Рет қаралды 19
✅ W XIX stuleciu fortepian należał do tych przedmiotów, które cieszyły się największym zainteresowaniem na wystawach światowych oraz licznych ekspozycjach rękodzieła artystycznego w całej ówczesnej Europie. W katalogach rzeczy instrument ten „błyszczał” obok najwymyślniejszych wynalazków i zdobyczy techniki. Z kolei na coraz większych i coraz bardziej licznych estradach błyszczeli romantyczni wirtuozi, opromieniając swoim blaskiem publiczność. Jednym z nich był Ignacy Jan Paderewski, którego ślad zaprowadzi nas do warszawskiej wytwórni Kerntopfów. Przyglądając się relacji pianistów z fortepianmistrzami, obserwować będziemy rozmaite „wynalazki” w muzyce fortepianowej końca XIX wieku.
🎹 Charakterystyka instrumentu: Instrument koncertowy firmy Kerntopf i syn z roku 1894 r. Politurowany na czarno z licznymi elementami snycerskimi. Instrument posiada klawiaturę o zasięgi G-c5, wyposażony jest w mechanizm repetycyjny firmy Schwander. Młotki fortepianu oklejone filcem. Rama żeliwna o układzie krzyżowym. Według ostatnich odkryć instrument był wystawiany na Krajowej Wystawie w Lwowie w roku 1894 r. z adnotacją „wykonano dla Ignacego Jana Paderewskiego”. Wymiary fortepianu: 261 cm x 159 cm x 98 cm. Wystawy krajowe i wynalazki, fortepian w krainie niezwykłości, wybitni polscy wirtuozi i związki wirtuozów z fortepianem. Jan Kerntopf, jako uczeń Buchholtza, był kontynuatorem warszawskiej tradycji wytwórczej. Jego syn, Edward Konstanty, praktykował w kilku miastach niemieckich. Związany był także z warszawskim konserwatorium. Łączyła go wieloletnia przyjaźń z Paderewskim, którego wspierał duchowo i finansowo. W prezentowanym modelu jako jednym z pierwszych wdrożono rozszerzenie klawiatury w rejestrze basowym.
🎼 Spotkanie zostało zarejestrowane 30 listopada 2024 roku w kaliskim Komoda Club Residence, przy ul. Niecałej 6a, a poprowadzili je Marek Bracha & Michał Bruliński.
📍 Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów realizuje projekt "Fortepian polski. Sztuka - nauka - rzemiosło" dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
#KPOdlaKultury #KPO #KorzyścidlaCiebie #FunduszeUE #NextGenerationEU