DZIWNE RZECZY W USA- CO NAS WKURZA W STANACH?

  Рет қаралды 118,843

Fifty na Pol

Fifty na Pol

Күн бұрын

Пікірлер: 487
@worldcitizen123
@worldcitizen123 3 жыл бұрын
Ceny powinny być podawane faktyczne i tyle. Gówno mnie obchodzi jakie podatki są w cenie. Ja chcę wiedzieć ile za to zapłacę. Koniec kropka. W Polsce od razu jest raban, że cena na półce jest inna niż na paragonie i za to są kary. Są znane przypadki gdzie klienci dostawali odszkodowanie za wprowadzenie w błąd. Prawo ma chronić kupującego, a nie sprzedawcę. Chcesz sprzedać towar pokaż mi faktyczną cenę.
@magdamada58
@magdamada58 3 жыл бұрын
Dokładnie A nie że ja mam się zastanawiać i sobie liczyć
@ErtootrE
@ErtootrE 3 жыл бұрын
Wolałbym jednak wiedzieć ile płace za towar a ile wysyłam do państwa co też nie będzie podane dokładnie po podliczeniu każdego podatku po drodze potrzebnego do wyprodukowania każdego komponentu czy artykułów, można by się bardzo zdziwić
@worldcitizen123
@worldcitizen123 3 жыл бұрын
@@ErtootrE No to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, że zajmowanie się podatkami przy zakupach daje tylko ból dupy.
@laliday
@laliday 3 жыл бұрын
Moze tak a moze nie. Jezeli sklep sieciowy np Best Buy ma ogolna promocje na telewizory ktore spadly z 2500 na 2000 to mam wybor, albo pojechac kupic telewizor w Chicago i zaplacic za niego troche ponad 2200 albo pojechac do Oak Brook i zaplacic 2150. Jak nie mam czasu lub mieszkam w Chicago bez auta to pojade do Chicago, jak mam czas to pojade do Oak Brook. A moge tez kupic przez internet i wtedy zaplace troche mniej ale byc moze zaplace za dostawe. I tak jest ze wszystkim. Jedne $50 mozna zaplacic ale wydatki sa caly czas. Czasem nie oplaca sie wsiadac do auta. Innym razem trzeba zzrobic wieksze zakupy
@worldcitizen123
@worldcitizen123 3 жыл бұрын
@@laliday Chyba słabo czytasz po polsku bo nie zrozumiałaś wpisu.
@justynam47
@justynam47 3 жыл бұрын
Taka prawda że w polsce mamy najlepszy system bankowy dla klienta inywidualnego.Może dlatego że startowaliśmy od zera i od razu braliśmy najnowsze rozwiązania. Na zachodzie nie zmienia sie czegos co działa.
@martyna3663
@martyna3663 3 жыл бұрын
To samo z bankowością internetowa i mobilną np nasz krajowy skarb i ułatwiacz życia w postaci blika
@lookash3048
@lookash3048 3 жыл бұрын
Myślę, że ten w Chinach i Rosji są nieco lepsze, ale i tak bliżej nam do tych dwóch krajów, niż do USA.
@justynam47
@justynam47 3 жыл бұрын
@@lookash3048 w chinach i w rosji wiesz dlaczego ? Kontrola i inwigilacja ludzi.
@grzegorzt
@grzegorzt 3 жыл бұрын
Kiedyś czytałem artykuł opisujący systemy bankowe i była mowa o tym że aby wprowadzić takie rozwiązania jak w PL to USA musiało by wydać ileś tam bilionów $ więc im się nie opłaca to i nadal jadą na czekach :) A co do Chin to też chciałbym mieć taką możliwość zapłacenia kasy np. na targu czy nawet sklepie czy kiosku skanując qrcode :) Sam byłem świadkiem jak to szybko działa.
@laliday
@laliday 3 жыл бұрын
Dokladnie. W Polsce przecietny Polak nie uzywal czekow w latach 70, 80, 90, itd. Tu mozna latwo bylo zaplacic rachunki w tamtych czasach bez wizyty w urzedzie cz na poczcie. Teraz mozna przez internet, nie trzeba wysylac czekow. Starsi maja problem z uzywaniem internetu to wysla czeki, zakladajac ze maja na tyle dobre finanse ze maja konto w banku i ksiazeczki czekowe. Natomiast nie musza isc do urzedow aby zrobic oplaty. Mozna wyslac forme na paszport poczta, lub odnowic prawo jazdy przez internet. Rozumiem ze Wy tez w Polsce mozecie zrobic te rzeczy poczta?
@halohalo3029
@halohalo3029 3 жыл бұрын
Od lat uważam, że Europa jest o wiele lepsza do życia niż Stany, prawie kod każdym względem.
@prawprawde1152
@prawprawde1152 11 ай бұрын
50 miln bonow zywnosciowych to za malo ? czym sie rozni ? zycie dzikich zwierzat na pustyni od ludzi tam ? maja ten sam sposob i problem przetrwac bez wspolnoty szkola im tez nie potrzebna ?Kto z kim sie zadaje takim sie Staje ? A dlaczego i kto Polske przytula do tego kraju jak by nie bylo lepszego bardziej normalnego ..
@TheZaraza1989
@TheZaraza1989 3 жыл бұрын
O ile 10 centów do dolara można przeżyć, to jak robić zakupy na tydzień na 200 dolarów, albo jak kupujesz telewizor, czy komputer to w sumie nie wiadomo, ile się płaci. Szczególnie jak się nie mieszka w tym stanie. Jeśli chodzi o bankowość to w Holandii jest lepiej niż w Stanach, ale nadal gorsze niż w PL. Pierwsza ściana to była gdy okazało się, że moją Visą mogę się najwyżej powachlować. Trzeba było uważać "w tym miejscu mogę zapłacić kartą, a tutaj muszę mieć gotówkę". W Polsce nie myślisz, jaką masz kartę, jak chcesz zapłacić. Do tego mamy blika, który jest mega wygodny. Też z płatnościami przez internet nie jest tak łatwo. Raz, że domyślna karta, którą mam nie umożliwia płacenia nią online (tutaj da się to załatwić aplikacją, ale na nieholenderskie strony to nie działa). Generalnie Polska jest bardzo do przodu z bankowością i płatnościami bezgotówkowymi. Dopiero jak się wyjedzie, to się docenia.
@monikabylinka2145
@monikabylinka2145 3 жыл бұрын
Fajne video. Zawsze dobrze pytać o wrażenia ludzi, którzy są w kraju poraz pierwszy bo maja świeży punkt widzenia.
@anttenol
@anttenol 3 жыл бұрын
mnie irytuje to, że jak się płaci w restauracji kartą to kelner zabiera tą kartę na zaplecze i tam rozlicza rachunej, jest to mega dziwne i niebezpieczne
@danielkrzysiek
@danielkrzysiek 3 жыл бұрын
Lol
@ErtootrE
@ErtootrE 3 жыл бұрын
Pierwsze słyszę o takim czymś zawsze mi przynoszono terminal ewentualnie proszono o podejście do kasy
@danielkrzysiek
@danielkrzysiek 3 жыл бұрын
@@ErtootrE dajesz kartę i idą do terminalu. Tyle że jak coś jest nie tak to każda ważniejsza instytucja ma politykę że nie ponosisz odpowiedzialności.
@Lesaven
@Lesaven 3 жыл бұрын
To dlatego, że w stanach wciąż funkcjonuje manuał imprint - forma nie elektronicznej płatności kartą, która w Europie nigdy nie była popularna, ponieważ karty przyszły do nas później, stąd cała infrastruktura jest nowocześniejsza. Manuał imprint to odcisk numeru karty i nazwiska, dlatego na kartach, które nie mają wytłoczonych cyfr widnieje napis "electronic use only".
@patrycjaukasz6734
@patrycjaukasz6734 3 жыл бұрын
Dokładnie !
@55Klat
@55Klat 3 жыл бұрын
Mam w nosie taką mentalność, gdzie komuś należy płacić, za to że firma mu nie płaci. Nie pamiętam, kto to powiedział, ale jakiś Arab w XVI w. -" zamówiłem danie, powiedzieli cenę. Otrzymałem danie, zapłaciłem tyle, co rzekli i nie oszukali.... Nigdy z nimi nie wygramy".
@koprolity
@koprolity 3 жыл бұрын
Projektowanie toalet w ten sposób, żeby pracownicy nie mieli w nich prywatności, jest najlepszy dowodem na to, że system kapitalistyczny ma swoje poważne wady.
@XCwik
@XCwik 3 жыл бұрын
głównie taki, że kapitalizm wymyślił toalety dla pracowników z idnywidualnymi kabinami, w feudaliźmie nie było toalet dla pracowników a w socjalixmie były zbiorowe, bez kabin.
@bezastoowa4157
@bezastoowa4157 3 жыл бұрын
@@XCwik komunizm Dbał o pracowników można było sobie gawędzić podczas sprawy
@CieplinskiPawel
@CieplinskiPawel 3 жыл бұрын
Sranie ostoją socjalizmu:)
@sylvesterszliwoski2835
@sylvesterszliwoski2835 3 жыл бұрын
@@XCwik w rosjii do dzis sa kible calkiem bez drzwi i to nawet w szkolach , o papierze to calkowicie zapomnij A szkoly w 74% nie maja kanalizacji ,no ale to osobny temat
@mateushevski408
@mateushevski408 3 жыл бұрын
Mnie się wydaje, że to że podatek się różni nie usprawiedliwia tego, że ceny są bez podatku. Bo ceny można by było wydrukować w sklepie, tak jak to się np. dzieje jak są promocje które są "lokalne", do tego w niektórych sklepach są ceny na mini wyświetlaczach. Wg to jest po to żeby ludzie kupowali więcej...
@tpiapiac
@tpiapiac 3 жыл бұрын
Ale ceny są zmienne, podatek najczęściej nie. Jeśli kupisz dziś colę w promocji, nie oznacza to, że jutro będzie ona kosztować tyle samo. To durny przykład, ale dobrze obrazuje taką prozaiczną sytuację. W USA nie ma ogólnego podatku VAT, więc wypracowanie ceny uzupełnionej o VAT dla dużych sprzedawców może być dodatkową, niepotrzebną i czasochłonną pracą. Amerykanie są do tego z pewnością przyzwyczajeni i w kwestii przyjezdnych leży to, by poznać się z kulturą życia w miejscu, które odwiedzają - w sensie, zapoznania się z istotnymi rzeczami, nim się popełni jakieś faux pas ;)
@mateushevski408
@mateushevski408 3 жыл бұрын
@@tpiapiac Co ty nie powiesz, wiadomo przecież, że promocja nie jest na zawsze... Sama definicja słowa "promocja" na to wskazuje. Chodzi tylko o to że sales tax w danym stanie/hrabstwie jest stały, więc nie rozumiem problemu wliczenia go do ceny. Ceny mogą się zmieniać też w Europie i nikt jakoś nie robi problemu z tym żeby nie wliczać do cen podatku. To powinien być obowiązek przedsiębiorcy, żeby wliczyć podatek do ceny na półce. W USA jest wiele problemów podatkowych, np. do wielu usług dodaje się podatek jak już naciśniesz "zapłać". Wg mnie to jest po to żeby zmylić kupujących...
@laliday
@laliday 3 жыл бұрын
@@mateushevski408 Ale to nie tak. Kiedy sklep wysyla 'reklamowke' lub katalog to jest to ten sam katalog dla wszystkich w wiekszym rejonie lub nawet w calych Stanach. Sklep meblowy reklamuje sofe ktora kosztuje tyle samo wszedzie plus podatek. W niektorych stanach nie ma podatku, a w innych jest wiekszy lub mniejszy. Jezeli kazdy sklep regionalny bedzie pokazywac inna cene niz sklep internetowy lub katalog to trudniej bedzie klientowi to przeliczyc. Ludzie tez robia zakupy w roznych hrabstwach. Czesto nie kupuje w moim hrabstwie poniewaz blizej mi do sklepu w innym, latwiej o parking, i podatek tez jest mniejszy.
@johnluke5478
@johnluke5478 3 жыл бұрын
@@laliday to jest debilizm, u nas też są różne stawki podatku, jest coś takiego jak kartoteka magazynowa i masz tam produkty nie ich rodzaje dodane i automatycznie opodatkowane, włącznie z możliwością druku cen. Gdanie, że to taki problem to brednie, ja w Euro ceny CODZIENNIE zmieniałem od 8 do 9 rano.
@GdzieJestNemo
@GdzieJestNemo 3 жыл бұрын
re podatki niedoliczone do ceny - afaik jest to wynikiem lobby corporacji. Daje iluzje, ze cos jest tansze, a podatki sa czyms zlym co narzuca zla wladza. Z punktu wlasciciela sklepu to zadna roznica - i tak musi on ten podatek nabic i zaplacic. Taki ot marketingowy trick
@januszlepionko
@januszlepionko 11 ай бұрын
Bo podatki są czymś złym. Niestety jest to zło konieczne.
@mariuszsebski4713
@mariuszsebski4713 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek 😀 Sporo tych dziwnych rzeczy w tych Stanach 😅
@SurMikasMetin2PL
@SurMikasMetin2PL 3 жыл бұрын
Wiesz, że w wielu miejscach kinder niespodzianki nie kupisz? Kraina wolności... Poczytaj jakich jeszcze rzeczy nie można kupić to będziesz dopiero zdziwiony.
@sylvesterszliwoski2835
@sylvesterszliwoski2835 3 жыл бұрын
@@SurMikasMetin2PL Ja tam lubie to ze zakupy robie w sobote i niedziele do poznej nocy
@laliday
@laliday 3 жыл бұрын
@@SurMikasMetin2PL A wiesz dlaczego nie kupisz tego? Tu nic nie ma do wolnosci. Produkt spozywczy nie moze zawierac w sobie plastiku l, papieru lub metalu i tyle. Mozesz kupic cukierka w zabawce ale nie zabawke w cukierku. Mozesz kupic czekoladke i zabawke zapakowana w jednym pudelku lub worku ale nie kupisz zabawki szczelnie ukrytej w czyms co jedt jedzeniem.
@pinang1
@pinang1 3 жыл бұрын
nie wiem czemu ludzie maja taki problem z czekami. jak ktos nie chce to moze przeciez nie uzywac. A dla wielu starszych ludzi jest to duze ulatwienie. Juz widze mlode pololenie za 50 lat jak bedzie narzekac na te stare pryki ktore jeszcze uzywaja komputerow do przelewania pieniedzy zamiast normalnie użyć źrenicy
@materosiak4074
@materosiak4074 3 жыл бұрын
Najbardziej rozwinięta bankowości jest w Chinach, każdy płaci telefonem, kodem QR, zbliżeniowo, czy na WeChacie gdzie można łatwo w formie wiadomości wysłać pieniądze. Gotówka w Chinach jest przestarzała, raczej ci starsi płacą gotówką choć to są przypadki. Karty kredytowe są na drugim miejscu, często można spotkać, sporo osób tym płaci, lecz płatności telefonem królują.
@lolirock86
@lolirock86 3 жыл бұрын
Ja nie kumam reklam prawników w tv w USA. Ale za jeszcze bardziej patologiczne uznaję reklamy leków i suplementów w polskiej tv.
@MalaMi........
@MalaMi........ 3 жыл бұрын
tez mnie to zastawia zawsze. Reklamy lekow na choroby przewlekle czy specjalistyczne leki przepisywane wylacznie na recepte sa reklamowane w publicznych mediach z horrendalne pieniadze (co podnosi i tak nieprawdopodobnie wysokie ceny lekow) w momencie, kiedy odbiorca tych reklam nie ma najmniejszych szans ich kupic ani spowodowac, by lekarz mu je przepisal.
@justynam47
@justynam47 3 жыл бұрын
reklama leków .... tragedia.:"dupa cię boli użyj srodka x." To juz nie straszne a żenujące.
@grajur3710
@grajur3710 3 жыл бұрын
I jeszcze strasznie dlugie reklamy w polskiej tv
@MalaMi........
@MalaMi........ 3 жыл бұрын
@@grajur3710 nie mam TV wiec to zostalo mi oszczedzone 😆
@justynam47
@justynam47 3 жыл бұрын
@@grajur3710 to akurat w stanach byś pier... dostał.
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 3 жыл бұрын
Brak podatku na półce to nie z powodu różnorodności stawek. Tu chodzi o ludzką psychikę. To jeden ze sposobów pozwalających na zwiększenie konsumpcjonizmu. Klient widzi mniejszą cenę. To ta sama szkoła co z 999,99
@spinachme0
@spinachme0 3 жыл бұрын
z ta gotowka faktycznie masakra.. fajny film, czekam na więcej takich ;) i filmik z Natalia Mialik-kolejna cześć filmu dot.wydania ksiazki ;)
@Maruslha
@Maruslha 3 жыл бұрын
Dziękujemy Julia & dziękujemy Kasiu!
@marijalv-pl-nl591
@marijalv-pl-nl591 3 жыл бұрын
Fajny odcinek 😊 Pytanie do Julii - czy smakuje czy Amerykańskie jedzenie? Czy nadal jesz "po polsku" (o ile w ogóle jest to możliwe) czy raczej po amerykańsku?
@saveme1267
@saveme1267 3 жыл бұрын
super odcinek jak zawsze, chociaz bylem pewien ze wspomnicie o jednostkach imperialnych, chociaz to tez kwestia przyzwyczajenia ;))
@gabrieladobiecka5952
@gabrieladobiecka5952 3 жыл бұрын
szczerze bankowość to jedna z tych rzeczy, z której Polska może być dumna i w której przodujemy w Europie 😊
@langu81
@langu81 3 жыл бұрын
No qrwa rzeczywiście. Fajny ten system gdzie banki robią co chcą a komornik czy inne instytucje mogą ci zająć konto bez twojej wiedzy. Powiedz to jakiemuś Anglikowi to cie zabije śmiechem.
@gabrieladobiecka5952
@gabrieladobiecka5952 3 жыл бұрын
@@langu81 typie ja nie mówię o prawie tylko o innowacyjności i nowoczesności XD
@alienli4279
@alienli4279 3 жыл бұрын
irlandia ma swietny system bankowy to musze przyznac a prawda jest taka ze amerykanie stoja w miejscu gdzie europa idzie do przodu
@alienli4279
@alienli4279 3 жыл бұрын
@@telefonfd7882 przeciez od dawna nie ma "prywatnosci" wiec nie rozumiem z czym masz problem
@alienli4279
@alienli4279 3 жыл бұрын
@@telefonfd7882 oj ale Ty głupoty piszesz....
@Coolbob1970
@Coolbob1970 3 жыл бұрын
Odwiedziłem Stany w 2010 roku. To co mnie najbardziej zaskoczyło, to fakt, że w wielu bankomatach czy przy płatności kartą np. za paliwo nie był wymagany PIN do karty, tylko podawało się kod pocztowy i to było wystarczające do dokonania płatności czy wypłaty gotówki. Niektóre bankomaty nie akceptowały europejskich kodów i tam był problem z wypłatą - trzeba było szukać innego bankomatu. Zdziwiony też byłem, gdy zobaczyłem w Waszyngtonie "stację bankomatową" - czyli wyglądało to jak stacja benzynowa, tylko zamiast dystrybutorów z paliwem były bankomaty... Kolejna rzecz, to co spotkałem nawet w 5 gwiazdkowych hotelach (!), to brak kabiny prysznicowej - funkcję tę pełniła niska wanna z foliową zasłonką. W Europie raczej nie do pomyślenia nawet w 3 gwiazdkowym hotelu.
@alicjadoniec7995
@alicjadoniec7995 3 жыл бұрын
Kasiu, bardzo ciekawy film. Ślicznie Ci w tej fryzurze. Trzymaj się jej. :)
@Yulietttt
@Yulietttt 3 жыл бұрын
Trzeba w banku dać informacje ze bedzie się przebywać w stanach i przestana blokowac
@hazelevi7001
@hazelevi7001 3 жыл бұрын
Bardzo uprzejma dziewczyna. Fajnie się oglądało, pozdrowionka 🙂
@niu9432
@niu9432 3 жыл бұрын
Hehe - polecam zrobić odcinek porównujący krany w USA i UK :D
@Miksuss
@Miksuss 3 жыл бұрын
6:55 W jaki sposób to niby tłumaczy cokolwiek? Sklep przecież nie jeździ pomiędzy hrabstwami i co chwilę zmienia wartość podatku przez co musiałby aktualizować ceny na półkach. Ceny i podatek w danym miejscu jest stały. Więc co z tego, że w innym hrabstwie jest inny podatek? Wydrukowanie ceny to też żaden problem. Żaden z waszych pomysłów nie tłumaczy tego zjawiska i jedyny powód jaki pozostaje to właśnie chęć oszukania klientów, tak żeby nigdy nie byli pewni ile coś będzie kosztowało. Tak samo z napiwkami, to kolejny system oszukiwania klientów. I nie jest to do zrozumienia, że nie płaci się pracownikom po to żeby zniekształcać faktyczną cenę.
@laliday
@laliday 3 жыл бұрын
Jezeli masz katalog sieciowki na cale USA to jaka powinna byc cena w tym katalogu skoro kazdy stan ma inne podatki? To nie jest oszustwo klienta tylko podatnika ktory ma byc zdenerwowany i swiadomy tego ze placi podatki.
@Miksuss
@Miksuss 3 жыл бұрын
@@laliday Jeżeli mam katalog sieciówki na całe USA to nie tłumaczy tego czemu w sklepie nie są podane prawdziwe ceny. Nie tłumaczy też tego czemu we wszystkich innych miejscach też nie podają prawdziwej ceny, włącznie z budkami z kawą w których cena jest napisana kredą na tablicy. To jest oszukiwanie klienta i ukrywanie prawdziwych kosztów. Nawet nie kosztów dodatkowych tylko bazowych. Tak jakby na lotnisku przed wejściem do samolotu kazali ci płacić dodatkowo jeszcze za miejsce siedzące, bez którego nie możesz polecieć.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
lewaku, mieszkam w stanach już 30 lat, zawsze wiem ile co kosztuje, nikt mnie nie oszukuje, wbij sobie do swojej pustej lewackiej głowy ze ten system działa bardzo dobrze a płace tutaj są 4 razy większe niż w Polsce.
@Miksuss
@Miksuss 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Idź się leczyć. Skąd wytrzasnąłeś jakiegoś lewaka to nie wiem. Ewidentnie jesteś jakimś trollem. Płacę są tak duże, że kelnerzy albo dostawcy muszą żebrać o napiwki, bo nie dostają tyle ile powinni. Bardzo chętnie posłucham fikołków pajaca, który próbuje wytłumaczyć jak system w którym nie podają ci prawdziwej ceny działa bardzo dobrze. Działa bardzo dobrze tylko dla sprzedawcy.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
@@Miksuss lewaku, system działa bardzo dobrze i 300 milionów ludzi nie ma z tym żadnego problemu, ja dokładnie wiem ile co kosztuje, kelnerzy tez nie żebrają pajacu, kelnerzy w stanach tez są dużo lepsi niż w Europie gdzie robią ci łaskę ze ci w ogóle serwują, w USA kelner się przykłada i dostaje dobry napiwek, wyobraź sobie pajacu ze statystyczny kelner w stanach zarabia dużo więcej niż jego bratanek w Europie. Do tego kelner w Europie tez spodziewa się napiwku, według twojej terminologii tez „żebrze”. Ale do takiej tępej głowy to nie dojdzie, wiem.
@MementoMori2207
@MementoMori2207 3 жыл бұрын
Nigdy nie rozumiałam dawania napiwków i chodzi mi tu o Polskę. Pracowałam w sklepie z odzieżą marek Lee, Wrangler, Levi's i byłyśmy na każde zawołanie klienta. Jako technik farmaceutyczny w aptece nagadałam i natłumaczyłam się za wszystkie czasy. I nikt nie zostawiał mi napiwku za przekazywaną wiedzę. A to wszystko za najniższą krajową.
@natalialigeza7632
@natalialigeza7632 3 жыл бұрын
Jak pracowałam w sklepie to nie ludzie nie chcieli dawać napiwku tylko my mieliśmy zakaz brania jakichkolwiek pieniędzy od klienta. Nawet jak nie chciał reszty musiałam ją oddać. To jest przesada ale właśnie napiwki powinny być dobrowolne czyli i osoba jeśli chce to da i tak samo że można wziąść napiwek 😉
@johnluke5478
@johnluke5478 3 жыл бұрын
A czym się różni sklep od restauracji? Ja w sklepie dawałem więcej rad i informacji niż miał dla mnie pracodawca. I co napiwek tylko za przynoszenie jedzenia? To za co dostaje pensje? To jakieś brednie z tymi napiwkami.
@mariusznowak6703
@mariusznowak6703 3 жыл бұрын
@@johnluke5478 No właśnie nie dostaje pensji od pracodawcy jeśli pracodawca uzna że zarobił wystarczająco dużo na napiwkach. Wtedy pracodawca ma pracowników którzy są utrzymywani przez klientów i ich napiwki. I nie musi im nic płacić i to podobno jest zgodne z prawem w USA.
@kreatorfromashes6093
@kreatorfromashes6093 3 жыл бұрын
napiwek 1 gr od klienta za reszte w sklepie... WTF. nie ogarniam.
@johnluke5478
@johnluke5478 3 жыл бұрын
@@mariusznowak6703 nie no jest płaca minimalna i tyle płaci pracodawca, przerzuca ciężar utrzymania pracownika na klientów, to jest idiotyzm w USA, państwo zarobiło by więcej z podatków gdyby ściągało od pracodawcy większe zaliczki, ale tak już jest i tyle. Podobnie z podatkiem w sklepie, naliczany przy kasie, no ludzie co za głup to wymyślił?! Klient powinien znać cenę towaru przed zakupem! Dziwię się że nie ma pozwów na takie idiotyczne działania.
@johnluke5478
@johnluke5478 3 жыл бұрын
Mnie banknoty wkurwiały bo zaglądam w portfel i wszystkie zielone, u nas niebieski, bordowy, zielony i nie trzeba ich czytać.
@agata6038
@agata6038 3 жыл бұрын
Mnie wkurza: płatna służba zdrowia i jej astronomiczne ceny (zwłaszcza stomatologia), drzwi które się same zamykają na klucz, okna otwierane do góry (nie da się ich umyć od zewnątrz) i ilość plastikowych opakowań
@annakon8423
@annakon8423 3 жыл бұрын
Tak to prawda ceny sa z ksiezyca wziete ale mysle ze stomatologia to najmniejszy problem. Jezeli dbasz o zeby od poczatku to za wiele nie wydasz. O wiele gorzej jest z rachunkami medycznymi.Rachunki za proste badanie krwi i moczu wynosi ponad 800 dol. a w dodatku trzeba miec skierowanie na wszystko co sie wiaze z zaplaceniem wizyty u lekarza.Prywatnie to 150dol.Nie mowiac juz o innych badania,wizytach i cenach lekow. W Polsce masc na opryszke kosztuje kilka zlotych a w Stanach ponad 300 dol. ta na recepte.Majac zdrowe zeby nie musisz za wiele wydawac ani wykupywac zadnego ubezpiecznia. Czyszczenie i przeglad zebow ksztuje ok.100 dol. Gorzej jest dla tych ktorzy nie dbaja o zeby. Jedna pani musiala sprzedac samochod i je wyleczyc. A jezeli chodzi o okna to oczywiscie ze da sie umyc i sie je opuszcza do dolu do srodka pomieszczenia. Wiele osob nie umie otworzyc poniewaz nigdy sie tym nie interesowali i ich nigdy nie myja. Na dolnym oknie u gory jezeli sa dwa naciski,ktore sie pociaga do srodka i okno sie opuszcza na dol.Nalezy tylko okno przesunac troche do gory aby nie uszkodzic i futryny i aby kwatera nie pekla. Mozesz opuscic rowniez dolne okn na dol i powoli opuscic je razem je razem trzymajac pomiedzy nimi pewna przestrzen.To proste i wiele osob o tym nie wie. Przewaznie ci z POlski.Ja tez nie wiedzialm ale jezeli ktos naprawde chce umyc to wszystko wyprobuje lub sie kogos zapyta. Mysle ze dla wielu gorzej jest z ta checia umycia a nie ze znalezieniem suwakow na oknie.
@agata6038
@agata6038 3 жыл бұрын
@@annakon8423 Mogłabyś mi wysłać jakiegoś linka do tych okien. Chętnie się dowiem jak to zrobić
@annakon8423
@annakon8423 3 жыл бұрын
@@agata6038Nie wiem jakiego typu masz okna ale te ktore pokazuje ten chlopak to sa jedne z najlepszych okien w uzyciu.Ja mam 3 rodzaje okien w domu i jedne Pella,ktore nie maja przesuwanej siatki tylko cala. Strasznie mnie to denerwuje i musimy je zmienic. Przeuwaja sie ale nie maja tych przyciskow aby otworzyc tylko musze naciskac na bokach i otwierac okno. Co dla jednej osoby jest nie mozliwe aby wykonywac te czynnosci . Po prostu trzeba miec 3 rece. kzbin.info/www/bejne/g6qwaJt_att4aKM
@annakon8423
@annakon8423 3 жыл бұрын
@@agata6038 kzbin.info/www/bejne/amWriqyCbruqiK8
@annakon8423
@annakon8423 3 жыл бұрын
A to sa moje glupie okna ktorych nie cierpie.Poprzedni wlasciciel takie zamontowal.Ona nie pokazuje jednak tej calej siatki ktora na wyzszym pietrze jest prawie niemozliwoscia wlozyc. Wklada sie ja od zewnatrz. Caly brud sie zbiera pomiedzy siatka i oknem poniewaz nie mozna jej przesunac,tak jak w innych.Nikomu nie radzilabym kupowac takich okien. Normalnie koszmar w uzyciu. kzbin.info/www/bejne/rne7qpKKh9emoqM
@jshktl
@jshktl 3 жыл бұрын
Bankowość w polsce wychodziła z komunizmu i przeskakiwaliśmy z systemu bardzo starego do dość nowego a później banki bardzo mocno poszły w elektronikę. Koszt przejścia był akceptowalny. W usa koszt przejścia na nowoczesna bankowość jest dużo większy że wzgle no skalę ale też historycznie nie odcinają starszego pokolenia od np czeków. Ogólnie zachęcam do poczytania o bankowości detalicznej w usa I Europie
@ii3325
@ii3325 2 жыл бұрын
I'm a big fan of the uwagi pies videos, unfortunately I don't speak polish lol, I liked and subscribed anyway!
@FiftynaPol
@FiftynaPol 2 жыл бұрын
Thank you, that's very nice of you ♥️
@mojekonto9796
@mojekonto9796 3 жыл бұрын
JULAAAAAA! Dziękuję :) lovely i takie tam :D
@Domi-we2ed
@Domi-we2ed 3 жыл бұрын
Kasiu wg. mnie jeżeli chodzi o napiwki to jest to dodatkowa "oplata" którą chcemy dac osobie która nas obsługuje i to zależy od naszej dobrej woli, ale serwis który jest doliczany do rachunku również w Polsce nie idzie do kieszeni kelnera, tylko właściciela knajpy.
@lucjawawrzyniak
@lucjawawrzyniak 3 жыл бұрын
Julka, kup sobie lint roller! Jak miałam wykładzinę w studenckim mieszkaniu to absolutnie nic nie działało, odkurzacz nic nie dawał, miotła też. Tylko rolka do zbierania sierści i miotełka ze sztywnym włosiem 😆
@teufelsbrut666
@teufelsbrut666 3 жыл бұрын
I to sprawdzanie dokumentu i pełnoletniości też zależy od stanu i miasta, bo np. jak byłam w Nowym Orleanie, to nikt się mnie nie pytał o dowód przy zakupie alkoholu czy wejściu gdzieś
@mateuszcielas3362
@mateuszcielas3362 3 жыл бұрын
7:14 no luz ale co to za problem w kazdym stanie dac inna metke?
@utahdan231
@utahdan231 3 жыл бұрын
Zaden , to tylko dodatkowe milliony w dystrybucji. Chcesz sponsorować metki?
@mateuszcielas3362
@mateuszcielas3362 3 жыл бұрын
@@utahdan231 miliony? niby gdzie? kazdy sklep i tak drukuje ceny produktow co sa na polkach takze doliczyc podatek to nie jest ciezka sprawa
@misko7482
@misko7482 3 жыл бұрын
Podatek nie rozni sie tylko od stanu do stanu ale takze od hrabstwa (gminy) w danym stanie gdzie sa wliczane dodatkowe podatki np podatek od sprzedazy w CA jest 7.25% ale moze byc nawet 10% zaleznie od miejsca. Tylko cena benzyny jest taka jaka sie widzi bo wszystkie podatki (co sklada sie na wiekszosc jej ceny w wielu stanach) sa juz wliczone.
@freezyprincess
@freezyprincess 3 жыл бұрын
@@misko7482 Cena benzyny tez moze sie roznic, zazwyczaj jest troszke drozej jesli placisz karta
@mateuszcielas3362
@mateuszcielas3362 3 жыл бұрын
@@misko7482 tak czy tak nie ma problemu by kazdy sklep dał swoją cenę
@malutkv
@malutkv 3 жыл бұрын
Super odcinek!!🤩
@perskikrol4957
@perskikrol4957 3 жыл бұрын
Z tym podatkiem to się nie zgadzam: skoro system jest wstanie mu przeliczyć wszystko na rachunku to czemu system nie jest mu to przeliczyć na nalepki umieszczane na półkach. W Polsce jest cena za produkt i cena za jednostkę produktu, np.: po przeliczeniu ile płacę za litr, lub kilogram, więc się da.
@soraja8905
@soraja8905 3 жыл бұрын
Słuchając tego odcinka mam kolejny raz wrażenie, że Ameryka to strasznie dziwny kraj. Niezrozumiały, dziwaczny, utrudniający ludziom życie, wkurzający i irytujący, a do tego wbrew pozorom zacofany. Wszystko co na świecie jest uznawane za normalne i oczywiste, w Ameryce jest uważane za nienormalne i musi zostać maksymalnie zmienione, i udziwnione. Zupełnie nie wiem po co. Czy Ameryka koniecznie chce sprawiać wrażenie wyjątkowej czy o co chodzi? Bez urazy ale nie potrafiłabym w tym kraju mieszkać. Ameryka jest dla mnie tak odpychająca, że brak słów. Nie piszę tego aby kogoś urazić, jedynie chciałam opisać moje odczucia. Wiem, że nie jest miło słuchać krytyki o własnej ojczyźnie, dlatego trochę mi przykro że musiałam tak negatywnie napisać.
@juliaz3698
@juliaz3698 3 жыл бұрын
Mam takie same uczucia co do Ameryki 😅 nigdy nie rozumiałam osób, które marzą o wyjeździe do Stanów 🤯
@soraja8905
@soraja8905 3 жыл бұрын
@@juliaz3698 To podobnie jak ja :)
@wikicosplayland2005
@wikicosplayland2005 3 жыл бұрын
@@juliaz3698 A ja powiem jako ktoś, kto spędził tam tylko 3 miesiące. Będąc na programie dla studentów, że mi się ten kraj pod wieloma względami bardzo podoba. Jasne, nie jest idealny, mnóstwo rzeczy denerwuje, bo są inne od europejskich, jak jednostki miar czy uczenie się 2 tygodnie przeliczania w głowie Farenhajtów na Celsjusze. Jednak jest tak wiele rzeczy, który mi się tam podobają, że chcę tam wrócić i to na dłużej. Jakby żaden kraj nie jest idealny, ważniejsze, żeby plusy przeważały nad minusami, oczywiście każdy inaczej odczuwa.
@soraja8905
@soraja8905 3 жыл бұрын
@@grazynawasowicz4751 Oczywiście, że Polska nie jest idealna bo żaden kraj nie jest idealny. Jednak nie o to mi chodziło. Ideałów nie ma, wiadomo. Polska jest mimo wszystko - jakby to powiedzieć - normalniejsza, bardziej przyjazna do mieszkania, taka bardziej ludzka, bardziej dba ( mimo wszystko) o własnych obywateli. Jasne, że do wielu spraw w Polsce można by się przyczepić, a jednak według mnie w porównaniu z Ameryką wypada zdecydowanie na korzyść.
@soraja8905
@soraja8905 3 жыл бұрын
@@grazynawasowicz4751 Współczuję twojej znajomej, wiem że różne sytuacje się zdarzają, wystarczy obejrzeć ,,Sprawę dla reportera". Ale nie zmienia to mojego zdania o Polsce, bo takie rzeczy zdarzają się w różnych krajach, nie tylko u nas. Poza tym napisałaś, że znajoma straciła mieszkanie za 20 tyś długu a to nieprawda bo ten dług ostatecznie urósł do 220 tyś więc trudno oczekiwać, że znajoma nie poniesie żadnych konsekwencji. Dodatkowo nie ma możliwości aby nie było sprawy w sądzie a przyszedł komornik i wyrzucił ją z mieszkania. Otóż komornik nie może działać bez wyroku sądu. mało tego, na wyroku musi być klauzula wykonalności. Bez takiej pieczątki komornik jest bezradny i nie zajmie się sprawą. Wiem bo sama miałam w sądzie nie jedną sprawę. Dlatego nie do końca wierzę, że sytuacja wyglądała tak jak to koleżanka przedstawiła. Być może rzeczywiście nie było jej stać na prawnika ale z całą pewnością sprawa w sądzie odbyła się. Może nie odbierała wezwań licząc na to, że jakoś to będzie? Tak tylko gdybam. Poza tym z tego co pamiętam jest przepis prawny mówiący o tym, że jeśli jedno z małżonków wzięło pożyczkę ale drugie nie wyraziło na nią zgody to tylko ten jeden małżonek jest odpowiedzialny za dług. To jest przepis zdaje się z 2006 roku albo coś koło tego. No chyba, że jej mąż wziął tę pożyczkę wcześniej albo chodziło o dług z innego powodu. A co do ostatniego pytania to nie, nie mieszkałam nigdy w Stanach i moja opinia oparta jest na tym co o tym kraju czytałam i słyszałam, także na opiniach innych. Ale było tego na tyle dużo, że mam takie zdanie jakie mam.
@pinang1
@pinang1 3 жыл бұрын
w Polsce sie chyba spotkałem kilka razy w zyciu ze moi znajomi zostawili napiwek. mi sie moze z raz zdarzylo. na szczescie w Polsce pracodawca placi wiec klient sie nie musi martwic ze go beda potem gonic po ulicy. choc z drugiej strony jakosc serwisu tez ta sytuacje odzwierciedla
@paulina9216
@paulina9216 3 жыл бұрын
Moze to zalezy od wielkosci miasta? Nie znam nikogo, kto nie zostawia w Polsce napiwku min. 10%, uchodzi wtedy za strasznego buraka, no chyba ze obsluga byla naprawde chamska, to inna sytuacja.
@pinang1
@pinang1 3 жыл бұрын
@@paulina9216 hmm no ciekawe, mozliwe ze w mniejszych miejscowosciach tak jest. Moze jest presja ze strony spolecznosci bo wieksza szansa ze ktos kto obsluguje to znajomy znajomego. Albo obracasz sie w znacznie zamozniejszych kregach spolecznych ode mnie :P
@MalaMi........
@MalaMi........ 3 жыл бұрын
Zadziwilas mnie Kasiu wyjasnieniem szczelin i obcietych drzwi w toaletach publicznych. Zawsze myslalam, ze te dziury sa spowodowane szalenstwem Amerykanow zwiazanym z bezpieczenstwem.
@emcia9328
@emcia9328 3 жыл бұрын
Myślę, że współcześnie to też ma wpływ. No i cięcie kosztów, wiadomo, że tak jest taniej.
@MalaMi........
@MalaMi........ 3 жыл бұрын
@@emcia9328 ha ha ha no tak, ale tylko do momentu, kiedy okazuje ze przychodzi smutny pan i odstajesz nakaz rozbiorki, mandat i kare a potem zaczynasz remont od nowa ze wscieklym inspektorem na glowie
@lenam1604
@lenam1604 3 жыл бұрын
20:04 w Polsce też nie są w kolejności, bo 2 zł jest mniejsze niż 1 zł :)
@ŁabeckiR
@ŁabeckiR 3 жыл бұрын
Julia - Dzięki .Pozdrawiam
@dorotamaty888
@dorotamaty888 10 ай бұрын
Mnie denerwuje to , ze wyjezdzasz na stale do innego stanu i musisz odnawiac licencje do pracy, czasami musisz dodatkowo pojsc do szkolyu. Prawojazdy zdajesz w innym stanie. A jesli chodzi o dodawanie typow do rachunku w restauracji to juz tragedia.
@justynapilch2991
@justynapilch2991 3 жыл бұрын
a ja myślałam że ta dziura od dołu w toaletach jest ze wzgledów bezpieczeństwa, że jak ktoś zemdleje albo wlaśnie przedawkuje jakieś narkotyki to można to zauważyć i tą osobę tym dołem wyciągnąć i udzielić pomocy...
@luiza8924
@luiza8924 3 жыл бұрын
Hej czy możesz przesłać link do całego kawałka utworu,, moja droga ja cie tego.. ,, np na sound cloud leci tam tylko chwilowy refren. Pozdrawiam.
@wojciechwojtekpl
@wojciechwojtekpl 2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/qpfRc6uYed9qbbc
@gregkos9316
@gregkos9316 3 жыл бұрын
dobre uwagi: tak sie to robi - pomyslec, zaplanowac, zaprezentowac. Nie lu ie usa a to co mowicie to "woda na mój młyn"...nie wiem dlaczego pzrez lata zachwycano sie states...
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 3 жыл бұрын
Napiwków za standardową usługę nie płacę. Kiedyś zwrócono mi uwagę to powiedziałem że mogą mnie podać do sądu i przyszedłem na drugi dzień. Nie byłem mile widziany i odmówiono mi usługi więc dowiedzieli się że będą mieli proces za dyskryminację i było od razu miło:). Obecnie na każdym biznesie wisi karteczka że zatrudnią więc pracownik ma wybór nie nie musi robić tylko za widzimisię klienta. Chyba proste?
@Nobody-nv6ds
@Nobody-nv6ds 3 жыл бұрын
Julia super!
@karolinap.1714
@karolinap.1714 3 жыл бұрын
Najbardziej zniechęca mnie do odwiedzenia USA czy nawet zamieszkania tam podatek, który sam musisz dodać sobie do ceny na metce czy w menu, który nie jest uwzględniony od razu w cenie oraz automatyczne doliczanie napiwku dla kelnera do rachunku. Jak ktoś wcześniej wspomniał, w Polsce, a chyba też w całej Europie, nie można oszukiwać klienta podając cenę, która nie zgadza się z tym ile zapłacisz przy kasie. I też uważam, że kelner powinien dostawać odpowiednią wypłatę za swoją pracę, a napiwki powinny być nieobowiązkowe i "nagrodą" za miłą obsługę. I oczywiście płatności elektroniczne w Polsce w porównaniu do USA są na bardzo dobrym poziomie. Komunikacja publiczna też jest super rozwinięta w Europie, nie trzeba mieć samochodu. Nie chcę nawet zaczynać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Kiedyś USA było kojarzone z "amerykańskim snem", z tym, że jest tam tak wspaniale. I to prawda, że można się dorobić dużych pieniędzy, gdy się ciężko pracuje, ale wolę mieszkać w Europie i cieszę, że tak jest, bo uważam, że życie tu jest jednak bardziej komfortowe i wygodne ;)
@olicasounds
@olicasounds 3 жыл бұрын
Z monetami dla mnie jeszcze na początku było dziwne to, że tam są ćwiartki, 25 centów, a u nas 10, 20, 50. Przez to inny system liczenia troszkę i trzeba się było na początku chwilę zastanowić jak stworzyć jakąś kwotę.
@Rocky_NIL
@Rocky_NIL 3 жыл бұрын
Super odcinek pozdrawiam cię serdecznie 🥰🇵🇱🇺🇸🥰
@majkbajk8411
@majkbajk8411 3 жыл бұрын
Kobito a gdzie masz konto w usa? Ja nie mam zadnych problemow z wysylka kasy po stanach oprocz placenia karta w sklepach w pl bo czeato jej po prostu nie alceptuja. W westernU mozesz slac ile wlezie
@FiftynaPol
@FiftynaPol 3 жыл бұрын
Jeśli westernu to Western Union to to jest serwis po za bankowym za który trzeba dodatkowo płacić, czyli dodatkowy krok i dodatkowe utrudnienie.
@ARmy2510
@ARmy2510 3 жыл бұрын
Te wysokie drzwiczki w WC są wypadek zasłabnięć. Jeśłi komuś coś się stanie i upadnie toto wtedy widać.
@niezapominajka33
@niezapominajka33 3 жыл бұрын
Jak mówicie o tych toaletach to od razu widzę Chendlera z przyjaciół jak wchodzi z wc "zakryty" drzwami po tym jak w zemście była zabiera mu ubranie ;)
@niamczyk
@niamczyk 3 жыл бұрын
Bardzo urocza dziewczyna ta Julia. Pozdrawiam ✌ Z tymi kiblami w stanach, słyszałem że kabiny tam są wysoko też dla bezpieczeństwa, gdyby ktoś zasłabł.
@FeaRless-cr5rr
@FeaRless-cr5rr 3 жыл бұрын
Gdzie się intro straciło?
@tomaszadamski8097
@tomaszadamski8097 3 жыл бұрын
Mnie w USA irytowało, że woda w kiblu przy spuszczaniu podnosiła się do góry. Miałem wrażenie, że się wyleje, raz nawet tak się stało.
@szminka7791
@szminka7791 3 жыл бұрын
Tak! i w ogóle kible mają mniejszą przepustowość, w życiu nie byłam świadkiem tylu zatkań kibla jak właśnie tam.
@tomkrs5429
@tomkrs5429 3 жыл бұрын
W Polsce są restauracje wpisujące z automatu napiwek do rachunku jest to % lub określona kwota.
@inka8355
@inka8355 3 жыл бұрын
ja czekam na film o bractwach na studiach w USA
@inka8355
@inka8355 3 жыл бұрын
@@kirstenberg1258 dzięki za polecenie, co prawda widziałam już film Aj, ale może komuś tez się przyda :)
@dawidheh4243
@dawidheh4243 3 жыл бұрын
jeśli karta jest blokowana jak robisz zakupy, to wina Twojego banku w Polsce, który zablokował kartę ze względu na podejrzaną transakcję. Co do płatności telefonem, to faktycznie nie jest mega popularna, ale można spokojnie w dużych sklepach płacić. No a gotówka coraz mniej używana, po prostu więcej jest karty, tylko tyle, że się ją wkłada do terminalu, albo zbliżeniowo
@mateuszf1540
@mateuszf1540 3 жыл бұрын
Wystarczyło by pisać stawkę VAT np. w nawiasieTam każdy ma smartfon więc sobie policzy. Swoją drogą ciekawe, że jeszcze nikt ich o to nie pozwał. Bo cena jest różna od tej przy kawie.
@gemboyrob
@gemboyrob 3 жыл бұрын
W USA nie ma VAT, jest tylko Sales Tax.
@mateuszf1540
@mateuszf1540 3 жыл бұрын
@@gemboyrob Użyłem ,,VAT'' ponieważ kanał oglądają głównie polacy. Zresztą obie osoby są z Polski. Dla tego Vat a nie tax.
@kaczorawski1110
@kaczorawski1110 3 жыл бұрын
@@gemboyrob VAT to Value Added Tax, czyli w sumie to samo
@Leopold71
@Leopold71 3 жыл бұрын
Na kartce z ceną na półce wszystko jest napisane ale policzenie 16,99 +3% +5% jest kłopotliwe a gdy bierzesz więcej rzeczy to już zupełnie niewiadomo ile zapłacisz za całość
@mateuszf1540
@mateuszf1540 3 жыл бұрын
@@Leopold71 to po co podawać cenę netto. Podać brutto i po sprawie.
@reneeal26
@reneeal26 3 жыл бұрын
So in America yes it is minimum wage but most of the patrons pay at least 15 to 25% for the tip and I have seen people paying 30 or 50%. When I was in Poland and I was paying for mine And my friends dinner and I wanted to leave the tip of at least 18% she said are you crazy just give them to change
@sebastianwachecki4649
@sebastianwachecki4649 2 жыл бұрын
Amerykańskie monety mają rozmiar ostatecznie standaryzowany w 2 połowie 19 wieku, a rozmiar niektórych z nich sięga jeszcze końca 18 wieku. Wtedy monety od 10 centów do 1 dolara były wybijane ze srebra stąd 10 centówka - dime - jest mniejsza od 5 centówki i 1 centa, gdyż materiał z którego kiedyś ją wybijano był droższy. W latach 1965 - 71 stopniowo zaczęto wycofywać się z wybijania srebrnych monet obiegowych ale rozmiary i tradycyjne, historyczne nazwy pozostały
@milosz3978
@milosz3978 3 жыл бұрын
Niestety w Polsce już powoli z tymi defaultowymi napiwkami też się zaczyna. Są restauracje w większych miastach, że jak zamawiasz stolik na więcej niż x osób na wieczór, to z góry uprzedzają ze wtedy dolicza się napiwek, np. 20% do końcowego rachunku. Dla mnie nie fajne
@MrsMrtW
@MrsMrtW 3 жыл бұрын
Hmmmm, w Warszawie to było (i jest) od zawsze. Nie wiem skąd ten komentarz...
@danielkrzysiek
@danielkrzysiek 3 жыл бұрын
To spotykaj się z mniejszą ilością osób
@Leopold71
@Leopold71 3 жыл бұрын
Kupujesz od restauracji więcej i zamiast upustu dostajesz karę. Czy jeśli restaurator idzie na targ i bierze więcej marchwi to mówi: „wziąłem więcej to masz 20% napiwku” czy może negocjuje upust dla dobrego klienta?
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 3 жыл бұрын
To mnie zaskoczyliście, że w USA telefonem zbytnio płacić nie można. I te czeki 😅
@Voytasss
@Voytasss 3 жыл бұрын
Bankowość w Polsce jest teraz na lepszym poziomie bo przeskoczyliśmy wiele technologie które na zachodzie już były od dziesiątek lat. Na zachodzie nie chcą tego odnawiać bo jeśli działa to po co. Polacy jednak wyjeżdżają zagranice czuja się lepiej bo mogą powiedzieć wow w Polsce to lepiej funkcjonuje ale nie zdają sobie sprawy ze w przeszłości przez wiele lat tych standardów płatniczych w Polsce nawet nie było.
@Leopold71
@Leopold71 3 жыл бұрын
W bankowości niczego nie przeskoczyliśmy: były czeki, karty wypukłe, karty z podpisem, karty z chipem, karty zbliżeniowe. Chętnie przyjmujemy nowości bo są one wygodne i bezpieczniejsze
@Voytasss
@Voytasss 3 жыл бұрын
@@Leopold71 były czeki których nikt nie używał bo nie było tej kultury -m
@lisekfenek2458
@lisekfenek2458 3 жыл бұрын
No i czego bronisz nam abyśmy w czymś przodowali czy czuli się lepsi? A ja dodam jeszcze szybki i nowocześniejszy internet w porównaniu do np.Europy zachodniej. Albo mieszkasz w PL i jesteś zakompleksiony, albo wyjechałeś i jesteś wkurzony, że w pozostawionym kraju nie wszystko to kiła i mogiła.
@MrTaczyk
@MrTaczyk 2 жыл бұрын
i co z tego, że podatek się różni w poszczególnych stanach? W Unii Europejskiej też się różnią i nie ma problemów
@marzena6970
@marzena6970 3 жыл бұрын
Napiwki są po to, żeby pracodawca nie musiał dużo płacić.
@magdamada58
@magdamada58 3 жыл бұрын
Ja nigdy nie daje napiwków Mi też nigdy w fabryce klient nie daje napiwków że ładnie mu wyprodukowałam część do samochodu
@tekla5487
@tekla5487 3 жыл бұрын
W ten sposób pracodawca zrzuca obowiązek wynagradzania pracowników na klienta :/
@ErtootrE
@ErtootrE 3 жыл бұрын
@@tekla5487 owszem :) chociaż te napiwki wydają mi się bardziej złożone ale to tylko taka moja teoria odrazu zastrzegam ;) powiedzmy że standardowo doliczamy 10% napiwku to dzięki temu o właśnie tą kwotę więcej zarobią pracownicy więcej co w przypadku gdybyśmy nie dawali napiwków pracownik na pewno chciałby zarabiać więcej niż minimalna krajowa co jest w pełni zrozumiałe pracodawca podniósł by ceny produktów żeby móc opłacić pracowników z tym ze podniesione ceny byłyby wyższe od tych 10% procent żeby moc doliczyć do tego podatek który poleci do rządu :) a tak wilk syty i owca cała można by rzec ;)
@FrykaS.
@FrykaS. 3 жыл бұрын
Co za różnica czy zapłacisz 24 dolary, gdzie 4 dolary to napiwek, czy 24 dolary pełnej ceny i ewentualnie dodasz napiwek jak będziesz chciał? Przecież ten system jest gorszy tak dla pracownika, jak i dla klienta. Podobnie z tymi cenami w sklepach - po prostu wszystko jest zrobione pod łatwość prowadzenia biznesu i może w sumie ma to sens jak by się zastanowić nad tym.
@annakon8423
@annakon8423 3 жыл бұрын
@@ingredient. Oczekuja napiwkow poniewaz ich zarobki sa b.niskie. Zanizane przez wlascicieli restauracji.Jednak porownujac pensje kucharki w kuchni z calym zarobkiem kelnerki to ona zarabia 2 razy mnie od niej i bez zadnych napiwkow ciezko na to pracujac. Kelnerki dostaje jej prawie za nic. I kucharka musi ciezko na wszystko pracowac.To ona nad wszystkim pracuje a nie kelnerka ktora tylko ten posilek poda dla consumenta.
@natalala1803
@natalala1803 3 жыл бұрын
Cale szczescie w new jersey nie mamy taxow na spozywke 🙌🏻
@gregory8298
@gregory8298 3 жыл бұрын
Miłej soboty
@arturobonano5163
@arturobonano5163 3 жыл бұрын
Ale ten wstęp jest KULTOWY……MOJA DROGA JA CIĘ KOCHAM…jest Ok….nie zmieniaj tego
@arturobonano5163
@arturobonano5163 3 жыл бұрын
@Kasia Gujda No tak…..słuszna uwaga.
@karwinia
@karwinia 3 жыл бұрын
Na monetach funtów tez wszystko jest napisane słownie i nigdy nie wiedziałam, która moneta jest która…
@romanoprodagio9502
@romanoprodagio9502 3 жыл бұрын
Zrobcie ranking (jak gwiazdki restauracji) o najbardziej Nie-przyjaznych toaletach. 🤯🤔 ..ktore Korpo wygra...🤦‍♀ ..Poza tym super kontent. Prosimy o wiecej! Bavaria pozdrawia.
@nataliag.727
@nataliag.727 3 жыл бұрын
Wg mnie najgorszsza rzecz w stanach jest to,ze mieszkania nie maja pralek!!!! Tylko chodzi sie do tych okropnych laundromats😠 a jak chodzi o napiwki to ja nie daje napiwku jesli uwazam,ze osoba na niego nie zasluzyla🤷‍♀️ wg mnie ktos powinien sie postarac, dac chociaz minimum z siebie.Nie daje napiwku ,bo musze, to uczy nieróbstwa i lenistwa.Nope.
@mplcominity
@mplcominity 3 жыл бұрын
wszystkie normalne mieszkania mają pralki. wymyślili po prostu pralnie żeby zarabiać pieniądze na ludziach którzy nie chcą wydać pieniędzy od razu
@nataliag.727
@nataliag.727 3 жыл бұрын
@@mplcominity nie ,nie masz racji.To tez zalezy gdzie mieszkasz ale np w NY mieszkania nie maja pralek.
@aguusia1988
@aguusia1988 2 жыл бұрын
Byłam w 2007 i 2010. Siostra w tym 2007 miała pralnie w piwnicy, podobno właściciel zakazał wieszania prania na balkonie. W 2010 w mieszkaniu była pralka i suszarka.
@przemysawjozwiak144
@przemysawjozwiak144 3 жыл бұрын
Nie wiem czy mój komentarz jeszcze do was dotrze, ale wydaje mi się, że kwesta z pieniędzmi może być jakoś powiązana z tym, że w USA, np. znaki drogowe często zawierają napis/opis zamiast obrazka. Np. limit prędkości w Europie to czerwone koło z liczbą, a w Stanach to cały tekst "limit speed (liczba)"
@utahdan231
@utahdan231 3 жыл бұрын
To jest szok jak rozum w Polsce rośnie razem z pieniądzem. 17 lat EU i wszystkim się przewraca w głowie , bo się rozwijają kosztem państw zachodnich. I ci , ktorzy płacili wysokie podatki aby wydźwignąć Polskę z zapaści technologicznej, są dziś opluwani.
@robertgrabowski
@robertgrabowski 3 жыл бұрын
Rzeczywiście płacenie w Polsce jest bardzo proste, nawet na wsiach podkrakowskich po których często jeżdżę rowerem rekreacyjnie nie ma z tym problemu. Pytanie do Julli: jakie jest jedzenie w USA? Czy jesz coś z polskich sklepów?
@KarolinaKodeina
@KarolinaKodeina 3 жыл бұрын
Też miałam taki problem z płatnościami kartą w Niemczech, co było nie do uwierzenia, bo w Polsce to już było mega popularne. Ale to było 6 lat temu. Ostatnio jak tam byłam latem zauważyłam, że jakby się coś ruszyło, udało mi się wiele razy zapłacić, w tym w budzie z kebabem. :)
@justyna1544
@justyna1544 3 жыл бұрын
Miałam dokładnie tak samo. W 2015 w Berlinie nie mogłam prawie nigdzie zapłacić kartą debetową, ani Visa ani MasterCard - nic nie przyjmowali. Żeby móc zaplacic za zakupy w Lidlu 15 min szukaliśmy bankomatu. Byłam w szoku 🙂
@marisatarot9356
@marisatarot9356 3 жыл бұрын
Nigdy nie mialam najmniejszego problemu w niemczech placa niemiecka karta, ale karta z zagranicznego banku to tak, wiec problem nie w zacofaniu niemieckich bankow, a raczej brak zaufania do nieniemieckich kart
@KarolinaKodeina
@KarolinaKodeina 3 жыл бұрын
@@marisatarot9356 brak zaufania? raczej brak rozwiązań technologicznych. nagle tego zaufania nabrali czy co?
@marisatarot9356
@marisatarot9356 3 жыл бұрын
@@KarolinaKodeina sorry, o pisalam sytuacje jakie mialam 10 lat temu
@pinang1
@pinang1 3 жыл бұрын
amerykanski system bankowy jest raczej legendarny w swoim zacofaniu. dawno tam nie bylem ale w sumie jestem zaskoczony ze juz zblizeniowo tam mozna placic. wiec chyba idzie ku lepszemu.
@danielkrzysiek
@danielkrzysiek 3 жыл бұрын
No. Może za 20 lat będzie można dostać pin w dowolnym momencie bez czekania na list🤦🏼‍♀️
@dawidheh4243
@dawidheh4243 3 жыл бұрын
@@danielkrzysiek można, wystarczy pójść do banku i na miejscu Ci dadzą PIN.
@danielkrzysiek
@danielkrzysiek 3 жыл бұрын
@@dawidheh4243 zamiast dostać mailem. Supeł
@dawidheh4243
@dawidheh4243 3 жыл бұрын
@@danielkrzysiek chodzi Ci o e-mail? Tego raczej banki unikają ze względu na bezpieczeństwo. Chyba, że szyfrowany email.
@danielkrzysiek
@danielkrzysiek 3 жыл бұрын
@@dawidheh4243 no, szyfrowany email. Niewykonalne
@harleyquinn4971
@harleyquinn4971 3 жыл бұрын
Mieszkam w Szwajcarii i przepraszam bardzo bary otwarte do 2??? To chyba tylko bardziej kluby niż bary w dużych miastach. Podobnie ze sklepami: wszystkie, bez wyjątku zamknięte w niedziele (nie ma żadnych wymysłów typu niedziele handlowe i niehandlowe), w sobotę sklepy otwarte do 18 a w tygodniu max do 20.
@teufelsbrut666
@teufelsbrut666 3 жыл бұрын
Ja jak miałam 19 i 20 lat to pożyczałam paszport od koleżanki i pomimo, że nie jesteśmy jakoś bardzo podobne to kilka razy się udało. Nie byłam jedyną os. która tak robiła, więc ochrona po jakimś czasie się zczaiła i ukróciło to nasze wizyty w tym pubie akurat :P Najgorsze co może się stać, to chyba Cię nie wpuszczą i tyle, można zawsze powiedzieć, że się wzięło paszport kogoś innego przez przypadek haha
@CaravaningnaFlorydzie
@CaravaningnaFlorydzie 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Pozdrowienia z Florydy…
@blinski1
@blinski1 3 жыл бұрын
Standard mieszacza wody (tak to się nazywa) w Stanach jest naprawdę głupi, nie wiem z jakiego powodu on ciągle istnieje i nie wymieniono go na znacznie sensowniejszy standard europejski. Tzn. tak naprawdę są dwa standardy europejskie: pierwszy to mieszacz lewarkowy, wyglądający tak samo jak amerykański, tyle że tak jak mówiła Julia oprócz zmiany temperatury wody kręcąc nim na boki zmienia się ciśnienie podnosząc go i opuszczając; i drugi, gdzie tak jak w systemie amerykańskim jest jeden kurek (nie gałka) do regulacji temperatury - z tym że z wbudowanym termostatem, ale jest też i drugi do regulacji ciśnienia. A u Julii po prostu padł wyrównywacz ciśnienia (pressure balancing unit), który można wymienić po rozkręceniu baterii.
@LivingOrganismFromMarsAndVenus
@LivingOrganismFromMarsAndVenus 3 жыл бұрын
A Jakie są rury w kiblu cienkie czy grube? Bo w Ameryce południowej i środkowej kible są podłączone do takich cienkich rur że jest nakaz wrzucania papieru toaletowego do kosza obok , a czasem gówno nawet nie chce spłynąć.
@mplcominity
@mplcominity 3 жыл бұрын
6" do kanalizy głównej a w domu 4"
@agnieszkabiernacka82
@agnieszkabiernacka82 3 жыл бұрын
Oj z tym prysznicem też miałam problem :) Swoją drogą też ciekawił mnie ten brak intymności w toaletach. Uśmiałam się jak zobaczyłam w studenckiej toalecie takie same spłuczki, jak były u nas latach 80-tych.
@pinang1
@pinang1 3 жыл бұрын
te barowe ograniczenia sa czasem i bardziej restrykcyjne w innych krajach z tego co pamietam. o 22 to nie raz juz bylem wypychany na ulice.
@sabbatha
@sabbatha 3 жыл бұрын
przeciez w kazdym systemie mozna ustawic wysokosc podatku, to mega proste do zrobienia nawet jak sklep jest miedzystanowy - po prostu system w danym stanie powinien sam przeliczac tax :)
@krystekel6805
@krystekel6805 3 жыл бұрын
Super duet,Julia skromna fajna:))
@gregkos9316
@gregkos9316 3 жыл бұрын
wiele lat temu czulem sie samotny w krytyce usa, szczegolnie kiedy publikowalem cos w prasie, a teraz...okazalo sie ze mialem 100% racji. Beznadziejny kraj, gdzie tylko 15% populacji zyje na europejskim poziomie i jest w miare kulturalna, reszta to...
@vagantomachu
@vagantomachu 3 жыл бұрын
Jeśli dobrze rozumiem, to osoba kończąca 18 lat jest w pełni odpowiedzialna za swoje czyny, ale nie ma pełni praw obywatelskich.
@uzytkownik2563
@uzytkownik2563 3 жыл бұрын
Wolność 😆
@pieterwatson611
@pieterwatson611 3 жыл бұрын
W Polsce podobnie jest bodajże z osobą nieletnią, tyle że się ją łagodniej traktuje. Z tym że u nas tak jest z osobami do 18 r.ż. Jak się mylę to niech mnie jakiś znający się w temacie poprawi.
@nefeszsoul639
@nefeszsoul639 3 жыл бұрын
@@pieterwatson611 od 16 roku życia może już odpowiadać przed sądem jak dorosły, do tego czasu prawnie odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni, czy jakoś tak.
@dariuszmyk1
@dariuszmyk1 3 жыл бұрын
@@nefeszsoul639 Ogólnie mówiąc nie wchodząc w szczegóły w Polsce jeśli chodzi o prawo karne to odpowiada się od 17 roku życia, z tym, że jeśli nie masz ukończonych 21 lat to sąd nie może cię skazać na dożywocie - co najwyżej na 25 lat pozbawienia wolności. Jest kilka przestępstw za popełnienie których możesz odpowiadać jak dorosły po ukończeniu 15 r.ż. ale standardem jest te 17. A jeśli chodzi o prawo cywilne to kończąc 13 lat nabywasz częściowe prawa i od tej chwili możesz odpowiadać za swoje czyny, choć wiadomo, że to rodzice lub opiekunowie będą ponosić tego koszty.
@laikipl1278
@laikipl1278 3 жыл бұрын
A tego z napiwkami i wypłatą to nie wiedziałem
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 3 жыл бұрын
Zamykanie barów jest uzależnione od wykupionej "licencji" Im później czynny tym licencja droższa. A wielkość monet to chyba taki anglosaski zwyczaj. Australia ma podobnie:). Zapomniałyście wspomnieć o długości męskich spodenek na basen. Te wymagane w US są po prostu niebezpiecznie długie. Inna sprawa że Stany to jeden z bardziej pruderyjnych krajów jakie znam. Niestety.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
nie ma żadnej wymaganej długości majtek na basenach, mieszkam w Stanach, często pływam na osiedlowych basenach w Speedo, nie wypisuj bzdur. Żyje się tu dużo łatwiej niż w Europie, ale każdy mieszka tam gdzie chce i gdzie mu dobrze. Pozdrawiam z Kalifornii.
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Poszukam zdjęcia z "instrukcji" na basenie bo zrobiłem w tym roku Chicago i rok temu w Colorado. Ale podobnie było na Florydzie a w Georgii kazali mi kupić "odpowiednie" w sklepiku przybasenowym.
@erratazdenek
@erratazdenek 2 жыл бұрын
7:11 Nie dość, że nie podają cen brutto to jeszcze ukradną centa na podatku :)
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 3 жыл бұрын
Jestem po bankowości europejskiej i potwierdzam że amerykańska bankowość to jakiś XVIII wiek. Jest jeden wyjątek jak masz ponad kilka milionów (dolarów) do dyspozycji to inna historia. System SWIFT to jest amerykański system służący do kontrolowania przepływów pomiędzy krajami. Sami siebie nie muszą kontrolować:)
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
mieszkam w stanach i mam tu wiele finansowych inwestycji, dla mnie rynek amerykański ma nieporównanie więcej finansowych możliwości, dużo mniejsze opłaty. Nie, dla mnie bankowość amerykańska jest dużo lepsza.
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Każdy ma prawo mieć inne zdanie. Ja wolę finanse azjatyckie, potem Europejskie a amerykańskie mogły by mi nie istnieć. Niestety czasami muszę z nich korzystać. No takie wymogi federalne:(
@bartoszporebski9034
@bartoszporebski9034 3 жыл бұрын
+ woda w kranie jak z basenu - sam chlor :(
@zagadkaEW
@zagadkaEW 3 жыл бұрын
Co do pieniędzy, to jeszcze nie jestem w stanie ogarnąć płatności monetami na których nie ma cyferek i weź doczytaj przy kasie co tam jest 🤯
@AdrianEl91
@AdrianEl91 3 жыл бұрын
Z reguły kiedy przez dłuższy czas za każdym razem widzę kogoś w okularach to potem, widząc tę osobę bez nich, odnoszę wrażenie że czegoś tej osobie ewidentnie brakuje i feeling twarzy jest zupełnie inny. A tu, u Ciebie Kasiu, pozytywne zaskoczenie bo naprawdę i bez okularów nie tracisz uroku. Pozdrawiam :)
@RobertBRC
@RobertBRC 3 жыл бұрын
21 lat jest oczywiście przeważnie dosyć rygorystycznie przestrzegane w pubach ale myślę, że trudno jest znaleźć Amerykanina, który nie poznał smaku alkoholu dużo wcześniej. Stawiam $100, że też Kasiu miałaś z nim do czynienia wcześniej. Maryśkę legalizuje coraz więcej stanów i w końcu na szczeblu federalnym już się mówi, żeby skończyć z tymi ograniczeniami. Prysznice i krany działające w ten sposób to raczej w miejscach publicznych i to tych tańszych. Lepsze hotele stosują "normalne" znane z Europy systemy. Nie byłem w żadnym domu gdzie kranem nie można wyregulować temperatury i ciśnienia zarazem. Knajpy, generalnie zgoda ale jak ktoś chce się napić o 5 rano znajdzie takie miejsca tylko trzeba chcieć skorzystać z wyszukiwarki w internecie. Pełno jest w USA miejsc gdzie można wypić całą dobę ale nie będę propagował tu alkoholizmu. Pozdrawiam, jak zawsze przydatne informacje dla przyjezdnych.
@RobertBRC
@RobertBRC 3 жыл бұрын
@Kasia Gujda polecam wycieczkę do byle jakiego sklepu choćby sieciówki typu Home Depot lub Menards pełno tego na półkach. Przeważnie obracając masz regulacje temperatury, pociągając regulacje ciśnienia, chyba nigdy nie spytałaś w sklepie obsługi.
@historiomaniaczka1449
@historiomaniaczka1449 3 жыл бұрын
Że bankowość jest gorsza w Stanach to szok..
Amerykański Janusz i Grażyna
19:11
Fifty na Pol
Рет қаралды 155 М.
Kultura Picia - Różnice USA vs POLSKA
23:57
Fifty na Pol
Рет қаралды 103 М.
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН
UFC 310 : Рахмонов VS Мачадо Гэрри
05:00
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 1,2 МЛН
Арыстанның айқасы, Тәуіржанның шайқасы!
25:51
QosLike / ҚосЛайк / Косылайық
Рет қаралды 700 М.
Dlaczego jeszcze nie uciekłam z Chin?
20:30
Weronika Truszczynska
Рет қаралды 110 М.
Praca NAUCZYCIELA w Stanach
21:41
Fifty na Pol
Рет қаралды 123 М.
Dlaczego nikt nie chce mieszkać w centrum USA
9:37
JASNA STRONA
Рет қаралды 539 М.
Jak Amerykańskie wesela różnią się od Polskich?
24:52
Fifty na Pol
Рет қаралды 108 М.
10 Polaków, którzy zasłynęli w Ameryce
7:34
Planeta Faktów
Рет қаралды 940 М.
Jeszcze więcej bardzo POLSKICH rzeczy feat. Dave z Ameryki
25:25
Fifty na Pol
Рет қаралды 138 М.
How much did the ER visit cost me in America? #storytime
5:58
Polka w Ameryce
Рет қаралды 53 М.
Dzień Kobiet  - USA vs. Polska
20:04
Dave z Ameryki
Рет қаралды 19 М.
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН