Рет қаралды 31,418
Gietrzwałd 1877. Wojna światów w Częstochowie. Film Grzegorza Brauna
W muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zaprezentowano nowy film Grzegorza Brauna pt. "Gietrzwałd 1877. Wojna światów". Producentem obrazu jest Włodzimierz Skalik.
Gietrzwałd, nieduża miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim, 20 km na południowy zachód od Olsztyna, która zyskała wielki rozgłos z powodu objawień Matki Bożej. Miały one miejsce w 1877 roku i są uznane przez KK, jako jedyne w Polsce i jedne z kilkunastu na świecie. Między 27 czerwca 1877 r. a 16 września tego samego roku Piękna Pani ukazała się polskim dziewczętom trzynastoletniej Justyna Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.
Objawienia te zbiegły się z bardzo napiętą sytuacją w Europie, w wyniku której próbowano wzniecić kolejne powstanie w Polsce przeciwko Rosji, która zagrażała interesom Brytyjskim. Biorąc pod uwagę fakt, że kilkanaście lat wcześniej wzniecono tragiczne w skutkach dla polskiego narodu powstanie styczniowe, kolejne mogłoby spowodować wyniszczenie reszty polskiej tkanki, a w efekcie nie byłoby komu przywrócić niepodległość w 1918 roku.
Nie wchodząc w szczegóły gry wielkich mocarstw, Wielka Brytania była zainteresowana wybuchem powstania w Polsce w celu osłabiania Rosji, która idąc na konfrontację z Turcją potencjalnie mogłaby zagrozić wielkim angielskim interesom w Azji, szczególnie w Indiach.
O wydarzeniach z tamtych lat i wpisujących się w nie objawienia maryjne w Gietrzwałdzie nakręcono film pt. "Gietrzwałd 1877. Wojna światów". Reżyserem jest Grzegorz Braun, a producentem Włodzimierz Skalik. Pokazy filmu odbywają się poza siecią kin, ale wiadomo już, że obraz dociera do dziesiątków tysięcy ludzi. Jeden z pokazów miał miejsce w Częstochowie, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Po projekcji głos zabrali reżyser i producent filmu "Gietrzwałd 1877. Wojna światów".