Obejrzyj inne filmy z fabryk z Województwa LUBUSKIEGO: kzbin.info/aero/PLBIiEhkh7snaS5RsIrUeyuNvVSk1mLVNZ 🔢 FAKTY I LICZBY: 🔢 Powierzchnia łączna 17,5 ha 5 hal produkcyjnych i 9 budynków o łącznej powierzchni 11 000 m2 80% udziału w Polsce, w segmencie złomu, małych urządzeń elektrycznych i elektronicznych 700 tysięcy sztuk TV/monitorów LCD przetwarzanych rocznie 70 kg złota odzyskanego rocznie - wystarczy do produkcji 23 tys. obrączek ślubnych lub około 300 tys. smartfonów Blisko 700 ton odzyskanej miedzi pozwoli na produkcję 3,5 tys. km rur miedzianych Prawie 1,5 tony srebra odzyskiwanego rocznie - wystarczy do produkcji 1 mln srebrnych łańcuszków
@karoldragoball23103 жыл бұрын
Lubię odcinki związane z recyklingiem 😊
@fabryki3 жыл бұрын
Będzie więcej! :)
@jigsawx893 жыл бұрын
@@fabryki No i super😋
@kamilpyza40713 жыл бұрын
@@fabryki Super czekamy !!!
@karoljaskulski123 жыл бұрын
Złoty medal... to należy się za ten film. Dobry materiał.
@fabryki3 жыл бұрын
Dziękujemy!
@tennickniejestdostepny3 жыл бұрын
Ten moment kiedy wszyscy się z Ciebie śmiali, że zbierasz śmieci, a Ty na recyklingu zarobiłeś miliony i teraz śmiejesz się z innych.
@fabryki3 жыл бұрын
Szanujemy takich. Niech zarabiają. Zawsze możesz pozbierać kilka rzeczy i oddać do recyklingu.
@szwedacz2 жыл бұрын
@@fabryki tak dokladnie za darmoszke wam dac a wy na tym zarobicie - zwariowali
@kabanosekgames8952 жыл бұрын
@@szwedacz Po 1 Oni coś muszą zarobić po 2 z tego się odrzyskuje metale których złoża się kiedyś skończą a tym można zapobiec temu
@kazimierzguziana59582 жыл бұрын
Dzień dobry. Tak to rzeczywiście jest.... Kopalnie Króla Salomona.... Jest jedno ważne Ale - Świadomość Ekologiczna.... Do produkcji potrzebna jest ogromna Wiedza aby Wszystkie materiały użyte wrócily z powrotem do użytku. Rozbiórka wymaga Wiedzy Fachowej a nie tylko młotka i przecinaka plus palnik.... Pozdrawiam
@tennickniejestdostepny2 жыл бұрын
@@kabanosekgames895 metale często są dostarczane na Ziemię z kosmosu, chociażby w postaci meteorów, więc naprawdę trzebaby się postarać, żeby tak zdewastować planetę i wszystko zużyć. Ewentualnie trzebaby głębiej kopać, bo pod skorupą jest ogrom różnego materiału, inna kwestia, że może to być nieopłacalne, ale w razie potrzeby metali raczej nie zabraknie, a prędzej świat się skończy.
@voyomaypl16083 жыл бұрын
Podanie energii w formie liczby wiadomości tekstowych. Tego jeszcze nie widziałem.
@kondzio20033 жыл бұрын
Nie wysłużonego sprzętu tylko dziadostwa, które ma się zepsuć miesiąc po gwarancji. Czy ta kosiarka, pralka albo odkurzacz wyglądały na wysłużone? Takie sprzęty mogą pracować 20 lat o ile były by zbudowane aby działać niezawodnie. Laptop Toshiba miał dobre 10 lat, czyli mógł już nie nadawać się do normalnej pracy, ale nie przez awarię, tylko przez to jest za słaby. Na 99% był działający. Ale odcinek o recyklingu dość fajny.
@fabryki3 жыл бұрын
To prawda. Ale podobne zakłady nie mają wpływu na producentów.
@kondzio20033 жыл бұрын
@@fabryki Zakład nie jest winien, ale ekolodzy mogli by się zabrać za sprzęt, który pada zaraz po gwarancji a nie za CO2.
@bece843 жыл бұрын
@@kondzio2003 why not both?
@RKprojecttv3 жыл бұрын
@@kondzio2003 u nas w domu była lodówka chyba "polar", polski produkt z późnych lat 80. Działała nieprzerwanie przez 28lat! Nikt jej nigdy nie naprawiał bo tego nie wymagała. Następny przykład kosiarka elektryczna, też polska, kupiona w 98 roku. Bez naprawy funkcjonuje do dzisiaj, czyli 23 lata kosząc trawnik średnio co tydzień (wyłączając zimę). Więc da się robić produkty które latami bezawaryjnie pracują.
@kondzio20033 жыл бұрын
@@RKprojecttv I dlatego Polara już nie ma :D:D a co do kosiarek - kiedyś robili kosiarki na silniku klatkowym 1f - był większy, ale nie do zajechania o ile go się nie przegrzało i był połączony jednym wałem z nożem. Teraz robią silniki szczotkowe i do napęd na nóż jest przenoszony przez pasek - zrywają się paski i kończą szczotki a kosiarki jak widać na nagraniu lądują po 3 latach na śmietnik. Tak się robi dziadostwo. A tak kontowane są nawet kosiarki Bosch czy gardena.
@ziomekjaponski80503 жыл бұрын
Dobrze robisz te programy. Czekamy na kolejne 👍💨
@fabryki3 жыл бұрын
Mówisz, masz! Kolejny w piątek. Będziesz oglądał? Zawsze możesz polecić film znajomym, to bardzo nam pomoże.
@kacperpaluch56422 жыл бұрын
Lubię recykling, branżę budowlaną, spożywczą, rolnictwo i wszystko
@Frontal_Impact3 жыл бұрын
Świetny odcinek, poproszę więcej z tej tematyki ;)
@fabryki3 жыл бұрын
Oglądałeś inne nasze filmy o recyklingu? Na przykład recykling katalizatorów.
@Frontal_Impact3 жыл бұрын
@@fabryki pewnie, że tak
@fabryki3 жыл бұрын
@@Frontal_Impact super! Film o sortowni odpadów też jest fajny
@kochanek933 жыл бұрын
Uwielbiam ekologie za to że jest taka nie za tania. Wmówiono nam społeczeństwu że my pozbywamy się i musimy segregować swoje ŚMIECI, dzięki czemu zakłady przetwórcze dostają potrzebny im SUROWIEC nie za darmo ale za dopłatą oraz jeszcze pozyskany tak materiał odsprzedają dalej- nic tylko czysty zysk, a wywóz śmieci coraz droższy. Kiedyś były skupy surowców, czy kaucja w sklepie za jakieś opakowanie- dziś mamy ekologie i jeszcze musimy za to płacić.
@donniasty3 жыл бұрын
Cóż - brak ekologii jest jeszcze "tańszy". Jak nie będzie recyklingu to w końcu nam zabraknie surowców bo te zamiast znów wykorzystać to będą leżeć pod ziemią. W końcu zdegradujemy tak dużo terenów, że nie będzie gdzie sadzić lasów, uprawiać pastwisk, budować domów czy zakładów pracy - grunty wtedy pójdą tak w górę, że te "oszczędności" wyjdą nam bokiem. A Ty prowadząc interes z odpadami wolałbyś od kogoś brać kasę czy jeszcze mu dawać?
@kochanek933 жыл бұрын
@@donniasty W żadnym wypadku nie twierdzę że mamy wyrzucać śmieci gdzie popadnie i nie twierdzę że recykling nie ma sensu, proszę czytaj ze zrozumieniem. Inny przykład dla lepszego zrozumienia wyobraź sobie że idziesz na złomowisko z jakimś złomem i tam każą płacić Tobie za przyjęcie tych surowców zamiast wypłacić odpowiednią sumę za kupno tego, jest to sytuacja analogiczna. Wiadomo wszytkiego nie jesteśmy w stanie przetworzyć i część musi trafić na wysypisko i za to powinniśmy zapłacić. Kolejny, pracuje na zakładzie pirolizy który to przetwarza opony na sądzę, olej i gaz, i te pozyskane surowce sprzedaje dalej. Ale żeby ten zakład mógł funkcjonować potrzebuje materiału do przetworzenia czyli opon i ten że zakład ich nie skupuje tylko przyjmuje, a ten kontrahent który to przywozi płaci odpowiednią sumę firmie w której pracuje. Gdzie tu sens gdzie logika.
@zvnhgtx40533 жыл бұрын
Dokładnie.....My mamy w zębach za darmo przynosić elektronike do punktów zbiórki, a Oni na tym poteżną kase trzaskają. Tak samo na plastiku czy makulaturze. Już teraz wiemy że specjalnie się wszystko tak robi żeby powstawało mnóstwo odpadów by każda firma od producenta, przez wywózke śmieci, po zakład recyklingu ZAROBIŁ. A my za to wszystko PŁACIMY !!!
@botorzip55813 жыл бұрын
@@kochanek93 Sens i logika jest w tym, że ten produkt z recyklingu najczęściej jest droższy niż normalny, bo trudniej jest zrobić coś z odpadów niż z normalnego surowca - dlatego płacimy za odbiór/utylizacje większości odpadów
@kochanek933 жыл бұрын
@@botorzip5581 Tak ale nie do końca, problem jest w rozwiązaniach systemowych, kiedyś przecież jakoś skupy funkcjonowały. Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzić zasadę że producent będzie musiał skupić tyle samo surowca co wprowadza do obiegu, a to wszytko opiera się na prostej zależności między popytem, a podażą.
@nifur19 ай бұрын
Recykling starych płytek drukowanych to dopiero był BIZNES!!! Kilogramy złota!
@tomaszdrozda23913 жыл бұрын
Super, bardzo ciekawy odcinek
@fabryki3 жыл бұрын
Dzięki wielkie, Tomaszu
@eligiuszjanik12513 жыл бұрын
Bardzo Ciekawy Odcinek Pozdrawiam Serdecznie Elik😃😃🍀🍀
@fabryki3 жыл бұрын
Również pozdrawiamy!
@Rupieciarze2 жыл бұрын
Nie że można. TRZEBA je odzyskać 👍
@tomeknet3 жыл бұрын
Złota robota.
@fabryki3 жыл бұрын
tak jest, złota i srebrna :)
@czterystronyzomu51002 жыл бұрын
Recykling to jest to
@Progeniusz3 жыл бұрын
Też mi recykling lepiej jest produkować trwałe rzeczy i dające się naprawić niż potem je przetwarzać często to marnowanie energii.
@fabryki3 жыл бұрын
No to tak, wiadomo, ale co podobny zakład ma do rzeczy z producentem? Nie może zmienić politykę producenta. Podobne zakłady dbają o środowisko dokładnie w taki sposób.
@Progeniusz3 жыл бұрын
@@fabryki Nie ma ekologii im nas więcej jest tym więcej zasobów wykorzystujemy i więcej śmieci produkujemy niż kiedyś nawet jak nas było mniej.
@EmisariuszNocy3 жыл бұрын
@@fabryki Nie dbają o środowisko tylko o własną kieszeń gdyby te zakłady były takie #cnota to by z lasów lodówki zbierały itp.
@Antubis7 Жыл бұрын
@@fabryki Można odpowiednimi przepisami wiec nie pleć bzdur. Dbanie o środowisko to przy okazji One robią kasę prze wszystkim jak każdy kto prowadzi firmę.
@Antubis7 Жыл бұрын
@@Progeniusz Jedni korzystają z zasobów bardziej a inni mniej wiec to nie jest tylko kwesta liczebności.
@jankowalski80053 жыл бұрын
A co z plastkiem z obudow? Tzw ABS?
@krzysztof80953 жыл бұрын
Równolegle z powstawaniem zakładów zajmujących się recyklingiem powinny wejść unormowania dotyczące naprawy sprzętu AGD, RTV i podobnych. Łatwiejsza wymiana łożysk, rozbieralne obudowy, skręcanie na śruby a nie wszechobecny klej na gorąco, epoksydy i łamiące się zatrzaski. W starym odkurzaczu samodzielnie dałem radę wymienić łożysko i szczotki silnika, te nowe są jednorazowe, do pierwszej awarii. Obudowa pęka, wszystko co się da klejone, koszmar. Producenci powinni być zobowiązani do produkcji sprzętu tak aby był "naprawialny", zobowiązani do produkcji części zamiennych i serwisu, przez cały okres życia produktu. A po zakończeniu produkcji danego modelu do udostępnienia dokumentacji technicznej. Tak żeby można było produkować kompatybilne zamienniki elementów eksploatacyjnych. Mam jeszcze PRL-owską sokowirówkę. Sprzęt nie do zdarcia. Komuniści produkowali solidniej niż kapitalistyczne przedsiębiorstwa ??? Pomieszanie z poplątaniem. To wolny rynek powinien gwarantować dobry, solidny i trwały produkt. Obciążyć producentów i importerów tandety. Dowalać kary za intencjonalne postarzanie produktu.
@hanslanda90303 жыл бұрын
Dokładnie. Ja sam miałem odkurzacz Zelmer to miał kilka usterek które sam naprawiłem i służył ponad 10 lat. Zaś inni boją się prądu że ich pokopie to jak pojawia się jakakolwiek usterka to wyrzucają i kupują nowe. Mnie nie raz prąd kopnął i żyję, na wystawkach bywało tak że ktoś wystawił odkurzacz który wziąłem i po dodaniu przewodu sprzęt ożył i służy mi dziś do garażu.
@zvnhgtx40533 жыл бұрын
Też mam jeszcze sokowirówke , i młynek do kawy, wyprodukowane jeszcze za Gierka i nadal działają. Nie rozumiem tej neoliberalnej ideologii , produkować dla samego produkowania, i po co co rok nowy iphone , po co tyle tych rodzaji modeli aut, komputerów, telefonów, jakie to jest dopiero MARNOTRAWSTWO surowców.
@fabryki3 жыл бұрын
A nie ma takich planów w UE?
@krzysztof80953 жыл бұрын
@@fabryki Obecnie to jak kojarzę mamy tylko jako standard USB w ładowarkach do telefonów. A plany to mogą być. Tylko co innego deklaracje a co innego przepchnięcie unormowań przez unijną legislację i krajowe parlamenty.
@nowymail3 жыл бұрын
Dlaczego nie ma kubłów na drobny/średni sprzęt elektroniczny? Aby to oddać, często trzeba daleko jeździć w dziwne miejsca, a nie wszyscy maja auta.
@fabryki3 жыл бұрын
Dobre pytanie 🤔
@jozef55b893 жыл бұрын
W większości powiatów wystawia się raz na kwartał w wyznaczonym dniu 🙂
@bodzio163 жыл бұрын
w kazdym PSZOK, biedrpnce, castoramie, ludlu, leroyu......
@dawidoleksy52063 жыл бұрын
To nie jeździj, wyrzuć do śmieci
@kondzio20033 жыл бұрын
Jeżeli nie Ty pojedziesz to ktoś inny będzie musiał pojechać a więc i tak za to zapłacisz, jak nie w opłacie śmieciowej to w innych podatkach. Głupie myślenie. Najlepiej jakby ktoś pukał co miesiąc do drzwi i pytał czy nie masz może przypadkiem śmiecia na oddanie. Zawsze można wystawić na olx czy grupach "uwaga śmieciarka jedzie" na fb i całkiem możliwe, że ktoś odbierze bo mu się przyda.
@grupaeksploracyjnanskazan22033 жыл бұрын
Klasa, my również segregujemy i cieszymy się, że ratujemy ziemię i surowce są na nowo odzyskiwane ;-) Pozdrawiamy i dziękujemy za super materiał ;-) Zapraszamy również do nas ;-)
@EmisariuszNocy3 жыл бұрын
A przed czym ratujecie tą ziemie? Czy gdyby nie odzysk tych metali to by potwór powstał który zaczął by mordować ludzi tudzież niszczyć lasy? Zajmujecie się jeżdżeniem po lasach i zbieraniem lodówek pst (tych bez sprężarki też ;) )?
@kieleccyelektrozomiarze3 жыл бұрын
Tyle drogocennych elementów zostaje przetworzone :( kondensatory, tranzystory, mosfety, tyrystory, diody itd. Młodzi elektronicy marzą o takich źrudłach elementów elektronicznych. Fajnie byłoby gdyby w mieście w którym są organizowane zbiurki sprzętu ludzie mogli zabrać np. Zasilacz komputerowy atx i niewielkim nakładem pracy zrobić sobie zasilacz warsztatowy a jeżeli taki zasilacz byłby nie sprawny zawsze można go zdekomponować ( rozebrać i wylutować elementy) a resztę wrzucić do odpowiednich pojemników na śmieci. Niestety to tylko marzenia, które się nie spełnią.
@kieleccyelektrozomiarze3 жыл бұрын
Może przeciętny kowalski nie zrozumie tego co napisałem i potraktuje to jako coś napisane przez złomiarza. Młodzi elektronicy zrozumią.
@WeArePassionatesOfCreativity2 жыл бұрын
@@kieleccyelektrozomiarze oj żebyś wiedział. Ostatnio oglądając materiał o atari pomyślałem... No tak. Sprzedają w nakładzie milionów sztuk. Potem połowa z tego się uszkadza bądź trafia na śmietnik i targi rupieci. Ile to urządzeń i części nieustannie krąży po tych miejscach. Niestety często nie trafiają w dobre ręce do nowego właściciela tylko zostają zniszczone na zawsze... :
@hansolo89193 жыл бұрын
Pozdrawiam
@fabryki3 жыл бұрын
Pozdrawiamy
@tomet19973 жыл бұрын
no i to jest biznes potrzebny w tych czasach
@konradzema67053 жыл бұрын
Zrób odcinek na temat recyklingu paneli słonecznych
@fabryki3 жыл бұрын
Dobrze, gdy z nami skontaktuje się podobny zakład.
@no_more_free_nicks3 жыл бұрын
@@fabryki Wiem że jest takie we Francji, ale raczej nie będzie się z wami kontaktować :D
@Marcel-tp2bt3 жыл бұрын
Gdy by z tego nie było kasy,to nie było by recyklingu,proste 😊
@jgsteel779 Жыл бұрын
Gdyby nie było Recyklingu to mielibyśmy rowy z lat 90 :)
@Szyszlel3 жыл бұрын
"przetworzenie jednego monitora, oszczędza energię potrzebną do wysłania ponad 70 tysięcy wiadomości tekstowych" Porównanie z dupy. Jaki monitor? LCD, czy CRT? Jakich wiadomości? Mailowych, czy sms-owych? Jeśli sms-owych to jakiej długości i z jakiej marki telefonu? Równie dużo sensu ma powiedzenie "Gdyby kózka nie skakała, to by ślimak, ślimak, wystaw rogi"
@kondzio20033 жыл бұрын
Dokładnie. Można było już porównać do zagotowania np 5 litrów wody.
@karolo15013 жыл бұрын
Chodzi o zapewne o wartości energii potrzebnej do wysłania statystycznej wiadomości na statystycznym sprzęcie - takie uogólnienia często się słyszy i tam tak samo można by się przyczepić.
@kondzio20033 жыл бұрын
@@karolo1501 ale dlaczego nie można podać konkretnych wartości - ile kWh - i porównać tego do czegoś sensownego.
@Szyszlel3 жыл бұрын
@@karolo1501 No ok. Przypuśćmy że chodziło o wiadomości sms. To teraz liczby. Jeden sms generuje ślad węglowy wielkości 0,01 grama CO2. 70 000 sms-ów to 700 gram 1 wat energii generuje 1,21 gram co2 (przy wzięciu pod uwagę elektrowni węglowych, olejowych i z "zielonej energii"). Czyli recykling jednego monitora powoduje zaoszczędzenie 578 W/h energii. Zgodne z prawdą, ale już nie tak szumnie brzmiące jak 70 000. I gdyby tak w skrypcie do odcinka napisali, to bym się nie czepiał. Skoro jest mowa o oszczędzaniu energii, to trzymajmy się jednostek SI dotyczących energii.
@adamith79853 жыл бұрын
@@kondzio2003 Dokładnie spalając taki telewizor w piecu zagrzewam ok 300Litrów CWU
@sioux223 ай бұрын
Większość z tych sprzętów jest sprawne, do prostej naprawy albo odzyskania komponentów. Recykling jest ostatni w kolejce po redukcji i ponownym użyciu. Elektrośmieci najlepiej komuś oddać albo zostawić przed śmietnikiem żeby mozna było je użyć ponownie
@fabryki3 ай бұрын
Nie zawsze znajdzie się ktoś zainteresowany takim elektrośmieciem i w konsekwencji może leżeć pod śmietnikiem tygodniami. Dobrym pomysłem są grupy, takie, jak słynna "Uwaga, śmieciarka jedzie", która pomaga takim sprzętom otrzymać drugie życie. Udało Ci się trafić kiedyś przedmiot, który ktoś inny spisał na straty? 🙂
@damianch18913 жыл бұрын
To co dla nas jest smieciem dla innego jest surowcem, a rzady kaza nam jeszcze placic za jego odbior od nas...
@fabryki3 жыл бұрын
I dobrze, że istnieją podobne zakłady!
@heniekp3 жыл бұрын
@@cannabiolus Każą. Jak karzą to nas a nie nam.
@cannabiolus3 жыл бұрын
@@heniekp no fakt 😅 kasuje bo jeszcze ktos zobaczy 😂
@kaamarnicupospolitusus18483 жыл бұрын
o Stena 😁😁😁
@fabryki3 жыл бұрын
o tak :)
@berakfilip3 жыл бұрын
A Dane z nich też odzyskują ?
@fabryki3 жыл бұрын
Ten kto wyrzuca elektrośmieci to chyba tak :)
@MikaelaNowakka3 жыл бұрын
@2:26 to sito pokładowe a nie separator 👍
@fabryki3 жыл бұрын
Pracujesz w branży?
@MikaelaNowakka3 жыл бұрын
@@fabryki w branży budowy zakładów recyklingu. Jeden z filmów pokazywał nawet naszą technologię zabudowaną u klienta 👍🙂
@ogrodnik1303 жыл бұрын
A co dzieje się ze złotem które mogło by zasilać krajowy zapas?
@franzbeckenbauer2422 жыл бұрын
Jest recyklingowane na programy plus
@starabrzydkababajaga3 жыл бұрын
Ooo to Stena we Wschowie jeszcze działa 0.0 i jest jedyną (?) na cały kraj ? Taka dziura, a proszę, centrum recyklingu xD
@krystian-vf3dn3 жыл бұрын
Chciał bym zobaczyć firmy fantic lub Alfred.
@fabryki3 жыл бұрын
Mamy nadzieję, że skontaktują się z nami
@zibisbiegienius30653 жыл бұрын
0:50 porównanie od czapy
@no_more_free_nicks3 жыл бұрын
Pewnie oszczędza się 10 watów, stąd to porównanie.
@hanslanda90303 жыл бұрын
Ja z tzw. wystawki wziąłem laptop Acer wraz z ładowarką do niego. Po naładowaniu laptop się bez problemu włączył ma system Windows 8. Tak więc fanty co mają iść na przemiał nie koniecznie są uszkodzone. Chociaż to jest jeden z wielu przykładów że sprzęt co jest wystawiony jako gabaryty musi być niesprawny.
@fabryki3 жыл бұрын
W nową Fifę na tym zagrasz?:p
@hanslanda90303 жыл бұрын
@@fabryki Nie sprawdzałem choć wątpię żeby miał dać rady. Służy on bardziej do ogólnego zastosowania biurowego. Pobieranie faktur i ich płatności przez internet tym bardziej że ma wi-fi. Do grania mam zakupioną jakiś czas temu PS4 slim i nie gram w gry typu FIFA lecz tam gdzie można zrobić zamieszanie na ulicach. Np. strzelanie do jadącej cysterny czy też napad na konwojentów w celu pozyskania funduszy i tego typu atrakcje.
@januszsalamon10292 жыл бұрын
Liczy się koszty przerobu
@exxpl3 жыл бұрын
Był odcinek o spalarniach śmieci? W moim mieście chcieli wybudować kiedyś jedną ale "ludzie" się nie zgodzili.
@fabryki3 жыл бұрын
Jeszcze nie było. Pomysł dobry. A dlaczego się nie zgodzili?
@exxpl3 жыл бұрын
@@fabryki Nie pamiętam. Ciemnogród i tyle.
@Antubis7 Жыл бұрын
@@fabryki A ty byś się zgodził?
@002six3 жыл бұрын
👍
@tomeknet3 жыл бұрын
4:18 jaka znudzona ta maszyna.
@fabryki3 жыл бұрын
Może znudzona ale robi robotę! Podoba Ci się film?
@ancymonBF3 жыл бұрын
Chwila, chwila.. Ktoś dobrze to wymyślił:) Ciekawe ile dopłacamy do tego interesu
@dalekodomu13903 жыл бұрын
Nieważne ile dopłacamy bo to konieczność
@ancymonBF3 жыл бұрын
@@dalekodomu1390 Z każdej strony bombardowani podwyżkami.. Nie ma co dyskutować, musimy dbać o środowisko. Czy ta cała ekologia nie ma podwójnego dna? Centralne ogrzewanie zamienione na gazowe. Bo ekologia, bo taniej. Gaz w górę ile poszedł??? Musimy dbać, o protfele zamożnych:)
@dalekodomu13903 жыл бұрын
@@ancymonBF Ty ciągle o pieniądzach, tutaj chodzi a zalegające śmieci których trzeba jakoś się pozbyć.
@radbilcz3 жыл бұрын
@@ancymonBF ceny śmieci rosną bo nie przetwarza się tylko składuje na wysypiskach. Gdyby można było przetwarzać 95 procent ceny nie były by takie wysokie.
@ancymonBF3 жыл бұрын
@@radbilcz Uwierz, rozumiem.. Dlaczego nie mamy np: butelek pet zwrotnych? Dlaczego idę do żabki, biorę 10piw i ekspedient mówi " weź pan dwie papierowe" . Trzeba dbać. Osobiście segreguje śmieci, nie rzucam petòw za okno, jadąc autem. Staram się dostosować. Szanuję nie neguję. Pozdrawiam
@czterystronyzomu51002 жыл бұрын
Ileż przerobiłem sprzętu 🤔
@christiano19583 жыл бұрын
Stena z dani, Nilfisk z dani:-) dużo dani w tym odcinku :-)))🇩🇰❤️
@blackIwaterIpark3 жыл бұрын
Cie choroba...! 😮 👍
@no_more_free_nicks3 жыл бұрын
1:03 - grzejnik do elektroniki? No proszę was.
@fabryki3 жыл бұрын
Może elektryczny?
@starabrzydkababajaga3 жыл бұрын
Przecież ma w środku płytkę i kabelki :D
@woof5949 Жыл бұрын
Widać że ma kabel więc jest to grzejnik ELEKTRYCZNY więc trafił w odpowiednie miejsce.
@pywajace50592 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/kGKseJd_fth_hLc kzbin.info/www/bejne/kGKseJd_fth_hLc Przy zastosowaniu mojej metody wystarczyło by rozcięczyć wszystko wodą i do roztworu dodać mojego tajemniczego płynu i wszystko złoto wypłynie na powierzchnię roztworu tak jak widać na filmie i po problemie przekaż znajomym-Pozdrawiam .
@VEKYR9003 жыл бұрын
i to jest takie trudne??? takich instalacji w każdym województwie powinno być kilka. I nie tylko w PL ale i na świecie. A takto chałdy tego złomu już się u murzynów nie mieszczą...
@fabryki3 жыл бұрын
Oj, a myślisz że jest tak dużo surowca na rynku? Gdyby każdy oddawał sprzęt do recyklingu takich instalacji pewnie byłoby wiecej
@PiotrKoneV3 жыл бұрын
Wydaje mi się że max 5 zakładów pracujących całodobowo obrobi wszystkie odpady tego rodzaju w Polsce
@daxy81453 жыл бұрын
Ale że za darmo mam oddać?? No chyba sobie żartujecie
@woof5949 Жыл бұрын
A co z tym zrobisz innego zamiast oddać to na PSZOK czy w inne miejsce do tego przeznaczone? Zjesz to czy rozpalisz tymi elektrośmieciami w kominku? Plastikowych butelek, puszek aluminiowych po napojach czy szklanych butelek też nie wyrzucasz do pojemników na odpady bo ktoś na ich przetworzeniu zarabia?
@SuperSlawek19822 жыл бұрын
Tylko pewną część surowców da się odzyskać. Reszta ulega stracie. Surowce te nie są odnawialne i za 40 lat bedą problemy z surowcami do elektroniki. To jest przyszłość ktorą czeka następne pokolenie.
@Antubis7 Жыл бұрын
Dlaczego akurat za 40 lat?
@BulletDrive9913 жыл бұрын
Za dużo to wy nie pokazaliście... odzysk miedzi i srebra chociaż bo folie to i z butelki w domu można odzyskać
@fabryki3 жыл бұрын
Miedź i srebro trafia do huty. Widziałeś ten film?: kzbin.info/www/bejne/Z6exfmysp71rjck
@norbiolnorbiol42863 жыл бұрын
A z zachodniej europy odpady elektr. jadą do Afryki
@imięnazwisko-o9zАй бұрын
kur i tyle tu rzeczy sie marnuje 💀 drobna rada dla wszystkich: ZANIM cos wywalisz na pszok to weź poświęć 1, 2minuty chociaż na szukaniu rzeczy której się chcesz pozbyć bo one nawet uszkodzone potrafią być warte.. choćby komputer z np. lat 90 no takie cośki to kosztować potrafią, jeszcze zależy czy karte graficzną jaką ma to 3dfx, gforce lub ati
@fabrykiАй бұрын
Z jednej strony dobrze, że takie miejsca istnieją, ale z drugiej strony, masz rację. Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli zmienić nasze podejście do przedmiotów ✨
@raptor1233 жыл бұрын
1
@fabryki3 жыл бұрын
No i brawo. Udostępnij film znajomym :) Dzięki!
@EmisariuszNocy3 жыл бұрын
Do płacenia nowego podatku na rzecz eko... (wstaw co chcesz)
@no_more_free_nicks3 жыл бұрын
@@EmisariuszNocy Idź wrzuć starego gumiaka do pieca bo zimno się robi.