Wspaniały materiał. Przyznam, że musiałem obejrzeć kilka razy, aby na prawdę dobrze (na ile oczywiście jako osoba nieco postronna mogę) poczuć ten temat. Widzę przede wszystkim, że problem tkwi w młodych, piętnastoletnich, dziewczęcych umysłach, a nazywa się: "strach przed nowym", "strach przed krokiem w dorosłość", "strach przed wielką zmianą". Temat wędrowniczy jest chyba zbyt rzadko poruszany przez drużynowych i zamiast oczekiwania na ten moment, gdy człowiek zostanie wędrownikiem rodzi się strach, a jednocześnie całkowicie niezgodne z prawdą tłumaczenie: "to dla niespełnionych i nieudaczników". Być może też temat stopni jest słabo rozwijany. Dziewczyny widzą pozytywy (profity), tylko z pełnienia funkcji, których też się boją, ale jednak podejmują, a głównym celem harcerza powinna być chęć zdobywania stopni oraz kolejnych sprawności, aby w regulaminowy sposób zrobić z munduru choinkę. My zaś, instruktorzy i opiekunowie, widzimy to co jest między wierszami, to co jest ważniejsze, to co jest celem, to że młody człowiek rozwija się w dobrym kierunku, to że nasze cele stają się krok po kroku jego celami; wychowuje się na dobrego człowieka, dobrego obywatela, pełnego wiary (we własne siły, w siebie, w braterstwo, w służbę, w Boga), podążającego prostą drogą do sukcesu - nawet jeśli w wieku 15 lat jeszcze o tym nie ma pojęcia. W wielu drużynach ZHP moment stania się wędrownikiem jest wyczekiwany, tak jak zuch dąży do tego żeby zostać harcerzem :-). Brawo Lykosia!
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz! Pozdrawiam, czuwaj! :3
@Laura-lv4ng2 жыл бұрын
Ja jestem i w Oazie i w Harcerstwie polecam wszystkim Ruch Światło Życie to najlepsza rzecz w moim życiu, kocham całym sercem ❤🕊️
@jaskiero44992 жыл бұрын
Hej, bardzo mi się materiał podobał, osobiście jestem 17 letnim przybocznym krakowskiej drużyny harcerskiej ZHR i sam przed zostaniem zastępowym miałem sytuacje w której byłem przymuszany do przejścia do wędrowników. Problem w naszym środowisku jest taki że jak ktoś już przejdzie do wędrowniczek bądź wędrowników to nie wróci do harcerstwa jako przyboczny dlatego wędrownicy są często niesłusznie traktowany jako taki "śmietnik", a fakt ten potęguje to że prawie nikt nie przechodzi do wędrowników z chęci tylko dlatego że musi. Niestety struktura harcerstwa jest taka że nie ma możliwości żeby wszyscy awansowali. Część musi odpaść bądź właśnie przejść do wędrowników. I to u nas jest największy problem. Przejście do wędrowników to praktycznie przymusowy wolny koniec historii z harcerstwem w swoim życiu.
@podroznicy74452 жыл бұрын
Ja się moge wypowiedzieć jako była drużynowa gromady zuchowej ;) Współpraca z drużyną harcerek często się nie opiera na jakikolwiek brataniu się. "Bo co można robić z zuchami, one są za małe na rzeczy które robią harcerki, będą się nudzić, będzie za trudno". Drużyny harcerek w gruncie rzeczy bardzo chcą współpracy tylko w głównej mierze spada to na gromadową która prowadzi jednostkę. I tak jak drużyny harc robią zbiórki raz na miesiąc, to zuchowe zbiórki wypadają raz na tydzień. A jest ogromny problem z kadrą w zuchcach, bo ani wędrowniczki, ani harcerki nie chcą do nich iść, rzadko która dziewczyna wyraża taką chęć. No i właśnie, jak rozwinąć współprace, jak wszystko siedzi na twojej głowie, nie masz pomocy, a masz też własne życie (a nie mówiąc nic o stopniach, czy rozpisywaniu indywidualnych stopni i sprawności 20 lub więcej dziewczynkom). No cóż, gdzie tu współpraca? Ja zawsze mocno na tą współpracę naciskałam, i dopiero od jednej drużyny faktycznie otrzymałam CHĘCI, że to nie ja muszę organizować wszystko. A zuchy także boją się przejścia i trudno jest im wytłumaczyć, że harcerki nie są straszne jak ich nie widzą. I zajęcia prowadzone przez harcerki (zastępy, drużynową, czy kogokolwiek innego) nie dość, że były dla mnie odciążeniem, to dodatkowo, zuchenki nawiązywały przyjaźnie z harcerkami i same chciały do nich przechodzić! ALE no właśnie, tutaj jest problem, bo mało gdzie w Polsce się to dzieje, a tyle się o tym mówi, a mało drużynowych harcerek ma chęci, żeby robić wspólne zajęcia, wypady i tak dalej. Słyszałam narzekania, które mnie tylko do tego zniechęcały, tylko od jednej osoby usłyszałam "O jak cudownie, bardzo bym chciała, żeby moje harcerki przyjaźniły się z zuchenkami, dużo je to nauczy". Nie widzę naturalnej symbiozy w tym, że ja oddaje moje zuchenki i mam miejsce. Bo zuchenki po jakimś czasie i tak by przeszły do harcerek, ponieważ byłoby dla nich zbyt dziecinne ;) Więc to się dzieje naturalnie i miejsce w drużynie jest tak czy siak, część zuchenek przechodzi rok wcześniej, albo do wybranej drużyny, bo np. jest tam siostra.
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Ojeju, dziękuję Ci za tę perspektywę i za ten komentarz, jest bardzo istotny! Będę jeszcze kręcić poważniejsze odcinki na ten kanał to wezmę wszystkie wasze uwagi pod uwagę - a są one na wagę złota!!!
@jukla73462 жыл бұрын
bardzo ważny film- dziękuję Ci za poświęcony czas, aby go nagrać i wrzucić tutaj❤️
@jukla73462 жыл бұрын
ja mam tylko jeszcze taką małą uwagę a propos poruszanego tematu: 10-cio letnie zuchenki przechodzące do harcerek są naturalnie jeszcze w podstawówce, przed nimi do ukończenia podstawówki jedynie 4/5 lat, w te 4/5 lat muszą wyrobić się z średnio trzema stopniami harcerskimi, sprawnościami dostosowanymi do każdej dziewczynki osobno, powinny złożyć Przyrzeczenie Harcerskie, i ewentualnie pełnić jakaś funkcję, jak np. tutaj: funkcję zastępowej. Teraz pytanie czy taka dziewczynka rozwinie się we właściwy sposób robiąc to wszystko w te 4 lata? To jest naprawdę bardzo dużo przeróżnych rzeczy "to do" w poziomie harcerek i moim zdaniem (podkreślam, jest to moja opinia, jednak wyrażona na podstawie obserwacji drużyn, w których dotychczas byłam) takie 4 lata to zdecydowanie za mało czasu, żeby harcerka mogła się w pełni rozwinąć, nie na "hop siup". Bo przecież kończąc tą ósmą klasę, zaczynając liceum, już za rogiem czeka drużyna wędrowniczek, a to kolejne wymagania, kolejne doświadczenia, które w 50% są mimo wszystko nieznane tym młodym dziewczynom, co tylko wzmacnia lęk przed dołączeniem do wędrowniczek. Często kończy się to tak dużym lękiem przed zmianą, że dziewczyna woli odejść całkowicie i porzucić harcerstwo niż dołączyć do zupełnie obcej jednostki dziewczyn-rówieśniczek, WĘDROWNICZEK, bo to przecież już nie to samo, co harcerki. To tylko podkreśla to, jak duży jest to problem, a jak często niezauważany przez drużynowe... Harcerka powinna zaczerpnąć wędrowniczych działań już w czasie jej harcerskiego rozwoju, aby wędrownictwo nie było dla niej czymś nowym. To powinno być naturalne
@aleksandraczerwinska64422 жыл бұрын
Więcej o wędrownictwie poproszę:)
@jukla73462 жыл бұрын
takk! Podpinam się!
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Postaram siee
@kv23_sw10 ай бұрын
Tez jestem wędrownik i ZHR
@joshisuzuki54432 жыл бұрын
U mnie w drużynie przekazuje się po funkcji zastępowej do wędro:)) w całym hufcu tak robimy.
@Al-vm1zw2 жыл бұрын
Akurat ja jestem w wędrowniczkach i cieszę się, że akurat w moim mieście jest drużyna wędrowniczek. Gdyby nie to, nie mogłabym być w harcerstwie (bo jestem dopiero od czerwca, a mam w tym roku 17 lat) P.S Tą częsć komentarza dopisuje po dwóch latach bycia w wędrowniczkach. U nas akurat jest tak, że harcerki są bardziej chętne do dołączenia do wędrowniczek (nawet na jakis czas). Mozliwe, ze dlatego, bo nasza druzyna jak na druzyne wedro jest spora (15 osob +/-) i bo często są aktywnosci np dla np wedrowniczek i kadry w czasie dmb/dnia obrzedowych mian. Akurat sa plany by powstalo wiecej druzyn wedrowniczych (jest to na poziomie planow) oraz u nas istnieje cos takiego jak "zastepy" (patrole). Mają inne zasady niz zastepy (sa tematyczne i kazdy wybiera w jakim patrolu chce byc ja np jestem w jezykowym). Takze no - polecam wedro :DD.
@ewatrynkosmika77082 жыл бұрын
Czuwaj jesteś najlepsza masz super filmiki 🤗🤗🤗🤗🤗🤗
@michamos33592 жыл бұрын
Och ty! Buziak na koniec!
@roverscout98272 жыл бұрын
ogólnie dobry temat filmu ja z swojej strony zobaczyłem że to działa trochę jak taki kosz. mam też wrażenie że w niektórych środowiskach zamiast problemu z tym że ZZ't nie zna metodyki wędrowniczej, jest to że odczuwają oni iż zostają wyrzuceni to śmietnika na późniejszą okazje. prawdą też jest to iż nie wiesz co zrobić jeśli musisz oddać zastęp ale nie możesz być w kadrze. no to zapraszamy do wędrownictwa, też w sumie może się wytworzyć problem z stopniem harcerskim. niektórzy instruktorzy niestety nakładają nacisk na szybkie wydanie takiego harcerza do wędrowników. zamiast dokończyć mu stopień i wtedy wydanie go dalej. wiem że jeden z harcerzy miał taki problem z ćwikiem. miał zamknięty stopień a na pierwszym apelu drużynowy go wydał do zuchów (które jeszcze nie istniały). gdzie nie zostało to sprecyzowanie co z nim przez to się dzieje chłopak 15lat. z czego pamiętam to 7mięsiecy później odbyła się jego próba końcowa. po powiedzieli mu że ma się zgłosić to drużyny wędrowników. też problem był taki iż hufcowy nie mógł powołać gromady w której chłopak miał być przybocznym po brakowało jednego ćwika (go) na przybocznego to stworzenia gromady zuchów.
@jedryczkaalma55022 жыл бұрын
Znam to wszystko, bo sama nie tak dawno otworzyłam stopień Harcerki Orlej
@iza89192 жыл бұрын
ZHP aktualnie Próbna Łódzka Drużyna Wędrownicza (ale prawdopodobnie jeszcze q tym miesiącu juz 222 ŁDW "Rój"), SH "Pasieka", Hufiec Łódź-Bałuty❤
@0Szacistka_2 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać „waszych harcerskich opowieści”
@Boruta_2 жыл бұрын
Świetne podsumowanie Wędrownictwa! Czekam na kolejne z tej serii. Sam bije się z myślami, by w Warszawie stworzyć drużynę wędrowniczą męską, bo aktualnie oficjalnie nie ma ani jednej... Także zapotrzebowanie jest! Także, dzięki jeszcze raz i powodzenia z kolejnymi materiałami!
@Daloo10012 ай бұрын
Znam zuchy z ZHP z tego samego hufca co ja, które mając po 6 lat pojechali na obóz harcerski i były w miarę zaradne
@fioletowazaba2 жыл бұрын
w ramach ciekawostki mogę opowiedzieć jak trafiłam ostatnio do hs-ów(ZHP) bo była to posrana akcja, w mojej drużynie harcerek były 3 zastępowe w tym ja, wszystkie byłyśmy za stare na bycir zastępowymi i generalnie mnie chcieli zostawić w harcerkach jako zatsępową mimo że kadra wiedziała że mam dosyć, z najmłodszej z nas zrobiono przyboczną mimo że nie chciała tego(ma aktualnie 14 lat) a najstarszą chcieli oddać do hs mimo że bardzo nie chciała tam być, w praktyce ja i ta najstarsza się "zamieniłyśmy" i to ja jestem w hs a ona mając prawie 16 lat jest dalej zadtępową, dodatkowo jeszze ja i dwie inne harcerki jesteśmy pierwszymi które przeszłydo hs od trzech lat
@wicherson32 жыл бұрын
przecież 16 lat to nie hs, a wędrownik... szkoda marnować potencjału
@fioletowazaba2 жыл бұрын
@@wicherson3 no właśnie :// ja sie ciesze ze chociaz mi sie udalo dobrze trafic
@martitime132 жыл бұрын
👍👍
@igadrzewiecka93352 жыл бұрын
no ja jak (nie tyle przekazana bo zmieniłam organicacje z ZHP na ZHR) to miałam nie skończone 10 (10 miałam kończyć za 2-3 tygodnie czyli już dajmy to 10) i to się wiązało z przejściem z tych klas 1-3 do 4-8. Jestem z 09 czyli to był ten tak zwany pechowy rocznik i poszłam do zerówki, ale jak bym ne szła to w wieku 9 lat byłam już w harcerstwie. Ale z innej strony mam w zastępie 10 latkę która była już na obozie, jest w drużynie ponad 1,5 roku. Fakt że ma siostrę 11 i pół letnią też jej pewnie pomaga, ale jak na swój wiek jest bardzo dojrzała i nie widzę jej w zuchach.
@SAJMONKUB2 жыл бұрын
Ja jestem z ZHP i akurat mój hufiec obejmuje 2 miasta mamy ok. 20 drużyn harcerskich (u nas harcerze starsi i harcerze pracują zazwyczaj w jednej drużynie bo mamy jeden wyjątek gdzie mamy jedną dh. starszoharcerską) i jedną drużynę wędrowniczą :'>
@sknerusmckwacz2 жыл бұрын
W ogóle ,,zuchenka" to takie piękne słowo :)
@panroker60452 жыл бұрын
polecam Olkusz kim oni są (KOS)
@lenamilcarz15292 жыл бұрын
Okej, po obejrzeniu mam trochę wątpliwości co do swojej harcerskiej przygody. W skrócie moja sytuacja wygląda tak, że choć chciałam, to w piątek klasie nie mogłam dołączyć do drużyny z powodu nauki gry na instrumencie. W siódmej klasie (na początku tego roku szkolnego) postanowiłam z niej zrezygnować i spełnić swoje marzenie od długiego czasu, czyli zostać harcerką. Udało mi się, mam fajna drużynę, jeszcze wspanialszy zastęp, a harcerstwo jest moją ulubioną częścią życia (czyli jest od wyjazdu do wyjazdu, a między nimi są zbiórki). Tylko, że dziewczyny w moim wieku właśnie kończą 3 rok w harcerstwie, często mają już Krzyż i tropicielkę. Więc pierwsze moje pytanie brzmi, czy kiedykolwiek zostanę zastepową? Czy warto się starać, aby w przyszłości dostać tę funkcję, czy po prostu za te dwa czy nawet trzy lata będę przechodziła do wędrowniczek i tam dopiero będę mieć pierwszą funkcję za kolejny długi czas?
@adamfranciszek4648 Жыл бұрын
Dwie kwestie: 1- rozwijaj siebie, pracuj instrumentami metodycznymi (stopnie i sprawności), zbuduj swoją tożsamość i autorytet, 2 - pomyśl o własnym zastępie, w którym wykorzystasz powyższe kwestie, pokażesz jak pracować nad sobą, zostań naturalnym wodzem, który przyciąga innych, zwerbuj kolejne osoby do swojej paczki, czekanie, aż ktoś Ci "podaruje" zastęp to nie jest najlepsza droga. Powodzenia!
@lenamilcarz1529 Жыл бұрын
@@adamfranciszek4648 Dziękuję za odpowiedź, niestety w mojej drużynie zastęp właśnie "dostaje się" raczej głównie z podarowania, ale będę ię stosować do innych rad :)
@apoloniasidek78972 жыл бұрын
Ja też jestem w zhr
@33sdozwiad2 жыл бұрын
Jako drużynowa HS-sów w ZHP widzę dość zbliżone problemy jeśli chodzi o przechodzenie ludzi do wędroli. Osobiście boli mnie po pierwsze to, że po zlikwidowaniu gimnazjów harcerze starsi też zostali w nicości. Kiedyś sens miał nabór we wszystkich klasach gimnazjum, chociaż najbardziej w 1-2 klasie, teraz jest tak, że praktycznie nie opłaca się robić naboru w 8 klasach, bo zaraz pójdą do szkół średnich i po zmianie środowiska mogą nie wrócić, a w 1 klasach szkół średnich czują się już za starzy na tę grupę wiekową. W tym roku zaryzykowałam ze zrobieniem naboru w klasach 6-8 z naciskiem na 6 i 7 i wreszcie, po naprawdę wielu latach problemu z naborem mam 30 nowych osób. Nie powinnam robić w 6 klasie, bo to teoretycznie jeszcze harcerze, ale jeśli mam robić tak naprawdę tylko w 7 klasach to nie nazbieram dzieciaków. Mój drugi największy problem to zostawanie w drużynie z samymi młodymi osobami i 1, max 2 przybocznymi. W sytuacji, kiedy mam 30 osób bez doświadczenia harcerskiego nie jestem w stanie ogarnąć ich wszystkich z pomocą jednej czy dwóch osób. Uwielbiam to, jak w Stanach w BSA drużyny obejmują dzieciaki od 10 do 18 roku życia, bo mając starszych łatwiej jest wciągać w ten skauting tych najmłodszych w grupie, bo i drużynowy, i same te nowe osoby mają oparcie w wielu doświadczonych osobach. Uważam, że podział na trzyletnie grupy metodyczne w ZHP kuleje dlatego, że zanim się człowiek w niej rozkręci to już powinien przechodzić dalej. Fakt, kuleje u nas ciąg metodyczny i płynne przechodzenie z pionu do pionu, ale może skoro jest z tym taki kłopot to dobrze byłoby rozważyć zmianę widełek wiekowych? Większość dzieciaków w HS jest z naborów, a nie z przechodzenia w ciągu metodycznym. Wyrobienie ze świeżaka po naborze w harcerza zajmuje około roku, a potem korzystanie z dobrodziejstw harcerstwa jak już się skuma o co z nim chodzi zostaje na tak naprawdę dwa lata w danej metodyce. Sama realizacja próby na stopień pionierki/odkrywcy czy potem samarytanki/ćwika nie zawsze zamknie się w jednym roku z najróżniejszych przyczyn, a potem (jeśli chcieć przestrzegać widełek wiekowych) nie wystarcza czasu. W tym roku po raz pierwszy mam w drużynie stadko osób w wieku późne HS/wędrole, bez których nie wyobrażam sobie ogarnięcia 30 świeżynek. To ten rok w HS, którego mi brakuje, rok w którym miałabym już fajne, dojrzałe dzieciaki, które jeszcze nie musiałyby przechodzić do wędro.
@Julia-nk7zy2 жыл бұрын
A ja z punktu widzenia drużynowej pionu H, jestem zadowolona z podziału wiekowego zuchow i harcerzy. Co do HS się zgadzam, mógłby byc ten wiek przedłużony, ale jeśli chodzi o wiek przechodzenia z zuchow do H, lub z H do HS, to moim zdaniem jest bardzo dobrze rozwiązane. Harcerze w 4 klasie maja juz więcej obowiązków, czują się poważniej, nudzą ich plasy itd. Za to w 6 klasie, gdy już zglebili podstawy harcerstwa, to mają ogromną chęć czegoś więcej, pójścia dalej, czują się dojrzalsi od 4 i 5 klasistow, zaczynają się nudzić, i przejście do HS jest bardzo naturalne, nikogo praktycznie nie trzeba do tego zmuszać. Przykro mi słyszeć że u was w środowisku większość HSow jest z naboru, bo u nas funkcjonuje to zupełnie na odwrót, bo większość HS przeszła z innych drużyn (z tym że mamy teraz 3 drużyny H i jedną HS, ale gdy była jedna, to też tak działało). U nas od kilku lat "działa " drużyna wędrownicza, ale składa się głównie z kadry, więc pojawił się pomysł, by utworzyć patrol "wędrowniczy" dla starszych osób w drużynie HS. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale wydaje mi się że to może być dobry pomysł, bo tak jak pisałaś, ze starszymi HS zaczyna się zabawa:D poza tym w wieku 13 - 17 lat ludzie nie mają aż takich problemów ze sporym przedzialem wiekowym (jeśli są dobrze zgrani)
@wedkarskimiszmasz2 жыл бұрын
@33 SDO Zwiad - Oj! oj, oj. Ja widzę tu chodzenie we mgle. Zuchy, to najlepsi harcerze, a harcerze to najlepsi wędrownicy. Zakładanie drużyny wędrowniczej z 5 harcerzami i 30 świeżakami z liceum to... hmmm nazwę wyzwaniem. Ale płacz na organizację ZHR, czy ZHP czy też każdą inną, to jest całkowite pomieszanie materiału. Jeżeli masz szansę, na założenie drużyny zuchów, to prowadzisz ich do sukcesu, czyli przekształcenia w drużynę harcerzy z ciągłym uzupełnianiem stanu. Następnie drużyna harcerzy przechodzi w drużynę wędrowników. W międzyczasie zawiązuje się nowa drużyna zuchów oraz kolejna drużyna zuchów przekształca w drużynę harcerzy. Czy wy zakładacie jakież gimnazjum? Szkółkę stacjonarną, średnią czy też Wyższe liceum hercerskości? Bez jaj! Zamierzacie się rozwijać, czy czytać Onet i płakać jak to źle i niedobrze, a najlepszym rozwiązaniem będzie młodzieżówka SLD czy też PZPR. Jesteś liderem prowadzącym "swoich" przez złe i dobre czasy czy figurantem postawionym jak słupek graniczny w Sosnowcu między trzema mocarstwami? Prowadzisz drużynę harcerzy ciągle zasysając nowych i tracąc najlepiej wykształconych?? A gdzie ty jesteś? Gdzie jest twoje miejsce? Założyłeś już Amazon2 lub wysłałeś rakietę z Marsjanami na Marsa? Twoi ludzie przeszli już ze dwa etapy życia zaliczając sukcesy, a ty co masz im do zaoferowania? Rozterki tu z przed wstąpieniem w dorosłość? Zastanawianie się czy nie zmienić płeć? A może położyć się i rozpłakać? Drużyna harcerzy czy zuchów to drużyna zdobywców, zwycięzców, obywateli ułożonych - może i takich którzy jeszcze nie wiedzą co wybrać, ale takich, którzy podążają we właściwym kierunku, wzajemnie się wspierających i jednocześnie pewnych, że w razie przeszkód, wsparcie zawsze przyjdzie. Nie czujesz tego? Czegoś nie wiesz? Nie znasz się na czymś, ale jednocześnie chcesz się na ten temat wypowiedzieć? Nie zamierzasz uzupełnić wiedzy to poziomu wyższego? Robisz coś byleby było? To odstąp!! Zrezygnuj! Nie mieszaj innym w głowie! Chcesz być nikim? Stań się nikim! Oddaj krzyż, lilijkę i chustę - niech zastąpią Cię inni. Popatrz na tych co zostawili Cię w tyle i... Pobiegnij za nimi. Może to oni podążają we właściwym kierunku. Albo zatracisz się w harcerskiej służbie, albo w nicości istnienia - wybór zawsze jest po twojej stronie.
@quano4132 Жыл бұрын
Zrób Wasze harcerskie opowieści. Mam historię. Na zlocie ZHP hufca ziemi Myszkowskiej i Zawierciańskiej z okazji dnia myśli braterskiej. Kazali nam położyć bagaże przy wielkiej ścianie. Położyłem tam plecak, torbę, buty i kurtkę. Kazali nam się ustawić w szeregu. Mieliśmy wyjść za godzinę i mieliśmy posprzątać. Kiedy się zebrałem ktoś położył na moich butach kurtkę i nie zabrałem butów. Teraz muszę kupić nowe
@olvciaq34182 жыл бұрын
Hej mam prośbę czy mogłabyś nagrać film ma temat gry RPG, jak ją zorganizować? Nie jestem pewna czy w ZHR ona jest bo jestem w ZHP
@rozad.95482 жыл бұрын
Hej mam prośbę czy będziesz mogła nagrać film (tak przed obozami) jak się spakować na 3 tygodniowy obuz. Dziękuję jak będziesz mogła
@mikasdomi64712 жыл бұрын
Już taki filmik jest jakby co 😄
@dariuszgluza97552 жыл бұрын
Rurza, a do szkoły chodzisz?
@rozad.95482 жыл бұрын
@@mikasdomi6471 a spoczko poszukam
@rozad.95482 жыл бұрын
@@dariuszgluza9755 a co ma to wspólnego ze szkołą?
@madzix12982 жыл бұрын
Chciałabym się spytać czy to normalne, że harcerki z drużyny harcerskiej są równocześnie w drużynie wędrowniczej? Tak u mnie to chyba wygląda
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Tak, tak może się zdarzyć. Jednakże dla dobra dziewczynek i chłopców, wędrownicy/wędrowniczki to powinny być osoby od 15 lat w górę.
@maciek18332 жыл бұрын
Hej, mam pytanie. Jest trochę nie na temat, ale czy wiesz może dlaczego w ZHR dziewczyny nie mogą mieć spodni jako mundur, a w ZHP i LS można?
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Hej hej! Tak - to wszystko jest zapisane w regulaminach mundurowych ZHR. Po prostu mamy tak w regulaminie. Spodnie możemy mieć jedynie do munduru polowego.
@maciek18332 жыл бұрын
@@Mira_Lykosia Okej, dziękuję
@monika.m4832 жыл бұрын
Cześć i czuwaj! To taki pomysł na film już dla osób starszych. Znam dużo harcerek oglądających ciebie, które są w trakcie realizowania próby na pierwszy stopień instruktorski lub go już kończą. Wiem, że to jest dla przyszłych instruktorek ogromny stres stanąć przed komisją, bo nie wiedzą czego się spodziewać lub myślą, że nie są wystarczająco dobre. Może mogłabyś zebrać informacje i to również przedstawić. Jak taka komisja wygląda, o co mogą zapytać i czy w ogóle jest się czym stresować. Pozdrawiam!
@jukla73462 жыл бұрын
omg, Mira, this👆🏻 to jest bardzo potrzebne!
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Omg, dobra! Porozmawiam z instruktorkami i instruktorami i zobaczę co się da zrobić!
@azymutpismo63792 жыл бұрын
Ciekawy głos z perspektywy przybocznej. To cenne że pokazujesz obawy harcerki, która ma przejść do wędrowniczek. Jeśli ktoś chciałby poznać perspektywę doświadczonego drużynowego wędrowników i jego odpowiedź na pytania drużynowych harcerzy to zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy: kzbin.info/www/bejne/gYGnaX2Kn96te7M
@ameliagrzegorzak46272 жыл бұрын
Błagam niech ktoś mi powie w jakim filmie było jak lykosia udawała trąbke i jak mówiła o tym że nie chcieli robić próbnej ewakuacji i komendant powiedział że zrobią jutro czyli za 5 minut
@kusnierczykk2 жыл бұрын
Nwm czy d ok brze ale wydaje mi się że to może być jakieś Q&A lub harcerskie opowieści-zwyczaje na obozie ale nie jetsem pewna
@hanaset15542 жыл бұрын
Tymczasem u mnie w drużynie : mam 16 letnią zastepową która jest w drużynie wędrowniczej i w sumie jedna dziewczyna z mojego zastepu też jest w drużynie wędrowniczej
@klaudiawanko56302 жыл бұрын
Powiesz jak wyglądają zbiórki wędrownicze? I omówisz może prawo wędrownicze?
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Jasne, o wszystkim chętnie opowiem!
@klaudiawanko56302 жыл бұрын
@@Mira_Lykosia dziękuję Ci bardzo😁 cieszę się ❤️❤️
@roverscout98272 жыл бұрын
Btw. myślałem że w poznaniu jest z 3-4 drużyny wędrowników. i w okolicy jest z 2-3 i wszystkie z ZHR
@robertpapuzinski40752 жыл бұрын
Mówiłaś że wędrowniczki to taki śmietnik dobrze pamiętam?
@Mira_Lykosia2 жыл бұрын
Tak - wiele dziewczyn które zostało w niedelikatny sposób przekazane z harcerek do wędrowniczek mówiło mi, że poczuło się jakby zostały wrzucone do "śmietniska", stąd użycie tego określenia.