Много харесвам хора, които правят нещата достъпни и прости. Дотолкова сме усложнили всичко в живота си, че човек се отказва още преди да е опитал. А само като си помисля, че баба и дядо едно време си имаха торище и си торяха градината угнила тор, съставена от остатъци от кухнята и градината, смесени с тор от животните...Откакто нарекохме торището компостер нещата драстично се усложниха. Та, благодаря Ви, че внасяте отново простота в толкова усложнения ни свят.
@AnkaVoikova11 ай бұрын
Готовия компост есента или пролетта се слага по лехите или няма значение.
@albenavoulgaridou1686 Жыл бұрын
Браво Благодаря
@jayantidasi563610 ай бұрын
Здравейте много благодаря за обстойната информация. Каква е разликата между черна златка и обикновена златка? Едно и също насекомо ли са или различни?
@Veselka_Dencheva3 жыл бұрын
Душа, публикувай за подрязване на лозето. Моля те!
@mamakotka71133 жыл бұрын
Нямам опит с това.
@monikamini28 Жыл бұрын
Супер! Благодаря!
@MANDMK4 ай бұрын
Здравейте, гледах видеото и споменахте, че компостирате и заразени листа. Тоест дори и заразени домати и крастивици (с мана) е ОК да се компостират?
@RumiPetrova-k9h4 ай бұрын
Здравейте! Имам въпрос свързан с компостирането на тученицата. Трябва ли първо да я превърнем на течна тор-в бидона и след това да я преместим в компостера или директно да я мятаме в компостера? Ще оцелее ли тученицата след като мине през косачката защото просто оплевена и оставена на слънце върху циментовата пътека си живее даже цъфти?
@MihailGikov Жыл бұрын
Здравейте, Гледаме ви редовно и черпим от вашите опит и идеи. Реших да мулчирам около плодните дръвчета с офсетна хартия, накълцана през шредер на лентички и върху нея слагам окосена трева. Добра идея ли е? Изглежда много добре и същевременно предполагам, че хартията ще допринесе за бързото компостиране директно на място. Отделно ползвам такава хартия в компостер, като редувам ред хартия с ред окосена трева. Мисля, че е добра идея да направите видео, посветено изцяло на ползите от хартията в домашната градина и ако имате идеи, подобни на моята. Успех!
@НазиеИсмаил2 жыл бұрын
Здравейте, а какво е мнението ви за органична траншея под периферията на плодно дърво, става дума за възрастни дървета
@mamakotka71132 жыл бұрын
Звучи чудесно, стига са не нараните корените при изкопаването. При ябълките например, корените отговорни за храненето и напояването са разположени на доста плитко.
@ЗапринаГеоргиева Жыл бұрын
От видеото разбирам ,че не трябва да е покрит компостера.Така ли е,защото моят съм го покрила с найлон за да задържа влагата.
@alexandaralexandrov78252 жыл бұрын
Здравейте! Имате ли опит, ползвали ли сте ускорител за компостиране? Благодаря!
@kalinsholev718 Жыл бұрын
Гледах няколко нейни клипа, с превъртане разбира се, установих че опит няма, но има дар-слово 😅
@angelinagoranova47253 жыл бұрын
Здравейте,а мирише ли на лошо когато се мине покрай компоста,понеже в нашия двор има и други хора и трябва да се съобразя с това.Благодаря предварително
@desislavstanev78153 жыл бұрын
не мирише лошо, дори да е добавена маса от компостна тоалетна /със слама/ - казвам от опит.
@mamakotka71133 жыл бұрын
В моите компостери никога не е имало неприятна миризма. Би замирисало неприятно, ако няма разнообразие от органика. Ако слагате и суха/целулозна органика от време на време, дори и в жегите, и в дъжовете не би следвало да има непритен мирис. Може би малко повече внимание към зелето. Не бих хвърляла в компостера цели зелки, както и цели дини и пъпеши. Може да се слагат въпросните плодове и зеленчуци, но да са надробени, накъсани и т.н..
@stangracias252 жыл бұрын
Вредни ли са мравките , които се раэмножават в компоста ? Трябва ли да се премахват?
@ТодорГенов-у5ж8 ай бұрын
😂❤
@radkahristova50982 жыл бұрын
Оградено с цигли а какво има от долу заради сляпото куче от което не мога да се отърва
@tinko7ful2 жыл бұрын
Рабица
@СтоюГрадев Жыл бұрын
Как да различа, ларвите на майския бръмбар от на златката
@radkahristova50982 жыл бұрын
За сляпото куче какво слага отдолу
@mamakotka71132 жыл бұрын
Имам наредени цигли на дъното, тип покрив, именно заради сляпото куче
@petrankakalushkova87792 жыл бұрын
Здравейте от есента до сега събирахме във компостер не сме го правили нищо и сега не знаем какво да правим как да го разбием за да стане на пръст до него направихме нов и сипваме във него моля да ми отговорите.
@mamakotka71132 жыл бұрын
Здравейте! Отговорих под другия ви сходен въпрос.
@petrankakalushkova87792 жыл бұрын
@@mamakotka7113 Здравейте проверих си компостера и всичко беше наред пръста е много рехава нещо съм се била заблудила повече няма да ви питам никога за нищо.
@AnkaVoikova3 ай бұрын
Казвате ,че слагате всичко от кухненските отпадъци....може ли да поясните малко повече.
@ЕрайХюсеин2 жыл бұрын
В компостера има мравки това проблем ли е ? И червеите вредни или полезни са ? защото бабите казват ще ядат корените на растенията.
@mamakotka71132 жыл бұрын
Здравейте! Мравките са част от природата, която ни заобикаля. В открития компостер е нормално да има и мравки. Възможно е дори мравуняк да напрявят, особено ако имате голямо количесто на дебел слой косена трева, много я обичат заради топлината и там си отглеждат яйцата. В долната част на компостера, където вече е зреещия компост и почвата не съм срещала мравки досега. Така че, ако са в прясната, разграждащата се органика, вероятно бе би следвало да се счита за проблем. За втората част на въпроса дори не знам какво да кажа.... Хората по цял свят отглеждат червеи, за да си правят тор, пренасят червеи от компостера в лехите си и смятат за основен индикатор за плодородна почва наличито на червеи в нея!!! Поради каква причина някой може да сметне, че червеите могат да ядат корените на растенията, недоумявам.
@ЕрайХюсеин2 жыл бұрын
Ехо чакаме отговори
@seagull_king Жыл бұрын
В нащо село расте един доста издържлив вид плевели с бели, дебели и дълбоки коренни системи, които са голяма напаст когато чистим почвата за сеене. Не помня как се казваха, но са доста разпространени. Въпросът ми е: мога ли да ги използвам за компост? Те са доста приспособими и не знам какво да ги правя...
@mamakotka7113 Жыл бұрын
Балур или пирей/троскот може би. Аз първо си ги ферментирам, много са устойчиви и в компостера може чудесно да ,,възкръснат''. В това видео разказвам за единия вариант. kzbin.infoIHFu3_0yUCs?si=x-lxFB0q5iyVa81E Другия е в черни чували ферментация, ама трябва да са наситнени, вижте видеото за ,,ферментирана трева''
@stangracias252 жыл бұрын
мама котка ни иэостави ??? беэ сори🙄
@mamakotka71132 жыл бұрын
Не съм :)), наоколо съм, жива и здрава. Много интензивно лято, включително с време за семейството ми и четене на предимно градинарски материали, нещо което ми липсваше през последните години. Посъбрала съм и видео материали, които, живот и здраве, ще обработвам и публикувам зимъска, когато в градината няма толкова работа. И все пак извинявам се, че не смогнах да отделя време на канала тук.