Formování klobouku - jak vyrobit hubáň

  Рет қаралды 1,843

Petr Kavan

Petr Kavan

Жыл бұрын

Troudnatec kopytovitý je druh choroše, který lze vhodným zpracováním proměnit na úžasný materiál, ze kterého se dělávaly klobouky. Z minulého videa máme potřebný materiál, takže dnes ho zformujeme do finální podoby.

Пікірлер: 27
@Slaxik
@Slaxik 2 ай бұрын
Super, dikes moc za zajimave nasmerovani. Hsem moc rad, ze stale existuji ide, kteri objevuji veci diky moderni dobe zapomenute,
@ANDREASDEUTSCH
@ANDREASDEUTSCH 5 ай бұрын
Díky za zajmavé poznatky, skvělé video.
@hedvikakuzelova9567
@hedvikakuzelova9567 10 ай бұрын
Děkuju za skvělý návod! Už mám hotový svůj první klobouk a jsem nadšená z krásy materiálu i jak houbovina při práci zvláštně voní. Choroš byl sice starší a při roztloukání se trhal, ale díry jsem pak zašila😊 Jdu hledat další choroše!😊
@PetrKavan
@PetrKavan 10 ай бұрын
Tak jsem rád že se zadařilo. Hodně zdaru!
@lenkaslnieckova4508
@lenkaslnieckova4508 Жыл бұрын
super 🤩 vyskúšam 😀
@antoninkrejcir2240
@antoninkrejcir2240 Жыл бұрын
Naprosto perfektní práce,máte můj obdiv,za Vaše videa.👍👍
@Vorgonful
@Vorgonful Жыл бұрын
Nedávno jsem našel místečko, kde takový troudnatce rostou. Už se těšim až je vyzkoušim. Díky za úžasnej návod.
@PetrKavan
@PetrKavan Жыл бұрын
Hodně zdaru přeju :-)
@davidplzak5855
@davidplzak5855 Жыл бұрын
Krásná práce
@petergajdos7599
@petergajdos7599 Жыл бұрын
Paráda :)
@brasswizard5741
@brasswizard5741 Жыл бұрын
Jupí, jde se na to! Asi před týdnem jsem byl hledat choroše, takže jdu vzít ten nejlepší a jdu tvořit. Podle mé zkušenosti jsem choroše nacházel hlavně na břízách. Velké bukové lesy tu sice v okolí nemám, ale všechny buky, které jsem našel byly moc silné a zdravé. Už se těším. Až budou výsledku, napíšu. 😃
@PetrKavan
@PetrKavan Жыл бұрын
Držím palce!
@brasswizard5741
@brasswizard5741 Жыл бұрын
Tak už mám konečně hotovo,🎉 nebylo to jednuduché, ale bavilo mě to! Jestli chceš vidět fotku, koukni na email.
@PetrKavan
@PetrKavan Жыл бұрын
@@brasswizard5741 Už jsem na něj i odpověděl :-) Dobrá práce
@Ejdy_r
@Ejdy_r Жыл бұрын
Masakeer :)
@marcelaledvinkova3249
@marcelaledvinkova3249 Жыл бұрын
Kloboučník.....další řemeslo z mnoha, který jsi ovládnul.....🤗
@44636
@44636 Жыл бұрын
hned jak jsem začal sledovat ,vyskočilo na tato varianta kzbin.infofJRpPw__5Xg (klidně to smaž ,kdyby bylo nevhodné) . Tak že, příště bude výroba slamáku ? :) Jinka fandím a děkuji za tvoji tvorbu.
@PetrKavan
@PetrKavan Жыл бұрын
Nojo, jenže v tomhle videu právě neukazují a nevysvětlují to nejdůležitější. Ve skutečnosti mám podezření, že klobouk co na konci udělali, nebyl z té houby, kterou na začátku začali zpracovávat. V Rumunsku existuje firma co prodává i ty houbové pláty, mohli si to od nich koupit.
@centrumtradicnichtechnolog188
@centrumtradicnichtechnolog188 Жыл бұрын
@@PetrKavan Máte opravdu perfektní videa k zpracování choroše a výborně udělaný postup. Ostatně i vaše další videa jsou velmi zajímavá. Je to pro mne pochvala přirovnání mého výrobku k rumunské hubce, protože ta jejich kvalita je neskutečná. Ale tady ten hubáň v našem videu je opravu od nás z Moravy (sběr Příbor - Prchalov) a je zpracován zcela tradičně v CETRAT Příbor. Výzkumu a zpracování chorošů se intenzivně věnuju od roku 2005 a prošel jsem nejen celou řadu muzeí u nás i v zahraničí, ale také archivní zprávy, staré etnologické výzkumy a dokonce se mi podařilo udělat výzkum i u posledních valašských pamětníků. Také jsem měl možnost poznat rumunské výrobky i se seznámit s touto výrobou v devadesátých letech na Ukrajině. Výstupy z výzkumů se podařilo uskutečnit nejen pomocí výstav a publikováním různých článků, ale hlavně praktickou realizací. V současné době zkoumám hlavně to, jak se tato archaická technologie etabluje v moderním světě...:) A musím říci, že za posledních deset let mám nejvíce konzultací právě na toto téma. A jsem opravdu rád, že v poslední době tato již zaniklá výroba opět alespoň částečně ožívá a vznikají mezi lidmi opravdu krásné výrobky - ať už jako rekonstrukce nebo volná až umělecká tvorba. Naše videa měla za covidové éry nahradit návštěvu naší expozice, a tak jsou spíše informační, než didaktická. Záběry jsou použity z přípravy tvorby expozice, kdy do videa byly poskládány dodatečně podle použitelnosti... Držím vám palce, přeji hodně nápadů a hlavně se těším na vaše další super videa. Václav Michalička CETRAT Příbor
@PetrKavan
@PetrKavan Жыл бұрын
@@centrumtradicnichtechnolog188 Zdravím, děkuji za reakci. No, ono bylo na youtube těžké najít jakékoli video zpracování choroše, a to vaše se neustále nabízelo, protože ukazovalo aspoň něco. A je tam velký technologický skok okolo času 3:50 - kdy se houbový plát najednou dost změní, vypadá skoro suchý, a navíc je na úplně jiné formě. Proto jsem měl podezření, že jste ten ten technologický skok vůbec neudělali, a místo toho použili nějaký úplně jiný houbový plát. Když jsem se to učil dělat vlastnoručně, právě v té přeskočené fázi jsem měl největší problémy, takže bych se tomu ani nedivil. Nicméně chápu že cílem videa nebylo vysvětlit přesně postup, a nemám důvod vám nevěřit. Takže se omlouvám pokud to vůči vám vyznělo nějak špatně.
@centrumtradicnichtechnolog188
@centrumtradicnichtechnolog188 Жыл бұрын
@@PetrKavan Určitě nevyznělo, protože naším cílem je podnítit tvořivost a nebo přilákat k nám do muzea:) Ten hubáň tvarujeme buď na kloboučnické formě, co je velmi jednoduché, protože ten tvar se dotáhne a zafixuje tou obrubou. Nebo, když neděláme krempu, tak na nějakém dřevěném kuželu.
@DejvovaVidea
@DejvovaVidea 4 ай бұрын
ta nit se jmenuje dratev
@PetrKavan
@PetrKavan 4 ай бұрын
No, jak se to vezme. Dratev byla, pokud vím, lněná nit protažená voskem. Používalo se to na šití kůže, speciálně bot. Tahle moje nit byla jen ten len, bez vosku. Takže něco jako polotovar na dratev, řekněme.
@joyflbill
@joyflbill 3 ай бұрын
@@PetrKavan Nejsem si jistý, ale snad si to dobře pamatuji, nebyla původní dratev na šití bot obalena smolou - pryskyřicí?
@PetrKavan
@PetrKavan 3 ай бұрын
​@@joyflbillByl jsem přesvědčen že voskem, můžete normálně vygooglit vosk na dratve, ale na wiki píšou že ševcovskou smolou. Řešení jsem našel tady: www.lh-shop.cz/index.php?page=shop.product_details&category_id=39&flypage=trh_flypage.tpl&product_id=317&option=com_virtuemart&Itemid=5&lang=cs&vmcchk=1&Itemid=5 "Ševcovská smola" je ve skutečnosti směs dehtu, tuku a vosku. Dává to smysl, samotná smůla by byla po ztuhnutí křehká a drolila se.
@joyflbill
@joyflbill 3 ай бұрын
@@PetrKavan Aha, to jsem nevěděl. Díky. Takže sádlo, včelí vosk a dehet = ševcovská smola.
Szalmakalap készítés
10:04
Károly Szabó
Рет қаралды 6 М.
Klobouk z kopřivy / Hat made from the nettle
6:22
Centrum tradičních technologií Příbor
Рет қаралды 5 М.
🍕Пиццерия FNAF в реальной жизни #shorts
00:41
⬅️🤔➡️
00:31
Celine Dept
Рет қаралды 46 МЛН
Tom & Jerry !! 😂😂
00:59
Tibo InShape
Рет қаралды 50 МЛН
ROCK PAPER SCISSOR! (55 MLN SUBS!) feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
065 PKL troudnatec kopytovitý
1:38
spravakrnap
Рет қаралды 161
Výroba klobouků TONAK
1:16
Tonak Nový Jičín
Рет қаралды 2,1 М.
Zapalovač z mosazné matky
1:54
Kraken - Bushcraft & Military
Рет қаралды 10 М.
Výroba mýdla z popela
16:20
Petr Kavan
Рет қаралды 411
KLOBOUK Z CHOROŠE (TROUDNATCE KOPYTOVITÉHO) / AMADOU HAT
6:49
Centrum tradičních technologií Příbor
Рет қаралды 12 М.
Hledání správného choroše - jak vyrobit hubáň
11:23
Petr Kavan
Рет қаралды 1,6 М.
PRIMITIVNÍ VÝROBA TEXTILU Z VLÁKEN KOPŘIV / Primitive Nettle Textiles
7:26
Centrum tradičních technologií Příbor
Рет қаралды 11 М.
Jaké vybavení si má pořídit začínající zálesák?
15:19
Kraken - Bushcraft & Military
Рет қаралды 87 М.
How to make a wet felt hat
1:24:11
Mike Birch
Рет қаралды 278 М.
Невероятный талант😮
0:20
Лайтшортс
Рет қаралды 1,1 МЛН
Husqvarna Toy&Husqvarna LC 140 SP@vigosworld
0:14
Vigo's world
Рет қаралды 9 МЛН