If you are looking for powerful inventory software that’s easy to use, and provides you visibility to your COGS and margins, then try InFlow inventory management software for free: inflow.grsm.io/FIFO
@Pr3kashSingh4 жыл бұрын
Whenever i am in doubt related to such topics, i scroll in youtube go through many videos and finally come back to your videos and then i dont need anymore videos. Thanks for such wonderful explanation.
@TheFinanceStoryteller4 жыл бұрын
Thank you for the kind words, Prakash! I am delighted to hear that. :-)
@alexsanderzuniga15673 жыл бұрын
4 years later after I have my degree do I see this video lol (graduated in 2017). This video is FANTASTIC. It's a simple concept but you made it so much more simpler and easier to understand.
@TheFinanceStoryteller3 жыл бұрын
It's good to have a refresher once in a while! 😉 I made a couple of videos in this series, around LIFO as well.... kzbin.info/www/bejne/iHLNamd7itKgbMk
@adriannehipolito66729 күн бұрын
Thank you, very clear and informative
@TheFinanceStoryteller9 күн бұрын
Glad it was helpful! I have related videos on the LIFO and average cost methods as well: kzbin.info/www/bejne/iqKXoI13lNOjja8&pp=gAQBiAQB
@bornesmouthbarnsman6 жыл бұрын
thank you for this simplified example! All the accounting videos i watch are usually so complicated. You make it easier to understand.
@TheFinanceStoryteller6 жыл бұрын
Nice to hear that! I will be posting videos on LIFO accounting, and a FIFO vs LIFO comparison, in the next few days.
@aliciamontgomery42986 ай бұрын
Great explanation! You made it so easy to understand- thank you!!!
@TheFinanceStoryteller6 ай бұрын
Wonderful to hear that! Have you watched the related video on LIFO as well? kzbin.info/www/bejne/iqKXoI13lNOjja8
@anonymousbean83962 жыл бұрын
Thank you for this video, it really helped me out with my studies.
@TheFinanceStoryteller2 жыл бұрын
Happy to hear that! I have a follow-up video on LIFO as well: kzbin.info/www/bejne/iqKXoI13lNOjja8 plus some more videos around inventory and COGS.
@AskarovaNazira5 жыл бұрын
Thank you very much, after watching your video, I could fully understand the FIFO cost formula and manage my exam exercises🙏❤
@TheFinanceStoryteller5 жыл бұрын
That is great to hear, Nazira! I have a related video on LIFO as well, in case that is covered in your exam: kzbin.info/www/bejne/iqKXoI13lNOjja8
@SagerwHhhthgg10 ай бұрын
Thanks man 😮😮
@TheFinanceStoryteller10 ай бұрын
Happy to help
@realABN2 ай бұрын
Im currently taking a financial accounting course, yarb A.
@TheFinanceStoryteller2 ай бұрын
Wishing you lots of success! Well done in looking for additional explanations on KZbin. I cover LIFO as well in this video: kzbin.info/www/bejne/iqKXoI13lNOjja8&pp=gAQBiAQB
@thabangntokoane5284 жыл бұрын
Thank you brother!
@TheFinanceStoryteller4 жыл бұрын
My pleasure! I have a related video on LIFO as well: kzbin.info/www/bejne/iqKXoI13lNOjja8
@thabangntokoane5284 жыл бұрын
Already did✊
@TheFinanceStoryteller4 жыл бұрын
Great! Then please subscribe to the channel, and spread the word to friends and colleagues! 😎
@okamusubi40065 жыл бұрын
Thank you!
@TheFinanceStoryteller5 жыл бұрын
You're welcome! :-)
@swisdom91173 жыл бұрын
2:45 why is the total value per unit (average) $6.14 here and not 6.00.like before? The values didn't change
@TheFinanceStoryteller3 жыл бұрын
Go back to the start of the video: at kzbin.info/www/bejne/iHLNamd7itKgbMk I explain that the company is buying the units at ever increasing prices in January, February and March. When they have 2400 units in stock at the end of March, the average inventory value is $6. Once you sell 50 units, that according to the FIFO method are assumed to come from the purchases made in January at $5 per unit, then as a result your average value per unit of the remaining inventory goes up. You now have less of the "cheap" inventory left, and (relatively) more of the "expensive" stuff.
@xdia19xdiamondgirl19 Жыл бұрын
I'm so sorry, I still don't understand how you got the $6.14...@@TheFinanceStoryteller
@MissSpacekitty3 жыл бұрын
I love you💕😍
@TheFinanceStoryteller3 жыл бұрын
Thank you for watching and commenting. Sending you a big hug back.
@amaliara69144 жыл бұрын
I wanna ask about why the revenue is 50*$10. I get why it's 50 but the $10?. Is it price per unit?
@TheFinanceStoryteller4 жыл бұрын
Correct! 50 units sold at $10 per unit is $500 in revenue in total in April.
@swisdom91173 жыл бұрын
Argh I still don't understand. I'm gonna regroup and try again
@TheFinanceStoryteller3 жыл бұрын
Sorry to hear that.... Maybe you can start with watching the video on COGS (the "offset" to inventory, and the main reason we bother with this stuff in the first place) kzbin.info/www/bejne/oHa4n3ablJ58Y9U and/or the one contrasting FIFO and LIFO kzbin.info/www/bejne/jJrGnJquocadha8
@swisdom91173 жыл бұрын
4:15 how comes you're selling it at $10 per unit?
@TheFinanceStoryteller3 жыл бұрын
If the company wants to make a positive profit margin, then it has to sell the product at a higher price than the cost per unit. I took $10 per unit for illustration purposes, I could have taken $8 per unit and achieved lower margins, or $15 per unit and achieved much higher margins. See also the video on margin vs markup kzbin.info/www/bejne/qHWQnWqhhJlgfJY
@swisdom91173 жыл бұрын
@@TheFinanceStoryteller whoa this helps. Thanks! I completely understand it now, and I appreciate your response even after 2 yrs
@tammylovesdougie2 жыл бұрын
@@swisdom9117 , I was also confused about where he got the $10. It would be helpful if it was explained. 🙂
@ambershillbillie78154 жыл бұрын
How do you get the average after you subtract the 50 sold
@TheFinanceStoryteller4 жыл бұрын
In April, you start off with 400 units valued at $2400, so the average value per unit $2400 / 400 = $6. During April, you have sold 50 units, which you assume (using FIFO First In First Out) have come out of the oldest stock, i.e. they are January purchases where you paid $5 per unit. At the end of April, you have 400 - 50 = 350 units left. As you put 50 units at a total value of $250 into COGS, your remaining inventory value is $2400 - $250 = $2150. Divide the inventory value by the number of units: $2150 / 350 = $6.14 per unit.
@terrencemilton50883 жыл бұрын
Why college is so important.
@TheFinanceStoryteller3 жыл бұрын
To learn skills, get a certificate, and earn a good salary afterward.