Не съм съгласна с теорията Ви за България и чужбина. Аз живея в Берлин от 10 години и се чувствам много добре тук. Родена съм в София и родителите ми също са добре финансово, така че нищо не ми е липсвало и от нищо не съм бягала. Аз самата се занимавам с психотерапия и мога да Ви кажа, че нещата не са толкова прости и множество фактори играят роля, част от тях силно индивидуални.
@bukvarbg5 ай бұрын
Така е, много фактори играят, за да реши човек да напусне, или да остане. Всичко е въпрос на личен избор, не виним никой. Светът е голям, и спасение дебне отвсякъде : ) Благодарим за коментара! 🙏
@dimitar70175 ай бұрын
Всичко е до размера 😊... на корена, по-къс или обратно по-дълъг. Много са причините за това много тук родени с формални бг имена и идентичност да са от първата група - но най-кратко може да се обобщят като унаследени натрупвани с векове симпатии и влечение по Чуждото. Романизация е преминала в ромеизация, после гъркомания и туркофилство и т.н до днешните англобългари. Прочетете пътеписа на двете англичанки посетили българските земи през първата половина на 19 век, още тогава им прави впечатление че за разлика от консервативните сърби българите с лекота заимстват и охотно ползват в езика си множество чуждици, не само на поробителите си турци, а и гръцки, руски, влашки, сръбски, албански и пр. Така че днес ние сме може би най-глобализираните почти напълно атомизирани хора - идеал за фрагментаризиращия всичко (дори пола) глобалистки елит.
@bulgarnationalhealth5 ай бұрын
Оп нов епизод
@bukvarbg5 ай бұрын
Още пáри!🙏
@bulgarnationalhealth5 ай бұрын
@@bukvarbg добре че сложи къде е ударението хахаха
@MonicaRad195 ай бұрын
❤
@x.bozhidar4 ай бұрын
Коментарите 😅
@bukvarbg4 ай бұрын
Доста директни са.
@dimitar70175 ай бұрын
"българското самобичуване" е трайно от векове насърчавано (идеологически и всякак) активно мероприятие , а неприемането и отричането му - търсен от последното ефект. "робство" е коректния термин, самочувствието не на жертвата а на насилника следва да пада, иначе всеки престъпник би трябвало да бъде горд. Подобно мислене е алогично и психологически неоправдано. А иначе като факт - в Османската империя класическата форма на робство "търговията с хора" продължава до 1912г, макар и не на европейска територия. Така че термина е научно точен, отделно - ние следва да го ползваме защото самите ни предци които са го живели са го дали!
@bukvarbg5 ай бұрын
Съгласни, благодарим много за коментара! 🙏🇧🇬
@ГеоргиДимитров-ы7х2 ай бұрын
"Роб" е човек без права, пари и собственост, а българите през периода 1396-1878 са имали права, собственост и лични финанси. Не е имало робство, имало е нещо много подобно на робство, тоест владичество.
@dimitar70172 ай бұрын
@@ГеоргиДимитров-ы7хкоментарът ви е напълно в духа на това за което пише в първата част на моя - поддържане на активно мероприятие насърчаващо националното самобичуване. 1.Макар и абсолютно научно издържан терминът "робство" не е даден от учени а от мнозинството обикновени хора рая, които така са го чувствали защото са го преживели, и никой вкл и вие няма право да зачерква тези чувства. 2. Робството навсякъде по света има много форми - справка прочетете американска и френска история, така напр в САЩ е съществувала т нар convict lease system и др форми нямащи общо с робството в Древен Рим, Елада и Египет но ОБЯВЕНИ от американското право за робство и съответно отменени в един момент. 3. Научната точност на термина за поробената бг територия се основава на ФАКТА че към 1878г на територията на Османската империя (в чиито предели живеят българите) съществува не просто една от формите на робство а най-класическата с която всички дори децата свързват робството а именно - търговията с живи хора, на пазари за роби.
@yanbibiyan30314 ай бұрын
Защо давате трибуна на човек, който отрича турското робство???????????????????????
@bukvarbg4 ай бұрын
За да разберем защо го отрича и да коментираме темата. Според вас как трябва да се подхожда?
@ГеоргиДимитров-ы7х2 ай бұрын
Защото не е имало робство, имало е владичество. Робите нямат права, собственост и пари, българите са имали всичко това