Jakość aż bije z tych materiałów! Oczywistym jest, że jestem fanem uniwersum Tolkiena ale nikt nie może odmówić Ci wkładu w to co robisz. Mam nadzieje, że się nie wypalisz ani nie braknie Ci pomysłów na filmy, bo wychodzi Ci świetnie. Oby tak dalej.
@szymson_47933 жыл бұрын
Jeden z odcinków na które czekałem. Teraz tylko pora czekać na odcinek o Minas Morgul:)
@Erik.Preuschoff2 жыл бұрын
Świetny odcinek 😄
@asokatano94103 жыл бұрын
Pomimo że znam omawianą w odcinku historie palantirow to chętnie obejrzę. Filmiki robisz genialne pod kątem wizualnym, a twojego głosu można słuchać godzinami
@aleksandergawor95733 жыл бұрын
Robisz robotę Gotri 💪💪💪 Dzięki. Super jak zwykle 💪
@jakub10782 жыл бұрын
(komentarz dla zasięgu) Świetny materiał.
@olachaberek45663 жыл бұрын
Wyobraźnia Tolkiena zasługuje na więcej niż Nobel...
@rafadrobny67783 жыл бұрын
Więcej takich filmów! Oczywiście łapeczka i kom dla zasięgów zostawię. Super kanał i świetny montaż 😁
@MroczneDolnobrzegi3 жыл бұрын
Animacje złoto, perełka, oby więcej! To po prostu piękne. Aż miło się ogląda. Sub i łapa w górę!
@mirosawzieba7265 Жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmy. Super się tego słucha
@joanna30233 жыл бұрын
Bardzo ciekawie i dobrze zrobione materiały! Gratulacje:)
@roksanaroki86043 жыл бұрын
Super kolejny świetny odcinek 😀❤
@bezpaniki10823 жыл бұрын
Ty to jednak zajebiste robisz te materiały
@michalmiskiewicz90002 жыл бұрын
Czy ty masz avatar Joakin Brodena z Sabatonu?
@filipjszewczyk47813 жыл бұрын
Przydatna wiedza płynie z tego materiału.
@Michy6663 жыл бұрын
Kolejny dobry film ,z meeega grafikami... i powtórzę to jeszcze raz,nie zdziwienie jak kiedyś będę oglądał film przyrodniczy i zamiast czubównej usłyszę Ciebie jako lektora wielkie pięć 🖐️ nie przestawaj pracować nad głosem ;)
@GOTRI983 жыл бұрын
Byłoby to spełnieniem jednego z wielu marzeń 😉
@Michy6663 жыл бұрын
@@GOTRI98 rób co robisz dalej ,bo robisz to dobrze,i napewno jak kanał tak się będzie rozwijał to ktoś Cię zauważy,tego Ci życzę ;)
@kaiserchef91933 жыл бұрын
GOTRI, czy planujesz może jakąś krótką serię a'la Bestiariusz Śródziemia?
@GOTRI983 жыл бұрын
Może nie tyle serię, ale na pewno dla każdego stworzenia z Śródziemia znajdzie się miejsce na tym kanale :)
@daubeny67403 жыл бұрын
@@GOTRI98 najpierw o cesarstwie
@czejsici5303 жыл бұрын
Może trochę inny temat do przemyślenia ale związany z tym universum jak i pozostałymi tematyce: Dlaczego w światach w których dominuje magia został zahamowany rozwój prowadzący do cywilizacji technicznej jaką my znamy dzisiaj my znamy a utknęły w okresie mniej lub bardziej przypominającym średniowiecze na całe ery po kilka tysięcy lat. W naszym uniwersum czyli bez magii od takiego pełnego średniowiecza do cywilizacji technicznej upłynęło 1000 lat. Tych magicznych mogą upływać dziesiątki tysięcy i nic nie wskazuje by miało się coś rozwijać, ludzie w tych samych ubraniach, mieszkają przez całe wieki w tych samych domach, walczą tak samo brak rozwoju cywilizacyjnego od pewnego punktu, a jedyne co widać to stagnacja. Czy to po prostu motyw wędrowny dla tego typu powieści który sobie wymyślili autorzy tego gatunku bez większych powodów a może ma to jakieś drugie dno do przemyśleń np. powiedzenie "Potrzeba jest matką wynalazków" być może ma tu jakieś zastosowanie gdyż ludzie mogą sobie z lenistwa coś wyczarować za pomocą magii bez wysiłku i nie muszą się trudzić i męczyć przez dziesiątki albo setki lat by coś stworzyć bez ingerencji magii a może w ten sposób magia przyczynia się do stagnacji i w rezultacie do upadku cywilizacji, albo będąc bardziej dokładnym umożliwia najpierw dużo szybszy rozwój do pewnego momentu właśnie dzięki wielu ułatwieniom oferowanym przez magię ale w zamian powoduje stagnację po przekroczeniu pewnego punktu krytycznego. Coś jak uczeń który na lekcjach ma pewien materiał omawiany zbyt szybko a w pewnym momencie gdy zdolność jego skutecznego uczenia się zostaje przekroczona przestaje widzieć potrzebę nabywania nowej wiedzy a może nawet traci taką możliwość nawet gdyby chciał, gdyż ledwo radzi sobie z tą którą zdobył zbyt szybko i w rezultacie zostaje z tyłu w perspektywie długo falowej w stosunku do ucznia, który wiedzę zdobywał wolniej w mniejszych partiach ale nie przekroczył swojej zdolności pojmowania i nie zahamowuje swojego rozwoju, a może jakieś inne jeszcze powody tutaj temat jest sporym polem do manewru.
@Torsan02 жыл бұрын
Trochę się wtrącę i postaram się odpowiedzieć na to pytanie z dwóch perspektyw: autora i bohaterów świata. Otóż powodem przez który autorzy często "zamrażają" rozwój technologiczny wykreowanych przez siebie światów czy to w fantastyce, czy to w science-fiction jest taki, że zwyczajnie łatwiej jest im kontrolować ten świat i ograniczać różne dziury fabularne. Za każdym razem jak autor dodaje nowy element do swojego świata to musi (albo przynajmniej powinien) rozważyć skutki takiego wprowadzenia na już istniejące elementy świata przedstawionego. Najłatwiej jest to pokazać na przykładzie gwiezdnych wojen - przez wprowadzenie nowych elementów w sequelach, jak namierzanie przez nadprzestrzeń, czy manewr holdo, pogrzebane zostały jakiekolwiek stawki czy poczucie zagrożenia jakie prezentowały bitwy kosmiczne. Od tamtej pory za każdym razem jak mamy bitwę kosmiczną będziemy się zastanawiać "czemu po prostu nie zrobią nadprzestrzennego kamikadze". Oczywiście sam manewr nie ma prawa istnieć zgodnie z zasadami stworzonymi przez pierwszy film, ale jego wprowadzenie miało teraz kolosalne skutki na przedstawienie kosmicznych walk. Między innymi dlatego wielu autorów po prostu zamraża rozwój swoich światów. Gdyż im więcej dodajemy, tym więcej konsekwencji musimy rozważyć i tym trudniej jest utrzymywać świat w jakichś spójnych ramach. Ta wieża yenga robi się coraz wyższa i wyższa, a jej podstawa coraz mniej stabilna aż w końcu cały świat się zawala pod ciężarem sprzecznych praw i zasad Natomiast z perspektywy bohaterów fantasy - magia bardzo często zaspokaja im potrzeby które u nas zaspokaja technologia. Jeśli w jakimś świecie fantasy magia pozwala leczyć rany i wydłużać życie, to nie ma potrzeby rozwijać konwencjonalnej medycyny. Jeśli magia pozwala na wzmacnianie właściwości materiałów, to nie ma potrzeby rozwijania budownictwa i materiałoznawstwa do tworzenia takich rzeczy jak stalowe konstrukcje, dźwigi czy żelbeton (celowo tak napisałem :3) Jeśli magia pozwala na generowanie światła, czy innej formy energii, to nie ma potrzeby rozwoju elektryczności czy innych dziedzin fizyki. Aczkolwiek są przykłady gdzie za pomocą magii nastał rozwój technologiczny. Najlepiej widać to w awatarze, a w szczególności w legendzie korry. W pierwszym serialu naród ognia zdominował świat właśnie dzięki temu, że ich moc kontrolowania ognia przyspieszyła rewolucję przemysłową i pozwoliło im to na posiadanie lepszej armii niż reszta krajów. W legendzie korry pokazano z kolei jak współpraca narodów i rozwój przemysłu doprowadził do stworzenia nowożytnego społeczeństwa przypominające Stany Zjednoczone w dwudziestoleciu międzywojennym.
@daubeny67403 жыл бұрын
Zacny film
@adrianmotyl83333 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek
@PRZeMO19132 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i tajemniczy temat.Szoda wielka,że tak mało wiadomo o Palantirach bo temat jest naprawdę ciekawy.W sumie czy wiadomo coś o inspiracjach jakie natchnęły Profesora do ich stworzenia oprócz wierszyka opisanego na końcu materiału ??? Dzięki wielkie za rozwinięcie skrzydeł tego tematu i jego opracowanie Gotri, pozdrawiam serdecznie i dziana 💪😎🥝👊
@incanus94853 жыл бұрын
Swietny film choc za samymi palantirami nie przepadam
@sebastianmarciniak5183 жыл бұрын
Facebook Śródziemia, sauron miał sarumana w znajomych. Jestem fanem serii total war , gram w nią od 20 lat . Te nowe odsłony są według mnie do dupy ale stare z modami nadal dają radę. Jeśli lubicie Śródziemie i gry strategiczne to polecam medieval 2 z modami MOS bądź dac . Masa włożonej pracy , piękna mapa , jednostki i masa opisów.
@krolpiratow13763 жыл бұрын
Fajny odc. A mam takie pytanie bo wrota zachodnie w mori zaklęcia zrobił celebrimbor a w ereborze te ukryte drzwi kto zaczarował?
@tastumx-89902 жыл бұрын
Krasnoludy. Nie nazwałbym tego czarami
@Zaltis2 жыл бұрын
Typek który dał palantiry ludziom by prowadzić konferencje na Skype z ziomeczkami musiał się nieźle zdziwić.Przez niego mroczny władca prawie zniewolił ludzkość. Pewnie powiedział coś w stylu ojejku, narobiłem więcej bajzlu niż Feanor.
@patrykch.30003 жыл бұрын
Teraz każdy ma taki palantir w kieszeni 🙂
@asokatano94103 жыл бұрын
I chciałbym dodac, że nie wiem co chciałeś powiedzieć przy palantirach z Amon Sul i Fornostu ale w montażu poprawiłeś się na szturmu. A mam wrażenie że powiedziałeś dobrze chodzi mi o sztorm w którym zginął arvedui po wyplynieciu statkiem cirdana do lindonu
@GOTRI983 жыл бұрын
Strasznie się zakręciłem przy montażu tego filmu i poprawiłem coś co powiedziałem dobrze 😂
@tomekmackiewicz7103 жыл бұрын
Palantiry czyli Ichniejsze komórki, no ynternety :)
@janrudnicki6111 Жыл бұрын
polecam
@hernyjjhernyj96573 жыл бұрын
Może jakiś materiał na temat krain i wyglądu śródziemia
@cyklzycia88143 жыл бұрын
W Polsce tez jest jeden palantir… K. Jackowski.
@katarzynap80113 жыл бұрын
mega film jak zawsze
@zdzichuzestrychu3167 Жыл бұрын
nooo Szturm a Sztorm jest różnica 😆
@dominikpolewka3103 жыл бұрын
czyli,że był jak skype tylko,że w sposób magiczny użyty
@Konrad-f1l3 жыл бұрын
Jak można cię wesprzeć?
@GOTRI983 жыл бұрын
Aktualnie najprostszy sposób to oglądając materiały :) wkrótce ruszy wsparcie dla kanału.