Рет қаралды 9,173
Na południowy wschód od Warszawy, tuż koło Mińska Mazowieckiego, położona jest gmina Siennica. To piękne rolnicze tereny, położone wśród lasów, na malowniczych pagórkach, bogate w tradycję i zabytki.
Pochodzenie nazwy Siennica nie jest pewne. Być może pochodzi ona od nazwiska mazowieckiej rodziny Siennickich - właścicieli tych okolic. Możliwe jednak, że nazwa powstałej tu pierwotnie osady pochodziła od słowa „sienica”, oznaczającego dawniej miejsce składowania siana, a ród Siennickich przyjął nazwisko od nazwy miejscowości. Pierwsze historyczne wzmianki o Siennicy pochodzą z początku piętnastego wieku.
Dzieje Siennicy związane są przede wszystkim z powstałą tutaj w 1866 roku szkołą kształcącą nauczycieli. Szkoła przetrwała burzliwe koleje historii i działa do dzisiaj jako Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich kształcąc kolejne pokolenia młodzieży. Mieści się w pięknym zabytkowym budynku i zachwyca swoją ponad stu pięćdziesięcioletnią historią.
Dzięki realizacji licznych projektów, w tym finansowanych ze środków unijnych, możemy śmiało stwierdzić, że edukacja w gminie stoi na najwyższym poziomie i jest chlubą władz samorządowych. W żłobkach i przedszkolach na terenie gminy znajdzie się miejsce dla każdego chętnego dziecka. Maluchy mają zajęcia w nowoczesnych placówkach z doskonale przygotowaną kadrą pedagogiczną. Spędzają też mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, korzystając z atrakcyjnych placów zabaw, których w gminie nie brakuje.
W szkołach, oprócz nauki stawia się na tężyznę fizyczną. Nie brakuje tutaj chętnych do uprawiania sportów i uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych. A dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i ofercie ośrodka sportu można tu naprawdę osiągać sukcesy.
Mieszkańcy gminy mają zapewnione wszelkie wygody, tak by żyło im się bezpiecznie i nowocześnie. W Siennicy, dzięki pozyskanym środkom unijnym udało się niemal w stu procentach zwodociągować gminę, a także w dużej mierze ją skanalizować. Rusza też projekt gazyfikacji, co na pewno przyczyni się do dalszej poprawy warunków życia. Dzięki mniejszym projektom powstają siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw, skwery i parki, odnawiane są centra miejscowości. A wszystko po to, żeby mieszkańcy czuli się zadowoleni.
Rolę centrum kulturalnego gminy pełni biblioteka, w której odbywają się imprezy oraz konkursy i szkolenia. Działa tu chór oraz liczne sekcje tematyczne, w których każdy może rozwijać swoje talenty. W bibliotece mieści się też Lokalne Centrum Kompetencji powstałe dzięki projektowi Mazowszanie.
Jacy są mieszkańcy gminy Siennica? Jak mówi wójt - cudowni! To oni wychodzą z inicjatywą, mają mnóstwo pomysłów, które władze chętnie realizują. Ludzi bowiem trzeba słuchać, wychodzić im naprzeciw, a dobry gospodarz wie, czego najbardziej potrzeba na terenie jego miejscowości.
Niewątpliwie jedną z najbardziej aktywnych grup w Siennicy jest Ochotnicza Straż Pożarna. A pierwsza drużyna dzielnych strażaków została założona w gminie już w 1911 roku przez ówczesnego dziedzica pana Stanisława Dłużewskiego. Dzisiaj można śmiało mówić o wielopokoleniowej tradycji strażackiej w tutejszych rodzinach. Dzięki zaangażowaniu i pasji strażackiej braci, powstała w gminie „Sala tradycji i historii OSP w Siennicy”. Na powierzchni stu metrów kwadratowych zgromadzono aż tysiąc pięćset
eksponatów, dzięki którym możemy poznać historię nie tylko ochotniczej straży pożarnej, ale i całego regionu.
Zwiedzając ziemię mińską, pamiętajcie o Siennicy, warto tu przyjechać i poczuć jej gościnnego ducha.