Jest Pan mistrzem gawędy historycznej erudycyjnej i z zaskakującymi czasem wnioskami. Trzymcie się tam z tą wodą na Szląsku!
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję. My tu na równinie to bez porównania z tymi, co w górach. Tam są potworne zniszczenia.
@garibaldi6612Ай бұрын
Zgadzam sie 200% .erudycja, wszechstronnosc a najwazniejsze talent do zabrania sluchacza w fascynujaca intelektualna podroz.
@wulkan236Ай бұрын
Uwielbiam słuchać tych audycji. O czym by Pan nie mówił - wszystko jest interesujące. Dzięki!
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję :)
@bdslawski3049Ай бұрын
Dziękuję za kolejny świetny materiał I przede wszystkim życzę Panu i Wrocławiowi mało wody
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję
@f4rys20Ай бұрын
Dziękuję za kolejny świetny materiał. Wszystkiego dobrego i niech Pan się trzyma bezpiecznie w tym Wrocławiu!
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję. Na razie jest piękna pogoda.
@martajk7465Ай бұрын
@@gosciwit_malinowskiTo lepiej niż w górach od czwartku lalo jak z cebra. Oby się Wam udało z katastrofą szybciej poradzić niż w Jeleniej. Temat może nie na czasie, ale po takim kataklizmie można zrozuniec i jakie tereny pozostały po powodzi i jacy pozostali ludzie, którzy przetrwali w tamtych czasach i te puste tereny w Karkonoszach i Karpatach. I archeologiczne można powiedzieć czemu struktura domków była drewniana na terenie zalewowym, a czemu późno niemiecka jest na cegle. Miejscowość, w której mieszkam powstała przez Czechów i nie jest polska. Dlatego te tereny tak chętnie był przekazane przez polskich królów Czechom. A przy powodziachi po opadach jesteśmy obecną granicą związani. Ci co uciekali przed powodzią i każdy wie kiedy się e tym terenie zbliża uciekał. Jak został to został dobytek, a jak nie to szukał gdzie indziej, ale zawsze u swoich. P.S. Znów leje. Mam nadzieję, że to nie drugą fala powodziowa. W dzień nie padało. Niektórzy nie mogą do domu wrócić -akurat na tej dzielnicy nie ma jeszcze dostępu do mediów.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@martajk7465 Górskie rzeki są straszliwe, w ciągu pół godziny mogą zabrać cały dorobek życia. Słowianie nie lubili gór. Woleli jak jest płasko. gdzie rzeki się spokojnie rozlewają co roku na tych samych terenach
@martajk7465Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski są rzeczki górskie niebezpieczne, kiedy są wzburzone. Jest to piękny widok, kiedy ułożenie płynięcia wody jest w kształcie serpentyn. Szum od dawna informuje, że coś się zbliża lub coś ustało. Samo wzburzenie ma swoje odźwięki, a cisza daje spokój. Choć Słowianie gór nie lubią to obecnie są właścicielkami niedzielnymi pensjonatów w górach i domem właściwym na nizinach.
@martajk7465Ай бұрын
@@gosciwit_malinowskigórskie rzeki są piękne. Mam nadzieję, że będzie okazja je zobaczyć na żywo. Są piękne i mają swoją mowę - często ostrzegają lub uspokajają. Najpiękniej wyglądają po deszczach i niestety na falach powodziowych szukając ujścia. Jeśli Słowianie nie lubią gór to co robią w górach?😅
@wenancjuszwolter6681Ай бұрын
Doskonały odcinek, jak zwykle... 😁! Niecierpliwie czekam na kolejne. Pozdrawiam serdecznie!
@witoldptak7767Ай бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy wykład. Wszystkiego najlepszego dla Śląska, Wrocławia, Pana Profesora i Pana najbliższych! Oby wróciła normalność, pozdrawiam serdecznie z Łodzi!
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję :)
@radolszewski38913 күн бұрын
Slowa uznania! Panska praca i pasja, w ktora pan wklada jest godna podziwu.
@gosciwit_malinowski2 күн бұрын
Dziękuję !
@czarnypiotrus6975Ай бұрын
Dziękuje
@Egros74Ай бұрын
Świetna rzecz. Przy różnych okazjach pojawiają się odwołania do Geografa Bawarskiego a w sumie nie wiadomo co to jest. Okazuje się że półtora strony wyliczanki.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Tak jest. Zagadką jest po co ktoś zrobił takie zestawienie. Możliwe, że były to materiały do mapy.
@Egros74Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Zawsze zabiera to trochę czasu, wysłuchać Pana audycji, ale znacznie rozszerzają one pogląd na różne sprawy związane z przeszłością i pozwalają uniknąć stereotypowego myślenia, skrótów myśliwych. O niektórych sprawach nie da się mówić krótko.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@Egros74 dziękuję :) i tak skróciłem, bo tu by można o każdym prawie 'plemieniu" mówić z 10 minut. A nie chciałem tego dzielić na części, bo to w końcu tylko dwie stroniczki. Ile można im czasu poświęcać
@EdytaMazur-he6bgАй бұрын
Jak to ile czasu, co najmniej 250 lat 😊. Dziękujemy, bardzo przekonująca i trzeźwa interpretacja, krajobraz zaginionych atlantyd. To by się nawet zgadzało, że te nieznane a liczne civitates właśnie przehandlowano, bo było dużo ludzi na sprzedaż... Jak mozna wytłumaczyć, że nazwa pospolita "opole" dała początek własnej? jakby ktoś się nazwał Regionem czy Wojewódzkimi. Wysoka Odra w Opolu pozdrawia wysoką Odrę we Wrocławiu
@Krzysztof_BlazejczykАй бұрын
@@gosciwit_malinowski No i to jest błędna koncepcja! Taki np. "Dagome iudex" jest chyba krótszy a grube księgi mu poświęcano! Waszmość sam poświęciłeś jednemu wyrazowi "Mieszko" 58 minut. My możemy słuchać o "Geografie" godzinami!
@jacekjankowski3761Ай бұрын
Dziękuję 👍
@ilcattivo13Ай бұрын
Dziękuję. Nawet się nie łudzę, że mógłbym w tym... "obrobionym" z każdej strony przed dużo mądrzejszych ode mnie temacie powiedzieć cokolwiek mądrego.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
A ja myśle, że świeży umysł i świeze skojarzenia mogą coś dać. Bo badacze grzęzną w powodzi koncepcji wzajemnie się wykluczających i trzeba by nowego oka na ten tekst
@ilcattivo13Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Właśnie o to mi chodzi, że jest już tyle koncepcji, że trudno wymyślić coś nowego bez sięgania po kosmitów (tych od budowania piramid) czy czegoś w tym stylu ;) Zwłaszcza gdy nie zna się łaciny, ani tego jak się języki zmieniały, ani tak szczegółowo historii i tak dalej :)
@janmos5178Ай бұрын
Dobry film.
@Faral-kf5etАй бұрын
Dziękuję za jak zwykle niesamowicie ciekawy materiał. Proszę się trzymać, pozdrawiam cały Wrocław! My tu w Raciborzu trzymamy tą Odrę ile się da 🙂 (jest ok 7 metrów i płynie między wałami. W 1997 było coś ok 12 metrów - nie wiadomo ile dokładnie bo podziałki na wodowskazach się skończyły wcześniej). Tak że jak wam Nysa za dużo nie doleje, to powinno się udać... Raz jeszcze pozdrawiam z grodu księcia Mieszka, co z pod Legnicy uciekł 😉
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję. Wciąż czekamy, co się wydarzy, patrząc na dramat miast wyżej położonych. Dobrze, że niektórym udaje się wybronić. Pozdrowienia :)
@altaa7513Ай бұрын
18:08 i w takich momentach właśnie dumnam z tego, iż uczę się łaciny.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Bez łaciny człowiek zdany jest na opinie innych, a znając ją może sobie wyrobić własną
@longinzaczek5857Ай бұрын
Znakomity materiał. Czytałem kilka objaśnień tego tekstu, ale to jest najrzetelniejsze i najlepiej wykładające wszelkie wątpliwości. W zasadzie nie wiemy według jakiego klucza rozmieszczone są "plemiona", choć tekst być może sugeruje jedną rzecz - zapis wygląda trochę jakby był wykonywany najpierw wzdłuż granicy z zachodu na wschód podając plemiona sąsiadujące w pierwszej linii ze światem cywilizowanym (państwo Wchodniofrankijskie, Italia, Bizancjum), a potem zawracał i podawał ze wschodu na zachód kolejne plemiona znajdujące się w drugiej linii (być może nawet daleko w głąb), finalnie kończąc na Śląsku. Jeśli popatrzymy na "mapę" Ptolemeusza, która narzuciła wizję geografii wschodniej Europy we wczesnym średniowieczu to tam obszar Rosji (Sarmacja Ptolemeusza) jest silnie wypłaszczony i nie ma głębi na północ, więc taki zawrót wydaje się racjonalny. Ale równie dobrze tekst może mieć porządek mieszany - być kompilacja paru sprawozdań uporządkowaną na chybił trafił.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Ciekawa obserwacja z tym tam i z powrotem z zachodu na wschód
@longinzaczek5857Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Raczej strzał na ślepo - bedę musiał w wolnej chwili odsłuchać jeszcze raz.
@sharpsolicitor1068Ай бұрын
Aura szczęśliwie uległa zmianie, mimo to trzymam kciuki, aby nikomu nie zalało piwnicy we Wrocławiu.No i dziękuję za wykład.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Piewnice niech zalewa, byle nie wyżej :)
@kemodalerd4243Ай бұрын
❤
@buzzkill5365Ай бұрын
Zgadzam się, ze informacja o Węgrach wskazuje na pochodzenie tekstu z II poł. IX wieku, kiedy to Węgrzy nadal siedzieli gdzieś na stepach nadczarnomorskich, a nie w Panonii. Być może te dziwne, trudne do atrybucji nazwy plemion to Słowianie panońscy, podbici i zmadziaryzowani w X wieku. Dziękuję za ciekawy wykład.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Tak, wszystko wskazuje, że ci Węgrzy są jeszcze daleko
@igorzalevski8418Ай бұрын
Mam zaszczyt być jednym z pierwszych
@pawebednarczyk2525Ай бұрын
W 845 r. 14 książąt czeskich przyjęło chrzest. Jest to blisko dla przypisanych im 15 "grodów"
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Racja. To bardzo ważna kotwica chronologiczna dla tego tekstu
@vanBhradokАй бұрын
Czy ci Zeriwani (pamiętam, że w jednej książce czytałem bodajże o Zauriani, jako wspomnieniu najstarszego plemienia Słowian, także domyślam się, że chodzi tu o to samo), nie są to czasem Siewierzanie, umiejscawiani na północny wschód od Kijowa? Ich lokalizacja pokrywa się ze wschodnim obszarem kultury Zarubinieckiej i tam po początkowym podziale na Wenedów, Sklawenów i Antów występowali prawdopodobnie Wenedzi, czyli właśnie odłam, który na początku zachował rdzenną nazwę pierwszych Słowian (może przez to, że byli ich bezpośrednimi potomkami). Następnie, jako że stali się podlegli Chazarom, mogli przyjąć nazwę Siewierzanie, odnoszącą się do bycia tymi z północy, bowiem znajdowali się w północnej części terenów opanowanych przez Chazarów. Poza tym Dulebowie, którzy są uznawani za bardzo dawne plemię Słowian, mogli być analogicznie do Siewierzan, zachodnią częścią tych pierwotnych Wenedów (także w tym przypadku mowa o terenach kultury Zarubinieckiej), którzy także z czasem mogli z jakiegoś powodu zmienić nazwę (w końcu mowa o setkach lat, więc wiele mogło się zmienić). Myślę, że o ile nie pominąłem czegoś ważnego, to taka hipoteza ładnie skleja zarówno źródła pisane jak i archeologiczne, ale oczywiście ciężko byłoby to potwierdzić i pozostaje się domyślać.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Oba tropy są zasadne. Siewierzanie byli nie tylko na wschód od Kijowa, ale byli też nad Dunajem, a Siewierz jest w południowej Polsce. Siewierzanie są śladem jakiegoś dawnego plemienia. Tak samo Dulebowie. Nie wiem, czy sięgać aż do kultury zarubinieckiej, ale na pewno do koncentracji Słowian w czasach huńskich i post-huńskich w V-VI wieku
@enricopalazzo7579Ай бұрын
Ostatnio zetknąłem się z teorią jakoby Słoweńcy należeli pierwotnie językowo do Słowian zachodnich, tylko zostali odcięci od nich przez Węgrów, którzy zajęli Panonie (ci też należeli do zachodniej grupy) oraz Niemców prących na tereny obecnej Austrii (również zajmując miejsce tamtejszych Słowian). Odcięci od swojej grupy Słoweńcy następnie ulegli wpływom językowym Słowian Południowych i ich język wyewoluował w wyniku tego sąsiedztwa. Powodem miało być podobieństwo genetyczne Słoweńców bardziej do Czechów niż np. Serbów oraz rzekomą relatywna bliskość języka Słoweńskiego do Czeskiego. Czy ta teoria ma sens i jakieś poparcie w nauce? Jest możliwość by jakiś słoweńska odmiana pra-zachodnio-słowianskiego wyewoluowała w język wpisujący się do południowo-słowianskiej grupy językowej? Czy coś wiemy o słowianach panońskich, czy należeli do grupy zachodniej czy południowej, z jakiego kierunku tam przyszli, czy zachowały się jakieś zabytki językowe? W końcu co z tym osadnictwem na terenie wschodniej Austrii, faktycznie byli tam Słowianie?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Podział Słowian na wschodnich, zachodnich i południowych to jest wielkie uproszczenie. Czesi mają np. wiele cech południowych, a są zachodni. Podział powinien być co najmniej taki: ruskie, nowogrodzki, lechickie, czesko-słowackie, słoweński, serbo-schorwackie, bułgaro-macedoński, no i jeszcze jakoś serbołużycki. Słowianie panońscy dali początek i Słoweńcom, i Słowakom, pewnie byli i inni, ale ich wchłonęli językowo Madziarzy. Tak cała wschodnia Austria była słowiańska, aż po Salzburg byli Słowianie.
@longinzaczek585724 күн бұрын
Jeśli mówimy o nazwach z drugiej części, to widać, ze gdzieniegdzie stosowana jest niemiecka transkrypcja nazw (czyli np. Z odpowiada dźwiękowi C lub CZ, S w niektórych złożeniach odpowiada dźwiękowi Z lub Ż). Niekiedy nazwy są chyba tłumaczone z zapisu greckiego. Osobiście zakładałbym , że pierwsza część (wielkich liczebnie ludów) dotyczy plemion Rusi, dalej jest pogranicze polsko-ruskie, a finalnie mamy plemiona z ziem Polski. Większość nazw plemiennych mogła być efemeryczna, zwłaszcza jeśli chodzi o region karpacki, czy południową Ukrainę, pewnie nie da się ich dopasować. Co do kilku można zgadywać (tam gdzie mamy podstawy przypuszczać, że nazwa przetrwała w poświadczonych później nazwach geograficznych) np., że 23 to Siewiercy 35. Czerwianie (od Grodów Czerwieńskich), itd. - ale nie dałbym sobie za te dopasowania ręki uciąć.
@gosciwit_malinowski19 күн бұрын
Tłumaczone z greckiego? Ciekawy koncept
@longinzaczek585717 күн бұрын
@@gosciwit_malinowski Jest parę nazw z początku drugiej listy, które wyglądają na transkrypcję z greckiego zapisu na łacinę - ale co ciekawe nie wszystkie. (15-18, 27). Głowy nie dam bo nie studiowałem greki, to tylko takie ogólne wrażenie oparte na doświadczeniu tłumacza.
@handekweda6815Ай бұрын
Witam , ciekawe - święty Metody więziony przez trzy lata , przez duchownych bawarskich co za historia no no no .
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Prawdziwa :)
@jacekwidor3306Ай бұрын
Historia od dawna znana.
@JerzyMiАй бұрын
Więzili go a na papieżu wymusili wycofanie go z terenów polskich? Pzdrw
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@JerzyMi Wtedy papież kazał im go wypuścić i musieli posłuchać. Ale dali mu do kontroli zastępcę Bawara. A jakis czas później przekonali księcia Świętopełka do rozprawy z rytem słowiańskim,
@JerzyMiАй бұрын
@@gosciwit_malinowski dzięki, tak to do dzisiaj niemiecki kościół wpływa na Polskę (Polski episkopat)? Pzdrw
@0leandr1Ай бұрын
Podoba mi się teoria ze św. Metodym - czyli to material wywiadowczy, ale nie militarny, a misyjny.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Materiał misyjny, ciekawa teza
@wojciechbieszk1074Ай бұрын
Zeriuani - jest jeszcze hipoteza Czupkiewicza, skrajnie autochtoniczna lokująca Słowian przed wędrówką ludów w dorzeczu Wołgi i Oki, do dziś zachowała się tam nazwa fińskiego ludu Komi- ŻYRIANIE, Czupkiewicz utożsamiał ich nazwę z Zeriuani.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
syrjä to w języku komi granica; tak nazywano lud mieszkający na granicy Moskwy i Syberii w XV wieku, trochę trudno sobie wyobrazić taką nazwę w pritihistorii Słowian
@wojciechbieszk1074Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski dziękuję za merytoryczną odpowiedź! Tylko relacjonuję :) tezę postawił Lubomir Czupkiewicz w ramach swojej teorii allochtonicznej z dorzecza Wołgi, wszystko się tam (na pozór?) zgrabnie składało: i Suobheni ptolemeusza daleko na wschodzie i indoeuropejska "blond" kultura afanasjewska i kontakty językowe irańskie i fińskie i germańskie przez Murmańsk i Bałtowie (od zachodu) i całkowity brak etnonimu w europie środkowej no i Zyrianie nad Oką jako wspomnienie o Zeriuwanach z których kraju wywodzą się wszyscy Słowianie. Mieli stamtąd wywędrować po Hunach nad Dniepr a stamtąd po ok 100 latach ostatecznej etnogenezy na zachód i południe. Ale jego praca jakoś nie wspominana dzisiaj mimo iż allochtonizm przecież ma już dziś status kanoniczny, podręcznikowy a nawet ma już chyba swoją inkwizycję. Tym bardziej dziękuję za celny lingwistyczny i rozstrzygający argument bo o ile co do zasady jestem umiarkowanym autochtonistą to ci Zyrianie Czupkiewicza zawsze mnie frapowali. Zresztą kto wie - może kiedyś znowu dojdzie do motywowanej politycznie zmiany paradygmatu? I tak jak z nadwiślańskich Prasłowian z Biskupina, nagle w związku z przejściem z obozu do obozu po 1989 staliśmy się prymitywnymi Poleszukami od krzywych garnków, którzy potrzebowali i potrzebują nieustannie zapożyczać od (Pra)Germanów jakieś słowa na oświecenie swoich rasowo uwarunkowanych niskich możliwości intelektualnych, i jak wraz z poprawą jakości życia i wejściem do UE zaistniała potrzeba żebyśmy w gronie byłych kolonialnych mocarstw też się wylegitymowali jakimś imperium choćby Wielką Lehią wg Prokosza, tak też może i przyjdzie dzień gdy przestaniemy być wszyscy dziećmi Ukrainy, Wielkich Moraw, Celtów, Wikingów i Wieloetnicznej i Niebinarnej etycznie Europy I-szego tysiąclecia a staniemy się wnukami eurazjatyckiego lasostepu a nasza nowa kolejna kolebka będzie znów tam gdzie płynie płynie Oka jak Wisła szeroka...
@MarcinHeАй бұрын
Marharii znaczy Morawianie. Ot, i wyjaśniła się zagadka okrzyku bojowego domniemanych Słowian z odcinka o niewolnikach Sarmatów. Widocznie byli to Morawianie.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dzięki wielkie za to skojarzenie. Bardzi ciekawy pomysł
@igorzalevski8418Ай бұрын
19:10 zakładka
@karolw.5208Ай бұрын
Profesorze, czy rzeczywiscie nalezy przyjac to szokujace multum grodow/panstw wyliczanych w tym dokumencie za dobra monete? To byly dzikie tereny, nieopisane bo przez kogo, nieznane z bliska dla bawarskiego mnicha w 9 wieku, wiec on po prostu pisal co mu slina na jezyk przyniosla. Moim zdaniem nie mozna tych liczb traktowac powaznie.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Nie ma powodów by wątpić w te liczby, ale to nie były grody, tylko opola, jednostki podziału plemienia, takie wspólnoty klanowo-sasiedzkie
@nemolalilulelo5251Ай бұрын
Zapiska karolińska Geografa Bawarskiego to coś co swego czasu dość mocno mnie pochłonęło i miałem o tym dużo przemyśleń. Szkoda, że nie odniósł się Pan do niektórych pomysłów przedstawianych m. in. w pracy Michała Łuczyńskiego. Na przykład Uuizunbeire tłumaczone jest jako frankońska wersja nazwy Wisunbure znaczące "podmokła góra". Z kolei Prissani łączone jest z Brizani i ma oznaczać Brzeżan. Ja osobiście sądzę, że nie byli to Brzeżanie ze wschodnich Niemiec, tylko jedno z plemion pomorskich. Ciekawe jest też to, że Wiślanie wymieniani są obok m. in. Rusów jako lud o specjalnych cechach odróżniających go od innych plemion słowiańskich. Chyba była to jakaś nadrzędna nazwa obejmująca m. in. Lędzian i Bużan lub też potężne plemię sięgające po Wartę (bo fikcyjnych Goplan możemy sobie darować). Odnośnie nazwy Lucolanie, to dotyka ona tematu, który kiedyś mnie zainteresował. Miasto Łuck po łacinie często było nazywane Lucoria. Jeśli zdelatynizować jego nazwę w podobny sposób jak Lodomeria->Włodzimierz/Wlodymer, to wychodzi coś w stylu Lucoria->Lucor/Łuczor. Gród ten był w łuku rzeki. Może Lucolanie to Lucoranie/Łuczoranie? Z drugiej strony jest silny argument przeciwko temu, że nazwy Luck i Lucor pochodzą od łuku. Z dużym prawdopodobieństwem pochodzą od słowa "luty". Inna z nazw Łucka na którą się gdzieś natknąłem brzmiała Lutyczesk albo jakoś podobnie. W każdym razie zawierała rdzeń "lut". Jeśli szukać wspólnego rdzenia dla "Luck", "Lucor" i "Lutyczesk" to chyba da się wszystkie wyprowadzić od słowa "luty", a nie da się wyprowadzić nazwy "Lutyczesk" od słowa "luk" albo "lug". Tak mi się wydaje, ale może Pan Gośwciwit przedstawi własne przemyślenia na ten temat w komentarzu albo w całym filmie poświęconym pochodzeniu nazwy Łucka?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawe uwagi. I tak mi wyszła audycja bardzo długa, więc mnóstwa wątków nie poruszyłem. Tu by mozna w sumie o każdej nazwie mówić minumum 10 minut. A Wizunbeire to jak zawsze skomplikowana sprawa, ciekawe że nazwę słowiańską przełożono na germański
@markegirski7498Ай бұрын
Lucoria to inaczej LU(C=K=G)ORIA czyli LUGORIA bo jest LIGURIA a to od LEG + GÓRA +JA
@wojciechbieszk1074Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski A jeśli biały gród to może pomorski Białogard nad Parsętą?, który Gall Anonim nazwał miastem starożytnym/starodawnym i który niewątpliwie w XI wieku stanowił ośrodek centralny plemienia znad Parsęty (Kaszubów? jak twierdza niektórzy?) a może właśnie Białogardzian Weissenbergów/Wittenborgów/Wizunbeirów? )
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@wojciechbieszk1074 może. Nazwa Białogród odnosiła się do szczególnych miast. Pewnie takich, które tynkowano i malowano na biało. A na południu może nawet były tam budowle z białego kamienia.
@nemolalilulelo5251Ай бұрын
Michał Łuczyński wydaje się unzawać za pewnik odczytanie Lupiglaa jako Głupiogłowi. Ale ciekawa jest uwaga, że Lupi może oznaczać tych, którzy łupią. A może tych, którzy są łupami? Pod filmem o Słowianach i Sarmatach komentowałem, że Lupiones Sarmatae to niekoniecznie Lugiowie, bo mogło to być plemię słowiańskie o nazwie Lupi. Może była to nazwa plemienia, które wspólnie ze Sarmatami złupiło tych Venedi Sarmatae? W interesujący sposób łączy się to z występowaniem znacznej ilości tej emaliowanej ceramiki (podobno typowej dla Słowian) wśród Sarmackich Lupiów, gdy wśród Sarmackich Wenedów jest jej niewiele. W jakiś sposób też człowiek o raczej bałtyjskich genach został pochowany wśród rzymskich mieszczan, o czym wspominałem kiedy indziej. Jakby to wytłumaczyć? Czyżby ogół starożytnych Słowian znajdował się pod panowaniem Bałtów zwanych Łupiami/Łupieżcami, którzy handlowali Słowianami i dołączyli do Sarmatów? Tak rzucam hipotezę.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
w języku polskim mamy takie typowe złożenia czasownik plus rzeczownik, np. Waligóra, Wyrwidęb, Liczykrupa itd. stąd też Łupigława, po czesku głowa to hlava, jest do wyobrażenia. Jako nazwa plemienia łowców głów, czyli raczej niewolników, choć Celtowie mieli też realny kult czaszek wrogów.
@wojciechbieszk1074Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Na Pomorzu mamy Kołczygłowy, też brzmi archaicznie i srogo nieprawdaż...
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@wojciechbieszk1074 bardzo. To ma być od antroponimu Kołczagłowa, tylko co to by moglo znaczyć?
@wojciechbieszk1074Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Nazwę tą obrazuję sobie widokiem obciętych głów zatkniętych na koły czyli zaostrzine pale ogrodzenia a wersji łagodniejszej stojące trzy posągi w stylu Świętowita że Zbrucza albo Trygława że Szczecina które w sumie przedstawiają głowy na słupie, kołku. Na Pomorzu mamy też Kołobrzeg, który może znaczyć nie tylko "blisko brzegu" ale i " koły na brzegu", czyli palisada, albo umocnienia z pali na brzegu dla celów portowych
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@wojciechbieszk1074 obcięte głowy zawsze robiły wrażenie, nawet jeśli to nie jest jakiś kult czaszek, a zwykły zabieg PR, odstraszający wroga
@mariuszmajor9552Ай бұрын
Przy tej naprawdę bardzo smutnej okazji BTW, czy myślał Pan o odcinku o anomaliach pogodowych, zanotowanych od czasów pisanych? Bo było tego naprawdę sporo i ostatnie 50 lat nie jest tu niczym specjalnym i daleko mu jeszcze do znanych ze źródeł europejskich ekstrem, jak np. powódź magdaleńska w ilościach opadów na m2.. Powodzie śródlądowe, morskie zalewy i sztormy, dramatyczne upały i długotrwałe susze jak w połowie lat 1500+ np. Anomalia, które opisywał w pamiętnikach Pepys, aż do minimum Maundera jako wisienki na torcie, z czym dziś podejrzewam ludzie w Europie już w ogóle nie daliby sobie rady. A przed źródłami, również metody nowoczesnej archeologii mogą pokazać, jak już tysiące lat temu pustoszał teren z powodu zmian klimatycznych, jak wielkie ocieplenie, które zakończyło pierwszy rozkwit megalityczny, czy nawet poszczególne osady były opuszczane z powodu właśnie zmiany terenu w podmokły. Tego jest tak dużo, że głowa boli i nikt nigdy klimatu nie chciał zmieniać, tylko trzeba było się dostosować, ano..
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
ostatnio cały czas myślę o takich odcinkach, jak wulkany i powiedzie, które odcisnęły się na ludzkiej historii
@TomaszMarkuszАй бұрын
Co do nazwy Węgrów (Węgorzy) pierwotnie mogła oznaczać Pieczyngów, owi mieli sami siebie nazwać Kangar-ami, a Konger to taki duży węgorz morski europejski występujący też w Morzu Czarnym, jeśli mamy Wilków to dla czego nie Węgorzy, Zeri-uani to może być jakiś archaizm, samo Zeri- po etrusku znaczy twierdza, -uani, janie, -anie znaczy lud "Jana, Mana, Gana" to hymn Indii gdzie pierwsze słowo Jana znaczy lud, w innych językach Europy Z się prawie nie używa, w języku etruskim i polskim Z się nadużywa.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Konger to stara nazwa grecka, o etymologii może nawet i przedgreckiej. Kangli to nazwa z tureckiego, zupełnie co innego. Krewni Pieczyngów, ale nazwa może odnosić się do Kangju, Sarmatów. Albo do kangal - rasa wielkich psów pasterskich. Węgry to jednak Yugra, coś inne niż Kangar
@TomaszMarkuszАй бұрын
@@gosciwit_malinowski Tak, tylko, że owi Pieczyngowie się uważali za Scytów królewskich, mieli mówić po słowiańsku, oraz ta nazwa też jest podobna do nazwy "kungarike", królestwo po szwedzku, nie wiem czy ich imiona/nazwiska Boniak czy Kocjan są takie tureckie, skoro od tego kunga-konug ma pochodzić kniaź czy książę choć ja jestem też sceptyczny co do ostatniego twierdzenia, conger na pewno jest w XIII wiecznej łacinie. Sama nazwa Pieczyngowie też wygląda na spolszczenie z jakichś powodów, "wielkie narody północy przyjęły język słowiański".
@markegirski7498Ай бұрын
Węgry=Bułgaria=Liguria a to od LEG+GÓRA+JA.
@BlankScroll18 күн бұрын
Mnie się nazwa 23. Sebbirozi lub 29. Zabrozi kojarzy z toponimem Zaporoże, ale to pewnie bzdura.
@gosciwit_malinowski17 күн бұрын
Trzeba by te progi zidentyfikować
@wierzbietaАй бұрын
Czy ten trop bułgarski nie sugerowało by, żeby "civitas" tłumaczyć jako ośrodek władzy?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Lokalny ośrodek władzy z całą pewnością.
@marekkubala7254Ай бұрын
Który w sposób naturalny łączy się z grodem czy gródkiem. Jedni mogli dzielić się na wielkie grody (tych byłoby mało), a inni na ogrodzone siedziby rodowe, czyli gródki (tych byłoby dużo). Mielibyśmy tym samym pewną informację o różnych strukturach społecznych.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@marekkubala7254 oczywiście taka civitas mogła mieć ośrodek grodowy, ale nie musiała, jak również mogła mieć wiele grodów pod sobą; tu chodzi tylko o to, że automatyzm tłumaczenia civitas przez gród jest niewskazany
@ShineDreddАй бұрын
A czy nie można po prostu uznać, że kiedy Geograf mówi o bezpośrednich sąsiadach, to jest w miarę precyzyjny, a kiedy zaś mówi o dalszych mieszkańcach Barbarii to jego wiedza jest już znacznie ograniczona? I stąd te wszystkie setki miast Goplan?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Tak na pewno było. Plemiona za limesem mieli Frankowie dobrze rozpoznane, a te dalej to tylko co od jeńców wyciągnęli
@mariuszmajor9552Ай бұрын
Wiem że chyba (?) aż 2 audycje były poświęcone pochodzeniu nazwy Śląsk, cóż, nie pierwszy raz widać, że wersja, od śliski, mokry wilgotny zabagniony, czyli od od ślaz, czyli etymologia słowiańska, nie są tak sobie z kapelusza wzięte, niestety. W tym miejscu jak Pan mówił rozdzielał się tez szlak bursztynowy na 2 nitki, po to żeby wybrać w razie czego inne brody.(?) Możliwość podmoknięć i zalań w tym rejonie, chyba już od początków osadnictwa była tam brana pod uwagę. Podobna sytuacja atmosferyczna w rejonie, tylko szerzej, doprowadziła do potężniejszej jeszcze tzw.powodzi Magdaleny. Takie rzeczy jak niż deszczowy znad Adriatyku, musiały zdarzać się regularnie, od ustabilizowania się klimatu w Europie jakieś 7 tyś.lat temu.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Racja. Dziś też zupełnie inaczej patrzę na tę hipotezę ze ślągwą. W okolicy totalna ślągwa się zaczęła
@mariuszmajor9552Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski jest jeszcze śluz (ślaz, ślas ?) i niemieckie Schleim, mogą być pierwotnie lub wtórnie spokrewnione.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@mariuszmajor9552 to rozważano w XVII wieku, ale dziś się chyba już nie pojawia w etymologiach
@zbyszek2485Ай бұрын
Nazwa Śląsk pochodzi od lasu. Skąd jesteś? Zlasku. Oni sa Zlasku. Przyszłyśmy Zlasku Stąd już krok od Śląsk.
@mariuszmajor9552Ай бұрын
@@zbyszek2485 zakładając silne seplenienie xd
@leszeksikora5923Ай бұрын
Czy Czerwianie mogli być powiązani z Rosomonami?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Rosomoni to bardzo tajemnicza grupa, mogą być nawet Germanami, albo Sarmamtami. Z Czerwianami ich się raczej nie łączy, oni trochę wcześniejsza epoka
@leszeksikora5923Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski dziękuję za odpowiedź. Skojarzenie nasunęło mi się z dwóch powodów. Raz, że Geograf określa "Czerwian" jako przodków pozostałych plemion, co sugerowałoby, że mieli oni również swoje miejsce w przeszłości bardziej odległej względem czasu sporządzenia dokumentu. Drugie, to skojarzenie nazw odwołujących się w obu przypadkach do koloru czerwonego, acz jest to słaby związek.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@leszeksikora5923 Ten obsza Grodów Czerwieńskich wydaje się bardzo ważny w IX/X wieku. Tam gdzieś mieli być i Chorwaci Biali, i Lędzianie. Tam się mogło ukształtować odrębne państwo słowiańskie, ale Polacy i Rusowie podzielili między siebie
@adolfmalarzzwąsem6283Ай бұрын
Majtki weszły mi w pupe Utkwiły w rowie i nie mogę wyciągnąć