Dobry wariat. Z drabiny wszystko montował. Średnio to bezpieczne ale fajnie że udało się zbudować.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Można jak nie jak tak
@adamklicman96526 күн бұрын
Takie polewanie z czasem sprawi że panel bedzie odbijał słonce bo zrobi sie na szkle powłoka z minerałów ktore sa w wodzie z sieci czy z ziemi, tylko woda deszczowa nie zrobi nic złego .
@rafawieruszynski71565 ай бұрын
Wywal fortunę na panele a potem dokładają odbiorników żeby się to jak najszybciej zwróciło. Oto oszczędzanie w nowoczesnym, modnym stylu. Takich konsumentów naszym politykom i korporacjom potrzeba. Brawo!😊
@rdcabal5 ай бұрын
to jest rozwiązanie tymczasowe. Gospodarz nie wie że 50k za 10 kWh to tylko z projektu się buli.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Pozdrawiam
@kawekkwas74485 ай бұрын
Też mieliśmy problem z napięciem, który trwał 1,5 roku. W końcu Tauron zamontował transformator i wróciliśmy do produkcji na falownikach.
@patrykdz4 ай бұрын
Jak widzę takie filmy to czuję się dumny, że jestem Polakiem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia 😊
@BirdsBoxTV3 ай бұрын
@@patrykdz Szkoda, że nie poprzedzona kalkulacja :)
@patrykdz3 ай бұрын
@@BirdsBoxTV Obstawiam, że i tak zwróci się szybciej niż te poprzedzone setkami kalkulacji wykonanych przez firmy zewnętrzne, bo wykonana samodzielnie, a co za tym idzie o połowę taniej.
@marekmajder22605 ай бұрын
Super to wygląda i fajna konstrukcja jeden minus i aż szkoda, że nie bifacjal. Też planuję coś takiego zrobić żeby było wyżej, ponad 10kw paneli i w zimie ciągnąć prąd od spodu. Pozdrawiam ;)
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Pozdrawiam
@Srelus2 ай бұрын
Gdzieś ty się tych bzdur naczytał? Wiesz, że musisz stworzyć podłoże najlepiej białe. Trawnik odpada. Skąd wy się ludzie bierzecie. Ten bifacial to pic na wodę. Zwykłe polikryształy wystarczą. Reszta to nabijanie kabzy z niewiedzy. Nic tutaj fajnie nie wygląda. Złom obok domu bo Ursula von der Leyen powiedziała, że to dobre dla planety.
@marek_pl5 ай бұрын
Nie wiem czy tylko 3 slupy to nie jest za mało aby uzyskać odpowiednią sztywność konstrukcji. Mam podobnej wielkości instalację ale nie tak wysoką i konstruktor Corab-a wyliczył odległość między słupami na 2.5 metra. Co prawda słupy mają 120mm a nie 180 ale 9 słupów to nie 3. Przy małej sztywności konstrukcji pojawiają się mikropęknięcia w panelach.
@Anatol.Junior5 ай бұрын
Magazyn 15 Kw tj 16 ogniw 280AH plus BMS obecnie zmontowany samodzielnie to koszt około 6tys zł Nierdzewka w kontakcie z Ocynkiem powoduje korozję
@jaroslawfilipiuk14945 ай бұрын
Zgadza się, przypomnij mi ile kosztuje komercyjny? 40kPLN?
@ElektronikMirek19765 ай бұрын
Zgadza sie
@panton78425 ай бұрын
10/10
@kondzio20035 ай бұрын
@@jaroslawfilipiuk1494 w komercyjnym płacisz za serwis i obietnicę gwarancji. A w razie pożaru będziesz miał się z kim sądzić. Za to się płaci.
@kwestionariusz14 ай бұрын
Dasz linki do podzespołow
@acme69885 ай бұрын
Podłogówka latem? Później kilmatyzacja, żeby to wyciągnąć. Produkcja i autokonsumcja rosną, tylko po co? Gróba wylewka jest po to, żeby zwiększyć pojemność cieplną. Nie przegrzewa się wtedy od słońca, trzyma ciepło na noc, chłód na dzień. Dodatkowo można grzać pompą w dzień przy wyższej temperaturze i COP, a ciepła wystarczy na noc. Mi z obliczeń wyszła minimalna grubość wylewki 18cm. Grubo, bo pomiędzy pomieszczeniami nie ma ścian nośnych, tylko lekkie działówki. Bezwładność takiej podłogówki, jest okrótna, ale jak ustawisz właściwe parametry to bez znaczenia. Po wyłączeniu ogrzewania zimą temperatura w pomieszczeniach spadnie nie więcej jak o 2 stopnie na dobę. Czyli jak przez 2 dni przy minus 20 nie będzie prądu, to temperatura obniży się z 22 na 18 stopni. Przy wylewce 4cm taki spadek temperatury już w 12 godzin.
@BirdsBoxTV4 ай бұрын
Czyli kompletnie nie masz kontroli nad temperaturą w pomieszczeniu. Jak po trzech mroźnych dobach pojawią się trzy ciepłe to okna otwierasz żeby obniżyć temperaturę ;) Bez sensu. Ja mam jastrych 7cm i mogę regulować temperaturę jak chce a nie patrzyć jaka wypadnie akurat ;)
@JanJan-fs8mw3 ай бұрын
Tak naprawdę to móglby zamontować pompę ciepła ale gruntową i nie wierconą w gląb ziemi tylko rozlożoną po ogrodzie (jesli ma na tyle ogrodu) wowczas obok rurek od pompy ciepła położyłby rurkę z nierdzewki taka karbowaną jak się do kolektorów slonecznych używa, no i wowczas nadmiar ciepła zrzucalby nie w podłogówkę a w glebę nagrzewając tę glebę czyli mozna rzec że taki glebowy magazyn energii z którego w zimie pompa ciepła miałaby lżej odzyskiwać ciepło, proste? proste :)
@BirdsBoxTV3 ай бұрын
@@JanJan-fs8mw Takie pomysły są fajne ale niestety kompletnie bez sensu ekonomicznie. Jedynym sensownym sposobem na zmagazynowanie energii na zimę jest kupno w lecie kilku kubików drewna i ułożenie pod ścianą domu :)
@antyilluminat5 ай бұрын
Rok temu w maju, skoczyło 2 razy ponad 253volt. Momentalnie zadzwoniłem na pogotowie i po 1,5 godzinie podjechało 2 Panów z PGE i obcięli na trafo 5voltów. Od tej pory święty spokój mam.
@krzysztofkrajewski23995 ай бұрын
Panie Waldku CR-GAMA👍👍👍. Dziękuję Panu za pokazanie i Panom z CR-GAMA.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Bardzo proszę 👍
@MrRaddoslaw5 ай бұрын
Poprosiłbym o wyniki pomiarów napięcia na po stronie falownika oraz po stronie sieci dla tego urządzenia w fazie "pracy" oraz w fazie "spoczynku".
@MrPeterosek5 ай бұрын
Mycie paneli które są pod takim kątem to chyba przerost formy nad treścią.
@ElektronikMirek19765 ай бұрын
Gość wie co mówi na temat ogrzewania i nie ma dyskusji w tym temacie. Mam tylko pytanie odnośnie kąta nachylenia paneli, bo "na oko" coś mi nie pasuje. Od której płaszczyzny mierzony jest kąt 35' ? Od poziomu podajemy kąty nachylenia dachów, konstrukcji czy gruntu. Jak jest w tym przypadku? Fajny materiał, rzeczowy.
@Samson715 ай бұрын
Ja mam przerwy 30cm między poziomymi rzędami paneli. Mniejszy lity żagiel przeciw wiatrowi, śnieg spada tylko z jednego panelu.
@sebastianjacek93305 ай бұрын
Przebicie gdzieś ma pan... Woda nie przeszkadza w produkcji...
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
No dokładnie
@przemysawlesniewski7345 ай бұрын
Chyba że napięcie stringu na styk a zimne panele dają wyższe napięcie.
@FafaGuz5 ай бұрын
Fajny pomysł. Jeżdżę w tamtych okolicach i byłem ciekawy jak to jest zrobione.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Miałem to samo
@danieldendi6825Ай бұрын
Można by chłodzić panele od spodu. Np. zestawem rurek miedzianych przez które przepływała by woda ze studni jakąś pompką.
@rafalf13585 ай бұрын
Oglądamy i słuchamy 😊
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Miłego oglądania
@LukaszTomzik5 ай бұрын
Przebicie na którymś panelu.mokry jak jest to falownik wykrywa przebicie i odcina😅
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
A nie ma kablach ?
@marekjasinski74125 ай бұрын
Może być gdziekolwiek, ja wymieniłem panele (6 lat pracy) i problem ustał. Najpierw sporadycznie, potem wystarczyła mgła w nocy i już falownik nie ruszał... Rozwarstwienie paneli... Jeśli panele nowe to przebicie może być gdzieś indziej, może kable?
@mrjinks35205 ай бұрын
właściciel sąsiedniej działki pewnie zadowolony:) nawet Piotrek tak nie zacienił.
@marianoitaliano0075 ай бұрын
ma fuksa że tam zboże jeszcze rośnie... ale jak działeczka się sprzeda, to do wyebu wszystko :P
@Anatol.Junior5 ай бұрын
Dlatego zbudowałem traker na naczepie 😀
@marek_pl5 ай бұрын
@@marianoitaliano007 Jedyna odpowiedź dla tego nabywcy sąsiedniej działki będzie, "widziały gały co brały". :) i po rozmowie.
@Kaktus-s4u5 ай бұрын
@@marek_pl bedzie mial okazje kazac mu to rozebrac , prawo to reguluje , 2,40 nie wyzej
@marek_pl5 ай бұрын
@@Kaktus-s4u Jakie prawo?
@LukaszTomzik5 ай бұрын
Wężem lać punktowo i wykryje który przebija
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
👍
@mariok87245 ай бұрын
Nie ma opcji obcinania energii z paneli przy polewaniu wodą. Woda nie ma wplywu na pracę instalacji. Wadliwy panel lub nieszczelne połączenie na złączach
@marek_pl5 ай бұрын
Fronius jest dobry ale jego GEN-24 do najlepszych nie należy. Czas przełączania z sieci na magazyn wynosi ponad 30 sekund co jest uciążliwe. Ciekawe czy to jest GEN-24 czy GEN-24 PLUS? Ten pierwszy nie jest hybrydą i żeby się nią stał trzeba co nieco dopłacić.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
👍
@grzegorzolszowka80074 ай бұрын
No i fajnie że jakoś to działa ale podstawowa wiedza z fizyki to tu leży i kwiczy - kable DC wydłużone tylko po to aby plus i minus miał tą samą długość to już wręcz kuriozum 😕
@tobiaszmroz5874 ай бұрын
Blisko granicy, powyżej 3,5 metra.. Tylko się modlić o sąsiada za granicą.
@tadeuszo14455 ай бұрын
Problem z zawysokim napięciem i wyłączaniem falownika niestety dotarł w tym roku do mnie od czasu gdy sąsiad już czwarty zainstalował fotowoltaike w kwietniu i się zaczął problem z wyłączaniem falownika. Z tego powodu w słoneczny dzień tracę kila kWh produkcji.
@Adam-e6r5 ай бұрын
Profile typu H stosowane w drogownictwie są dość elastyczne może się okazać że w perspektywie czasu się zawinął w dół na ekranach te same co na barierach elastyczne by przejąć uderzenie samochodu. Szacun samodzielny montaż pomysł ogólnie super. Co do napięcia za osiemset zł można kupić urządzenie jak tani chiński agregat prądotwórczy podepniemy pod elektronikę i kicha na urządzenie do stabilizacji napięcia trzeba wydać parę tysięcy inaczej spalone to i tamto. Ciekaw jestem jak wychodzi grzanie pompą. Ile kosztowała porównując np z gazem z butli. I kiedy się zwróci lub wyrówna koszt.
@kwestionariusz14 ай бұрын
To nie jest Heb to jest profil typu Sigma ciekawe kiedy mu sie to obali
@djdariuskn60034 ай бұрын
WITAM-Jesteś dociekliwym człowiekiem więc mam zadanie dla Ciebie-jak byśmy zamontowali kondensator 1,2,3...F od car audio między akumulatorem a przetwornicą 12-230v w układzie solarnym i podłączyć np.Lodówkę z kompresorem 230v zazwyczaj przetwornica mocno (przysiada) czy taki kondensator poradził by sobie z tym pik impulsem jak robi to w przypadku subwoofera.Kondek na pewno trochę pompował by akumulator ale kompensacja dużych pików poboru prądu może byłaby opłacalna.Może to banalne ale ......Sprawdzisz a może komuś zlecisz .Ps super tematyczny kanał prowadzisz-Pozdrawiam
@marekjasinski74125 ай бұрын
Ten obniżacz napięcia to mi wygląda na autotransformator i w takim przypadku jest to rozwiązanie nielegalne bo podbija napięcie sieci ponad normy, ewentualnie jak jest sprytnie sterowany to ponad normy nie podbija ale "wyprzedza" innych w okolicy i ty produkujesz a inni nie.
@dudusiekplay27375 ай бұрын
Jak wyprzedza innych?
@marekjasinski74125 ай бұрын
@@dudusiekplay2737 Podbije na tyle aby innym wyłączyły się falowniki a następnie obniży do minimalnego poziomu przy jakim pcha całość.
@semipawel5 ай бұрын
Przebicie izolacji, złączek, przewodów, rozdzielnicy, lub panela (upływność) i falownik zgłasza błąd, trzeba zerknąć do instrukcji rozszyfrować błąd to pozwoli namierzyć problem.
@Piontas5 ай бұрын
Witam i pozdrawiam serdecznie 🙂🙃
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Pozdrawiam
@piotrek4x44 ай бұрын
Co na to nadzór budowlany? 4m od granicy?
@t_o5 ай бұрын
27:43 ten pan hydraulik nie ma pojęcia o czym mówi i nie rozumie, że od zagęszczenia rurek podłogówki zależy moc grzewcza w danym pomieszczeniu, czyli wg niego w uproszczniu - czy to mały grzejnik, czy duży to i tak jest ok
@panton78425 ай бұрын
Takich hydraulików w naszym kraju nie brakuje 😂
@kwestionariusz14 ай бұрын
No niestety takie som budowlance majstry co sie na wszystkim znajom a zapytaj jaka moc grzewcza bedzie mial m2 takiej podlogowki dla zadanej temp czynnika to cisza
@n0x5375 ай бұрын
Niesamowite na co ludzie potrafia wydac kase i zainwestowac swoj wysilek, zeby pozniej kombinowac jak to "zutylizowac" :D poza tym taka konstrukcja chyba srednio legalna jest
@DaHool_djАй бұрын
Tydzień temu zamontowano mi magazyn energii Pylontech 7,1 kW. On kosztuje około 13500zł. Firmie, która mi montowała zapłaciłem 18 tys. zł z montażem natomiast dotacja wyniesie 9000zł więc magazyn energii na czysto kosztował mnie 9000zł. Falownik Mam Hypontech 8 kW hybrydowy z myślą o magazynie energii więc nie musiałem go zmieniać.
@marek_pl5 ай бұрын
Ten Fronius zainstalowany przed wymiennikiem pompy raczej szkodzi niż pomaga. Ogranicza swobodny przepływ powietrza przez wymiennik pompy a te minimalne ilości ciepła które od czasu do czasu Fronius wytwarza tego nie skompensują. Sytuacja się jeszcze pogorszy gdy zainstalowana będzie ta dodatkowa osłona.
@arturmc55125 ай бұрын
Pan serce wielkie ma, ALE, tak jak czytam komentarze, to jest tak jak myślałem. Lanie wodą na panele to ich chłodzenie. Chłodzenie to większa produkcja, więc jeżeli z powodu zawyżonego napięcia w sieci nie "wywala" to tak jak wszyscy piszą, jest przebicie. Dziwie się tylko @Pompa Ciepła i PV (Waldkowi), że nawet nie próbował zwrócić na to uwagi. @Pompa Ciepła i PV ... masz wiedzę, wypuszczasz filmy dla sporej liczby osób i ... puszczasz film, który dla osób nie czytających komentarzy będzie filmem wprowadzającym w błąd. Druga sprawa to urządzenie CR GAM (albo jakoś tam). To urządzenie kosztuje kilka dobrych tysięcy (teraz chyba 6k PLN). Nasz Szanowny Pan kupił urządzenie, żeby nie wyłączała mu się fotowoltaika (za wysokie napięcie w sieci). No i ... NIE WYŁĄCZA SIĘ. Gdzie ta energia idzie? Jak sam powiedział w 100l bufor, a później w podłogówkę. Serio? Grzanie podłogówki latem ma być rozwiązaniem? W dodatku kupując urządzenie za kilka tysięcy? Bądźmy poważni. Ten film w ogólnym temacie fotowoltaiki to porażka. PS: Jestem ciekaw (mam nadzieję, że Pan przemyślał montaż), jak zachowa się konstrukcja w czasie wichury. Ale jak jest ubezpieczenie dobre, to też bym zaryzykował taki montaż, jakbym nie miał wyjścia.
@kondzio20035 ай бұрын
Pan Waldek nie ma wiedzy fachowej. On wie to co widział i to co gadał tworząc swoje filmy, ale nic poza tym.
@bartoszskowronski5 ай бұрын
odnośnie tego urządzenia obniżającego napięcie to czy nie lepiej by było zamiast jednego falownika 12kw postawić 6 falowników 2kw (po dwa na fazę) i jeden ma odcięcie 253,0V a drugi 252,9V tak aby jak odcina, to najpierw jeden a dopiero potem drugi. Jak na jednej fazie jest za wysoko to reszta działa. jak falownik się popsuje to jeden a nie wszystko. Albo jeszcze lepiej na wyjściu z każdego falownika zrobić czujnik na której fazie jest najmniejsze napięcie i załącza falownik do tej fazy. więc w sytuacji ekstremalnej jak na dwóch fazach jest 253V a na trzeciej 240V to można by było wszystko pakować w tą fazę. (a w sumie to powinny robić falowniki trójfazowe standardowo, a nie że na jednej fazie za wysoko to wszystko się wyłącza) co by stabilizowało sieć więc energetyka z logicznego punktu widzenia powinna się cieszyć na takie rozwiązania.
@SlawomirBaj5 ай бұрын
Ile kosztuje jeden falownik a ile sześć
@janek19765 ай бұрын
Jak jest dużo instalacji w okolicy to może lepiej było by się skrzyknąć z sąsiadami i nową stację trafo dystrybutorowi za sponsorować....
@rdcabal5 ай бұрын
Panie Waldku, pan się nie boi, coraz lepsze wywiady Pan tutaj robi. Do tego już w pierwszej minucie mówicie o polewaniu.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Polewanie jest istotne w wielu przypadkach 🤩
@andrzejhajder64055 ай бұрын
Ten falownik przy pompie to max wykorzystanie kazdej kalorii. 👍
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
👍
@kameleonperformance93705 ай бұрын
Prędzej czy później położy te konstrukcję na bok. Więcej niż pewne.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Prorok jaki czy co?
@hitmantpc19585 ай бұрын
Powyżej 260v nie działają różnicówki - więc jest to zagrożenie życia - telefon na pogotowie najlepiej przed południem bo lubią przyjechać po paru godzinach i niech kombinują.. Nie dawać się zbywać tylko żądać osoby, która się podpiszą że ten stan jest ok. Dodatkowo wystąpić o układ pomiarowy - montują na tydzień więc będą mieli dowód niezbity przy takich akcjach - inna sprawa , że mają tych układów kilka na województwo - śmiech na sali a okres oczekiwania w miesiącach liczony..
@piotrbpm5 ай бұрын
😮projekt fajny estetyczny ale ja bym nie pokazywał go w necie ,ma fundamenty więc niestety nielegalny ....(Pewnie bez zezwolenia)
@marek_pl5 ай бұрын
Tu nie masz racji. Instalacje PV do 50kWp nie wymagają nawet zgłoszenia, niezależnie czy na dachu czy gruncie.
@piotrbpm5 ай бұрын
@@marek_pl słowo klucz to fundament w ziemi a nie wbijane paliki doczytaj otar wysokość konstrukcji
@marek_pl5 ай бұрын
@@piotrbpm Te wymagania nie dotyczą instalacji PV do 50kWp bo takich sie nawet nie zgłasza. Prawie każdy tracker jest wyższy od tej instalacji, tych bez fundamentu się nie robi.
@sawomirgemzik92585 ай бұрын
Ciekawe czy kamieniem z wody mu nie zajdą. Do mycia używa się wody zdemiralizowanej czy jakoś tak.
@marek_pl5 ай бұрын
@@RonaldoRonaldo-zt6hs Jak ktoś sobie na działce zrobi huśtawkę o wysokości 10-15m i coś się stanie to będzie to tylko jego wina, bo prawa żadnego nie złamał. Tak samo jest z instalacjami PV które nie wymagają zgłoszenia. No ale są tacy co uważają że wszystko i wszystkich trzeba kontrolować.
@krzysztoftruszkiewicz65785 ай бұрын
Jakie napięcie jest na liczniku operatora energetycznego w momencie załączenia (z powodu zbyt wysokiego napięcia) urządzenia CR Gama?
@bartoszskowronski5 ай бұрын
jak grzałka załącza się 0,1s szybciej to 253V a jak 0,1s później to będzie peak nawet do 263V. jak grzałka ma pełną moc falownika (na fazę) a falownik (na fazie) nie daje pełnej mocy/dom zużywa dodatkową moc to tą nadwyżkę dokupujesz z sieci. (super interes)
@piotrwojtynski6235 ай бұрын
Tutaj dużo magazyn by pomógł grubo widać... ze facet ma wizje i fan ... :)
@marekt8912 ай бұрын
Czy można prosić namiar na miejsce gdzie się te słupy udało dostać 😊
@EVandPassions5 ай бұрын
Fajnie to wygląda.
@dziabi34 ай бұрын
Czyli obniżasz obniża w domu a podbija w sieci ?
@jacekmodrzejewski87823 ай бұрын
U mnie jak deszczyk popada to z 4kw robi sie 5.2kw no i czasem sie wyłączy musze zrobić polewaczkę to nie będzie takiego uderzenia a produkcja wzrośnie. Dzięki reszta nieciekawa bufor mam 950l
@ostrymaciek30625 ай бұрын
Łuuuu, konstrukcja stale ziązana z gruntem i na dostatek brak pozwolenia na budowę, chyba trzeba zgłosić 😂
@marek_pl5 ай бұрын
Dla instalacji PV pozwolenie nie jest wymagane. Nawet zgłoszenie nie jest wymagane.
@kwestionariusz14 ай бұрын
@@marek_plNo to jest bzdura wystarczy że sasiad zglosi do INB i juz kara albo rozbiorka
@marek_pl4 ай бұрын
@@kwestionariusz1 bredzisz.
@NIHOOYA4 ай бұрын
Wszystko pięknie i fajnie ale.... Jest w ministerstwie finansów projekt zmian ustawy podatkowej która "uaktualnia" definicje, budynek i budowla. Do opodatkowania wejdą w myśl projektu także budowle energetyczne w tym wolnostojąca PV jako że jest wtedy osobną "budowlą" - Właściciel włożył kawał roboty i forsy ale obawiam się że to co oszczędzi będzie musiał grzecznie przynieść w żębach do skarbowego.
@marek_pl4 ай бұрын
Czyli instalacja na dachu to będzie budowla na budowli/budynku. :) Jak ktoś założył panele na wiacie, która nie wymaga nawet zgłoszenia, to co wtedy? Tam też jest coś o tym że podatek będzie wynosił 2% od wartości. Kto tę wartość określi? Ma to także dotyczyć magazynów. Wszyscy właściciele UPS-ów powinni już się bać. :)
@videogroszek5 ай бұрын
Przecież ten regulator kosztuje tyle co dobry falownik hybrydowy. Wolałbym za te pieniądze kupić falownik i dołożyć do akumulatora i efekt podobny z większą korzyścią na przyszłość.
@marianoitaliano0075 ай бұрын
Ciekawe czy pozwolenie na budowę tak wysokiej konstrukcji w linii działki było otrzymane 🤔😂
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Nie jest w linii działki
@marianoitaliano0075 ай бұрын
Nie jest też 1,5m od granicy ;)
@marek_pl5 ай бұрын
Powinieneś wiedzieć że instalacja PV o mocy nie większej niż 50kWp nie wymaga nawet zgłoszenia i to niezależnie czy na dachu czy gruncie.
@k.j.43475 ай бұрын
@@marek_pl Powinieneś wiedzieć iż na rympał można postawić do wysokości 3 mb tam jest na pewno więcej więc jeśli ktoś obok coś zacznie działać może powiedzieć domorosłemu konstruktorowi składam lub ścinamy w dół
@marek_pl5 ай бұрын
@@k.j.4347 Te 3 metry to na budynkach a nie na ziemi. Podaj paragraf popierający Twoją teorię.
@paweladamczyk10265 ай бұрын
Jak już instalacja zamontowana i weźmiesz dotację, to raczej drugi raz nie dostaniesz za kilka lat na magazyn. To, że masz falownik z możliwością montażu magazynu, to jest pikuś. Nieraz taki montaż jest bardzo inwazyjnym w instalację domową.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
A to czemu…
@RK-bm9kq5 ай бұрын
Moze przekracza mozliwosci falownika i przekracza gorne napiecie w tym piku na mokrych pv.
@1960princo5 ай бұрын
Właśnie sprawdziłem u mnie z myciem paneli, mam 30 paneli ja solar 385 i kiedy je myję wszystko działa, produkcja się nie wyłącza. Posiadam Deye 12 niskonapięciowy i sofarsolar 6,6 jako mikro inwerter.
@marek_pl5 ай бұрын
W zeszłym roku polewałem swoją instalację w południe przez godzinę żeby sprawdzić czy wzrośnie produkcja z powodu obniżenia temperatury paneli. Produkcja wzrosła o 11%. Nic się nie wyłączało.
@Qiui5 ай бұрын
Podejrzewam że falownik widzi doziom gdzieś jest przebicie i falownik wyłącza
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Trzeba sprawdzić, ale może raczej przebicie ?
@grzegorzmatuszewski7505 ай бұрын
Witam serdecznie. Te słupy już były tak wyprofilowane ( wygięte). Czy sam wykonałeś taki kształt?👍
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Tak były
@grzegorzmatuszewski7505 ай бұрын
Ok. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 👍😉
@MrRaddoslaw5 ай бұрын
Powyżej bodajże 3,2m jest już projekt i nadzór budowlany poza tym właściciel działki obok może na drodze cywilno-prawnej kazać włożyć to sobie w cztery litery.
@swierzakii38715 ай бұрын
To zle tak mowic. Madre glowy pisza tutaj, ze to fakt z tylka i moze sobie stawiac co chce i ile chce. Plus to nie jego problem jesli zacienia dzialke sasiada 😂😂
@joziooo645 ай бұрын
Ja zrobiłbym przerwy między panelami i wtedy osłabia się napór wiatru. Jakie odstępy między panelami należy zrobić obu zmniejszyć napór wiatru o 20%, 40% czy 50% ?
@gacek4514 күн бұрын
Mówi się wszedłem!!
@czajo59395 ай бұрын
Na jakiej podstawie padł pomysł że przewody DC muszą być tej samej długości?
@marekjasinski74125 ай бұрын
Antyzwój ewoluował w jednakową długość przewodów:P
@marek_pl5 ай бұрын
Przewody DC od paneli nie muszą być jednakowej długości. Jak ktoś się z tym lepiej czuje to nie przeszkadza. Jedynie straty napięcia na kablach DC rosną.
@czajo59395 ай бұрын
@@marek_pl ale rosną z samej długości czy z tego że są nierówne?
@marek_pl5 ай бұрын
@@czajo5939 Im przewody DC sa dłuższe tym większe straty generują. Do obliczeń strat w obwodzie DC bierze się pod uwagę sumę długości kabli DC na (+) i na (-). W obwodzie prądu zmiennego od obliczeń bierze się odległość źródła od odbiornika.
@grzegorzg695 ай бұрын
Kable do pradu stalego tej samej dlugosci ? Prosze o rozwiniecie tematu
@sraksus5 ай бұрын
różnica rezystancji 🤣ma wielki wpływ na🙄
@Kaktus-s4u5 ай бұрын
wysokosc nie moze przekracac wysokosci 2,40 , jezeli wysokosc jest wieksza sasiad ma prawo rzadac rozebrania instalacji
@marek_pl5 ай бұрын
Podasz jakiś paragraf czy mamy to przyjąć na wiarę?
@janek19765 ай бұрын
Podziel się tematem bardziej konkretnie, z czego te 2,40 - m jak się domyślam (tylko nie rzucaj sloganów typu ustawa: PB, POŚ, PP, PE itp, tylko konkret).
@Kaktus-s4u5 ай бұрын
@@janek1976 poszukaj w kodeksie , jest przepis [paragraf ] , ktory reguluje takie sytuacje , min . tuje , drzewa nie moga byc wieksze niz 2,40 , jezeli sa wyzsze musza je przyciac lub usunac , to zalezy od sasiada ,a tam jest jeszcze chyba podana odleglosc od granicy , ale w tym przypadku na pewno , gdy przyszly sasiad zareaguje bedziesz musial to obnizyc lub zlikwidowac , jestem
@Kaktus-s4u5 ай бұрын
@@marek_pl zaakceptuj to jak istniejacy przepis, on istnieje , tylko ludzie o tym nie wiedza ty takze widze jestes zaskoczony jak nie masz kodexu wpisz w wikipedii , moze tam znajdziesz
@k.j.43475 ай бұрын
dopuszczalne jest pv wolno-stojącej konstrukcji 3 mb
@bagietkazserem263 ай бұрын
Nie ma to jak wyjść na ogród i odrazu taki widok . Brakuje jeszcze jakiegoś wielkiego wiatraka 😏
@adambiniek35413 ай бұрын
Mam pytanie ile kosztował ten obniżacz napięcia?
@kondzio20035 ай бұрын
12:06 kable prądu stałego nie muszą mieć tej samej długości. Pan tu mówi bzdurę. Za to kable prądu stałego nie mogą zakreślać pętli, lub ma ona być możliwie najmniejsza.
@EdisoonTV4 ай бұрын
Zajebista instalacja
@kondzio20035 ай бұрын
Panowie nie nazywajcie CEPów uprawnieniami :P jak już to jest to świadectwo kwalifikacyjne czyli świadectwo opłacenia egzaminu.
@BB-ve2on5 ай бұрын
Niehermetyczny jeden z paneli i gdzieś podcieka. Jedyne wyjście to moczenie pojedynczo każdego z paneli i sprawdzanie produkcji
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Dokładnie to samo uzyskałem info.
@kondzio20035 ай бұрын
A ciekawe co powie na to sąsiad jak postanowi się budować na swojej działce.
@danielkowalski75275 ай бұрын
O co chodzi z prześmiewczym podejściem do grzejników zamiast podłogówki? Przecież grzejnik minimalizuje wady podłogówki.
@bartoszskowronski5 ай бұрын
grzejnik potrzebuje wyższych temperatur wody do efektywnego grzania, przy podłogówce cała powierzchnia podłogi jest grzejnikiem. Wiec aby utrzymać temperaturę w pokoju np 19st przy do grzejnika woda musi mieć 50st. a przy podłogówce 22st. ma to znaczenie przy pompie ciepła ponieważ bardziej energooszczędne jest nagrzanie 100l wody o 1st (z 21st na 22st) niż nagrzanie 10l o 10st. (z 40st na 50st) ilość energii zgromadzonej w wodzie jest taka sama lecz w pierwszym przypadku pompa ciepła zużyje znacznie mniej prądu z gniazdka.
@danielkowalski75275 ай бұрын
@@bartoszskowronski Czyli większe kaloryfery po prostu potrzebne? Podłogówka to zaserwowanie sobie promieniowania wody w całym domu. Co na na to radiesteci? ^^
@bartoszskowronski5 ай бұрын
@@danielkowalski7527 no jak zamiast jednego kaloryfera chcesz mieć z 20 to powinno być ok.
@marek_pl5 ай бұрын
@@danielkowalski7527 Te większe kaloryfery musiały by mieć powierzchnię podłogi by były porównywalne do podłogówki. :) Promieniowanie wody z takich kaloryferów będzie takie samo jak z podłogówki. Ale chyba mylą Ci się naturalne cieki wodne z wodą w instalacji grzewczej.
@jerry76-jc5mg5 ай бұрын
Trudno mi uwierzyć że fotowoltaika podbija napiecieo 30V. U mnie obserwuję 5V różnicy między nocą a słonecznym dniem.
@grzegorzka81235 ай бұрын
U mnie 15 lekko
@marek_pl5 ай бұрын
Jak byś miał instalację na słupach na aluminiowych przewodach o przekroju 35mm2, to byś uwierzył. :)
@jerry76-jc5mg5 ай бұрын
@@marek_pl Do szkoły chodziłem dosyć dawno i z tego co pamiętam duży przekrój jest zaletą a nie wadą
@bartoszskowronski5 ай бұрын
bo sąsiedzi (podpięci do tego samego transformatora) odbierają od ciebie prąd. jak ich pobór będzie mniejszy niż produkcja z PV to napięcie bardzo szybko osiągnie 253V.
@marek_pl5 ай бұрын
@@jerry76-jc5mg Jeśli uważasz że przekrój 35mm2 na słupie to dużo to policz sobie spadek napięcie gdy przez taki "drut" płynie 10-20kW na odległość 1.5km.
@joziooo645 ай бұрын
A jak zrobiłeś aby cyfry nie migały?
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Dopasowanie do częstotliwości, w tym przypadku zwiększenie czasu przysłony
@joziooo645 ай бұрын
Ale rozumiem że to nie jest z telefonu tylko masz kamerę profesjonalną. Jeżeli tak podaj jaki to model
@mzly78715 ай бұрын
Uuuu 13kw na panelach, ja bym się tak tym nie Chwalił bo zgłoszone pewnie 9.99🤔🤣
@marekjasinski74125 ай бұрын
Nowe zasady...
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Oczywiście że nie, zgłoszone tyle ile jest
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Dokładnie
@IndyPoint5 ай бұрын
Dlaczego przewody od fotowoltaiki do falownika "-" i "+" muszą być tej samej długości. Wyjaśni to ktoś?
@bartoszskowronski5 ай бұрын
jedyny powód jaki widzę to przy połączeniu równoległym równa długość plusa z jednej baterii(stringa) i drugiej aby miały tą samą długość (rezystancję), długość minusowych to samo. Ale z tego co zrozumiałem to nie o to chodzi w tym przypadku.
@SlawomirBaj5 ай бұрын
Chodzi o pętlę zwarcia, a dokładniej o eliminacje efektu cewki w przypadku wyładowań atmosferycznych
@IndyPoint5 ай бұрын
@@SlawomirBaj To jest jedyne rozsądne wytłumaczenie. Z tym żeby tą cewkę wyeliminować to nie tylko przewody musze być tej samej długości ale być jak najbliżej siebie. Tak żeby indukowanie się w przewodach napięcie czasie błyskawicy wzajemnie się znosiły przez wzajemnie oddziaływanie.
@IndyPoint5 ай бұрын
@@marekdraga6770 Setki omów powiadasz. Skąd czerpiesz wiedze?
@SlawomirBaj5 ай бұрын
@@marekdraga6770 ale nie musi uderzyć bezpośrednio w panele, jeśli nie dopilnujesz pętli to wyładowanie może być gdzieś dalej a falownik może dostać po dupie
@SylwesterAbakus5 ай бұрын
Czy ktoś by mi poda adres forum o tematyce PV, gdzie ludzie by się chwalili swoimi pomysłami i rozwiązaniami ? Proszę o adres.
@mirosawpiotrowski7525 ай бұрын
Najlepszym rozwiązaniem jest nie zakładać tego badziewia.
@siaznatury66595 ай бұрын
Jak problemy z wysokim napięciem to tylko sterownik Eko Oze Pv albo off grid
@witekwitkowski57005 ай бұрын
wattruter jest na tą chwilę lepszym rozwiązaniem,ma więcej możliwości.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Jak widać możliwości mnóstwo, a co do eko OZE to trzeba mieć duże bufory na złaś wody
@siaznatury66595 ай бұрын
Eko Oze dokładnie zbija nadwyżki powyżej 253v modulują mocą więc nie zagrzeje wody bardziej niż cr gama. UWAGA. Chyba że cr gama wyłączy grzałke i podbija napięcie w sieci do 260v. Bo tak się dzieje gdy grzałka jest za mała. Każdy kumaty elektryk to zrozumie. Ale użytkownicy też powinni wiedzieć bo to oni odpowiadają za swoją instalację.
@michal8755 ай бұрын
😮 ile jest koszt konstrukcji???!!!
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
To było z demobilu, więc nie było drogo
@PawełZieliński-b6c2 ай бұрын
Pompa trojfazowa zasilana jest napieciem miedzy fazowym 400v nie 230
@sraksus5 ай бұрын
wszystko fajnie ale ile to ustrojstwo pcha MOCY BIERNEJ do sieci, za która niektórzy ludzie płacą
@marek_pl5 ай бұрын
Biznesy płacą ale prywatni odbiorcy nie.
@kwestionariusz14 ай бұрын
W nocy kiedy nie korzystasz z pradu tez placimy za moc bierna przepalana w elektrowniach nie mamy tylu elektrowni szcxytowo pompowych żeby to kompendować kasa leci w komin
@marek_pl4 ай бұрын
@@kwestionariusz1 Oczywiście że płacimy też za straty na przesyle z elektrowni do odbiorcy. Tylko co to ma do płacenia za energię bierną zmierzona przez licznik energii w Twoim domu?
@Olchann4 ай бұрын
takich ludzi to nie interesuje, a jak im to powiesz w twarz to ci powiedzą, że jesteś komuchem i ograniczasz mu wolność
@mateusz1945Ай бұрын
zaraz ile kosztuje baterie w polsce?? 50 tys za 10 kwh? dla porownania w Tajlandii batterie z chin kolo 7 tys zl za takie pojemnosci
@mstepuch5 ай бұрын
Magazyn 10kW mieści się w 10 000 zł. Jakie 50 tysięcy ????
@marek_pl5 ай бұрын
Zauważ że tu inwerterem jest Fronius i magazyn musisz kupić od Froniusa. Sprawdź jego ceny to będziesz wiedział dlaczego 10kWh Froniusa kosztuje 50k brutto.
@kwestionariusz14 ай бұрын
10kWh?
@marek_pl4 ай бұрын
@@kwestionariusz1 sprawdź cennik Froniusa.
@ostatnisprawiedliwy99133 ай бұрын
Nie legalnie postawiona instalacja - sasiad zgłosi do nadzoru budowlanego i koleś będzie to zabierał na plecach hihi
@grzesoffg45235 ай бұрын
Z tym podlewaniem paneli to przekombinowane.
@grzesoffg45235 ай бұрын
@@PermanentnyZespolTourettea To trzeba mieć pecha żeby trafić na zasrańców 😀
@piotrwisniowski20013 ай бұрын
Polewać od spodu
@ukaszwala72205 ай бұрын
Przy tej konstrukcji bifaciale były by lepsze.
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Zwiększyły by produkcję…
@ukaszcaka30015 ай бұрын
10kw falownik paneli jest 13kw 13kw + 20% to wychodzi 16kw. Falownik musi sie wyłaczyć ale na jednym stringu falownik powinien pracować czyli 13:2=6,5kw to 6,5 +20% =7.8kw jak panele nie przekroczą 1000v to powinno chulać z mocą 7.8kw a nawt wiekszą ale chyba by przekroczyło to 1000v czyli to 13kw podzielić na 3 stringi i polewać woda panele i przewody 😅😅😅
@mrjinks35205 ай бұрын
Skąd taki pomysł?? normalnie będzie pracował czy jest 10kw czy 20kw w panelach to falownik odda 10kw. Fronius nie ma też ograniczeń jak np sofar mocy stringu.
@ukaszcaka30015 ай бұрын
@@mrjinks3520 ??? Jak na jednej pętli falownik nie będzie się wyłączał i jedną pętla da z siebie 8kw to będzie wszystko jasne a jak się wyłącza to wykrywa falownik przebicie ale powinien dać jakiś komunikat czemu to robi ?
@mrjinks35205 ай бұрын
@@ukaszcaka3001 aha, falownik pokazuje rezystancje izolacji na bieżąco PV iso gdy ta będzie mniejsza od 1.1Mohm to się nie włączy i wyświetli kod 475
@ukaszcaka30015 ай бұрын
@@mrjinks3520 aż u siebie sprawdzę co się stanie jak po leja woda mam czarną beczkę to jak ja woda zaleje z rana to wieczorkiem będzie ciepła dziwne
@marekfeszak95375 ай бұрын
Panele nie generują prądu po spłukaniu w słoneczny moment bo wartości prądowe chwilowo zostają przekroczone a falownik nie jest w stanie przetworzyć tak dużego parametru.
@XYZ-qb7iu5 ай бұрын
6:00 Czemu zmniejszasz kont ty nie mieszkasz w Afryce miał 50° to zmniejszył kont, by więcej tracić -_- Na polskie warunki jedziesz do 70°
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Najlepszy kont w Polsce całoroczny to 35*
@torqo72655 ай бұрын
Najlepszy ale pod jakim względem? Bo jak ogólnej produkcji rocznej to bez sensu bo masz więcej w lato gdzie i tak masz nadmiar. Podobno większy kąt daje lepsze „rozłożenie” produkcji także na jesień i wiosnę co ma znaczenie przy nowych zasadach.
@marianoitaliano0075 ай бұрын
zależy który kąt mierzysz :P
@marek_pl5 ай бұрын
Przy net-bilingu nie opłaca się w lecie wysyłać do sieci. Dlatego panele powinny być bardziej pionowo niż optymalny kąt dla Polski. Przy panelach tak ustawionych śnieg sam się zsuwa i produkcja w zimie jest większa.
@dareknag52505 ай бұрын
Ten Twój ,,kont" to niezły ,,knot" ortograficzny!
@adamadamczyk-p7z5 ай бұрын
Tak z ciekawości gdzie się ten gość pytał o magazyn energi 10 kwh w prowidenće że 50000 zł przy takiej cenie to te 10 kwh nie ma szans się zwrócić nigdy ,a poza tym taki mały magazyn nie ma za bardzo sensu szkoda kasy
@marek_pl5 ай бұрын
Już rok temu miałem ofertę na gotowy magazyn 32kWh za $5800 z dostawą do domu. Skąd te 50k za 10kWh dzisiaj?
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
W Froniusie, oni mają ceny z kosmosu
@marek_pl5 ай бұрын
Kiedy zapytałem serwis Froniusa o tego GEN-24 to mi poradzili zainteresować się Victronem. Tak zrobiłem i nie żałuje.
@XYZ-qb7iu5 ай бұрын
Po prostu zbanować prosumenta i problem z siecią się rozwiąże
@waldemarkubiak17655 ай бұрын
Woda z wodociągu zostawia osad .Deszczowa nie
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Chyba że jest uzdatniana
@ZYZIO8222 күн бұрын
Polać wodą i kamera termowizyjna.
@mirek88625 ай бұрын
Witam
@PompaCiepłaiPV5 ай бұрын
Witam serdecznie
@StarySzkud-my8jw5 ай бұрын
Przecież prądu jest nadwyżka,a tylko praktycznie w PL prąd jest taki drogi.
@tomasz16902 ай бұрын
Do pierwszego mocnego wiatru ...
@MrZiemwit5 ай бұрын
i wez teraz sprzedaj albo zbuduj sie na tej dzialce obok tak zniszczyc komus zycie dla paru kwh