Akademia Górska TOPR - Odcinek 4 - Letnia Turystyka Górska - Asekuracja Dla Turystów

  Рет қаралды 209,332

Dokumentalnie

Dokumentalnie

10 жыл бұрын

Podaruj TOPR Swój 1 procent podatku.
1% podatku to pomoc, którą możesz ofiarować nic nie tracąc.
W formularzach PIT należy tylko wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) 0000030706 oraz obliczoną kwotę 1% podatku. Urząd Skarbowy sam przekaże Twój 1% na nasze konto.
Możesz także wyrazić zgodę na to, aby Urząd Skarbowy przekazał Fundacji Twoje dane: imię, nazwisko, adres oraz wysokość przekazanej kwoty. W tym celu należy wypełnić odpowiednią rubrykę w formularzu. Nie jest to jednak konieczne, decyzja należy do Ciebie.
Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza kwota, służy działalności statutowej Fundacji i poprawnie bezpieczeństwa w Tatrach.
Możesz także dokonać wpłaty na konto bankowe Fundacji TOPR:
Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR
ul. Piłsudskiego 63A
34-500 Zakopane
NIP - 736-10-46-228
REGON - 00 44 19 010 KRS: 0000030706
Konto bankowe:
Bank Pekao SA
nr 87 1240 1574 1111 0010 8831 0382
Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!
/ fundacjatopr
fundacja.topr.pl

Пікірлер: 53
@kamyk66666
@kamyk66666 3 ай бұрын
ten film powinien być wyświetlany w każdej szkole
@pawelpaluch
@pawelpaluch 4 жыл бұрын
Kochani TOPROWCY.Jak dobrze, że jesteście, jak dobrze, że mówicie to wszystko ludziom.Trzymamy za was kciuki.
@januszswiech-azjazpasja
@januszswiech-azjazpasja 2 жыл бұрын
TOPRowcy to wielcy ludzie.
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 3 жыл бұрын
Tak to jest.. Okulary przeciwsłoneczne za kilkaset zł. A żal 180zł na uprząż... A może jak z kamizelką odblaskową na rower. Kilkanaście lat temu namawiałem rodziców na noszenie. Ludzie się podśmiewali itp. Dzisiaj wszyscy jeżdżą i nikogo we wsi to już nie dziwi może i z uprzężami tak jest..
@farmaceuta78
@farmaceuta78 2 жыл бұрын
Naprawdę bardzo wartościowy materiał Dzięki 👍
@LeeVoytee
@LeeVoytee 10 жыл бұрын
Zeby zbudować namiastkę ferraty w Tatrach to trzeba by poprowadzić przez ścianę Kazalnicy lub pn Małego Kieżmarskiego
@dankazor7642
@dankazor7642 4 жыл бұрын
Włos jeży się na głowie patrząc na tych nieprzygotowanych i niewyposażonych turystów. Nie rozumiem dlaczego nie można wprowadzić nakazu posiadania odpowiedniego wyposażenia. Zaraz pewnie ktoś powie że to następne ograniczanie Wolności. Nie ograniczanie Wolności tylko walka z głupotą. Pozdrowienia dla gopr-owców i życzenia wytrwałości.
@bziunda
@bziunda 3 жыл бұрын
Na Czantorii widziałam masę ludzi idących po lodzie w adidaskach. W styczniu. Na prawdę przecierałam oczy ze zdziwienia, ale dopiero zaczynam przygodę z górami, więc jeszcze mało widziałam.
@MsBlonde0000
@MsBlonde0000 2 жыл бұрын
Bo każdy jest odpowiedzialny za siebie, nie jestesmy krajem jak Niemcy czy Australia gdzie wszystko jest zakazane "dla dobra ogółu". Niech TOPR po prostu wprowadzi opłaty za udzielanie pomocy to się skończy.
@kazimierzmarszaek1539
@kazimierzmarszaek1539 Жыл бұрын
​​@@MsBlonde0000o waść za głupoty piszesz? W NRF nie ma nakazów w górach.
@therealjackfisher
@therealjackfisher 2 жыл бұрын
Tatry sa piekne i zmieniaja zycie, ale sa tez pollapka dla nieprzezornych turystow.
@BystryStaszek
@BystryStaszek 10 жыл бұрын
Świetne są te wasze toprowskie filmy. Dzięki! :)
@krzysztofkrzysztof6568
@krzysztofkrzysztof6568 3 жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek pozdrawiam 😉
@marekslowik4134
@marekslowik4134 3 жыл бұрын
Świetne szkolenie Marek ochrona PKL
@pawel_woloszyn
@pawel_woloszyn 3 жыл бұрын
Dzięki za film, dobra robota.
@marzenadrwal7730
@marzenadrwal7730 11 ай бұрын
Fantastique 🤗 🌞
@marekmarkowski4211
@marekmarkowski4211 4 жыл бұрын
Napewno idąc w wysokie partie warto mieć kask szelki i przypinać sie do łancuchow .jak nóżka uiejnie albo w głowie zawiuje to się pobijamy a żyćie uchronimy
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 3 жыл бұрын
@Bubus Dla amatora, szelki bendą lepsze np nie z suną się z bioder i mają wyżej punkt mocowania . Są już dostępne tanie i "estetyczne" szelki.
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 3 жыл бұрын
@Bubus Mi właśnie o szelki chodzi nie o pełną uprząż. W sumie to szelki są najwygodniejsze o ile nie ma potrzeby "wisieć" na linie a sporo łatwiej się poruszać. A są dosępne całkiem niezłe na rynku. Trochę się oglądam za takimi żeby nosić pod kombinezonem roboczym i żeby nie uwierały. Zastanawiam się nad CT work tec.
@adamswitlak1242
@adamswitlak1242 3 жыл бұрын
Już widzę turystów z uprzężą na Giewont... kolejki miałby 15 kilometrów. Jesteśmy narodem kozaków i husarii. Sami Kukuczkowie. Dopiero jak się nogę złamie to zaczyna się lament, że szlak źle wytyczony.
@tomaszmaolepszy3400
@tomaszmaolepszy3400 3 жыл бұрын
Polska to piękny kraj a społeczeństwo to sami znawcy. Każdy wszystko wie lepiej zna się lepiej. A wypadki to przecież nie polacy tylko zagraniczni turyści..
@giede
@giede 3 жыл бұрын
Mam ogromny szacunek do P. Krzysztofa i całego TOPRu ale... nie jestem pewien czy używanie sprzętu do via ferraty czy usługi przewodników są koniecznie (i/lub potrzebne) do przejscia Orlej. Nie żebym zniechęcał. Kask jak najbardziej się przyda. Nigdy także nie widziałem oznaczeń TPN, żeby na Orlej stosować sprzęt do ferrat. Więc nie rozumiem zdziwienia P. Krzysztofa kiedy widzi on ludzi chodzących "na żywca". Orla to szlak turystyczny, trudny, ale dalej turystyczny. Warto jednak zawsze inwestować w edukację turystów, żeby nie trafiali tam przypadkowi ludzi.
@KostuchaDrag
@KostuchaDrag 10 жыл бұрын
Najpierw zróbcie via ferraty z prawdziwego zdarzenia
@DIUQ88
@DIUQ88 10 жыл бұрын
więc te szlaki są oznaczone jak via ferraty ?
@adammaliniak7704
@adammaliniak7704 4 жыл бұрын
Jak z 6 letnim synem szedłem na rysy to ubrałem sobie uprząż i młodego przywiazałem do siebie bo to dziecko inaczej nie widzę sensu
@studioperfekt
@studioperfekt 4 жыл бұрын
Czemu nie zrobicie mapy szlaków przeznaczonych dla poszczególnych grup wiekowych i trudności . Taka mapa dla niedzielnych turystów. Dzięki takiej mapie wielu ludzi by poszło innymi drogami łatwiejszymi. Mielibyście mniej roboty. Ile kosztuje prywatny przewodnik TOPR na 1 dzień ?
@PaweGawa
@PaweGawa 4 жыл бұрын
Przede wszystkim w górach nawet łatwe szlaki w trakcie złej pogody stają się trudne i przejście nimi jest ryzykowne dla zdrowia / życia. Czy to zimą czy to np przez ryzyko burzy w okresie letnim. Nie można więc powiedzieć że dane szlaki są na 100% łatwe. Chociaż nawiasem mówiąc całkiem nietrudno znaleźć taką listę (choćby wejście na Gęsią Szyję). Druga sprawa jest taka że wiadomo od dawna, że Orla Perć nie jest dla niedzielnych turystów a i tak się tam wiele osób pakuje. Ludzie nie czytają takich informacji. Tak samo jak nie czytają prognoz na stronie topr i pakują się na stoki z podwyższonym zagrożeniem lawinowym. Chodzenie po górach to nie jest wyjazd na plażę do Sopotu. Zanim się to zrobi należy przyswoić odpowiednią wiedzę a w ogóle lepiej zaczynać od niższych gór, aby tam - w bezpiecznym środowisku - poznać swoje możliwości. Nie ma sensu pakować się od razu w wysokie góry jeśli brakuje Ci doświadczenia z nimi.
@MrMattCoy
@MrMattCoy 4 жыл бұрын
@@PaweGawa pozwolę sobie "odkopać" wątek i odpisać, bo problem jest/będzie wiecznie aktualny. Sam jestem początkujący (drugi rok chodzenia po górach) i szybko odkryłem, że podstawą w planowaniu trasy jest... Google :P Serio. W tym roku miałem np. wycieczkę na Czarny Staw Gąsienicowy. Trasa łatwa i krótka. Pomyślałem więc, siedząc nad mapą, że można by dołożyć coś jeszcze (żeby dzień wypełnić). Patrzę sobie, a tu jakiś Kościelec. Trochę trzeba wejść, mało czasu trzeba, nie jest daleko. Przezornie sprawdziłem go i było to słuszne posunięcie, gdyż jest on zdecydowanie szczytem przeznaczonym dla bardziej zaawansowanych. Ponoć niejeden pakował się na niego bez uprzedniego sprawdzenia i się na tym mocno przejechał (dosłownie i w przenośni). Takie przykłady można mnożyć. Stąd polecam, w fazie planowania, korzystanie z zasobów internetu. To bardzo pomaga.
@PaweGawa
@PaweGawa 4 жыл бұрын
@@MrMattCoy szanuję za takie podejście :) Mi też daleko do bycia górskim wymiataczem i stopniuje sobie trasy. Polecam wpaść do Małej Fatry na Słowacji. Tam się sporo nauczysz :) Masz i górę Ala Tatry (Bielskie) jak i taki Beskid Żywiecki.
@MrMattCoy
@MrMattCoy 4 жыл бұрын
@@PaweGawa dzięki za pomysł, chętnie skorzystam 🙂
@neib1
@neib1 3 жыл бұрын
bo jak ktoś jest głupi to i tak nie kupi takiej mapy :P a mądry przeczyta wcześniej w necie
@enzoorino
@enzoorino 9 жыл бұрын
Gopr i topr używa Salewa mtn gtx
@zakrzew1989
@zakrzew1989 10 жыл бұрын
Ktoś wie jakiej firmy są te buty których używają na filmie Toprowcy?
@ancia80
@ancia80 10 жыл бұрын
Salewa
@MisiekASG
@MisiekASG 10 жыл бұрын
Wie ktoś na jakim szlaku było to nagrywane ?
@04paulineczka
@04paulineczka 10 жыл бұрын
Szlak na Kozią Przełęcz z Doliny Gąsienicowej.
@LeeVoytee
@LeeVoytee 10 жыл бұрын
Porównanie tego co jest w Tatrach do ferrat jest żenujące i groteskowe. A taka asekuracja to żart.
@SciMoTeAr
@SciMoTeAr 16 күн бұрын
Żart to twoja matka
@michalwegielski1113
@michalwegielski1113 9 жыл бұрын
W Tatrach są banalne szlaki nawet z ulatwieniami. Asekuracja jedynie na orla perc
@tdegler
@tdegler 10 жыл бұрын
Panowie, pokazujecie film publicznie, gdzie zawarty jest bardzo poważny błąd! Wpięcie drugiego ramienia lonży do łącznika jest katastrofą! Praktycznie eliminujecie z działania system hamujący i hamowanie odbywa się na obydwu rozwidlonych odcinkach lonży. Płytka hamująca może zadzaiała na odcinku jednego metra, co nie wystarcza aby ochronić człowieka przed urazem! Przecież wiele osób oglądając ten film, nabierze przekonania że tak właśnie można działać, bo pokazują to ratownicy TOPR. Mam nadzieję, że zainteresuje Was na poważnie, że tym samym możecie narazić mniej zorientowanego amatora na uraz, bądź nawet śmierć w wyniku fałszywego poczucia bezpieczeństwa, a potem gwałtownego szarpnięcia. Pozdrawiam
@khorn5768
@khorn5768 10 жыл бұрын
Cześć! Nie jest prawdą to co napisałeś! A przynajmniej nie w przypadku nowoczesnych lonży ferratowych. Owszem, w dawnych "zyperach" i chyba rownież innych absorberach tak było, ale jeśli przyjrzeć się uważnie prezentowanym tu modelom można zobaczyć, że w tych z płytką typu KISA itd. lina (dynamiczna) ma pozostawiony odcinek, który ma się przez płytkę przesuwać, natomiast w stronę karabinków idą wszyte lonże z taśmy. Tak więc odcinek liny "wciagany" w płytkę nie ma możliwości zostać wpiętym w stalówkę czy, u nas, łańcuch. Oczywiście, problem ten nie dotyczy w ogóle absorberów rozpruwanych. Sytuacja przez Ciebie opisana dotyczy absorberów z lat dziewięćdziesiątych zeszłego wieku, gdzie karabinki rzeczywiście były wpięte na dwóch końcach pętli z liny dynamicznej. I ze względu właśnie na to śmiertelne zagrożenie zmieniono tę konstrukcję. Nie pamiętam dokładnie kiedy. naprędce znalezione w sieci obrazki pokazują różnicę: stary: d1qxh2iwg385ci.cloudfront.net/medias/sys_master/8808188510238/ViaFerrata_V_bild1_616.jpg nowy: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/ViaFerrataLanyardPetzlZyperY.jpg abstrahując od tego czy można i czy warto porównywać naszą Orlą z ferratami alpejskimi i tymi w Dolomitach. Ale czy nasze Tatry można porównać z czymkolwiek na świecie? ;) Pozdrawiam kuba
@tdegler
@tdegler 10 жыл бұрын
Cześć Kuba, dziękuję Ci za Twoje uwagi i obrazki. Wydaje mi się, że nie do końca się zrozumieliśmy. Idąc za ostrzeżeniami producentów (odnoszę się wyłącznie do obecnie dostępnych - nowych produktów), zwróć uwagę co się dzieje, kiedy wepniesz jedno ramię lonży w stalówkę, a drugie do łącznika. Nie mam pod ręką niestety obrazka, bo to by na pewno pomogło. Spróbujmy to sobie wyobrazić, albo jeśli masz lonżę, to możesz spróbować na żywo. Chodzi o to, że po odpadnięciu, kawałek liny dynamicznej Ci się przesunie w płytce hamującej, ale będzie to dosyć mały kawałek. Po około 20 - 30 cm ciężar jest przenoszony na obydwa ramiona lonży, które napinają się pomiędzy stalówką a łącznikiem uprzęży, a lina dynamiczna nie bierze już dalej udziału w działaniu systemu. Oznacza to, że cała siła uderzenia, od tego momentu jest przekazywana na ciało człowieka. Małym pocieszeniem jest, jeśli ramiona lonży wykonane są również z liny dynamicznej (takiej lonży używam sam), lecz niestety część dostępnych lonż ma ramiona wykonane z taśmy. Teraz, jeśli spojrzeć na to matematycznie, to lotu mamy od około 2m (minimum) do około 7m (wolny odcinek stalówki + zasięg ramion) i niezmiennie około 2,5m odcinka lonży (dodana do siebie długość obydwu ramion lonży w rozciągnięciu). Współczynnik wyniesie od 1,25 do 2,8. Jak wiemy, współczynnik powyżej 1 nie jest zbyt zdrowy, a 2 to już jednoznacznie śmiertelne zagrożenie. Nie wiem czy udało mi się wyjaśnić jak to wygląda, spróbuj ze swoją lonżą jeśli możesz i zobaczysz o co chodzi. Chciałbym się mylić, ale obawiam się że większość świata wspinaczkowego przedstawia identyczne obawy do moich, co znajduje wyraz z różnego rodzaju materiałach instruktażowych (mam nieco na papierze). Co ciekawe, w przypadku pierwszego obrazka, który pokazałeś, wpięcie drugiego ramienia do łącznika uprzęży znacząco właśnie poprawiało bezpieczeństwo (powstaje dłuższy odcinek liny pracującej w płytce). Także mam nadzieję, że wiesz o czym piszesz ; ) Nie wiem czym to jest spowodowane, ale przykra sprawa, że do mojego komentarza nie odniósł się nikt odpowiedzialny, choć z drugiej strony domyślam się, że sprawiam tym kłopot (trzeba byłoby zmienić coś w tym filmie, a pewnie nikomu się zwyczajnie nie chce...) smutne.
@tdegler
@tdegler 10 жыл бұрын
***** w takim razie musisz zrobi eksperyment, albo narysować to sobie. Przesuwanie się liny zostanie zatrzymane, ponieważ zawiśniesz na obydwu ramionach Y. Jedno ramię wpięte w stalówkę, a drugie w Twój łącznik uprzęży utworzy sztywne połączenie. Jak lina ma się dalej przesuwać? Nie przesunie się już. Możesz ją sobie ręką wyciągnąć najwyżej, ale Twój ciężar wisi na rozłożonych do odcinka prostego obydwu ramion. Nie ma więc funkcji hamowania. Jest tylko szarpnięcie na sztywnej taśmie, paręnaście kN na kręgosłupie i koniec pieśni. Tego problemu by nie było, gdybyś pozostawił to drugie ramię (pierwsze jest wpięte w stalówkę) wiszące swobodnie, albo zapięte na pierwszym ramieniu, albo zwinięte. Cokolwiek, aby tylko nie wpinać do uprzęży. Jeśli wepniesz do uprzęży drugie ramię, to tworzysz właśnie ten układ że lina i płytka przestają pracować.
@tdegler
@tdegler 10 жыл бұрын
***** Niewiele brakowało, a też moją odpowiedź do Ciebie napisałbym bez wyjaśnienia - tak to czasem dokładne i jasne przekazanie myśli umyka kiedy się coś przekazuje i niestety jest to normalne przy rozmowie że czasem się nie zrozumieją ludzie dokładnie. Zapewne więc i ja mogłem się jaśniej wyrazić : ) Na końcu i tak nie ważne kto ma rację, ale chodzi o to aby ludzie byli zdrowi i sobie krzywdy nie robili. Dzięki i pozdrawiam
@imienazwisko3684
@imienazwisko3684 10 жыл бұрын
tdegler +Jarzebiaknaczczo Czekamy na odpowiedź autorów filmiku. Proponuję napisać mejla na jakiś adres TOPRu bo pewnie na jutuba nie wchodzą za często a widzę (choć się niestety nie znam na tym) że wasza dyskusja dotyczy poważnego problemu.
@wojciechleja7901
@wojciechleja7901 10 жыл бұрын
Żeby niby obładować się sprzętem za 1000 zł lub więcej, aby przejść Perć Akademików czy panów lekko nie pogrzało? Tak jak koledzy zauważyli poniżej, Orla ma się nijak do Via Ferrat. Może zacznijcie edukacje turystów, od tego by: przygotowywali swoją kondycję, korzystali z mapy, szli od świtu na szlaki, mieli podstawowe wyposażenie ! A wtedy można się pokusić o ekstra zakupy, no chyba że panowie sponsorują te bajery ekstra. Bo większość wypadków spotyka ludzi nieodpowiedzialnych. 100 lat temu przechodzono ten szlak bez sztucznej asekuracji. Zaczynanie opowieści od liny, to zajęcie się problemem od tyłu. Przecież wiadomo, że nagle wszyscy nie zainwestują w samo asekurację i nie przestaną chodzić na te szlaki. Na Orlej jest mnóstwo momentów gdzie lonża nie pomoże. Zacznijcie od podstaw dla większości turystów, kumaci i tak sobie poradzą, pozdrawiam
@komentattor
@komentattor 4 жыл бұрын
inne istotne informacje są w poprzednich odcinkach, ten jest 4. Jest w poprzednich mowa m.in. o tym że decyzje które podejmujemy przed wyjściem w góry mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa
@MAKALU732010
@MAKALU732010 9 жыл бұрын
Jakie brednie ten pan opowiada, ku..............wa, to już lekka przesada!!!!
Co spakować w góry na jeden dzień wędrówki.
10:41
Bushcraftowy
Рет қаралды 265 М.
Z pokładu śmigłowca TOPR  [CZĘŚĆ 1]
31:06
GÓRY TV
Рет қаралды 212 М.
Я обещал подарить ему самокат!
01:00
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 9 МЛН
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
00:45
Ale Lufa - Zawrat, Kozi Wierch (Orla Perć Zimą)
17:35
Ale Lufa - projekt zakończony
Рет қаралды 191 М.
Zapoznaj się z moją analizą tematu wejścia na Matterhorn.
13:49
GregTrekUltra
Рет қаралды 3,5 М.
Zjazdy na linie - przygotowanie i podstawy
6:24
Damian Granowski
Рет қаралды 54 М.
Orla Perć: Most difficult and dangerous hiking trail in Tatras
42:58
A chodźże na pole!
Рет қаралды 1,8 МЛН
Akademia Górska TOPR - Odcinek 1 - Burze W Górach
28:49
Dokumentalnie
Рет қаралды 267 М.
Gerlach 2655m biegiem z Zakopanego i z powrotem 04.09.2019 [1080/60]
31:09
Z pokładu śmigłowca TOPR [CZĘŚĆ 2]
27:07
GÓRY TV
Рет қаралды 85 М.
Messi and Neymar Bond 😍
0:36
Flush
Рет қаралды 4,5 МЛН
Крокоп проучил за насмешки!
0:53
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 4 МЛН
Kids' kindness shines bright on the soccer pitch #shorts
0:40
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 944 М.
Вот так улетает Ута Абе от Келдиеровой! Лучшие моменты ДЗЮДО, из сети.
0:19
Андрей Шидловский Оздоровительная Борьба.
Рет қаралды 1,9 МЛН
The lightweights ended Round One with a BANG 💪
0:10
Power Slap
Рет қаралды 1,7 МЛН
Could you beat Adam Peaty?
0:54
Propulsion Swimming
Рет қаралды 57 МЛН