Рет қаралды 148
350 évvel ezelőtt, 1674. március 5-re több mint hétszáz protestáns lelkészt, iskolamestert, tanítót, kántort, sőt még harangozót is Pozsonyba rendeltek. Így vette kezdetét a hírhedt pozsonyi per, melyben a hitük miatt megvádolt protestánsokat a kollektív bűnösség elve alapján, vagyis anélkül, hogy egyenként konkrét vádat hoztak volna fel ellenük, azonnal elítéltek.
Akik kitartottak hitvallásuk mellett, azokat súlyos büntetésben részesítették: várbörtön-fogságra vagy „kegyelemből” a valójában még szigorúbbnak számító gályarabságra ítéltek, akik közül alig negyvenen tértek csak haza.
Az ő rendíthetetlen hitüknek és mártíromságuknak állít emléket Gárdonyi Zoltán: MEMENTO - Szenvedésből szabadulásra - című kantátája, amit 1975-ben, a gályarabok szabadulásának 300 éves évfordulójára írt, és amelynek kottáját azon év reformáció napján zárta le.
A reformációra emlékezve a Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság Gárdonyi Zoltán művét adta elő 2024. október 24-én a Balatonalmádi Református Templomban.