Małe sprostowanie - Profesor Jan Czochralski pracował na Politechnice Warszawskiej a nie na Uniwersytecie Warszawskim.
@szpitalpsychiatrycznywchor77584 жыл бұрын
Właśnie miałem pisać spoko
@mieciumietek14054 жыл бұрын
@@szpitalpsychiatrycznywchor7758 Do Choroszczy?
@elliottevan93483 жыл бұрын
i guess I'm kind of off topic but does anyone know a good place to watch new tv shows online ?
@marcelcasey50083 жыл бұрын
@Elliott Evan Flixportal xD
@elliottevan93483 жыл бұрын
@Marcel Casey thanks, I went there and it seems to work :D Appreciate it !!
@GourangaPL4 жыл бұрын
Szczęśliwy elektron to wolny elektron :)
@EffoVonOrton4 жыл бұрын
Najbardziej wartościowy kanał na YT
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Kolegę chyba trochę poniosło... *Prawdopodobnie jest to najbardziej wartościowy kanał polskojęzyczny na temat elektroniki i jeden z bardziej wartościowych kanałów w języku polskim.* Ale stawka jest bardzo długa i skupię się tylko na kanałach po polsku. Z pamięci. Elektronika, automatyka, drony, druk 3D - Inteligentny kanał Szmala, Artur Petrzak Historia Polski i okolice - TrashingMadPL, Na Bitewnym Szlaku, Zabytki Nieba Warsztat - MadeInPoland, Piran Eksploracja - Wyprawy Leona Nauka - Uwaga! Naukowy bełkot, Wyłącznie naukowy bełkot, Nauka To Lubię, Astronarium, Czytamy Naturę i ogólnie kanał Copernicus Center, Gupia Nauka I to tylko wartościowe IMO kanały po polsku i to bez zahaczenia i moje kolejne hobyby, czyli lasy i przyrodę. Nie ma tu żadnych topowych kanałów, choć niektóre mogą być na pograniczu (na przykład Nauka to lubię). Oglądam je (i dziesiątki innych) i te bym polecił w ciemno każdemu, kto lubi rzetelną wiedzę a nie tylko medialny szoł (dlatego nie ma tu na przykład Historii Bez Cenzury).
@rusosso69654 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 Jeszcze Nie wiem, ale się dowiem!
@Obiektywny104 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 > bycie inteligentnym człowiekiem > sugerowanie że Historia bez Cenzury to "tylko medialny szoł"
@NygussMusic4 жыл бұрын
Hahha jak małolaci u jutuberów u każdego piszą że najlepszy😂😂 na yt jest wiele wartościowych kanałow, szkoda że mało popularne.
@Tesserakt_4 жыл бұрын
Jeśli chodzi o dopełnienie wiedzy z mechaniki kwantowej to z polskich kanałów: Gupia Nauka i Smartgasm
@Pawelr984 жыл бұрын
Tranzystory germanowe używam współcześnie do zastosowań, gdzie mam bardzo małe napięcie zasilania albo tam, gdzie potrzebny mi jest niski spadek napięcia. W zasilaczu liniowym tranzystor radziecki GT404 (NPN) aktywował ograniczenie prądu dla spadku na boczniku 55mV zamiast 600-650mV dla typowego krzemowego. Dla prądu rzędu kilku amperów można sobie wyliczyć, że jest to duża różnica w ilości ciepła na boczniku. Kolega ze wschodu mi przywiózł woreczek pełen tranzystorów germanowych więc mogę eksperymentować do woli. I tranzystory z ZSRR podobnie jak na zachodzie mocno ewoluowały i ich parametry były już na końcowym etapie istnienia całkiem dobre. Starczy przytoczyć GT313, które to mają częstotliwości graniczne rzędu kilkuset MHz. Na takich tranzystorach fajnie się realizuje układy radiowe bo mały spadek napięcia obniża wymagane amplitudy sygnału. Są też fajne projekty przetwornic impulsowych, które startują i pracują na napięciu rzędu 200-300mV.
@grzesiekcnc98124 жыл бұрын
Witam, Jest taki wiersz Jana Brzechwy - "Stryjek",a w nim: "...Lecz radio, jak wiecie, Bardzo trzeszczy w lecie… " Heh, jakoś mi to przyszło na myśl... Pozdrawiam
@qba66634 жыл бұрын
Pamiętam, że w swoich starych zbiorach zapasowych części miałem kilka tranzystorów germanowych lecz nigdy ich nie wykorzystałem. Super odcinek... jak zawsze 😉👍 Pozdrawiam 😁
@myoniwy4 жыл бұрын
A ja mam niewielki zapas, kiedyś budowałem układ JouleThief na tranzystorze germanowym, wystarczyło wsadzić dwa druciki z różnych metali w ziemię i już LED potrafił się zaświecić.
@grzes73hej4 жыл бұрын
ciekawy odcinek. Pamiętam moje pierwsze układy FUZZ do gitary oparte o TG5 jeszcze z początku lat `80. Co ciekawe do dziś niektórzy muzycy cenią sobie brzmienia efektów na tych tranzystorach. Ma to chyba coś z Hendriksowskiego brzmienia. Osobiście uważam, że obecnie produkowane efekty znacznie lepiej "grają". Może kolejny odcinek o Selenie? Prostowniki selenowe, tzw "stosy" królowały w odbiornikach lampowych. Pozdrawiam serdecznie.
@jamrug34724 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 Śmieszy mnie to trochę bo manipulując artykulacją można w ślepym teście zrobić wodę z mózgu każdemu, bo nagle krzem może zacząć brzmieć jak german i na odwrót. Brzmienie idzie głównie z łapy... Większą różnicę zrobi np. zmiana kształtu, grubości, kąta natarcia czy materiału kostki, którą gramy niż tranzystor siaki czy owaki.
@jamrug34724 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 "germanowe brzmienie było bardziej miekkie..." - ja tu widzę dyskusję o brzmieniu czyli elemencie muzyki czyli dokładnie o tym o czym pisałem.
@dandany94784 жыл бұрын
Pierwsze tranzystory z którymi miałem do czynienia to właśnie prezentowane w materiale. Później wszystko się zmieniło.
@HUW-050394 жыл бұрын
Poszedłem, otworzyłem pudełko z kapeluszami TG5, TG50, poczułem się staro :)
@korneliuszksiazek69454 жыл бұрын
Jak ja lubię piątek jak zbliża się godzina 16. No po prostu coś wspaniałego.
@donmarciano19814 жыл бұрын
Uczucie podobne jak oczekiwanie na dobry program popularnonaukowy w dawnej TVP
@ciniak17774 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Moja styczność z tranzystorami germanowymi to jedynie "kombajn" Dual HS 36 (AC180/181) Podobno efekty gotararowe typu distortion/owerdrive zbudowane na tranzystorach germanowych brzmią świetnie (bliżej im do lampowych konstrukcji niż do krzemowych)
@Grzeszq4 жыл бұрын
👍👍👍 Do tej pory z German to tylko Annę znałem ;)
@mechlopak4 жыл бұрын
A ja pomyślałem, że będzie mowa o niemieckich sprzętach :D
@jakubstepien87564 жыл бұрын
Zawsze czekam na kolejny odcinek
@zefiriusz3 жыл бұрын
"To już se ne vrati" 😁 Uśmiałem się 🙂
@krzysztofswitkowski53644 жыл бұрын
2:18 - Jan Czochralski pracował na Politechnice Warszawskiej a nie na Uniwersytecie Warszawskim.
@Herlrzax4 жыл бұрын
Kolejny genialny film! Dziękuję.
@tomacaster4 жыл бұрын
A dodatkowo German przepuszcza fale podczerwone, dzięki temu jest wykorzystywany w czujnikach temperatury na podczerwień
@brys5554 жыл бұрын
Rozbierałem kamerę termowizyjną kiedyś. Miała zestaw soczewek wykonanych z germanu.
@9573Patryk4 жыл бұрын
A nawet jako kryształy BGO, gdzie jest łączony z bizmutem.
@borsuczek4 жыл бұрын
Świetny odcinek. Szacun dla germanu ponieważ bez diody germanowej nie dałoby się zbudować radia detektorowego.
@gerwazyglobotard86554 жыл бұрын
E tam. Pierwsze radia detektorowe wykorzystywały kryształ siarczku ołowiu czyli galeny. O diodach germanowych nikt wtedy jeszcze nie słyszał.
@borsuczek4 жыл бұрын
@@gerwazyglobotard8655 racja, ale dzisiaj zdobycie takiego kryształku jest pewnie niemożliwe, a dioda germanowa wciąż szeroko dostępna. ❤️
@brys5554 жыл бұрын
@@borsuczek Pewnie jest możliwe... Pełno tego na giełdach minerałów czy nawet na aukcjach w necie. Tylko parametry taka dioda galenowa ma krótko mówiąc parszywe. Germanowe są po prostu najlepsze do detektora, co nie oznacza że na innych nie zadziała. Żołnierze w czasie drugiej wojny robili detektory nawet z ołówka i żyletki.
@tadeuszoleksy30594 жыл бұрын
Diody germanowe były powszechnie stosowane jako detektory w odbiornikach AM i FM
@krzycho004 жыл бұрын
Myślę że warto wspomnieć o zastosowaniu germanu w fizyce jądrowej, a mianowicie kryształy germanowe (np. High Purity Germanium, HPGe) wykorzystywane są do budowy detektorów promieniowania gamma.
@pawelmalak11624 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek ale szkoda że tak krótki. Chciałoby się posłuchać dłużej o tym temacie :)
@Komarzysta914 жыл бұрын
@RS_Elektronika może coś o telefonii i centralach telefonicznych? Nie wiem czy sie to wpisuje w kanał ale niedużo informacji w naszym internecie w tym zagadnieniu jest. Pozdrawiam.
@widziszmnie77854 жыл бұрын
Przy tak niskich spadkach napięcia wydaje mi sie ze do wzmacniaczy małej mocy nadawały by sie perfekcujnie. Szkody tylko że nic mi nie wiadomo o mosfetach z germanu ciekawe jak by te działały
@Bestsceneful4 жыл бұрын
German to totalne G. Tak się składa że pracowałem z germanami, a właściwie z diodami germanowymi. Zazwyczaj były po dwie lub 4 sztuki parowane, czyli dobierane pod kątem spadku napięcia. Niestety po ich wlutowaniu i przyłożeniu sondy oscyloskopu sinus na jednej diodzie był taki, a na drugiej zupełnie inny. Wystarczy jedną diodę lutować sekundę, a drugą półtora sekundy i wartość spadku napięcia zmieni się na zawsze. Lutuj 3 sekundy, to od razu wylutuj, bo już się zjebała. Przyłuż palec i patrz na oscyloskop jak sinus się zmienia, a wszystko przez małą tolerancje temperatury. Albo wymieniasz albo dotykasz lutownicą, aby sinusy na jednej parze diod były takie same. Jaja z tym jak holera. Dziś już nie pracuje w tej firmie i niechce mieć nic wspólnego z tym badziewiem. To jest strata czasu i nerwów.
@jacekpie24793 жыл бұрын
TG 50, BC 108, BC 109... wspaniałe czasy...
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
Dioda germanowa jest niezbędna w przypadku budowy odbiornika detektorowego
@GrzegorzBochen4 жыл бұрын
Ja posiadam wzmacniacz na tranzystorach germanowych BOUYER ST 30X z 1952 roku. Wejścia symetryzowane na transformatorksch jak i wyjście głośnikowe na trafie.
@paskudniczemny35534 жыл бұрын
Świetny film w sumie tak samo jak kanał! Może nagrasz coś o działaniu wykrywaczy metali? :D
@marcint45214 жыл бұрын
No tego mi brakowało😉
@StrielokPLsz4 жыл бұрын
jak ostatnio szukalem DAC-a, to chyba na mouserze w datasheecie producent sie chwalil ze wlasnie z germanu, ze ma ~ 40Gsampli i na deser ultra niskie napiecie zasilania ponizej 1v, dalej na patrzylem bo zobaczylem cene powyzej 5k za sztuke, no ale fakt, krzem juz niemal osiagnol swoj limit wiec idzie to w ind, german i gal
@wiktorpasnikowski4 жыл бұрын
Super film
@marcinrogala61244 жыл бұрын
Fajny film ale trochę mi brakuje. Nic nie było o zaletach a wiem że są takie, chociaż by w technice radiowej zarówno byłej jak i teraźniejszej. Pozdrawiam i łapa w górę
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Pamiętam że na germanie brzmienie było bliższe lampowemu, charakterystyki były miększe, a krzemowe ostrzejsze. A to generuje dodatkowe zniekształcenia.
@DamianSzczepaniak4 жыл бұрын
Ja też nie mam za bardzo doświadczenia z tranzystorami germanowymi ale kiedyś w gramofonie szpulowym Unitry (nie pamiętam modelu) wymieniłem spalony tranzystor germanowy na krzemowy i nie wiedziałem dlaczego są szumy dopiero starszy kolega jak zobaczył schemat kazał mi wymienić jeden opornik na taki o mniejszej rezystancji i mnie pouczył że german przewodzi od 0,2V a krzem przewodzi od 0,7V
@eeo.e2 жыл бұрын
Jeden z wzmacniaczy, zbudowany na tranzystorach germanowych mimo że ma spore szumy, gra zdecydowanie lepiej od wszystkiego, co dotąd słuchałem opartego na półprzewodnikach krzemowych. Czy możliwe, że to dzięki omawianym mniejszym spadkom napięcia?
@infraceptor47494 ай бұрын
🤔..?
@gangun21263 жыл бұрын
Dlaczego masz nadzieję, że se ne wrati :) ? Właśnie uświadomiłeś mi, że przedwzmacniacz (z wybitnie niskim napięciem zasilania) , który muszę włożyć znajomemu, a "chińczyk" już 4 m-c przysyła odpowiednie wzmacniacze operacyjne, mogę złożyć na poczciwych TG51, które niedawno odnalazłem w szufladzie :D. Pozdrawiam serdecznie.
@TakJakbyLuksusowo4 жыл бұрын
Moje jedyne spotkanie z tranzystorem germanowym to naprawa małego radia tranzystorowego produkcji ZSRR: Neywa 402. ;)
@darismako30784 жыл бұрын
Ech te czasy gdzie używało się tranzystorów TG2 😉
@s3rverius4 жыл бұрын
Pamiętam TG2 😅
@rafael01ification6 ай бұрын
Takie pytanie, jaką diodę mogę zastosować zamiennie za model germanowy o oznaczeniu 2AP9 ? Pełni ona rolę diody detekcyjnej, jest stosowana w pewnym zestawie DIY (od naszych przyjaciół - wiadomo skąd) do obioru pasma AM. Pozdrawiam serdecznie
@Hasztak-ug2gi4 жыл бұрын
Doczekałem się;)
@goldenguti4 жыл бұрын
Mógłby Pan nagrać odcinek o jednym wciąż dla mnie niejasnym zagadnieniu, a mianowicie mocy silnika trójfazowego (w sumie 1 też) a wysokości prądu w zależności od napięcia? Z prawa Ohma I=U/Z, z mocy I=P/U, czyli przy stałej mocy wzrost napięcia powoduje spadek prądu (co pasowałoby z pomiarami starych silników na 6 kV które miały mniejsze prądy od 400V). Czemu te dwa wzory się nie wykluczają? Pozdrawiam i gratuluję świetnych merytorycznych filmów :)
@sebastiantr64184 жыл бұрын
A czemu mają się wykluczać?
@goldenguti4 жыл бұрын
@@sebastiantr6418 dwie różne zależności, wprost i odwrotnie proporcjonalne od napięcia.
@SieIaQ4 жыл бұрын
Najbardziej znany polski "Detefon", czy FoxHole radio - radia bez baterii, co korzystały z Germanu.
@mafioo_4 жыл бұрын
Drogi RS elektronika, z rok temu stworzyłeś odcinke o budowie taniego oscyloskopu, jeśli go nadal masz to mógł być zrobic test porównawczy takiego profesjonalnego z tym małym, lub przynajmniej odpowiedział na ten komentarz, jak właśnie dziala ten mały oscyloskop?
@TheFicktion4 жыл бұрын
mam nadzieje ze jestes nauczycielem elekttroniki lub fizyki, sluchanie twojego glosu jest jak nektar dla ucha i tlumaczysz wszystko jak krowie na granicy. ja bedac uczniem TM wiecej sie nauczylem ogladajac a raczej sluchajac twoj kanal niz od "nauczycieli" w szkole. dziekuje Ci za tol
@DollarJonny4 жыл бұрын
Спасибо ! Все очень классно ! =)
@BefxPL4 жыл бұрын
A co z tranzystorami Galowymi? Gan-Azotek galu, może podobno być dużo sprawniejszy od krzemu, szkoda że nic o tym nie wspomniałeś
@asdfghjkl17554 жыл бұрын
Może dlatego, że to nie odcinek o galu
@piotrw1344 жыл бұрын
Seryo Patrzę tytuł "German" se myślę - niemiecki ? Ale po krótkim wstępie skojarzyłem o czym będzie mowa. O starym poczciwym Germanku
@Smokmen984 жыл бұрын
Mam może głupie pytanie(chyba) bo było wyjaśniona różnica napięć ale dlaczego niższe napięcie jest gorsze od wyższego. Czy to tylko problemy technologiczne i temperaturowe zaważyły o zaniechaniu produkcji?
@tomaszwota14654 жыл бұрын
Jak dla mnie to akurat to napięcie, czy raczej spadek napięcia, na diodzie czy w tranzystorze, jest tym lepszy im niższy. To wydaje się zaleta germanu, nie wada. Nie było to też chyba w filmie jako wada przedstawione.
@pieciagoras4 жыл бұрын
Można wiedzieć co to za muzyka? Chodzi o ten jazz w tle, bardzo fajny. Troszkę jak Hancock ale to nie on. Pozdrawiam.
@tonepress4 жыл бұрын
Dołączam się do pytania.
@K4r3n1n4 жыл бұрын
Może coś o innych półprzewodnikach? Może coś o GaN?
@iommipony59184 жыл бұрын
Jeśli Pan potrzebuje to mam kilka TG50 nie używanych.
@marpal60494 жыл бұрын
Dawaj tpa3116d2
@machny814 жыл бұрын
Pozdro :)
@andrzej211114 жыл бұрын
Tanzystory germanowe były wykorzystywane do lat 70 dziesiątych XX wieku.
@pokost37824 жыл бұрын
Lubię piątki, chyba wiecie dla czego :)
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
ja też, z 10 moich ulubionych kanałów publikuje mniej więcej od 14 swoje filmy :)
@mateo89454 жыл бұрын
Witam
@szyszka83032 жыл бұрын
Temat do glebszej analizy. Nie mam porownania ale mowi sie ze audio na germanach gra lepiej niz na krzemie.Ponoc sa szybsze tranzystory ale malej mocy. Sam za dzieciaka zniszczylem wzmacniacz(2x15w) na germanach i wsadzilem tda. Efekt mizerny, mimo ze gralo glosniej. Bardzo dzis zaluje. Pamietam ze przedwzmacniacz byl oddzielony gruba plytka aluminiowa, koncowki mocno sie grzaly mimo malej mocy. Tranzystory mocy w obudowie TO3 TO66. Obudowa przypominala Fonike. Wyjmowana szuflada z drewnianej obudowy. Nigdy pozniej nie spotkalem tego wzmacniacza a nazwy nie pamietam :/
@Kiolesis4 жыл бұрын
Akurat miałem z chemii o germanie
@grzegorzemmm99064 жыл бұрын
Powinieneś mieć tytuł profesora z elektroniki i wykładać na szanowanej uczelni.👍
@WMTeWu4 жыл бұрын
Tytuły i splendor zabija to co w ludziach najlepsze
@Kanga19744 жыл бұрын
German odkryla Anna German 😁
@KH-lg3xc4 жыл бұрын
A ja tam mam germanowe tranzystory i diody, nawet polskiej produkcji.
@krzysiekm16414 жыл бұрын
Daume hoch, wer hat auch gedacht dass das Video nicht auf Polnisch wird?
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Kto robił swoje pierwsze układy na TG 50 lub podobnych łapka do góry :) A ile się ich zjarało albo przegrzało, zanim się człowiek nie nauczył lutować :P
@xxxv92324 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie wszystkich z Discorda 👍👍👍
@malleusmaleficarum92484 жыл бұрын
Z czego?!
@uchodzcazarobkowy8504 жыл бұрын
Też mam nadzieję, że Germani se nevrátí.
@szpitalpsychiatrycznywchor77584 жыл бұрын
Kurwa myślałem że do niemiec wyjebałeś
@papapaniop4 жыл бұрын
Źle wyciołeś ten znaczek elektronika, ma sporo zanieczyszczeń
@andzejkopytko66944 жыл бұрын
9 dislike woow, widać że widzowie normalni :DDD
@andrzejki11104 жыл бұрын
Kiedyś krzem lepszy dziś xiaomi lepsze
@R4ZI3L6664 жыл бұрын
do wad germanu można zaliczyć też jego nazwę ;P
@lipre7444 жыл бұрын
Po co się tyle rozwodzić nad tym co to jest German, wystarczy zajrzeć do słownika języka angielskiego przecież.
@tretowntret75413 ай бұрын
Dla poczatkujacych to pan tak naukowo mowi ze zniechca pan ich do elektroniki !