No video

FVE svépomocí, nebo od firmy?

  Рет қаралды 50,696

amperak

amperak

2 жыл бұрын

Podpořit mou tvorbu a získat za to výhody mužete zde:
/ @amperak
mail: amperak zavinac amperak.cz
discord: / discord
fórum: forum.amperak....
FB: / amperak
Instagram: / amperak_maniak
přímá podpora: 2785623003/0800

Пікірлер: 291
@jakubmelin
@jakubmelin 2 жыл бұрын
Díky za videa, člověk si rozšiřuje povědomí o různá úskalí. Sám mám Axpert King 5 kW a 9,6 kWh baterky Pylontech. Od dubna to funguje úspěšně a do DS jsem si od dubna nesáhl. Na střeše zatím panely 3 kWp monokrystal, plánuju rozšířit jižní pole na 4 kWp a k tomu mám západ 760 Wp a dodělám ještě východ 760 Wp. Řeší to spotřebu domu a ohřev vody. Co mne dost zajímá je problematika ochrany proti blesku. Přepěťovku na svodu z panelů mám, ještě před ní jsou pojistkové odpínače na jednotlivé stringy, ale dům nemá bleskosvod. Dům je pod kopcem, kolem jsou vyšší stromy, o kousek dál výše položené domy s bleskosvodem.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
dostaneme se k tomu, hezký je katalog od dehnu na ochrany.
@Gugyto
@Gugyto 2 жыл бұрын
Ten kluk je talent ! Klobůk až na zem. Celé je to pro mě španělská vesnice, jak pro tebe kamiony, ale je to opravdu užásné :)
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
nápodobně :D
@jardah81
@jardah81 2 жыл бұрын
Pekny, tohle jsem tak nejak potreboval, sleduju dlouhodobe.
@radovangrim8477
@radovangrim8477 2 жыл бұрын
Díky chlape, tvoř směle dál, protože to děláš dobře.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
díky moic za podporu! vyležím tunemoc a budu točit zase
@zbynekvavra9932
@zbynekvavra9932 2 жыл бұрын
Máme hybrid, bez baterie(nevidím v ní přidanou hodnotu, mimo provozu při výpadku DS), přetoky do bojleru a zbytek do sítě. Od ČEZu tarif pro solary - člověk si "ukládá" do sítě, co si naspoří koupí zpátky za distribuční složku sítě (0.4kc/kWh), nákup nad rámec úspor je za 6kč/kWh. Ale berou poměr za celý rok. Ne třeba po měsících.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
platíš komplet elektřinu bez silové ceny. musíš započítat i poze a operátora trhu nebo co to je tam za poplatky.
@zbynekvavra9932
@zbynekvavra9932 2 жыл бұрын
@@amperak díky za upozornění, jsem si říkal, že to vychází levně na ČEZ 🙂 tak 1kč/kWh (distribuce, daň, systémové služby, POZE). A 6.6kc/kWh nad rámec úspor, ať je to kompletní
@peterfoldes128
@peterfoldes128 2 жыл бұрын
Mám Growatt SPF5000 es, již rok funguje bez problému, zkrz toho funguju jen vybrané spotrebiče, (pračka,myčka, lednice, osvetlení) a když výkon z FVE nestačí tak rozdíl bere ze síte! Jen rozdíl! Krásne mixuje AC a FVE, a žádné přetoky nedelá. Na stejném principu funguje i Logitex multibox pro tepelné čerpadlá..ze síte bere vždy jen rozdíl! Umí brát 200W z FVE a třeba 2000W z DS, nebo obrácene, libovolne, žádné přetoky nikdy nedelá, Growatt taky ne. Když je k dispozici z FVE 5KW, ale jede zrovna jen lednice na 100W, tak výkon pouze obmezí z FVE, ze síte bere jen minimum, jelikož synchronizuje na to..z DS bere trochu vždy, pár watu aby se stým obmezil přetoky...Pokud nemáte akumulátor, lze měnič používat i v bez akumulátorovém režimu za předpokladu aktivního připojení k DS. V provozním režimu SUB měnič sleduje příkon zátěže a výkon dostupného fotovoltaického zdroje, případnou chybějící část energie doplní z DS.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Tento měnič nelze legálně provozovat bez akumulátoru! Do sítě generuje krátkodobé přetoky, které lze detekovat. je to pajclej axpert MKS, jediný případ, kdy by to takto ško by byl, že to je pajclej Axpert King. Ale to dle netu není.
@peterfoldes128
@peterfoldes128 2 жыл бұрын
@@amperak Moc díky za reakce, to jsem netušil že menič přes AC vstup dokáže delat přetoky...ok, udelá přetoky, ale tý přetoky jdu kam? Do rozvádeče ne? Tak jaká je šance že tý přetoky se propasíruju i přes elektromer? Ok, menič delá přetok, dostane se to do rozvádeče, no ale v baráku je stálne niaký odber, konkrétne u nás, bazén, akvárko, kamerový system, rekuperace atd..tý jdu z rozvádeče, jelikož jsou na patře, a přes menič jsou napojené jen spotřebiče na přízemí, jako pračka, myčka lednice atd..takže ten přebytek hned stratí v baráku ne? Nebo se mílím? Jinak děkují za typ, jak jsi psal že to bez baterie nejde, již menič dostal 200ah lifepo :-) tak snad s baterkou je to již lepší :-)
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@peterfoldes128 pokud je instralována baterie, tak přetoky negeneruje
@jakubnosek4265
@jakubnosek4265 2 жыл бұрын
Plís a máte někdo zkušenost s rušéním Hifi konkrértně mi de o gramofon mám ve své sestavě cca kolem 150K tudiz si myslim ne-uplne mainstream sestava ale od instalace FVE z toho mam audio o par trid dolu gramofon back to ala project debut carbon DC ktery vrni a brumí sam o sobe:). Do zesilovace de neprijemne vrceni a bzuceni. Toto jsem mel na stare sestave, vyreseno kvalitnejsimy audiokomponenty od predzesilovace, gramce a zesilovace. Od te doby to byla jen slast ale od instalace fve je to v haji. Ptam se jen na to zda se nekomu nestalo to same s fve? Dekuji o instalaci fve u nas vam ale reknu velky prd ja se do toho nehrabal a vubec tomu nerozumin. Instalaci provadel majitel domu s firmou tusim ale od te doby je v elekrice neco spatne vse funguje bez problemu ale ja mam ruswni do audia jen analog digital jako CD/DVD/Bd/ konzole atd nemá problem ale.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@jakubnosek4265 zcela normální jev, nekvalitní stínění, nebo použití ruzných zásuvek. ještě je otázkou, co tam je za měnič, nebo jestli to není ostrov. gramofon je citlivé zažřízení a zachytí sebemenší rušení. zkontoloval bych a zkusil bych použít jiné kabely a zkontroloval uzemění gramofonu. Já měnil origo kabliky na gramci, protože mi to rušila UPSka za mikrofoní kabely a zapojil gramofon symetricky. Vedení k předzesilovači musí být co nejrkatší a předzelsilovač musí mít dobrý zdroj.
@samosat0
@samosat0 2 жыл бұрын
Ako je to s uzemnením siete v prípade, že časť domu (bojler, chladnička, osvetlenie) pôjde z FVE a ostatné z DS? Músí byť v tomto prípade uzemnenie siete z FVE a DS oddelené? Alebo môže byť uzemnenie spoločné?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
uzemění dokonce musí být společné. používá se uzemnovací dvorkovnice na domě.
@Hugofogo1
@Hugofogo1 2 жыл бұрын
Rozhodně do společné svorkovnice !
@HaunterButIhadNameGagWtf
@HaunterButIhadNameGagWtf 2 жыл бұрын
Uzemnění bys stejně nekopal nové, kolem celého domu, ne? :D
@jankolar5612
@jankolar5612 2 жыл бұрын
Pěkné video. Konečně zazněla veřejně pravda, a sice, že FVE od firmy je pro naprostou většinu lidí jediné smysluplné řešení. Ačkoli bych si všechno uměl udělat sám, tak nemožnost efektivně kombinovat elektřinu z FVE a z DS z toho dělá jen amatérský bastl, vhodný jen na některé specifické účely. A přes tohle prostě nejede vlak. Také jsem chtěl být "punk" a mít ostrov a nikde to nehlásit, ale pro běžný RD to prostě nedává smysl - šíleně by se zkomplikovala obsluha atd.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Můj ostrov používá celá rodina a neřeší nic. jde jen o to, že já jsem začal v době, kdy nemělo smysl mít nic jiného z hlediska investic. Jenže dnes jsou ceny jinde a prostě ofiko FVE vede. A jestli ty ceny nepadnou, tak uvažuji nad ofiko FVE, abych mohl přebytky prodávat. já když nemám doma auto a nenabíjím tak nevyužívám třeba 15kWh energie, což je při aktuálním výkupu cca 3kč/kWh 45kč. já nakupuji elektřinu za 2,7kč/kWh. jenže rok zpět to bylo 4,5kč. takže volba byla jasná. dnes je zase jasná volba taky. jenže je opačná. Ale ano, pro běžnou rodinu je hybrid ideál. s ostrovem se při návrhu musí přemýšlet
@jaroslavchytil5732
@jaroslavchytil5732 2 жыл бұрын
@@amperak neznas nekoho kdo by vyhotovil dokumentaci k ostrovu (sestava plug & play) pro moznost prave preprodeje prebytku ?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@jaroslavchytil5732 ostrov nikdy nedokáže generovat přebytky. proto jsou to hybridy. protože umí ostrov, ongrid a grid tie režim.
@jaroslavchytil5732
@jaroslavchytil5732 2 жыл бұрын
@@amperak to ja vim, vymenim menic a muzu rvat prebytky ven ale potrebuji pairovou kterou nemam ... Proto se ptam jestli nekoho neznas
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Ono to neni tak cernobile, mame tu i spoustu barev mezitim. Treba svepomoci s dolozenim veskerych pozadovanych dokumentu (projekt, revize, potvrzeni montaznika) a klidne nasledne i cerpat dotaci. Proste vzit vyhody z obou dvou a spojit do sebe. ;)
@lukascz6023
@lukascz6023 2 жыл бұрын
Perfektní video pane amperak 👍
@standa61
@standa61 5 ай бұрын
Ahoj Amperáku. Tvoje videa jsou nejen poutavé a poučné, ale hlavně srozumitelné i pro naproste laiky. S Tvojí pomoci jsem se rozhodl pro firmu, ale poraď - Solidsun ( GoodWe 15KN-ET Plus+ ), Somi ( Deye SUN-10K-SG04LP3-EU ) nebo ED ( Solax X3HYBRID-15.0-D G4 ). Všichni skoro stejné podmínky i cena. Ale jde mi hlavně o technologii.
@standa61
@standa61 5 ай бұрын
...... a nebo nechceš mi ji postavit ? Jsem z okolí Třince
@amperak
@amperak 5 ай бұрын
No... solidsun vyhod, GW nebrat... Somi trochu tápe v realizacích a některé instalace mají nedodělané, ED netuším co je, ale 15kW střídač proč? ty máš tak velkou FVE? z Třince bych ti dohodil jednu firmu, já sám asi ne. ale cením, že víš, že mám jednu FVE v třinci hotovou. Možná by kámoš neměl co dělat a uděláme si brigádu :) Napiš mi na mail poptávku. amperak zavinac amperak cz nebo mi napiš na instagram, to je fuk.
@standa61
@standa61 5 ай бұрын
Tvá videa sleduji celkem často a protože paměť už moc neslouží, tak i opakovaně 🙂. Poptávku Ti poslat mohu, ale nevím zda se to dá stihnout vyřídit během pár dnů, protože mám podanou žádost o dotaci dle starých podmínek a do 11.03.2024 musím dodat odborný posudek a výpočet na jejich formuláři - bez dotace do toho nejdu - tak bohatý nejsem. Střídač 15 kW proto, abych jednak získal větší asymetrii fázi, ale hlavně s ohledem na budoucí ( plánované ) rozšíření FVE ( zatím 16 panelů 460 kWp ). Zbytek v emailu - ať se Ti i Vám daří ( jste z bratrancem dobrá dvojka - takoví PAT a MAT naruby - v dobrém !! )
@petrsimunekCZ
@petrsimunekCZ 2 жыл бұрын
Jak je na tom Axpert MKS IV s přetoky při připojené baterii? Někdo tvrdí, že přetoky dělá, někdo, že ne, někdo, že dělá přetoky jen bez baterie...
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
přetoky s připojenou baterií negeneruje
@jklmnpqrst
@jklmnpqrst 2 жыл бұрын
Dikt za video. Skoda ze je tato dlho velmi ocakavana seria natocena tak chaoticky na preskacku pozliepano.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
na přeskáčku? není. spíš to často měním dle situace. A hlavně to jsou tři série naráz. chtěl jsem to dělat postupně ale nedá se to.
@borisrumjancev1354
@borisrumjancev1354 2 жыл бұрын
Viděl jsem kluka co používá velké vyrobené zrcadlo na ohřev vody v zimním období. Ale nejvíc mi imponuje parní motor se zrcadlem, Elektřina+ teplo
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
to je kopie solární parní elektrárny. používaly se před nástupem FV panelů v okolí rovníku
@borisrumjancev1354
@borisrumjancev1354 2 жыл бұрын
@@amperak hlavně že je u tohohle lepší výkon než u FTP. Každopádně FTP bych si určitě pořídil, jen nevím zatím jak bych to chtěl sestavit. Prozatím je důležitější vymyslet vytápění od FTP 😂👍. Topím v krbů na vodu. Elektrokotel používán byl taky, běželo to na 7kw a je to do podlahy, radiátory nepoužívám, dodělávám zateplení, a spotřeba bude ještě klesat. Další věc, nevím kolik budu potřebovat FTP a takže akumulační nádrže s bojlerem
@daliborsramek4842
@daliborsramek4842 2 жыл бұрын
Diky za rozbor. Dovolil bych se podelit se svymi zkusenostmi - zatim poptavky u 3 firem na 10kWp system s hybridnim menicem a kapacitou baterii 9,6kWh. Celkova cena bez dotace (200k) se lisila minimalne a pohybovala se okolo 600k. Uplne stejny system si dokazu postavit svepomoci za cenu cca 280k (ano, vc. spojovaciho materialu, konstrukcnich prvku a jisticu). Jedina vyhodna nabidka byla snad od f. Acetex, ktera nabizela wallbox zdarma.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Na tu vyslednou cenu bych se taky rad svepomoci dostal, ovsem s tim rozdilem, ze v bateriich bude 17 kWp :) Tak si budeme navzajem drzet palce :)
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Ano, za méně než 280 000,- mám 9600 wp v panelech, 12000 wp v regulátorech, 18 000w v invertorech a 14500 něčeho v lifepo4 aku + vč. všeho dalšího materiálu..... ale taky spoustu starostí k tomu🙂 🙂
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
@@JaneKLX a to vse bez dotace pod 280 tisic? To zni uplne jako od pana Majera z Arabely :)
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
@@_s474n Pohádky nechte ležet v knihovně. Stačí si vzít papír, pokud umíte násobit / sčítat několikaciferná čísla např. i s destinnou čárkou, tak nepotřebujete ani kalkulačku .... Do této ceny se vejdu i s novým kombinovavým bojlerem a druhým elektrickým bojlerem .... Naneštěstí každý další měsíc a debilní dotační programy .... budou investice jen prodražovat o desítky procent.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
@@JaneKLX tak si to pojdme spocitat, urcite si muzeme rict jedntlive veci, ne?
@jirilukes8435
@jirilukes8435 2 жыл бұрын
Držím se hesla: firma do domu, hůl do ruky, a tak jsem si postavil FV ostrovní elektrárnu svépomocí. Začal jsem ohřevem vody. Osm panelů plus střídač s MPPT regulátorem Siton. Po roce jsem přišel na to, že to je na prd (bojler mi natápí kotel na tuhá paliva), takže úspora nic moc. Pokud zrovna nesvítí Slunce na panely, výkon pro ohřev vody je nedostatečný. A dřevo pro kotel je levné. I dokoupil jsem další panely, Axperta a baterie. A velká spokojenost. Jsem na výkonu 5,1 kWp, stálo mě to na materiálu kolem 100 tisíc, systém provozuji přes dva roky. A úspora? Normálně jsem míval v mé nevelké horské chaloupce roční spotřebu kolem 1200 až 1400 kWh, od loňského června do letošního června jsem od distributora spotřeboval 291 kWh ! Takže vážení, až vám bude někdo tvrdit, že FV elektrárna vám může ušetřit "až" polovinu nákladů, žeňte ho. Dobrá fotovoltaika vám musí ušetřit podstatně víc. Firmě nejde o to, kolik ušetříte vy, ale o to, kolik vydělají oni. No ale, není to sranda, a není to pro každého, to přiznávám. Chce to určité elektrotechnické znalosti, hodně času, a hodně studování, abyste jakž takž vnikli do problematiky, a nevyhodili nakonec peníze za něco, co vám nebude fungovat tak, jak jste očekávali.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
uvádí se průměrně 70%. že siton nefungoval muselo být něčím jiným. asi chyba v návrhu systému. FVE s velkým výkonem ušetří větší část spotřeby, ale je dražší. dnes se ale nevyplatí menší FVE. prodej energie je za dobré ceny. pokud někdo řekne zákazníkoviu, že mu to ušetří tolik a tolik tak bych ho hnal, protože neví souhru spotřeb a kdy spotřeby jsou. FVE jke jednoduchá věc, ale je hodně složitostí kolem.
@jirilukes8435
@jirilukes8435 2 жыл бұрын
@@amperak Ale jo, Siton fungoval dobře, je levný, jeho MPPT je docela rychlé, akorát že těch 2,4kWp na ohřev bojleru je sakra málo. Trošku zataženo a bojler se moc neohřeje. Aby to nějak uspokojivě fungovalo, tak to chce tak nejmíň tři Sitony a 3x8 panelů na střechu. Potom tak dalších 17 až 20 panelů pro bateriový systém. Jenže kdo má takové prostorové možnosti? A finance? Prodávat elektřinu ČEZu? No teda fuj! Pro správného fotovoltaika jsou dotace nadávkou, ČEZ nepřítelem. 🙂
@Serj123123
@Serj123123 2 жыл бұрын
Dneska vidět někoho bez chamtivosti je fajn změna
@CZshadowman
@CZshadowman 2 жыл бұрын
já jsem poptal několik firem a všechny si nahodily takové ceny, že rozumnou návratnost nabídne jen ostrov svépomocí. Osobní preference zákazníka je vůbec nezajímaly. Prostě mi to děláme takhle, na detailní ceny komponent a práce se nás neptejte, děláme to za celkovou cenu a jestli se vám to nelíbí tak naschle ... Snad za několik let až opadne taková poptávka a dotace tak se situace zlepší ...
@MichalStranik
@MichalStranik 2 жыл бұрын
Teď se děsně zdražilo, běžně o 60-80 tisíc za 10kW elektrárnu (časový rozdíl 6 měsíců).
@CZshadowman
@CZshadowman 2 жыл бұрын
@@MichalStranik jo, přijde mi to že firmy prostě jdou hlavně po dotaci a je jim úplně jedno jak to bude zákazníkovi sloužit- mají svá standardní řešení. Takže co nejvíc drahých baterek aby se vytřískalo co nejvíc na dotaci. Přebytky do bojleru dělat moc nechtějí.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
zajéímavé, že jsi u mne nepoptával nabídku, protože to co píšeš umíme. teda krom detailního výpisu ceny komponent. A ostrov levnější není. započti si náklady na práci, projekt, revize. pokud se tomu vyhneš, budiž, ale pak to má svá rizika.
@martinhanus71
@martinhanus71 2 жыл бұрын
@@amperak Polozkovy rozpočet by mel byt standardni zalezitosti, ale není, protože tam by se videlo, jakou ma firma marži, ktera se rovna dotaci, nebo je dokonce větší, proto to nikdo nedava!
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@martinhanus71 položkový rozpočet se dává při realizaci, ne předem. firma má marži započítanou v ceně komponentů. nikdo nebude makat zadarmo. Pokud ti stav vadí, tak si založ firmu, která nebude makat za dotaci a já tě vypromuji.
@ejen6943
@ejen6943 2 жыл бұрын
Diky za dalsi podnetne video, predpokladam, ze kdyz si zapojim FVE pres stridac na separatni topnou spiralu v boileru tak po tom CEZu nic neni. Mohu se zeptat na dve veci: - cas asi 2:00 - proc je prepinac pripojen pres dva kontakty? Podle mne je to mene bezpecne - v pripade ze jeden kontakt se pritavi tak pres druhy kontakt dojde ke spojeni FVE a CEZ. To se v pripade prepinaciho jednoho kontaktu nestane. - proc je potreba vyjadreni 'instalacniho' technika pro pojistovnu - nestaci elektricka revize? To je jako potvrzeni, ze panely neodnese vitr?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
je to přepínač sítí. má tři polohy. sít, vypnuto, FVE. přepínací kontakt se nesmí použít. FVE panely smí instalovat pouze proškolená osoba stejně jako chladírenské zařízení
@michalzlatnicek7609
@michalzlatnicek7609 2 жыл бұрын
@@amperak Problém všech videích týkající se stavby homo domo fv elektrárny je, že se mluví o komponentech ale už se nikdo nevěnuje ukázce a funkce jednotlivých komponent. Takže nějaká informace o přepínači sítí je sice hezká ale je minaic pokud neudu vědět co to je a jak funguje. Nějaké řešení se stikačema a časovým relé je absolutně nepřípustné a zhovadilost. Jak jsem už někde na netu viděl. Proto reaguji na přepínač sítí. vypadá nějak takto a je automatický www.taratech.cz/ats-automaticky-prepinac-siti-63a--4p--trifazovy/. Více informací nechám na amperakovi jako podmnět k natočení videa. Nic proti a vše v dobrém. Rád si pouštím tvé videa.
@petr-5217
@petr-5217 Жыл бұрын
Ještě že jsem se proškolit. Spínání bojleru v nule je snad o řešitelné a pro kontskty mnohem lepsi.
@kouzloveterana1357
@kouzloveterana1357 2 жыл бұрын
Dělám na CEZU a super video 😊
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
ty vaše mercedesy jsou veteráni už :D tyjo sem nevěděl že jsi elektrikář
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Ještě by bylo dobré popsat jedno takové zastíraně zamlčované "tajemství". Pokud si bude někdo chtít postavit nebo nechat postavit fve z těch nejšpičkovějších komponentů s komunikací, akumulátory .... viz Victron, Studer, ..... tak je fve opravdu nákladná záležitost a návratvost takové fve je i při vysokých současných a budoucích cenách dost v nenávratnu, byť návratnost je pro mě ten nejposlednější parametr pro rozhodování. Ale je to opravdu raketa, pokud se bavíme o dovolených 10 kWp, 10 kW v invertorech, .... Takže jsme odkázaní na nižší kvalitu komponentů, řešíme axperty a podobné klony .... a i tak je to randál 🙂 Na druhou stranu, když si lidi kupují top modely mobilů za + 30 litrů jen kvůli pozérství, tak taky neřeší, kdy se mu investice do mobilu vyplatí. Ale u fve jsou to první 3 otázky každého - Ha, kdy se mi to zaplatí, kdy se mi to zaplatí, kdy se mi to zaplatí. Za sebe se divím každému, kdo těžce ušetří třeba 50 litrů a jede za to raději na dovolenou do chorvatska .... a potom brečí, jak je všechno drahý ... místo toho, aby si za ty samé peníze udělal nějakou 2 - 2.5 kWp fve pro ohřev bojleru a další využití, kdy je návratnost opravdu rychlá. Lze to dělat i s dotací a firmou, podmínka je, že to bude oddělené od sítě, takže si člověk za dotace může udělalt svoji malou ostrovní fve, ne že ne.🙂
@PetrLANDSFELD
@PetrLANDSFELD 2 жыл бұрын
pěkně jste to napsal.....je to stejné jak s cigaretama....lidi řvou, že nemají na jídlo, ale hulí dál.....a s tou FVE je to stejné. Můžu omezit něco (jde-li to) a koupit dobré komponenty a mít nějakou "záruku", že to bude v klidu anebo můžu přijmout fakt, že to chci z levných dílů a pak musím počítat i s následky, které mohou přijít a může se to ve výsledku ještě prodražit. Když to shrnu. Má v dnešní době cenu šetřit a odkládat peníze? Jaká je inflace? Jaké jsou úroky? Lze na tom vůbec vydělat? Když postavím jakoukoliv FVE, tak prostě šetří peníze. Některá ušetří dřív a jiná později, ale nakonec ušetří téměř každá. V bankách to tak nevidím....
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
@@PetrLANDSFELD Škoda, že tak málo lidí má myšlení jako vy. Za mě nejlepší penzijní/životní připojištění je pro následujících min 10 let FVE. 15 let si spořím na životním pojištění a výsledek je devalvace úspor v tesítkách procent. Seru na to, vše vybírám a dávám na střechu, tracker, .... Naneštěstí v této zemi lidi prozří, až když přijde měnová reforma .... samozřejmě jedu za svoje na svým. Na podvodu ala dotace se nehodlám podílet.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Victron není záruka kvality. vyrábí to už v číně a šidí to. ty poctivé kousky co udělaly jméno už nedělají. Jedná se o jinou technologii, která je navíc nevhodná do 80% domácích FVE. tam je vhodný například solax, což je výrobce, co má jméno a vesměs ostatní používají stejnou technologii. za mne si raděj koupím za cenu 5kW victrona tři 5kW axperty, utáhne mi to celý dům, při poruše vyměním vadný kus a že vydrží třeba o polovinu méně mi nevadí. mám za ty peníze trojnásobný zisk a navíc zta těch pět let bud udělám servis, nebo přejdu na novější modely. A s tou cenou ale souhlasím. přirovnávám FVE k drahému autu. za jak dlouho se investice do auta vrátí?
@filipspringr8430
@filipspringr8430 Жыл бұрын
Díky!
@amperak
@amperak Жыл бұрын
taky šěkuji
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Díky za video. Do výhod ostrovu bych dal dost podstatnou věc, že se člověk donutí dovzdělávat se, naučí se porozumět. Dál je výhoda možnosti neustálého rozvoje, změn, úprav Jinak jsem viděl videa, kde se používají měřící přístroje a jesně vidět, že i Axpert mks 3 dělá přetoky do sítě, pokud není připojený k akumulátorům. Po odpojení zátěže krátkodobě přejde výroba z panelů do sítě. To stejné se týká mnoha dalších rádoby offgrid zařízení.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
pozor! říkám jasně ostrov. ne ongrid. MKS3 lze provozovat jako ongrid, ale je třeba změnit nastavení a nemít připojenou baterii. v tom případě generuje přetoky. Ale v tomto trežimu nemá smysl ho provozovat. na to si mužu koupit o pulku levnější gridfree sráč
@PetrLANDSFELD
@PetrLANDSFELD 2 жыл бұрын
pěkné, díky
@mccofey6362
@mccofey6362 2 жыл бұрын
Ahoj, diky za video. Mam takovy dotaz , fotovoltaiku jsem si postavil sam, panely na strese a stridac s bateriemi ve sklepe, ale ted resim ochranu proti blesku. Jak si rikal my co si to delame sami prochazime urcitym vyvojem.Chci se zeptat jestli prepetova ochrana v DC systemu ma byt na pude a tahat tlusty uzemovaci kabel s dc kabelama, a nebo muze byt namontovan vedle stridace ? PV mam ostrovni, stridac Mpp-solar3,6kW, panely 12x285Wp. (prepinac siti nemam ). Uzemeni mam pouze vytazene s domovniho rozvadece, pospojovane uzemeni nemam. Diky
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
katalog dehn, tam je to popsáno
@moriak15
@moriak15 2 жыл бұрын
moj offgrid menic (growatt spf 5000 es) funguje ako hybrid tj. mal som ho nejaky cas bez bateriek a dokazal mixovat FVE vyrobu z gridom, napr. odber bol 4 kW, FVE davala 2 kW, tak dalsie 2kW docucol z gridu. Do grid siete samozrejme dodavat nedokaze.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
pokud je to klon axpertu king s dvojí ACDCAC konverzí, tak negeneruje přetoky, pokud je to klon obyč MKS axpertu, tak přetoky generuje.
@jankolar5612
@jankolar5612 2 жыл бұрын
Takové měniče jsou, ale problém dvojí konverze je účinnost - za určitých podmínek je vám to schopné zbytečně spálit víc energie než kolik vyrobí FVE. Je to podle mého názoru dosti "ugly" řešení, na rozdíl od paralelního připojení.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@jankolar5612 jenže paraler je problém s distribucí. dvojí konverzi mají online UPS. výhoda je kvalitní sinus na výstupu a žádné mikrovýpadky. a taky stavbilní výstupní napětí.
@janvanik8945
@janvanik8945 2 жыл бұрын
@@amperak Takže u Kinga jenom režim ACDCAC? Nepoužívat bypass?
@Passco666
@Passco666 Жыл бұрын
Ahoj @Linuxak .. mohol by soms a s tebou skontaktovat zaujima ma to hybridne zapojenie mam tiez rovnaky inverter.
@viktorbilek9454
@viktorbilek9454 11 ай бұрын
Zajimalo by mne, zda existuje nejake inteligentni reseni na muj problem. Na svem RD kde opravdu bydlim jiz jednu FVE na dotaci od firmy mam. Mam ale take chalupu, kde bych chtel vyhledove realizovat dalsi FVE. Technicky bych si na to mozna i troufnul, ale papirove vubec. Chtel bych tam take nejakeho hybrida, protoze bych chtel do budoucna vyuzit komunitni energetiky mezi temito dvema misty. Proto to musi byt papirove ofiko FVE. Ale obavam se, ze na druhou FVE (na chalupu, kde nebydlim soustavne) nedostanu dotaci. Jak tedy na to? Kazda firma mi napali plnou cenu a bez dotace to bude tedy palka? Ma to nejake inteligentni reseni?
@amperak
@amperak 10 ай бұрын
záleží jak velkou FVE chceš stavět, u nás je 10kWp a 10kWh za pul míče, dotace nedotace, tolik prostě vyjde. Pokud FVE nepotřebuješ, nestav ji.
@afrodczify
@afrodczify Жыл бұрын
Ahoj, jde z nízkonapěťové baterie Pylontech US2000 udělat vysokonapěťovou? Podle mě to je jen o zapojení baterií nebo se pletu? Mohl si udělat jeden díl na toto téma? Díky
@amperak
@amperak Жыл бұрын
ano, je k tomu potřeba speciiální BMS modul a baterie musí podporovat vysokonapěťové stringy. Není to pouze o zapojení. Každopádně toto je složitější instalace a bez správného provedení není funkční, nebo muže být i nebezpečná. To, jak to zapojitr je v dokumentaci baterie. BMS modul dále musí být propojen se střídačem datově.
@kramandroid4233
@kramandroid4233 Жыл бұрын
Ahoj , abych i v tom udělal jasno. Pokud použiváš hybridní invertor s baterii jakožto měníč a dotuješ to případně ze sítě, tak máš osttrovní system nebo už jsme v poli Hybridního ?Prebitky mi jdou do baterky pokud nějaké jsou do sitě neposílám nic. Jen abych si to ujasnil. Díky
@amperak
@amperak Жыл бұрын
ostrov je to pouze v případě, že zátěž je napájena z střídače, nebo po přepnutí ze sítě a nevyužívá se toho, že pokud solar nestíhá, tak se používá síť, tj je přifázovaný. je měnič axpert king, který je ostrovní a umí dobírat nedostatek ze sítě a ze solárů, ale to je měnič který má dvojitou konverzi a pro síť se chová jako nabíječka
@PS3ojKar
@PS3ojKar 2 жыл бұрын
🔝🔝🔝
@roscer9971
@roscer9971 2 жыл бұрын
Paráda 👍😎
@LukasAnderko
@LukasAnderko Жыл бұрын
Thanks!
@MichalStranik
@MichalStranik 2 жыл бұрын
Hybrid FVE pro rodinný dům dává větší smysl. Ostrov zní hezky, má bohužel spoustu ALE (omezení výkonu, vyžaduje větší znalosti/zkušenosti, atd.). Doporučoval bych každému, kdo bude pořizovat Hybridní FVE, aby nešetřil na výkonu měniče (min. 10kW, lepší 15kW), protože měnič definuje, kolik lze efektivně ze systému dostat výkonu bez "pomoci" distribuce > vyšší efektivita. Panely, pokud na to je, 10kWp (ne vždy jsou ideální podmínky, takže více panelů generuje více energie při horším počasí). Baterie min. 10kW, ale byla kapacita na noc (při spotřebě 500W, je to na cca. 16h) a občasné vykrytí výpadků. Určitě si pohlídejte DOD baterie (90% DOD znamená, že lze využívat 90% kapacity baterie) a počet cyklů (min. 6000). Záruka na měnič a baterie by měla být min. 10 let. To, že dotace padne na režii firmy je smutná realita, přitom firma samotnou instalaci provádí cca. 2 dny. Samozřejmě něco zabere papírování, ale to často dělají brigádníci. Takže tyto firmy jsou velmi výdělečné. Na druhou stranu, dnes je potřeba na všechno projekt, práci musí provádět oborníci (ty se velmi špatně shání), elektřina není hračka, takže je to bezpečnější řešení, i když naprosto souhlasím s tím, že nechat to jen na firmě, bez jakékoliv znalosti, co od systému čekat a jak by měl fungovat není dobré. Primární zájem firmy je vydělat, tz. prodat a namontovat cokoliv, takže to, zda se investice vrátí, je na každém (nejen proto, že každý má jiný dům, jiné požadavky, ale i jiné zapojení/rozfázování spotřebičů a jejich využívání).
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
od toho jsem tu já, kdy řešíme se zákazníky i to, co oni skutečně potřebuijí. kamarád dokonce lidem montuje analyzátor sítě, aby zjistil, jak výkonou FVE potřebují. ne panelově, ale měničově v případě ostrovu, nebo když to je fabrika.
@zdenekmastalir6910
@zdenekmastalir6910 2 жыл бұрын
No asi je to individuální. Baterky jsou drahý jak prase, mám 5,7kW, tzn půlku toho co doporučujete a ráno je z 80% na cca 50%. A v zimě mám pro změnu nastavený spodek na 50% a na víc než 70% nevyleze. Možná někdo, kdo v deset večer peče, tu velkou baterku využije, ale opět to moc ekonomicky vycházet nebude. Navíc aktuálně jsou podmínky virtuální baterie velmi slušné, platí se prakticky jen distribuce plus paušál, takže pokud místo velký baterky za třetinu ceny nakoupím více panelů, tak ve virtuálce nasbírám kilowatt víc než potřebuji. Zrovna tak mohu doporučit k dřívějším instalacím se slabším měničem připojit druhé FV pole se sklonem mírně na východ. Ráno a večer to druhé pole dává více než hlavní pole nasměrované na jih a protože se špičky minou, měnič výkonově stačí. Navíc baterie se začne a přestane dobíjet dříve, takže to opět snižuje nároky na kapacitu baterie.
@stefanihnat6566
@stefanihnat6566 2 жыл бұрын
Chtěl bych se zeptat, budu mít snad brzy také FVE (čekám na montáž) s baterkami a hybridním měničem s backup funkcí. Chápu správně, že mohu vyházet UPSky co mám po baráku (na internet, kamery, pc) protože v případě výpadku vše pojede z baterek? Samozřejmě za předpokladu, že v nich bude nějaká šťáva. Nebo to funguje tak, že tam výpadek je a pokud ano tak jak velký? Díky za případné zkušenosti.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
ano, funguje to jako UPS. jen bacha, kěkdy firmy dávcají jen zásuvku vedle měniče a případné rozvedení po domě je už na elektrikáři, kterého si majitel pozve. některé firmy umí backup vyřešit. A ano, mužeš vyházet všechny UPSky.
@stefanihnat6566
@stefanihnat6566 2 жыл бұрын
@@amperak Super, mockrát děkuji za odpověď.
@martinpaulovic1110
@martinpaulovic1110 2 жыл бұрын
Mám axperta už niekoľko rokov 3kw cena 220€...ale skúste ísť do elektrární a vysvetliť že máte ostrov s pricucavanim zo siete ale s galvanickym oddelením napr axpert :D dostanú infarkt z. Vas...díki a ďakujeme za videa
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
nedostanou. prostě jim řekneš že to je UPS stanice, která umožnuje připojit panely. ale pochybuji, že axpert king je ve verzi 3kW. ale možné to je. ikdyž možná máš tu starou verzi jak měla solo nabíječku, ta to taky uměla
@martinpaulovic1110
@martinpaulovic1110 2 жыл бұрын
@@amperak no ja mám starého ktorý len prepína, funguje to na jednotku. Ale do budúcna by som chcel niečo väčšie na celý dom ale oficiálne len ako UPS ...to papierovanie a ceny keď to príde robiť firma ...za tie peniaze sa to neoplatí. Ale ako vravíš bazár veci a svojpomocne to už je iná cena za kilowatthodinu
@jakubmelin
@jakubmelin 2 жыл бұрын
@@amperak Axpert King je ve verzi 3 kW s 24V baterkou nebo 5 kW se 48V baterkou. Ta 3 kW verze má nevýhodu v maximálním výkonu panelů 1500 W.
@jora0330
@jora0330 Ай бұрын
Já mám Axpert king rack 3kw, ten umí 48v, a z panelů vytáhl 3,3kwp. Jen má nevýhodu, že na něm nejdou nastavit % vybití na pylontechu, ale jen napětí. Naštěstí je bms od pylonu blbuvzdorná a při 10% stopne vybíjení a měnič bere přes ac dc ac ze sítě do spotřeby. Jen mě zaráží že když měnič nedocucává ze sítě a mám defakto nulovou spotřebu svítí pořád na elektroměru červená led co ukazuje imulzy spotřeby s označením ,,R''.
@jansenk31
@jansenk31 2 жыл бұрын
Dá se v zimě vyždímat víc energie z FVE díky optimálnějšímu náklonu? (taková zimní optimalizace :D). Např náklon 60 - 80 stupnu namísto standartních 35. Orientace na jih samozrejme. Je tam ten rozdíl nějak znatelněj?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
je znatelnej, v zimě vyrobíš víc. pokud v létě nepotřebuješ tolik energie, tak je to ok. sám mám panely takto otrientované
@MarekMilfait
@MarekMilfait 2 жыл бұрын
Ideální je dát panely na fasádu východ-jih-západ, protože zrovna když by to krásně vyrábělo z jihu, tak je zataženo :)
@jansenk31
@jansenk31 2 жыл бұрын
@@MarekMilfait a proc si neudelat treba fve plot 😁
@MarekMilfait
@MarekMilfait 2 жыл бұрын
@@jansenk31 Víš, že to možná není špatný nápad, dnes se dělají i vzhledově hezké panely (mají kvůli tomu o něco nižší výkon). Jen většinou lidi mají malý pozemky, takže jim bude stínit sousedův barák.
@jansenk31
@jansenk31 2 жыл бұрын
@@MarekMilfait Jojo naklon budes mit "zimni". Jen to asi neni pro kazdyho. Nesmi ti tam nic stinit. Normalne bych udelal sloupky ze stipanych cihel a mezi ne vrazil panel 😁.
@otisaraPoN
@otisaraPoN 2 жыл бұрын
5minuta, pomoci externiho nabijece dimenzovaneho na spotrebu a spinaneho v dobe vyroby z FVE, lze kombinovat spotřebič s 5kW v rezimu 2kW z FV pole a 3kW ze site.(bude to pak pekny hybrid) Nebo????
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
toto dělá axpert king
@jora0330
@jora0330 Ай бұрын
Je to stejný jako když si dáš nabíječku na autobaterii a zároveň tam připojíš měnič z 12 na 230v. Když nebudeš mít za měničem spotřebu tak do sítě z té baterky nic nepošleš protože a jednoduše nabíječka funguje jednosměrně.
@michalqubiq
@michalqubiq 2 жыл бұрын
Amperak je najviac 👌
@Mikyner
@Mikyner 2 жыл бұрын
Amperáku, neudělal bys video na téma FVE na panelových domech?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
možná v budoucnu ve spolupráci s někým, kdo to dělá
@jankaderabek513
@jankaderabek513 2 жыл бұрын
Existuje možnost jak udělat ostrovní elektrárnu a s dotací. Victron měniče dokáží pracovat ostrovně a dokáží si vzít i energii ze sítě. Př. Multiplus II dává 3kw z baterii a další 3kw si vezme ze sítě. Maximálně a to při krátkodobém píku. Dlouhodobě vydrží celkem 5,5kw na jedné fázi. A pokud se nahlásí elektrárna ve zjednodušeném řízení s technickými přetoky. Tak využijete výhod obou systémů. Dotace, energie od Čezu a ostrov. Jediná nevýhoda je, že nemůžete dodávat do sítě. Firma ve které dělám instaluje jedině takovéto ostrovní FVE s dotací.
@kasy1134
@kasy1134 2 жыл бұрын
Multiplus II 3000 umí dodávat proud tranfer až 32A což je přes 7kW na fází na 3 fázový objekt 22 kW což stačí i náročnější rodině, máte pravdu že umí ostrov a dá se legálně připojit bez problémů i dotace. Jen bych opravil, že umí i přetoky do sítě a není důvod nežádat v normálním řízení není to o nic náročnější. A máte dotaci i ostrov a kvalitní systém. Stačí cvaknout odpínačem a můžu přejít do ostrovu a pak připojit odpínačem teoreticky neomezený počet VFE polí. Když mi Čez na dálku přes HDO odpojí výrobu, okamžitě mohu přejít do ostrovu v celém domě. Myslím že ostrov bez dotace je výrazně dražší než hybrid s dotací pokud nebudeme srovnávat nové panely a ty ze smetiště. Dotace je 200 tis. a takovou marži firmy nemají max 100-150 tis. u větších systémů, je to práce na dva dny pro 3 lidi + projekt za 10 tis. ...
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
to není pravda. nejedná se o ostrovní systém, ale o hybridní. Ostrovní systémy nejsou dotované. Už jen z tvrzení, že si 3kW veme z baterií a 3kW ze sítě znamená, že to není ostrov. Takovou hybridní FVE umí naše firma na dotaci taky. Ostrovní se stane tehdy, když se vypne hlavní jistič. a to jak ty victrony, tak i naš systém.
@jankaderabek513
@jankaderabek513 2 жыл бұрын
​@@amperak No ono je to s Victronama trochu složitější. Victron je primárně stavěn jako ostrovní měnič pro lodní průmysl. posléze do něj byla doimplementována možnost pracovat ve spolupráci se sítí. Hybridní měniče mají záložní větev která zůstane v chodu pokud vypadne síť. Ale nejde sním napájet celý barák. Pokud vypadne síť u Victronu, na chodu baráku se nic nezmění. Prostě jede celý barák až do vyčerpání baterek (10%). Máme dokonce zákazníky, kteří jsou odpojeni od sítě dlouhodobě. Hodně podobně funguje Axpert a na ten bylo kdysi možné získat dotaci. Jak je to dnes nevím.
@kasy1134
@kasy1134 2 жыл бұрын
@@amperak Váš systém tak jak jste ho taky předvedl na tabuli je podle mě ostrovní vždycky, pokud svítí dlouhodobě slunce méně než je spotřeba domu a baterie se vybije, tak se celý dům přepne na čez, pravděpodobně u toho spadnou počítače, Tv a další citlivé spotřebiče. A celá spotřeba jde ze sítě, zatímco se baterie musí dobíjet sluncem- zbytečně velké cyklování baterie. To stejné i při přetížení měniče a navíc nemůžete ze slunce pohánět 3F spotřebiče. Já si u Victronu můžu rozhodnout jestli budu fungovat v ostrovu, nebo v hybridu. Dotaci dostanu a nezjistil jsem podmínky jak bych mohl o dotaci přijít, když budu pravidelně před den používat elektrárnu v ostrovu. Nikdo Vás přece nemůže pokutovat za to, že si vypnete hlavní jistič ráno a večer ho zase zapnete.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@jankaderabek513 není pravda ani jedno. Victron je upraven tak, aby byl hybridní. umí pracovat stejně jako většina měničů hybridních, jinak by ho nešlo mít na dotace stejně jako nejde mít axpert. Až na některé modely hybridních střídačů umožnují všechny připojení zátěže za měnič a zálohu celého domu. problém je, že toto ne všechny firmy instalují a je to za příplatek.
@prcekcz5602
@prcekcz5602 2 жыл бұрын
Ahoj amperáku jen se chci zeptat mám v sérii zapojené dvě 12v140ah gelové baterie které jsem dostal a a rád bych pořídil dvě lifepo4 12v54ah paralelně je to možné . Samozřejmě pro mou malou solární el.
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Podívej se na video, kdy byl Vidlák u Ampéráka. Tam o tom mluví a ukazují přímo zapojení různých typů aku ....třeba tam pro tebe nějaké info bude.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
lze to. jen bych tu lifepo postavil a měl s balancerem. a balancer si pořid i pro to olovo
@prcekcz5602
@prcekcz5602 2 жыл бұрын
Na olovo balancer mam a dekuji moc za info
@jirilukes8435
@jirilukes8435 Жыл бұрын
Jak jsem to tu po čase opět trochu pročetl, tak hodně lidí má zájem přeprodávat elektřinu distributorovi, protože brečí, že jim "na střeše" zůstanou nějaké ty kilowatty. Je to ovšem na zvážení. Když budete tlačit do sítě, střídač budete kvůli pár korunám zisku honit často na plný výkon, a to i několik hodin. Pokud nemáte drahý, značkový, tak bych to neriskoval. Ćínské výrobky nejsou součástkově bůhvíjak předimenzované, spíš jsou na hraně, takže s nižší životností střídače můžete počítat. Já osobně svého Axperta nerad pouštím na víc, než na poloviční výkon v trvalé zátěži. Nač tahat čínského draka za fousy? Takže přeprodej za mě nee.
@amperak
@amperak Жыл бұрын
letos platěj 7kč/kwh a uplně mne štve, že to nemužu prodat. střídač nemusí jet naplno. export lze omezit.
@vojtac7623
@vojtac7623 2 жыл бұрын
To fréé enerdgy divajs na pozadí :D
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
testovací stolice generátoru vetrnné turbíny
@CZ-PCT
@CZ-PCT 2 жыл бұрын
Já mám dotaz, zdali se dá udělat a nějakým způsobem připojit k uživatelům velká FVE (1MW) sloužící jako polo-ostrovní, komunitní, kde by primárně napájela celou obec a jen přebytky by šly do sítě? Šlo by v trafačce zřídit jedno odběrné místo, kam by se připojila FVE a odběratelé by měli jen podružná měření? Umožňuje zákon využít stávající vedení třeba ČEZu i pro vlastní zdroj energie? Prý se má novelizovat zákon a komunitní FVE schválit. Stavím právě 1MW FVE, ale nechci prodávat ČEZu, ale primárně připojit obyvatele obce ...
@Trylobajt
@Trylobajt 2 жыл бұрын
trafačka i rozvody jsou "čezu". Stačí to jako odpověď?
@CZ-PCT
@CZ-PCT 2 жыл бұрын
@@Trylobajt No právě ne, jelikož vedení je vždy čezu/eonu/etc. ale legislativa je nařizuje sdílet, využívat, viz virtuální dodavatelé energií. mě by zajímalo spíše technické řešení, jak z jedné FVE napájet primárně celu obec, a zdali to někdo v ČR už zkoušel. Já budu klidně první.
@Trylobajt
@Trylobajt 2 жыл бұрын
@@CZ-PCT vy se chcete stát vlastníkem odběrneho místa pro celou obec, faktury by chodili vám a vy by jste si to rozuctovaval občanům. Vy tu infrastrukturu nevlastnite takže ne.
@CZ-PCT
@CZ-PCT 2 жыл бұрын
@@Trylobajt Ano, nenapadá mne jiné řešení, než jedno odběrné místo, kde by byl paralelně připojen FVE a DS. Odběratelé by své elměry měli už jen jako podružné. Jde mi o to, jestli vůbec takové technické řešení někdo nabízí, a je vůbec realizovatelné, máme jednání s EON v pondělí, jak se k tomu postaví oni. FVE tak jako tak vyroste, zatím bude posílat do DS, ale my bychom ji časem rádi otočili, aby z ní měli užitek obyvatelé. Co vím z ministerstva, chystá se novelizace zákona a komunitní FVE by měly být realitou, tedy se musí nějak změnit i legislativa a direktiva směrem k ČEZu a podobně. Je tu Green Deal a tyto změny se budou prosazovat samy.
@Trylobajt
@Trylobajt 2 жыл бұрын
@@CZ-PCT Tím že vlastníte odběrné místo jste výhradním dodavatelem. Navíc si chcete využívat rozvody které vám nepatří a starat se o ně musí někdo jiný. To co chápu že chcete udělat prostě nejde. A ačkoliv nevím obsah připravovaného zákona o komunitním sdílení tak vaše řešení je dost krkolomné a rozhodně nebude povolené v rozsahu v jakém doufáte.
@Passco666
@Passco666 2 жыл бұрын
Pokial viem u nas staci aby bolo nainstalovane zariadenie " zariadenie na obmedzenie dodávky elektriny " a teda nepustalo nic do distribucie a mozem mat "ostrovny" system bez nejakeho oddeleneho riesenia a patalii okolo toho
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
ostrovní systém nepotřebuje omezené dodávek, protože není připojen k síti. omezení dodáve potřebují měniče připojené k síti a ty musí distribiuce povolit. vždy totiž přetoky jsou
@jirkapanek540
@jirkapanek540 2 жыл бұрын
Ahoj, Mám takový asi blbý dotaz...jaké kabely se běžně vedou k fve třeba 5kwp. Zatepluji a chtěl bych si udělat trošku přípravu, abych to pak nemusel vést po nové fasádě.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
ahoj, natáhni tam 32mm husí krk - chráničku. instalatérská firma si protáhne to, co bude potřebovat. liší se to dle konfigurace FVE
@jankaderabek513
@jankaderabek513 2 жыл бұрын
Standartně se pouzívají 6mm2 fve kavely co mají UV ochranu. Pokud je velký proud na stringu tak 10mm2. Vše záleží na zapojení panelů a MPPT.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
@@jankaderabek513 lze upresnit, kdy se pouzivaji ty 10mm2? Konkretne ;)
@mareksykora779
@mareksykora779 2 жыл бұрын
@@_s474n Když tím chcete svařovat :)
@petr-5217
@petr-5217 Жыл бұрын
Běžný proud z panelu je do 15 A. 6mm průřez stačí naprosto v pohodě do 10kWp.
@janvalasek1402
@janvalasek1402 2 жыл бұрын
Super video , neznáš nějakou firmu která je podle tebe kvalitní na montáž a dotaci FVE ? díky super tvorba
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
amperak zavinac amperak cz
@simipavel
@simipavel 2 жыл бұрын
@@amperak takže až budu chtít postavit FTV ostrov mohu se obrátit na tebe ampéráku?
@nepeeer
@nepeeer 2 жыл бұрын
Na co zase fotovoltaika, když máš za sebou free energy generátor tvl :D
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
to je testovací stolice generátoru větrné turbíny. žádnej free energy generátor. nebyl čas to rozebrat
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 2 жыл бұрын
GWL/POWER GF-SUN-2000G2 namontujete přihlásíte a co si uděláte k tomu do toho jim nic není to je váš kšeft .
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
ok, pokud to umíš a máš to reálně správně přihlášené (včetně podkladů a uspěšného PPP) tak natočíme video s tím, že to jde a jak přesně. zatím nikdo nemá tento měnič připojen legálně.
@trollshow882
@trollshow882 2 жыл бұрын
Pokud máš na všechno doklady projektovou dokumentaci revize atd tak to můžeš udělat svépomocí dotaci dostaneš my co máme 250 tak to věčnou děláme Bych dotace napsal do obojí
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
jasně, a ted reáůlně kolik diváků má možnost mít ke svému basttlu dokumentaci a revizi? potřebuji pro zákazníka vyměnit hlavní jistič a nemuže sehnat elektrikáře na to.
@trollshow882
@trollshow882 2 жыл бұрын
@@amperak nikdo to nedělá pokud to děláš pro sebe ale jak to potřebuješ mít ofiko tak tu dokumentaci musíš vytvořit Stejně ti musí udělat dokumentací člověk co má autorizaci Lajka si koupí hotovou dokumentací a má klid Nejsou elektrikáři nebudou pokud se nezmění finanční hodnocení v oboru aby se natáhla nová generace elektrikářů
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@trollshow882 ten chlapík zaplkatí "co si řekne" a stejně nejsou.
@MarekMilfait
@MarekMilfait 2 жыл бұрын
Není ostrov, který nepokryje 100% potřeby domu hloupost pro běžného spotřebitele? Protože pak s tím mohu tak maximálně ohřívat boiler, nebo to využívat jen na některé spotřebiče a pak se v tom každé další roční období vrtat. Hybrid prostě zapojíš a neřešíš, když nesvítí, máš elektřinu ze sítě. Ostrov mi dává smysl až ve chvíli, kdy výrobou pokryješ i zimu a nebudeš do sítě připojen vůbec, ale na to musí být člověk milionář a neřešit návratnost.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
v případě nedostatku energie se ostrov přepojí na síť. dykt to ve videu ukazuji. plusy i mínusy. A ano, ostrov nemusí dávat smysl. ale dost lidí ho chce, protože levné baterie nebo levné panely.
@MarekMilfait
@MarekMilfait 2 жыл бұрын
@@amperak To jsem z videa pochopil a právě proto si myslím, že pro běžného uživatele co tomu nerozumí je vhodnější hybrid, nebo ostrov co pokryje 100%. Určitě při přepínání ostrovu na síť dochází k mikrovýpadku, což třeba musí milovat počítače.
@jakubmelin
@jakubmelin 2 жыл бұрын
@@MarekMilfait U řešení na Axpertu King apod. k výpadku nedochází, všechno jede bez přerušení, vyzkoušeno. Jediné, co pozoruji, je problikávání LED žárovek při spuštění výkonného spotřebiče, např. varné konvice. Některé na to trpí více, u některých je to neznatelné, asi záleží na zpracování dané žárovky.
@zamos2816
@zamos2816 2 жыл бұрын
Problém je v celé té hysterii okolo. Teď se do všeho valí dotace, tak budou mít všichni FVE, TČ, elektromobil a kdo ví co ještě. Instalační firmy nabízí plat 40-60tis, proč asi, protože se jim v tomto systému daří. Kolik z nich je seriózních a kolik jich bude za 5 let existovat. Každá dotační 1 koruna stojí společnost minimálně koruny dvě. Proč? Protože to musí někdo vymyslet, zúředničit, v Bruselu schválit a výhodně předražit. Spousta lidí má také představu, že bude prodávat elektřinu za spotové ceny a ještě na tom vydělávat. A k čemu to povede, ti co na energie nemají, nemají ani na FVE, ale oškubou je ti co na to mají. Pokud budou chtít všichni prodávat, tak je třeba také odebírat, výsledek, přetížená sít a blackout. Takže se vrátíme na začátek a výhodu budou mít ti co pojednou čistě v ostrovu a budou ochotni se trošku uskromnit. Ampéráku děláš to perfektně, ale rozhodně bych zůstal u ostrova a bez dotace. Proč? Z principu nepodporování tohoto bordelu.
@janvanik8945
@janvanik8945 2 жыл бұрын
Myslím ten poměr bude trochu horší. Na každou dotační korunu od nás všech musí vybrat desetikorunu.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
od toho jsou nastavené na FVE ochrany, aby se síť nemohla přetížit. a rozumná hybridní FVE umí jet i při výpadku. prodej za spot není problém. teda je. ceny spotu se mění. když bude energie na prodej dost, výkopní cena klesne. Na téma dotace řeknu jen to, že lusknutím tvého prstu nezmizzí a vyčleněné peníze pokud nepoužiješ ty, tak je použije někdo jiný.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Pomerne dost zjednoduseno. Ono chtit prodavat muze kdokoliv, ale pouze chtit. Pred PPP je treba mit vyresenou smlouvu, kde uz clovek ma jasne definovane, zdali ma rezervovany vykon ci nikoliv. A uz i dnes se stava, ze to dost lidem zamitaji (staci sledovat ruzne FVE skupiny na FB, kde tito lide breci). Takze DS to opravdu povoluje pouze do kapacity daneho mista/trafostanice. Z toho vyplyva jedna vec - kdo se bude moc dlouho rozhodovat, tak mu sice povoli instalovat FVE (to zakazat ani nemohou), ovsem bez tzv. pretoku (tedy pouze s temi technickymi). Osobne radim svemu okoli, at se rozhoupe co nejdrive, protoze ted uz mame prislovecnych za pet minut dvanact.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
@@amperak luxusne receno a ti lide, kteri odmitaji dotace toto nikdy nepochopi. Muzu s nimi nesouhlasit, ale pokud mam moznost cerpat, tak to logicky udelam a v maximalni mozne mire. Protoze kdyz nevycerpam ja, tak se stejne nic nezmeni a vycerpa je nekdo jinej.
@helazamoska
@helazamoska 2 жыл бұрын
@@_s474n No a to je právě ten problém dnešní doby. Dobrá myšlenka je zabita dotacemi. No dříve se říkalo, že kdo nekrade, tak okrádá rodinu, dnes je to možná tak, že kdo nebere dotace, tak okrádá rodinu. A mnohdy jsou lidé naštvaní na politiky, ne proto že kradou, ale proto, že nemůžou krást taky. A dotace mě štvou proto, že se na nich přiživí spousta šmejdů, kteří s výsledným produktem nemají mnohdy nic společného.
@Ing_Euzen
@Ing_Euzen 2 жыл бұрын
Vysvetlí mi niekto ako sa da taky menič odpáliť? Ved je presný návod ako to treba pripojiť a co ma take prípojenie obsahovať.
@janvanik8945
@janvanik8945 2 жыл бұрын
Vesele se porušuje zákon a měniče se běžně prodávají jen s anglickým návodem. A víme jak je na tom většina populace co se cizích jazyků týče.
@jatristvrtko
@jatristvrtko 2 жыл бұрын
​@@janvanik8945 no a keď je návod v češtine alebo slovenčine, tak ho číta minimum ľudí aj to je tá časť, ktorá by ho zapojila správne.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Já nevím jak to dokážou, ale někteří nechápou rozdíl mezi baterií, panely a když jim umážeš svorku AC vstup a AC výstup, tak i tohle poserou! a že jich je.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Jenze kdyz si takovy menic koupis v euforii na AliExpress, tak cesky navod fakt cekat nemuzes :P
@Ing_Euzen
@Ing_Euzen 2 жыл бұрын
@@_s474nAni nehovor. Nie len ze tam nie je český návod, ale aj ten v anglickom jazyku je tak na … :D no ale na odpálenie meniča si myslim … Nema niekto skúsenosti s paralelným prepojením. Moje meniče maju problem ak lieta vstupné napätie siete. Bežne 10V rozdiel …
@dusanponist9519
@dusanponist9519 2 жыл бұрын
Ktorý model Axperta má prosím také prepínanie?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
všechny
@okounlukas
@okounlukas 2 жыл бұрын
Myslím, že tam chybí podstatná věc a to jest že hybrid "jde max na 10kWp" a ostrov tam vám do toho nikdo nekafrá....
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
ostrov je limit 20
@okounlukas
@okounlukas 2 жыл бұрын
@@amperak bez stavebka...
@thomsn5983
@thomsn5983 2 жыл бұрын
Nemá ostrov výhodu ve velikosti Wp elektrárny?
@Trylobajt
@Trylobajt 2 жыл бұрын
Pro běžný dům nemá.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
nad 10kWp je u hybridu třeba licence a nekreje to dotace. Ale lze udělat 20kWp z 10kWp dotované FVE rozšířením, protože nově lze vylepšovat FVE udělanou za dotace.
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Miluju vaše ovečky, ale kdybys potřeboval, dám ti 50 metrů nového lesnického pletiva 160 cm výšky. Vyzvednutí v hlavním městě piva čr nebo mohu přiblížit první týden v srpnu do Rumcajsova.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Tyjo, to by bylo super! napiš mi na amperak zavinac amperak tečka cz a domluvíme se. třeba na ten rumcajsov
@user-ll5dt9gg3j
@user-ll5dt9gg3j 2 жыл бұрын
Ani jedno ,protože to bych musel vyhrát ve sportce :-D
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Vzhledem k cenovemu vyvoji od lonskeho listopadu to bude muset clovek vyhrat tak ci tak - jen na pokryti spotreby :P :D
@jancermak1988
@jancermak1988 2 жыл бұрын
Video jsem neviděl, ale i tak mám jasno. Na klíč. Plusy: Záruka, servis, vyřízení dotací, jednodušší zanesení do pojistky na dům, nepotřebnost vyhlášky 50 pro instalaci. Mínusy: Vyšší cena, která ale výše zmíněné jasně minimálně vyvažuje.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Presne takto jsem mel jasno v listopadu lonskeho roku. Potom jsem si zacal o problematice vice cist a zjistovat a nakonec jsem dospel do bodu, ze jsem snad nevidel zadnou firemni instalaci, ktera by byla 100% v poradku. Ale hlavne ze na vse jsou razitka a revizak treba na miste ani nebyl. Myslim si, ze neni daleko doba, az se opravdu neco podela a potom se do toho zacne stourat vic a lidi se nebudou stacit divit :)
@jancermak1988
@jancermak1988 2 жыл бұрын
@@_s474n Tak k tomu je záruka od firmy, hmotná odpovědnost za vadné dílo a pojistka na nemovitost. Vždy Vám to tedy někdo buď zdarma opraví, nebo zaplatí vzniklou škodu.
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Jak to sleduju, tak jestli s distribucí nebo offgrid je více o vlastním přístupu, lidských vlastnostech, morálce .... než o výhodách x nevýhodách. Dotace tu dělají jen peklo, nesmyslně zdražují všechny komponenty a tím pádem i dostupnost. Je doslova zkurvený celý trh, firmy jsou nenažrané a berou jen kšefty, které jim za to stojí, nemusí bojovat v nepokřiveném konkurenčním prostředí o zákazníky. Na fve s firmou a dotací má jen ten, kdo je bohatý, kdo si může zaplatit nadhodnocené ceny a nesmyslné marže v jednom balíčku .... a čekat několik měsíců na vrácení dotace, což je vlastně podíl na rozkrádání veřejných peněz. Zatím, co ostrovní fve si může budovat každý sám za sebe, progresivně s ohledem na příjmy, vlastní potřeby .... to jde ruku v ruce se snižováním a plánováním spotřeby ..... ale stát tomuto počínání háže jen vidle pod nohy a bude hůř.
@jancermak1988
@jancermak1988 2 жыл бұрын
@@JaneKLX Tak každý sám za sebe určitě ne, protože normální smrtelník nemá vyhlášku 50 a kvůli instalaci FVE si ji rozhodně dělat nebude. Takže výsledek je, že je stejně odkázaný na firmu, která mu vše namontuje. A to už se třeba konkrétně mně vyplatí nechat si udělat vše na klíč s výše zmíněnými výhodami a neřešit nic.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
@@jancermak1988 tak ja budu drzet palce, aby ta firma jeste za rok ci dva vubec existovala ;)
@furas
@furas 2 жыл бұрын
ako je to napriklad pri axpert king 2, kde je konverzia ac dc ac....
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
to je ostrovní měnič s nabíječkou ze sítě v jedné krabici. ten přetoky nemá.
@furas
@furas 2 жыл бұрын
@@amperak uz ho len niekde zohnat, trh je totalne vybrakovany... 🤔🤔🤔🤬
@barboralinhartova7434
@barboralinhartova7434 2 жыл бұрын
Co říkáte na Growatt?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
nemám zkušenost. není napsáán ani konkrétní typ, takže nemužu pohledat
@revizak8605
@revizak8605 2 жыл бұрын
absolutně nemohu souhlasit s vyjádřením v čase 9:28. To že nikdo nechce mít nic společného s domácí fotovoltaikou je proto, že do výchozí revizní zprávy se uvádí projektant a číslo projektové dokumentace, která MUSÍ být součásti dokumentace FVE, dále identifikační údaje osoby, nebo firmy, která montáž FVE provedla s číslem jejího oprávnění pro montáž FVE. Takže pokud tyto podklady nemáte, jako revizní technik házím otočku a neznamená to že jsem vyčůránek, ale to, že instalace nesplňuje základní kritéria uvedené dle ČSN 33 20006, 33 15 00 33 2000-7-712, nařízením vlády č. 378/2001 a podobně. Jestli najdete projektanta, který zpětně provede projekt a montážníka, který se pod to podepíše, pak je možné revizi provést. Vzhledem k tomu, že montážní firmy či osvč neví momentálně kam dřív skočit, dost pochybuji, že se budou zabývat něčím kdo si doma něco zbastlil z bazarových komponentů a podobně. Taktéž revizní technici nebudou riskovat svoji licenci jen aby potvrdili revizi, která by stejně nebyla platná.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
v čase 9:16 uvádím, že je třeba mít oprávněnou osobu pro montáž FVE. takže samozřejmě i ten projekt. ten vyčůránek je pak člověk, který ikdyž má vše správné pro revizi, tak revizi nedá, protožer to neudělala (jeho) firma. jinak souhlasím a i to vše říkám, vyjma vyčtu čísla nějaké normy. to si nepamatuji.
@kasy1134
@kasy1134 2 жыл бұрын
Číslo oprávnění instalační firmy je třeba jen pro revizi FVE na dotaci. Pokud není elektrárna předmětem veřejné dotace, není třeba žádného opravnění pro montáž VFE a elektrárnu může udělat každý kdo má padesátku par.6 což má v soudedství skoro každý takového člověka.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@kasy1134 není pravda! FVE a chladírenství jsou podmíněné rozšířenou kvalifikací nad rámec padesátky. dobrý je, že ten kdo oprávnění má, muže kontrolovat lidi co ho nemají. tj stačí vždy jeden v montážní partte
@kasy1134
@kasy1134 2 жыл бұрын
@@amperak O chladírenství se přít nebudu to není můj obor. Ale instalace FVE elektráren rozhodně ne. To může dělat každý kdo má ž. list na elektromontážní práce a má padesátku podd se jedná o systém do 1000V. Najděte mi zákon, který pracovníkovi s kvalifikací zakazuje montovat VFE. Něco jiného jsou dotace a proto si to lidi pletou.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@kasy1134 jedná se o "Elektromontér fotovoltaických systémů" vygoogli si to a není to jen na dotace. je to na montáž veškerých FVE.
@jiriprazak7174
@jiriprazak7174 Жыл бұрын
Ahoj 🙂 snažím se řídit tím co nám tu na kanále doporučuješ. Chtěl jsem elektrárnu na střechu tak jsem oslovil ČEZ a bohužel mám malou střechu a na zahradu nedostanu dotaci. Chtěl bych větší sistem a mám připraveno 300 000 které bych chtěl pro investovat. Měl bys zájem mi s tím poct. Samozřejmě to nechci za darmo a platím v hotovosti. S pozdravem Pražec Vamberk 👍
@amperak
@amperak Жыл бұрын
Napis mi na.mail. je dobre ze jsi cez nevzal, nemaj dobre fve amperak zavinac amperak cz
@deniswolf1213
@deniswolf1213 2 жыл бұрын
Tak si sa nechal inspirovat dvojitym vypinacom na ktory som sa davnejsie pytal ci by sa to dalo takto riesit aby neboli prietoky do siete ...
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
nenechal. to je kvuli pitomcům co mi nadávaj. měniče žádnej přepínač sítí nepotřebují. řeším to s čezem ale je mimo mé časové možnosti nakreaslit JPS a blokovku. ale asi se do toho pustím nakonec. nikdo to nechce udělat. externí přepínač, kor když to není speciálně přepínač sítí muže odpálit měnič. přetoky do sítě negeneruje ani menič, ani ten přepínač. identická, jen chytřejší lepší a bezpečnější věc je uvnitř toho Axpertu.
@josefverner9653
@josefverner9653 2 жыл бұрын
Každý kdo chce mít FVE a nenastuduje si to sám a věří "slepě" firmě tak si kope hrob 😁
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
vážně, byl jsme ted u pána, který utratil 170 tisíc za nefunkční krám a instalace svépomocí. nemá v tom práci, musí ještě něco dokoupit. bude v tom za 200t, FVE naprosto nepoužitelná a bude o tom možná video. A takových lidí mi píše mraky. ikdyby si to koupil u nejblbší firmy a namontovali mu největší šmejd, bude na tom stále lépe jak finančně, tak z hlediska techniky, jak ten jeho aktuální krám svépomocí. Samozřejmě stejně jako všichni ostatní mne kontaktuje až když je pozdě a není cesty zpět ani vpřed. Takže vše má své pro a proti. jestliže o FVE vím jent o že tam je baterka měnič panely a vyrábí to proud. tak si najdu dobrou firmu dle referenci na refsite třeba, nebo někoho komu duvěřuji a i idiot pozná, zdali s ním pracovník z firmy jedná za učelem kšeftu, nebo se mu snaží pomoct.
@JaneKLX
@JaneKLX 2 жыл бұрын
Docela trefné. Na druhou stranu je tu nejpodstatnější aspekt - nastudovat - a to je na několik týdnů, spíš měsíců pro zvládnutí základů a obsažení všech aspektů vč. "fylozofických". Naneštěstí v našich zeměpisných délkách a šířkách nastudovat znamená "koukal jsem na 2 videa na yůůůtůůůbu a už vím, jak na to" 🙂
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Tak nejak, ja kdyz se o to zacal zajimat, tak jsem si rekl, ze protentokrat na to kaslu (zabrednout do problematiky) a ze budu jen stat s bicem a peskovat firmy. No dopadlo to tak, ze jsem vsechny vykopal, nastudoval co se da, naobjednal komponenty a budu si to delat komplet sam. Doufam, ze se podari dotahnout i PPP a dotaci :)
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
@@JaneKLX naprosto potvrzuji, pokud chce clovek mit vse vychytane, tak jsou to spis mesice. Nastesti doba je takova, ze cekaci doby na HW jsou pomerne dlouhe, takze si to clovek muze rozfazovat a postupne studovat a budovat si od A do Z.
@josefverner9653
@josefverner9653 2 жыл бұрын
@@JaneKLX to je fakt že na KZbin se dá dobře inspirovat, ale ne každý to dle těch videí zvládne realizovat . Já takhle vyrobil 3d tiskárnu, CNC frézku, a teď se chystám na bodovačku z trafa z microvlnky a třeba k tomuto tématu mám za sebou asi 30 videí několik webů asi tři fóra a stejně si trochu musí člověk zvolit to svoje řešení ke kterému se v podstatě přiklání většina a nakonec člověk zjistí že jsou i lepší podovačky a na velké proudy že ty niklové plíšky nejsou to právé, sic jen u extrémně výkonných baterií s např.30A z jednoho článku.
@petr-5217
@petr-5217 2 жыл бұрын
Souhrn: jakékoliv připojení vlastní elektrárny k síti distributora ( EON, ČEZ) je možné pouze po vypracování projektu a následného schválení s připojením. Svépomocí lze pouze naprosté oddělení FVE od sítě v podstatě odpojením od vnejšího světa v automatickém režimu. Nikdy se nestane, že paralelní připojení i přes zákaz přetoků nedodá do sítě nějakou energii a oblastní měřidla správce sítě tot zaregistruje. Jak se postupem času osazují všechny baráky novými měřidly, má to distributor o to jednodušší. Pak přichází brutální pokuta. Maniacké hlídání překočení povoleného výkonu FVE u schválených připojení je ten samý problém. Hlídaný čtvrthodinový výkon překročený o daná procenta přináší tabulkové pokuty. Do 5% výkonu atd.
@_s474n
@_s474n 2 жыл бұрын
Tohle musim potvrdit, mam u bazenu takovy mensi "lab" s jednim panelem, ktery hlidam co 15 sekund z hlediska vyroby a co 20 sekund vycitam data z hlavniho elektomeru. A i presto, ze tam mam rezervu nejakych 40W, pod kterou se automaticky pripina dalsi zatez, abych zamezil pretokum, tak i tak se mi stane, ze si pri blbe konstelaci (rychla zmena, typicky mrak a najednou vysvitne slunce), ze mi to vleti na chvilku do pretoku.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
bude o tom další video v sobotu.
@tomasm.3444
@tomasm.3444 2 жыл бұрын
Osobne si myslím, že je nezmysel, aby distribútor dával pokuty za prekročený peak. Zoberte si , že máte hybrid 10kWp na streche a všetko dávate napríklad do siete, slnko zajde za mrak, panely sa ochladia, po chvíli slnko vyjde a 10kWp Vám zrazu môže vyskočiť aj na 12kWp, to Vám hneď distribútor pošle pokutu ?
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
@@tomasm.3444 nevyskočí, protože instalovaný výkon střídače vůči sítě se píše do smlouvy a ten se nepřekročí dle toho, jak sluníčko svítí. je omezen technikou střídače nebo nastavením. jestliže panely daj 12kW, tak se 2kW dají do baterie nebo nevyužijí. u 10kW střídače
@tomasm.3444
@tomasm.3444 2 жыл бұрын
@@amperak Aha tak, tak potom OK, ďakujem za vysvetlenie, ja mám 7.4kWp na streche ale niekedy to vyskočí na 8.5kWp ale menič mam Huawei 8kW, ktorý má v datasheete výkon až 8800W, takže potom by to sedelo s tým, čo hovoríš.
@patrikhriva1043
@patrikhriva1043 2 жыл бұрын
Ampéráku nezmínil jsi jednu naprosto zásadní věc - pokud je FVE zrealizována přes firmu a využita dotace - tak se s tím nedá hýbat po dobu několika let. Takže jak jako zákazník zjistím, že panely je třeba natočit jinak, dokoupit baterii, vyměnit něco, tak jsem v prd**i, protože vše je zaplombované.
@jankaderabek513
@jankaderabek513 2 жыл бұрын
Zablombované nic není. Baterie můžete navýšit. Co nemůžete je měnit výkon FVE, tzn nemůžete si dokoupit panely a přidat si další string. A další věc je maximální strop výkonový a to je 10kWp v panelech.
@zdenekmastalir6910
@zdenekmastalir6910 2 жыл бұрын
@@jankaderabek513 Mně odpověděli, že přidat můžu, chtěli jen schéma a štempl od oprávněné osoby.
@vaclavvana1261
@vaclavvana1261 2 жыл бұрын
Jde to, navyšoval jsem 2X, akorát po každém přidání panelů stavíte novou fve se všemi povoleními. Pokud přidáte výkon fve a překročite maximální povolený příkon do sítě zaplatíte pokutu.
@PetrLANDSFELD
@PetrLANDSFELD 2 жыл бұрын
Měnit se to může, co se týče navýšení výkonu, tak je to v pořádku. Oni se sichrují, aby lidi neshrábli dotace a pak třeba část nerozprodali na díly atp.....na druhou stranu, kdo to kontroluje? Když to celé ze střechy shodím, kdo na to přijde? Nikdo. Ale navyšovat lze. Jen znova smlouva o připojení, zase všechny revize ..... Jinak myslím tam psali 10 let....
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
jak bylo psáno, je to nesmysl. aktuálně se muže FVE na dotace bez problému "vylepšit" tj přidat panely, dát výkonější měnič. toto lze aktuálně snadno. horší je s opačným postupem. tam se musí udělat znovu kalkulace pro dotace a dotace se případně vrací. Ale kdo by ubíral panely? Dřívě tento proces byl nutný i pro vylepšení, protože v dotačním programu byla podmínka na výkon FVE, spotřebu domácnosti a baterii. Udržitewlnost je pět let, zásahy deset let. udržitelnost znamená, že majitel musí zajistit, aby FVE pracovala.
@JARYNEKKK
@JARYNEKKK 2 жыл бұрын
Díky!
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Díky moc!
@jansobotka9746
@jansobotka9746 2 жыл бұрын
Díky!
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
taky díky
Uzemnění FVE - neřešitelný problém hoši!
17:06
amperak
Рет қаралды 114 М.
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 6 МЛН
The Joker saves Harley Quinn from drowning!#joker  #shorts
00:34
Untitled Joker
Рет қаралды 55 МЛН
Schoolboy - Часть 2
00:12
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 17 МЛН
3F ostrovní FVE - jak nevyhořet a proč je lepší 1F
21:46
Vytěžovač FVE - Co to je a jak pomůže ušetřit?
21:11
Zákaz spotových cen? jak je to doopravdy?
17:06
amperak
Рет қаралды 39 М.
Podvody v dotacích NZU Light - na co si dát pozor?
21:19
amperak
Рет қаралды 18 М.
Základní pojmy u FVE a co znamenají?
15:12
amperak
Рет қаралды 43 М.
FVE na ohřev bojleru - Zapojení, instalace, návratnost
24:02
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 6 МЛН