Jak zapowiadałem tak i wrzuciłem ten film raz jeszcze. Film został nieco poprawiony, bo pojawiło się kilka elementów, które jeszcze lepiej pomogą wam go zrozumieć. Stary film pozostawiam dla potomności. Kto chce może odszukać różnice między filmami i zapisać je pod moim komentarzem :)
@MaksOdejАй бұрын
Dzięki Bogu że te filmiki istnieją bo muszę nauczyć się na sprawdzian
@FizykaOdPodstawАй бұрын
Dzieki Bogu, że mogłem pomóc!
@Herlrzax3 жыл бұрын
Promujesz naukę w bardzo atrakcyjny sposób :). Trzymajmy kciuki za pomyślne wystrzelenie JWST!
dobra już nie liczę XD usunęło mi gdy byłem pod koniec a tyle tylko se zapisałem
@klivni2 жыл бұрын
Jutro mnie z tego pani pyta i oglądam 😅
@zhanghaoloverr2 ай бұрын
💛💛
@mateuszb26933 жыл бұрын
ciekawy odcinek
@szklanciaachan34933 жыл бұрын
Fizyka i matematyka to moje dwa ulubione przedmioty :D
@kamilayczek10493 жыл бұрын
Świetny film! Mam wątpliwość dotyczącą sprawdzania siłomierzem ciężaru klocków. Otóż użyty siłomierz (jeżeli mnie oczy nie mylą) ma zakres 0-1N. Gdyby klocek miał ciężar 2 N, to siłomierz pokazałby "1N". Dlatego tych pomiarów nie można uznać za miarodajne. Zgadza się?
@FizykaOdPodstaw3 жыл бұрын
Nie zgadza się. Siłomierz ma zakres faktycznie do 1N. Gdyby zawiesić ciężar więcej niż 1N to siłomierz by się jeszcze rozciągnął bardziej i wyszedł poza skalę. Przy 2N siłomierz po prostu by oparł się na obudowie. Faktycznie takiej wartości byś nie zmierzył. Tak, wypadałoby wziąć siłomierz o większym zakresie pomiarowym by nie mierzyć siły przy jego maksymalnym wyciągnieciu. Mimo wszystko do tego typu pomiarów w zupełności wystarczy a i tego typu siłomierz miałem tylko pod ręką. Gdyby wieszać ciężar 2N na siłomierzu 1N lub każdy inny ciężar powyżej 1N to wynik nie byłby miarodajny. Akurat dla tych pomiarów wynik można uznać za miarodajny, choć pomiarów może nie był wykonany zgodnie ze sztuką. Wynik uzyskany za pomocą siłomierz jest zbliżony do wyniku uzyskiwanego na podstawie obliczenia masy i siły ciężkości ze wzoru na siłę ciężkości. A teraz pytanie do Ciebie. Czy linijką o zakresie pomiarowym 10cm nie jesteś w stanie zmierzyć odcinka długości 10cm? A 10,1 cm przy jednokrotnym pomiarze linijką? Myślę że też byś dał radę taki wynik odczytać pomimo wyjścia poza zakres. Ale nie jest to zgodne ze sztuką. Co do pomiarów. To wiele przyrządów lubi pracować w swoich średnich zakresach, i maksymalne i minimalne odczyty zazwyczaj im nie służą, stąd pomiar można uznać że nie jest wykonany zgodnie ze sztuką ;) natomiast sam wynik pomiaru można uznać za właściwy, zwłaszcza, że służył tylko potwierdzeniu o wiele bardziej dokładnych pomiarów wykonanych za pomocą wagi i obliczenia siły ciężkości. Ten siłomierz został wybrany, bo było z niego lepiej odczytać siłę wyporu niż z siłomierza o zakresie pomiarowym do dwóch niutonów (zresztą takiego i tak nie miałem, bo kolejny który mogłem użyć to o zakresie bodajze do 5N). Gratulacje za zwrócenie na to uwagi i zadanie inteligentnego pytania!
@Archicat334 Жыл бұрын
kto oglądał to jeszcze na lekcjach fizyki? :3
@klaliska504 Жыл бұрын
Dziś właśnie oglądaliśmy
@pjoterk0walskii1102 жыл бұрын
jakby ten film był 4 lata temu
@zywiec34053 жыл бұрын
czemu mówisz oł zamiast ą np. obserwacjoł
@FizykaOdPodstaw3 жыл бұрын
Abyś mógł zadać pytanie :)
@zywiec34053 жыл бұрын
@@FizykaOdPodstaw ale łaskawca dziękuję bardzo
@FizykaOdPodstaw3 жыл бұрын
@@zywiec3405 cóż jeszcze mogę dla Ciebie zrobić? Jakieś specjalne życzenie? W święta się spełniają!
@zywiec34053 жыл бұрын
@@FizykaOdPodstaw przestać tak mówić i to mi wystarczy
@halinad.70873 жыл бұрын
Nie czepiaj się. Jeśli coś Ci nie odpowiada, to zmień kanał lub załóż własny, zwłaszcza, że Twoje uwagi nie są merytoryczne. Jesteś niemiły dla kogoś, kto pomógł już tylu osobom.