Рет қаралды 1,640
Góra Chełmska - Sanktuarium i Wieża widokowa
Góra Chełmska - wał moreny czołowej na Pobrzeżu Koszalińskim, położony w województwie zachodniopomorskim, w granicach miasta Koszalina. Najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej to Krzyżanka. Jej wysokość to 136,2 m n.p.m., Krzywogóra wznosi się na 133,0 n.p.m., a Leśnica na 118,5 m n.p.m. Góra Chełmska rozdziela Równinę Słupską od Równiny Białogardzkiej. Wał morenowy obejmuje wschodnią część miasta Koszalina.
Wał morenowy Góry Chełmskiej, prawdopodobnie istniał już podczas kształtowania się południowego brzegu Bałtyku (ok. 12,5 tys. lat temu). Od XII do XVI wieku Góra Chełmska była miejscem kultu chrześcijańskiego. Obecnie Góra Chełmska to święte miejsce dla pielgrzymów w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej pełni funkcję centrum Maryjnego Ruchu Apostolskiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Budynek jest dokładną kopią kaplicy w Otwocku-Świdrze. Tuż obok kaplicy znajdują się fundamenty postawionej na przełomie XII i XIII wieku kaplicy Najświętszej Marii Panny.
Sanktuarium na Górze Chełmskiej istniało w tym miejscu już w XIII wieku (osobny artykuł: sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej). Największy jego rozkwit przypadał na wczesne średniowiecze i średniowiecze, aż do roku 1533, gdy w wyniku reformacji luterańskiej obiekty na górze zburzono i spalono[2].
Ponowne starania o zbudowanie na Górze Chełmskiej sanktuarium przedsięwziął biskup Ignacy Jeż w 1977 roku. Wówczas to wystosował pismo do wojewody koszalińskiego Jana Urbanowicza z prośbą o przekazanie Góry Chełmskiej kościołowi[2]. Wniosek został odrzucony.
Dopiero w roku 1990 wydano wskazanie lokalizacyjne pozwalające na zbudowanie świątyni. 31 lipca tego samego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli kościoła koszalińskiego z prezydentem miasta Koszalin Bogdanem Krawczykiem. Zastanawiano się na nim, jak pogodzić istnienie tuż obok siebie ośrodka pielgrzymkowego z koncepcją utworzenia lokalu rozrywkowego.
Ostatecznie kuria wystąpiła z wnioskiem o poszerzenie wskazania lokalizacyjnego, na co Rada Miejska Koszalina wyraziła zgodę 10 sierpnia 1990 roku, a ostateczną zgodę wydał Zarząd Miasta. Po załatwieniu wszystkich innych formalności kuria biskupia otrzymała w drugiej połowie listopada 1990 roku pozwolenie na budowę zespołu sakralnego.
Plac pod budowę poświęcony został 30 grudnia 1990 roku przez biskupa Jeża[1], a wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 14 kwietnia 1991 roku. Kaplica, która powstała w kilka miesięcy, konsekrowana została 1 czerwca 1991 roku przez papieża Jana Pawła II.
Na szczycie oprócz sanktuarium znajduje się też wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na Koszalin, piękny las, a przy dobrej przejrzystości powietrza także na Morze Bałtyckie oddalone w prostej linii o 8 kilometrów. Wieża jest czynna tylko w sezonie letnim. Poza sezonem jest zamknięta.
#TurystykaiPrzygoda
Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie
Muzyka:
Music: zero-project - 02 - First night at the Wood Elf Forest (zero-project.gr), licensed under the "Creative Commons Attribution 3.0 Unported License" Download page: zero-project.g...