Edukacja Spojrzenia Zapraszamy do bezpłatnego pobrania i lektury 2 rozdziałów z książki „Faraon. Poetyka filmu” i 2 rozmów z książki "Faraon. Rozmowy o filmie": Seweryn Kuśmierczyk, Między światłem nieba a szarością piasku. Sztuka operatorska w „Faraonie” depot.ceon.pl/handle/123456789/22226 Seweryn Kuśmierczyk, Dwie wersje filmu „Faraon” depot.ceon.pl/handle/123456789/22451 Robert Birhkolc, Z dziejów współpracy polsko-radzieckiej. Produkcja „Faraona”, „Faraon” to my depot.ceon.pl/handle/123456789/16339
@sebogothic Жыл бұрын
Ten mechanizm nadal działa. Ostatnio był testowany przy covidku.
@krzysztoflechuksza32253 жыл бұрын
Wybitna produkcja
@Lukestravelmtb2 жыл бұрын
Dzis te same sztuczki tylko może bardziej wyrafinowane stosują przeciw nam kapłani z doliny krzemowej
@zbyszekmalinowski68003 жыл бұрын
Polska szkoła filmowa, dziś już tego nie ma
@abbfilmann37353 жыл бұрын
,,Polska Szkoła Filmu Widowiskowego"
@VladIDrago2 жыл бұрын
To raczej od 1990 jest Kurevvska Szkoła Filmowa (jak nie ma się układów żydowskich, to oleją Cię).
@jendrekl65713 жыл бұрын
No brawo ,bardzo mądry filmik. Dużo można się nauczyć jak ktoś nagrywa filmy
@samsungdrei Жыл бұрын
Ta było. Ale pamiętaj że jest tak zwana wersja reżyserka i inne.
@lasam265 Жыл бұрын
Prus był geniuszem w takim pokazaniu propagandy. Słońce, kapłan, lud i kłamstwo oświeconego.
@szymonbrom44433 жыл бұрын
To jest diabelnie ciekawe.
@VladIDrago2 жыл бұрын
Zwykła manipulacja jak teraz z brakiem wody, albo suszą, to robią H.A.A.R.P , albo drążą wody gruntowe tak by spadały do ich katakumb technologicznych (by chłodzić reaktory etc.).
@Tom_Xtremee_ Жыл бұрын
w rekonstrukcji cyfrowej film skrócono o 30 minut, to rozczarowanie dla tych co wyrośli na pełnej wersji..
@EdukacjaSpojrzenia Жыл бұрын
W jednym z materiałów na kanale przypominamy wybrane sceny z pełnej wersji "Faraona", których nie ma w wersji krótszej.
@stanisawignacyzdyb16643 жыл бұрын
Władze Buchary wstrzymały pracę w kilku fabrykach i pracownicy zostali przewiezieni na plan filmu i wystąpili w roli statystów. Czy gdyby dzisiaj jakaś polska ekipa kręciła film w Uzbekistanie to byłoby możliwe coś podobnego ?
@valkiriaunity2985 Жыл бұрын
Nie bo tam już nie ma fabryk🤣🤣
@10ziut3 жыл бұрын
Bardzo wyraźnie są widoczne cienie ludzi na piasku, czego przy prawdziwym zaćmieniu słońca nie powinno być widać. Zauważyć to można, że cień znika gdy słońce zajdzie za chmurę.
@cezarydolata232 жыл бұрын
Marek B. hmmmm ..jak Baran?
@wielkizderzaczandronow2869 Жыл бұрын
Scena to oczywiście majstersztyk filmowy ale nie jest wolny od poważnego błędu oświetleniowego. 2:40 - w momencie zaćmienia słońca (nota bene nienaturalnie szybkiego), widzimy przesuwanie się cieni na sylwetce kapłana. Jest to oczywiście całkowicie niezgodne z naturą zjawiska. Przy zaćmieniu słońca nie ma żadnego przesuwania się cieni.
@bronisawstein23710 ай бұрын
proszę się nie frustrować.prowadzący analizę raczej nie rozpoznał subtelności zabiegu tylko mówił oczywiste oczywistości nic prawie nie wnoszące do odczytywania obrazów a cienie na sylwetce przesuwają się nie z ponadnaturalnej wędrówki księżyca przed słońcem lecz są metaforą upływu czasu, w którym ta scena i zaćmienie( jego początek) dzieją się. Efekt jest bardzo plastyczny .Opowiada o czasie, który przyśpieszył. Realizatorzy poradzili też sobie z chaosem formalnym, który mógł wyniknąć z użycia dwóch rodzajów negatywu filmowego. Kamerę trzeba było zatrzymać, pojęcia nie mam jakim sposobem ustalić położenie już podniesionych ramion aktora, wyciągnąć kasetę ze szpulą negatywu kolorowego, włożyć kasetę z negatywem czarno białym. Nie poruszyć kamery, zachować jej kąt widzenia i kształty w kadrze. Uruchomić kamerę ustalić zbieżność kształtów podniesionych rąk( jak??? Wtedy nie było monitorów na planie do podglądu porównawczego, była tylko lupa w kamerze i ogromne zaufanie do szwenkiera.) Aby powstał efekt ruchu światła na kapłanie najprawdopodobniej to nie słońce z księżycem się ruszyło ale wysoka platforma, na której stał aktor. Platforma na tyle wysoka aby być zgodną z kątem pod jakim kamera patrzyła na Herhora stojącego miedzy pylonami świątyni. Aktor z platformą zostali obróceni względem naturalnego oświetlenia i powstał efekt. Potem negatywy pojechały do Moskwy aby je wywołano i zrobiono pozytyw. Twórcy w tym czasie zaciskali przez wiele dni piąstki aby się udało i figurka w kadrze pasowała do ujęcia kolorowego. Grubo potem w trakcie montażu filmu dokonano metodą prób i błędów przenikania dwóch obrazów badając tępo przenikania, zbieżność sylwetki postaci itd. wszystko przedpotopową metodą na taśmie filmowej. Jeśli już można się do czegoś przyczepić to do kierunków światła na Herhorze. Najpierw na kolorze ma aktor światło tylno boczne ( czyli słońce świeci z tyłu, z lewej strony a sama twarz jest w cieniu) a na monochromie i jednocześnie w kontrplanie z za głowy Herhora światło już jest z przodu jego twarzy i twarz jest oświetlona od przodu. To są większe cuda niż wędrujący cień po sylwecie ale tak ma być!. Wszystko to służy formie, wyrazowi artystycznemu, ikoniczności. Bardzo ciekawe zdjęcia mimo potwornej schematyczności.
@EdukacjaSpojrzenia3 жыл бұрын
Zapraszamy do wzięcia udziału w ankietach w zakładce Społeczność. Serdecznie pozdrawiamy!
@lanwyacaere92743 жыл бұрын
Byłem pewien że film zawierał ujęcie samego zaćmienia. Czyżby mnie pamięć zawodziła?