Witam was bardzo serdecznie Radku i Natalko, Kiedys przez wiele lat zachwycalem sie opowiesciami profesora Wiktora Zina w programie "Piorkiem i weglem" o polskiej architekturze, szczegolnie pieknych szlacheckich dworkach, dzis rownie z ogromnym zaintresowaniem ogladam wasze wspaniale barwne opowiesci o historii mojej kochanej Ojczyzny, ukrytej w sztuce i kamieniu; szczegolnie gdy juz na stale mieszkam w innym kraju. Dziekuje Wam kochani za wasza wspaniala prace dla polskiej kultury i naszego narodowego dziedzictwa.
@Michallex1234567898 жыл бұрын
Te wstawki wizualizacje z tekturowymi budynkami są genialne. Dzięki Temu programowi zacząłem inaczej patrzeć na zabudowę mojego miasta i dostrzegać więcej smaczków ;)
@romanhutnik98498 жыл бұрын
Diabelsko wciągające! Profesjonalna robota! No, no, rośnie nam nowy Wołoszański architektury i urbanistyki. Poszło wsparcie.
@ukaszbien33394 жыл бұрын
Pięknie opowiedziane. Dzięki Pana wiedzy i pasji, można przenieść się w czasie. Odcinek wywołuje wzruszenie, kiedy dotyka się minionych wieków, a one do nas przemawiają. Dziękuję!
@georgieee68 жыл бұрын
Rewelacja. Mijam ten kościół często.. następnym razem na pewno zajrzę po raz pierwszy.
@Maja-br2du5 жыл бұрын
Widzisz, potrzeba takiego fimu, bus sie dowiedziala o perelkach Krakowa ! Napewno nie od znajomych, bys sie tego dowiedziala ! Podziwiam autorow, oni patrza na te zabytki jako profesionalisci ! Pozdrawiam !!!!
@batak39455 жыл бұрын
Jeszcze raz dziękuję za film-mógłbym cię słuchać godzinami. Od dawna się wybieram do tego kościoła , ale jak jestem w Krakowie zawsze nie starcza na niego czasu .
@anettarutkowska16763 жыл бұрын
Od 7 lat zaglądam do Krakowa w odwiedziny i wczoraj zwiedziłam Bazylikę Bożego Ciała a następnym razem na pewno odwiedzę ten cudowny kościół. Bardzo dziękuję za wspaniałą lekcję. Super robota.
@ELIZABETKAKROPKA3 жыл бұрын
Wspaniałe informacje o naszych zabytkach. Świetna informacja o budowie ,wizualizacja tekturowa .Dziękuję .
@dankazor76425 ай бұрын
Wasze Materiały są jak wino im starsze tym lepsze😉
@karolinakruzycka29954 жыл бұрын
Za parę dni mam test z gotyckich systemów konstrukcyjnych. Wiedziałam, że tu znajdę jasno wytłumaczone odpowiedzi na pytania kłębiące mi się w głowie. Dzięki za makietę z przyporami, wszystko jasne (jak wnętrze tej bazyliki!).
@goodidea_archi4 жыл бұрын
Dzięki! Polecamy też nasze seminarium internetowe "Gotyk we Francji. Światło - przestrzeń - zachwyt!" kursy.goodidea.archi/
@barbaralangner10504 жыл бұрын
Serdecznie dziękuję za wspaniałe ciekawe filmy i wiadomości o historii wspaniałych obiektach
@aleksandrakeler71704 жыл бұрын
Miałam okazję śpiewać w tym kościele na festiwalu Cracovia Cantans w 2019 roku. Nigdy tego nie zapomnę! Muzyka w kościele św Katarzyny brzmi cudownie, a jeszcze cudowniejsze jest niesymetryczne okno naprzeciwko prezbiterium, które niezmiernie mnie rozpraszało podczas występu.
@wlodekkrajewski58268 жыл бұрын
Uniwersalne, wysuwane prezbiterium, mam nadzieję, że przyda się i w innych odcinkach. W finale wzruszające słowa o mistrzach sprzed 600 lat, aż mi się oczy spociły:-) Cieszę się już na opowieść o wawelskim kościele św. Gereona i jego budowniczych.
@Maja-br2du5 жыл бұрын
Moze pancos wiecej nam opowie ?
@szymonmatusiak3992 Жыл бұрын
Dzięki za filmiki. Kraków to nasze dziedzictwo i jest przepiękny.
@hannaperdeusz87648 жыл бұрын
Gdy byłam w Krakowie w listopadzie, bardzo chciałam go zwiedzić, ale był zamknięty, gdy miałam akurat czas się tam znaleźć. Dziękuję za Waszą opowieść o tym miejscu, odcinek jak zawsze na wysokim poziomie - słuchanie takiego HAPolu to przyjemność. Pozdrowienia dla ekipy AIAGI! :)
@chemikation7 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za niezwykle pouczające filmy! Zdecydowanie brakowało kanału YT o takiej tematyce. Widać pełen profesjonalizm a Pan Radosław ma duży talent do przekazywania wiedzy w ciekawy i nieusypiający sposób. :) Życzę powodzenia.
@tomaszmynarz92704 жыл бұрын
Super się ogląda i bardzo ciekawe, mimo iż nie jestem żadnym wielkim miłosnikiem architektury, a kościół jest piękny nie tylko jako budynek ale także jako miejsce szczególnej obecności Boga. Bardzo piękne! Pozdrawiam:)
@dyrektorinternetu8 жыл бұрын
No i to jest zachęta aby znów odwiedzić Kraków ;). Chętnie obejrzałbym kolejne odcinki ze szlaku kamiennych gotyckich kościołów - z bazyliki w Strzegomiu i przede wszystkim z katedry w Świdnicy.
@jedrzejjarosz67767 жыл бұрын
Jeden z najlepszych polskich kanałow na KZbin'ie. Gratka dla każdego zainteresowanego architekturą :D.
@agatthee8 жыл бұрын
To pierwszy Pana film, jaki obejrzałam, ale na pewno nie ostatni! Coś świetnego, gratuluję :) aż się serce raduje, jak ktoś tak docenia średniowieczne perełki :)
@Filonekogonek8 жыл бұрын
Fantastyczny dokument! Od dzis bede zawsze ogladal Pana kanal! :)
@jakubzawadzinski25328 жыл бұрын
Wspaniale opowiedziane Panie Radosławie ^^ :D :D :D Uwielbiam Pana kanał, fantastyczne ciekawostki, miejsca i zabytki przepięknie i merytorycznie przedstawione ^^ ^^ ^^ Jeszcze jedną sprawuszką chciałbym zaprząść Pana głowę na koniec, jako Krakus z dziada pradziada będąc naprawdę wielkim miłośnikiem od dziecięstwa mego ukochanego mego Krakowa, jego historii, zabytków, tradycji i architektury (i wielu innych żeczy ^^ ) i widząc iż pan jest wielce szczególnie zafascyniwany tymże naszym kościołem Św. Katarzyny, przypuszczam iż pan wie o tym będąc naprawdę według mnie ciekawym świata i wykształconym mądrym człowiekiem, iż tenże Kościół jak to Pan fantastycznie ujął jest wielkim prowizorium, wielokrotnie niszczonem przez naturę i człowieka mającym bardzo trudną i zawiłą historię jak żaden inny krakowski Kościół, iż przez jedno z XV wiecznych trzęsień ziemi, gdy sklepienie nawy głównej legło w gruzach, właśnie "prowizorycznie" tak na całe wieki odbudowano to gotyckie sklepienie nawy całe z drewna ^^ :) - I to tak do dzisiaj trwa, można gołym okiem spojrzeć iż faktycznie to nie białe tynkowane ceglane sklepienie acz drewno pięknie ułożone w gotyckie sklepienie :) ^^; Nie wiem czy Pan o tym wiedział, jak tak to proszę mi wybaczyć ^^; :) Po prostu jakoś liczyłem na ten punkt w pańskim fantastycznym i tak filmie ^^ - może Pan tą ciekawostkę jak również wiele wiele innych sprawdzić w literaturze poświęconej temu kościołowi oraz całemu Krakowowi, między innymi w fantastycznej książce O całym Krakowie O wszystkim, najwybitniejszego znawcy, historyka i miłośnika Krakowa również naszego krakusa - autora setek tekstów i niezliczonych książek na temat historii, zabytków, architektury, sztuki, tradycji, ciekawostek i miejsc Krakowa; już niestety od roku nieżyjącego Pana Profesora Michała Rożka - "Przewodnik po zabytkach krakowa" bardzo miła i merytoryczna książka "cegiełka" ( ^^; ) jedna z wielu na ten temat jego autorstwa, pisana bardzo miłym przyjemnym luźnym jezykiem zrozumiałym dla każdego i nienudzącym nikogo :) (no właśnie takim językiem jakim Pan przedstawia te fantastyczne zabytki w Pana fantastycznych filmach ^^ ) :) - tak samo na YT są też na temat Krakowskiej architektury i sztuki fantastyczne 3 odcinki programu innego wybitnego Profesora Krakowskiego, również wielkiego znawcy tematu, miłośnika Krakowa i Krakusa Pana profesora Tadeusza Chrzanowskiego O trzech epokach architektury i sztuki Krakowa - "Złota jesień Krakowskiego Średniowiecza" ; "Krakowskie oblicza Renesansu i Manieryzmu" ; "Barok Krakowski" :) . Proszę mi wybaczyć takie lanie wody i że tak długo zająłem Pana czas ^^; Dziękuję za przeczytanie komentarza i serdecznie polecam te pozycje i filmy :)
@jakubzawadzinski25328 жыл бұрын
Dziękuje serdecznie za sprostowanie datowe co do trzęsień ziemi, no o ile pamiętam ten kościół przeżył ze dwa lub trzy trzęsienia ziemi ^^; - Oraz tez dziękuję za polecone artykuły które chętnie zobaczę :) Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki ^^ :D
@Mielon18 жыл бұрын
Genialne tłumaczenie! Super film. Pozdrowienia z Krakowa :)
@Rbletek8 жыл бұрын
Bardzo Ciekawy odcinek! Proszę o więcej Krakowa! Kościół, św. Andrzeja, św. Józefa, Tyniec. Bardzo chciał bym też usłyszeć coś o najstarszym kościele w Polsce w Wiślicy
@piotrmigowskidzwony98144 жыл бұрын
Najstarszy jest kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu. Bazylika w Wiślicy jest troszeczkę młodsza, lecz też chciałbym o niej film, a szczególnie o jej dwóch nawach i słupach w środku kościoła.
@49andz7 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawy film!
@KSokol-oz9tb3 жыл бұрын
dobrze znam ten właśnie Kościół. A teraz słucham z ciekawością
@iwonaszczesna84392 жыл бұрын
Panie Radosławie, kocham pana.
@michalolszewski13155 жыл бұрын
Radku, wybrałeś tez mój ulubiony kościół w Krakowie, choć zawsze widziałem go w częściowym remoncie,starałem się go odwiedzać. Nawet w rusztowaniach remontowych przyciągał tą niesamowitą jasnością i gra światła. Każdy inny kościół przy tym blednie a właściwie ciemnieje jak nora. No i ta żywa historia w każdym zakamarku a dawniej jeszcze transcendentna cisza i spokój, bo zwykle nie było tam (prawie) nikogo.
@aryk3 жыл бұрын
🤩 super materiały, pomocne w nauce 🤓 Dziękuję 💕
@goodidea_archi3 жыл бұрын
Dzięki! Polecamy się! Dużo materiału edukacyjnego jest też na stronie kursy.goodidea.archi/ Zapraszamy!
@annak40727 жыл бұрын
to mój ulubiony kościoł!
@KamazikPL8 жыл бұрын
jutro jadę do Krakowa, napewno nie omine tego zabytku. :) Jak zawsze wspaniały film
@monikamurszewska63048 жыл бұрын
Architektura to temat który nie bardzo mnie interesował, ale Wasze filmy ogladam z zapartym tcgem i chcę wiedzieć jeszcze wiecej, zobaczyć na żywo te budynki i dowiedzieć się o innych. Świetna robota. Mam nadzieję że wiecej osób doceni ten kanał bo warto. Pozdrawoam i Zapraszam do Królewskiego Sandomierza
@Decontis868 жыл бұрын
Mocny patronite jak na tak niewiele subów. Gratulacje :)
@Decontis868 жыл бұрын
***** Pewnie, że niewielu, tak dobre kanały powinny się zaczynać od 200 000 subów. :P
@jakubstepien87567 жыл бұрын
Oglądam drugi dzień i przerwać nie mogę. Super
@piotrek86728 жыл бұрын
Jak zwykle świetne!
@kacperszczepanski2665 жыл бұрын
Bardzo fajny film😃 słucham z zaciekawieniem i proszę o więcej filmów o architekturze gotyckiej🙂😃
@misscameroon80625 жыл бұрын
Dziekuje za piekna choc skromna prezentacje!
@orilon668 жыл бұрын
A może coś o krakowskim szlaku modernizmu: willa ul. leśna, willa spisów.
@emilgrochulski21828 жыл бұрын
Fajny odcinek. Bardzo lubie Wasze makiety budynków :-)
@kristomen8 жыл бұрын
Tak jakoś wpadła myśl, że wiele ciekawych rzeczy można znaleźć w zakładach wodociągowych. Te mega stare. Nie podam przykładu ale raz coś gdzieś widziałem i też to wszystko fajnie było zrobione.
@Malgorzata.957 жыл бұрын
Kraków! ♥
@przemomanasterski14976 жыл бұрын
PERFEKCJA!!!!!!!
@JasieK08 жыл бұрын
O Krakowie mógłbym całą serie obejrzeć :D mógłby ktoś polecić jakąs lekture na ten temat ? Domyślam się że za dużo do obgadania, dlatego może z konkretnej epoki ?
@milolubkrak5 жыл бұрын
Bardzo lubię ten kościół, szczególnie króżganki. No i efekt trzęsienia ziemi w Krakowie... Ale polecam taże zfolmować Chlmno nad Wisła.
@joyceem88654 жыл бұрын
Kapitalne!
@Schayer017 жыл бұрын
Świetny odcinek. Szczególnie podobało mi się pokazanie na czym polegał system krakowski. Może porównałby Pan w podobny sposób polskie katedry gotyckie: Poznań, Gniezno, Kraków, Wrocław? Może bez Włocławka ;)
@tomeckb298 жыл бұрын
Warmia Warmia! :) Już nawet nie mówię o Lidzbarku, Fromborku czy Świętej Lipce, ale o samej olsztyńskiej katedrze można zrobić kawał odcinka. Zwłaszcza o unikalnych sklepieniach sieciowych :)
@krzysztofnowak71583 жыл бұрын
👍👍👍
@wojciechkaamarz89196 жыл бұрын
Mieszkam w Krakowie 25 lat, więc miło oglądnąć odcinek o kościele, w którym często bywam, a o którym też sporo słyszałem na zajęciach z historii sztuki. Mnie ostatni zachwyciły światynie w Strzegomiu i we Fromborku... Może warto nakręcić odcinek o bazylice strzegomskiej. Mnie zatkało tam tak, jak kiedys zatkało mnie w Chartres (ale z innych powodów). Podobnie katedra we Fromborku - oszałamiająca. A Kraków.... cóż. O każdym z kościołów nie odcinki, ale seriale można kręcić. Chociażby taki cykl o kościołach Kacpra Bażanki... A o Mariackim czy o katedrze, o kolegiacie św. Anny...
@mojekonto97965 жыл бұрын
Gniezno, Kraków, to może i Drohiczyn. Nomen omen jakaś koronacja też i tam była :) świetny materiał, szkoda, że nie da się podwójnie subować :D
@szymonwolak43718 жыл бұрын
Dlaczego w gotyckich kościołach okna często sięgają od połowy wysokości wzwyż, a dolna część jest zamurowana? Spotkałem się z tym też w kościele NMP na Piasku, we Wrocławiu. Oszczędność?
@szymonwolak43718 жыл бұрын
***** Nurtowało mnie to od dłuższego czasu. Dzięki ;)
@MrJabberwoock6 жыл бұрын
Spowodowane jest to zazwyczaj wyposażeniem kościoła. W XVII-wiecznej Polsce często "barokizowano" wnętrza gotyckie dodając dodatkowe ołtarze, lub tak jak w przypadku kościoła Św. Katarzyny, wymieniano cały ołtarz główny. Nowe wyposażenie często zasłaniało witraże w niższych częściach okien i w związku z tym niepotrzebne już partię okien często zamurowywano.
@Aniolec70026 жыл бұрын
Dziękuję za wyjaśnienie. Zastanowiło mnie to podczas ostatniej wyprawy do Kamieńca Ząbkowickiego, w trakcie której zwiedziliśmy Pałac Marianny Orianskiej i Kościół Pocysterski, który miał właśnie tak zamurowane okna. Wnętrze faktycznie "ocieka" ☺️ barokiem.
@Rabagiel7 жыл бұрын
Fajnie było by zobaczyć odcinki o Katedrze, Farze, Pałacu książęcym i biskupim a także i może nawet przede wszystkim o katedrze Mariawitów w Płocku. Tylko i aż 100km od Warszawy. Pozdrawiam.
@grzesiektg8 жыл бұрын
Panie Radosławie, minuta 7:31 Czy nie boli Pana to przesunięcie okna poza oś symetrii ściany? Co się tam stało? :O
@AliantkaM8 жыл бұрын
To już u mnie standard że daję łapkę w górę przed obejrzeniem i nigdy tego nie żałuję :). Dziękuję za kolejną porcję wciągającej dawki materiału o architekturze! I pytanie off topic, będzie Pan również w tym roku na Weekendzie Architektury w Gdyni? Byłam w zeszłym roku, bardzo mi się podobało i z chęcią posłuchałabym Pana jeszcze raz na żywo! Pozdrawiam!
@albertromanski40464 жыл бұрын
Czekam na kościół Mariacki w Krakowie, na ratusz, i na sukiennice ale także na nowsze budynki takie jak muzeum narodowe, założenie urbanistyczne aleji 3 wieszczów, na gmach AGH i inne.
@knaw353 жыл бұрын
Studiowałem w Krakowie w latach 1975-1980. Zauroczył mnie ten kościół. Wówczas we wnętrzu latały gołębie a kościół był zaniedbany.
@bene81148 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek. Panie Radosławie, obiecał Pan o planie ratowania Wenecji. Czy mógłby Pan wrócić do tego tematu?
@robertkonik9304 жыл бұрын
bylem tam naprawde super
@Wyspana-Fiolka6 жыл бұрын
Świetny odcinek! Odesłała mnie tu Hipsterkatoliczka:)
@swietymikolajbb7 жыл бұрын
Dziękuję : )
@24sell8 жыл бұрын
nie wiem kto parkingi pod wejsciem do kosciola wymyslil tak psuja efekt
@grazynar29565 жыл бұрын
Muzyka troszke denerwuje,jakby zbyt glosna I natretny ten sam ton,poza tym genialnie.
@SatanicJamnic8 жыл бұрын
Czym nagrywasz filmy? Bardzo dobrą jakość ma ten odcinek.
@elzbietabonthrone65845 жыл бұрын
Just love you...opwiedz mi twoją historię...
@basia83933 жыл бұрын
ulubiony kościół , ze świętą Ritą od spraw beznadziejnych- dzięki
@peidbfs50616 жыл бұрын
Świetna robota, bardzo prosze o odcinek z Bazylika Mariacka w Gdańsku. Pozdrawiam
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Jeszcze bardziej mi imponujesz. (Wybacz, ale nie znalazłem, a naprawdę szukałem ! ). Świetne, bardzo lubię słuchać osoby które przedstawiają z taką pasja i zaangażowaniem. Pozdrawiam ! ;)
@PawelzLublina5 жыл бұрын
Zapraszam do Lublina ( chetnie pomoge przy realizacji :) )
@Piegrzykmakolagwa6 жыл бұрын
A może kiedyś zrobicie film o Śląsku? Pszczyna, Bielsko-Biała, Katowice z poniemiecką XIX wieczną architekturą, modernizmem(chocoażby Drapacz Chmur), unikatową w skali kraju rewitalizacją terenów industrialnych, jak i już nowymi realizacjami? Albo Łodzi ze swoimi pałacami i również fabrycznymi korzeniami? Bardzo niedocenione a piękne miasta, które przeznaczają ogromne fundusze na śmiałe inwestycje i rewitalizację.
@6ish0p24 Жыл бұрын
Witam serdecznie, a co Pan sądzi o katedrze św. Piotra i Pawła w Legnicy?
@Macieks3008 жыл бұрын
5:22 dlaczego w takim razie nie zbudowano kościoła obróconego 90° na początku, aby wejście nie było z boku?
@piotrmigowskidzwony98144 жыл бұрын
Kościoły budowano na osi wschód-zachód, żeby słońce świeciło przez okno w prezbiterium symbolizując Ducha Świętego.
@pi0tr3k9398 жыл бұрын
9:04 a co to za drewniana część?
@pi0tr3k9398 жыл бұрын
:-O Naprawdę wyjątkowa budowla. :D
@Maxxtom158 жыл бұрын
Będzie coś o zabytkach w Trójmieście? Byłem tam parę razy i stare miasto robiło na mnie zawsze duże wrażenie.
@konradklimach49738 жыл бұрын
Sprawdź poprzednie filmy z kanału. Było już kilka świetnych o Gdańsku :)
@Maxxtom158 жыл бұрын
***** Muszę ci powiedzieć, że w ciągu tych dwóch lat zrobiłeś ogromne postępy jeśli chodzi o dykcje :) Dzięki za link
@Schayer017 жыл бұрын
i jeszcze wracając do kościoła. Nie wiem czy czytał Pan ostatnią książkę Grzybkowskiego o polskim gotyku. Szczególnie zachwyca się tam klasztorem przy św. Katarzynie stawiając tezę, że to najlepsze wnętrze XIV wiecznej Polski
@ryszardadamski6 жыл бұрын
Warto zrobić odcinek o krakowskim "miasteczku uniwersyteckim" z budynkami: Collegium Maius, Collegium Minus, Collegium Nowodworskiego, Collegium Medicum, Collegium Novum, Kolegium Kołłątaja. I Kolegium Witkowskiego.
@ryszardadamski6 жыл бұрын
I jeszcze Ogród Profesorski, który do niedawna był gruzowiskiem i rupieciarnią.
@bartomiejchmielewski45828 жыл бұрын
Przypory nie występują w kamiennym goryku?
@bartomiejchmielewski45828 жыл бұрын
+Radosław Gajda Idąc tym tropem, skoro w ceglanym gotyku występują szkarpy podtrzymujące ściany, to nie powinny się nazywać "szkarpo-filary"? ;)
@bartomiejchmielewski45828 жыл бұрын
+Radosław Gajda Aha... Tu chyba właśnie pojawia się częsty problem, gdzie u różnych autorów lub naukowców jeden obiek nazywany jest różnie, albo pod tą samą nazwą występują różne elementy. Nie mniej jednak dziękuję za odpowiedź.
@PawelzLublina5 жыл бұрын
zapraszam Państwa do Lublina
@igort33008 жыл бұрын
Dlaczego gotyk polski tak bardzo różni się od gotyku francuskiego? I jaki jest Pana ulubiony zabytek w Warszawie?
@racze28824 жыл бұрын
Może Racibórz ciekawe miasto ;-) pozdrawiam Panie Radosławie
@petovskypavol6201 Жыл бұрын
Veľmi dobre🇸🇰!!!
@wojtekde114 жыл бұрын
Ładny kościół
@minebrooo8 жыл бұрын
Prosimy o dłuuuugi odcinek off-topicu
@deXXXXter28 жыл бұрын
6:00 - 100 lat planowania w Polsce? Wychodzi na to, że raczej z tysiąc ;)
@habgelin94678 жыл бұрын
Chyba znalazłem ciekawy temat do off-topu. :) Od dawna nurtuje mnie pytanie.. Skąd wzięło się tak negatywne postrzeganie gotyku? Zanim zacząłem się tym interesować, na gotyk patrzyłem poprzez pryzmat takich filmów jak: "Dzwonnik z Notre Dame" i filmy Tima Burtona. W konsekwencji postrzegałem ten styl architektoczniczny jako ciemny i mroczny. I jeszcze do tego ta nazwa, kojarząca się z dzikim germańskim ludem, który zniszczył naszą cywilizacje. Czy to nie jest wynik propagandy oświeceniowych filozofów, którzy chcieli umniejszyć wszelkie osiągnięcia średniowiecza?
@barbarad43678 жыл бұрын
Zapewniam cię że z punktu widzenia historyków sztuki a szczególnie tych zagłębionych w temacie architektury, gotyk to niesamowicie ważny i bogaty styl. Jasne że kolejne epoki chciały zapomnieć i "pogrzebać" gotyki i romanizm ale patrząc na następujący renesans-renesansowi artyści jawnie czerpali z dokonań antyku. Artyści gotyku, a właściwie architekci, swoje niesamowite konstrukcyjnie dzieła (XII-XIV wiek!) tworzyli sami ;) Można mówić że pomogły im w tym romańskie budowle ale przepaść między romanizmem a gotykiem jest ogromna ;)
@rejmons16 жыл бұрын
A co pan myśli o najdziwaczniejszym z krakowskich kościołów - Kościele Św. Salwatora na Salwatorze? Dziwaczny to on, nawet jak na "krakusowe" standardy, jest niewątpliwie! Zwyczajowe połączenie stylu romańskiego (lub jakiegokolwiek innego) i baroku mnie w Polsce w ogóle nie dziwi. Bo to norma, ale w tym wypadku doszło kilka szczegółów, które spowodowały, że ten konkretny kościół mnie oczarował. To w ogóle dziwne dość i dla mnie - niespotykane, bo Kraków pełen jest dzieł zasługujących na tę ocenę, którą określiłbym dość niegramatycznie "mnie oczarował". A to Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26., a to Katedra na Wawelu, a to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. No! ALE! Ten kościół, mimo, że rozmachem i stylem do pięt nie dorasta innym niesie w sobie to "COŚ": Sam widok już zadziwia, bo w bocznej przyporze ma... wykute okno. Druga sprawa; przebudowy były niewątpliwie dwie - manierystyczna i barokowa, ale okna ma gotyckie - ostrołukowe. Czyżby reminiscencja jeszcze dawniejszej przebudowy? Ale! Skoro wieża jako żywo przypomina te z okresu manieryzmu (jak te przy kościołach w Bolimowie k. Skierniewic czy Dzietrzychowicach k. Zielonej Góry), znakiem tego pierwszej przebudowy dokonano w końcu XVI w., to po co przerabiano okna na gotyckie lub takie pozostawiono? Wszak renesans się brzydził "barbarzyńskimi", gotyckimi formami! Nie na darmo G. Vasari wywiódł gotyk od sztuki Gotów. No i wnętrze: A tam w bocznym ołtarzu jest... dziwny obraz: Jezus ukrzyżowany przedstawiony został w długiej, niezwykle strojnej szacie. A pod krzyżem stoi grajek. Na dodatek, jeden z butów ukrzyżowanej postaci leży przed muzykantem. Zaintrygował mnie, bo z jednej strony znane są wczesnośredniowieczne przedstawienia Chrystusa ukrzyżowanego w długiej szacie. Szczególnie w sztuce Wczesnego Średniowiecza. Taki sposób przedstawienia znany jest z Wielkich Moraw. Podobny krzyżyk z cyny przedstawiający Jezusa w czymś na kształt giezła znaleziono we Wrocławiu. Ale ten obraz może przedstawiać także dziwną, androgyniczną postać z niepokojących legend średniowiecza, Świętą Wilgefortis - brodatą dziewicę, królewnę ukrzyżowaną "za całokształt" z rozkazu jej ojca, władcy Luzytanii. Motyw grajka, któremu w cudowny sposób ofiarowała jeden ze swoich cennych butów by jeszcze tę interpretację umacniał. No, ale mi to wygląda na syntezę dwóch wątków: Kościół posiadał w swoich zbiorach krzyż z Wielkich Moraw. Być może pozostałość z czasów, kiedy w Krakowie rządzili Wielkomorawianie. Ale go w niejasnych okolicznościach utracił. Dość prawdopodobnym jest, że podczas walk o Kraków w 1587 r., kiedy kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Pamięć jednak przetrwała, więc właścicielki kościoła, Siostry Norbertanki zamówiły obraz przedstawiający tamten krucyfiks. Kacper Kurcz, który go ok. 1605 namalował znał go tylko z opowieści, więc splótł w swoim obrazie dwa wątki - znaną sobie legendę o św. Wilgefortis i znany z opowieści miejscowych krzyż , który niegdyś rozsławiał ich kościół na tyle, że wspominają go jeszcze krakowskie "baedekery" z początków XVII w.! PS: Legenda głosi, że tamten krucyfiks trafiwszy do Krakowa z Moraw za czasów Mieszka I został przez niego przebrany w strojna szatę i wisiał długo na jednej ze ścian tego kościoła. Ale w niewyjaśnionych okolicznościach trafił w XVI w. do Włoch. Wpierw do Sirolo. A po tym, przed rokiem 1566 do pobliskiej Numany. Problem w tym, że tamten krucyfiks, który szczęśliwie ocalał do dziś, przedstawia Jezusa bez brody i w przepasce biodrowej, a nie szacie...
@piotr1973ify7 жыл бұрын
Ma Pan w sobie to coś.. Temat niby błahy dla mnie (architektura) pochłania bez reszty kiedy Pan go porusza
@minibroda7 жыл бұрын
+
@tomaszwojciechowski77542 жыл бұрын
:))
@ympm55078 жыл бұрын
Moim zdaniem mogliby lepiej zagospodarować tę dobudówkę, jeżeli oczywiście jakimś trafem środki finansowe na to pozwoliły. Mamy przed oczyma piękną, 600 letnią budowlę i naszym oczom ukazuje się niepasująca do całości komora. Według mnie nie jest to powalające, i można by było zorganizować to lepiej. :)
@ympm55078 жыл бұрын
Chodzi mi dokładnie o strukturę na minucie 6:00 :) Nie pasuje mi jej styl. Kamienne zdobienia jeszcze jakoś pasują do kościoła, ale nad nimi jest beżowa(?) ściana wykończona tym brązowym daszkiem. Nie jestem wielkim znawcą budownictwa i zacząłem Pana regularnie oglądać od niedawna, ale widziałem duży kawałek globu, sporo zabytków i mnie osobiście lekko rażą tego typu rozwiązania architektoniczne niepasujące do zabytku. Kościół jest śliczny zarówno w środku, jak i na zewnątrz, ale element(mam nadzieję że jasno opisany przeze mnie) nie odpowiada mi trochę pod względem estetycznym. :) Panie Radosławie, pańskie videa są bardzo wysokiej jakości i wiele można z nich wyciągnąć, a nawet zarazić się Pana (myślę że mogę tak to nazwać) pasją. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejne filmy. :)