No video

Így mosok én hulladék nélkül - My zero waste white wash

  Рет қаралды 10,312

Tóth Andi Hulladék Nélkül

Tóth Andi Hulladék Nélkül

4 жыл бұрын

Ez a videóm teljesen más, mint amit eddig megszokhattatok tőlem. 😊
Egy teljesen hétköznapi témáról készítettem. A videóban megmutatom, hogyan szoktam mosni a fehér textileket (törölközők, fehérneműk, arctisztító kendők, textil zsebkendők, textil szalvéták, family clothes, stb.).
Azonban ez a videó inkább az egyszerűségről, a minimalizmusról, a hétköznapok nyugalmáról szól, ami a hulladékmentes életmód velejárója. A ruhák mosása, tisztán tartása - az összes többi házimunkával egyetemben - a mindennapi életünk olyan része, amelyet a legtöbben igyekeznek gyorsan letudni, és a legtöbben nem tartják a legkedvesebb elfoglaltságuknak. Én azonban a hulladékmentességgel együtt megtapasztaltam a lassúbb és ezáltal boldogabb életet is, a házimunkák elvégzése terén is. Éppen ezért egy mosás nem okoz gondot, nyugodtan és élvezettel teszem, még akkor is, ha szükséges egy kis előmosás/áztatás/szappanozás is a tökéletes tisztaság elérése érdekében.
A videóban látható, hogy a fürdőkádban áztatom pár óra hosszára a problémásabb textileket (pl. textilszalvéták, textil zsepik, konyharuha). Azokat a textileket amelyeknek ennél több gondoskodásra van szükségük, azt házi mosószappannal átdörzsölöm - a videóban éppen a textil arctisztító párnákat dörzsöltem át mosószappannal.
Mivel a mosógélem is elfogyott, ezért amíg az aktív oxigén és a szappan végezte a dolgát, addig pár perc alatt bekevertem a mosógélt (a videóban még nagyon híg, mert még meleg). A mosógépbe ezt a mosószert használtam, felturbózva egy kis natrium-perkarbonáttal. Öblítőként pedig vízben oldott citromsavat használtam.
A mosógél receptjét a blogon, illetve a könyvemben is megtaláljátok, de ide is bemásolom:
Hozzávalók: (kb. 7 liter gélhez)
• 200 g mosószóda
• 100 g reszelt mosószappan
• 100 g szódabikarbóna (ez nem is feltétlenül szükséges, a mosási hatékonyságot fokozza, én sokszor enélkül készítem)
• 4 liter víz
A felforrósított vízben fel kell oldani a reszelt szappant, majd minden egyéb hozzávalót fokozatos keverés mellett belekeverni. Kihűlés után még meleg vízzel hígítható, ha túl sűrűnek éreznéd.
💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚
Tóth Andi vagyok, a "Dobd ki a szemetest! Hulladékcsökkentés lépésről lépésre" című könyv szerzője, blogger, környezettudatos 3 gyerekes háziasszony. Mindennapjainkat a gyerekeink jövőjének szentelve úgy éljük, hogy #környezettudatos és #hulladéknélküli életmódot folytatva, a lehető legkisebb #ökológiai lábnyomot hagyjuk magunk után. Videóimban a blog és a könyvem mellett olyan #ötletek, tippek kerülnek bemutatásra, amelyek a #hulladékmentesség kialakításában segíthetnek nektek is.
#hulladéknélkül #hulladékmentesség #TóthAndi #háztartásomhulladéknélkül #hulladékmentesen #mosás #tippek #mértékletesség
🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳
🌼Amennyiben szívesen olvastok, keressetek a blogon: zero-hulladek....
🌼Közösségi oldalamra itt tudtok feliratkozni: / zerohulladek
🌼Akit a képek nézegetése inspirál, hogy élhetőbbé tudja tenni a környezetét, annak Instagram oldalamat ajánlom: / haztartasom. .
🌼Hulladékcsökkentéssel kapcsolatos tanácsadásra, ajánlat kérésre, vagy a könyv megrendelésére honlapomon van lehetőség: hulladeknelkul...
🌼Ha pedig a gyerekeidnek szeretnél inspiráló videókat mutatni a témában, akkor iratkozzatok fel Panni lányom csatornájára is:
/ @tothpanni5371

Пікірлер: 31
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 4 жыл бұрын
A hulladékmentes életmóddal nálam együtt járt az élet sok területén a dolgok leegyszerűsítése, ezzel együtt ezek a hétköznapi feladatok kellemessé váltak. Ti éreztetek már hasonlót?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 4 жыл бұрын
pontosan így van. Sőt a borostyán is hasonló tulajdonságokkal bír!
@kartoffelhex
@kartoffelhex 4 жыл бұрын
Nem rossz a videó, de ha legközelebb ilyet készítesz, szöveggel bôvíthetnéd, hogy mi micsoda, így már a videó nézésekor világos pontosan milyen “szereket” használsz. 😅
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 4 жыл бұрын
Köszönöm a javaslatot, viszont ez a videó direkt, célzottan így készült. A leírásban minden info bent van ami szükséges lehet. A képi megjelenítés viszont kimondottan a nyugalom, az egyszerűség bemutatására készült.
@kartoffelhex
@kartoffelhex 4 жыл бұрын
Háztartásom Hulladék Nélkül Háztartásom Hulladék Nélkül Lehet nem fogalmaztam jól. 😅 Nem arra gondoltam, hogy beszélsz, ha nem hogy megjelenik a “szerek” neve, amikor a kezedbe veszed. Vagy hogy úgy fordítod a tárolókat, hogy látni, mit tartasz benne. 🙈
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 4 жыл бұрын
Készítettem a videóhoz rövid feliratot.
@fannimolnar5283
@fannimolnar5283 3 жыл бұрын
Szia Andi! Nagyon köszönjük a receptet, el is készítettem, de kicsit bizonytalan vagyok hogy jól csináltam-e, mert másnapra először is kettévált a folyadék mint a micellás vizek, aztán a felső réteg most olyan, mintha megdermedt volna. Szerinted? 😬 előre is köszi a válaszod 🤩
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
szia, semmi gond, keverd jól össze ismét. Ha nem akar jól keveredni, akkor botmixerrel segíts neki. Én minden mosás előtt összerázom. ezért is tartom kezelhető méretű üvegben a gélt, mert azt könnyű összerázni.
@erzsebetszabo402
@erzsebetszabo402 2 жыл бұрын
Én is próbáltam a házi mosógél elkészítését. ( Nem ezt) A mosási eredmény jó, mert látom a kieresztett víz színén,vagyis valóban oldja a koszt. Viszont azt vettem észre egy idő után,hogy a ruháknak lesz egy jellegzetes szaga,ami nem éppen büdös de nem is friss illatú. Nagyon sokáig nem értettem,hogy miért,majd egyszer a kezembe került a mosószappan és rögtön bevillant a jellegzetes szag. Hát attól volt ilyen. Már-már zavaróan érezhető volt minden ruhámon. Hiába tettem bele illóolajat,mosóparfümöt, a szag megmaradt. Ez vajon mitől lehet? Ecetes vízzel öblítettem,amit azóta is így teszek, és csak egy leheletnyi öblítőt használok mellé. Ám ettől a szagtól elment a kedvem a gél készítésétől,mert bár fillérekből kijön, de zavaróan megváltoztak a ruhák illatai.
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 2 жыл бұрын
nem mindenkinek jön be a házi mosógél, hiszen nem vagyunk egyformák. Viszont már egyre több olyan hazai mosószer kapható, amik újratölthetőek, vagy betértdíjas rendszerű a flakonjuk. Érdemes ezek közül megpróbálni valamelyiket. Én például a Cleaneco mosógéljét is szeretem nagyon. Illetve van egy nagy újdonság, most próbálgatom én is . Ez a Mosómami webáruházban kapható mosólapka.
@zsuzsannal
@zsuzsannal 4 жыл бұрын
Kedves Andi! Engem az érdekelne, a mosógélből mennyit adagolsz egy mosáshoz? Pont ott lett megvágva a videó :) Köszönöm: Zsuzsi
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 4 жыл бұрын
A mennyiség elég változó, attól is függ, hogy mit és milyen szennyezettségű textilt mosok. De általánosságban elmondható, hogy olyan 1 dl amit egy mosáshoz beleöntök.
@monikaivadi345
@monikaivadi345 3 жыл бұрын
Szia én úgy tudom ha nátriumperkarbonátot ecettel használunk akkor ecetsav képződik és az mérgező ugyanúgy mintha hipót és vízkőoldót használnánk egyszerre (úgyértem tudomásom szerint ugyanaz a hatása)vagy így mosógépen bellül mindegy mert közben öblít a gép?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
A szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát) és az ecet keveréssel szén-dioxid keletkezik, ez az ami pezseg, habzik. Nátrium perkarbonáttal nem habzik, és semmilyen káros anyag nem keletkezik ha ecettel kombinálod.
@akinom91
@akinom91 2 жыл бұрын
A nátrium perkarbonátnak semmi köze a hipóhoz. Mivel nincs benne klór (előbbiben), nem keletkezhet klórgáz (az mérgező) belőle. Az ecet meg önmagában hígított ecetsav, tehát ez a része is téves az állításodnak. Valójában a két említett szer keveréséből nem keletkezik káros dolog, max hatástalanítják némileg egymást. De amúgy se egyszerre mennek a dobba.
@evabosze9045
@evabosze9045 3 жыл бұрын
Mi van olyankor ha egy háztartáson belül van aki természetes alapú dolgokkal mos ugyanabban a mosógépben amiben más meg a boltokban kapható szintetikus mosószerrel? egy ismerősöm szeretne természetes alapúra áttérni, de a család többi tagja nem nyitott erre sajnos, hallottam olyat, hogy nem lesznek kellően tiszták a ruhák van valakinek tapasztalata erről?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
Ilyet nem tapasztaltam, mármint hogy nem lennének megfelelően tiszták a ruhák. Sőt bevett szokás, hogy a hagyományos bolti mosószer mennyiségét csökkentik és mosószódával pótolják ki. Érdemes fokozatosan átállni ilyen esetben. A textilöblítőt is lehet hígítani ecettel, a mosószerek mennyisége is csökkenthető. Nagy eséllyel a családtagoknak nem is fog feltűnni a változás.
@evabosze9045
@evabosze9045 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul már a ruha illatáról rájönnének, ha nem a megszokott dolgok lennének használva :) én tapasztaltam hasonlót, egyébként én már nem használok öblítőt, ecet megy higítva helyette, mosódiós és mosószódás dolgokat használok, fehér ruhához még nem igazán találtam megfelelőt...
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
A ruha illatánál érdemes azt kipróbálni amit írtam, azaz fokozatosan csökkenteni a textilöblítő mennyiségét. PL első alkalommal csak az öblítőnek a negyedét leváltani ecettel, vagy csak simán vízzel hígítva. Így használjátok hetekig. Aztán ezt a koncentráció csökkentést folytassátok. Egy idő után lehet bele keverni pl mosóparfümöt vagy illóolajat, és így folytatni az átállást.
@evabosze9045
@evabosze9045 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul de aki nem akar megválni a hagyományos mosószerétől az az öblítőtől sem :) (sajnos) én már rég nem használok öblítőt csak ecetet, nekem nem fontos az illat
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
ha ilyen probléma adódik a családban, akkor nem kell erőltetni a dolgot. Rengeteg egyéb terület van még, ahol környezettudatos változtatásokat lehet elérni.
@enikolehoczky
@enikolehoczky 3 жыл бұрын
Én nem találom a feliratot. Hol van?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
Segíts, milyen feliratra gondosz? (simán lehet, hogy én felejtettem el valamit)
@enikolehoczky
@enikolehoczky 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul Mosószer
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
A videónál jobb alul a feliratokat be lehet kapcsolni. A mosószer receptjét egyébként leírtam a videó alatt a leírásba is.
@agnesdomonkos4387
@agnesdomonkos4387 3 жыл бұрын
Szia, fekete ruhákhoz is ezt használod ? Nem szedi ki a színét ?
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
igen, ezt használom, pontosan így, kivéve, hogy a színes ruháknál nem adok hozzá plusz natrium-perkarbonátot.
@agnesdomonkos4387
@agnesdomonkos4387 3 жыл бұрын
@@HulladekNelkul köszi.
@HulladekNelkul
@HulladekNelkul 3 жыл бұрын
igazán nincs mit :)
Egyszerű takarítás egy zero waste fürdőszobában
9:33
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 1,9 М.
Hulladékmentesség és mosogatás - ZERO WASTE diswashing
7:10
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 7 М.
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 33 МЛН
managed to catch #tiktok
00:16
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 24 МЛН
Ouch.. 🤕
00:30
Celine & Michiel
Рет қаралды 41 МЛН
艾莎撒娇得到王子的原谅#艾莎
00:24
在逃的公主
Рет қаралды 46 МЛН
Hulladékmentes konyha 1. rész: Tippek és tanácsok
14:11
Zsebibogyó
Рет қаралды 8 М.
zero waste termékek amiket megérte és amiket nem érte meg megvenni
8:57
Vászonzsákoslány
Рет қаралды 30 М.
Zero waste vagyis a hulladékmentes élet alaplépései
13:04
Zsebibogyó
Рет қаралды 57 М.
10 tipp a vízpazarlás ellen 💦☔️🌊
8:27
Vászonzsákoslány
Рет қаралды 18 М.
Mosogatószer készítése mosogatógépbe 🤔
6:36
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 15 М.
Méhviaszos kendő - DIY - zero waste megoldás a mindennapokra
5:25
Tóth Andi Hulladék Nélkül
Рет қаралды 6 М.
Hulladékmentes otthon első lépései | Zero waste termékek
15:39
Kívül Belül Boldogság
Рет қаралды 34 М.
Hulladékmentes receptek: 6. Mosogatás környezettudatosan
14:33
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 33 МЛН