Рет қаралды 246
Égyes Napok
(moldvai csángó hagyományőrző előadás, 2024)
2023-ban moldvai csángó hagyományőrzők A tőke című előadásukban a halálból kihajtó élet, az életből kihajtó halál témaköréhez kapcsolódó rítusokat mutatták be.
2024-es magyarországi turnéjuk az égyes napokhoz kapcsolódott. Az égyes napok se nem miésnapok (amikor az emberek dolgoznak), se nem idnapok, (innapok), amikor a keresztény szent tanításokkal foglalkoznak, hanem az emberek közti felszabadult kapcsolattartás ünnepei.
Fellépések: március 13-án Ráckeresztúr és Erdőkertes, március 14-én Zichyújfalu és Csákvár, március 15-én Pilisvörösvár és Etyek, március 17-én Budapest (Reménység szigete).
A felvétel 2024. március 17-én, a budapesti Reménység szigetén készült.
A magyarországi előadásokat Kis Boáz lelkész, a sárospataki Magyar Népfőiskolai Collegium ügyvezető elnöke szervezte.
Égyes Napok
Miésnapokon az emberek dolgoznak, mívelik a földet. Az idnapokon, innapokon a keresztény szent tanításokkal foglalkoznak.
De nálunk, Moldvában vannak másfajta napok es, amelyek megszakítják a miesnapok és az idnapok váltakozását. Ezek az égyes napok, jegyes, fontos napok, amikor a családok, fiatalok, gyermekek találkoznak, egymást látogatják, ajándékot visznek-kapnak, és tárgyalgatnak bizonyos dolgokról: a föld és mező használatáról, házaságról. Adnak, vesznek, váltanak, és természetesen különleges ételeket esznek.
Ezek se nem vallási, se nem politikai ünnepnapok, de az biztos, hogy ugyanolyan fontosok, mint a többi ünnepek.
Ilyen égyes nap
az újesztendő, ami a megszólítás és a hejgetés ideje
a farsangon belül a vízkereszt, a gyertyaszentelő, a húshagyókedd, a hamvasszerda.
Ez után következik
Szent József napja húsvét előtt
utána a mátkázó, azaz a kamaszkor körüli pár választás szertartása.
Majd folyamatoson jönnek a nyári égyes napok: búcsújárások, Boldogasszony napja, Fekete Máriáé, közben virágszentelés, búcsúk faluról falura, mintha a helység ideit követnék a halottak napjáig és karácsonyig.
Régen a falvaknak két külön időben két búcsúja volt, aztán idővel csak a vallási maradt meg.
Habár néha vallási napokkal érintkeznek, az égyes napok ezektől elkülönülnek, és egy régi naptár ünnepnapjainak a maradványai, melyek a nap és a hold mozgásához igazodnak.
Az égyes napok szerepe az, hogy az ember megismerkedjen a tőkével. A tőke a halálból kihajtó élet, az életből kihajtó halál. Ez nem arany, nem ezüst, nem valami földi érték, hanem ezen felüli: az élet tőkéje. Ez tartja a kapcsolatot azzal a hellyel, ahonnan jöttünk: a tővel, a gyökérrel. Ide is megyünk vissza.
Az öregek nekünk úgy tanították, hogy mikor a gyermek megszületik, hiuzból (viaszból) serítsünk gyortyát, s amikor puha, csavarjuk fel egy fára.
Ez lesz a tőke. Az égyes napok szerepe az, hogy segítsen abban, hogy az ember a saját élő tőkéjét gyarapítsa 10, esetleg 14 élettel, gyermekkel.
A szövegeket válogatta, rendezte: Duma-István András (Szeret-Klézse Alapítvány).
A felvezető szöveget írta: Duma-István András és Sántha Attila.
Előadták: a Forrófalvi Tavaszi Szél Egyesület tagjai, valamint más forrófalvi, nagypataki, pokolpataki, klézsei, budai, tyúkszeri hagyományőrzők (ide a résztvevők névsora).
Filmkészítő: Szarvas Huba.
Előadók (film szereplői) : Duma András. Antal Mária. Máté Tereza. Matei Angelica. Andrei Elisabeta. Benchia Maria. Butac Tereza. Farcaș Maria. Ciuraru Bernardin. Duma Viorica. Codori Ioan. Frâncu Anton. Bortos Veronica. Sabău Magda. Antal Catalina. Botezatu Veronica. Botezatu Marin.
Butacu Ciprian, Előadáskor a technikát kezelő.