Рет қаралды 10,695
Miedzna
Leżąca w odległości siedmiu kilometrów na północny wschód od Węgrowa Miedzna, jest gminą o powierzchni stu szesnastu tysięcy kilometrów kwadratowych. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od słowa „między” - czyli położona między lasami albo „miedza”- granica, krawędź. Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z piętnastego wieku. W tysiąc pięćset dwudziestym drugim roku wieś uzyskała prawa miejskie na mocy przywilejów króla Zygmunta I Starego, które utraciła w ramach represji po Powstaniu Styczniowym. Świadectwem dawnej świetności miasta pozostał szesnastowieczny regularny układ urbanistyczny i zabytki architektury.
Najbardziej znany z nich to kościół neogotycki z końca dziewiętnastego wieku, który pełni funkcję Sanktuarium Maryjnego ze znajdującym się w nim obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Miejscowe podania głoszą, że obraz został odnaleziony w osiemnastym wieku w lepiance młynarza i słynie z cudów. Sanktuarium jest celem licznych pielgrzymek. A sami pielgrzymi mogą skorzystać z gościnności zajazdu, zbudowanego w drugiej połowie osiemnastego wieku, który dzięki środkom unijnym został wyremontowany i zyskał niepowtarzalne oblicze.
Teren gminy w sześćdziesięciu procentach stanowią lasy, które są częścią Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Mieszkańcy gminy zajmują się głównie rolnictwem, choć piękne położenie sprawia, że coraz częściej stawiają też na rozwój agroturystyki. Sprzyja temu nie tylko piękno przyrody i dwie malownicze rzeczki: Miedzanka i Ugoszcz, ale także coraz lepsze warunki życia. Władzom samorządowym zależy na rozwoju gminy i zatrzymaniu w niej ludzi młodych. Dlatego inwestują w drogi, wodociągi, kanalizację, odnowę i modernizację szkół oraz zaplecze sportowe. Sami mieszkańcy to ludzie, którym szczególnie zależy na estetycznym wyglądzie swojej miejscowości. Dlatego dbają o domy oraz o przestrzeń publiczną. Są to również osoby bardzo aktywne, które chętnie korzystają z hali sportowej, Orlika, czy placu zabaw w parku. Sport uprawiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Powstała na świeżym powietrzu siłownia, cieszy się tak dużym powodzeniem, że czasami powstaje do niej lista kolejkowa!
Miejscem integracji kulturalnej jest biblioteka, w której oprócz wypożyczenia książek, odbywają się różne zajęcia. Spotykają się tutaj młodzi i starsi, aby pośpiewać, skorzystać z zajęć artystycznych albo porozmawiać.
To, co wyróżnia gminę, to dbałość o środowisko i inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki pozyskanym w grupie czterech gmin środkom zewnętrznym już niedługo pojawią się tu ogniwa fotowoltaiczne oraz panele solarne do ogrzewania wody. Dzięki temu mieszkańcy zaoszczędzą, a środowisko zyska.
Przejeżdżając przez wschodnie Mazowsze, zatrzymajmy się na chwilę w gościnnej gminie Miedzna, na pewno nie pożałujemy!