Witam serdecznie😁 jest Pan głównym dostawca informacji fotograficznej dla mnie.. Super pan tłumaczy, doradza.. Pozdrawiam Serdecznie
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
😀😀😀
@PrzyTymJestOk4 жыл бұрын
Panie Pawle, świetny materiał! Rzucam propozycje na nowy film: "Jak organizować/katalogiwać zdjęcia żeby nie dostać szalu i ich nie stracić". Pozdrawiam :D
@grzegorzperzyna83794 жыл бұрын
Koniecznie.
@GabrielOzga4 жыл бұрын
Dopisuję się do prośby o film o katalogowaniu zdjęć :)
@KAMILStormsWeather4 жыл бұрын
swietny pomysł!
@kazmirzbudowlaniec31874 жыл бұрын
Dołączam się do prośby
@RM-qp9tt4 жыл бұрын
Trzymamy za słowo i czekamy na film o histogramie.
@krzyr56824 жыл бұрын
Panie Pawle, dzięki Pana opowieściom "Fotografia jest fajna" przez cały rok
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Dzięki 😀
@xylometazolin884 жыл бұрын
Jak jest ciepło i jest wiatr to jest zimno Świetne praktyczne wskazówki :)
@danywesly44194 жыл бұрын
Witam Panie Pawle. Z Pana to człowiek instytucja. Maratony, fotografia. Ma Pan rację nie ma złej pogody tylko źle ubranie. Doświadczenie życiowe przez Pana przemawia. Właśnie myślałem o plenerze zimowym w weekend jak pogoda dozwoli bo ma deszcz padać. W Szwajcarii jest co fotografować tylko muszę się nauczyć jak to umiejętnie przedstawić. Pozdrawiam i dziękuję za wiedzę.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Nie byłem w Szwajcarii ale widziałem zdjęcia - możliwości fotograficzne są bardzo duże, tylko zazdrościć 😀
@Koberekk4 жыл бұрын
Ale świetnie trafiłem, bez zabufania i prosto wyjaśnione, pod wielkim wrażeniem jestem. Pozdrawiam
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam 😀
@7piotrek34 жыл бұрын
Dziękuję Panie Pawle. Jak zawsze bardzo wartościowy materiał. W Angli o śnieg trudno jest, ale przy wietrze i 3 stopniach to ręce same odpadają.
@7piotrek34 жыл бұрын
@Theodor the Cat. Wiesz ze czasami jednak jest bezwietrznie. I wtedy mamy smog w Londynie. 🤔
@jerzys1924 жыл бұрын
Super odcinek, kawka weszła aż miło, zamiast cukru Pana film 🙂
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@andrzejbulej36354 жыл бұрын
Bardzo dobry (jak zawsze) materiał. Wiele cennych rad. W przeszłości wielu moich kolegów porysowało obiektywy wycierając je z nagromadzonej na soczewce pary wodnej zaraz po przyjściu do ciepłego mieszkania. Pozdrawiam serdecznie!
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Pozdrawiam 😀
@marekmax35134 жыл бұрын
Witam "Nie można robić dużo zdjęć bo potem trzeba przeglądać i wyrzucać..." Haha zgadzam się i rozumiem 😀 Pozdrawiam serdecznie
@lionelleyko3 жыл бұрын
Oglądam wszystkie filmy po kolei. Super Panie Pawle :) Świetny humor, naturalność oraz ogromna wiedza! Dziękuję :D
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Miło mi i pozdrawiam 😀
@sav22364 жыл бұрын
Panie Pawle ,wielki plus za naturalne zachowanie! Popełnia Pan drobne błędy przed kamerą ale one tylko dodają uroku. Materiał filmowy świetnie się ogląda, jest niesamowicie pożyteczny. Dziękuję. Życzę sił i wytrwałości w Nowym Roku.
@krzysztoffurmaga79024 жыл бұрын
Fajny film, również po powrocie ze zdjęć w zimne dni aparat zostawiam w torbie do ogrzania. Nie ma co ryzykować, zaparowania wewnątrz puszki czy obiektywu.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Dzięki 😀 i pozdrawiam
@wojciech_c4 жыл бұрын
Zima jest do spania, lato do opalania, wiosna jest radosna a na jesień napchaj kieszeń, bo przyjdzie zima i dochodów ni ma. Radosna twórczość po kawie z rana czyli godzina 19.10 czasu lokalnego. Aż ci Paweł "zazdroszczę" zimy, u mnie na wsi zima śniegowa zjawiskiem masowym nie jest. A była, jeszcze 20 - 25 lat temu była. i komu to przeszkadzało. Pozdrawiam. P.S. Są kalesonki, są kalesonki - to cytata z Abelarda, chyba tu pasuje.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Nigdy nie lubiłem kalesonów i jak tylko wyrwałem się z domu, czyli jak miałem siedemnaście lat to już ich więcej nie założyłem, wolałem marznąć, ale jak zimą w górach przymarzłem, to odkryłem wtedy (w sklepie w Zakopanem) coś jak rajtuzy i zamieniłem je dopiero kilka lat temu na spodnie biegowe które są super 😀.
@patrykmarciniak84514 жыл бұрын
Fajny i ciekawy odcinek :). Wczoraj dzień wolny od pracy i wykorzystałem go do wyjścia w teren z aparatem. Udało się zdobyć sporo zdjęć dzików w śniegu do mojego kalendarza na przyszły rok :). Pozdrawiam ! :)
@franki-em4 жыл бұрын
Super, lubie pana filmy , są ciekawe
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Dzięki 😀
@agnieszkabuksinska78184 жыл бұрын
Świetne informacje, bardzo praktyczne. Dzięki, Panie Pawle 😊🌟
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@piotrmarcin5123Ай бұрын
Trwałość styków karty CF jest faktycznie mniejsza niż styków USB, ale trwałość styków karty SD jest znacznie ale to znacznie większa niż styków USB. Po prosu są one znacznie grubsze niż styki USB. Natomiast niewiadoma jest trwałość sprężynowego zatrzasku kart SD
@jurkiewka134 жыл бұрын
Bardzo cenna wskazówka z tym histogramem, dziękuję! Tyle razy już słyszałam, że ekspozycja jest dobra albo że trzeba wykonać korektę ekspozycji, ale dopiero teraz zrozumiałam, że to zależy od histogramu i jego położeniu na środku. Wiadomo, czasem będzie inaczej ze względu na specyfikę zdjęcia, ale jeśli dobrze zrozumiałam, to do pozycji na środku zwykle się dąży. Poza tym, jak zwykle, bardzo dobry filmik i masa cennych wskazówek. Czekam na każdy nowy Pana filmik z niecierpliwością.
@adamnowak41724 жыл бұрын
Ogólnie nie tyle "na środku", co "żeby nie obcinać za dużo" - jeśli masz jakieś zdjęcie z histogramem na środku, i zasłonisz sobie kartką prawą część histogramu, to to co widzisz wyraźnie będzie "obcięte", wykres będzie falujący ale w pewnym momencie się "urwie" w jakimś przypadkowym miejscu. Zrób prosty test: zdjęcie "na auto" dowolnego kadru, choćby stołu w pokoju. Potem sprawdzasz parametry, ustawiasz aparat na M, ustawiasz te odczytane parametry, i np. skracasz czas o dwie działki, robisz zdjęcie tego samego kadru, a na następnym wydłużasz czas o dwie działki w stosunku do tego "z automatu". Jak obejrzysz histogram "skróconego", zobaczysz, że dotyka lewej osi i jest na niej "urwany" - konsekwencją na zdjęciu będzie brak szczegółów w cieniach, tych, które widać na zdjęciu "z automatu", a na zdjęciu "wydłużonym" zobaczysz, że histogram jest urwany z prawej strony, a konsekwencją tego będzie brak szczegółów w najjaśniejszych partiach (na zdjęciu "z automatu" będą widoczne, na zdjęciu "wydłużonym" zobaczysz tylko białe plamy). Zabawa polega na tym, żeby "zarejestrować ile się da", jak najmniej obcinać w światłach i cieniach, i potem - jeśli to będzie konieczne - podczas obróbki "dopasować" wygląd zdjęcia do Twojego pomysłu. W pierwszej chwili można pomyśleć, że to się trochę kłóci z podstawową zasadą "zrób zdjęcie od razu dobre, żeby go nie przerabiać na komputerze", ale tylko pozornie: napisałem "zarejestrować ile się da", jednak odpowiednio do pomysłu na zdjęcie. Przykład: zapalona świeczka na czarnym tle. Nie da się jednocześnie uzyskać szczegółów płomienia świeczki, i np. zagnieceń czarnej tkaniny tła, na którym stoi świeczka. Dobierasz takie parametry, żeby płomień nie był jedną wielką białą plamą (bo z tego nic się nie da odzyskać), a tło możesz - w razie konieczności - próbować lekko rozjaśnić podczas obróbki.
@Fefkee4 жыл бұрын
Uwielbiam Pana materiały :D
@ConradGale4 жыл бұрын
To czekamy na materiały o histogramie, zebrze i color checkerze 😁 No i jeszcze coś z zimowego pleneru. No i jeszcze o filtrach, ale nie tych znanych jak polar, nd czy uv tylko filtrach zmiękczajacych, ir, redukcji zanieczyszczenia świateł lub efektowych. Pozdrawiam!
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Wszystko będzie, tylko z czasem 😀. Pozdrawiam
@artur38884 жыл бұрын
dziękuje za kolejny ciekawy odcinek pozdrawiam
@TaniaAkwarystyka4 жыл бұрын
Fotografia kolejowa uwielbia zimę ;)
@KUBUTECH9114 жыл бұрын
Panie Pawle, bardzo dziękuję za ten materiał, ponieważ znowu dowiedziałem się, że popełniałem nie tyle pewien błąd co mogłem niektóre swoje zdjęcia zrobić inaczej :) Odnośnie wspomnianego sposobu transferu danych z aparatu na dysk komputera to mam podobne zdanie choć to wszystko zależy od tego jak często te kartę się wyjmuje, jak często robi się zdjęcia. Mam osobiście problem w swoim Nikonie D3300 związany z tym, że port USB jest w standardzie 2.0 przez co zgranie karty mającej 16 GB zajmuje wieki (nie wiem czy w Canonach jest podobnie natomiast wypowiadam się jako "Nikoniarz" 😂). U siebie wyjmuję kartę od jakiegoś czasu, ponieważ mam czytnik kart pamięci wykorzystujący interfejs USB 3.0 i prędkość pobierania i dostępu do danych jest nieporównywalna. Być może kluczowa jest też tutaj metoda transferu zdjęć, ponieważ ja podłączając aparat poprzez przewód USB używam zwykłego eksploratora Windows. Trzeba czekać kilka minut zanim wczytają się pliki z aparatu tak aby można je było skopiować na inny dysk. Być może gdybym używał aplikacji to miałbym inne zdanie :) Co do trwałości slotów na karty pamięci to faktycznie styki w slotach nie są może tak wrażliwe jak niegdyś styki pod karty SIM ale znowuż najmocniejsze to one nie są. Inna sprawa to ewentualna trudność i kosztowność wymiany - w przypadku portu USB, każdy serwis lub osoba względnie potrafiąca używać lutownicy poradzi sobie z wymianą portu USB - w przypadku usterki styków na kratę pamięci trzeba rozbierać aparat. Także podsumowując jeszcze raz dziękuję za materiał o zimowej fotografii - śnieżne krajobrazy bywają bardzo wdzięczne, a o moim obszarze zainteresowań czyli fotografii kolejowej i zadymkach śnieżnych za pociągami nie musze wspominać :D Pozdrawiam :)
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Nie wiem jak w Nikonie ale Canonowski program do zgrywania zdjęć jest szybszy od zwykłego transferu a do tego bardzo wygodny do opisywania.
@danutaczerwinska51573 жыл бұрын
BAJECZNE KADRY!!!
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Dzięki 😀
@andrzejreliga30444 жыл бұрын
Kilka dni temu podczas górskiej wycieczki w dość trudnych warunkach (wilgotno, padający śnieg), w trakcie wymiany obiektywu zaparował on ale z drugiej strony, od strony matrycy. Widziałem na wyświetlaczu, że coś jest nie tak, ale ponieważ stało się to pierwszy raz, nie umiałem zidentyfikowac problemu. Odkryłem co jest nie tak dopiero po powrocie do domu. Większość zdjęć do wyrzucenia i kolejna lekcja na błędzie.
@Bizon-q2u4 жыл бұрын
Nie teraz Panie Pawle, jestem w pracy 😃
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Spoko, poczekam 😀
@UbogiRolnik4 жыл бұрын
ten kanał jest genialny, szkoda, że tak mało subów jest na tym kanale
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Jak na dwa lata to uważam, że 17 tysięcy to dużo 😀
@krzysztoflasocki43854 жыл бұрын
Subik wleciał :D
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@dariuszk.58624 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Pawle. W końcu przyznał Pan, że pani Dorotka lepsze zdjęcia robi😉... Pana oczywiście też są niesamowite. Aż dziw bierze, że pani Dorota nie ujawniła sie jeszcze w żadnym filmie. Zazdrosze współdzielenia pasji. Cudo kadry.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Nie udało mi się Doroty namówić na wystąpienie przed kamerą, ale raz już to zrobiła więc może jeszcze raz się złamie.Trzeba mieć nadzieję 😀. kzbin.info/www/bejne/oJ2QcqCXia-Lj7s&
@dariuszk.58624 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna @Fotografia jest Fajna noooo Panie Pawle, ale pozytywna gaduła. Taki film razem to byłoby coś😁. Jeśli mnie wzrok nie myli, to "Bohaterski Wąsacz" pojawił się, na ułamek sekundy, ukazując swoje lico w wywiadzie pani Doroty🤭
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
@@dariuszk.5862 Tam jest prawie cała grupa "Migawki" którą Dorota założyła i przez dziewięć lat prowadziła.
@ireneusz28094 жыл бұрын
Co zrobić jak ze zimna i wilgoci zaparowywuje obiektyw? 😄
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Czekać i modlić się by wilgoć nie weszła pomiędzy klejone szkła bo nic nie pomoże - straciłem tak fajny obiektyw fotografując gwiazdy.
@barts.5174 жыл бұрын
Panie Pawle, material swietny, ja generalnie rzadko sie wypowiadam, ale musze zauwazyc, ze port USB jest duzo mniej trwaly niz styki karty pamieci jesli chodzi o aspekt techniczny. Tylko karty starszego typu CompactFlash przez ilosc pinow byly narazone na uszkodzenie.
@bogusawkleban6931 Жыл бұрын
czy jest coś o zdjęciach portretowych osub
@gabrielbabicz34154 жыл бұрын
Witam wczoraj padał mocny śnieg i by uwiecznić go musiałem owinąć aparat i zewnętrzną lampę czy są dostępne profesjonalne okrycia na aparat i lampę pozdrawiam
@eremas2 ай бұрын
Nowy film czyli jak ocenić jakość i przydatność obiektywu. Mam dużo starych obiektywów z adapterami do Sony A7RII.
@lukasz010110 ай бұрын
Dzień Dobry. Panie Pawle, Standardowe pytanie do biegacza, jakie ma Pan rekordy biegowe ? :) Pozdrawiam.
@jankrosnia95562 жыл бұрын
Panie Pawle używając filtra polaryzacyjnego zawsze blokujemy balans bieli na słoneczku bez względu na porę roku? Za odpowiedź będę wdzięczny. Pozdrawiam Jan
@lew_wloczega4 жыл бұрын
Świetny materiał, uwielbiam Pana zdroworozsądkowe podejście. Bardzo tego brakuje w dzisiejszych czasach. Szybkie pytanie, czy aparaty analogowe też szkodzi marznięcie? Przypuszczam jest różnica między elektronicznymi i 100% mechanicznymi?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Analogowym bardzo szkodzi zimo, bardziej niż cyfrowym, przede wszystkim przysłony w obiektywie zaczynają wolniej się przymykać co powoduje prześwietlanie zdjęć, smary tężeją i czasy w mechanicznych aparatach są wolniejsze - i tu zaczyna być widoczna przewaga dobrych, profesjonalnych aparatów nad innymi - one działają mimo nawet dużych mrozów.
@adamnowak41724 жыл бұрын
Zasłyszana opowieść z dawnych czasów: fotografowie robiący zdjęcia w warunkach polarnych, na Syberii, oddawali swoje Zenity do starannego oczyszczenia ze wszystkich smarów. W bardzo niskich temperaturach gęstniały do tego stopnia, że blokowały mechanizmy. Elementy pozbawione smarów, w niskich temperaturach się kurczyły, a to zapewniało możliwość pracy. Tylko mówimy o naprawdę niskich temperaturach, nie o "klęsce żywiołowej -3 stopnie" ;) Jednak ten problem występuje także przy "normalnym mrozie". Jeśli np. w mechanizmie (aparat, obiektyw) jest smar tracący swoje właściwości w okolicach zera, to przy -10 może być twardy jak kamień, a to zablokuje możliwość pracy elementów, które "sklei".
@andrzejjas8494 жыл бұрын
Faktycznie Państwa zdjęcia są bardzo fajne,ale najbardziej podoba mi się Pańskiego autorstwa kryształek lodu ( taki geometryczny, sześciokątny, w lewym dolnym rogu) i świerkowy las w centrum kadru na tle ciemnych chmur, prześwietlony niskim słońcem.
@zuzel764 жыл бұрын
Z mojego doświadczenia trzymanie aparatu pod kurtką to największe zło. Tak straciłem jeden z aparatów, co prawda małpkę ale jednak. Wilgoć wydostająca się z ciała spowodowała, że calutki był od niej mokry w wyniku czego aparat uległ uszkodzeniu w serwisie powiedzieli, że aparat musiałem zamoczyć... Więc lepiej mieć zewnętrzną kaburę jak nie chce się nosić całego plecaka. Poza tym wyjmowanie aparatu z samochodu też niej est dobrym pomysłem bo różnice temperatur samochód/zewnątrz też może spowodować to, że wilgoć będzie się osadzać na aparacie jak i wewnątrz.
@bogdankrupa90113 жыл бұрын
Panie Pawle. Jak można się z Panem skontaktować.. Jaki by Pan Polecił obiektyw do canona 2000D. Kupiłem sobie niedawno nowy by szlifować umiejętności. Niestety w zestawie był tylko obiektyw "kit" i to jeszcze bez stabilizacji... Pan robi fotki canonem 1300d a one są podobne.. Prosil bym o doradztwo.. Z góry dziekuje👌👌Pozdrawiam Serdecznie😁
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Polecam Canona 18-135, nowy to około 2 tyś zł, ale za połowę (a często i mniej) można kupić używany w bardzo dobrym stanie.
@gooorylin4 жыл бұрын
mnie zastanawia fakt,czy - aparatem Analogowym: Smena Symbol albo Zenit B - da się super zdjęcia zimą zrobić,niestety u mnie w Anglii,w Kornwalii - bardzo rzadko śnieg pada,ostatnio był on - w 2018 roku!
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Aparat nie ma znaczenia - najważniejszy jest fotograf.
@grzegorzperzyna83794 жыл бұрын
Choć da się bez problemu obejrzeć w podwojonej prędkości, nigdy tego nie robię na pańskich filmach. To duży wyjątek, to coś znaczy. Miłego.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@gooorylin4 жыл бұрын
piękne panu fotografie wyszły - gdzie dokładnie w Polsce - zrobił pan - te zdjęcia ?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Chciałby podkreślić, że zdjęcia same nie wychodzą, zdjęcie się robi, trzeba najpierw zobaczyć co się chce sfotografować, następnie przemyśleć w jaki sposób to przedstawić a na koniec posiadać umiejętności by w formie zdjęcia wyrazić to co się czuje. A co do lokalizacji to większość zdjęć została zrobiona w okolicach Pułtuska.
@krystynakoszulinska62653 жыл бұрын
Panie Pawle zbliża się zima stąd moje pytanie poleca pan jakieś rękawiczki w których da się robić zdjęcia i obsługiwać aparat a się nie marznie? W tamtym roku strasznie marzłam w ręce robiąc zdjęcia i pół godziny to był max i musiałam wracać bo rąk nie czułam😔
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
Dobry temat 😃
@rafagrochal39344 жыл бұрын
Też biegam maratony może się kiedyś gdzieś ugadamy, jak coś priv na fb.
@marekkazmierczak9504 жыл бұрын
Panie Pawle jak to jest z tą wymianą obiektywów? Czy ściągnięcie obiektywu w ciepłym samochodzie nie spowoduje właśnie osadzenia się wilgoci wewnątrz aparatu? Może jednak lepiej wymieniać na mrozie, przynajmniej jest sucho? Pewnie najlepiej nie wymieniać:-).
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Plecak mam w bagażniku, więc jest cieplej ale nie na tyle by się skraplała wilgoć, wymieniam też oczywiście na mrozie 😀
@romanrubaj37074 жыл бұрын
Jak awykle swietnie sie oglada. Panie Pawle, Pan powie jaki analog Pan posiada albo jaki Pan moze polecic? Sam jestem 'canoniarzem'. Pozdrawiam
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Posiadam kilkadziesiąt aparatów analogowych z tego przynajmniej kilka lubię, zapraszam do obejrzenia filmu "5 najlepszych aparatów analogowych na początek przygody z filmem" (kzbin.info/www/bejne/iaLdpKaBjclqsM0) oraz na mój kanał "analogowy" - kzbin.info. Pozdrawiam
@rafagrochal39344 жыл бұрын
Oczywiście materiał jak zwykle mega potrzebny. Film o histogramie bardzo ważny! Pytanie czy przy zdjęciach śniegu nie trzeba czasem podnosić EV +1?
@gregoriusp37294 жыл бұрын
Mam do Pana dwa pytania dotyczące fotografowania zimą i fot. analogowej. Pierwsze- czy to prawda, że przy siarczystych mrozach migawka płócienna w aparatach (np. mój Zenit E) traci swą elastyczność, co uniemożliwia użytkowanie sprzętu? Drugie pytanie już stricte związane z tradycyjną fotografią- jaki jest Pana główny aparat na film, którym najczęściej robi Pan zdjęcia?
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Witam, czy migawka straci elastyczność w Zenicie to nie wiem, fotografowałem Zenitami przy -20 i dawały radę, problemem mogą być zamarzające smary w obiektywie i aparacie, co do analoga którym najczęściej fotografuję - to nie ma takiego dzisiaj, lubię kilka aparatów i z nich wybieram ten który dawno nie robił zdjęć 😀.
@gregoriusp37294 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Dziękuję za odpowiedź :)
@andulex69264 жыл бұрын
Kurcze ,musze kupic za dużą kurtke .Dobra wskazówla
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@wojciechpiotrowski24584 жыл бұрын
Gdzie jest śnieg?
@agnieszkabuksinska78184 жыл бұрын
Na Śnieżniku 😀☃️❄️
@edytamodlisz10494 жыл бұрын
👍🏻
@PaulusLapkov4 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@zbigniewl2906Ай бұрын
Aparat używany nawet na delikatnym mrozie nie powinien być chowany pod kurtkę ponieważ ogrzewa się co grozi wydzieleniem się wilgoci i uszkodzeniem sprzętu
@zemekf14 жыл бұрын
tež mam kurtke 5xl )))))))
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
😀😀😀
@piq_4 жыл бұрын
Chyba faktycznie ciepełko było bo pod koniec filmu z tego śniegu to już nie wiele zostało 🙂
@adamnowak41724 жыл бұрын
@Fotografia jest Fajna - mam bardzo duże wątpliwości dotyczące trzymania aparatu pod kurtką (ciepło, wilgotno) i wyciągania go tylko na zdjęcia (zimno). W wyższej temperaturze w powietrzu (także tym wewnątrz aparatu - nie są hermetyczne) mieści się określona ilość pary wodnej. Gdy temperatura spada, w tej samej objętości powietrza (wewnątrz aparatu, wymiana powietrza z otoczeniem, zwłaszcza w uszczelnionych sprzętach, jest utrudniona) może się zmieścić znacznie mniej pary wodnej - ten nadmiar nie zniknie, musi się gdzieś podziać, a jak zacznie się kondensować na elektronice, potencjalne problemy gotowe. Zdaję sobie sprawę, że ile osób tyle zdań, dlatego nie chodzi o "spory" tylko o inny punkt widzenia :)
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Wiosną, jesienią czy w trakcie intensywnego wysiłku (wspinaczka, bieg) trzymanie aparatu pod kurtką jest ryzykowne z powodu wilgoci, ale zimą, taką kiedy jest naprawdę zimno, to kurtka jest ostatnią warstwą, pod nią jest jakiś polar, pod nim bluza, pod tym koszulka termiczna (albo dwie), jeśli się dobrze ubierze to tam nie ma wilgoci, gdyby była to by zamarzła i znów było by zimno. Ja to spraktykowałem przy minus więcej niż dwadzieścia 😀.
@andrzejpawelczuk4 жыл бұрын
Skroplenie się pary wodnej na zewmątrz sprzętu, to jeszcze pół biedy. Gorzej jak to zjawisko wystąpi wewnątrz. Dlatego naprawdę warto zaczekać i pozwolić na powolne wyrównanie temperatur po powrocie z mrozu.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
Słusznie 😀
@termi75654 жыл бұрын
To chyba zdjęcia z czasów kiedy jeszcze dzieci wiedziały do czego służą sanki...🤔😀.
@FotografiajestFajna4 жыл бұрын
W galerii są przede wszystkim zdjęcia z listopada 2017, grudnia 2016, początku stycznia 2020, choć najstarsze zdjęcie jest z grudnia 2007 roku wykonane w Lasach Łagiewnickich w Łodzi.
@termi75654 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Fajne klimaty.🙂
@anulkaszawara82734 жыл бұрын
Ogladam kazdy odcinek. Ten jest drugi z gorszych,; pierwszy naj był w tych podziemiach z denerwujaca muzyka. Bardzo Pana lubie! Ale mam wrazenie, ze ktos z boku zle doradza...
@pluszor4 жыл бұрын
PIERWSZY :)
@Bizon-q2u4 жыл бұрын
Drugi 😀
@PolskaLamaBojowa4 жыл бұрын
6 dziesiąty
@gooorylin4 жыл бұрын
polecam darmowy program do edycjii plików JPG i RAW: Darktable: www.darktable.org
@pingu13.3 жыл бұрын
Nienawidze zimy
@FotografiajestFajna3 жыл бұрын
A ja lubię, no dobrze lato też lubię, choć jak dobrze pomyślę to lubię wszystkie pory roku 😀.
@pingu13.3 жыл бұрын
@@FotografiajestFajna Wiosna to dzieciństwo, lato to młodość i pełnia życia, jesień to starość, a zima to śmierć. Dlatego właśnie. Chociaż na zdjęciach może być naturalnie piękna.
@jansurmanski64534 жыл бұрын
Tego się obawiałem. :( Pomyślałem że jak Paweł zaczniesz od tego że trzeba się ubrać na plener zimowy. To dalej nie będę oglądał. :( Mówisz tak jak w instrukcji do samochodu piszą żeby nie pić płynu z akumulatora. :( Do następnego razu.
@adamnowak41724 жыл бұрын
Te filmy raczej nie są kierowane do doświadczonych fotografów przyrody. Podany przykład z plenerem o wschodzie słońca doskonale pokazuje problem. Większość "przeciętnych" osób wychodząc np. rano do pracy zakłada kolejność ruch - samochód/autobus/inny środek komunikacji - ruch - ciepłe pomieszczenie, dodając kilkuminutowe przerwy na oczekiwanie na transport. Wyjście na zimowy plener o świcie to inna bajka, ubrania odpowiednie na prognozowane "-2 stopnie" w centrum miasta na przystanku zdecydowanie się nie sprawdzą przy tych samych prognozowanych -2 w dzień, gdy przed samym świtem może być lokalnie mniej, plus mocny, porywisty wiatr. Osoba, która mniej więcej ubiera się odpowiednio do "miejskiej aktywności fizycznej" w niskiej temperaturze, może nie wpaść na to, że przy robieniu zdjęć aktywność fizyczna będzie niższa, a warunki - pomimo podobnej prognozowanej temperatury - znacznie trudniejsze. Dlatego myślę, że dla wielu osób te informacje mogą być równie przydatne, jak zagadnienia czysto fotograficzne.
@jansurmanski64534 жыл бұрын
@@adamnowak4172 Tak ja to wiem i na pewno większość wie. Ludzie aż tak bezrozumni nie są. Takie podpowiedzi że trzeba się ubrać są podobne do tych że trzeba uważać bo kawa jest gorąca albo uwagi że nie należy pić płynu z akumulatora. Nie róbmy z ludzi kretynów.
@adamnowak41724 жыл бұрын
@@jansurmanski6453 - podziwiam Twoją wiarę w ludzi. Poważnie.
@jansurmanski64534 жыл бұрын
@@adamnowak4172 Moja wiara w ludzi nie jest specjalnie wielka. Wierzę jednak że sami, bez specjalnego instruktarzu są w stanie wpaść na to że jak jest im zimno to mogą coś na siebie włożyć. Wierzę też że większość zauważyła że w zimie jest zimniej niż w lecie.
@jarekratter33474 жыл бұрын
co raz więcej gadania
@piotrmarcin512310 ай бұрын
O tych bateriach zimą to doskonale wiedzą co co mają samochody elektryki. Nigdzie nie da się dojechać albo nie da się wrócić stamtąd, gdzie dojechałem.