Remek elméleti fejtegetés, bár a hit meghatározása erősen rossz alapokból indult. Amit elmondott az a tapasztalat. A hit nem nem az hogy ha többször leejtek valamit az újra le fog esni!..mert ez a tapasztalati úton szerzett tudás. A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés..... ...... és ez nagyon fontos különbség 😊✨
@gaborlukacsik81547 ай бұрын
Úgy értette, hogy a gyerek leejt dolgokat, nem tudja, hogy miért esik le, de hiszi, hogy máskor is le fog esni.
@33Gabi Жыл бұрын
Szenzációs tudós, érthető, emberi, humoros ❤ Egész nap tudnám hallgatni. Köszönöm!
@pineapple268 Жыл бұрын
Paracelsus egy mondása jut eszembe erről mely szerint "ki tudományra adja a fejét annak ki kell innia a hitetlenség kelyhét,de ki kiissza e kelyhet e pohár alján meglelé Istent".
@pentekmaria5839 Жыл бұрын
Bármikor, bármeddig.....lenyűgöző, zseniális!❤
@whistle194 Жыл бұрын
Tisztelt Friderikusz úr! Ha még alkalmom nyílik rá, hogy valamilyen formában beszél vele, kérem adja át a nézők - remélem az ő nevükben is beszélhetek - üdvözletét neki és csodálatát iránta. Kivételes ember, kívánok neki kitartást, fájdalommentes boldog hosszú éveket.
@Csak-Én Жыл бұрын
Sokak kérésére pár éve próbálta felvenni a kapcsolatot vele Friderikusz, de ahogy a családja elmondta, ép ember már nem lesz belőle
@attilakatona4202 Жыл бұрын
Mi baja azt lehet tudni? Demencia?
@Csak-Én Жыл бұрын
@@szalailaszlo4907 Friderikusz rákérdezett és azt a választ kapta, hogy kórházban ápolják.
@palko2011 Жыл бұрын
Ez is törvényszerű, de végtelenül fájlalom. Imádom ezt a pasit!!! 👌👌👌👌
@whistle194 Жыл бұрын
@@juditszakacs943 Rólad mond el sokat, hogy te pedig nem. :)
@EnVagyok75 Жыл бұрын
Rendkívüli, intelligens, remek előadó, szimpatikus ember Lukács Béla. Élvezettel nézem hallgatom régi előadásait. Egy rendkívül értékes érdekes ember. Sajnálom, hogy nem ismerhettem személyesen is egészséges korában. Minden jót kívánok neki!
@kartofelrikard001 Жыл бұрын
Imádom ahogy Friderikusz szeretettel csipkedi a tudós urat, ő pedig úgy csinál mintha nem venné észre.
@endrenestumpf76208 ай бұрын
Az egész előadást szeretem, de a végén ez a Litván beszámoló nagyon aranyos volt. Ráadásul mosolygott és látni, hogy már nagyon várja az utazást. Remélem jól sikerült. EGyszer elmondhatná nekünk is, hogy a bazalt-kő darabok beváltották-e az általa elképzelteket. Köszönet az előadásért.
@eliapu5 күн бұрын
Az ilyen embereknek, mint Béla bátyám, teljesen más képen működik az agya és a memóriája (szerintem). Ezt nem lehet tanulni, erre születni kell...Furcsa ember Ő...legalább is nekünk, akik normálisnak gondoljuk magunkat😊. Azt mondják, hogy a zseni és az őrült között, hajszál vékony a különbség😊. Itt a példa....Ő egy zseni!😋imádom Utóirat: Fridi nagyon jól kérdez....hiába...ez a szakmája😊
@elisabettatakacsnebenko144 Жыл бұрын
Szenzációs volt ...👍👏 Hálásan köszönöm 🙏❤️
@lidiaeke5625 Жыл бұрын
Fantastikus, ertheto eloadas. 🙏🤗
@sanyi1963bpp4 ай бұрын
nagyon szeretem és tisztelem az okos és kedves embereket
@saraiysrai Жыл бұрын
Imádom ❤Lukács Bélát hallgatni.Zseni.
@gerdakerekesnedomonkos3825 Жыл бұрын
Über cuki, ez a pasi! Imádom, amióta itt megismertem (FP-ban).
@csg2537 Жыл бұрын
Hallgattam ennek a nagyszerű tudósnak/Embernek az eőadását/riportját és eszembe jutott egy dolog! Természetesen nem érhetem fel a tudást, amivel Lukács Béla rendelkezik, mégis egy témára engedjék meg, hogy szerényen reagáljak! Nevezetesen a növényevő, kontra mindenevő, vagy ragadozó gondolkodásmódjára! Életmódomnak, szakmámnak köszönhetően, sokat találkozom vadállatokkal és bátran mondhatom, hogy a szarvasfélék, amik növényevők, igen nagy kiváncsisággal fordulnak a világ felé, sőt mi több, nagyon tanulékonyak is, egy bizonyos szintig! Pár napos koruktól, egészen 2 éves korig neveltem dámszarvasokat, és pár felnőtt gímszarvast, amiket tanítottam is bizonyos dolgokra és láttam, ahogy fejlődik a "gondolkodásuk" és a "személyiségük".... Nem egészen tudom, hogy a "kíváncsiság"-nak a fenti műsor esetében mi lehet a pontos definíciója, ami ezeket az állatokat illeti, de a Kaposvári Egyetem bőszénfai szarvastelepén, az ottani vezetővel beszélgetve megtudtam, hogy egy felnőtt gímszarvas, egy kutya, de inkább egy ötéves gyerek szintjét tudja gondolkodásban... Vadász vagyok, így volt alkalmam vaddisznókat is megfigyelni "néhányszor"... Talán senki nem hinné el, de a vadkan KIKÜLDI(!) a süldőt a kukoricára, ami ilyenkor letép egy csövet és vissza viszi az erdőbe, hogy ott fogyassza el... Amikor ez egymás után 3-4 alkalommal sikerült, az öreg kan csak akkor lép ki a takarásból, amikor a süldő a többedik alkalommal is sértetlenül ér vissza! Ha telihold van, mindig futva közlekednek a nagyobb tisztásokon, mert tudják, hogy aki lassú, vagy megáll, azzal baj történhet.... Számtalan ilyen eset van!... És minden állat külön személyiség! (nyilván egy szint felett, nem a hangyákra gondolok)..... Az elfántoknak is olyan "gondolkodása" van, ami bizonyos esetekben képes felfogni az ok-okozati összefüggéseket!
@laszloszabo556 Жыл бұрын
Köszönjük!
@FriderikuszPodcast Жыл бұрын
Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja
@istvanboda9964 Жыл бұрын
Köszönöm szépen! Megfogtam az Öreg Isten lábát. Nem kell messzire menni.
@csabi2805 Жыл бұрын
Nagyon jó!!
@jozsefnagy8220 Жыл бұрын
Thanks!
@FriderikuszPodcast Жыл бұрын
Köszönjük munkavégzésünk anyagi támogatását! A Friderikusz Podcast stábja
@LeonSilver6 ай бұрын
A posztok világosan megmutatják, hogy igenis van igény az ilyen műsorokra is és nem csak az agyrohasztó valóvilágra és társaira.
@valhalla52737 ай бұрын
Az egyenletből mindenki kihagyja a személyiséget. Nem hinném hogy a kíváncsiság egy emberi testrész tulajdonsága lenne, pl az agyé, hanem inkább a személyiségé. És túl sok dolog, jelenség és tulajdonság ered az emberi személyiségből ahhoz, hogy elhanyagolható legyen. De ha egyszer felülről ez van megparancsolva, akkor ezt kell teljesíteni, pedig nem katonákról van szó, hanem tudósokról.
@peterkun7276 Жыл бұрын
Imádni való ez a pali :)
@niketasvlahosz5977 Жыл бұрын
Kedves Sándor! Lehet valamit tudni Lukács Béla hogylétéről? Annyira szerettem/szeretem hallgatni őt!
@FriderikuszPodcast Жыл бұрын
Annyit tudunk, hogy betegeskedik, nem vállal már nyilvánosságot. A szerkesztők
@attilasebok7429 Жыл бұрын
@@FriderikuszPodcastjobbulást kívánunk neki!
@EnVagyok75 Жыл бұрын
Jobbulást kívánok neki! ☝️❤️👍
@karolymarton1030 Жыл бұрын
Köszönöm.
@loranthoranyi74344 ай бұрын
A csillag attól csillag, hogy magfúzió zajlik benne (általában H-He), a barna törpe nem csillag (nem is volt), a fehér törpe meg csillag volt (volt benne fúzió). A kérdés, hogy a nagy bumm előtt mi volt, honnan volt az energia, mert tér és idő nem volt (mármint abban a másodperc tört részében).
@hillpeter37113 ай бұрын
Egy fizikusnak a barna törpe csillag. Csillag mert a csillagok tulajdonságaival rendelkezik, csak a tömege okán nincs benne fúzió.
@ivangaborige86233 ай бұрын
Did Albert Einstein "develop"/"discover" the formula E=mc² ? Or is it just a mistake and misconception? Do we still have many similar factual and philosophical errors in the public mind? - The formula was found by several people before Einstein. J.J. Thomson, Oliver Heaviside, Fritz Hasenöhrl, Henri Poincaré.
@kisbarnaki Жыл бұрын
Bolyai Farkastól is ellopta a relativitáselméletet
@zoltansinka7521 Жыл бұрын
Ti télleg mhol ott vagytok?
@szibella Жыл бұрын
Milyen különös... A "zseni-közeli" emberek mind "szabványon kívüliek".
@akosgyulai6 ай бұрын
A hit nem az, amit itt halottunk róla, a hit nem tapasztalás, és egészen más szerepe van az életben akár Istenhit, akár nem. A hit az életet tölti ki, akár a pillanatnyi eseményekre való készüléssel..Azért járok sportolni, hogy>>>>>>>>>, azért járok az egyetemre, mert hiszem hogy diplomát fogok kapni...... Hol van ebben az én tényleges tapasztalásom???? Szerintem sehol. A gyerek tapasztalása a kályhával éppenhogy nem hit, hanem tudás, még azt is fogja tudni később, hogy ha nincs fútés, akkor hozzányulhat. És egy szó sem esett arról, hogy ha az elméleteket tudnánk is egyesíteni, a több univerzum lehetőségével, akkor sem tud mit kezdeni, miért is kellene csak ebben a mégiscsak tér-időhöz kötött egyetlenben hinni.(máris itt van a hit), sőt....... talán éppen ez a legnagyobb problémája. És miért lesznek a végtelenből csak tér-idő adatokhoz kapcsolódó információk.Honnan is hiszem, hogy csak a mi univerzumokhoz szükséges információk vannak ott ( A végtelenben sem a távolság, sem az idő nincs értelmezve. Én magam is képes vagyok egy olyan megfigyelő rendszert előállítani, ahol ez határesetben(peremként) bemutatható. S ha nem tévedek, a kvantumelmélet bináris rendszerben gondolkodik, s ezzel írja le a semmi állapotot.
@akosgyulai5 ай бұрын
@@laszlotanko5462 Az Univerzumban minden térben és időben létezik, tehát maga az Univerzumunk is. S innen nekem is oldalakat kellene leírnom, amit már sokszor megtettem. A vége, hogy tetszik, nem tetszik a természettudomány is eljut odáig, ahonnan csak a hit létezik, szerintem csak az a kérdés melyik.Ezért a hitet meg kell próbálni általános értelemben deffiniálni.Ehhez csak néhány példát említenék, miért tanul éveket az ember, miért edz éveket a sportoló, miért vesz valaki szinházjegyet, vagy foci jegyet, miért találkozik kedvesével egy hét múlva és mindezek mennyit foglalkoztatnak valakit.Erre mondtam én, hogy a hit kitölti az ember életét, éveket, napokat csinál a pillanatból.Tehát pontosan nem kell megtapasztalni(a hit ugyanis lehetőség), teljesen hamis felfogás, amit erről a Professzor mondott. S ilyen az Istenhit. A reletivitás elmélet szerint az Univerzum képességek és lehetőségek szimbiózisa. A foton képessége a periódikus rezgés, lehetősége a tér, ahol mezőben tud terjedni.Ilyen szimbiózis az ember: a szeretet és hit szimbiózisa a szabad akaratban(én a szeretet tekintem a legfontosabb képességnek, az ateista és az Istenhívő embernél is). Szeretni lehet a munkát, az olvasást, a sportot és persze más embereket. Az Istenhit visz a legmesszebre.
@hillpeter37113 ай бұрын
Már az alapokban tévedsz. A kvantummechanikán belül a kvantumbit egyszerre lehet 0 és 1 szuperpozícióban, ami párhuzamos számításokat tesz lehetővé.
@akosgyulai3 ай бұрын
@@hillpeter3711 Én ezt a hozzászólást úgy kaptam meg, mint az én hozzászólásomra adott választ. De ki az, aki nem ismeri az ön hivatkozását(én, mint professzor, talán igen). Az ön válasza nem is tudom, hol találkozik az én hozzászólásommal.
@hillpeter37113 ай бұрын
@@akosgyulai "S ha nem tévedek, a kvantumelmélet bináris rendszerben gondolkodik, s ezzel írja le a semmi állapotot." Itt találkozik, mert tévedsz.
@akosgyulai3 ай бұрын
@@hillpeter3711 Tehát létezik az Univerzum, és nem a mindenség kvantumállapota, amely alapján született a több univerzumos keletkezési elmélet, amelynek csirája Bolyainál megtalálható egyes tudósok szerint..
@peter2904 Жыл бұрын
hmm..ha a galaxisok 80% egy irányba mutat és a szélük görbült(nagy sebbesség)vajon mi görbiti a szélüket gravitáció vagy a sötét anyag...Gondolj bele egy madzagra kötött o1g -t elkezdesz forgatni majd elkezdesz futni mi történik?Ha lassulsz beesik,ha gyorsulsz megtartja a pályáját.Tehát egy visszahúzó erő hat a galaxisokra és ez nem a sötét energia.A galaxisokból áradó erő a felelős a tágulásért nincs sötét energia.A távolodási sebbeségét megtartja,de ha elfogy a plusz az lesz a vége.Kivétel ha van visszahúzzó gravitáció ami van...gondolj az összeütköző galaxisokra amik nem egymástól távolodnak.gondolj bele az adromédérára úgy gondolta ,hogy egyesül a tejútrendszerer.szerintem rossz irányban gondolkozik a rendszer és tévútra vezeti magát.Pl: mll -at lehet lehívni sötétanyag lehívásra aminek 15 év alatt semmi eredménye nem volt(Olaszországban).Pedid a naprendszer bolygói nem állnak a hatásai allatt....What???
@peter2904 Жыл бұрын
Gravitációs lencsehatás? Rádiós távcső mért nem tud ilyet?Érdekes,hogy csak a lencsés csinál ilyet...dobjatok már egy linket rádiósról is...Én azért nem értem és tartom érdekesnek és baromságnak a felvetést ,mert minden galaxis mögött van egy galaxis tehát csak lencsehatást érzékelnénk ezzel ellenttétben elenyésző a megjelenésük az az,az univerzium méretéhez képest 0
@tundeborcsok4077 Жыл бұрын
Nem tudom elfogadni azt a teóriát mely szerint a majomtól ered az emberiség...ha így lenne mi miért nem fejlődtünk tovább valami szuper inteligens fajjá illetve miért léteznek még majmok és a többi állatfaj honnan származik ki teremtette azokat és hogyan...azt pedig egyenesen elutasítom hogy a gyermek kezét ha a szülő forró kályhához rakta akkor azért nem érintette meg soha többé mert megtanulta hogy az fáj szerintem pedig olyan trauma érte a kisgyereket hogy egész életében elkísérte...ez nagyon drasztkikus cselekedet....másképpen is lehet tanítani a gyerekeket és nem traumatitálással....
@hillpeter37113 ай бұрын
Nem kell elfogadnod, de attól még tény. Az emberiség pedig folyamatosan fejlődik, óriási ütemben. A harmincezer évvel ezelőtti, szakócás, 150 centiméteres emberek helyett ma sudár, számítógépeket tervező egyedek léteznek. Ez alkati és szellemi változás is. A lényeg a változáson van. A majmok pedig nem maradnának mind majmok. Ha lenne életterük, nekünk pedig időnk őket megfigyelni, azt tapasztalnánk, hogy kiválnának belőlük csoportok amelyek egy másik élőhelyen idővel elütnének, megváltoznának az eredeti csoporthoz képest. Ha nagy volna a kihívás rohamos ütemben ütnének el, és fejlődnének intellektuális téren. Ha nem, és egyszerűbb volna a megélhetés mint az origó csoportban, akkor szellemi leépülés következne be. Az egész bolygó élóvilága folyamatos változásban van, a mi szemszögünkből, megítélésünkből pozitív avagy negatív irányban. Ha egy gyík "elhagyja" lábait annak oka van. És vannak olyan lények amik szinte mindent feladtak a tengerekben a bőség miatt, s ma szinte vegetálva csak egyszerű planktonokon élnek. A kényelem nem hozza el a nekünk tetsző klasszikus fejlődést. Az élet alapvetően nem akar túl bonyolult lenni, a bonyolultságot mindig a kihívások provokálják. Az én véleményem szerint a mai fogyasztói társadalom átlagembere biztos, hogy rosszabb problémamegoldó képességgel bír mint a nagyszülei. És ez csak pár évtized.