Dziękuję za pańskie filmy.. dzięki nim dużo, dowiedziałem się nowych i przydatnych rzeczy
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
I o to chodzi - pozdrawiam.
@alicjajuly1884 жыл бұрын
czesc ! wrocilam z 1.05.2020 do tego spotkania . . . skarbnica wiedzy i doswiadczenia . . . thx
@jacek-cholewa3 жыл бұрын
Zenit 12XP - czasy mojej szkoły średniej :) Zrobiłem nim w tamtym czasie sporo zdjęć na wycieczkach górskich i dobrze go wspominam. Ma dla mnie pewnego rodzaju wartość sentymentalną :) Co do Pentax Spotmatic, to już w obecnych czasach miałem kilka w kolekcji i szczególnie mogę polecić Pentax Spotmatic SP F. Ma tę zaletę, że jego światłomierz będzie poprawnie działał z baterią SR44. Wielkościowo jest ona trochę za mała, ale można ją bez problemu włożyć i poprawnie mierzy światło, jeżeli oczywiście światłomierz jest sprawny. Wcześniejsze Spotmatic mają układ elektroniczny pomiaru światła, który nie będzie mierzył prawidłowo z SR44 i trzeba kupować specjalne baterie, które są odpowiednikami starych baterii rtęciowych. Co ciekawe, model SP F też był na baterie rtęciowe, ale układ pomiarowy ma na tyle wysoką tolerancję, że mierzy prawidłowo z baterią 1,55 V. Co do szkieł, to z aparatami Spotmatic można spokojnie używać wszystkiego na m42, więc nie trzeba koniecznie posiadać Takumara, choć np. SMC Takumar 50/1.4 jest kapitalnym obiektywem. Ciekawym, choć rzadkim okazem jest wersja 8-elementowa tego obiektywu. Ja używałem SP F najczęściej z Flektagonem 35/2.4 MC. Jak się trafi dobry egzemplarz Spotmatic SP F to polecam. Trzeba szukać na ebay i najlepiej z Japonii. Japończycy bardzo dbają o aparaty i jest dużo naprawdę dobrego sprzętu, choć stale drożeje.
@henrykkasprowicz9798 Жыл бұрын
Szanowny Panie. Dziękuję za film. Ukłon w stronę Pana ogromnej wiedzy fotograficznej. Miłość do fotografii umiliła mi wiele lat życia. Zgadzam się we wszystkim co Szanowny Pan mówi o fotografii. Podziwiam Jego zdjęcia. Wiele by mówić ale bardzo pięknie i wyczerpująco robią to Panskie filmy. Życzę dużo zdrowia I rewelacyjnych zdjęć. Henryk . FREDNOWY k ILAWY.
@jbll84003 жыл бұрын
Mądrego człowieka zawsze jest dobrze posłuchać :-)
@ConradGale4 жыл бұрын
Dużo przydatnej praktycznej wiedzy jak zawsze. Fotografuję bezlusterkowcem, ale używam kilku analogowych obiektywów do mojej A7 tj. Pentax 135mm f3.5, Helios 58mm f2.0 oraz sporadycznie Pentax 28mm f2.8. I powoli myślę nad jakimś aparatem analogowym, który by dodał klimatu fotografii 😊
@mieczysawfilipowicz62642 жыл бұрын
Super ciekawe gratulacje pozdrawiam serdecznie &&&
@lucyndalu3437Ай бұрын
Bardzo to wszystko ciekawe - zaraz polecę na strych i sprawdzę swojego starego zenita. Dziękuję.
@FotografiajestFajnaАй бұрын
😀😀😀
@asia66254 жыл бұрын
Zenit 12xp, moj ulubiony aparat od ponad 10 lat...
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie
@jarek77888 күн бұрын
Super film. Mam Zenita 11
@mateuszulatowski95854 жыл бұрын
Witam, będzie podobny film o średnim formacie ? Nie ma takiego filmu na KZbin.
@07seweryn5 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film u Pana, pozdrawiam :)
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@jannowak44752 жыл бұрын
Nie ma to jak fachowiec , przed chwilą kupiłem Zenit 12 xp , a to wszystko przez Pana 😁 dziękuję, mam nadzieję, że będzie służył 👍
@FotografiajestFajna2 жыл бұрын
Mam nadzieję 😀
@tenteges13533 жыл бұрын
Zenit 12xp działa cały czas, w zeszłym roku rolkę zrobiłem 👍😉
@mrmagik04234 жыл бұрын
Mam Zenita 122 i on też ma kliny na matówce i wokół nich raster. Jeszcze taka ciekawostka co do spustu, jak się go wciśnie do połowy i przekręci w jedną stronę, to blokuje się popychacz, co pozwala przymknąć przysłonę i zrobić zdjęcie samowyzwalaczem z poprawną ekspozycją, a jak się go przekręci w drugą stronę po naciśnięciu, to blokuje się otwartą migawkę np. na czasie B.
@lechwolanowski44065 жыл бұрын
Piękna kolekcja.Chętnie słucham i czekam na kolejną dawkę (dla mnie wspomnień)
Faine video, dzenkuje ...... Mialem Pionýr 6x6, Smena 8M , Zenit E, Praktica BCA + Pemtacon six, ....... dluga prerwa, Olympus OM4, Olympus E400 no i same Olympusy do disz ))))))
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Dziękuje i pozdrawiam.
@ZbyszekStefaniak8310 ай бұрын
Świetnie się ogląda Pańskie filmy Panie Pawle.
@tomaszpiwinski95064 жыл бұрын
Witam, pochlaniam pana filmy jeden po drugim👌Ma pan w planach film o Leica?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Nie mam aparatu więc film będzie poświęcony historii Leici.
@SuperQnaa2 жыл бұрын
Ten Zorki jakiś niespokojny w lewym dolnym kącie😄😄 Rwie się do pracy niecierpliwy! 😃😃 Najsłodszy ten Zorkij 😍😍
@przemysawkunach96974 жыл бұрын
Bardzo dziekuje.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Bardzo proszę 😃
@arnold123user3 жыл бұрын
Mam takiego krasnogorskiego Zenita 12XP jeszcze radzieckiego (od spodu obok loga napis po angielsku "Made in USSR") Czy na tej podstawie da się coś powiedzieć o jego pochodzeniu, albo ile ma lat? niestety nie ma żadnego numeru seryjnego. W 13:10 mówi Pan o "trzech różnych fabrykach", a potem już o tylko dwóch. Jaka była ta trzecia?
@piotr8035 жыл бұрын
Super klip. Dziekuje. Jak nazywa sie ten aparat na samym koncu - nie doslyszalem bo muzyka zagluszyla? dzieki
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Nie o tym aparacie był film więc puściłem trochę głośniej muzykę, a aparat nazywa się - WERRA. 😀 Pozdrawiam
@andrzejbulej36355 жыл бұрын
Bardzo dobry przegląd - dodałbym tylko że w Zorce pod żadnym pozorem nie można ustawiać czasów bez uprzedniego naciągnięcia migawki. Grozi to uszkodzeniem mechanizmu! Pozdrawiam!
@matnowy5 жыл бұрын
Pawle, pomocy w kwestii Pentaxa Spotmatic'a. Nastawiłem się na jego zakup, ale widzę, że są tam potrzebne jakieś "manewry" z baterią. Możesz doradzić jak Ty to rozwiązujesz? Jakiej konkretnie baterii używasz? Pozdrawiam
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Do rożnych modeli Spotmaticów są różne baterie. Do nowych przeważnie AG10 z którymi nie ma problemu, starsze aparaty były na PX625 - baterie rtęciowe o napięciu 1,35V, ja zamiast nich używam alkalicznych 625 które mają napięcie 1,5V ale ono w trakcie używania szybko spada do 1,35V i przekłamania na światłomierzu, moim zdaniem są pomijalne. Pozdrawiam
@Karolus684 жыл бұрын
Najlepszy i najdroższy Contax RTS III, nowy analog Arax (dawne Kijev, dziś Arax). Najtańszy ale bardzo dobry Lubitel 166 U.
@MrMiki27085 жыл бұрын
Czy można prosić o opis lub dobry link do "poradnika" (próbowałem coś znaleźć, ale bez skutku, znalazłem tylko opisy do klinów) jak poprawnie ostrzyć na rastrze? Mam aparat Zenit TTL i do tej pory ostrzyłem na "wyczucie" , ale nie raz się przekonałem, że ostrość mi "uciekła". Z góry dziękuję i pozdrawiam. Ps. Bardzo dobra robota z filmami, bardzo rzeczowe.
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Może brak ostrości na zdjęciu nie był spowodowany złym jego ustawieniem a na przykład zbyt długim czasem otwarcia migawki? Przyczyn może być kilka nieostrych zdjęć - właśnie przygotowuję film o tym jak ustrzec się nieostrych (poruszonych) zdjęć. Pozdrawiam
@pf-studio4 жыл бұрын
Czy mogę prosić jakiś namiar na mechaników do Pentacona six tl? Gdyż wszystko pięknie działa w moim egzemplarzu lecz na czasie 1/125 nie zamyka się druga kurtyna migawki :(
@prociu24 жыл бұрын
Starszy pan z tzw. "Czapskich" w Krakowie jest specem od six-ów. Teraz chyba serwis na Zapolskiej się znajduje.
@rzeczowoowszystkim47924 жыл бұрын
A czy według Pana warto jest kupić zenita ttl z pokrowcem i obiektywem Helios za 150 zł?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Jeśli jest w ładnym stanie i sprawny to warto.
@rzeczowoowszystkim47924 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna dziękuję za radę. Ma Pan bardzo ciekawy i profesjonalny kanał. Już poleciała subskrypcja. Pozdrawiam. :)
@ja_mcito5 жыл бұрын
kiedyś używałem Pentacon Six i tam był naciąg na 2 razy do końca, i wtedy zdjęcie
@ionz4874 жыл бұрын
Cześć, seria filmów o analogach - wspaniała (inne zresztą także :-)). Posiadam zenita 12xp i prakticę vlc2 ale szukam też jakiejś japońskiej lustrzanki na gwint m42. I tutaj moje pytanie - które firmy japońskie (ew. modele) oferują takie rozwiązanie? Dziękuję i pozdrawiam.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Jest wiele takich aparatów, np: kzbin.info/www/bejne/n4CskJ2Lpsyhpbs
@WehikuCzasuu5 жыл бұрын
A ja zadam pytanie z innej beczki w nawiązaniu do Pentacona Six .. W czym tak naprawdę średni format jest lepszy (o ile jest) od małej klatki? Chodzi mi o efekt końcowy który uzyskujemy na papierze
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Zawsze średni format był lepszy jeśli chodzi o duże powiększenia - z większego negatywu możemy uzyskać dobre, większe powiększenie. Druga zaletą średniego formatu w stosunku do pełnej klatki jest używanie obiektywów o innych ogniskowych do tych samych celów (portret - pełna klatka - 80mm, średni format - 120mm) i w związku z tym inaczej rozłożona głębia ostrości, która przekłada się na wizualnie inna plastykę zdjęcia. Mniej więcej podobna różnica jak pomiędzy pełną klatką a APS-C - czyli różnica dosyć subtelna i nie zawsze zauważalna 😀.
@piq_5 жыл бұрын
Kwestia ziarna przy dużym powiększeniu. Z małego obrazka ciężko uzyskać "plakat" bez ziarna. Z formatu 6x6 albo 6x9 zdecydowanie lepsza jakość. Pamiętam z dzieciństwa, że przy samodzielnym wywoływaniu negatywu można było wpływać na wielkość ziarna. Głównie chyba temperaturą wywoływacza ale to już prawie prehistoria i może bredzę od rzeczy :).
@Stupido915 жыл бұрын
Bardzo fajny film, tylko mam z nim jeden problem :) 4 pierwsze aparaty są super na start (może poza zenitem ale o tym zaraz), ale wg mnie pójście w średni format już wymaga doświadczenia i wprawy, a jeżeli już to ja bym raczej proponował coś dwuobiektywowego jak start czy lubitel o rolleiflexach nie wspominam bo to inna półka. Zenit, to jest problematyczna kwestia, bo o ile helios jest świetnym obiektywem w swoim przedziale cenowym, to zenity to niewdzięczne bestie które mogą zniechęcić młodego entuzjaste analogów, lubią się popsuć beż żadnego ostrzeżenia, często zrywają film i są dość mało przyjemne w obsłudze, polecił bym zamiast np, Cosine Hi Lite albo jakąś Fujice na m42. Ale kanał jest super i będę zaglądał na pewno częsciej :)
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
1. Średni format rządzi się tymi samymi zasadami co cała fotografia, przesadą jest twierdzenie, że jest trudniejszy, obsługa Sixa jest taka sama jak Praktici (film wkrótce), zresztą część mechanizmów jest ta sama. 2.Co od zrywania filmów przez Zenity to nie wiem kto i po co takie informacje puszcza w internecie - ja zrobiłem kilkaset filmów na różnych Zenitach i nigdy, żaden nie zerwał mi filmu. 3.Cosina Hi-Lite to świetna seria aparatów, moja Cosina Hi-Lite EC niestety popsuła się kilka lat temu i od tego czasu próbuję kupić następną - ani razu tego modelu który mam nie spotkałem - a moim zamiarem jest przedstawienie TANICH i POPULARNYCH aparatów na POCZĄTEK przygody z analogiem. Wybór pięciu aparatów do filmu okazał się naprawdę trudny - tych aparatów, świetnych, bardzo przyjemnych w obsłudze, którymi fajnie się fotografuje jest dużo. Wiedziałem, że mój wybór na pewno spotka się z negatywnymi opiniami wielu osób, wiedziałem, że Zenit będzie kontrowersyjny, choć myślałem, ze Zorki 4 zostanie najbardziej skrytykowany bo czemu nie Minolta Hi-matic czy Canonet które są lepsze, ale trudno - nie ma możliwości by wszyscy byli zadowoleni. 😀 Pozdrawiam. Paweł
@Stupido915 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź :) wg mnie akurat średni format jest kiepski na start, ale nie będę z Tobą dyskutował bo moje doświadczenie jest znikome przy Twoim to na pewno, to tylko moje skromne zdanie. Z Zorką nie miałem jeszcze styczności to się nie wypowiem, chociaż też dużo złego słyszałem o nich i owszem osobiście wolał bym dołożyć do tych 300, 400 złotych i kupić hi matica. Zenity, sam miałem dwa ET, T i 112 (tak mi sie wydaje, plastik fantastik) oraz bawiłem się dwoma E i nie zrobiłem wielu rolek tymi aparatami, ale myślę, że srednio 50 procent z nich się zerwało a jeden ET i 112 po prostu pewnego dnia wzięły i przestały działać, dlatego myślę, że na m42 to warto kupić cokolwiek innego z zachodu albo Japonii bo to koszt do stówki a naprawiać takich aparatów się i tak nie opłaca. Również pozdrawiam :)
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Dzisiaj fotografując analogiem robi się to dla przyjemności, podstawa to polubić swój aparat. Ja mam sentyment do Zenita bo za pierwsza pensję kupiłem Zenita TTL (prawie całą), natomiast jak mam wziąć z półki aparat i włożyć do niego film to wypada albo na Exakte, albo na Canona, albo na Ikonte. Pozdrawiam
@Stupido915 жыл бұрын
Ja też na co dzień używam Canona A1, ale planuje przeskoczyć na Nikona FA bo to mój cyfrowy system, na razie posiadam tylko EM i F65 i jestem bardzo zadowolony, szkła Nikona to poezja :)
@Mikexception4 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Ja nie moge się uważać za doświadczonego albo znawcę ale z aparatów jakie sporadycznie uzywałem największy sentyment mam do Druha - robił najgorsze zdjęcia pod słońcem a bez słonca w ogóle ne robił ale żaden nie dał mi tyle szczęścia gdy w koncu było jak w gazecie:). Potem mialem pozyczonego Contaxa D dalej chyba był w domu Start po nim Practica super TL, jakiś malutki zmotoryzowany automatyk którym posługiwała się raczej rodzinka i "skonczyłem" analogi na Olympusie IS1000 ktore jest do dziś na pólce. Moja gradacja jest taka że Practica z komisu okazała się niepraktyczna bo fałszowała naświatlenie. Start to byl cały metalowy "samograj" ale dobry tylko z światłomierzem i te 12 zdjęć też nie bardzo praktyczne Najprzyjemniejszy to był pozyczony a kupiony tez w second hand ContaxD - po prostu nieduża lustrzanka świetnie wywazona, lekko dzialająca z pomiarem swiatła - jakiś taki przyjazny, pomocny i bezawaryjny ktorego używałem do slajdów . Ale najładniesze kolorowe zdjęcia zrobił mi ręczno automatyczny Olymups 1000 lustrzanka - obiektyw 4xzoom całkowicie wbudowany z własnym dobrym fleszem i bardzo zwartą budową która ułatwia manerwy bez obawy o obiektyw czy sterczące pokrętła. Chyba odporny bo kupilem uzywanego ja go mam go ponad 20 lat i tylko ostatnio musialem wymienic baterię. .
@jachu19593 жыл бұрын
No cóż, poza tym, że film świetny, odniosę się do podanych cen. Zorkij 4 + jupiter 8, za 100 zł nic się nie kupi, no może sam korpus (zapewne migawka z problemami). Jupiter 8 w sensownym stanie to min 150 zł z gwintem m39, bagnet pentax - raczej bez 200 - 250 zł się nie obejdzie. Pentakonsix, w stanie do natychmiastowego użytku, b.często samo body - poniżej 1000 zł nie ma na co liczyć. Oczywiście ceny, które podaję, są "z dzisiaj", pod koniec 2018, mogło być jak podaje Pan Paweł. Jednak wątpię, cały czas zajmuję się "starociami", od kiedy w 1972 r dostałem Fed'a 4 - którego mam do dzisiaj. Innymi artefaktami się nie chwalę, bo nie w tym rzecz. Z drugiej strony bywa też tak, że trafiają się super okazje, trzeba być cierpliwym; ostatnio Zenita E z industar'em 50/3,5 "trafiłem" za 20 zł, a jupitera 8 za 60 zł. Mój komentarz nikogo i niczego się "nie czepia", to tylko mała aktualizacja ;) Pozdrawiam serdecznie Pana Pawła i wszystkich sympatyków kanału. Aaa, jeszcze - obiektywy z promieniotwórczymi izotopami, poza żółtym zabarwieniem (soczewek), coś jednak "zabijają". Oczywiście nie ludzi ;), ale obiektywowych grzybków w nich nie uświadczysz.
@tomaszsmietanko72603 жыл бұрын
Zgadzam się. W 2021 roku ceny aparatów analogowych bardzo poszły w górę, zapewne z powodu zainteresowania taką fotografią.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Janusz Wałaszewski@ - film jest z grudnia 2018 roku i wpisanie w komentarzu: "aktualne ceny w listopadzie 2021" to miało by nawet sens.
@maximilianworld41134 жыл бұрын
A jakie ma pan zdanie o analogowym aparacie na film typu Canon T90 .
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Jak najlepsze, jest świetny pod każdym względem, fotografowanie nim to przyjemność a wygląd - cóż - jak by nie było zaprojektowany w biurze projektowym Porsche 😀.
@dlugasdlugas2 жыл бұрын
Kupiłem już trzeciego 12 XP i żaden nie ma klinów, wszystkie raster. Jak to w końcu jest z tymi klinami?
@SuperQnaa5 жыл бұрын
Można słuchać w nieskończoność :) ps. Oooo jaki błąd popełniam: nazywałam błoną każdy film fotograficzny. PROSZĘ o film o ostatnim aparacie :)
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Dwa następne filmy o aparatach już są gotowe a Six w przygotowaniu. Pozdrawiam
@mieczysawuczak59853 жыл бұрын
Czy lampa błyskową uniwersalna ale z komputerem określoną wartością przysłony robi również pomiar światła zastanego i później uwzględnia to w sile blysku
@mieczysawfilipowicz62642 жыл бұрын
Dobre
@rexaljimire67754 жыл бұрын
Witam, a o Pan myśli o aparacie FED Zaria? Mały solidny i bardzo prosty aparacik z mocowaniem Leiki
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Zaria była uproszczoną wersją Fed 2 - bez dalmierza, nigdy nim nie fotografowałem, ale co do robienia zdjęć to aparat tak samo fajny jak Fedy.
@Lancan113 жыл бұрын
Mega ciekawe :) Zanim odkryłem ten kanał sądziłem, że fotografia analogowa zniknęła już z kretesem. Teraz wiem, że jest inaczej. Sam ma koleżankę, która robi bardzo klimatyczne zdjęcia analogami. No i powoli korci mnie, żeby spróbować i przy okazji pobawić się w małego chemika z wywoływaniem ;) Ale chciałbym się cofnąć jeszcze bardziej w czasie do aparatów mieszkowych. Jak wygląda dostępność filmów do takich modeli? Czy jest to normalny film czy może błona fotograficzna? Np. w takim Voigtlander Bessa?
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
To są błony typu 120 - nie ma problemu z dostępnością, powiedział bym nawet, że jest lepiej niż 10 lat temu 😀.
@Lancan113 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna dziękuję, panie Pawle. Mam już jeden model aparatu na oku... ;)
@DorelMormegil3 жыл бұрын
Ja sobie kupiłem EOS 300, mój pierwszy analog.
@unitrakg85304 жыл бұрын
W kwestii Zenita, lepszym wyborem byłby TTL niż 12xp. W 12xp ciężko trafić w poprawną ekspozycję, gdy do wizjera wpadnie za dużo światła (światło może zasłonić diody). W TTL jest dobrze widoczna wskazówka, która jest dokładniejsza niż diody. Najlepiej trafić model po modernizacji z przełomu 1983 i 1984 roku, gdy zunifikowano Zenita 11, TTL i 12xp dodając pozycję V na spuście migawki, przydatną przy używaniu samowyzwalacza oraz otwieranie tylnej ścianki przez pociągnięcie korbki zwijania do końca, a nie jak do tej pory otwieranie klapki rodem z Zenita E (od boku).
@ThePolishGhost6664 жыл бұрын
Co sądzi Pan o Prakticach z serii B? Niestety jest o nich dość mało w internecie, zarówno na polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych stronach. Niedawno kupiłem swój pierwszy aparat w życiu, Praktice BC1, wywołałem pierwszą rolkę filmu, jestem w trakcie drugiej i polubiłem się chyba z tym sprzętem. Może dlatego, że to mój pierwszy aparat i nie mam porównania. Jest całkiem mała, lekka, ma szeroki zakres czasów w tym 1/1000, spust migawki ulokowany w lepszym miejscu niż na przykład MTL5, tryb auto, lecz oczywiście jest też tryb w pełni manualny. Do tego ostrzenie w postaci klinów. W dodatku są całkiem tanie, na pewno tańsze od MTL5B których ceny ostatnio zaskakująco poszły w górę.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
W tej chwili stoi u mnie na biurku Praktica B200, pierwszy aparat z serii B, stoi - ponieważ będzie o nim film. Kiedyś używałem BX20 i dobrze ją wspominam, cała seria B, moim zdaniem - jest dobra, ciekawa i niedoceniana, w pewnym stopniu z powodu bagnetu, co prawda są bardzo dobre niemieckie obiektywy z bagnetem B ale niewiele po za nimi. Co do BC1 - jest to najlepszy aparat serii B, jest to poprawiona B200, która (zwłaszcza pierwsze egzemplarze) była dosyć awaryjna. Pozdrawiam
@ThePolishGhost6664 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna To imponujące, że odpowiada Pan na komentarze pod tak dawno opublikowanym filmem. To plus, że jest niedoceniana, zarówno body jak i obiektywy są w całkiem przystępnych cenach, w dodatku za około 50zł można kupić przejściówkę na M42. Nie mogę się doczekać filmiku na temat B200, również pozdrawiam.
@michuchu4 жыл бұрын
Jesli chodzi o Canona T90 to polecam poszukac na ebay i konicznie na rynku japonskim. Tam znalazlem egzemplarz w idealnym stanie za 750zl.
@robertszota12104 жыл бұрын
na ebay Japan najlepiej
@teracacao3 жыл бұрын
A który aparat półautomatyczny by Pan polecił na start? Niestety jestem jeszcze kompletnie zielona i chciałabym się z czasem wszystkiego nauczyć, a wcześniej po prostu mieć opcje robienia zdjęć. Czy pentax ME super jest ok? Pozdrawiam :)
@WstawajGramy3 жыл бұрын
Nie jestem tym Panem, ale się wypowiem! Zdecydowanie polecam zacząć przygodę mimo wszystko od manualnej, analogowej lustrzanki (np. praktica mtl5, świetny aparat). Ustawianie ostrości i ekspozycji nie jest takie ciężkie jak się wydaje! ISO na aparacie ustawiasz takie jak na opakowaniu filmu, a wbudowany światłomierz informuje Cię, czy zdjęcie będzie prześwietlone, niedoświetlone, czy w punkt. Jeśli wskazuje, że będzie prześwietlone (w praktice wskazówka na +) to należy zmniejszyć czas naświetlania (np z 1/250 na 1/500 sekundy) i sprawdzić ponownie, lub przymknąć przysłonę (np z f/4 na f/5.6). Powtarzasz proces tak długo aż aparat wskaże, że ekspozycja jest poprawna (w praktice wskaźnik po środku). Potem możesz zacząć eksperymentować z przysłoną (czym bardziej otwarta, czyli czym mniejsza liczba, tym bardziej rozmyte będzie tło), oraz z czasami naświetlania (krótsze czasy lepiej zatrzymują ruch, dłuższe pozwalają rozmyć obiekty w ruchu), lub nawet z celowym prześwietlaniem lub niedoświetlaniem zdjęć. Samo ostrzenie również jest proste - w przypadku praktiki wystarczy zrównać ze sobą obraz w dwóch połówkach kółka. Być może na początek wydaje się to być dużo informacji, ale uwierz mi, jak chwycisz aparat to już po chwili zrozumiesz o co chodzi, a po paru przestrzelonych rolkach filmu będziesz ustawiała wszystko intuicyjnie! Dlaczego tak się rozpisuję o aparatach w pełni manualnych? Bo to najlepszy sposób na naukę fotografii! Tak naprawdę operujesz tylko 4 zmiennymi: Czułość (ISO), Przysłona, czas naświetlania oraz ostrość, a to są podstawy fotografii zarówno analogowej jak i cyfrowej. Tak jak też widzisz polecam praktice mtl5 - bo jest niedroga, dobrze wykonana i daje szersze możliwości niż np. taki zenit. Stąd już będziesz mogła z łatwością skakać zarówno w stronę kompaktów, jak i np. aparatów średnioformatowych. Powodzenia!
@teracacao3 жыл бұрын
@@WstawajGramy dziękuje bardzo za odpowiedź :) a ma Pan jakieś zdanie na temat minolty XD 5?
@WstawajGramy3 жыл бұрын
@@teracacao nigdy z nią nie miałem styczności więc ciężko mi na jej temat cokolwiek powiedzieć :/
@stanisawkozdurkiewicz3463 жыл бұрын
Gorąco polecam PEXTAX , ale model profesjonalny MX. Nie LX, gdyż te, które są na rynku, są albo bardzo drogie, albo mocno zużyte. Natomiast MX, jeżeli się trafi w dobrym stanie, jest na pewno godny polecenia. Mój kupiłem nowy ponad 40 lat temu i do dzisiaj jest w perfekcyjnym stanie. Jest mały, poręczny i stosunkowo lekki. Ma bardzo dokładny i odporny na wstrząsy światłomierz i bardzo jasny i duży wizjer. Nigdy nie sprawiał kłopotu przy pracy z filmem odwracalnym, a wiadomo, że przezrocza stawiają najwyższe wymagania. Może pracować również bez baterii. Do tego typu bagnetu jest bardzo dużo dobrych obiektywów, nie tylko firmy PENTAX.
@namesurename-fotografiaana31685 жыл бұрын
BRAWO!
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Dzięki
@anotsu918 ай бұрын
Czy po tylu latach i zmianie cen tych aparatów na ogłoszeniach, nadal polecałby Pan te aparaty czy dziś sytuacja wyglądała by kompletnie inaczej ? Pozdrawiam
@FotografiajestFajna8 ай бұрын
Musiał bym obejrzeć co aktualnie jest w sprzedaży - ale Zenit z Heliosem na początek to bardzo dobra sprawa, Helios ma ładną plastykę a po nauce fotografowania na Zenicie to każdy japoński aparat to sama przyjemność w obsłudze :)
@anotsu918 ай бұрын
@@FotografiajestFajna W sumie ma Pan rację. Zenit na początek to dosyć tanie wejście w fotografię, żeby sprawdzić czy to jest to co chce się robić dalej i rozwijać się w tym temacie ;) Pozdrawiam.
@marcindorodzinski94454 жыл бұрын
Ja mam problem ze spotmatic taki, że w moim egzemplarzu światłomierz sam nie odskakuje po jednym zdjęciu. Czasami po 6 mu się zdarza wrócić na miejsce. Oddawać do serwisu? A może da się to jakoś łatwo zrobić samemu w domu
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Trudno powiedzieć - nieodskakiwanie światłomierza jest częstą awarią a popychanie go na siłę do góry powoduje poluzowanie mechanizmu i niezbędną naprawę. Nie rozbierałem tego aparatu więc nie odpowiem czy da się to łatwo naprawić.
@nexusparadigm40623 жыл бұрын
Pańskie flmy są fajne tylko straszne echo w zamkniętym pokoju. Niech pan otwiera drzwi albo nagrywa przed domem albo w dużym pomieszczeniu z meblami bo w pustych ścianach duże echo.
@verchix89754 жыл бұрын
Proszę pana! Mam pytanie! Niedawno kupilem zenita 12xp i w wizjerze ani na matówce nie ma klinów! Czy były wersje zenita 12xp bez klinów?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Były takie wersje.
@verchix89754 жыл бұрын
To dobrze juz zaczynalem sie martwoc
@maciejbonk11134 жыл бұрын
Mam MTL 50 i ma adapter na 4 baterie LR44, a więc bardzo popularne.
@DayManDmN4 жыл бұрын
Czy moze Pan powiedziec cos na temat aparatu Contax E? Moj znajomy taki znalazl i jest chetny mi go sprzedac wlasnie za 100 zloty :)
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Przyjemny aparat w obsłudze, szkoda trochę, że zaprzestali rozwoju tego modelu a skupili się wyłącznie na Praktice. Za 100 zł to warto kupić, nawet jeśli światłomierz nie działa to aparat fajny.
@DayManDmN4 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna dziekuje za odpowiedz. Widze, ze obiektyw z gwintem M42 wiec bedzie pasowac rowniez do Zenita TTL :) pozdrawiam
@arkadiuszsikora64635 жыл бұрын
Czy są jeszcze jakieś aparaty analogowe, które by Pan polecił?
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Jest jeszcze wiele świetnych manualnych aparatów, ale są droższe a przede wszystkim mają swoje systemy mocowania obiektywów co znacznie zmniejsza możliwości rozbudowy systemu i zwiększa cenę. Ogólnie uważam, że jest mało aparatów manualnych których bym nie polecił, ale też uważam, że czym prostszy aparat tym lepszy, bo po co mi teraz w analogowym aparacie różne tryby pomiaru światła, programy automatyczne czy półautomatyczne?
@cokryjewnetrze10203 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Mam aparat Sony alpha dslr 200 Af i chciałbym kupić jakąś Minolte czy warto kupić Minolte 700si? bo szkła będą pasować prawda?Czy warto?
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
@@cokryjewnetrze1020 Obiektywy z Minolty do Sony będą pasować wszystkie ale z Sony do Minolty to tylko te "pełnoklatkowe"
@cokryjewnetrze10203 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna interesuje mnie model 700si Minolta czy w tym modelu mogę ręcznie ustawiać przysłone, jak w mojej alpha 200? Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję
@nhart-cm4xc5 жыл бұрын
Fajnym aparatem jest też Olympus OM10, ale ciężko go kupić. Kilka lat temu chodziły po 100-150 zł z obiektywem. Miałem Zorke 4(super aparat) i Zenita XP tóry żle naświetlał.
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Jeśli chodzi o Olympusy z serii OM to fotografowałem OM-3, ale marzyłem o OM-3Ti ale to nie ten zakres cenowy aparatów, to jak porównywanie Fiata 125p do Mercedesa klasy S.
@karolk.62395 жыл бұрын
OM10 można kupić za niewielkie pieniądze na ebayu. Mam 3 ; ) jak chcezs jednego Ci sprzedam :D
@Pepe14full7 ай бұрын
Uwielbiam wasze oba kanały i aparatach, ale tutaj niestety dziwek coś nie współpracuje. Może odświeżyć film? I na kanał analogowy dać?
@klubmaoobrazkowcow24705 жыл бұрын
Moim ulubionym aparatem na film jest Fujica Half frame dlatego mam 72 klatki 😰 Pozdrawiam
@maciejtomkiewicz67333 жыл бұрын
W Zorce 4 najbardziej irytujące było, że czas naświetlania trzeba było wybrać PRZED naciągnięciem migawki. Z tego powodu mnóstwo ciekawych ujęć z wycieczek szkolnych uciekło, jak spłoszone zające. Zenit 12XP... Aparat, którym broniłeś się przed napastnikiem (okręcając nad głową na rzemieniu: „No podejdź pan...!”) i po udanym trafieniu w łeb spokojnie używałeś do sporządzenia dokumentacji wyniku odparcia ataku ;). Zakres czasów to niestety totalna porażka. Kaganiec. Practic i Pentax’ów w ręku nie miałem. Pentacon Six. Aparat typowo studyjny. Popełniłem z jego użyciem serię portretów w wojsku. Zdjęcia z przeznaczeniem do legitymacji, odbitki stykowe. Wyszły na tyle ładnie, że większość osób fotografowanyc zamówiła powiększenia „na pamiątkę dla rodziny”. Z Sonnarem 180mm to była bajka. Przez sentyment do mojej osobistej listy aparatów poziomu entry-level dopisałbym Smienę 8M, Lomo LCA (mint condition prosto z pudełka widziałem nawet na Ebay’u za €200 🤣🤣🤣) i Lubitiela 166.
@furch78833 жыл бұрын
NIE PRAWDA!!! WERA JEST PIĘKNA!!!:)
@towarzysztse-g72555 жыл бұрын
Czy mógłbyś wymienić fabryki produkujące Heliosa 44?
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Produkcja, a początkowo składanie z niemieckich części obiektywu, na początku zwanego Biotar Krasnogorski ( БиоТар Красногорский) rozpoczęto w 1958 roku w Krasnogorsku pod Moskwą, później produkowano Heliosa 44 w Mińsku i zbudowanej specjalnie do produkcji Heliosa 44-2 fabryce zwanej Jupiter w miejscowości której nazwy nie mogę zapamiętać, łatwo poznać miejsce produkcji po znakach/logach fabryk umieszczonych na obiektywach. Kiedyś liczyłem ile modeli i odmian Heliosa 44 powstało i wyszło mi tego ponad 30. Mam w planie film o tym obiektywie w ramach serii Historia Fotografii. Pozdrawiam
@towarzysztse-g72555 жыл бұрын
Dziękuję za szczegółową odp. Składa się, że mam 3 Zenity (E, TTL, 12xp) i mam obiektyw ze wszystkich trzech fabryk. Wiem, że zakłady Jupitera były w Prypeci, w Czarnobylu, ale nie wiem czy to tam. :-) Pozdrawiam. P.S. Odcinek o obiektywach bardzo by mi się przydał.
@towarzysztse-g72555 жыл бұрын
O, wpisałem БиоТар Красногорский i znalazłem to: radojuva.com/2015/04/gelios-44-helios/
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Dzięki, ogrom wiedzy o Heliosie 44 i innych obiektywach. Wielkie dzięki za link. Pozdrawiam
@towarzysztse-g72555 жыл бұрын
Wzajemnie :-)
@Acid1K054 жыл бұрын
praktica mtl5b + fajne szkło i jest frajda
@robetkot84094 жыл бұрын
najgożej z bateria troche trudno zakłada się zamienik
@ciachozonci1644 жыл бұрын
Chętnie bym kupił kilka takich aparatów, niestety są tylko używane modele dostępne, a nie mogę z pewnych względów używać sprzętu z drugiej ręki. Miałem kilka znakomitych aparatów, musialem je sprzedać, a nowych analogów dobrej lub średniej klasy nie ma...
@watchbreaker17062 жыл бұрын
Trzeba zmienić względy.
@Karolus684 жыл бұрын
Można by do tego dodać jakiś model Mamiya lub Rolleiflex
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Na początek przygody z fotografią to raczej proponuje tańsze aparaty, później będzie można zmieniać na lepsze 😀.
@PawelAudioVintage4 жыл бұрын
A co jesli mam Canona EOS 30 ? Czy on może być?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Canon EOS 30 to świetny aparat, sam długo fotografowałem EOS-em 50, nadal (czasem) fotografuję EOS-em 33 😀.
@peper505 жыл бұрын
Gdzie Canon AE1 Program?
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Canona AE1-P darze wielkim sentymentem ale jego sposób informowania o ekspozycji za pomocą wyświetlenia zalecanej przysłony jest niewygodny i moim zdaniem nie najlepszy do nauki fotografii, oraz... musiałem wybrać 5 (słownie: pięć) z setek świetnych, analogowych aparatów których lista, moja lista najlepszych aparatów, jest bardzo długa. Pozdrawiam. Ps. Film o AE1-P mam w planie.
@peper505 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Dzięki AE1P zakochałem się w fotografii analogowej B&W. Czy ja wiem czy niewygodny? Trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu i zrozumieć trójkąt ekspozycji. A prawda jest taka, że wyświetlane ustawienia to jedynie podpowiedzi odnośnie przysłony. Czekam z niecierpliwością na film o AE1-P bo to wspaniały sprzęt o którym warto chociaż wspomnieć. Mam nadzieję, że fotografia analogowa nigdy nie umrze. Pozdrawiam serdecznie.
@wuhazet4 жыл бұрын
8:14 nie wszystko, no chyba ze przegapiłem... zakres czasów...?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
... chyba przegapiłem - zbyt oczywiste 😀.
@sza25623 жыл бұрын
Wlasnie zakupilem Minolta x700, nie moge sie doczekac kuriera.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Piękny aparat :)
@Karayeee2 жыл бұрын
Ja właśnie mam Zenita 12xp bez klinów :((
@karola_ro59308 ай бұрын
Najlepszy aparat na początek to ten co jest w szafie członka rodziny i da się go tanio naprawić/wyczyścić
@piq_5 жыл бұрын
Się łezka zakręciła...
@mediamanpost5 жыл бұрын
ta muzyka na koniec zagłuszyła co za aparatem teraz pstrykasz na kliszy...
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Wiem, aparat o którym mówiłem to Werra. Pozrdrawiam
@usciwierz4 жыл бұрын
Nie radzę kupować Zenita E. Często po przewinięciu 10-15 klatek filmu RWAŁ PERFORACJĘ. Była to często występująca wada tego modelu.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Żaden z trzech używanych prze ze mnie egzemplarzy Zenita E nie rwie filmu.
@usciwierz4 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Filmy rwał Zenit z serii E. Wiem co mówię, bo miałem taki i rwał perforację na 13 -15 klatce. Było to pod koniec lat 60-tych XX w. Naprawy gwarancyjne nie pomogły. Aparat poszedł na złom.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
@@usciwierz Ja Ci wierzę ale moje trzy nie rwały - więc nie wszystkie rwą, a jeśli to policzyć to 75% Zenitów E nie rwie filmów.
@usciwierz4 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Mówimy o Zenicie serii E. Jeśli nawet 75 % Zenitów tego modelu, nie ma tej usterki, to i tak te przybliżone 25 %, dyskwalifikuje całą serię Zenitów E.
@butlaoctu44644 жыл бұрын
Czemu pan ma taki problem z automatyką w aparatach? W sensie naprawdę pan tak bardzo lubi ręcznie przewijać film że panu automatyczne przewijanie szczęście z robienia zdjęć zabiera? Jak ja robię zdjęcia moim nikonem n65 to jakoś automatyczne przewijanie i zwijanie filmu mi nie przeszkadza ale nie wiem może to ja jestem jakiś dziwny.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Raczej to ja jestem dziwny bo wole manualne aparaty 😀 - ale wszystko według upodobań. Pozdrawiam
@Mikexception4 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Zgadzam się że nic tak nie cieszy jak sukces w działaniu na własną rękę. Aż mnie korci pokęcić pokrętłem przy obserwacji okienka i zeby to nie były piksele. Ale przyznam że nie przekonuje mnie gdy pan ostrzega przed "wypsnięciem się" dźwigni spod palca w raczej drogim aparacie jednocześnie uznanym za jeden z najlepszych. To juz wolę manualny system z Druha:).
@towarzysztse-g72555 жыл бұрын
Ja mam 12XP bez klinów.
@FotografiajestFajna5 жыл бұрын
Produkowane były modele przejściowe składane często z podzespołów z poprzedniego modelu, lub co też występuje, różne modernizacje lub zamiany części w aparatach używanych, dzisiaj historie i drogi życiowe większości egzemplarzy są nie do ustalenia. Pozdrawiam
@jack-markdyngosz74602 жыл бұрын
zenit 122 ma klin i trzy diody
@FotografiajestFajna2 жыл бұрын
To zależy od egzemplarza: kzbin.info/www/bejne/lZq8ppx-i756ack
@jack-markdyngosz74602 жыл бұрын
No ja od 18 roku życia mam 122 z trzema diodami i dlatego kupiłem ten model zamiast XP. Po za ty w tym czasie miał jak na nasze warunki nowoczesny wygląd 😁. Nie widziałem, że są modele z dwiema diodami.
@krystiank42133 жыл бұрын
Szanuję p. Pawła Horążego i jego wiedzę lecz absolutnie nie rozumiem wyboru aparatów dla początkującego. Z całej piątki jedynie 2 są solidne i godne uwagi - Praktica i Pentax, które są jednocześnie bardzo do siebie podobne. Nie rozumiem dlaczego aż 3 aparaty są na M42. Zorki nie znam, ale Zenit i Pentacon Six skutecznie mogą zniechęcić do robienia zdjęć analogiem.
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Bo Zenit jest najtańszą lustrzanką, Six jest dobry i tani a Zorki tani i bardzo dobry.
@avasgoridze8490 Жыл бұрын
@@FotografiajestFajna hm... Kryterium ceny przy wyborze aparatu analogowego jest ważny ale nie kluczowy. Jeżeli ktoś rzeczywiście chce robić poważne fotografie analogowe to koszty ciemni chemii i koreksa I tak niskie nie będą. Skoro jednak ktoś wyda już te pieniądze to powinien mieć puszkę odpowiedniej jakości. Miałem wszystkie wymienione przez Pana aparaty i jedynie pentax gwarantuje przyjemność fotografowania. Sowieckie korpusy to typowe gniotsa nie łamniocsa. Zacinają się i rwą klisze. A przecież jak pisałem jest całe mnóstwo japońskich puszek z lat 70 systemu Nikon Canon czy Minolta. A dla bardziej wymagających Leica R czy Contax. A z szerokiego obrazka lepiej dodać parę groszy do Pentaxa 67 Mamiyii RB67 Broniki lub innych jak np mojej ulubionej mamiyi c330 lub dtoższej legendarnej c3
@robertszota12104 жыл бұрын
jesli chodzi o Praktice to czy nie lepiej dla poczatkujacych zwykla Praktica L , L2 ? bez swiatlomierza prosty aparat pluis swiatlomierz zewnetrzny ? lepiej naucza sie jak postepowac ze swiatlem i parametrami. tak jak my uczylismy sie przed laty klasycznej fotografii bez elektromniki ? jasne ze moznz na manualach jechac . na kursach fotografii u mnie w Kanadzie w high school czy prywatnych zajecie na poczatek aparaty analogowe, swiatlomierz zewnetrzny do tego B&W film. zaczynamy od klasyka . oczywiscie potem samodzielne wywolanie filmu i odbitki najpierw stykowe potem powiekszalnik. co ciekawe zajecia z fotografi w prawie kazdym liceum dla chetnych. ( panie Pawle czemu by takich zajec nie robic w polskich liceach czy nawet podstawowkach by ukazac ze fotografia to cos duzo piekniejszego niz zdjecia telefonem ?) sam prowadze korepetycje bo w PRL duzo sie zajmowalem amatorsko fotografia plus jako chemik w ciemni robilem mase roznych niestandardowych kapieli np ultra drobnozierniste wywolywanie filmu czy tonowanie odbitek czarmnobialych . Pan powinien zostac zatrudniony w MEN by fotografie promowac w szkolach bo mlodziez dzis w Polsce potrzebuje oddechu od szalenstwa telefonow komorkowych. pozdrawiam z Kanady .
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Dorota w ubiegłym roku prowadziła serie zajęć w szkołach podstawowych o fotografii przyrodniczej, ale finansowane to było z funduszy pozaszkolnych. Co do aparatu do nauki, to po przemyśleniu - aparat bez światłomierza, zewnętrzny światłomierz, przeniesienie parametrów ze wskazań światłomierza na aparat - to bardzo dobry sposób zwrócenia uwagi na czas i przysłonę, ich współzależności oraz utrwalenie myślenia o ekspozycji - naprawdę świetny pomysł. Zrobię film o takim sposobie nauki fotografii 😀. Pozdrawiam serdecznie.
@pawenowak4676Ай бұрын
Fajnie… trochę pan się rozjeżdża 😛amatorskie bo nie są wyeksploatowane, a tu nagle pentacom six!!!!??
@FotografiajestFajnaАй бұрын
Profesjonalny to jest Hasselblad czy Kiev 88 😀
@brunon46403 жыл бұрын
31:10 chyba 50 złotych
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Z obiektywem to się za 50 zł nie da kopić.
@brunon46403 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna można trafić na bazarku za tyle z obiektywem, ciężej niż jescze 2-3 lata temu, ale jeszce się trafia
@Dr_Pessimisto3 жыл бұрын
W tytule zabrakło "dla początkujących"...
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
W sumie słuszna uwaga - poprawiłem tytuł.
@Dr_Pessimisto3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Szacuneczek :)
@wlodluka38673 жыл бұрын
Koleś - znowu "dupcys fleki ..." M42 po raz pierwszy został użyty przez wschodnioniemieckie marki VEB Zeiss Ikon w Contax S z 1949 roku i KW w Praktice z tego samego roku. Dokształć się niedokształciuchu ...
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Te, Dupcyś - na Wikipedii to nawet trole potrafią to znaleźć - a wiesz coś więcej? Podziel się wiedzą z nami niedokształciuchami.
@wlodluka38673 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Koleś - skoro tak łatwo sprawdzić w wiki to sprawdż sam nim zaczniesz :Dupcyć Fleki: A Dupcuś tożeś jest sam NIEUMIAŁKU A moją wiedzą nie będę się dzielił z NIEDOKSZTAŁCUCHAMI - bo i tak z tego nic ne zdołają pojąć - Patrz Koleś Dupcyś - co to nie ma pojęcia o czym pierdzieli ale "Dupcy fleki" z przekonaniem i nieumiałki pieją z zachwytu ... :-P
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
@@wlodluka3867 Te, Dupcyś - nie masz się czym dzielić, tylko trolować potrafisz, nawet się nie podpiszesz bo się wstydzisz.
@Apacz9604 жыл бұрын
Wszystkie te modele przerobiłem a na Pentaconie zdawałem egzamin czeladniczy. Piękne czasy. Badziewna fotografia cyfrowa zabiła zawód fotografa. Teraz każdy leszcz srajfonem fotki robi :(
@aleksanderwencel34624 жыл бұрын
Ma Pan Racje wygodne ale bez duszy i serca
@jankowalski81883 жыл бұрын
Przepraszam, że popsuję atmosferę, ale w dzisiejszych czasach robienie zdjęć zenitem, zorką, czy czymś podobnym, to absurd. No chyba, że nie chodzi o robienie zdjęć, lecz o tak zwane hipsterstwo. Jeśli tak, to szacun. Rozumiem i nie mam za złe. Jeśli jednak chodzi o robienie zdjęć, to kupcie sobie raczej dowolą lustrzankę autofocus z lat 90-tych XX wieku plus obiektyw 50 mm -- całość kosztuje około 500.- zł. To będzie zestaw, który - w odróżnieniu od rosyjskich klasyków - będzie trzymał czasy, dobrze mierzył światło, nie będzie rwał filmu. Jednym słowem, nie będzie przeszkadzał w robieniu zdjęć. Wiem co mówie. Jestem stary i w latach 80-tych XX wieku robiłem zdjęcia rosyjskim kijevem (35 oraz 6x6), zenitem a także innymi wynalazkami. W latach 90-tych przesiadłem się na minoltę AF (ale mógłby to być to dowolny inny sensowny system) i to był skok jakościowy. Nie męczcie się z tym klasycznym badziewiem. Rozumiem nostalgię redaktora. Sam mam podobne uczucia, gdy skanuję porysowane klisze z mojego kijeva 4, ale nikomu nie polecam tych frustracji.
@koltunisko2 жыл бұрын
Nie można odmówić racji ale idąc tym tropem to można kupić lustrzankę cyfrową za 500 pln kupisz starą alfę albo pentaxa a nawet nikona i nie szarpiesz się z kliszą. Tylko czy o to chodzi?
@avasgoridze8490 Жыл бұрын
Popieram zdanie o starych sowieckich sprzętach. Szkoda czasu. Jeżeli ktoś chce pobawić się w analogową fotografię i szuka prostego i niezawodnego manuala z dobrym pomiarem światła to super propozycją jest np Nikon fm2n. Za 500 zlotych korpus z czasami migawki do jednej 8000s i synchronizacją lampy błyskowej jedna 250s. Szkła Nikona i sowieckie np kalejnar 100/2,5. Wymiata. Tylko uwaga. Sowieckie muszą być przerobione na bagnet AI.
@piopiopio5268 Жыл бұрын
Niestety nie moge sie zgodzic ze wszystkie Heliosy 44 produkowane w trzech fabrykach sa identyczne i ostre... Te produkowane w KMZ sa rzeczywiscie swietne, pozniej produkowane w BELOMO sa troszke gorsze i te z VALDAI sa stosunkowo najgorsze, o wiele gorsza jakosc wykonania i ostrosc. Mam nadzieje ze napisalem jakis glupot... 🤐
@hs82832 жыл бұрын
Przygotuj Sie zawsze do wykladania swoich teorii Na temat Fotografie. Bo rwoje wyklady pasuja do ucznia pierwszej klasy Szkoly Podstawowei.
@FotografiajestFajna2 жыл бұрын
Sądząc po Twoim wpisie to mój "wykład" jest i tak jeszcze na wyrost 😀.
@anymagic65764 жыл бұрын
12xp? Dobry do samoobrony, ew do zniszczenia czołgu itp ale sam aparat to totalna tragedia pod kazdym wzgledem. Ciezki, straszny sposob pomiaru swiatla, zawodny. Przesiadlem sie na analogowa minolte i to byla roznica jak ziemia a niebo. Za darmo bym xp12 nie chcial.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
A ludzie potrafili tym aparatem robić bardzo dobre zdjęcia - dziwne 😁.
@aleksanderwencel34624 жыл бұрын
Ale ma dusze a minolta nie
@Karolus684 жыл бұрын
Wąsy były hitem za PRL-u. Nie dziś, poza tym dobre filmy na tym kanale.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Wąsy zacząłem nosić w 1984 roku - czyli dokładnie za PRL i tak zostało 😀.
@Adam_Adamsky3 жыл бұрын
Widać, że Drogi Autor latami zajmował się fotografią, ale statyczną i bezdźwięczną - dźwięk tego nagrania po prostu leży i wyje... (a właściwie to prawie nic nie słychać poza pogłosem, który dudni, jak w studni) 🤣
@wwiertus3 жыл бұрын
5 najlepszych aparatów na film ? I w tym zestawieniu nie ma nikona F4 ani F3??? Nie ma Canona A1 ani F1n?? Nie ma Leici M3???? Nie ma Hasselblada 500? Nie ma Roleflexa??? A zamiast tego jest zorki 4 i Zenit? Tak ten zenit co mu sie mechanika rozjezdza bo nawet srobek nie ma w nim samokontrujacych? ten zenit co mu sie co chwila zrywa prowadzenie migawki? ten Zenit ktorego wizjer nie pokazuje 100% kadru? i ktorego pryzmac ciemnieje na srodku bo tasma klejaca na nim zastosowana sie biodegraduje? Ten zenit co nie ma dlugich czasow? Co to za zestawienie w ogole jest? czego zestawienie? Postawic dowolnego zenita kolo dowolnej Praktici i od razu widac ze Zenit to masowa jest, smietnik, namiastka aparatu. Migawka skowpiowana z Leici ale materialowo oczywiscie gorsza. Patent z 1917 produkowany masowo w Leice 1 od 1925. w Zenicie przetrwal bez zmian przynajmniej do konca stulecia. Zreszta w Zorce 4 pokazywanej tutaj to ten sam mechanizm z dodanymi juz czasami dlugimi. Zenit to jeden z najgorszych technicznie, technologicznie zacofany i mechanicznie toporny aparat na swiecie. Jak mozna pominac w zestawieniu Leice Canona Nikona Hasselblada Rolleflex, to ja nie pojmuje. Wezcie ludzie do reki byle jakiego canona i zenita. A od razu zobaczycie jaka dzieli je przepasc
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Tytuł filmu: 5 najlepszych aparatów NA POCZĄTEK PRZYGODY Z FILMEM - film dla początkujących a ty bredzisz o F4, Leicach i Hasselbladach 😂😂😂