Buddhismus I: Buddha

  Рет қаралды 63,475

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Күн бұрын

Пікірлер: 133
@DžanárdanJaroslav
@DžanárdanJaroslav 3 ай бұрын
❤❤❤ Hare Krišna 🕉️📿🪷🍀🪔🙏🌹🪈🦁🦚👣❤️‍🔥🕊️
@kristinabujnakova3810
@kristinabujnakova3810 2 жыл бұрын
Ďakujem
@StarSizzle
@StarSizzle 7 жыл бұрын
Dobrý den, děkuji za video. Mám filozofickou otázku, která mi vyvstala na mysli během sledování. Teoretická situace, kdy jsou všichni lidé na zemi buddhisté, kteří dosáhli Nirvány (tzn. se všichni osvobodili ze Samsáry). Tudíž se nikdo z nich již nereinkarnuje. Jejich potomci tedy nutně budou inkarnací předchozích generací, kteří Nirvány nedosáhli. Pokud ovšem ponecháme v našem teoretickém příkladu podmínku, že všichni jsou Buddhisté, kteří během svého života dosáhnou Nirvány, nutně se někdy v budoucnu dostaneme do bodu, kdy už nezůstane nikdo, kdo by se mohl reinkarnovat (všichni již budou osvobození). Kdo, nebo co, se potom narodí jako první člověk, který není ničí reinkarnací, protože už nikdo k reinkarnaci není? Úplně nová entita? Vznikne naprosto nová duše, která bude mít na svém pomyslném Samsárovém kole první zářez? Omluvte prosím můj poněkud kostrbatý výklad, doufám že pointu pochopíte. Přeji hezký den :-)
@thuglife-yy2vq
@thuglife-yy2vq 7 жыл бұрын
Jakub Černý dusi nemaji jen lide ale i vsichni ostatni zivi tvorove na teto zemi (ci v jakemkoli jinem svete kterych je nekonecno) - proto duse nikdy nedojdou
@StarSizzle
@StarSizzle 7 жыл бұрын
Chápu, díky za odpověď! Pokud tedy vezmeme v úvahu předpoklad, že vesmír je nekonečný, resp. možná konečný, a vesmírů může/je být více (multivesmír), možná jich dokonce může být nekonečno, tak se dostáváme, jak správně píšete, k nekonečnému počtu duší. Mám hned další dotaz - protože v našem vesmíru jsou pravděpodobně miliardy obyvatelných planet, a tím pádem miliony planet, kde skutečně existuje život, tak pokud platí učení Buddhy, můžeme se dost možná reinkarnovat někam na druhý konec vesmíru, do naprosto neznámých životních forem. Je to tak? Zmiňuje se nějak Buddhovo učení o jiných formách života na jiných planetách (a nikoliv pouze o jiných formách života ve smyslu bůh/démon)? Děkuji, a omlouvám se za možná poněkud zvláštní otázky. Mám jich ještě hodně, a stále mě napadjí další. Přeji hezký den :-)
@thuglife-yy2vq
@thuglife-yy2vq 7 жыл бұрын
Jakub Černý Otevřít hlavní menu  Hledat EditovatSledovat tuto stránkuPřečíst v jiném jazyce Reinkarnace Reinkarnace (doslovný překlad znovuvtělování, převtělování) je označení filosofického, nebo náboženského konceptu, který tvrdí, že se duše (individuální myšlenková energie) člověka po fyzické smrti jeho těla, na konci jednoho života, znovuzrodí v novém fyzickém těle, respektive při početí nové lidské bytosti znovu vstupuje do hry. Reinkarnace je ve filosofii i náboženstvích úzce spojena se zákonem karmy, zákonem příčiny a následku, kde pozitivní, či negativní myšlenky a činy v jednom životě přímo ovlivňují podmínky, kvalitativní kontury a část událostí života dalšího. Pozitivní myšlenky a činy pozitivně, negativní myšlenky a činy negativně. V některých náboženských tradicích je popisována možnost reinkarnace lidské duše do zvířat, nebo naopak, duší zvířecích do lidských těl, případně lidských duší do různých mytologických nadpozemských, či pekelných sfér, opět podle zásluh, či hříchů konkrétní bytosti. Tyto verze však nejsou jednotné a všeobecně přijímané i v rámci jednotlivých tradic, patří spíše k lidové úrovni nauk a nezřídka jsou výsledkem smíšení různých filosofických a náboženských konceptů, či snahy kněžstva zjednodušit filosofické koncepty pro běžné obyvatelstvo. Reinkarnace je centrálním principem indických náboženství, ale byla uznávána i historickými osobnostmi jako byl např. Pythagoras, Platon a Sokrates. Je také běžnou vírou keltských druidů, členů theosofické společnosti, kmenů na Sibiři, v západní Africe, severní Americe, či Austrálii. BuddhismusEditovat Někteří buddhisté používají výrazu znovuzrozování, jelikož takový termín nevyvolává představu, že se musí něco převtělovat z jednoho těla do druhého. Buddhismus učí o ne-já, neboli že reinkarnace je proud neustále vznikající a zanikající mysli, a proto nelze říci, že by právě jedna a ta samá mysl přecházela z jednoho života do druhého. Zánik mysli z předcházejícího života je jen jakousi karmickou příčinou pro vytvoření mysli nové. Vadžrajánový buddhismus učí o nekončících cyklech zrození mezi 6 hlavními dimenzemi čili lókami: pekelná říše dimenze hladových duchů zvířecí říše říše lidských bytostí dimenze polobohů dimenze bohů Čím větší zásluhy (neboli akumulace dobrých skutků) se během nekonečného toku reinkarnace mysli nashromáždí, tím ve vyšší sféře se nová bytost zrodí. Proto je smyslem buddhistického učení vymanit se z tohoto nekončícího koloběhu iluzorních zrození.
@thuglife-yy2vq
@thuglife-yy2vq 7 жыл бұрын
Jakub Černý toto je z wikipedie - nemam sam dostatek vedemosti v tomto ohledu - me nazory se opiraji spise o obecne znama fakta - ale doufam ze toto vasi otazku alespon zcasti odpovi - jinak bych se doporucoval podivat po nejake odborme literature - o budhismus se zajima i spousta ceskych autoru
@jozefdavidik4707
@jozefdavidik4707 2 жыл бұрын
@@StarSizzle O ludi (vsetky bytosti) je postarane . Kazdy raz najdeme spravnu cestu . Ak ti niekto da spravnu odpoved (ale aj nespravnu)na tvoju jednu otazku , ta prinesie so sebov dalsie otazky . Odpoved na ne zas dalsie . To bude pokracovat kvadratickym radom . Kedze sme inkarnovani v hmotnom tele , mame obmezdene moznosti chapania . Je zbytocne hladat odpovede na otazky urciteho druhu . Je to marna snaha hladat zaciatok a koniec tam , kde zaciatok a koniec neexistuje . Jednoducho su veci (nazvyme to tak) , ktore sa vymikaju nasim predstavam . Budhismus ukazuje cestu cestu do ineho sveta v ktorom budes mat moznost chapat viac , pretoze si si ju zasluzil . Tam najdes pravdive odpovede na malu cast tvojich otazok . Tam budes v rovnakej situacii hladania . Dalsim vyvojom dosiahnes viac . Kedy bude koniec ? Potrebujeme to vediet teraz ? Spravnu cestu je mozne naist aj prostrednictvom inych nabozenstiev . Ba dokonca tu sancu a to rovnaku maju aj ateisti . Tento prispevok som pisal inym stylom ako prispevky , ktore som tu cital . Maju skvelu uroven . Pre nas je ale potrebne osvojit si zivotny styl , ktory nas zavedie k zatial ciastocnemu cielu . Aky je spravny zivotny styl ? Kazdy tu na tejto planete raz bude v pozicii to to rozoznat . O ludi (vsetky bytosti)je postarane !!!
@volrong7487
@volrong7487 4 ай бұрын
Dobrý den, chci se jen zeptat jestli se buddhista může pomstít někomu, kdo si to zaslouží a pomstí se mu stejným nebo podobným způsobem. Vím že správný buddhista by neměl ubližovat živým bytostem ale tohle by mě zajímalo
@miroslavgalko4296
@miroslavgalko4296 2 жыл бұрын
Pán má síce naštudovanú teóriu, ale zjavne buddhismus nikdy nepraktikoval. Nič nieje strastné. To že tak veci vnímame, vyplýva len z toho že veci hodnotíme ako dobré, alebo zlé, vytvárame si k nim nejaký vzťah a tak sa k nim emocionálne pripútavame. Cieľom je naučiť sa vidieť veci také, aké sú a konať tak ako to považujeme za správne, bez toho aby sme očakávali trest či odmenu, pokojne, bez strachu či túžby, vedení súcitom a pochopením, pretože všetko čo v živote stretávame je len naše zrkadlo. Všetko sa mení, všetko je pominuteľné, len myseľ je nemenná, prázdna a večná a celý náš svet sa odohráva v nej, rovnako pominuteľný, ako hociktorá iná myšlienka.
@Lorihian
@Lorihian 12 күн бұрын
A nie je sansara vnimana vseobecne ako strastna? Pan tam potom hovori, ze ono sa to sice nazyva strastne ale nie je to pesimisticky ani optimisticky pohlad ale realisticky.
@richardpetrovic8941
@richardpetrovic8941 Ай бұрын
Ale Budhizmus nie je náboženstvom v pravom slova zmysle. Je to tak?
@cenazivota5840
@cenazivota5840 5 жыл бұрын
Moc pěkný výklad, ale přiznám se, že od doby, co jsem narazil na vtip o studentovi buddhismu, který dokázal ze svého života eliminovat veškerou chtivost s výjimkou chtivosti po eliminaci veškeré chtivosti, už mám problém koukat na buddhistické teorie stejně vážně jako dřív...
@rebbyt7504
@rebbyt7504 4 жыл бұрын
Chtivost eliminace chtivostí odchází s poslední chtivostí, jelikož už není co eliminovat. Je to jako by jsi řek, že máš touhu seknout s kouřením i po tom, co jsi se odnaučil kouřit. Jestli ti stačil podobný vtip, pak žádná škoda, žádné teorie nebudou tvou silnou stránkou.
@23Disciple
@23Disciple 4 жыл бұрын
Tohle je odpověď na ten "vtip" (on to není vtip, ale známý fakt) z pohledu zenového mnicha. Tohle si myslím je pravý zen. kzbin.info/www/bejne/boWQi2SNpKuLoc0
@michalerror3822
@michalerror3822 2 жыл бұрын
@@rebbyt7504 Proč ho hned shazuješ
@TounInTheHole
@TounInTheHole 2 жыл бұрын
@@rebbyt7504 s takhle rozvinutým smyslem pro humor se musí skvěle žít :D
@rebbyt7504
@rebbyt7504 2 жыл бұрын
@@TounInTheHole Byl tu prezentovaný argument, který byl obsažený ve vtipu. Reaguji logicky na ten argument, ne na vtip. Stejným principem můžete zesměšňovat cokoli, aniž by jste pak nepřijal argumentační kritiku nazpět. To dělají dezoláti na Václaváku, zřejmě máte lecos společného.
@Uhlirovi
@Uhlirovi 8 жыл бұрын
Pěkné stručné :)
@danielazahorova4079
@danielazahorova4079 Жыл бұрын
Je niekto dôležitejší ako budha. Budha bol človek ako my. Je niekto, kto stvoril nás (aj Budhu). Kto sa podpísal pod tento "projekt života" a toho treba rešpektovať a dodržiavať. Jeho zákony a pravidlá. Ján 14:6 ja som cesta, pravda a život.. Zjavenie 1:8 Ja som Alfa a Omega, počiatok a koniec, ten ktorý bol, je a ktorý príde. Všemohúci.
@Michal10
@Michal10 Жыл бұрын
Amen!
@Michal10
@Michal10 Жыл бұрын
Jen věřit v Boha nestačí. Je třeba milovat, poznávat, spolupracovat s ním. K tomu je potřebné zajít za katolickým knězem, žádat o křest a kdo už ho má, pak o přípravu na první svaté přijímání. Kdo i je má, ale přestal chodit v neděli do kostela, ke zpovědi a ke přijímání, měl by začít.
@mprostej3710
@mprostej3710 4 жыл бұрын
pekny diky
@petrmachac390
@petrmachac390 Жыл бұрын
Jak říká Ježíš . Prach jsi a v prach se navrátíš . Dodal bych z tohoto slavného údolí. Jen v nebi je ráj ,pokoj mír se vším unierzem.
@annafontana7446
@annafontana7446 Жыл бұрын
V nebi take ne Viz ,,tib.kn.mrt,,
@annabistiakova1117
@annabistiakova1117 Жыл бұрын
To nie je v nebi, ale v nebytí....proste nebudeš 😁
@martadurejova4037
@martadurejova4037 2 жыл бұрын
Mgr.Jan Kozák.Vysvetlí.Možno pochopíte.
@Michal10
@Michal10 5 жыл бұрын
Buddhisté naletěli lacinému bludu. Chci vidět citaci od Gautamy, kdy a kde prohlásil, že je Bohem. Prosím!
@Michal10
@Michal10 5 жыл бұрын
Pokud už nějaká reinkarnace existuje, za prvé by se museli mýlit fyzikové co se týká jejich nového názoru na čas a za druhé, jestliže by něco takového, jako je Dharma existovalo, tak buddha je nanejvýš avatar Kršny, nic víc. Krišna žádnou Theravádu ani Mahajánu s Hinajánou neučil.
@Michal10
@Michal10 5 жыл бұрын
Pokud není Bůh jak ho známe v polyteistické podobě, pak je nejvyšší Bůh Višnu. Avšak protože Višnu má svůj původ v Krišnovi, nejvyšší osobnost božství, by byl Krišna.
@Michal10
@Michal10 5 жыл бұрын
A teď by šlo o to, zda je řečeno katolickou terminologií Prabhupáda a jeho sekta Luther, čili vzbouřenec, heretik, kacíř, nebo naopak katolík, který učí o Krišnovi správně. A na tohle neodpovím z více důvodů. Za prvé věřím v Ježíše Krista, za druhé i kdybych věřil v učení Krišny, musel bych házet kostkou zda to budu praktikovat po svém, nebo podle sekty ISKCON.
@joseffilipovsky8673
@joseffilipovsky8673 4 жыл бұрын
@@Michal10 myslím,že jsi musel tohle špatně pochopit
@severinsilmedin2588
@severinsilmedin2588 3 жыл бұрын
Na smrtelne posteli rikal ucednikum, aby pamatovali, ze je jenom clovek, smrtelnik, umrel na otravu jidlem
@josefvaculik9879
@josefvaculik9879 2 жыл бұрын
K Nirváně. Jeden Český gigant píše, že se nemá vtupovat do Nirvány, ale počkat na celé lidstvo. Vesmír by prý mohl toto počínání vyhodnotit jako ego a vyvrhnout nás na začátek zrození.
@annafontana7446
@annafontana7446 Жыл бұрын
K.Minarik ??? ❤️❤️❤️ Ja cekat nebudu
@josefvaculik9879
@josefvaculik9879 Жыл бұрын
@@annafontana7446 Čekat před Nirvánou na velek vyžaduje asi velmi vysoký duchovní stav. Nemyslel ten lidský stav.
@Akarmara99
@Akarmara99 Жыл бұрын
Nejhlubší podstatou buddhistů je proces změn, jako -že nepracuj, ale ty složenky a strasti za tebe někdo vyřeší ?, jo jasně - všichni jedem do Nepálu a tam tu rýži nám někdo prostě dá…a zadara, jako to dělaj oni
@lukasstuchlik6137
@lukasstuchlik6137 Жыл бұрын
Buddha žil v naprosto jiné době, v jiném prostředí a v odlišném myšlenkovém rozpoložení než žijeme my. Nežil v birokracii, nebo v době nájmů (možná ano, ale myslím si že ne). Chápu váš pohled na věc, ale nemusíte tu zesměšňovat jiné náboženství než které je vám bližší.
@andersonfirm7941
@andersonfirm7941 4 жыл бұрын
Ahoj všichni, jsem tu, abych zveřejnil dobrou práci Dr. ighodala. Bylo to peklo, protože když jsem se rozvedl s manželem, protože jsem byl tak zlomený a osamělý. Můj manžel mě opustil pro svou milenku a celá věc mě stresovala, že mě to ovlivnilo v mém pracovišti, protože jsem se už nemohl soustředit. Hledal jsem a hledal pomoc od přátel a rodiny, ale nikdo nemohl dostat odpověď na můj problém, dokud jsem nebyl doporučen Dr. ighodaloby, mému sousedovi. Spojil jsem se s doktorem a všechno jsem mu otevřel a doktor mi dal slova naděje a slíbil mi, že se můj manžel ke mně vrátí do 24 až 48 hodin. Postupoval jsem podle všech pokynů, které mi doktor dal, a hle, můj manžel se ke mně vrátil do 48 hodin, co doktor slíbil, a můj manžel byl tak věrný, milý a čestný. Musím říci, že je to zázrak, protože s takovým jsem nikdy předtím neměl zkušenosti a opravdu mi to vyšlo. Divákům, kteří hledají pomoc, se může ozvat doktor. Je to skutečně Bůh na Zemi a v Gmailu: drighodalospelpconsultancy@gmail.com nebo mu můžete poslat zprávu na +2349152133359
@eklektikTubb
@eklektikTubb 3 жыл бұрын
Áno, aj Budhova náuka musí byť podrobená reflexii a zhodnoteniu. Čiže kritické myslenie. Ja sám som tak trochu skeptik, o všeličom pochybujem a veľmi rád si veci vedecky a racionálne overujem. Budhizmus hlása nepripútanosť, láskavosť, poznanie ako cesty k odstráneniu utrpenia a toto je práve tá časť o ktorej pochybujem. Nepripútanosť mi pripadá ako určitá forma strachu a odporu, pocitov ktoré sú stúpencami ezoteriky označované ako temné, nízke a primitívne. Strach a odpor sú sami osebe zdrojom utrpenia, takže sa mi ich nepriama propagácia veľmi nepozdáva. Láskavosť je dobrá, ale musí mať svoje hranice, ak si nechám hocikým "skákať po hlave", bude ma to brzdiť a hatiť moje zámery, vrátane zámeru vykonávať iné láskavosti. Poznanie a vedomosti sú dobré, ale nejako neladia s tou nepripútanosťou. Ak niekto stále čerpá informácie z kníh, médií a internetu, môže si na to zvyknúť a stať sa "pripútaným". To isté platí o vedomostiach z osobných skúseností - zážitky ako cestovanie, turistika, spoločenské akcie či omamné látky sa môžu zmeniť na zvyk, pripútanosť k životu... teda OPAK (prvej časti) budhistickej filozofie. Samozrejme že niektorí budú namietať že budhistom ide skôr o duchovné poznanie samého seba cez meditáciu, čo je zaujímavá myšlienka, ale neviem o žiadnom dôkaze že je takéto duchovné poznanie vôbec možné. Možno sa to ani dokázať nedá, čo znamená že tomu treba iba slepo veriť a spoliehať sa na to (,čo je v priamom rozpore s budhistickým pochybovaním). :)
@janohaba5310
@janohaba5310 3 жыл бұрын
Beznemu filozofovi Buddhove ucenie nic neda, sucha analyza ho proste zabije, ako to predviedol ten pan vo videu. Ono je to cele ovela jemnejsie a sucha, az strojova logika ho pochopit proste nemoze. Vsetko su to len slova, vyznam lezi za nimi. Keby bol stary Buddha bojovnik v nejakej bitke, neznamena to, ze by sa nechal zabit, lebo laskavost by mu branila nekoho zranit, alebo zabit. Proste ak by nebola ina moznost, tak by pokojne vrazil mec do hrdla vojakovi protivnika, ale zabijal by bez akejkolvek nenavisti, ako ked zdravotnici pozeraju na zranenych vojakov podla povahy ich zraneni, a nie podla farby uniforiem. Proste ak je tam zraneny clovek, tak ho idu dat dohromady, nepovedia "Toho hajzla neosetrime, ved je to protivnik"... takze asi tak
@eklektikTubb
@eklektikTubb 3 жыл бұрын
​@@janohaba5310 Ok. Takže nie láskavosť, ale absencia nenávisti... by som to zhrnul ja, ďalší bežný filozof so suchou analytickou logikou. :)
@janohaba5310
@janohaba5310 3 жыл бұрын
@@eklektikTubb No, nechcel som hrat mudreho. :) Ale, vsetko co chcel basnik povedat je, ze tie rozpory su len zdanlive. Inak uz to tu zaciname masakrovat, chudak Buddha sa asi v hrobe obracia. Tak nech sa este chvilu povrti. Problem je v nepochopeni samotnych pojmov, aj ta nepriputanost je myslena ako nelipnutie na niecom, nema to spolocne nic so strachom a odporom. Ako ked sa napriklad clovek neberie privelmi vazne a nema problem si urobit zart sam zo seba. V porovnani s clovekom, ktory sa berie smrtelne vazne a hned sa urazi za sebemensiu blbost, tu ten clovek zrejme trpi viac. Ale zase je to len priklad, nie absolutna pravda :)
@janohaba5310
@janohaba5310 3 жыл бұрын
@@eklektikTubb Jednu vec Ti este dlzim, lebo doteraz som tu viacmenej taral, tak pojdem priamo k veci. Ked si chces vazne overit Buddhove ucenie (nehovorim o buddhizme ako takom, to uz ma blizsie k nabozenstvu ako k vede), kludne to mozes skusit. Ak teda nemas v zivote na praci aj dolezitejsie veci, ako len pokusit sa najst sameho seba a nazriet za oponu vsetkeho prejaveneho :). Ak mas teda zaujem mozes citat dalej. Su to len nejake zakladne informacie, taky maly nastrel na zaciatok, o co asi ide. V kocke Buddha tvrdil ze vsetko co je, je len klam a nema to ziadnu hodnotu. No, samozrejme je to len jeho tvrdenie. Nikomu to nic neda a nijako to nikomu nepomoze. Preto si to kazdy musi overit sam. A tu zacina samotne overovanie jeho tvrdenia, ktore je v principe uplne jednoduche. Staci nejakym vnutornym pozorovatelom od seba postupne oddelovat vsetko co je (a prestat sa s tym stotoznovat), az kym sa nedostaneme nakoniec. Tam na konci sa zdanlivo vytvara obrovsky problem, lebo ked mam od seba oddelit vsetko co je, tak aj ten pozorovatel konieckoncov "je", musim od seba oddelit aj jeho a co mi vlaste zostane, a zostane nieco vobec? Zbytocne spekulovat, ono sa tam treba dopracovat, nema vyznam skusat dvihnut 400 kilovu cinku, ked zatial nehnem ani so 100 kilovou). Takze spat k zakladom, veci ktore nas obklopuju, s tymi asi nikto nema problem sa nestotoznovat. Sekeru po pouziti proste odlozim a vytiahnem zase vtedy, ked ju budem znova potrebovat. Neidentifikujem sa s nou - ja som sekera:). Proste chapem ze toto som ja a tamto je sekera. Mozeme sa teda posunut dalej, som telo? No, teraz je zdrave, nic na nom neboli (ak sa teda onho staram). Ale co za 50 rokov, bude take iste? A co za 100 rokov, tisic rokov, kde to telo bude? Takze ani to telo nie som, len ho momentalne pozivam, pokojne ho teda mozem od seba oddelit. Tu som ja a zijem v mojom tele. Intelektom je to jasne kazdemu, ale pochopit to aj realne je niekedy problem, hlavne ked telo je jedina vec na ktorej si zakladam a plne sa s nim identifikujem. No a co s tym teraz? Tu to zacina zdravym zivotnym stylom, vynechat cigarety, alhohol, McDonald..., (samozreje to nebrat uplne doslova, "bozemoj uz nikdy v zivote hamburger..."), nejake fyzicke cvicenia - posilnovanie, bojove sporty, yoga a samozrejme tie meditacie. Fyzicke cvicenia nie su samoucelne, maju uchovavat telo v dobrej kondicii (ako ked sa clovek stara o auto a udrzuje ho). Ked ma bude boliet chrbat, tazko sa mi bude v meditacii sediet a pozorovat sa. Ta bolest ma bude rozptylovat. Navyse pri fyzickom cviceni to telo precitujem intenzivnejsie a potom aj ostrejsie zacinam vidiet rozdiel medzi telom a mnou. Dalsi benefit (no, ono je to viacmenej to iste), je ten, ze clovek sa musi pri cviceni koncentrovat na vykonavany pohyb, vsima si rozdiel ked pohyb vykonava, ked pohyb zacina, prebieha a konci, ked tam ten pohyb svalov je a ked tam nie je. Pretavuje sa to aj do samotnej meditacie, lebo prvy krok je zaujat nejaku pohodlnu polohu a znehybniet v nej. Ked sa v nej clovek pohne, jasne citi ze sa pohol, nedochadza k tomu, ze sedim, akoze meditujem, a pritom mimovolne potriasam nohou, ci bubnujem po operadle prstami. Tam je stale este potreba robit nieco so svojim telom, mimovolne sa cez neho akoby potvrdzujem, potom clovek ani na chvilu nedokaze znehybniet svoje svalstvo, respektive to robi nasilu a dlho to nevydrzi. Clovek ked si sadne, musi na svoje telo na chvilu zabudnut, nechat ho znehybnene, aby ho nerusilo, ako ked odlozim tu sekeru. Takze ani to telo nie som ja, co je tam dalej? No v sedeni, ked ma telo nerusi, vidim ze mam v hlave chaos, nevyslovene myslienky sa prebijaju jedna cez druhu, do toho nejake predstavy... Som teda toto ja? No, idem to proste preskumat, najprv sa teda pozriem na tie myslienky. A tu by som to ukoncil, aj tak uz je to dlhe ako das, myslim ze ako nastrel ako treba pristupovat k Buddhovmu uceniu a overovaniu jeho tvrdeni to staci. Dost veci je z knih od Mariana Repku, ktory sa tomu venoval a nastastie sa aj podelil o prakticke informacie. Nie su uplne, kedze ako sam tvrdil, na koniec sa zdaleka nedostal, ale cestu ktoru si vysliapal, tak tu vie vysvetlit. Zvysok je uz na kazdom jednom kto chce, a aj ma vnutornu silu si to vysliapat... Priznavam, ze ja som to dost flakal, ale uz zacinam poctivo sedavat :)
@eklektikTubb
@eklektikTubb 3 жыл бұрын
@@janohaba5310 Pokojne sa hraj na múdreho, mne to nevadí a Budhovým vrtením sa netráp, za tie roky si na to už zvykol. :) "Nelipnutie na niečom nemá spoločne nič so strachom a odporom" - No neviem, musíme si totiž vyberať medzi áno a nie, teda medzi láskou a odporom. Pravdaže môžeme vyberať raz tak a raz onak, myslím že väčšina ľudí to tak aj robí aj bez poznania východnej filozofie. "Všetko čo je, je len klam a nemá to žiadnu hodnotu" nemôže byť pravdivé tvrdenie, pretože by to bolo niečo čo by nebolo klamom. Okrem toho: ten princíp overovania "oddelovat všetko čo je" je evidentne chybný, pretože vychádza z predpokladu že vieme čo je, resp. poznáme všetko čo existuje. Lenže my nevieme či všetko vieme, to čo sa javí ako "nič" môže byť len nejaké "niečo", ktoré je za hranicou poznania a vnímania.
@Jezis_je_Pan
@Jezis_je_Pan 7 жыл бұрын
Gautama Buddha = filozof. Ježíš Kristus = Boží Syn.
@spotacethe
@spotacethe 7 жыл бұрын
Amen
@eliolang1836
@eliolang1836 7 жыл бұрын
To je váš názor, to neznamená že je pravdivý
@spotacethe
@spotacethe 7 жыл бұрын
mich99 mon02 podivejte se jak zemrel Jezis zemrel s rostazenou naruci za hrichy celeho sveta obetoval se aby kazdy kdo ho prijme mel zivot vecny.Budha rekl ze laska je jen iluze... jen emoce sedl si do lotosoveho kvetu a se zvlastnim blazenym usmevem zemrel...posudte sam kodo byl kdo.Buh nam dal svobodnou vuli je na nas jak se rozhodneme a k nicemu nas nenuti
@eliolang1836
@eliolang1836 7 жыл бұрын
Budha vás také k ničemu nenutí. Samozřejmě vám váš názor neberu, ale já osobně v křesťanství nevidím pravdu a to co moje duchovno hledá a čemu věří v Krista nenachází.
@spotacethe
@spotacethe 7 жыл бұрын
mich99 mon02 ja nasel diky Bohu pravdu v pismu a dostal jsem dar viry a citim jak se jako clovek menim a to me opravdu naplnuje.
Buddhismus II: Zen
8:38
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 31 М.
Právo šaría
12:15
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 44 М.
Tuna 🍣 ​⁠@patrickzeinali ​⁠@ChefRush
00:48
albert_cancook
Рет қаралды 148 МЛН
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Hinduismus II: Co hinduismus je
7:46
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 21 М.
Pojmy z filozofie: Jaká je současná filozofie?
6:51
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 61 М.
Islám jako abrahámovské náboženství
8:09
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 26 М.
Světová náboženství: Hinduismus - PhDr. Dušan Zbavitel, DrSc.
45:51
filmexporthomevideo
Рет қаралды 21 М.
Proč i Buddha potřebuje EGO?
14:24
Jan Benda
Рет қаралды 3,4 М.
Judaismus I: Přehled
9:59
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 30 М.
Pojmy z filozofie: Křesťanská morálka
7:51
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Рет қаралды 42 М.
Buddha: Dhammapadam čili Cesta pravdy
12:14
Etická knihovna
Рет қаралды 71 М.
Světová náboženství: Buddhismus - PhDr. Jiří Holba, Ph.D.
27:58
filmexporthomevideo
Рет қаралды 6 М.