Doktor Podgórski to niesamowicie ciepły i empatyczny człowiek, emanujący wręcz wiedzą i spokojem. W realu jest tak samo rzeczowy i wręcz kojący dla pacjenta. Osobiście nie spotkałem lepszego lekarza radiologa i chciałbym aby inni lekarze (nie tylko radiolodzy) mieli przynajmniej porównywalne podejście do pacjenta. Bardzo mocno i szczerze pozdrawiam :-)
@jolajudo612 жыл бұрын
Dziękuję Panie Doktorze za film,za objaśnienia w sposób łatwo przyswajalny dla pacjenta. Moc zdrowia życzę Panu Doktorowi.
@alainiskandar34723 жыл бұрын
Ten kurczak mnie osłabiał 😂 świetny kanał
@inaregina91362 жыл бұрын
Dziękuję
@tomchoina2 жыл бұрын
Super dzięki
@tyija00003 жыл бұрын
Kurczak 🐔😁 Dziękuję za film, za kilka dni idę na tomograf komp z kontrastem, dzięki Twoim filmikom czuję się spokojniej, wiem na czym to polega i czego się spodziewać. ❤️
@PeterZetar3 жыл бұрын
Super! Świetnie przedstawione i prowadzone 😃
@ula_a Жыл бұрын
Miałam rezonans dwa razy, ale tylko raz dostałam słuchawki
@gabrielao.22843 жыл бұрын
WOW, świetny kanał.
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
Dziękuję :)
@witek7052 жыл бұрын
Kto jest bardziej narażony na promieniowanie lekarz elektroradiolog czy technik
@MichalPrzyb7232 жыл бұрын
Jeśli te badania są tak dokładne to po co ładować kontrast szkodliwy.
@oliwiakowalczyk69583 жыл бұрын
Bardzo dobry matariał! Mam jednak pytanie. Czy przy rezonansie głowy trzeba mieć otwarte czy zamknięte oczy, czy nie ma to absolutnie żadnego znaczenia? A co w przypadku gdy nagle zachciało mi się kichnąć i za żadne skarby nie mogłabym tego powstrzymać, czy "artefakty" powstałe w wyniku poruszenia się na tyle utrudniły by opis badania, że trzeba by było je powtórzyć?
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za super pytania! Oczy - można je trzymać otwarte lub zamknięte - to nie ma znaczenia, ale dobrze jest nimi nie ruszać na boki. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na otwarte oczy to możemy mrugać. To co napisałem dotyczy oczywiście tylko badania głowy, bo przy badaniu innych części ciała można ruszać oczami dowolnie. Co do kichnięcia - niestety - może się okazać, że część jednej z sekwencji będzie zamazana i wtedy czasami trzeba ją powtórzyć - oczywiście nie całe badanie. Badanie rezonansu składa się z części - aparat buczy i trzeszczy, później chwila ciszy i tak na zmianę. To te chwile ciszy oddzielają poszczególne sekwencje badania kiedy rzeczywiście uzyskuje się obrazki. Także jeśli pojawi się artefakt, to najwyżej trzeba powtórzyć 1 sekwencję (max. 3-4 minuty dłużej).
@mistrzu19203 жыл бұрын
Czym jest powodowany hałas podczas badania RM? I czy pokój w którym odbywa się badanie RM jest odizolowany od promieniowania ze środowiska?
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
Super pytania ;) jeśli chodzi o hałas to upraszczając nieco temat - w rezonansie jest elektromagnes - wyobraźmy go sobie jako sprężynę. Podczas badania płynie przez niego prąd, który rytmiczne nie zmienia, odkształcając te sprężynę, a ona przy tym trzeszczy. Jeśli chodzi o zabezpieczenie wnetrza rezonansu przed falami z zewnątrz to całe pomieszczenie gdzie stoi ten sprzęt jest otoczone miedzianym szkieletem (tzw. puszka Faraday'a). Chodzi o to, że rezonans działa przez wysyłanie fal radiowych i nie chcielibyśmy żeby fale jakie są w naszym otoczeniu zakłóciły jego prace.
@agata62613 жыл бұрын
Super film:-) a czy przed RTG przełyku z kontrastem można pić wodę? czy kompletnie nic?
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
Przed RTG przełyku z kontrastem można pić co się tylko chce, ponieważ samo badanie wygląda tak: staje się przed lampą rentgenowską i trzeba wypić kontrast. To jest nagrywane jako filmik pokazujący jak przełykamy kontrast. Także taki kontrast prawie w ogóle się nie wchłania do krwi i nie jest groźny :)
@agata62613 жыл бұрын
@@radio-logicznie5500 dziękuję za odpowiedź!! :)
@n.70573 жыл бұрын
Witam. Mam nietypowe pytanie. Co oznacza w RTG "zdjęcie osiowe"?. Czym różni się ono od zwykłego AP Pozdrawiam
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
To jest informacja w jaki sposób lampa "patrzyła" na daną część ciała - pewnie bark albo rzepki w kolanach. Zdjęcie AP oznacza, że lampa patrzy od przodu na daną część ciała, a w osiowy to zależy od badanej części ciała jak dokładnie jest ustawiona lampa.
@supernikwww10 күн бұрын
Skąd informacje o negatywnych skutkach TK jako 1:2000 prawdopodobieństwo nowotworu przy TK miednicy
@Ciuffolotto Жыл бұрын
Miałem dziś eTK brzuszka i miednicy czy to że czułem na skórze promieniowanie to jest możliwe czy tylko silna autosugestia?
@wiktorianowak-kot90753 жыл бұрын
Witam, mam pytanie odnośnie tomografii komputerowej. Gdy trafiłam na Pana kanał radiologia zaczęła mnie bardzo interesować poczułam, że to jest "to coś" co chcę robić w życiu-w tym stopniu, że mocno zmierzam do dostania się na uczelnią medyczną, aby właśnie zostać radiologiem. Dużo zgłębiałam tematy medyczne, więc niewielką wiedzę już posiadam. Przemierzając do meritum sprawy. Ostatnio na jednym z moich szkolnych sprawdzianów dot. układu pokarmowego pojawiło się pytanie "W jaki sposób można zdiagnozować choroby jelita grubego". Pierwsze co mi przyszło do głowy, to oczywiście kolonoskopia, ale z tym, że nauczyciel przyaneje dodatkowe punkty za wykazanie się "niezwykłą wiedzą biologiczną", na podstawie tekstów, które czytałam napisałam, że jest to tomografia komputerowa. Niestety nie zostały mi przyzane żadne punkty, nie znalazłam też żadnych jednoznacznych informacji w artykułach medycznych w związku z czym chciałabym się zapytać- czy za pomocą tomografii komputerowej jamy brzusznej można zdiagnozować choroby jelita grubego, czy też ja się pomyliłam? Pozdrawiam
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
To bardzo budujące i niezmiernie mnie cieszy, że zainteresowałem Cię radiologią Wiktorio! :) Trzymam kciuki za Twoje dostanie się na uczelnie medyczną. A co do pytania - choroby jelita grubego są różne - może być to np. rak, ale również zapalenia jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna). Tomografia komputerowa z podaniem środka kontrastowego jest w obu przypadkach bardzo dobrą techniką, która nie pozwala postawić ostatecznej diagnozy (ponieważ trzeba np. wykonać wspomnianą kolonoskopię i pobrać próbki), ale jest świetną metodą do wstępnej diagnozy. Oczywiście tomografia to nie wszystko - rezonans magnetyczny jest świetny w chorobach zapalnych. USG również pozwala uwidocznić stan zapalny jelit. Nie mówiąc już o prostym RTG, a którym można wykryć np. niedrożność jelita. Także gratuluję dobrego pomysłu i proponuję powalczyć o zaliczenie tego pytania :)
@meggipaprika44773 жыл бұрын
Brilliant:))))
@istota5483 жыл бұрын
Co było w tym brzuchu miśka?
@radio-logicznie55003 жыл бұрын
A na co to wyglądało?
@istota5483 жыл бұрын
@@radio-logicznie5500 Szkielet Kłapołuchego :D no weź powiedz