Dziękuję za ten film. Jestem krakowskim przewodnikiem i z przyjemnością podkreślam zawsze skalę wawelskiego dziedzińca (czy, abstrahując od architektury, rozległość całego kompleksu zamkowego, który jest jednym z największych zamków Europy pod względem zajmowanej powierzchni, niewiele ustępując Pradze i Budapesztowi, a wyprzedzając Salzburg, Edynburg czy Windsor - siedziałem i mierzyłem :) ). Tak dobrego wytłumaczenia wyjątkowości Kaplicy Zygmuntowskiej (o braku jej wzorca, czyli podkreślenie oryginalności) jednak jeszcze nie słyszałem. Ukłony!
@rejmons12 жыл бұрын
Jak zrobić doskonały kanał o architekturze? To proste jak konstrukcja młotka! Bierzemy ogromną wiedzę obojga prowadzących. Tak Pani Natalii (ona dorzuca jeszcze gratis ogromny urok osobisty), jak i Pana Radosława. Dodajmy ich pasję i charyzmę. A wszystko w proporcjach 33% - 33% - 33%. No I jeden procent zostawiamy Panu Bogu. Niech tchnie w projekt Swoją iskrę! Wymieszajmy dokładnie i smakujmy to Dzieło. Bo oto mamy produkt niemal doskonały. Ale czy możliwy do skopiowania? Wątpię.
@ja31031002 жыл бұрын
Nie jestem architektem ale uwielbiam Pana czysty język polski oraz słownictwo. Dużo dowiedziałem się z Pana kanału na temat architektury.
@wisienka11032 жыл бұрын
Wawel 🏰 I jak zwykle - dziękuję. Od teraz bede patrzeć na Wawel w nowy sposób. Ech… ale to musiały być ciekawe czasy, jak sobie go budowali…
@albertromanski40462 жыл бұрын
Odcinek jak zwykle udany , i ciekawy. Jestem krakusem i nagrobek oraz kaplica Zygmuntowska wraz z zamkiem Wawelskim jest skarbem Krakowa zaraz obok starego miasta i innych zabytków.
@madziary1442 жыл бұрын
Jak miło zobaczyć Kraków w Waszych odcinkach. Pozdrawiam serdecznie I czekam na więcej filmów
@pil52 жыл бұрын
Bardzo interesująca informacja o aż takiej wyjątkowości kaplicy zygmuntowskiej. Nie myślałem o tym obiekcie w ten sposób.
@dankazor76422 жыл бұрын
Nawzajem miłych wakacji
@Li-brus2 жыл бұрын
Gościu, masz zajebiście czysty i dźwięczny głos. Dodatkowo ten ciągły uśmiech i wspaniała , polska mowa dodaje temu wszystkiemu pełny blask tego o czym mówisz... (Chociaż mógłbyś wspomnieć choć słówko o Baranowie Sandomierskim) No i ta informacja o Kaplicy Zygmuntowskiej, ze to oryginał a nie podróbka czegoś innego... Spoko. Wspaniała robota...
@donpasquale31872 жыл бұрын
Włosi są w formie do dziś. Przykladem spoza architektury jest Maserati Grecale!😁
@historyksztuki86602 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Warto to podkreślać, że Wawel jest obiektem o światowym znaczeniu z przepiękną architekturą.
@senator9672 жыл бұрын
Dziękuje bardzo. Miłe zaskoczenie.
@shylockwesker55302 жыл бұрын
Jak pić kulturalnie? Za każdym razem, gdy Radek mówi "czyściutki" sączmy łyczek chianti.
@goodidea_archi2 жыл бұрын
Na zdrowie! :) 🍷🍾
@GromKuba2 жыл бұрын
Byłem ostatnio przez jakiś czas w Puławach. Wspaniałe zabytki związane z rezydencją Czartoryskich, tyle udanych nawiązań do różnych historycznych stylów. Może kiedyś jakiś odcinek o tych różnych zabytkach w Puławach?
@adamskyadamsky30252 жыл бұрын
Przyjacielu, Zamek w Suchej Beskidzkiej polecam.
@quelapasa2 жыл бұрын
Super kanał, pozdrawiam.
@ziemowitcabanek90252 жыл бұрын
Dodajcie, proszę, odnośnik do obiecanego filmu w czasie 4:54 :)
@dominika33132 жыл бұрын
Uwielbiam!
@goodidea_archi2 жыл бұрын
😍❤
@szkorbut16402 жыл бұрын
Kiedy odcinek o MDMie?
@LEXUS-jk5jx2 жыл бұрын
Super byłby film o siedzibie ONZ w Nowym Jorku która architektonicznie była bardzo nowoczesna jak na swoje czasy
@zeppelin14052 жыл бұрын
Wawel!
@goodidea_archi2 жыл бұрын
🏰🏛👸🤴
@szymongryncewicz90582 жыл бұрын
Dlaczego na dziedzińcu na Wawelu przy suficie za kolumnami na fragmencie są ozdoby i malowidła na ścianie, a zachwilę jest biała farba? Wydaje mi się, że nie zachowały się do dziś. Jestem ciekawy tego i może pan wie coś na ten temat.
@goodidea_archi2 жыл бұрын
Tak, pierwotnie ten malowany fryz biegł przez całą długość krużganka, ale uległ zniszczeniu w którymś z pożarów. To, co teraz widzimy to częściowo zakonserwowana pozostałość fryzu z XVI wieku a częściowo XX-wieczna rekonstrukcja
@jackaubrey23572 жыл бұрын
Przewodnik mówił, że Austriacy podczas zaborów zamalowali lub skuli wszystkie malowidła. Nie pasowały do wojskowego drylu, bo na dziedzińcu ćwiczyli CK żołnierze, miało być poważnie i monochromatyczne. Tylko tyle tych malowideł udało się później uratować.
@mrted1852 Жыл бұрын
Aktualnie bilety na krakowski Wawel kosztują 151 zł i 101 zł za bilet łączony na wszystkie możliwe wystawy. Kosmos.
@marzenak86492 жыл бұрын
Byłoby świetnie, gdyby udało się powtórzyć spacer...(Wawel!)
@aldonapoubinska85762 жыл бұрын
Ja ja tak bardzo chciałam posłuchać para Radka na żywo w zamku królewskim i się nie udało 😭😭😭
@slawow.35912 жыл бұрын
Ostatnio odkryto komorę grobową króla Jana l Olbrachta pod posadzka kaplicy!
@matmus62 жыл бұрын
A może właśnie to Polski renesans an nie florencki. :) Co innego usługa i narodowość wykonawców, a co innego położenie nieruchomości. Może nazwy stylów powinny być wywodzące się z geografii i stanu prawnego? Pytanie jest teoretyczne, ale proszę odpowiedź.
@goodidea_archi2 жыл бұрын
To, jak historia sztuki pogrupowała budynki w style wynika z ich wyglądu. Styl to spójny zespół cech, jakie łączą różne budynki. Nazwy odmian regionalnych wywodzą się z miejsc, w których dana odmiana powstała. Dlatego florencki renesans może stać w Krakowie, niderlandzki manieryzm - w Gdańsku, a francuski gotyk - w Pradze. Narodowość autorów pomogła po prostu przenieść wypracowane w jednym kręgu kulturowym wzorce estetyczne do innego. Dlatego owszem - działalność Franciszka Florentczyka i Bartłomieja Berecciego to część okresu w polskiej architekturze zwanego renesansem w Polsce, ale już analiza ich dzieł pozwala na stwierdzenie, że wywodzą się one z florenckiego renesansu. Swoją drogą w XVI-wiecznej Polsce oprócz wpływów włoskich był też nurt zwany rodzimym w renesansie oraz coś na kształt nurtu niemiecko-środkowoeuropejskiego jak choćby działalność mistrza Benedykta zwanego Sandomierzaninem (który jednak był Niemcem, a ten przydomek nadano mu błędnie).
@JoHebuterne212 жыл бұрын
@@goodidea_archi Pięknie wyjaśnione 😊
@goodidea_archi2 жыл бұрын
Dziękujemy i polecamy się :)
@matmus62 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź. Byłem ciekawy tego zagadnienia od strony prawa własności intelektualnej i własności do wytworzonego dzieła. Jednak klasyfikacja stylów w sztuce nie opiera się na tym aż tak bardzo.
@fankayzwiarstwa75152 жыл бұрын
@@goodidea_archi będąc w Lublinie i Kazimierzu Dolnym słyszałam tam o tzw. renesansie lubelskim. A może warto zrobić odcinek o Kazimierzu Dolnym jeśli jeszcze nie było? są tam wszak piękne renesansowe kamienice 😀
@strykasia2 жыл бұрын
przepraszam, ale czyż najpiękniejszym renesansowym zabytkiem po północnej stronie Alp nie jest poznański ratusz?
@goodidea_archi2 жыл бұрын
Być może, ale na pewno nie jest to renesans florencki.
@Schayer012 жыл бұрын
Na pewno najpiękniejszym, jeśli nie będzie Pani brała pod uwagę w szczególności rezydencji np. w Montsoreau, Langeais, d'Amboise, Montsoreau , d'Amboise, Blois, Chambord, Château de Fontainebleau, Blois, Gaillon, Chambord, Fontainebleau, Montsoreau i kilkudziesięciu jeszcze z terenu Niemiec. To wtedy na pewno.
@ryszardadamski2 жыл бұрын
Nie licytujemy na "najpiękniejszość" bo naprawdę zabytków renesansowych w Europie na północ od Alp jest od groma. Ratusz poznański uchodzi przed wszystkim za przykład "najczystszego" renesansu z północnych Włoch. Tzn bardziej z Lombardii niż z Toskanii.
@adrianmartynowicz65552 жыл бұрын
A co sądzą Państwo o kaplicy Wazów? Bliźniacza, ale barokowa ;)
@goodidea_archi2 жыл бұрын
Bardzo fajny pomysł ze stworzeniem symetrycznego obramowania wejścia królewskiego do katedry. :) Swoją drogą na kaplicy Wazów jest podkreślenie, że polscy Wazowie są potomkami Jagiellonów :)
@adrianmartynowicz65552 жыл бұрын
Oj poczułem, że wnętrze się nie podoba :(
@greenbike082 жыл бұрын
Wspólczesni Włosi znają lub jaraja się Kaplica Zygmuntowską na Wawelu?
@adrianmartynowicz65552 жыл бұрын
Może więcej osób by ją doceniło, gdyby można było do niej wejść... A władze kościelne w końcu zezwoliły na robienie zdjęć w archikatedrze...
@panjaca56972 жыл бұрын
Specjaliści tak
@madziary1442 жыл бұрын
Zależy kto oprowadza
@BratRemigio2 жыл бұрын
A nasz prawilny Ratusz Poznański? :)
@goodidea_archi2 жыл бұрын
Loggia jest renesansowa, jak najbardziej, ale to już dojrzała faza i raczej bez oczywistych związków z Florencją, co nie powinno dziwić, bo GB Quadro pochodził z okolic jeziora Como.