Bajka, super pomysł- oby więcej tego typu materiałów wideo.
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Dzięki;)
@Siedliskowy Жыл бұрын
Bardzo przydatny poradnik 👍 A już chciałem kupić gwoździe do folii
@alanlysio4 жыл бұрын
Bardzo dobry film
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Dzięki!
@marcink19804 жыл бұрын
Dobry film szczegółowo wytłumaczone. Łapka leci
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Dzięki wielkie! Wasze komentarze działają wspierającą:)
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Seria filmów się podoba?
@torcider66882 жыл бұрын
Super film
@GrupaStruktura2 жыл бұрын
Dzięki
@diggerbob84094 жыл бұрын
Chyba tylko raz widziałem dobrze zrobione na budowie :)
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Lepiej już jak ten folii w ogóle nie stosują niż stosują źle..
@kristomen3 жыл бұрын
A jak wygląda sprawa opaski wokół domu z kostki brukowej. Czy ta listwa systemowa jest poniżej kostki czy musi wystawać. Widzę, że dużo osób kładzie kostę do elewacji i nie widać tam nic aby była np listwa systemowa od foli kubełkowej. Nikt nie zostawia wolnej przestrzeni.
@marcinhapek7711Күн бұрын
Dobre pytanie sam bym chcial znać odpowiedź
@bogusawsiakowicz74574 ай бұрын
jeśli zamontujesz kubełki do wewnątrz i zasypiesz , a masz hydroizolację płynna to te kubełki wcisnął się w hydroizolację , o jakim parowaniu mówisz kiedy na głębokości np. 1,5 m jest tempertura 7-13 st C
@januszkarwasz2554 Жыл бұрын
super wytłumaczone prosto i wiadomo w koncu na jaką wysokosc rozumiem że listwa ma byc schowana pod gruntem.
@adamzub5564 жыл бұрын
Cały kanał - rewelacja!
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowa:) Dzięki takim osobą będe rozwijał kanał:)
@mateuszzych85402 жыл бұрын
Witam robisz super materiały prośba ode mnie mógł przybliżyć temat piwnic i ich izolacji . Z góry dziękuje i powodzenia w dalszym rozwoju kanału.
@GrupaStruktura2 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa ;)
@tadeuszchojnowski36522 ай бұрын
Firma kładąca kostkę brukową powyżej izolacji poziomej fundamentu obcięła folie kubelkowa po niżej izolacji poziomej ok 20 centymetrów i dała grubą folie na zakład czy tak będzie dobrze Dzieki za podpowiedź
@pawek14409 ай бұрын
Jak się nazywa ta specjalną taśmą do łączenia tej foli może być taka jak do paroizolacji ???
@kawka50254 жыл бұрын
Dzień dobry. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat poziomu zakończenia folii kubełkowej/listwy systemowej przy gruncie. Widzę zaciągnięte klejem oraz np. mozaiką/różnymi płytkami cokoły, przy których położona jest np. kostka. Listwa ma znajdować się poniżej poziomu? W swoim przypadku mam zamiar wylać opaskę betonową ze spadkiem do zewnątrz i nie mam pojęcia w którym miejscu/poziomie przymocować listwę. Wydawać by się mogło, że powyżej wylewki, ale nie spotkałem się z podobną sytuacją. Pozdrawiam.
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Generalnie folia winna znajdować się ponad gruntem. Chodzi o to aby między folię a ścianę nie dostawała się woda opadowa. Jak się dostanie to jej proces odparowania jest bardzo długi i bardziej szkodzi niż pomaga.
@maciejjafra45824 жыл бұрын
@@GrupaStruktura Szukam identycznej informacji o którą pytał kolega KawKa. Kolega KawKa pytał o miejsce zamocowania listwy systemowej, która kończy folię kubełkową w kontekście poziomu opaski betonowej. Listwa systemowa winna według Ciebie znajdować się powyżej czy poniżej poziomu opaski betonowej ? Może miałbyś jakieś zdjęcie lub filmik (może jakieś linki do materiałów) lub schemat takiego rozwiązania ? Oczywiście następne pytanie jak ma się mocowanie listwy powyżej poziomu opaski betonowej do jakiegoś konkretnego wykończenia cokołu budynku ?
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
@@maciejjafra4582 Według mnie powinna być nieco powyżej aby nie dostawała się woda do środka. Jeżeli chodzi o producentów twierdzą iż ma być na linii z poziomem gruntu, gdyż folia służy do zabezpieczenie docelowej izolacji a nie izoluje sama w sobie:) Polecam książkę Hydroizolacje w budownictwie.. Jest tam wyjaśnione sporo popełnianych błędów.
@atam39774 жыл бұрын
@@maciejjafra4582 U siebie będę robił listwę w linii docelowego poziomu gruntu. Z tym, że opaskę w koło wykonam z otoczaków (mniej więcej właśnie na grubość listwy lub większej by schować w kamykach instalację oświetlenia fasady). Kamyki estetycznie ukryją listwę a jednocześnie ograniczą podciąganie kapilarne tynku (nie daję płytek na cokole, a co do wodoodporności tynku moziakowego jakoś nie jestem przekonany) wykonanego powyżej tej listwy, które byłoby intensywniejsze, gdyby tynk stykał się bezpośrednio z gruntem czy opaską betonową.
@sawomirwozniak521712 күн бұрын
@@GrupaStruktura a to człowiek już głupi jest według rysunku w materiale listwa jest poniżej gruntu widać że zasypana ziemią . W takim przypadku wody opadowe bardzo łatwo się dostają pod listwę i pod folie .
@joannaolewinska38515 ай бұрын
Witam, a jak wykończyć ładnie tą folię na cokole ?
@gms19923 жыл бұрын
Mi kierownik budowy sugeruje zastosowanie zamiast folii kubełkowej, zwykłej folii którą daje się pod wylewkę. Argumentacja jest taka, że po obsypaniu, ziemia wejdzie w kubełki i później jak grunt będzie osiadał to będzie ze sobą ciągnął folię w dół, a folia styropian (xps). Myślisz, że takie zjawisko jest prawdopodobne i czy zwykła folia może zostać zastosowana?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
W niektórych przypadkach to w ogóle folii kubełkowej bym nie dawał.. I to chyba nawet lepsze niż rozwiązanie z folią.. to i tak nie jest zabezpieczenie przeciwwodne..
@pudekoksiazka22562 жыл бұрын
Witam mam problem z wilgocią w piwnicy od dołu fundamentu ściana mokra, dom stoi już ok 30 lat podobno fundament był izolowany widać tylko jakieś kawałki foli budowlanej spod opaski, mieszkanie stoi na wzgórku czarnoziem prosił bym o jakaś podpowiedź co z tym zrobić Pozdrawiam
@GrupaStruktura2 жыл бұрын
Nie da się odpowiedzieć na takie pytanie bez wizji w terenie.
@pudekoksiazka22562 жыл бұрын
@@GrupaStruktura myślę nad ponownym odkopaniem położenie izolacji tylko nie wiem czy styropian czy folia co na filmiku i drenaż. Jak wprowadziłem się to pierwsze moja opinia na temat domu wyburzyć postawić nowy walczę sam już 6 lat zaczyna to wyglądać ale nadal problem z wilgocią 😒
@mielulck6544 Жыл бұрын
Witam , proszę o informormacje jak gleboko ma iść folia kubelkowa mam zamiar zrobić drenaz czy mam ja tak wywinąć jak na zdj bo widziałem filmiki że często układają do początku ławy, pozdrawiam
@kazmanga3 жыл бұрын
Witam Czy bedzie problemem ja wykonczylem folie tasma bitumiczna Czy wtedy tez bedzie odparowywac woda Czy nie Czy tylko mozna wykanczac listwą?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Generalnie Twoje rozwiązanie jest błędne ale nie powinno się nic wydarzyć. Jakie są grunty w dookoła i poziom wód?
@kazmanga3 жыл бұрын
@@GrupaStruktura sam piach wszedzie dom na skarpie
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Nie powinno się nic wydarzyć.
@resceure3 жыл бұрын
Czyli czym mocować folie do ściany?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Są specjalne gwoździe i podkładki do mocowania foli.
@mrcezary73254 жыл бұрын
No i teraz dźwięk jest BDB. 💪 Łapka w górę z automatu oglądamy pozdro.
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Jak widać biorę sobie rzeczy do serca:) Staram się aby było ok! A jak seria filmów? Uważacie za przydatną?
@mrcezary73254 жыл бұрын
@@GrupaStruktura bardzo przydatna przez przypadek znalazłem ten kanał. To było chyba coś o materiałach budowlanych i jakiej grubości styropian stosować dla danego materiału. I po pierwszym filmie poleciał Sub. Dla mnie bardzo przydatne są te informacje. A w szczególności rozwinięcie tematu ław schodowych 👌👍
@k.grochmal31704 жыл бұрын
Co Pan sądzi o rozwiązaniu układania foli wypustkami do zewnątrz? Folia użyta razem z geowłókniną stosuje się do hydroizolacji i odwodnień fundamentów. Szczelina między włóknina a wytłoczeniami umożliwia odpływ wód gruntowych do drenażu.
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Moim zdaniem nie pełnia ona wówczas w ogóle swojej roli. Dla mnie jest jest to rozwiązanie błędne.
@PelzaK14 жыл бұрын
No ale w wypadku stosowania folii geokompozytowej, jak na tym zdjęciu producenta geowłóknina przyklejona do kubełków stanowi warstwę przepuszczalną dla wody a blokującą ziemię. Przy zastosowaniu opaski drenażowej ma to sens bo dzięki temu kubełki umożliwiają odprowadzenie wody z gruntów nieprzepuszczalnych do drenażu. Wtedy kubełki na zewnątrz mają sens jak najbardziej. Jeśli zaś grunty nie są specjalnie "mokre" i nie jest stosowana opaska drenażowa to można zastosować folię ale kubełkami do środka. Umożliwi to swobodną wentylację. Zatem są dwa przypadki użycia tej folii, odwodnienie ziemi wokół fundamentu oraz dodatkowa wentylacja w przypadku gruntów przepuszczalnych. Tak ja to widzę i nie kłóci się to z zaleceniami producenta.
@atam39774 жыл бұрын
@@PelzaK1 Ja jednak mimo wszystko nie dostałem logicznego wyjaśnienia, po co ma się wentylować grunt skoro pod powierzchnią jest zawsze wilgoć, płyty termozilacji fundamentu zawsze będą bardziej wilgotne niż te na elewacji a ścianę przed tą wilgocią ochrania szczelna hydroizolacja? No i czy ktoś w ogóle obliczyał, że taka a nie inna szczelina między kubełkami (pomijam, ze kubełki i tak trochę wbijają się w termoizolację) rzeczywiście umożliwia swobodną wentylację? Może faktycznie w danych warunkach obniża wilgotność płyt ocieplenia o te kilka procent? Myśle, że ktoś to kiedyś chyba musiał dokładnie wyliczyć i przedstawić jakieś warunki brzegowe?
@piotrczapla61233 жыл бұрын
Co w przypadku gdy mamy dom na działce ze spadkiem i przód domu z wejściem głównym gdzie ocieplenie fundamentu w raz z folią kończy się 5cm od gruntu bazowego a z tyłu domu ocieplenie wystaje od 25-60cm? Powinniśmy to dosypać ziemi na równo z tyłu (wyjdzie mega duża skarpa i trzeba będzie dac murek oporowy ). Rozumiem że ponad listwą ma się dopiero znajdować cokół z tynku żywicznego? Nie można foli i xpsa zakryć tynkiem?
@mateuszkucharski95913 жыл бұрын
Dzień dobry w związku z zabezpieczeniem ścian fundamentowych : Czy warto stosować folię kubełkowa z geowłókniną, odwracając kubełki na zewnątrz ściany ? Czy stosować samą folię kubełkami do ściany i w późniejszym etapie zrobić drenaż otokowy z geowłókniną poniżej ławy fundamentowej ? Jak uważacie ?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Uważam że wszystko zależy od warunków gruntowych. I to na ich podstawie dobiera się rozwiązanie. Z drugiej strony należy zrobić tak jak przewiduje projekt.
@mateuszkucharski95913 жыл бұрын
@@GrupaStrukturaOgolnie jest Glina dlatego tak rozwazam rozne metody
@michabetkier96283 жыл бұрын
Czy to nie jest tak że warto zawsze stosować folie kubełkową niezależnie nawet od gruntu - nawet ze względu ochrony przed samymi gryzoniami które mogą nam uszkodzić termoizolacje?
@krzema6663 жыл бұрын
Fajny kanał, sam chciałem od dawna taki stworzyć. Niestety ale nie masz racji z tym aby zawsze układać folie kubełkami w stronę budynku. W takim przypadku podczas zasypywania fundamentów, kubełki wbijają się w warstwę izolacji termicznej. W wyniku tego może nastąpić oderwanie się tej izolacji oraz uszkodzenie tym samym izolacji przeciwwilgociowej.
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Mam inne zdanie ;) dzięki za opinie ;)
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
A tak w ogóle co Cię zatrzymało przed stworzeniem kanału?
@krzema6663 жыл бұрын
@@GrupaStruktura Brak czasu. Myślę że jeszcze wrócę do tego pomysłu. Tematów na filmy nie zabraknie.
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Też mam dużo pomysłów i mało czasu.. Ale staram się;) A Ty jakiego typu filmy chcesz ogarniać?
@krzema6663 жыл бұрын
@@GrupaStruktura Tematyka podoba. Na co dzień pracuję jako konstruktor, ale lubię tematykę ogólnobudowlaną. Często pomagam znajomym przy ich budowach i widzę jakie błędy są popełniane. Przy okazji zapytam: Czy zauważyłeś aby prowadzenie kanału pomogło Ci realnie w rozwoju firmy?
@Warsztatowedłubanie2 жыл бұрын
Mam na fundamentach styro pape przyklejona az do lawy należy jeszcze dac folie kubelkowa? Styropian jest 10 cm
@TheZafek Жыл бұрын
No dobra. Przekrój fajny ale w rzeczywistości jak mam drenaż długość 30 metrów to oznacza spadek na koncu okolo 30 cm to wychodzi z jednej strony położony wąż na lawie a z drugiej w połowie. Wtedy nie idzie tak pod skosem układać foli kubelkowej bo w jednym miejscu jest na wysokosci lawy zagieta a z drugiej strony w połowie. Co myślisz?
@Barbarossaa-c9b11 ай бұрын
Witam. Mam pytanie. Robilam opaske z koski wokol domu i gosc ktory kladl kostke polozyl golie kubelkowa i ta folia wystaje ponad kostke przy scianie. Facet mowil zeby ja sobie przyciac samemu. Czy bedzie ok jak ja obetne rowno z kostka czy trzeba jakies listwy montowac przy scianie??
@Pique129 ай бұрын
Powinna być listwa do folii kubełkowej. . On umożliwia uchodzenie pary między styropianem a kostką i zapobiega dostawaniu się ziemi i piasku między folię a styropian. Tak zakłada teoria 🙂
@mateuszbudziszewski40883 жыл бұрын
Witam 👍 mam pytanko czy ta listwa końcowa na folii kubełkowej musi być zasypana cała ziemią?? Czy ona nie może być przysypana?? Prosiłbym o odpowiedź
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Powinna minimalnie wystawac
@annamasowska87083 жыл бұрын
Witam Serdecznie, materiał super :) Mam pytanie jeżeli budynek jest wbity w skarpę to czy mogę zakończyć górę folii listwa po skosie skarpy?Jeśli tak to na jakiej głębokości? i czy może być to np 5 cm poniżej poziomu gruntu? ( oczywiście myślę tu o piasku zasypowym lub innym materiale przepuszczającym wodę w dół do drenażu)Czyli tzw tynk putz ze styropianem grafitowym 15 cm wchodzi te 5 cm w grunt do listwy wykończeniowej od folii bąbelkowej?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Można po skosie ale listwa musi być nieco nad gruntem. Można ją zakryć otoczakami. Nie zasypać piaskiem.
@jand63299 ай бұрын
Po co kubełki w stronę styroduru skoro po naporem ziemi i tak się w niego wbija i dylatacji i tak nie będzie a folia zniszczy styrodur? Czy nie jest ona dla jego ochrony? Czy ten obrazek nie pokazuje jednak prawidłowo? Czy kubełkami nie powinno się kłaść w stronę ściany ale podczas gdy nie ma styroduru, jak dawniej? Czy dylatacja która wtedy miała zastosowanie ma jakiś sens przy styropianie?
@LaOrajPantalonoj9 ай бұрын
nawet jak się trochę wbije to jednak pozostawia powierzchniową szczelinę a tak od razu jej nie ma. A nasiąknięty wodą xps nie daje tej izolacji jak powinien.
@jand63299 ай бұрын
@@LaOrajPantalonoj przecież xps nie nasiąka, z autopsji znam wbite całkowicie kubełki w xps, nie był to słabszy eps i dylatacji żadnej nie było.
@rafalgalek75323 жыл бұрын
Witam mam bardzo nie równe fundamenty czy mogę dolać beton żeby wyrównać fundamenty oczywiście dołożyć zbrojenie a potem beton na równo
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Jak bardzo nierówne?
@rafalgalek75323 жыл бұрын
@@GrupaStruktura oj bardzo styropianu nie ma do czego przyczepić i te fundamenty były robione bez szalunku nie równość koło 10/15 cm dlatego myślę żeby dolać betonem do równego
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Ale te nierówności to masz z boku fundamentu czy od góry? Wrzuć zdjęcia jakieś.. śpiewanie betonu to nie najlepszy pomysł.. choć może faktycznie nie będzie innego.
@rafalgalek75323 жыл бұрын
Z boku tam gdzie ma być styropian i folia bo nie było w ulewanie w szalunku tylko bezpośrednio w ziemi i woda gruntowa zrobiła też swoje jak coś to zrobię wieczorem fotki
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Zrób zdjęcia rzucimy okiem.
@avatardarkking6663 жыл бұрын
czasami się stosuje folie kubełkową kubełkami na zewnątrz - jest w karcie niektórych producentów - jako tylko i wyłącznie ochrona fundamentu przed uszkodzeniami mechanicznymi :)
@mateuszcetnarowski21653 жыл бұрын
Jeżeli tak rzeczywiście jest, to tacy producenci nie mają w ogóle pojęcia do czego służy folia kubełkowa. Spotkałem się kilka razy z taką sytuacją, że kubełki były wypuszczone na zewnątrz. Żeby nie być gołosłownym, polecam w takiej sytuacji zobaczyć co się dzieje pomiędzy styropianem, a folią kubełkową. Zero przestrzeni, po prostu tam wszystko "kiśnie". Rozumowanie że kubełki mają być na zewnątrz, ponieważ folia ma chronić styropian przed naciskiem ziemi jest błędne. Styropian XPS spokojnie sobie poradzi z tym naciskiem i dlatego polecam stosować tylko tego typu styropian.
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Dokładnie tak jest ;) najlepiej to obsypać to piaskiem i nic takiego nie dawać;)
@@GrupaStruktura macie tu łobuzy bo nie zniese ..... czytać karty produktu i instrukcje :D Grupa sam tak mówisz :D to do lektury
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Przeczytam z ciekawości;)
@teracan1004 жыл бұрын
Witam. Na wstępie chciałbym pogratulować wspaniałego kanału. Co do foli kubełkowej to niestety, a może i stety nie jestem zwolennikiem stosowania tego na fundamentach. Chyba, że ktoś chce nasadzić dużo krzewów... Na rysunku pokazane jest wywinięcie folii pod rurą drenażową nie rozumiem tego rozwiązania, bo od kiedy drenaż służy do odprowadzania wód opadowych? Moim zdaniem podłoże drenu jest najbardziej istotnym elementem, aby mógł działać. Dodam jeszcze to iż wszelkie stosowanie styropianów EPS hydrofobizowanych na fundamencie to wyrzucenie pieniędzy w błoto dosłownie. Wszystkich moich klientów zawsze przekonuję do zastosowania Xps. Pozdrawiam
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
To racja, że coraz więcej osób nie stosuje folii kubełkowej i jak najbardziej nie jest to błędem w niektórych przypadkach. Mogę się zgodzić z tym co napisałeś w tej sprawie. Z XPS jest tak samo. Styropian hydrofobizowany jest głównie w nazwie:)
@MK-dx2xf3 жыл бұрын
Wczoraj kopałem przy fundamencie zrobiony zwykły styropian przyklejony na klej,zaizolowany, woda gruntowa wysoko.Styropian jak nowy po 17 latach.
@zegarek8405253 жыл бұрын
witam proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli trafiałem na błędne materiały, ogólnie Pana filmy mi spasowały, małe podsumowanie o foli, zaznaczę, że może częściowo błędne, ale... najważniejsza rola foli to ochrona hydroizolacji pionowej... folia kubełkowa prawie zawsze wypustkami do fundamentów, ma to na celu wentylację tych fundamentów + przede wszystkim ochrona hydroizolacji przy zasypywaniu... to prawie zawsze zmienia się na zawsze jeśli nie stosuje się docieplenia fundamentów... jeśli stosuje się docieplenie fundamentów i styrodur jest "przyklejony" poprawnie "na plackach" jest już "szczelina wentylacyjna"... na piaskach i podobnych gruntach folia nie potrzebna, jeśli ktoś chce zastosować jako ochronę na styrodur to wypustkami w stronę gruntu... jeśli powyższe na gruncie typu glina z dociepleniem fundamentów, folia powinna być z wypustkami w stronę gruntu, dodatkowo jeśli ktoś robi "odwodnienie" to jeszcze na to "idzie" flizelina, na te "wypustki" skierowane w stronę gruntu... coby "szczelina" była od strony warstw "odwadniających"... ale w praktyce odwodnienie zrobią Ci co muszą lub co ich stać i profilaktycznie, gdyż wtedy mówimy o "ciężkiej hydroizolacji" przy okazji... dodatkowo nie znajdę linków, ale kiedyś otarły mi się materiały, że w niektórych krajach folia kubełkowa tak jak ochrona hydroizolacji a na to docieplenie (czyli folia między fundamentami a styrodurem), w sumie wtedy będzie pełniła rolę dystansu do fundamentów + "szczelina" wentylacji... dodatkowo na logikę późniejsze dołożenie styroduru po latach wyglądało by podobnie (no po co wyrzucać już założoną starą folię, a styrodur dociśnie "gleba")... pozdrawiam i przepraszam, stoję na dylemacie kupna mieszkania a budowy, już 2 braciom pomagałem na budowie...
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Ja osobiście to bym w ogóle folii kubełkowej nie dawał i żadnej geowłókniny.. nic :) I tak bym to sobie zrobił.
@zegarek8405253 жыл бұрын
@@GrupaStruktura tzn. Pan zrozumiał, że jeśli bym się budował, to dam zewnętrzne ocieplenie w głąb + akurat mnie interesują projekty bez piwnic... pracuję w PSP i trochę piwnic już pompowałem... a izolacja przed podsiąkaniem to dodatek coby w przyszłości nie mieś problemów... piwnicy mówię stanowczo nie... raz Pan wspomniał, że jeśli będę budował, to w bliskim rejonie, ale nie Pana... jeszcze raz muszę zerknąć na stronie na namiary i z Panem prywatnie porozmawiać, ze względu na udostępnioną wiedzę Pan mi dosyć spasował na "kierownika budowy", wiem, nie wszystko da się idealnie, trzeba odstępstwa, gdzie odstępstwa są za i przeciw między finansami, ale jednocześnie coby było to "ze sztuką"... pozdrawiam
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Kontakt znajdzie Pan na stronie: www.grupastruktura.pl
@avatardarkking6663 жыл бұрын
Hej - pytanie z innej beki :D - czemu np. ławę fundamentową często się izoluje na całej szerokości a nie np. 5 centymetrów ponad szerokość bloczka ? Czy to wizualnie ma cieszyć oko czy ma jakieś znaczenie techniczne - z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam :D
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
W sumie nie wiem skąd to wynika. Fizycznie ma nie podciągać w górę. Czyli spód ściany ma być zaizolowany. Wypusty robi się też po to że czasami łączymy pionową izolację z poziomą i musi być zakład. Wiec to jest jedyne wytłumaczenie.
@krzysztofpiaszczyk41284 жыл бұрын
Czyli jak ja zamontowac?
@xaisog5884 жыл бұрын
No musisz spełnić założenia z filmu... zakłady.. Nie dziurawych.. kiełkami do ściany.. zakończyć listwa systemowa i będzie git ;)
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Dokładnie nie robiąc błędów opisanych w filmie.. Jak masz konkretne pytania to pisz:)
@mrcezary73254 жыл бұрын
Co Pan myśli o książce budowa domu bez błędów Pana Jeżego. edit. Bardzo dobry film szybko jasno przestawione zagadnienie 👏
@xaisog5884 жыл бұрын
Ta książka chyba bardziej dotyczy fizyki budowli ? Tutaj chyba autor stara się ogol zagadnień omówić...
@mrcezary73254 жыл бұрын
@@xaisog588 tak fizyka budowli ale gdy popełniane są błędy wtedy wychodzą kwiatki i np. Ten film przedstawia obraz jak uniknąć pewnych problemów a to wszystko schodzi się do jednego budowa domu bez błędów 😉
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Dokładnie chodzi o pokazanie jak zbudować bez błędów:)
@atam39774 жыл бұрын
@@xaisog588 Większość osób stojące na stanowisku, że JEDYNYM POPRAWNYM ZAWSZE I WSZĘDZIE sposobem układania foli kubełkowej jest montaż kubełkami w stronę muru/ocieplenia/izolacji argumentuje to tym, że szczeliny między kubełkami pozwalają na wentylację/cyrkulację powietrza wkoło fundamentu - a to już jest fizyka budowli. Zembrowski chyba najbardziej kompleksowo wyjaśnia w jakich sytuacjach montujemy tak a kiedy odwrotnie i dlaczego. Pod powierzchnią gruntu zawsze jest wilgoć i żadna mikrocyrkulacja tego nie zmieni. Po to jest szczelna hydroizolacja, żeby ta wilgoć naszej ścianie nie szkodziła. Chyba, że stosujemy izolację fundamentu szlamami cementowymi, które są otwarte dyfuzyjnie - wówczas faktycznie para wodna z wnętrza ściany ma łatwiejszą drogę i sam fundament się osusza (izolacja bitumiczna nie jest otwarta dyfuzyjnie). Kubełki mają większą powierzchnię, więc w stronę gruntu lepiej rozkładają jego nacisk w trakcie eksploatacji budynku, gładka strona może się "ślizgać" po płytach termoizolacji, mniejsze ryzyko, że powstaną naprężenia, które mogą uszkodzić hydoziolację bitumiczną, do której przyklejone są płyty styropianu.
@devmdevm60623 жыл бұрын
XPS czy twardy styropian na fundamenty?jakie różnice?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
To zależy. Lepiej XPS, taniej twardy EPS. Ale jak jest woda, lub dom blisko drogi czy innych wrażliwych elementów to nie ryzykował bym z EPS.
@Anonymous-PL3 жыл бұрын
nie rób dziadostwa tylko XPS...
@ldzmicha2 жыл бұрын
jeszcze mało osób zwraca uwagę że na folii kubełkowej jest gładki pasek, który powinien być na dole ławy (w ziemi). zdarza się (widziałem tak w kilku miejscach), że ten pasek jest górze. na górze mają być kubełki aby nie zakłócać wentylacji (jak powtarza to słusznie autor filmu).
@bronisawrak1865 Жыл бұрын
Dziś zobaczyłam ten kanał. Słuchając i czytając opinię stwierdzam, źe popełniliśmy błąd. Na styropian 5cm (bo stare, krzywe, wylewane do gruntu fundamenty) ,poszła folia kubełkami do styropianu, zabezpieczona listwami, które zostały uszczelnień bitumem😆😆😆.Na to daliśmy (bo juź był prostszy fundament)XPS 15 cm i piach. Ogólnie teren gliniasty.
@r0mandank053 жыл бұрын
kubełki mogą byc na zewnątrz w przypadku jeżeli będzie dodatkowa membrana. zobacz na stronie tego producenta.
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Każdy ma swoje zdanie:)
@adriandubilo89633 жыл бұрын
@@GrupaStruktura Tu nie chodzi o "swoje zdanie", tylko o technologię producenta. Dużo dobrych rad ale i dużo błędów, braku odpowiedniego przygotowania przed filmem, co generuje powielanie kolejnych błędów samozwańczych "Fachowców". Folia kubełkowa występuje w dwóch wariantach (uproszczając) bez oraz z geowłókniną. Pierwsza (zwykła) ma na celu głównie ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi izolacji właściwej, druga (z geowłókniną) według producentów ma na celu ułatwienie odprowadzenia wody do drenażu, przez co redukujemy zastoje wody przy stopie fundamentowej. Nie będę się bardziej rozpisywał o tych technologiach bo i tak oprócz Ciebie wiele osób tego nie przeczyta. Przygotuj się zawsze sumiennie jak coś chcesz udostępniać bo miganie zdjęciami z dwóch technologii przy opisywaniu jednej z nich wprowadza jeden wielki zamęt w filmie i myli ludzi.
@tammer603 жыл бұрын
jezeli nie mamy listwy to wilgoć nie ma gdzie odparować ? dziwne
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Dlaczego nie ma gdzie odparować?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Przy systemowych ma gdzie..
@pacakpawel93753 жыл бұрын
@@GrupaStruktura jakim cudem?skoro pod ziemią temp jest niższa jak nad nią -a nawet jak odparuje to zatrzyma się na listwie
@enforces3 жыл бұрын
Mam fundament 80-90cm, pomalowany dysperbitem + styrodur i na to folie kubełkowa wypustkami na zewnątrz. Niby źle, ale są opinie że gdy ma tylko chronić przed uszkodzeniami to nie ma to większego znaczenia. Fundament obsypany ziemia z wykopu. U mnie czarnoziem. Wody gruntowej raczej nie ma. Stare domy stoją na ulicy bez izolacji podpiwniczone od lat 60 i nic się nie dzieje.
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Jaki z tego morał?
@enforces3 жыл бұрын
@@GrupaStruktura że jest niepotrzebna ale nie zaszkodzi?
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Chodzi Ci o folie kubelkowa czy izolacje ?
@enforces3 жыл бұрын
@@GrupaStruktura folie kubełkową
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
To racja ;)
@twingnol3 жыл бұрын
Szczelina powietrzna nie służy tak do końca do tego by woda odparowała (bo by musiał być nawiew od dołu) Bardziej chodzi o to żeby umożliwić spływ wodzie jeśli jakaś się tam dostanie poprzez otwarcie szczeliny od góry (umożliwia wessanie powietrza do środka w momencie spływu wody dzięki grawitacji). Drenaż ma za zadanie odprowadzić wodę na zewnątrz folii. A szczelina ma za zadanie odprowadzić wodę zza folii. Te rysunki producenta sa błędne o tyle że pokazują folię kubełkami na zewnątrz. Niestety sa takie folie na rynku. Są też takie które geowłókninę mają od strony właściwej (tej bardziej płaskiej). Jest duży problem na budowach bo ludzie zasadniczo tego nie rozumieją. Co więcej, spotkałem się z teoriami mówiącymi że kubełki na zewnątrz stosuje się wtedy kiedy izolacja termiczna jest pokryta izolacją przeciwwilgociową. A kubełki do wewnątrz jeśli styropianu się nie zabezpiecza. Bzdury na resorach. Polecam ten film, któy pokazuje jak działa fizyka: kzbin.info/www/bejne/aovZpXV4acmkpNk Dla ułatwienia dodam: Listwa systemowa to taki odkręcony korek.
@grzegorzgweqfjh10122 жыл бұрын
Najczęstszym błędem przy wykonywaniu hydroizolacji jest stosowanie folii kubełkowej.
@GrupaStruktura2 жыл бұрын
Z geowłóknina;)
@psychoderyna2 жыл бұрын
Troszkę się nie zgodzę z teorią układania foli kubelkowej na styropian. Rok temu robiłem izolacje fundamentów u siebie w domu 100u letnim. Dość dużo się naczytałem a ten temat. Na fundament powinna iść masa wodoszczelna, następnie powinno się układać folie kubełkowe kubełkami do fundamentu. Takie ułożenie folii powoduje że folia zabezpiecza przed uszkodzeniami sam fundament, ponadto nie przylega całością do fundamentu więc wilgoć zawarta w fundamencie może swobodnie odparować, ewentualną skroplona woda ma miejsce żeby swobodnie spływać w dół przez co fundament może się samoosuszac (przecież izolujemy fundament w pionie, od dołu dalej ciągnie wilgoć). Na folie kubełkowe dopiero stosuje się styropian i na styropian w celu jego zabezpieczenia stosuje się folie ale bez kubełków, gładka. Folia kubełkowe zastosowana na styropian jakby nie była dana tak zawsze nie będzie miała sensu dając kubełkami do styropianu ziemią wbija kubełki w styropian naruszając jego strukturę, dając kubełkami od styropianu ruchy ziemi będą haczyc o te kubełki i zrywać folie (być może sam styropian). Ponadto folii nie powinno się wywijać pod drenażem. Dren nie odprowadza tylko wody z góry ale również podskórnych z dołu które wpadają w dren.
@ukaszbroniszewski8500 Жыл бұрын
Witam. Kolego jak później przyczepić xps do tej foli kubełkowej? Chce zrobić tak jak opisałeś, masa uszczelniająca na fundamenty - folia kubełkowa - xps - folia dla ochrony xps może kubełkowa tylko kubełkami na zewnątrz. Dobrze czy może coś jeszcze zrobić aby było ok. Pozdrawiam
@psychoderyna Жыл бұрын
@@ukaszbroniszewski8500 masa wodoszczelna, folia kubełkowa na kolki, kubełkami do środka i na to xps kółkami przymocować, przez folie kubełkowa do fundamentu.
@ukaszbroniszewski8500 Жыл бұрын
@@psychoderyna kołek dziurawi hydroizolację i wydaje mi się, że to nie ma sensu. Musi być inny sposób, aby nie naruszyć hydro.
@psychoderyna Жыл бұрын
@@ukaszbroniszewski8500 bez przesady, kółek dziurawi izolacje ale przecież to nie jest dziura jako dziura tylko wchodzi w nią kółek, jak się obawiasz w tą dziurę zanim wepchniesz kółek możesz wcisnąć masę uszczelniająca, poza tym zabezpiwczasz XPS gładka folia nie kubełkowa i wywijasz ja na mur.
@ukaszbroniszewski8500 Жыл бұрын
@@psychoderyna ok, teraz rozumię. Dziękuję bardzo Tobie za podpowiedź.
@RJ-vy4bk Жыл бұрын
Folia kubełkowa to ochrona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym. Koniec.
@fm3645 Жыл бұрын
Mechanicznym od zewnątrz, oraz kubełkami na zewnątrz. Zasada jest prosta: jeżeli brak jakiejkolwiek izolacji na ścianach to kubełkami do ściany. Jak jest hydroizolacja i XPS to kubełkami do gruntu. Tyle i aż tyle.
@dawidlunski93843 жыл бұрын
Jeśli napor m3 ziemi to okola 1 tona, która naciska na folie kubelkowa a ta wciska się swoimi kubelkami w styropian typu EPS hydro czy jakikolwiek, to nie ma możliwości aby ten styropian nie został p niszczony. Chyba że zadysujemy geowłókninę pomiędzy styropianem a EPS. Moim zdaniem folia to chwyt marketingowy.. Ja zainwestowałem w 15cm xps, opsypalem wszystko dokoloa piaskiem czyściutkim. Na pewno wyszło drożej bo cena xps będzie dwa razy więcej niż tradycyjny.. Do tego piasek zamiast ziemia zwykła z fundamentów.. Ale to ma chronić mój dom przez 30 lat może i więcej.. Uważam że warto wydać więcej, niż kombinować..
@GrupaStruktura3 жыл бұрын
Tak jak zrobiłaś to najlepsze rozwiązanie;)
@TomaszKolba2 жыл бұрын
Uważam, że folia kubełkowa to duży błąd, przemarzanie grunty to 60cm, a obłożenie na 1m fundamentu szczeliną powietrzną gdzie przy minus 20 dostaje się ,mroźne powietrze do ławy pomiędzy kubełkami daje duże straty na mostkach termicznych, lepszym rozwiązaniem jest zasypanie ziemią bez folii gdzie nie przemarza ława. Jest to rozdmuchany temat marketingowo.
@LaOrajPantalonoj9 ай бұрын
opór termiczny pustki powietrznej jest większy niż ziemi, bo nie ruchomy gaz (powietrze) jest dużo lepszym izolatorem. Wystarczy by tam wiatr nie hulał ;)
@robertkowalczyk35502 жыл бұрын
Panowie czytam komentarze i zastanawiam się kto ma rację z tą folią wypustki do środka czy na zewnątrz sam nie wiem ale pracuje na budowah i nie raz widziałem że folią była do środka wypustkami czy ona ma na celu odprowadzić wilgoć raczej nie ,bo gdy fundamenty obsypie się piaskiem i mocno zagęści to te kubełki całe witają się w styrodur nie mówiąc już o styropianie fundamentowym który jest bardziej miękki a woda o której mówicie że folia ma ją wyciągać równie dobrze może wejść między styrodur a fundamenty i co i jak ją wtedy wyciągnie także przemyślcie to i nie dajcie się zwariować na punkcie tych wszystkich technologii, wszystkie te rzeczy są do czegoś wymyślone ale nie zawsze trzeba je stosować ,jak tu kolega zauważył stare domy nie mają tych pierdół i stoją a teraz sama chemia i gdzie tu ekologia i ludzkie zdrowie
@jand63299 ай бұрын
Dokładnie kubełki mają sens ale na gołą ścianę, na styrodur tylko go niszczą i lepiej dawać na odwrót żeby miało to sens.
@mimader15004 жыл бұрын
Folie ukladamy wypustami do fundamentu gdy nie mamy go ocieplonego styrodurem, w przypadku ocieplonego fundamentu folie ukladamy wypustami na zewnatrz. Prosze doczytac.
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Witam. Dziękuję za podzielenie się opinią. Niestety ja się z nią nie zgadzam i nie muszę nic "doczytywać". Ważne jest zrozumienie zasad działania fizyki budowie a nie podpieranie się tym co się przeczytało. Jeżeli myślisz inaczej uzasadnij proszę.
@mimader15004 жыл бұрын
@@GrupaStruktura folie wymyslono w skandynawi. Ulozenie mialo glownie chronic prze uszkodzeniami mechanicznymi gdyz sa tam ciezkie tereny z mnostwem kamieni i skal. Jezeli nie mamy ocieplonych scianek styrodurem folia pelno rowniez role odprowadzania wilgoci. W przypadku scian ocieplonych to tylko ochronna pelni role a wilgoc ucieka miedzy bloczkami a styrodurem
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
Zgadzam się ze sprawą ochronną. Jak najbardziej tak! Folia może pełnić rolę odprowadzenia wody ale w przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych. Wówczas należy ją układać z warstwą geowłókniny (w tym przypadku można ją wykonać kubełkami na zewnątrz i zastosować z drenażem). Należy to przeanalizować wraz z warunkami gruntowymi panującymi dla danej działki.
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
@@krzysztofrb3986 uzasadnij...
@GrupaStruktura4 жыл бұрын
@@krzysztofrb3986 W budownictwie jest tak, że jest bardzo dużo do omówienia itp.. Gdybym miał czas z chęcią bym nagrał wiele rozwiązań jak powinno być i jak nie powinno.. niestety brak czasu na wszystko:)
@vixa6634 Жыл бұрын
Widziałeś kubełek wyjęty z ziemi tak jak mówisz? Tak h.. jest cyrkulacja kubełek jest zmiażdżony i połamany pod wpływem ciężaru Właśnie odwrotnie powinno się go kłaść wypukłym do ziemi
@robs23711 ай бұрын
Lubię Twój kanał, natomiast tu mówisz tylko pół prawdy. W doktrynerskiej wojnie o folie kubełkową mylą się fundamentaliści po obu stronach...folii. Otóż, folie NALEŻY układać tak lub inaczej, w zależności od konkretnego przypadku. Ten rysunek, którym się podpierasz jest akurat prawidłowy w tym konkretnym przypadku. Kubełki idą tam do gruntu, a funkcje szczeliny dyfuzyjnej między folią a ścianą przejmują perforacje w styropianie. Natomiast, wentylacja od strony gruntu zapewnia geowłóknina położona na kubełki. Generalnie, przy miękkich hydroizolacjach / termoizolacjach daje się je na zewnątrz. W przeciwnym razie do wewnątrz. Zobacz kiedyś jak wygląda styropian pod kubełkami skierowanymi do wewnątrz po miesiącu od zasypania wykopu. Pozdrawiam i powodzenia w prowadzeniu kanału. Dobra robota!
@GrupaStruktura11 ай бұрын
Dziekuję.
@krzysztofsztajkowski62299 ай бұрын
folia kubełkowa chroni tylko przed ciśnieniem wody z gruntu, wszelkie inne wytłumaczenia sa niepotrzebne.
@ukasz89243 жыл бұрын
Folia kubełkami do zewnątrz. Wszystkie zdjęcia które były pokazane jako błędne były w rzeczywistości prawidłowym wykonaniem foli kubelkowej
@Jadyw11 ай бұрын
Trochę się doszkolić. Producent pokazuje folię kubelkową kubełkami na zewnątrz, prawidłowo, zwłaszcza przy drenażu.
@hrabiajabol81352 жыл бұрын
Z was wszyscy są znawcy od odkręcania butelki !! Masakra ....
@GrupaStruktura2 жыл бұрын
Masz uwagi to pisz merytorycznie.. bo nic z tego nie wynika.
@hrabiajabol81352 жыл бұрын
Autor filmu, niema żadnego zawodowego wykształcenia w owym temacie i żadnej prqktyki zawodowej !!! coś tam wie, ale nie do końca. Dla zwykłego laika myślącego, 6:39 filmu pokazuje jego marginesową znajomość w temacie ! Tak jak całe jego przygotowanie .... polecam każdemu, kto zagłada na KZbin by wykonać jakąś pracę, czy też inwestycje, do kontaktu z producentem i jego zaleceniami opartymi długim pracami przez inżynierów i testowaniem materiałów jak i montażem....
@hrabiajabol81352 жыл бұрын
@@GrupaStruktura Ps. Folia na obrazku producenta jest właściwie umieszczona! ...
@GrupaStruktura2 жыл бұрын
A gdzie masz informację że jest źle ?
@hrabiajabol81352 жыл бұрын
@@GrupaStruktura zachęcam ciebie do obejrzenia swojego filmu .
@RJ-vy4bk Жыл бұрын
Następny produkt do sprzedania.
@michaf270110 ай бұрын
Dawno takich głupot nie słyszałem... I potem inwestor z majstrami się tego naogląda i już specjaliści. A ten detal producenta też zawiera błędy. Nie należy tak na oko (bez wizyty geotechnika albo geologa) opuszczać drenażu poniżej spodu ławy- spowoduje to osiadanie budynku w niekorzystnych warunkach gruntowych.