Bardzo ciekawy materiał. Bardzo fajnie by było gdyby WFO wstawiało więcej materiałów o tematyce medycyny i farmacji w PRL.
@edx_dex2 ай бұрын
Więcej takich filmów proszę
@grazynamariuszek66532 ай бұрын
Bardzo pouczający dokument, wyjaśniający w prosty, choć inteligentny sposób działanie jednej z lepiej poznanych chorób genetycznych. Smuci jednak to, że mimo dość przejrzystego sposobu leczenia, który daje tak szybko wymierne korzyści, ciemnota ludzka była dla chorych dzieci wielkim zagrożeniem. Niestety, mimo upływu lat ciemnota ma się wciąż dobrze i wciąż grozi zdrowiu - zwłaszcza dzieci - między innymi w postaci ruchów antyszczepionkowych. Gdyby więcej było dziś filmów, w tak prosty i pouczający sposób ostrzegających przed niebezpieczeństwami zaniechań opieki zdrowotnej dzieci, może ciemnota miałaby się gorzej. Dziękuję za dodanie tego ciekawego dokumentu.
@WiclifowFleurizaud2 ай бұрын
Prawdziwa, wręcz katastrofalna ciemnota to jest wstrzykiwanie sobie jakichś wysoce podejrzanych preparatów o niewiadomym składzie i niewiadomym działaniu krótko i długoterminowym, preparatów stworzonych na szybko bez długoletnich testów klinicznych, jak to było zawsze w przypadku szczepionek i innych lekarstw.
@sebastian_drazczyk2 ай бұрын
@@WiclifowFleurizaud Popieram w 100%
@rafaljaworski21442 ай бұрын
😂
@ola62272 ай бұрын
@@WiclifowFleurizaudPan się z pewnością pomylił, chodziło i propagatorów szczepien , żeby się zastanowili
@mva77822 ай бұрын
@@WiclifowFleurizaud nawet tu sie pierdolone pro-epidemiologiki zleciały. Kto was kurwa wychował w aż takiej ciemnocie? Jest rok 2024?
@arkadiusznowakowski63962 ай бұрын
Pieknie było kiedy byl czas na rozmowę i tłumaczenie. Kto chciał ten rozumiał. Ale nasuwa mi się pytanie. Gdzie były te filmy w tamtych czasach? Nakręcić i na półkę?
@Qyonek2 ай бұрын
Dziękuję!
@toasttoriginal2 ай бұрын
Dziękuję serdecznie za ten materiał.
@Katiriaa84Ай бұрын
Ależ mi się podoba jak narrator wypowiada literę "ł"
@marekkwiatkowski75582 ай бұрын
A gdzie dzisiaj są podobne filmy dokument talne? Wielkie dzięki za przypomnienie.
Miałam dwoje rodzenstwa chorego na fenyloketonurie.Oboje nie żyją,urodzili się w latach 1969 i 1973,żadne z nich nie było po urodzeniu badane,jeszcze tych testów nie bylo. Niestety,oboje na poziomie warzyw.kiedy miałam 5 lat,czyli w roku 1980 rodzice zostali zmuszeni do oddania mojego rodzeństwa do DPS i tam przebywali do śmierci.Ja urodziłam się zdrowa,i tu trochę chronologicznie mi się nie zgadza,bo urodziłam siexw 1975 roku i zostałam przebadana pod kątem fenyloketonurii jako jedno z pierwszych dzieci w Polsce że względu na obciążenie w rodzinie,a w filmie mowa jest o roku 1974 roku,więc nie wiem,jak to naprawdę było
@cytoplazma60572 ай бұрын
Pierwszy test został wykonany w Polsce w 1965 ale przez długi czas one nie były regularnie robione wszystkim noworodkom, z tego co wiem też różniło się to w zależności od miasta, jako pierwszy zaczął testować Imid w Warszawie. Współczuję Pani bo jestem świadoma, że to właśnie dzięki postępowi medycyny teraz jesteśmy w stanie normalnie żyć, ja urodziłam się w roku 2000 i też mam tę chorobę.
@jolantadomanska75382 ай бұрын
@@cytoplazma6057 życzę wszystkiego dobrego.Mi ta choroba odebrała brata i siostrę,teraz po śmierci mamy nie mam już nikogo oprócz rodziny męża i moich dzieci.Zawsze bardzo chciałam mieć rodzeństwo,ta choroba mi to odebrała.wiekszosc dzieciństwa to były cotygodniowe wizyty w dps-ach,ale dzięki temu nauczyłam się otwartości,tolerancji
@ewajuchniewicz56472 ай бұрын
Córka z 1975 r,badań jeszcze nie było.Podobno w niektórych miastach ale.kie wszędzie badano,córka nie miała
@ewajuchniewicz56472 ай бұрын
Jak można było na siłe zabrać dzieci do DPS,niepojęte to
@jolantadomanska75382 ай бұрын
@@ewajuchniewicz5647 to był rok 1980,za czasów komuny nie było w Polsce mowy o ludziach niepełnosprawnych,zresztą wtedy zmarła moja babcia,rodzice pracowali,mama w szpitalu na zmiany po 12 godzin,nie było komu ich przewinąć,nakarmić.To,że oni byli w domu miało też na mnie zły wpływ,bo się uwstecznialam w rozwoju,z braku wzorców gorzej się rozwijałam,nie chciałam mówić, bo wzorowałam się na rodzeństwie.I któregoś dnia pod domem pojawiły się dwie karetka,panie z opieki społecznej w asyście policji.Dzieci były zadbane,siostra nawet potrafiła chodzić, jeśli się ją podtrzymywało.w dpsie nikt się nimi nie zajmował,nie było żadnej rehabilitacji,przewijali tylko i karmili,czasem nie karmili...
@JustynaMazur2 ай бұрын
Miałam podejrzenie fenyloketonurii jako niemowlę, ale dopiero teraz wiem na czym ta choroba polega. Straszne, że ta kobieta z końca filmu z opowieści rodziców podjęła taką, a nie inną decyzję.
@cytoplazma60572 ай бұрын
Dzień dobry, bardzo lubię Pani podcast kryminalny i bardzo miło spotkać Pani komentarz pod tak właściwie mało popularnym filmem 😄 Pozdrawiam, 24-latka z fenyloketonurią 🤗
@jarosawnapierkowski69922 ай бұрын
Z kolei ja wiedziałem o chorobie z książek w szkole. Jednak nie było to tak dobrze zobrazowane jak w tym filmie (szkoda, że nie są one od momentu wyjścia ogólnodostępne). Ta choroba i wiele innych tylko uświadamia mnie w przekonaniu, że jestem szczęściarzem. Każde zdrowe dziecko i jego rodzic powinien być szczęśliwy, że jest zdrowy. Zdrowia się nie kupi, do wszystkiego innego można dojść swoją pracą. PS. Jako wierny słuchacz pozdrawiam serdecznie. :)
@gagatula2 ай бұрын
Trzeba pamiętać, że to nieleczona choroba... Ja jestem mamą nastolatka z tą chorobą, trzymamy się restrykcyjnej diety codziennie i syn rozwija się normalnie, niczym nie różni się od rówieśników. A swoją drogą... miło Cię tu zobaczyć, jestem Twoją fanką od lat;)
@borsuk96Ай бұрын
@@gagatulaPolecam film "Olej Lorenza" jeśli pani jeszcze nie widziała. Tam też jest choroba neurodegeneracyjna
@HubertBonder-no1hl2 ай бұрын
Dziękuję bardzo.
@HappyToSeeYou87Ай бұрын
Lektor ma charakterystyczne "L" tak rzadko teraz spotykane ❤
@KwiatPietruszkiАй бұрын
Powiedzieć komuś ze wsi, że ma nie dawać dziecku mleka, sera, mięsa, kaszy... to czym je karmić? Niby głodu nie ma, na wsi to i swoje człowiek ma, ale dziecka nie wykarmi. Przecież te wszystkie zakazane pokarmy to najzdrowsze jedzenie. To nie ciemnota tylko brak zaufania. Ludzie wtedy jeszcze pamiętali eksperymenty medyczne z II WŚ.
@Paweł-s3gАй бұрын
Teraz lekarz potrafi tylko leki z koncernów farmaceutycznych wypisywać
@wlocek3692 ай бұрын
A coś o Cukrzycy, Autyzmie, zespole Aspergera, Padaczce ?
@adamlaskowski48502 ай бұрын
Podłączam się do tematu
@ZofiaKosowska2 ай бұрын
cukrzyca jest wyleczalna - mowi o tym dr Dabrowska - dieta czyni CUDA
@ReklawMWPАй бұрын
@@ZofiaKosowskaautyzm i asperger też, wystarczy nie kłuć dzieci…
@ZofiaKosowskaАй бұрын
@@ReklawMWP ja to wiem -a klocie wymslily gady aby miec kogo "leczyc" - siedze gleboko w temacie ale ludziska nie chca o tym wiedziec - no coz -wolna wola najbardzej boli ze kloja dzieci ile wlezie i wszystkin co tylko telewizornia im zaleci TO KONIEC CYWILIZACJI
@DriverPlmkАй бұрын
@@ReklawMWPxd
@rmoog1019Ай бұрын
Obejrzałem całe i sie nie dowiedziałem co ta fenyloketonuria powoduje
@matarezx5586Ай бұрын
Fenyloketonuria polega na nieprawidłowej przemianie jednego z aminokwasów - fenyloalaniny. Gromadzi się ona w nadmiarze w organizmie i uszkadza mózg powodując nawet ciężkie upośledzenie umysłowe. Chorobie towarzyszą objawy neurologiczne: drgawki, silne napięcie i drżenie mięśni oraz zaburzenia zachowania
@neontex54262 ай бұрын
👍
@Hellbii666Ай бұрын
🎥
@Kaśka-Sau2 ай бұрын
Dobrze,że medycyna poszła do przodu i nie trzeba już krwi wysyłać pocztą....
@kingadzika83392 ай бұрын
Badania przesiewowe dalej wysyłamy pocztą 😅 z Wrocławia do Warszawy 😄
@Kaśka-Sau2 ай бұрын
@@kingadzika8339 na prawdę? I pocztą? To we Wrocławiu takich badań nie robią. Przecież zanim to dojdzie do Warszawy, zanim to zbadają to pewnie z tydzień minie🙂
@jolantadomanska75382 ай бұрын
Teraz wysyła się kurierem,nie pocztą.juz kiedy rodziłam dziecko w 1998 roku badania wysyłani kurierem do krakowa
@alexandrag2872 ай бұрын
Mam syna chorego na fenyloketonurię i co tydzień sprawdzamy jego poziom fenyloalaniny we krwi poprzez pobranie jej na bibułkę (tak samo jak przy badaniach przesiewowych) i wysłanie bibułki POCZTĄ do laboratorium. Wyniki mamy w ciągu 1-2 dni.