Aż się prosi napięcie z agregatu wyprostować mostkiem prostowniczym za kilkadziesiąt złotych i podać na weście PV Deye.... I nic Ci nie będzie migotać bo całą robotę ze słabą jakością prądu zrobi MPPT dejacza...😊 Prościej już chyba się nie da....
@danielmszczonow3312Ай бұрын
Transformator separacyjny służy głównie do separacji z tym filtrowaniem tym polemizował. Pamiętaj że przekładnia nie jest równo 1 do 1 , na uzwojeniu wtórnym jest trochę więcej uzwojenia.
@RafałFatygaАй бұрын
już przetestowałem pod falownikiem i tak jak napisałeś filtrowanie nie sprawdziło się w 100%
@magnetek5171Ай бұрын
@@RafałFatyga - zrób jeszcze wcześniej inny eksperyment zanim zabawisz się z filtrami LC. Kup ściemniacz tyrystorowy o mocy co najmniej kilowata i ustaw na nim obcięcie napięcia z agregatu o kilkanaście voltów mniej niż on generuje, czyli np. 210VAC skutecznego. Zostanie wtedy usunięta modulacja amplitudowa sygnału źródła zasilania i diody nie powinny mrugać albo tylko trochę będą mrugać. Niestety ale modulacji częstotliwościowej nie naprawisz z agregatu ale może nie będzie trzeba.
@RafałFatygaАй бұрын
@@magnetek5171 Ok - dziękuję za podpowiedź. Na razie ogarnąć muszę obudowę i chłodzenie i montaż i wtedy testy. Mam już kilka koncepcji które muszę sprawdzić
@mozime1Ай бұрын
Cześć, a może prościej byłoby ładować magazyn ładowarka podłączoną pomiędzy agregat i baterię? Dodatkowa zaleta jest taka że po zaniku zasilania Deye generuje sinusa 230v i dom działa jak należy. Agregat może być 1 fazowy, kwestia sensownej ładowarki pod magazyn.
@RafałFatygaАй бұрын
@@mozime1 ładowarki o takich mocach nie występują. Zapomnij o tym
@mozime1Ай бұрын
@@RafałFatyga z jaką mocą potrzebujesz ładować magazyn?
@RafałFatygaАй бұрын
@@mozime1 agregat ma moc 6kw ciągłego obciążenia. 4 kw wystarczy
@tiemanowoАй бұрын
@@RafałFatyga Oczywiście że są, pytanie tylko ile byłbyś w stanie za nie zapłacić. Na aliexpress 48V 100A kosztuje w okolicy 1200zł
@mozime1Ай бұрын
@@RafałFatyga zamówiłem ładowarkę 40A. Tyle mi potrzeba bo mój agregat ma 2700 ciągłej. Chwilę potrwa zanim przyleci ale potem zrobię test i może coś wrzucę. Też mam Deye 3F i szkoda mi było wyrzucać agregat 1F który zrobił może z 50h. Ale śledzę też twoje próby bo może zrobisz coś co zadziała lepiej.
@magnetek5171Ай бұрын
A gdzie są kondensatory do tych toroidów? Bez kondensatorów trafa nie będą filtrować przebiegu AC. Mrugania nie zlikwidujesz bo ono wynika z dryftu częstotliwości prądnicy agregatu wynikający z dynamicznej pracy silnika spalinowego i też działania AVR-a. Musiałbyś koło zamachowe o dużej inercji (masie) zamontować do silnika agregatu. Możesz jeszcze zrobić taki eksperyment - podłączyć do agregatu silnik 3kW przełączony na gwiazdę do którego uzwojeń są podłączone kondensatory w trójkąt i dopiero z jego odczepów zasilać Deye przez stabilizator 3f. Oczywiście silnik musi działać wtedy zasilany z agregatu przez ten filtr napięcia na toroidalnych trafo. Taki system sprawi, że dryft częstotliwości będzie usunięty przez stabilną częstotliwość napięcia generowanego przez silnik 3f o masywnym rotorze pracujący jako prądnica 3f. Napięcie skuteczne z niego będzie wystabilizowane przez stabilizator 3f który kupiłeś niedawno. To tylko eksperyment, który pokaże ci co jest przyczyną mrugania.
@RafałFatygaАй бұрын
@@magnetek5171 Cześć. Właśnie jestem po teście tych trzech trafo toroidalnych pod obciążeniem. Efekt mrugania żarówek LED zmniejszył się ale dalej jest. Powiedz jakiej wartości muszą być kondensatory pod takie transformatory i jak podłączyć je ?
@magnetek5171Ай бұрын
@@RafałFatyga - to temat filtrów LC. Ja bym próbował do wyjścia transformatora podłączać stopniowo coraz większe pojemności zaczynając od 2 mikroFaradów/800VAC do 100 mikroF. tworząc równoległy obwód rezonansowy LC. Napięcie na kondensatorze będzie rosło więc za każdym razem trzeba je mierzyć, żeby nie przekroczyć dopuszczalnego. Można też nie wykorzystywać pierwotnego uzwojenia tylko wtórne i połączyć szeregowo cewkę trafo z kondensatorem. Do jednej końcówki trafo podajesz fazę a neutralny podłączasz do drugiej końcówki kondensatora. Z końcówek kondensatora bierzesz energię.Możesz wtedy wykorzystać pierwotne uzwojenie i podłączyć szeregowo je do wyjścia kondensatora tworząc sprzężony obwód L-C-L. Zmiana polaryzacji tej cewki umożliwia regulację napięcia wyjściowego.
@magnetek5171Ай бұрын
@@aldente_ - kolego weź się zastanów nad tym co piszesz i mówisz bo przecież każdy transformator ma indukcyjność L a szczególnie ten z rdzeniem i każde jego uzwojenie pierwotne czy wtórne działa jak cewka indukcyjna. Dlatego do testów można je użyć z kondensatorami jako filtry LC, LCL, CLC itd., itp. Tutaj można uzyskiwać dodatkowo jeszcze sprzężenia ze źródłem AC powodując podwyższenie napięcia lub jego obniżenie zależnie jak wepniesz wtórną cewkę szeregowo do źródła zasilania.
@magnetek5171Ай бұрын
@@aldente_ - Trudno się dziwić twoim spostrzeżeniom bo nie oglądasz i nie czytasz wszystkich postów na jego kanale. Kilka filmów wcześniej napisałem o tym, że próba rozwiązania problemu mrugania żarówek LED (a nie pracy pompy ciepła) za pomocą filtrów czy stabilizatora 3f w pełni się nie uda bo przyczyna jest inna. Zaproponowałem wcześniej żeby zmierzył przebieg napięcia oscyloskopem, wyciągnął wnioski i dopiero podjął działania. On jednak chce to sprawdzić po kole,i po swojemu i coś się przy tym nauczyć więc wolna wola. Skoro zaczął kombinacje z filtrami LC to niech się pobawi i sprawdzi jak działają i ja zaproponowałem mu jak to ma zrobić jeśli idzie uparcie w tym kierunku. Jak zauważyłeś mruganie nieco mu się zmniejszyło czyli sukces już powoli nadchodzi. Z drugiej strony ja proste rozwiązanie już dawno znalazłem na to i teraz przyglądam się jak inni do tego problemu podchodzą.
@magnetek5171Ай бұрын
@@aldente_ - uważasz, że współczynnik mocy się zmienia w czasie i to on robi takie mruganie Led-ów? Mnie wiadomo tyle, że duża moc bierna odpowiada za dodatkowe obciążenie prądem przewodów od generatora do odbiornika i powiększa straty przesyłowe. Jest to problem dla energetyki ale nie dla generatora spalinowego w domu. Zawsze to można skompensować dodatkową pojemnością lub indukcyjnością. A ogólnie to te toroidy to nie są trafa separacyjne bo te drugie nawinięte mają uzwojenia nie jedno na drugim a obok siebie, zwykle na 2 rdzeniach typu C lub U. Spalenie się jednego z uzwojeń nie powoduje zwarcia z drugim. No niestety ale trafa toroidalne przekazują energię harmonicznych przez siebie więc za dużo nie wytłumią ich a wręcz przeciwnie - dodadzą swoich częstotliwości harmonicznych. Żeby zlikwidować częstotliwości harmoniczne musisz zastosować pułapki rezonansowe LC szeregowe, podłączone do wyjścia z trafa albo z linii zasilającej i nastrojone na kolejne harmoniczne. Wtedy ich energia się zamieni na ciepło w rezystancji cewek L i w kondensatorze C. A tak ten pomysł z filtrem w żarówkach jest bardzo dobry. Kiedyś producenci takie dawali a teraz olewają to.
@technik87Ай бұрын
Taki układ nie ma sensu do filtrowania. 3 transformatory jednofazowe nie są równoważne transformatorowi 3 fazowemu w którym wszystkie uzwojenia pierwotne pracują na wspólne obciążenie którym jest wspólny rdzeń transformatora a wtedy "filtrowanie" niedoskonałości napięcia poszczególnych faz są niwelowane właśnie w rdzeniu. Możesz spróbować zrobić z tych 3 traf "kanapkę" aby ich pola magnetyczne się spięły i wpływały na siebie - ale wtedy końce uzwojeń traf muszą być odpowiednio podpięte aby pola magnetyczne się nie znosiły a wzmacniały czyli żeby miały spójny kierunek, wtedy efekt filtrowania może nawet uda się uzyskać.
@RafałFatygaАй бұрын
@@technik87 niestety w kanapkę nie zrobiłem obudowy tylko osobno z przesłonami na których zastosuję izolatory w postaci ołowiu aby pominąć zjawisko oddziaływania między sobą