Fišer alias Bondy II

  Рет қаралды 30,133

Strom života

Strom života

Күн бұрын

"Hovno vláda hovno demokracie a hovno svoboda
hovno skvělá hospodářská prosperita národa"
Document o Egonu Bondy, českém básníkovi, anarchistovi, a filosofovi, inspirátoru českého undergroundu....
Egon Bondy je mrtev, jeho dílo je aktualní více než dříve!
Bondy byl svým filozofickým přesvědčením marxista a hlásil se k tomu jak v době, kdy marxismus diskreditovali ti, kdo z něj udělali vládnoucí filozofii a zároveň ho dosti překroutili, tak i v době, kdy naopak vyšel z módy (do níž se dostal v politice liberalismus a ve filozofii postmoderna) a byl pokládán málem za sprosté slovo. Nestavěl se ale přitom k marxismu nekriticky. Už ve své první próze 2000 hovořil o tom, že jeho problémem je přílišný důraz na stát, proti kterému postavil některé myšlenky z anarchismu a utopického socialismu. Později rovněž došel k závěru, že marxismus neodpovídá na některé filozofické otázky a obrátil se proto k východním filozofiím (napsal mimo jiné dějiny čínské a indické filozofie a knihu o Buddhovi).
V politické analýze i praxi ovšem Bondy vychází z marxismu. Podobně jako u některých jiných marxistů tak představuje v jistém smyslu rozpor mezi cílem, kterým mu je osvobození člověka, a mezi prostředky, které nachází v diktatuře. U Bondyho, který je svobodomyslným umělcem a diktaturu prožil na vlastní kůži, se tento rozpor někdy projevuje jako na učebnicovém příkladu. A projevuje se to nejen tím, že si nachází slova podpory pro mnohé -- od levicových křesťanů, KSČM přes ekology až po anarchisty (a alespoň pro pisatele těchto řádků jsou tato slova podpory čímsi jako živou vodou). Výsledkem je i to, že často tvrdí, že kapitalismus může svrhnout jen tvrdá a dlouhá diktatura -- a zároveň dodává (v próze Týden v tichém městě):
„Jestliže tohle vím a nic proti tomu nemohu namítnout, nemohu současně neodmítnout to všechno předem jako něco, proti čemu bude třeba opět znova revoltovat a bojovat. Zbavit se kapitalismu, znemožnit jeho obnovení, je pro záchranu lidstva bezprostřední úkol. Ale zápolení o osvobození člověka a skutečnou svobodu začne teprve potom. To, k čemu dojde po odstranění kapitalismu -jestliže by se nám to vůbec podařilo -, bude velmi nepříjemné období. Zejména pro nás, kteří jsme vyrostli v tzv. západní tradici. Bude trvat staletí, než se vůbec opět zmůžou lidi k něčemu jako uvědomělý odpor. Po tato staletí, kdybych měl být celou tu dobu živ, bych nepřestal revoltovat dál." A dále: „Chcete-li... dejte mne do škatulky k anarchistům. Nic proti tomu nemám."

Пікірлер: 11
@petrbartos4816
@petrbartos4816 8 жыл бұрын
Velmi pěkný dokument ve kterém je hodně pravdy...
@Zajecik
@Zajecik 12 жыл бұрын
Uznávám Egona Bondyho, a stotožnuji se s ním. Má skvělé názory, ovšem realismus nemá moc lidí v lásce, a i já nemám dobrý pocit z realismu, protože je v něm až moc pravdy.
@radekk76
@radekk76 13 жыл бұрын
Ten bych také rád viděl...
@Krystof.Kajanek
@Krystof.Kajanek 9 жыл бұрын
Pan profesor Machovec, oba palce nahoru
@astmatik
@astmatik 9 жыл бұрын
+Krystof Kajanek Jo, je to neuvěřitelnej frajer. A jen díky němu toho od Bondyho tolik znovu vyšlo.
@tomsigmund8242
@tomsigmund8242 9 ай бұрын
Zbyněk Fišer mně vstoupil do mého proletářského života přes Útěchu z ontologie a Zbytky eposu. Tím druhým s básní O hovně mne oslovil v divadle Orfeus. Vloudil jsem se do skupiny, která žádala možnost se organizovat, diskutovat, studovat, přemýšlet a měnit společnost plnou až feudálního byrokratismu. Již v srpnu se Fišer projevil jako racionální srab. Pak se naše cesty rozešly, ale Otázky bytí a existence a poznání o lidech, kteří chtěli jiný socialismus s větším vlivem dělníků mi zůstaly.
@Lubenecnik
@Lubenecnik 12 жыл бұрын
vysílala kdysi dávno, ten 2.pak po Bondyho úmrtí----
@lukaspik4440
@lukaspik4440 Жыл бұрын
Bondy se ve svých textech nikdy neztotožnil s podobou poúnorového režimu a stal se jeho vytrvalým kritikem. Současně však v letech 1952-1955, 1961-1968 (krycí jméno „Klíma“), 1973-1977 (krycí jméno „Mao“) a 1985-1989 (krycí jméno „Oskar“) spolupracoval se Státní bezpečností. Mikuláš Medek ho nesnášel a považoval za osobnost se sklonem k chvastounství a megalomanství. Bondy o sobě od počátku 50. let tajemně prohlašoval, že prodává svou duši. Psal udání na svou bývalou družku Janu Krejcarovou (dceru Mileny Jesenské), jejího muže, sociologa Miloše Černého (na základě Bondyho udání vyloučen ze studia), filozofy Jana Patočku, Ivana Dubského, Jiřího Němce nebo mladé začínající spisovatele. Až do roku 1969 vydával prorežimní marxistické publikace. Po 3 desetiletí poskytoval režimu důležité kontrarozvědné, a dokonce rozvědné informace. Byl to dobytek!
@Forcroi
@Forcroi 11 ай бұрын
Nakonec je hlavni obeti Bondyho spoluprace Bondy sam, jelikoz jeji nekonecne omilani zastinuje jeho skutecny prinos a vyznam.
@nosemajedna
@nosemajedna 12 жыл бұрын
Některá jeho slova tesat do kamene.
FZ 51/1988 Medailón Bohumila Hrabala
12:52
Československý filmový týdeník
Рет қаралды 9 М.
Чистка воды совком от денег
00:32
FD Vasya
Рет қаралды 5 МЛН
Sigma Kid Mistake #funny #sigma
00:17
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 24 МЛН
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 25 МЛН
УДИВИЛ ВСЕХ СВОИМ УХОДОМ!😳 #shorts
00:49
Vis Magor 1999 Ivan Martin Jirous
56:03
leodivej
Рет қаралды 54 М.
Petr Čornej: Váš Žižka byl Mojžíš a kat, říkali katolíci husitům
1:04:09
Akordy Václava Hnátka
Рет қаралды 381 М.
Význam Egona Bondyho pro současné myšlení - Filosofie a politika
1:56:46
Filosofický ústav AV ČR
Рет қаралды 5 М.
Milan Machovec filosof  2000
27:50
MyTest1010
Рет қаралды 14 М.
JIŘÍ GRYGAR - Boj s lidskou hloupostí se nedá vyhrát | Neurazitelny.cz | Večery na FF UK
1:29:13
Jarda Jirák - Neurazitelný podcast
Рет қаралды 443 М.
Best of Opera
3:39:42
Cordless Music
Рет қаралды 4,4 МЛН
Praha Egona Bondyho aneb „My žijeme v Praze…“
8:35
Praha město literatury
Рет қаралды 10 М.
Yalta, the Twilight of the Big Three
55:55
Best Documentary
Рет қаралды 4,5 МЛН
Detektív Maigret a prizrak - Mluvené slovo | CZ
1:35:39
Audio-Literatúra
Рет қаралды 31 М.
Чистка воды совком от денег
00:32
FD Vasya
Рет қаралды 5 МЛН