A má to i jiné výhody. Neplandá ti pod panely tolik volných kabelů 👍😎
@mrsmrc88655 ай бұрын
Pekna praca...bude video o tvojej fve komplet parametre co z nou napajas aky striedac baterie atd?
@V0L0D05 ай бұрын
Ahoj, myslím že si ušetril len jeden kábel + alebo mínus . Takto máš pootáčané kolektory. Kľudne si to mohol zapojiť štandardne do série bez otáčania. Cena toho jedného 6mm kábla čo si ušetril je pár euro. Za to si ani slušné pivo nekúpiš. Inak pekná práca.
@to2205 ай бұрын
Samozrejme kvôli piatim panelom sa to neoplatí, ale my solárny plantážnici máme mnohonásobne viac tých panelov.
@bladesimo5 ай бұрын
v prvom rade asi by to chcelo skušacku namiesto prebaľovanie oblúku😂 a za druhe úplne zbytočné otáčanie panelov koly par metrom káblu 3 a ak by si robil veľkú stavbu otáčať panely je total a strata času a zbytočná vec už len kvôli asimetrii myslím že pri veľkej stavbe je kabel to najmenej na com šetriť a pravidlo čím jednoduchšie tým efektívnejšie pri revíziach a servisných prácach
@to2205 ай бұрын
@@bladesimo V prvom rade; analyzátor panelov mám a dokonca som aj analyzoval tento analyzátor panelov v tomto videu kzbin.info/www/bejne/rqOkfWiFm5mmnsU a dokonca mám aj merač intenzity osvetlenia kzbin.info/www/bejne/kIeoeH2hn7yjjdE Máš aj ty? že takto mudruješ. Pa druhé: akých par metrov káblov som ušetril, ja nerobím fotovoltiku ktorá má päť panelov, ale ja robím fotovoltiku ktorá má 100 a viac panelov, to je 100m káblu, chápeš? Firme je to jedno že namontuje 100m káblu navyše, lebo zákazník to zaplatí, ale preboha keď si to sám sebe človek montuje, tak prečo by za svoju blbosť mal platiť navyše. A čo sa týka jednoduchosti, tak za mňa je podstatne väčší prínos mať kladný / záporný výstup na jednom konci, lebo si to zároveň môžem označiť npr. string 5. A keď potrebujem odpojiť string 5 tak viem že to mám na jednom mieste.
@michalmazgal5 ай бұрын
👍👍👍
@alll66665 ай бұрын
ja misto solarnich kabelu montuji klasicky Cia 6 kabel na metr je cena skoro polovični mam stringy max po 4 panelech a vice mppt ktere rvou napeti na šinu pred bateriemi. vic jak 30 A presten kabel netečce je tam max 120V naprazno..
@frenky4245 ай бұрын
Nazdar. Nechces otestovat slorany micro inventor vevor??? Velmi sa mi paci jednoducha instalacia 800w sa zklada z dvoch 400w panelov (vevor 800) napoji sa to na priamo na zasuvku a vyrabas ....ma to wifi ....netreba optimalizer ...
@EchaRger-ff7ps5 ай бұрын
Načo tesnenie? Nestačí UV silikón?
@hankaajindrich86225 ай бұрын
Nedávno to ukazoval Amperák. Pěkná kostrukce, tak vypadá fakt bytelmě.
@narovinumrdko5 ай бұрын
Jsem úplně zmatený 😂 chtělo by to schéma
@to2205 ай бұрын
Nepotrebuješ schému, princíp je jednoduchý v podstate sa jedná o to, že tie panely zapájaš každý druhý. Ale keďže panely majú krátke vývody, tak nie si schopný zapojiť každý druhý panel, iba žeby keď jeden panel otočíš Tak potom už to nemá krátke vývody.
@ikov40055 ай бұрын
@@to220 Urob tu schemu... Ludia su volako zmeteny...
@petrgrech76665 ай бұрын
asik nejlépe je to vidět v čase 1:08 panel má výrobní štítek dole proti ostatním a kabel vede ob jeden panel dál a ne už na sousední
@petrgrech76665 ай бұрын
tady sem ti to načmáral kzbin.info/www/bejne/jnqnaHaFfZplZsU
@vlastimilkralik45235 ай бұрын
@@petrgrech7666ani ing. by to lepšie nenačmáral. Ja by som to nazval cik cak do série ala vianočné sviečky. 😁
@StefanKluka5 ай бұрын
Akurát teraz je u mňa fajnová búrka, musel som odpojiť invertor od elektroniky.
@StefanKluka5 ай бұрын
Na čo otáčat panely, poskladám ich do účka, teda spodný rad bude mať plus a vrchný rad bude mať mínus. A dlhé to môže byť donekonečna 😂😂😂 jasné že by tie panely zhoreli na nadnapätie. Niektoré vydržia len 600V, iné 1500V. A dať tam znižujúci menič z 1500V na 12V 😂😂😂😂. Aj tak z verejnej siete ide napätie z 300 000 V na 5V, keď máte na nabíjačke starý telefón. 😂😂😂😂 Takže je to už dávno technicky vyriešené. 🙃 Ten zachytávač búrok nemôžem pochváliť, čo si vytvoril. 🤷
@to2205 ай бұрын
že vraj zachytávač búrok, strecha na tomto garáží je ešte o niekoľko metrov vyššia ako FV. Barak je ešte o niekoľko metrov vyšší ako garáž a dokonca v okolí sú ešte aj vysoké ihličnany. Fotovoltaiku môže trafiť leda tak guľový blesk. No a 15 m x 2 fotovoltiku nezapojíš do U. Ja preferujem maximálne napätie naprázdno do 200V.
@StefanKluka5 ай бұрын
@@to220 čo tak sériovo paralelné zapojenie účiek ? 🤔 Dá sa to kadejako povymýšlať.
@agend-0075 ай бұрын
Boha kto ti robil tu konstrukciu? Vsak to muselo stat viacej ako fve
@to2205 ай бұрын
Paradoxne oceľová konštrukcia nie je až taká dráha, hliníkové profily by stáli viac. Počítam že za železo som dal tak 200 € za tú časť ktorú bolo vidieť vo videu.
@agend-0075 ай бұрын
@@to220 a robota? Ci to si spravil cele sam? Vsak to vyzera ako od profesionalneho zamocnika...
@lubosbosko79125 ай бұрын
@@agend-007 niekde ma tusim aj video, ako robil stlpy. Toto nie je az take problematicke pozvarat, ak je clovek sikovny. Ja som robil podobne konstrukcie a to este k tomu aj na zemi, respektive na dlazbe. Kedze nikde nemam vacsi priestor a nemam zvaraci stol.
@lubosbosko79125 ай бұрын
@@to220 ja osobne si to z hliniku ani velmi dobre neviem predstavit robit v domacich podmienkach. Zelezo dokaze kde kdo pozvarat, detto s cockou (zase sa nejaky inzinier statik urcite ozve 😂 ) S hlinikom a jeho zvaranim to je uz problem, ak clovek nie je majster zvarac. A aj tak to nikdy nebude take pevne ako ocelova zvarana konstrukcia. Samozrejme, da sa to spajat aj srobovanim a nitovanim - za tu dobu pozvaram 3 ocelove konstrukcie.... Ktore pevnostou budu uplne inde.
@JaneKLX5 ай бұрын
@@lubosbosko7912 Koukej na to ve více souvislostech. Dělal jsem jak střešní fve s origo AL profily, tak jsem teď v listopadu dodělal "předstěnu" k balkonu pro 8 x 370 Wp. komplet ze železa. Pokud bych neměl železo zadarmo, tak bych váhal, jestli nepoužít Al profily, které mám doma v zásobě na další hraní. Jde mi o pracnost, pokud člověk nemá třeba známýho v pískovně pro opískování. I nové železo je potřeba očistit od okují, narezlých ploch od skladování ve vlhku, ... s tím, že pokud jde o zavřené profily, vnitřek neočistíš, nanabarvíš, ... ocelák ani ve flexe okuje nevezme a jedeš většinou skládaný kotouče. Jako základ používám vždy kvalitní barvu, stále se dá sehnat barva na bázi suříku, ... základ jednou, vrchní barva 2x nátěr, čekací doby na zaschnutí, manipulace, potom po profilu lehce posuneš panel a barva je hned odřená ... Železo je cca 3x těžší, Al je cca 4x dražší. Takže ve finále tě Al konstrukce možná vyjde levněji, než železná po započtení práce, rozměřování, vrtání děr pro uchyty, čištění barvení ... Za mě je fajn sledovat inzerci a kupovat přebytky, origo profily, nepoužité zbytky kabelů, háky. Tím se dá opravdu ušetřit bez snižování standardu. Taky se nebát kombinovat. Teď budu dělat fve pro radost, něco jako lopatky mlýnu, staré sloupy od lamp průměr krásných 140 mm x 3 mm, pozinkované za cenu výkupu ve šroťáku, kde se taky nechají koupit skvělý užitečný kousky železa. Hold je tohle individuální a každý má jiné možnosti, ... Přijde mi to jako dobrá práce s využitím prvků, které patrně sloužili původně k něčemu jnému.