😉
@jardahladik7975
@jardahladik7975 2 жыл бұрын
Půlka pořadu tlachání o ničem rozhovor se měl více stočit na odborné téma více o technických věcech a to je chyba hosta z Electro Dad
@jaroslavpribula5393
@jaroslavpribula5393 3 жыл бұрын
Taky to system uprednosňujem a obzvlašť ešte ked dokaže na 90% dobiť privatne vozidla! To je fakt green energy👍🥇🥇🥇 ps: Ked je taky to barak preelektrizovany tak nevznika tam nejaka elektromagneticka intereferencia resp. elektro -magneticky smog na dlhodoby pobyt a vpliv na ľudsky organizmus? (Myslim roky až desaťročia) Dufam že som to napisal trocha zrozumiteľne lebo zase nie som elektro ing. aby som to pomenoval presnejšie!
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Změříme :)
@jaroslavpribula5393
@jaroslavpribula5393 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Normalne vedecky? Nebolo by od veci to ešte premerať aj inym prirodným sposobom kde niektorý ľudia to vedia zistiť buď take alebo onake energie ktoré robia rošadu aj v normalných barakoch!
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@jaroslavpribula5393 Pošlete nám sem někoho.
@abrakadabra1236
@abrakadabra1236 3 жыл бұрын
vpliv? 😱😱😱 nooo, ing. teda rozhodne nie si 😉
@palicis6354
@palicis6354 3 жыл бұрын
Skvele video, dom presne podla mojho gusta! Chystam sa na rekonstrukciu chatky, ktora bude presne v tomto duchu.. vratane moznosti nabijania elektromotorky.. to mi pride este zmysluplne. Ale baterkove auto je uz totalny ekologicky SHIT.. takze urcite nie.
@paveltomcik5338
@paveltomcik5338 3 жыл бұрын
Chybí tam tobogán a Sony Paystation😳
@PavolFilek
@PavolFilek 3 жыл бұрын
EJ ale ten Google nedovoli napisat ani 256 znakovy komentar. Uf musime s tym nieco robit. Asi zvolit anglictinu.
@bezD1
@bezD1 3 жыл бұрын
Přínosné. Zařízení Ostrovního systému bylo určitě finančně značně nákladné. Já provozují ostrovní systém již tři roky. Docela mne překvapilo nabíjení elektromobilů přez noc. Tedy z baterií. Nyní důležitá poznámka! Co říkáte na letecké zatemňování oblohy ? Prý ochrana proti oteplování. Tento fakt mi snižuje solární výkon panelů, o 20 až 30%. Nejde to tak trochu proti sobě ?
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 3 жыл бұрын
A teď si představte že všichni lidé v ČR budou chtít takto bydlet jak to chcete zařídit ? Umíte si představit jen zastavěnou plochu objem tedy množství baterií a především co bude v zimě ve chvíli kdy bude zima noc a nebude foukat vítr . Pro zajištění bydlení populace jako celku je to nejhorší možné řešení na celé planetě . Ono tohle vše by nebyl problém pokud by ty baterie a solární panely měli životnost minimálně 100 a 300 let to nemají baterie 5-10 let panely okolo 20-30 max . vstupní investice extrémní životnost na nic . Já se tomu nebráním , ale není to zatím za současného stavu techniky řešení schopné uspokojit bydlení obyvatelstva . Pokud jde o ekologii tak je to strašně neekologické . Po stránce ukázky stavu vývoje velmi zajímavý projekt ukazující vývoj v oboru za video děkuji . Mimochodem rád si pána poslechnu pokud se toho dožiji za těch 20-30 let a jeho celkové náklady a spokojenost v době kdy už budou k dispozici data z dlouhodobého užívání a z celkových nákladů .
@jirizyka
@jirizyka 3 жыл бұрын
panely mají životnost delší jak střešní krytina. Vždyť i kvalitní Pb baterie v UPS zvládají 5-10let, LiFePo4 mají životnost okolo 6000cyklů, to si vydělte 365 a dostanete 16 let. A to za předpokladu, že každý den baterii vybijete a nabijete. Což se dít nebude. Takže ta baterka vydrží klidně 25 let. btw - kdyby byli všichni takto soběstační, to by byla paráda. Přes léto by se nemuselo nic pálit. Akorát v zimě by se pustily bioplynové kogenerační jednotky, které by vytápěly bytovky, plus dodávaly chybějící el. energii ...
@milos_klibani
@milos_klibani 3 жыл бұрын
Cez 200 000 € za tak mali dom ?
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
Uměl byste takový dům postavit levněji? Můžeme se přijet podívat?
@milos_klibani
@milos_klibani 3 жыл бұрын
@@ElectroDad predpokladam ze nie ale islo mi o to ze ta sebestacnost je v nedohladne. Investicia navyse je kedy navratna ? V tomto pripade je to trochu ine kedze tam nie su IBV. Ak by boli tak financne to v tejto dobe nema vyznam.
@karelk1157
@karelk1157 3 жыл бұрын
@@ElectroDad Pred 3 roky pasivni dum 93m2 svepomoci do 1,5 mil.Kč.
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
@@karelk1157 Pasivní dům, včetně rekuperace, rozvodů, elektrikařiny, topení, materiálů? Omlouvám se, ale neveřím :)
@karelk1157
@karelk1157 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Prijedte se podivat ( drevostavba u Strakonic), Napr. strasak pasivni rekuperace me stala 25tis.+rozvody 8tis.+moje prace.
@honzickuvsvet
@honzickuvsvet 3 жыл бұрын
Jaké dotace jste dostal na tento dum
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Dobrý den, žádné, o žádné jsme ani nežádali.
@quadproficz
@quadproficz 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 taky dotace nesnasim. krivi to trh, uprednostnuje vybrane.
@honzickuvsvet
@honzickuvsvet 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 dekuji je to moc dobré ještě lesní bar 2 a hotovo
@Hobbittak
@Hobbittak 3 жыл бұрын
@@pavelpodruh8268 Moje řeč! Dotace je zlo. Stejně ty peníze skončí u té firmy. Bez dotace by podle mne byla cena nižší právě o tu dotaci.
@MrRadgo
@MrRadgo 3 жыл бұрын
polka domu kotolna.
@ElectroDad
@ElectroDad 3 жыл бұрын
vy jste v domě byl?
@MrRadgo
@MrRadgo 3 жыл бұрын
@@ElectroDad asi som to zle napisal. Myslel som skor ze k rozmerom domu mi pride dost velka
@lamiavitova4664
@lamiavitova4664 3 жыл бұрын
Hezký dům na samotě u lesa asi moje děti by neměli moc radost žádný kamarádi kolem jen dovezené, pak by se asi v noci hodně bali takhle sami na samotě. Kolik projedete ropi měsíčně na tento eko dům. My sme si postavili hezký dům, u Hradce K., který nás stal 1mil.kč, oproti tomuto domu nám zbylo 9mil.na energie. Jen sme si dali spočítat paneli na střechu takby to vyšlo asi300t. a dotace 160t.kč ukládání energie do baterek a přebytky do sítě skoro hold zdarma, abysme 7, 8 měsíců byli trochu eko.A vodu máme skopane studny, která tady naštěstí už byla. Hezké video klobouk dolů, že ste se dotohodle pustil, ale návratnost asi 25let.snad to bude fungovat. Hlavně zdar ekologii.
@michalfryda9031
@michalfryda9031 3 жыл бұрын
“Kolik projedete ropi” … EV
@lamiavitova4664
@lamiavitova4664 3 жыл бұрын
Všichni tam jedou ev. Kde vzali proud na dobití ev. z uhlí někde zadarmo u lidlu??? Tendle dům je třikrát náročnější na výrobu než běžný dům na ekologii. Kdyby se každý tímhle inspiroval, tak ekologie daleko horší. A stavět na zelené ploše, kde je něco eko??? . Už je hodně domu starých kdemolici a ne furd zastavovat čisté zelené plochy. Todle vůbec není cesta kterou se vidat. Todle eko katastrofa.
@Jamharad
@Jamharad 3 жыл бұрын
@@lamiavitova4664 Myslíte si, že první vozidla se spalovacím motorem a prvotní těžba ropy byly nějaké efektivní technologie? Holt pan Podruh je průkopník a nepočítá všechno jenom optikou toho zda se to momentálně vyplatí, ale i tím zda to inspiruje další lidi, kterým ukáže že to jde. Samozřejmostí je, že se časem technologie zlevní o to více, čím se tato koncepce stane masovější. A jestli hodláte přebytky proudu prodávat ČEZu, tak to si prosím ani FTV elektrárnu nestavte:-)
@bretislavnemec1839
@bretislavnemec1839 3 жыл бұрын
Pro zbohatliky dobré, ale ty peletky? Nehospodarné!!!
@Jamharad
@Jamharad 3 жыл бұрын
@@bretislavnemec1839 Tak kdyžtak rozvěďte myšlenku. Proč nehospodárné a proč pro zbohatlíky? Děkujeme
@lamiavitova4664
@lamiavitova4664 3 жыл бұрын
Myslím, že jdete špatným v zorem a ještě to dáte na KZbin zastavuje další zelenou plochu, jako tisíce dalších. Vzor by byl koupit starou rujnu statek a tam stavět ne zabírat další zelené plochy. V ČR je tolik domů a bytů, když by se to všechno obsadilo, takby tam byl jen jeden člověk. Lidé nerostahujtese na další zelené plochy, jak tady ten pán. Kolik tam lidé projedou autem ropi za měsíc ktomu eko domu.
@MartinVich
@MartinVich 3 жыл бұрын
v tomto pripade bych nekritizoval, naopak to popularizuje technologie ktere si pak ostatni daji na svem starem statku na strechy a do kotelen :)
@jirizyka
@jirizyka 3 жыл бұрын
v ČR je tolik domů? Sháním a nenacházím ... a to bydlím, pro mnohé, v ošklivém Podkrušnohoří. A ano sháním statek. Nemám kde "pěstovat" svoje veteránská auta.
@Jamharad
@Jamharad 3 жыл бұрын
Teda madam, díky Vám mám dneska slušně potrápené břišáky-)
@weetekxa2868
@weetekxa2868 3 жыл бұрын
Další hračka pro bohaté 8(
@pavelpodruh8268
@pavelpodruh8268 3 жыл бұрын
Nesmysl. Nejsem bohatý.
Dá se topit Fotovoltaikou? | BACINA.TV
53:53
BACINA
Рет қаралды 138 М.
The evil clown plays a prank on the angel
00:39
超人夫妇
Рет қаралды 53 МЛН
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН
24 podcast: Sme v kaviarni - Za veľa peňazí, priveľa muziky
1:32:04
Zimní test Českého soběstačného domu
10:13
TZB-info
Рет қаралды 20 М.
Je toho ideální Fotovoltaika? | BACINA.TV
56:28
BACINA
Рет қаралды 101 М.
Český soběstačný dům na vlastní kůži: První dojmy
2:45
Prohlídka systému vytápění v českém off-grid domě (Ceský soběstačný dům)
7:15