Globalny inwestor: jak inwestować na całym świecie? (ETF, akcje)

  Рет қаралды 10,658

DoradcaTV

DoradcaTV

Күн бұрын

Teksty na ten temat znajdziecie na blogu:
► www.doradca.tv...
► www.doradca.tv...
A jeśli interesuje Was dom maklerski DeGiro, który pokazywałem w video, to tutaj jest mój link partnerski
►www.doradca.tv...
DARMOWY EBOOK o oszczędzaniu ► malypodreczniko...
Facebook ► / doradcatv
Twitter ► / tomaszjaroszek
Kontakt (Pytania/propozycje współpracy) ► kontakt@doradca.tv
Treść wpisów i analiz publikowanych na niniejszym blogu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów Autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor bloga nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podejmowane na ich podstawie.

Пікірлер: 40
@DoradcaTV
@DoradcaTV 7 жыл бұрын
Może przy okazji zróbmy sondę: czy ten temat Wam się podoba i chcielibyście od czasu do czasu jakieś video o rynkach zagranicznych lub instrumentach ETF? np. teraz prywatnie szukam sobie ETF na srebro i złoto z perspektywą ok. 3-5 lat. Czy video/tekst o tym byłby Ciekawe? Najłatwiej ogólnie odpowiedzieć łapką w górę, ale wszelkie komentarze z pomysłami mile widziane :)
@dupasraka47
@dupasraka47 7 жыл бұрын
DoradcaTV podobal? Po prostu jasnowidz, kiedy zaczalem zwracac wieksza uwage na ETFy z planami inw. a tu bang, material pod tematyke. Nawiazujac do degiro, jestem w trakcie sprawdzania, mysle, ze nie bd zawiedziony.
@MrVader86
@MrVader86 7 жыл бұрын
DoradcaTV podoba. Chciałbym więcej ;)
@damiankonieczny1628
@damiankonieczny1628 7 жыл бұрын
Materiał bardzo przydatny, możesz kontynuować serię :D
@gitgosc7075
@gitgosc7075 7 жыл бұрын
Oczywiście, dawaj więcej:) Może jakiś portfel zagraniczny? Jeżeli masz inne konto u zagranicznego brokera to można by zaprezentować krótką sprzedaż czy opcje na akcje.
@potencjalny.m
@potencjalny.m 7 жыл бұрын
Tak, oczywiście, byłoby super gdybyś kontynuował z tego typu nagraniami!!
@potencjalny.m
@potencjalny.m 7 жыл бұрын
Jak na zamówienie :D Wczoraj napisałem o tym w komentarzu dzisiaj film :D Jak zawsze świetna robota. Pozdrawiam ;)
@czowiekmaejwiary3292
@czowiekmaejwiary3292 7 жыл бұрын
Czy mógłbyś w jednym z odcinków przedstawić dokładny proces towarzyszący zakupowi określonego waloru? Chciałbym zobaczyć co konkretnie analizujesz, jakich wskaźników używasz i jakie dane gromadzisz przed podjęciem decyzji. Pozdrawiam
@fankuje
@fankuje 7 жыл бұрын
Jesteś mega gościem!
@rafalsalibab3876
@rafalsalibab3876 7 жыл бұрын
Na początku mojego inwestowania byłem zły na siebie, że nie doczytałem i otwierając rachunek maklerski okazało się, że nie mam dostępu do rynków zagranicznych, aktualnie jestem już utwierdzony w przekonaniu, że nasz rynek mi w zupełności wystarczy, a tym filmikiem to przekonanie jeszcze mi podbudowałeś.
@laglowala
@laglowala 4 жыл бұрын
Wybbacz, że to napiszę ale bardziej mi zamąciłeś tym filmikiem niż wyjaśniłeś. Za dużo skakania po ważnych kwestiach bez ich pełnego wyjaśnienia.
@gitgosc7075
@gitgosc7075 7 жыл бұрын
Sam od niedawna inwestuję w USA. W związku z tym musiałem kupić trochę dolarów - nie jest tak jak niektórzy mówią że teraz nie czas na dolara czy amerykański rynek. Ryzyko kursowe można zniwelować sprzedając kontrakty na USD na GPW (sam osobiście dokonałem sprzedaży kilku wrześniowych kontraktów). Można również kupić opcję na spadki USD ale mało kto chyba będzie miał do tego dostęp. Tak więc zabezpieczyłem swój wkład w USD a we wrześniu jak będzie potrzeba to się kontrakty zroluje. Dawniej myślałem że GPW mi wystarczy, poza tym kocham Polskę i niechętnie słucham jak to za granicą jest lepiej (bo przeważnie nie jest:)). Jednak jeśli chodzi o inwestycję, niestety nie ma porównania. Mnogość instrumentów (sam codziennie filtruje ponad 8000 walorów na NYSE i NASDAQ) i możliwość gry na spadki sprawia że nie można narzekać na brak okazji (wręcz na ich nadmiar). W takich warunkach nie ma też znaczenia koniunktura - spada? Więc krótka sprzedaż. W Polsce w takim czasie można jedynie czekać i (jak pokazało to wideo) nie wykorzystywać okazji. PS. Dzięki Tomek że odpisałeś na mail i zająłeś się tym tematem!
@gitgosc7075
@gitgosc7075 7 жыл бұрын
Jeszcze tylko dopiszę że dla mnie kluczowe znaczenie ma płynność na walorze. W Polsce z ponad 1000 instrumentów notowanych na NC i GPW tylko kilkadziesiąt spełnia moje wymagania co do płynności i jeszcze parę innych. W stanach jest ich jak już wspomniałem, dużo, dużo więcej.
@fairplaytrades88
@fairplaytrades88 4 жыл бұрын
Fajny i przydatny material. Wydaje mi sie jednak, ze handlowanie, czy tez inwestowanie w grecki czy tez wegierski rynek jest zbyt ryzykowne dla wiekszosci inwestorow i traderow. Pierwsza rzecz, kiedy wchodze w jakakolwiek inwestycje, to ocena ryzyka. Moim zdaniem wymienione rynki sa zbyt ryzykowne. Grecje moga doinwestowac, albo nie. A moze doinwestuja dopiero wtedy, kiedy rynek sie zawali. Rynek rosyjski? Po co, kiedy mozna inwestowac na rynkach bardziej stabilnych i przede wszystkim regulowanych solidnymi przepisami. Mam na mysli rynki takie jak niemiecki, francuski, brytyjski lub amerykanski. Na tym ostatnim inwestuje i gram od 20 lat i nawet na tym rynku widoczne sa - mowiac wprost - przekrety (wiele tez wykryto), a co dopiero w Rosji? Co do USA, to rozmawialem z kilkoma najwiekszymi brokerami i bardzo chetnie zakladaja konta brokerskie obcokrajowcom. Mozna wiec grac i inwestowac na rynku w USA bez posrednikow z innych krajow.
@bk-qd3hr
@bk-qd3hr 6 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie etfów, biorę udział w szkolnej grze giełdowej i mogę inwestować w wig20, mwig40 i podane tu przez pana 3 etfy. Konkurs trwa miesiąc, czy mam rację twierdząc, że etfy nie będą dobrą inwestycją w tak krótkim czasie? I czy ma pan jakieś rady odnośnie inwestowania w kontekście tego konkursu? Charakteryzuje się bardzo krótkim czasem, prowizją 0,39%, brakiem ewentualnego prawa poboru, lecz prawem do dywidendy. Może pan choćby z ciekawości poczytać o tym konkursie na stronie sigg gpw.
@tomaszfeliks8744
@tomaszfeliks8744 7 жыл бұрын
Pokażesz może gdzie i jak inwestować np. na rynek rosyjski na konkretne spółki?
@wojtekp6194
@wojtekp6194 7 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie wypłaty dywidend w Degiro z rynku amerykańskiego. Jaki podatek jest pobierany przy wypłacie dywidendy i gdzie ?
@wojetekgpw8825
@wojetekgpw8825 7 жыл бұрын
Materiał sponsorowany ale jednak nie poruszyłeś podstawowej ich wady. To nie jest polski dom maklerski więc nie podlega KNF. Co więcej nie wyśle nam PITu więc rozliczenie podatkowe bedzie stosunkowo trudne w porównaniu z tym znanym z polskiej giełdy (dochodzi np. przeliczanie kursów walut). Dochodzą jeszcze kwestie ochrony pieniędzy które tam się deponuje. DeGIro nie ma też najlepszej prasy w internecie: np. forum.gazeta.pl/forum/w,24,159497436,159497436,Uwaga_na_DeGiro_.html czy www.bankier.pl/forum/temat_uwaga-na-degiro,19039135.html . Odnośnie inwestycji zagranicznych - podsumuję to tak - jeśli nie umiesz zarabiać na naszej giełdzie - to na zagranicznej tym bardziej nie będziesz umiał :P I to proponuję każdemu początkującemu inwestorowi do zapamiętania. Jeśli jednak ktoś na polskim rynku sobie dobrze radzi - niech śmiało próbuje innych, bo warto. Osobna jeszcze sprawa - ETFy, wszystko jest jak mówisz, ale ryzyko walutowe jest mocno niedoceniane przez inwestorów a istnieje !
@DoradcaTV
@DoradcaTV 7 жыл бұрын
Dlatego tak odsyłam do materiału na blogu, pod nagraniem - nie opowiadam tu konkretnie o Degiro, bo to opisałem na blogu. Są notyfikowani przez KNF, ale czuwa nad nimi holenderski nadzór, tam ochrona jest do 20 tys. euro, ale jak w przypadku każdego zagranicznego domu maklerskiego - jurysdykcja zgodna z siedzibą spółki, więc Holandia. Degiro to jedyny dom maklerski zagraniczny, z którego korzystam właśnie z tego względu. Co do złej prasy to mam mieszane uczucia - zrobiłem spory research i w wielu miejscach straszy ten sam wpis jednej osoby (to co wkleiłeś) plus domysły (pożyczanie akcji, jak działa obrót akcjami bezpośrednio pomiędzy akcjonariuszami), a co będzie jak upadnie itp. Dobrą prasę miało IronFX, Saxo Bank i HFT (majątek wydany na marketing) - skończyło się fiaskiem w PL. Uważam,że dywersyfikacja najuważniejsza i wszystkich środków nie trzymam nigdy w jednym miejscu, ale nie jestem tak pesymistycznie nastawiony do DeGiro po ok. 1.5 roku użytkowania. "jeśli nie umiesz zarabiać na naszej giełdzie - to na zagranicznej tym bardziej nie będziesz umiał :P I to proponuję każdemu początkującemu inwestorowi do zapamiętania" - nic dodać nic ująć, muszę Cię zacytować w kolejnym tekście :)
@wojetekgpw8825
@wojetekgpw8825 7 жыл бұрын
Gwarancji holenderskich czy nawet polskich mam nadzieję nigdy nie będzie potrzeby sprawdzać ;) Natomiast główny dla mnie minus to brak wysyłanego PITu-8c lub jego odpowiednika przez DM. Dokładając do tego rozliczenia walutowe wg. naszego fiskusa (niezbyt logiczne IMO) robi się z tego spory minus zwłaszcza jeśli ktoś chce aktywniej handlowac. Dla longtermów to oczywiście będzie mniejsza wada.
@gitgosc7075
@gitgosc7075 7 жыл бұрын
Trochę za bardzo straszysz. Polskiego PIT'a nie dostaniesz bo to nie Polski podmiot ale (z tego co wiem) DeGiro udostępnia na koniec roku odpowiednie zestawienie gdzie wykazane masz osiągnięte przychody, koszty i dochód - Tomek ma u nich konto dłużej więc może się w tej kwestii wypowiedzieć (ja jedynie mam taką informację na swoim koncie w DeGiro ale jestem tam od miesiąca). Nie jestem pewien ale być może ten dokument jako załącznik do zeznania PIT/ZG załatwiłby sprawę - tak jakbyś pracował w Holandii. Co do rozliczenia walutowego - to nie FX i nie zawierasz kilka transakcji każdego dnia. Wystarczy po każdej transakcji zapisać ją w Excelu przeliczając po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego transakcję i już- gotowe. Trochę dyscypliny, kilka minut dodatkowej pracy i nie ma żadnego problemu by na koniec roku wpisać odpowiednie kwoty w zeznaniu. Piszesz że to DUŻY minus. Zestawiając ten minus z korzyściami jakie można osiągnąć to nie jest to żaden minus. Wystarczy tylko nieco się zdyscyplinować.
@ropuchs5903
@ropuchs5903 7 жыл бұрын
Panie Tomaszu imponuje Pan wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie inwestycji ja mam takie pytanie dość bezpośrednie, jaka stopę zwrotu średniorocznie Pan osiągnął w ciągu ostatnich 2, 3 i 5 lat jeśli chodzi o inwestycje (realnie zaangażowane środki) ?
@AleksanderNowak
@AleksanderNowak 7 жыл бұрын
1. Wytłumaczyłbyś dokładniej dzwignie w ETFach? 2. Wypowiesz się na temat kryptowalut? :)
@pienkokornel
@pienkokornel 7 жыл бұрын
Przy etf'ach warto wspomnieć o contango by potem nie było zdziwienia. Piszesz również ze szukasz etf na złoto i srebro- jeśli będziesz robił materiał o tym , to warto wyróżnić te, które inwestują w fizyczne złoto- a to zdecydowana mniejszość.
@dawidcharleshamilton
@dawidcharleshamilton 6 жыл бұрын
Czy jak wezmiemy ETF w formie (cfd) to tez dostajemy tyle samo dywidendy jak bys my trzymali aktualny ETF?
@okami3790
@okami3790 4 жыл бұрын
tak mam konto w dif broker i tam placa dywidendy od CFD i nazywaja to ekwiwalent pieniezny
@natanielrotschilf1682
@natanielrotschilf1682 7 жыл бұрын
Brawo, fajny materiał. Niestety w tym momencie jest kiepski moment na wchodzenie w dolara i amerykańska giełdę.
@madvertisestudio
@madvertisestudio 7 жыл бұрын
Rok temu też był zły moment ;) a jednak cały czas amerykańska giełda zaskakuje
@natanielrotschilf1682
@natanielrotschilf1682 7 жыл бұрын
David Atilla Jeżeli spojrzysz na odczyty z USA to $ ma potencjał do spadku. Ostatni rajd jest tłumaczony wyborem Trumpa na prezydenta. Nie wydaje mi się, żeby spełnił oczekiwania, ale jak lubisz ryzyko ;)
@wojetekgpw8825
@wojetekgpw8825 7 жыл бұрын
Stopy procentowe w USA będą rosnąć - jeśli w UE nie będą podnosić stóp szybkiej od FEDu to wystąpi zjawisko carry trade i USD będzie miał potencjał do umocnienia (względem euro szczególnie). Biorąc pod uwagę siłę złotówki obecny moment z punktu widzenia walutowego wobec USD jest bardzo dobry.
@natanielrotschilf1682
@natanielrotschilf1682 7 жыл бұрын
Wojetek gpw Już w lipcu kolejna podwyżka stóp procentowych w USA, która jest już w cenie $ i dobrze to nie świadczy o sile $. Dane gospodarcze wyglądają słabo i kolejną podwyżkę to może zobaczymy w grudniu. $ ma szansę odrobić trochę strat do € bo kurs $/€ jest najniższy od pół roku, ale w dłuższym terminie trend spadkowy.
@jesteszmiana5915
@jesteszmiana5915 6 жыл бұрын
Nataniel Rotschilf Hej. Jakie typy na 18y?
@heymate678
@heymate678 7 жыл бұрын
Jesteś na kapitalni.org
@kovval1000
@kovval1000 7 жыл бұрын
Co do dywidend, ostatnio czytałem na bankier.pl o próbie wycofania się z dywidend. Moim zdaniem mogli by się wycofać z podatku Belki. Pytanie, czy inne rynki nie są też tak obwarowane "podatkami".
@wojetekgpw8825
@wojetekgpw8825 7 жыл бұрын
Zniesienie podatku od dywidend powinno być podstawą. Przeciez te pieniądze pochodzą z zysku firm - zysku który już raz został opodatkowany. Zabierając podatek Belki od dywidendy opodatkowuje się drugi raz te same pieniądze...
@M43782
@M43782 4 жыл бұрын
@@wojetekgpw8825 W Polsce akurat podatek od zysków kapitałowych jest jednym z niższych. Poza tym nie jest drugi raz opodatkowany ponieważ jeśli inwestujesz środkami zarobionymi z UoP to podatek PIT jest od dochodów, które uzyskałeś z własnej pracy. Belka jest podatkiem od dochodu, który się uzyskało z kapitału. Dochód z pracy nie jest tutaj ponownie opodatkowywany.
@M43782
@M43782 4 жыл бұрын
A poza tym jeśli np inwestujesz w fundusze ETF z Irlandii, który inwestuje w spółki z USA to sumaryczny podatek od dywidendy to ok 31% (obojętnie czy to fundusz acc czy dist). 15% podatku płaci irlandzki fundusz ETF, a potem jeszcze 19%. Jeśli byłby to fundusz luksemburski to podatek byłby ok 43% (30% płacony przez fundusz, 19% płacony przez Ciebie). Można też inwestować w amerykańskie ETFy, ale są one trudniej dostępne dla inwestora, który nie jest klasyfikowany jako inwestor profesjonalny. Wtedy sumaryczny podatek od dywidendy będzie faktycznie te 19%. No i jeszcze jest problem taki, że jeśli masz w USA środki wyższe niż 60 tys USD to po śmierci amerykański US pobiera sobie tzn State Tax w wysokości 40% od środków.
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 4 жыл бұрын
@@M43782 Nie rozumiesz chyba tego co napisałem. Firma płaci podatek dochodowy. W momencie gdy chcę sobie wypłacić zysk z firmy w formie dywidendy to znów te pieniądze (już po podatku dochodowym) są opodatkowane w postaci Belki. To jest podwójne opodatkowanie. Dlatego potem kombinuje się jak to obejść (skup akcji, wypłata w postaci wynagrodzenia, opcji na akcje itd). A odnośnie środków w USA to o czym piszesz ma miejsce tylko w 12 stanach z 50.
БЕЛКА СЬЕЛА КОТЕНКА?#cat
00:13
Лайки Like
Рет қаралды 1,3 МЛН
Apple peeling hack @scottsreality
00:37
_vector_
Рет қаралды 131 МЛН
Jak kupić ETF-y do swojego portfela? #wtorekzfinansami odc. 34
27:46
Jak uczyć się inwestować? Wykład z "Blogerzy na Giełdzie"
45:29
Jak zarobić na złocie bez kupowania sztabek? ETF!
14:48
DoradcaTV
Рет қаралды 6 М.
Moje ulubione książki do nauki inwestowania!
19:36
DoradcaTV
Рет қаралды 39 М.
Sztuczna Inteligencja | prof. Włodzisław Duch
1:55:42
UMK TV
Рет қаралды 93 М.
Czy Wszechświat jest komputerem kwantowym? Jakub Mielczarek
1:42:16