Nekem állandóan magas a stressz szintem, kár, hogy pont a stresszmérésről nem esett szó, kíváncsi lettem volna, hogy mit mond rá. Ettől függetlenül nagyon hasznos videó, köszi! :)
@Akela_1123 ай бұрын
Klasszikus óra kedvelő vagyok. Én is stressz és alvásproblémáim (alvásdiagnosztika megvolt) miatt keresek és a venu 3- n gondolkodom.
@liveinthemoment89653 ай бұрын
Én is erre lettem volna kíváncsi nagyon
@somabudai22783 ай бұрын
A stressz meres a HRV-n alapul minnel alacsonyabb annal stresszesebb vagy roviden.
@jujuapi3 ай бұрын
A stressz mérés a HRV értéken és a pulzus értéken alapul (mindkettő kombinációjából, azaz nem csak a HRV). A szervezetünket alapvetően a vegetatív idegrendszer szabályozza, ami leegyszerűsítve áll egy szimpatikus (serkentő) és egy paraszimpatikus (gátló) részre osztható. Ezek "egymás ellen dolgoznak" de egymással kapcsolatban. Nyugalmi állapotban a paraszimpatikus túlsúly jellemző, pihenés, feltöltődés történik, lecsökken a pulzusszám, kitágulnak a pupillák, de pl. az emésztőrendszer ekkor indul be. Ha stressz ér, a szimpatikus rendszer dolgozik erősebben, növkeszik a pulzus, szűkül a pupilla, csökken a bélműködés... Nem árulok el nagy titkot ha azt mondom, hogy a mindenki által ismert adrenalin a szervezetünk egyik legfontosabb szimpatikus-idegrendszer serkentője. Amikor valami nagyon fontos tárgyalás, esemény, fellépés van, vagy megijesztenek, vagy vitatkozunk "adrenalin szabadul fel", és serkenti a szimpatikus oldalt... A stressz mérésnél az óra elsőként a nyugalmi szinteted próbálja "belőni", az akkori pulzus, HRV értékeket, majd ehhez fogja hasonlítani a többi, stresszesebb időszakot, ezért is kell, hogy pár napig viseld mielőtt pontos adatot kapsz. Tevékenység közbeni értékeket nem számolja bele, hiszen az jelentősen eltér a normál hétköznapi élet értékeitől. Az egész olyan mint egy mérleghinta.
@gabor_tokodi6 күн бұрын
Köszönöm.
@rzoli70813 ай бұрын
nagyon jó, hiánypótló videó volt, főleg a HRV-s téma. Köszi szépen
@Bushmaster.3 ай бұрын
Pont a hrv-s téma volt egy nagy blődség, olvass utána, mert nem is azt jelenti amiről beszélnek!
@zsoltkovacs95953 ай бұрын
Juju a házban! Király volt, köszi!
@diegovirb873 ай бұрын
Ez parádés volt! Juju nagyon érthetően elmondta a dolgokat. Közben itt nyomogattam az új Instinct 2X Solar-om és néztem a Connectben is az adatokat. Így elég interaktív volt. 😉
@richardmery72463 ай бұрын
Hasznos volt,köszi!
@K_Hangaaa3 ай бұрын
Jó cikk!
@tamasjakab12232 ай бұрын
Sziasztok! Elérhető az alvástréner már fenix 6-on is? Barátom mutatta ezt a funkciót (neki 7-es van már) de én nem találom az órámba. Köszönöm előre is :)
@gabornagy33463 ай бұрын
A Vo2 max??? Érdekelne.....Köszi❤
@jujuapi3 ай бұрын
A száraz képlet: hány milliliter oxigént tud felhasználni testünk 1 kilogrammja percenként (ml/kg/min). Azaz ha aktív tevékenységet folytatunk, az izmainknak oxigénre van szüksége. Ehhez a szervezetünk fokozza a légzésszámot, mélyebbeket lélegzünk, gyorsul a pulzus, így a vér oxigénszállító kis egységei (hemoglobinok) gyorsabban megtesznek egy kört, többet tudnak szállítani, az izmok oxigénfelvétele fokozódik. Hogy ez a rendszer mennyire "pörgethető" meg, az mindegyik részétől függ, hiszen hiába veszünk mély gyors levegőket, ha nincs ami a tüdőnkből elszállítsa az oxigént. Ennek a komplex rendszernek az állapotáról ad képet a VO2max. Akinek javul a VO2max értéke, az több teljesítményre lesz képes, kvázi jó képet ad az edzettségi állapotról. Befolyásolja persze genetika, életkor is, pl. egy etióp futónak valószínűleg hamarabb sikerül magasabb VO2max értéket elérnie... Normál mérése sportorvosi laborban történik, itt futópadon / kerékpáron a teljesítményt fokozzák, közben a légzést (légzésszám, be-és kilélegzett oxigén és széndioxid), pulzust mérik műszerrel. Növelhető az érték edzéssel, de pl. a magashegyi edzések, és a vérdopping lényege is ennek növelése (levesznek vért, és később, mikor visszapótolta a szervezet, pluszban beadják a korábban levett vért, így több lesz). Felmerül a kérdés, hogy az óra hogyan méri ezt? Hiszen nem fújom bele a levegőt... Általában életkor, sebesség, pulzus alapján kalkulál az óra. Soksok sportolót teszteltek, hogy milyen értékeket kapnak ezekből az adatokból, miközben a tesztpadon látták a "hiteles" értékeket, így egy jó közelítő értéket tud adni jelenleg az órád. A Garmin egészségügyi értékek számításánál a Firstbeat algoritmusait használja, ami publikációik szerint 5%-os pontosságot tud adni. Hegyvidéki terepen természetesen számol az óra a szintkülönbséggel is, hiszen a lejtőn felfelé kisebb sebességhez is nagyobb teljesítmény szükséges, ami nagyobb oxigénigénnyel jár.
@attiladragomer2 ай бұрын
Szia. Olyan órát keresek ami méri a vérnyomást is. Egyszer láttam valakinél dupla pántos volt és a belső pánt felfujta magát. Van ilyen a Garminnál?
2 ай бұрын
Amint a videóbül is kiderül, a Garminnak nincs ilyen órája. Ez a fajta mérés erősen kihívásokkal küzd a pontosság terén, talán ez is lehet az egyik ok.
@szorenyimiklos93923 ай бұрын
A Garmin HRV mérése mennyiben tér el az EKG által mérttől? Forerunner 965 órám azt írja hogy 30-38ms a kiegyensúlyozott (most pl nekem 30ms), de én erre minden forrásnál azt látom, hogy nagyon kevés. Ha valóvan kevés, akkor miért írhatja azt hogy ez kiegyensúlyozott?
3 ай бұрын
A HRV érték tényleg nagyon egyénfüggő, nem nagyon van olyan, hogy általánosan jó/rossz érték (persze egy értelmes tartományon belül). Ha kicsit is gyanús, hogy valami nem tökéletes, akkor javasoljuk, hogy látogass el egy kardiológushoz, ezek a számokat is megemlítve!
@szorenyimiklos93923 ай бұрын
Amit mondtam az a HRV állapot, viszont az egészség pillanatképben már 50ms a HRV értéke. Bár ennek pont a fordítottját olvastam, hogy az éjszakai elvileg az alacsonyabb. Köszönöm a választ! Más: Az EKG funkciót meg fogja kapni régebbi óra is, vagy csak az újabbak? Az említett Forerunner 965 hardveresen alkalmas rá?
@hungariansubzero3 ай бұрын
Sziasztok! A Fenix 8-as órámnak sokkal jobb a pulseox mérése mint a 6-osnak volt, így azt amit Péter mond már nem érzem annyira aktuálisnak (teljes mozdulatlanság). Van valami tipp arra nézve, hogy az EKG mikor indulhat el? Nekem igazából mindegy, de azért ha van nálatok valami olyan (publikus) info, hogy mondjuk húsvétra meglesz, akkor az tök jó volna. Pl. nem próbálnám meg beállítani az órámon mindenféle ügyeskedéssel.
3 ай бұрын
A pulzoximéter változatlanul szereti a mozdulatlanságot. A 7-esek és a 8-asok is szólnak, ha a mocorgás miatt nem érzik vállalhatónak a mérést. De nem kizárt, hogy a 6-osokhoz képest finomodott a technika. Az EKG-re sajnos nicsn közelebbi tippünk. A Garmin jó ideje intézi az ügyet, de gondolom ők se mernek tippelni, hogy egy-egy bürokratikus lépcsőt mikor sikerül váratlanul megugrani.
@Retroboy198473 ай бұрын
Pl.: a Venu 3 - nem tudok mérni ekg ?
3 ай бұрын
Sajnos nem. A Venu 3 - mint hardver - is EKG-képes, de vele kapcsolatban is várjuk az EU-s engedélyeztetést.
@Retroboy198473 ай бұрын
Akkor Magyarországon az iWatch lehet ?
@jujuapi3 ай бұрын
@@Retroboy19847 Garminból tudja a hardvere a D2 Mach 1pro, Enduro 3, Epix pro második generációs, Fenix 7pro, Fenix8, Quatix 7pro, Tactix7 (amoled változat), Venu 2plus, Venu 3, Venu 3s. Azaz a fenti órák képesek rá, de csak az EU engedélyeztetés után lesz használható. Ha meglesz az engedély, szoftverfrissítés után ha Venu 3-ad van tudni fogja. Pici türelmet még, ezért én nem váltanék :)
@zoltanmuller45723 ай бұрын
Szia melyik karóra lenne az ahol számomra ezek a funkció lennének: - pulzus mérés - véroxigén mérés - NFC fizetés - Hosszú üzemidő - Messenger, értesítés olvasás Köszönöm
3 ай бұрын
Ezt elég sok óránk teljesíti, kérdés persze, hogy mit értesz hosszú üzemidő alatt. Alapvetően a Forerunnerek a 165-östől felfelé, bármelyik Fenix vagy Epix, sőt akár a Venu 3 is szóba jöhet. Ez a videó talán kicsit segíthet szűkíteni a kört: kzbin.info/www/bejne/lXjcgZeEjaiEgdU
@gyorgyfarago13413 ай бұрын
Engem az bisdzant, hogy tegnap Balatonról budapestig 2000 lépést mért, miközben autóval voltam. Így gondolom nő az aktív kalóriám is, ezért nem tudom pontosan mérni a kalóriabevitelt.
3 ай бұрын
A kalóriaégetést alapvetően pulzusból számolja. Vagyis ha nyugalmi pulzussal "lépkedsz", akkor nem fog pörögni. Egyébként a kormányt fogva előállhatnak olyan vibrációk, amiket az óra lépésnek érzékel. Erre egy megoldás lehet, ha a vezetés idejére kikapcsolod a tevékenységkövetést az órán.
@rzoli70813 ай бұрын
Azt kene valahogy kilobbizni, hogy lehessen egeszsegpenztarra vasarolni ezeket az orakat. Jo 10 eve a polar orakat lehetett. Szerintem 20-50%kal none az eladott orak szama.
@csabaturjanszki3752 ай бұрын
Ha jól tudom OTP EP elfogadja. Viszont a Premium EP nem, ott csak Polart.
@mohojojo19683 ай бұрын
A forerunner 165 képes lesz az EKG mérésre?
3 ай бұрын
Nem, ott a hardver ezt nem tudja.
@mohojojo19683 ай бұрын
De nagy kár Majd lehetne egy olyan videó ahol szó esik arról hogy melyik típusok lesznek képesek mérni A másik kérdésem hogy súlyzós edzéshez a forerunner 165 vagy a vivoactive 5 a jobb választás? Válaszodat előre is köszönöm
3 ай бұрын
@@mohojojo1968 Ebben a műfajban ugyanazt hozzák. A Forerunner 165 futásban ill. verseny felkészítésben, edzéstervek kezelésében lesz inkább erősebb, ill. van benne egyszerű (nem térképes) navigáció, ami pl. terepfutásnál jól jöhet.
@mohojojo19683 ай бұрын
Köszönöm szépen a választ!
@jujuapi3 ай бұрын
@@mohojojo1968 D2 Mach 1pro, Enduro 3, Epix pro második generációs, Fenix 7pro, Fenix8, Quatix 7pro, Tactix7 (amoled változat), Venu 2plus, Venu 3, Venu 3s. Elvileg ezek a készülékek lesznek képesek EKG készítésre.
@kpeter1982bp3 ай бұрын
Az alvást sem vagytok képesek mérni. Az egész egy túlárazott vicc, kb átbaszás. 4 hete vettem Epxiet, adom is el, nevetséges.
@jujuapi3 ай бұрын
Kedves Péter, jómagam nem vagyok a Garmin "alkalmazottja" csak egyszerű felhasználó, és emiatt úgy gondolom viszonylag pártatlanul tudok szólni. Nem lesz sohasem egy okosóra 100%-ban pontos műszer alvásmérésre, hiszen nem egy alváslaborról beszélünk. Az órában nincs EEG mérés, légzést sem közvetlenül mér, hanem a pulzoximéterből következtet. Szívritmust tud mérni, valamint izomtevékenységet abból, ha valami mozgást észlel. De az optikai szenzor és a gyorsulásmérő adataiból is elég jó alvásadatok vezethetőek le. Akkor kapunk jobb értéket, ha az órát legalább két órával lefekvés előtt már viseljük, valamint engedélyezzük a véroxigénszint mérését alvás közben folyamatosan. Javaslom ezeket megpróbálni, jelentősen javíthatnak.
@kpeter1982bp3 ай бұрын
@@jujuapi hát nálam aztán be volt kapcsolva minden, és folyamatosan rajtam volt. Akkor vettem le a karomról végleg, amikor hétfőtől csütörtökig minden nap fals adatokat ír. Volt olyan is, hogy felkeltem, 3 perc múlva visszafeküdtem, további több órát aludtam, de neki a 3 perces felkeléssel vége is volt az alvásnak. Olyan is volt, hogy még le se feküdtem, de berögzített pár perc alvást és kiírta, hogy jó reggelt :) Fórumokban is azt olvasom, hogy a Garminnál az alvásfigyelés kb. véletlenszám-generátor. :) 340ezerért azért talán többet vártam, korábban egy párezer forintos okos-karkötő ezt a kérdést meg tudta ugrani több évig.