Harwester. Zły czy dobry? | Oblicza lasów #67

  Рет қаралды 145,572

Echa Leśne

Echa Leśne

Күн бұрын

Пікірлер: 371
@RedKadilak
@RedKadilak 4 жыл бұрын
Jak ja lubię oglądać odcinki z tym Panem. Wie co mówi, mówi to w sposób ciekawy i ma poczucie humoru, bo te serduszka były nawet śmieszne. Pozdrawiam.
@jerzykryszczynski4892
@jerzykryszczynski4892 3 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie Adama 🌞🏕 Ślady po tej maszynie to masakra 🏕 Ściółka zniszczona pod ciężarem maszyny . Pilarze to jest to . Nic i nikt nie zastąpi dobrego , drwala , pilarza . Dzięki za kolejny super film i poczucie humoru . Życzymy zdrowia i wytrwałości oraz sukcesów . Pozdrawiamy serdecznie z Chicago 🏕🌞🇵🇱
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 6 жыл бұрын
Wspomnieć należy iż harvester zapewnia dużo więcej bezpieczeństwa pracownikowi na pozycji poklęskowej i suszkach pokornikowych. Głowica na długim ramieniu i kabina ROPS/FOPS skutecznie chronią operatora przed oberwaniem w głowę. Zdobku jak zawsze świetny odcinek.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Mówiłem o tym w odcinkach o klęsce w Rudach Raciborskich i Lipuszu.
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 6 жыл бұрын
Tak pamiętam.
@domi17ist
@domi17ist 6 жыл бұрын
O bezpieczeństwie można mówić wiele, ale to jest rzeczywiście podstawa pracy w lesie. Szacun dla wszystkich pracowników ZUL
@stanley70
@stanley70 4 жыл бұрын
Taaaa maszyny są takie super i dają zwielokrotnione zyski że człowieka już niedługo wyeliminują w 99% - I stanie się zupełnie zbędny w większości przypadków !
@nietrefek1521
@nietrefek1521 5 жыл бұрын
Pali 100 na 100 ( w normalnych warunkach) hałas duży, nie ustany dźwięk min 8h więc zwierzyna jednak bardziej cierpi, pilarze czy drwale na bezrobocie, a pozysk musi się zwiększać aby firmy które dysponują tym sprzętem mogły funkcjonować efekt las staje się mechaniczny i zacznie w nim brakować miejsca na naturalne życie, ok rozumiem że harwester daje duże efekty i większe bezpieczeństwo ale dla ludzi i fabryk nie natury. Pozdrawiam serdecznie Dawid.
@trofida1698
@trofida1698 6 жыл бұрын
To jest maszyna! Nie powiem, też byłem dość sceptycznie nastawiony do aż tak potężnej mechanizacji w lesie dopóki... nie zobaczyłem tego "potwora" w akcji na żywo. Jest respekt! To co potrafi wyczyniać dobry operator to istne cuda! Szybkość, dokładność i bezpieczeństwo. Co prawda na naszych, dość górzystych terenach maszyna nie ma takich możliwości jak choćby na Pomorzu, ale i tak z pewnością jest to duży krok do przodu. Ciekawi mnie natomiast jak wygląda sytuacja z uprzemysłowieniem z drugiej strony, tj. przy nasadzeniach? Jest to możliwe? Słyszałem o sadzonkach spuszczanych z samolotów, bodajże gdzieś w Azji, o ciekawych - ręcznych maszynkach w Skandynawii ale to rozwiązania chyba raczej nie na nasze możliwości i gleby? Samą nowością dla mnie - leśnego laika, była podpatrzona niedawno w okolicy metoda z wykorzystaniem konia i bron, bo ja to zatrzymałem się jeszcze z czasie tradycyjnych rozwiązań, czyli motyka-talerz-sadzonka. ;) Planujecie może nagrać coś na ten temat? Serdecznie pozdrawiam z Dolnego Śląska! PS.: Materiały są świetne!
@rafakrajnik265
@rafakrajnik265 6 жыл бұрын
Chodzę po lasach na spacery z dziećmi I niestety u nas zremby wyglądają nieco gorzej A ślady po tej maszynie są ogromne
@11bialy
@11bialy 2 ай бұрын
Pamiętam jak w moich lasach leśniczy " płakał " jak wchodziły przyczepy zrywkowe zamiast wozów. Ale to dawno i nieprawda
@krzysztofszafranski8942
@krzysztofszafranski8942 6 жыл бұрын
Świetny odcinek, bajeczne efekty specjalne :D
@marcinurbanski1482
@marcinurbanski1482 6 жыл бұрын
Jeden z najlepszych kanałów na KZbin
@RP-ci8qe
@RP-ci8qe 6 жыл бұрын
Polecam las do obejrzenia po takiej akcji w sudetach .... część szlaku tak zdewastowana ze się przejść nie da. Kamienie po 300 kg powyrywane. Może na plantację sosnny to i dobre .
@paweadamik8828
@paweadamik8828 4 жыл бұрын
Wasze filmy oglądam z dziećmi (5 i 7 lat), siedzą jak zaczarowane :)
@krzysztofkrzysztof6568
@krzysztofkrzysztof6568 6 жыл бұрын
następny odcinek o forwarderze
@liminallll7
@liminallll7 6 жыл бұрын
zdecydowanie ! Bardzo chciałbym takowy zobaczyć, moja praca inżynierska jest na ten temat :)
@muriwatch
@muriwatch 6 жыл бұрын
@@liminallll7 - to polecam kanał "Okiem ZULa: kzbin.info/www/bejne/b3XTgGShodaVo6s "
@marcinzpomorza
@marcinzpomorza 6 жыл бұрын
W zeszłym roku zrobiłem sobie nocny marsz przez południową część Puszczy Goleniowskiej i kilka km od Goleniowa napotkałem harvester wracający z wycinki. Oświetlenie na tych maszynach jest tak mocne i efektowne, że z daleka sądziłem, iż mam do czynienia z lądowaniem UFO ;-)
@Tede76
@Tede76 6 жыл бұрын
tnie od tygodni przy trasie do Szczecina, puszcza wygląda jak wygryziona przez mole, dla mnie to rabunek, a nie pozysk drewna
@sob9r108
@sob9r108 6 жыл бұрын
@@Tede76 a jak inaczej wyobrażasz sobie pozysk drewna? Pilarze wytną te same sztuki tylko w dłuższym czasie
@lesiossoisel1337
@lesiossoisel1337 6 жыл бұрын
@@Tede76 Człowieku, tam trwa wycinka pod budowę drogi S-3!
@greenbike08
@greenbike08 6 жыл бұрын
Czyli szczyt precyzji operatora harwestera jak potrafi takim potworem znaleźć, wyciąć i pociąć borowika? :)
@arturchmielewski8921
@arturchmielewski8921 5 жыл бұрын
Ma wyczucie. ;)
@askalwg9659
@askalwg9659 6 жыл бұрын
Świetne te wasze filmy. Można sie wiele nauczyć o lasach i wgl. Pozdrawiam cieplutko ^^
@wiesawgorzelanczyk7207
@wiesawgorzelanczyk7207 5 жыл бұрын
naprawdę do szkół , dziękuję
@juri2001
@juri2001 6 жыл бұрын
niezłe filmy kręcicie. Ja leśniczych miałem za gamoni. dobra robota, musze odszczekać
@edekmichal
@edekmichal 6 жыл бұрын
Fajny odcinek z humorem :) przyjemnie się ogląda
@blackzone8866
@blackzone8866 5 жыл бұрын
Jesteś spoko ziomuś . Idealnie wyjaśniasz cały temat!
@Norber187
@Norber187 5 жыл бұрын
Zobek nie wiem czy zauważyłeś ale drewno obronione głowicą harwestera szybko sinieje i traci na jakości leżąc w stosie. Innymi słowy jeżeli drewno po głowicy nie trafi od razu do zakładu to się zmarnuje. A drewno pozyskane metodą tradycyjną jest odporne na przechowywanie w stosie.
@zbigniewbochniak9192
@zbigniewbochniak9192 5 жыл бұрын
dodatkową zaletą harwestera jest to że nie zostawia po sobie puszek po piwie ;), w ubiegłym roku będąc w lesie na grzybach prawie przy każdym stanowisku pilarzy mozna było uzbierać po 3-4 puszki
@fred1977pl
@fred1977pl 4 жыл бұрын
Fajnie przygotowany odcinek. W podziękowaniu dla twórców dałem 👍 Zalety maszyny wielooperacyjnej zaprezentowali Państwo świetnie. Teraz grzebię po sieci i szukam odpowiedzi na temat: jak szybko zamortyzuje się zakup takiego (drogiego - nie było o tym w filmie) sprzętu? Jak duet harvester + forwarder "radzi sobie" w terenie podmokłym albo górskim o dużym nachyleniu? Czy głowica nie "psuje" pozyskiwanego surowca drzewnego?
@mateuszslubecki2333
@mateuszslubecki2333 6 жыл бұрын
Witaj . Super . A zrobisz odcinek o crossach czy quadach w lesie . Czemu nie mozna przejechac przez lesny odcine wyjezdzona droga badz wylozona plytami . Nie mowie tu o zjezdzaniu z trasy badz ryciu sciolki . Pozdrawiam
@jedrzejjedrzejewski823
@jedrzejjedrzejewski823 6 жыл бұрын
Odcinek jak zwykle ciekawy. O harwesterze czytałem w papierowym wydaniu "Echa leśnego" z 2017 r. Plusy i minusy, ale jak powiedziano nieunikniony jest w naszych lasach. Pozdrawiam wszystkich z EL, tych przed kamerą, tych za kamerą i tych piszących do bardzo ciekawego wydania papierowego. Wesołych świąt życzę Wam. PS. jak można dostać kamizelką odblaskową LP?
@Małcin_wędrowny
@Małcin_wędrowny 6 жыл бұрын
Kiedy odcinek o bushcrafcie? Dzięki za kolejny film ze Zdobkiem :) Już biorę się za oglądanie.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Będzie, na pewno będzie. Znajomych bushcraftowców sporo trzeba tylko dograć terminy.
@Małcin_wędrowny
@Małcin_wędrowny 6 жыл бұрын
Zdobysław Czarnowski dziękuję :) doczekać się nie umiem tego odcinka, bo nie ukrywam temat jest mi bliski, po za tym kocham las i tylko przypadek sprawił że nie wylądowałem w szkole leczniczej w Brynku. Pozdrawiam :)
@piotr9568
@piotr9568 6 жыл бұрын
@@Małcin_wędrowny A ja w Barcinie. 😀 Pozdrawiam Piotr 🌲🌲🔥🌲🌲
@Małcin_wędrowny
@Małcin_wędrowny 6 жыл бұрын
Piotr J Ja koniec końców trafiłem na medycynę której na drugim roku nie zaliczyłem. A mogłem być lesnikiem i w spokoju, ciszy pracować. Wiem że pewnie aż tak lajtowo nie jest ;) ale w porównaniu z magazynem to i tak na pewno jest o wiele lepiej. Pozdrawiam
@-turbos83-
@-turbos83- 6 жыл бұрын
@@piotr9568 w Warcinie...
@maciejzawistowski186
@maciejzawistowski186 6 жыл бұрын
Bardzo podobają mi się wasze filmy, oglądam je jeden po drugim. Nasunęło mi się przemyślenie - właściwie czemu Lasy Państwowe muszą być traktowane jako przedsiębiorstwo, skoro są dobrem narodowym? Czy nie lepiej byłoby część drzewostanu, powiedzmy połowę każdego nadleśnictwa, pozostawić rzeczywiście naturalnie bez zbędnej ingerencji człowieka, niech sobie rosną z sękami, będą poskręcane, byleby natura sama się rządziła?
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Hmmm ale zauważ że całość drewna, które pozyskujemy ktoś kupuje, ktoś pracuje przy jego przewozie , przy jego obróbce itd.
@henrykzajac8001
@henrykzajac8001 6 жыл бұрын
To, co ludzie zarzucają leśnikom, to że traktują lasy jako pola uprawne z drzewami tylko po to, żeby pozyskać jak najwięcej drewna. I powiem szczerze, że wydaje mi się to całkiem prawdziwe, ale w żadnym razie takie złe jak brzmi :) wierzę wam na słowo, że sadzicie więcej drzew niż ścinacie i dzięki wam przybywa lasów. Nawet jeśli są od linijki same sosny, to i tak moim zdaniem na plus. A także z waszych odcinków można się dowiedzieć, że nie tylko sosny i nie tylko od linijki. Dbacie także o porządek i czystość w lasach. Nie da się ukryć, że wasza praca jest na plus :) Dzięki wam Polska jest lepsza.
@KiizaibDivaad
@KiizaibDivaad 6 жыл бұрын
No jak dorabialem przy zalesianiu to niekoniecznie same sosny byly, wrecz przeciwnie. Ale to wszystko zalezy od podloza, jakie drzewo na jakim gruncie wyrosnie
@henrykzajac8001
@henrykzajac8001 6 жыл бұрын
@@KiizaibDivaad sam Pan Zdobek wspominał, że co raz częściej sadzą różnorodne drzewa w miarę możliwości, więc jestem dobrej myśli ;)
@Yoshize37
@Yoshize37 6 жыл бұрын
Dobra, zorganizowana ekipa drwali operatorów jest w stanie bez problemu pozyskać 200 tartaczek So na rębni i mało tego, wszystkie zostaną zerwane w systemie zrywki półpodwieszonej. W przypadku pozyskiwania WK_BC zgodzę się, nie do wykonania. Sztuką jest to na bieżąco upłynniać, a niestety w PGL LP postoje to częste zjawisko. I później mamy pośpiech w środku upalnego lata. Do tego niskie stawki i archaiczne metody zawiadywania dyspozycjami przez kadrę terenową. Ogólnie Panie Zdobek wykonuje Pan super wizerunkową robotę na rzecz dobrej renomy PGL LP, ale na tle krajów zachodnich i skandynawskich poprzez pryzmat kultury pracy i poszanowania ludzi, którzy wypracowują Wam suty zysk, polskie lasy to straszny pierdolnik i multum patologii.
@darekcoventry
@darekcoventry 4 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał 😍
@krzysztofpleskot4216
@krzysztofpleskot4216 5 жыл бұрын
Witam , U nas Leśniczy nie lubi tych maszyn , bo harwester za szybko pracuje i na tnie dużą ilość w szybkim czasie i leży później to drewno na mygłach . Bardzo często bywa że zmienia się asortyment , bo np. nie idzie już 180 -tka a harwester na tnie tego wymiaru a kupca szukaj . Kolejną wadą jest to że po maszynie drewno szybciej sinieje przy wilgotnych warunkach , więc długo leżeć nie może . Kiedyś na trzebieżach nie robiło się szlaków jak teraz a one masę biją w niektórych przypadkach to nie mal połowa pozyskania z powierzchni nawet . Kolejną wadą jest , że drewno wygląda jak by ktoś je wypluł i strasznie to drewno jest po ząbkowane prze rolki procesora tnącego i wiele firm nie chce takiego drewna . Pozdrawiam .
@martazielonka1841
@martazielonka1841 6 жыл бұрын
Super odcinek! I Zdobek 🥰
@marekn93
@marekn93 6 жыл бұрын
Przydało by się Więcej informacji technicznych, jakie są rodzaje oraz historie powstania tych wspaniałych maszyn
@demoon222
@demoon222 4 жыл бұрын
Dla mnie jako rowerzysty/turysty leśnego to nie pilarze czy harwester jest problemem, tylko sprzęt który zwozi drewno. Zostają po tych operacjach takie koleiny błotne że często nie da się przejechać szlakiem rowerowym. Pół biedy jak akcja ma miejsce w suchym okresie albo droga jest utwardzona, ale jak jest mokro to te sprzęty robią masakrę z dróg leśnych.
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 6 жыл бұрын
Pozdrawiam kciuk za w końcu przekaz
@Salata1154
@Salata1154 6 жыл бұрын
Trafiłem przypadkiem i zostaję na dłużej
@invisiblehandofadamsmith
@invisiblehandofadamsmith 2 жыл бұрын
Super kanał
@rambo2106
@rambo2106 6 жыл бұрын
Odcinek bardzo ciekawy. Pozdrawiam
@lagaciki
@lagaciki 4 жыл бұрын
Pracuje jako operator koparki ale chcę zrobić uprawnienia właśnie na harwestera :D strasznie podoba mi się taka praca. Tylko uprawnienia ~12 tysi to za dużo
@JS36921
@JS36921 6 жыл бұрын
Witam. Czy w lesie nie lepiej widoczne są pomarańczowe kamizelki. Pozdrawiam.
@domi17ist
@domi17ist 6 жыл бұрын
Każdy żarówiasty kolor jest dobrze widoczny w lesie 😉
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 6 жыл бұрын
Myśliwi i nagonka używają pomarańczowego. Co akurat mam im na plus, bo ostatnio musiałem omijać dwie zbiorówki a panów w pomarańczowych kurtałkach widać z 500 metrów.
@gregslu
@gregslu 4 жыл бұрын
Super są te półmetrowe koleiny w lesie, a później to wypełnianie ich kamiorami po któych nie idzie ani jeździć rowerem ani chodzić
@imcbocian
@imcbocian 4 жыл бұрын
To akurat od traktorów... Harwester nie wjedzie w ciężki teren górski, często jest też za drogi. Więc młócą wtedy lasy zwykłymi traktorami, każde drzewo ciągnąc osobno...
@maciejmorawiec5232
@maciejmorawiec5232 4 жыл бұрын
@@imcbocian Zapraszam do Jeseników, góry w Czechach blisko od Polski. Mieszkam w mieście przy samej granicy stąd regularnie węndruję po tych górach. Gwarantowane piękne widoki, tu również poznasz prawdziwe możliwości harwestera. W tym rejonie ich niebrakuje. Szkoda że nie zrobiłem zdjęć w jakim terenie one pracują. Zapewniam, zdziwiłbyś się! Zaś o zniszczeniach nie wspomnę, ściułka zmieniła się w lawę błotną. Wycinka nieadekwatna do możliwości lasu. Pozdrawiam
@BoyLHS
@BoyLHS 6 жыл бұрын
Zdobek a może zrobicie odcinek o tym jak mądrze dokarmiać dziką zwierzynę zimą? Ja np w zeszłym roku wycinałem 10 sosen w swoim lesie, obaliłem i zostawiłem na 2 dni dla jeleni, one miały pokarm a ja okorowane drewno 😊
@regnumpoloniae8996
@regnumpoloniae8996 6 жыл бұрын
Konieczne może nie jest ale nie zaszkodzi dać jakimś sikorkom słoniny z mieszanką ziaren (chyba że chodzi o srajace wszędzie gołębie w miastach - za ich dokarmianie CHLEBEM!! na dodatek ucinalbym starym babom ręce xD )
@tymoteuszs6250
@tymoteuszs6250 6 жыл бұрын
Poza tym pozostawiając na jakiś czas ścięte drzewo, poprzez igły odparowuje część wilgoci z pnia. Podwójna korzyść. Dla pozyskującego i dla zwierząt.
@zachodnisotys2398
@zachodnisotys2398 6 жыл бұрын
Zdobek tyś dobry człowiek jest ! :)
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Dzięki :)
@domi17ist
@domi17ist 6 жыл бұрын
To prawda 😀
@anetazerek7951
@anetazerek7951 6 жыл бұрын
Zdobek uwielbiam jak.opowiadasz :)
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Dziękuję bardzo.
@stanek8476
@stanek8476 6 жыл бұрын
Może coś o pracy brakarza? Bardzo czekam na taki odcinek :) chyba że już jest a mi gdzieś się schował?
@zielonkanatemat
@zielonkanatemat 6 жыл бұрын
Jest odcinek o szacunkach brakarskich.
@stanek8476
@stanek8476 6 жыл бұрын
Właśnie wczoraj znalazłem. Zdziwiłem się bo nie widziałem go nigdzie wcześniej
@stanek8476
@stanek8476 6 жыл бұрын
Ciekawy odcinek o ciekawym i nawet przyjemnym zawodzie :)
@MichalT
@MichalT 6 жыл бұрын
Mnie bawi jedno w kwestii prawa Lasów Państwowych. Hobbyści poszukiwacze skarbów z wykrywaczami metalu nie mogą sobie legalnie pochodzić po lesie i poszukać skarbów bo leśniczy goni (nie raz nawołując policję i wsadzając za kratki) mówiąc, że niszczą ściółkę leśna kopiąc małe dołki a w tym samym lesie zaraz obok kilkadziesiąt metrów pracuje sobie taka maszyna z takimi kołami i o takiej wadze i nie niszczy ściółki leśnej?! To jest absurdalne w Lasach Państwowych i Harwesterach, że w ich mniemaniu taka maszyna nic nie szkodzi ściółce leśnej podczas gdy hobbysta który mógłby uratować jakieś cenne zabytki dla historyków i wykopać dziurę max na 30-50 cm więcej szkodzi lasom. Tego zapewne nigdy nie pojmę. A chciałem się zająć takim hobby kiedyś. Tylko pierwsze co to z pismem o zgodę do Nadleśnictwa szedłem to patrzyli na mnie jak na jakiegoś wandala leśnego. To niestety spowodowało, że świeżo kupioną wykrywkę musiałem sprzedać. Bo lasy nie pozwalają. Rolnicy którzy orają ziemię na swoich polach pługami też twierdzą, że niszczy im się pole. Polska kraj absurdów i dusicieli ludzi z pasją.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
To chyba jednak nie tylko LP nie pozwalają szukać artefaktów co? Inne służby raczej nie na to nie pozwalają więc proszę nie insynuować iż to tylko LP nie pozwalają.
@MichalT
@MichalT 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 Jeżeli chce się szukać artefaktów w lesie to w najpierw Nadleśnictwie trzeba uzyskać zgodę... Jeżeli na polu uprawnym to najpierw od rolnika zgodę a jeżeli na terenach państwowych to w najpierw Gminie oraz wszystkie przypadki też u WKZ (Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) ale pod warunkiem, że ma się pierwsze pozwolenie od właściciela terenu. I potem jak policja zapyta się co się wyprawia to dwa pozwolenia się pokazuje i się odrzepiają. Więc jeśli Nadleśnictwo nie pozwala to nici ze wszystkiego.
@piotrgalecki01
@piotrgalecki01 6 жыл бұрын
Fajny odcinek i ciekawy.
@harvaldi
@harvaldi 5 жыл бұрын
Znacznie lepsze harwestery, które są zaprojektowane do pracy w lesie, niż byle jaki ciągnik, który niemiłosiernie niszczy ściólkę i wszystko wokół podczas pracy.
@jakubszafirski5783
@jakubszafirski5783 6 жыл бұрын
Powiedzcie cos o Buschkrafterach. Chodzi mi o wasze doświadczenia i podejscie do tematu. C iekawy materiał;) pozdrawiam.
@jakubthomas8947
@jakubthomas8947 6 жыл бұрын
To dawniej jeszcze ciągnik zrywkowy wyciągał kłody i ryl ściółke i dopiero cieto klode na odcinki? Czy tzw. papierowke dawniej pilarz też ciał na miejscu? Jeszcze przydałby się filmik o forwarderach i o mobilnych rebakach. Ostatnio widziałem taki w lesie- zwozili do niego karpy, korzenie i galeziowke forwarderem i samochody ciężarowe odbieraly gotowe zrębki. Bo nie wiem czy ten rebak to jakaś egzotyka w polskim lesie czy coraz częściej tak się zagospodarowuje pozostałości po zrywce?
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Przedtem różnie bywało. Przeważnie wyrabiano dłużycę dłg nawet kilkunastu metrów. części wierzchołkowe podobnie jak teraz szły na papierówkę czy opał. A manipulowano różnie. Czasami na powierzchni a czasami na tzw stołach manipualcyjnych.
@jakubthomas8947
@jakubthomas8947 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 Wlasnie, a co to jest ten stół manipulacyjny?
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
To takie miejsce np na zrębie gdzie ściąga się sztuki w całej długości i dopiero tam tnie się je na odpowiednie kawałki. Obecnie już rzadko spotykany.
@JM281ye
@JM281ye 3 жыл бұрын
Żłobek i Adam prowadzą najlepiej👌👍
@damiano341
@damiano341 6 жыл бұрын
Gdzie można szukać pracy na harvestera? Jakaś stronka na fb czy jakaś strona? Na olx nie ma a chciałbym zrobić uprawnienia
@imcbocian
@imcbocian 4 жыл бұрын
Jeżeli nie potrafisz takiej rzeczy samemu ogarnąć to lepiej żebyś za sterami takiej maszyny nie siadał.
@damiano341
@damiano341 4 жыл бұрын
@@imcbocian ziomek ja w lesie jeżdżę ciężarówka z hds więc kurwa oceniasz jak typowy polski wieśniak...
@imcbocian
@imcbocian 4 жыл бұрын
@@damiano341 widzę, że w komentarzach na YT pytasz o stronę na FB (sic!) gdzie są oferty pracy na harwestera. Nie trzeba oceniać. Na kilometr widać brak samodzielności i odpowiedzialności.
@olej436
@olej436 6 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie, czy w pana nadleśnictwie używacie leśnych mulczy do czyszczenia lasu mulczowania gałęzi?
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Bywają.
@mrs1410
@mrs1410 6 жыл бұрын
No to teraz odcinek o pilarzach!
@mariankulturalny6532
@mariankulturalny6532 6 жыл бұрын
Cała seria w pyteczkę.
@pavel_s-z
@pavel_s-z 4 жыл бұрын
To jeszcze tylko proszę napisać jaki jest stosunek płacy za maszynę w stosunku do pracy pilarza w przeliczeniu na ścięte sztuki?
@Max-dk1ni
@Max-dk1ni 5 жыл бұрын
jakie są potrzbne uprawnienia na taki sprzet "Harwester", aby tym operować w lasach ?
@gracz20008
@gracz20008 6 жыл бұрын
Można wynająć taki sprzęt do prywatnego lasu? Jak tak to jaki jest koszt?
@domi17ist
@domi17ist 6 жыл бұрын
Najlepiej porozmawiaj o tym z właścicielem ZULa. Myślę że nie powinno być z tym problemu
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Wszystko zależy od ilości jaką by miał pozyskać.
@gracz20008
@gracz20008 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 Około 2,5 ha sosna , brzoza , grab
@gracz20008
@gracz20008 6 жыл бұрын
@@domi17ist Przepraszam, a co to jest ZUL?
@domi17ist
@domi17ist 6 жыл бұрын
@@gracz20008 to skrót, oznacza: zakład usług leśnych
@invisiblehandofadamsmith
@invisiblehandofadamsmith 2 жыл бұрын
Nie no to jest genialne jakie zło wcielone
@tedbunkerss1952
@tedbunkerss1952 4 жыл бұрын
Zdobek najlepszy
@KiizaibDivaad
@KiizaibDivaad 6 жыл бұрын
Mógłbym prosić o ten odglos sowy/puchacza czy co to tam robi huhu na początku filmiku? Fajny dzwiek na sms by z tego byl:)
@mozambijskisiepacz2059
@mozambijskisiepacz2059 4 жыл бұрын
w d-stanach na siedliskach borowych gdzie mamy głównie sosnę jak najbardziej ok, ale są całe nadleśnictwa (i nie mam tu na myśli gór)że tak powiem utopione w jodle gdzie trzeba mieć mocną ekipę pilarzy ...fajny odcinek pzdr!
@kornelzezeze873
@kornelzezeze873 6 жыл бұрын
Spoko sprzęt ciekawe ile kosztują uprawnienia, jako kierowca tira od 10 lat może bym się nadał :p
@kraviechh5226
@kraviechh5226 6 жыл бұрын
Nie porównuj ręki do dupy :) Wszystkiego sie mozna nauczyć, a to że jestes kierowcą zawodowym (mogłoby Ci pomóc, w kwestii oceniania odleglosci) nie czyni z Ciebie wszechstronnego kierowcy i operata maszyn ;) Ja pracuje jako operator wózka jezdniowego i zajmuję się załadunkami długich elementow ( 13.6m to jeszcze u mnie standart), a znam ludzi, którzy cale życie " jeżdża na wózku " a gdy pokazuję im specyfike mojej pracy i urzadzenia z jakimi mam styczność większość nie jest w stanie sobie tego nawet wyobrazić, bo sie okazuje, że wózek nie jezdzi tylko do przodu i do tylu, ale w niemalże każdej płaszczyźnie ;) Bez urazy oczywiście. Odnośnie tego, co mogłoby pomóc to obycie z każdego rodzaju nowymi koparkami, walcami, dzwigami.. Wiesz o te joysticki mi chodzi i odpowiednia koordynację ruchową. A wiesz wbrew temu co widac z zewnątrz w srodku na poczatku jak robisz 4 rzeczy na raz rękoma i jeszcze operujesz pedałami to jest co robić i jeszcze trzeba myśleć ;) Pozdrawiam i wesołych świąt życzę! 🌲☃️🌲☃️🌲☃️🌲☃️
@damiano341
@damiano341 6 жыл бұрын
Tez kierowca, z hds jeżdżę po lasach i bardzo rozważam aby nie wskoczyć na harvesyera
@misiek4251
@misiek4251 6 жыл бұрын
Troche mało konkretnie o samej maszynie ale ogolnie bardzo dobrze. Pozdrawiam i oby więcej.
@mikolajpowojski7523
@mikolajpowojski7523 4 жыл бұрын
Co się dzieje później z tymi starymi drzewami które zostały pozostawione po ścince do odnowienia lasu, też są ścinane po jakimś czasie czy pozostawione naturze ?
@abemsoakwowna1182
@abemsoakwowna1182 6 жыл бұрын
Super kanał odcinek wszystko 😀
@Krzysiek86xd
@Krzysiek86xd 6 жыл бұрын
Super maszyna :) pozdro Zdobku
@jacekzet56
@jacekzet56 6 жыл бұрын
Czy w ostatnim okresie zwiększyły się normy pozysku drewna z lasów? Mam wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku lat tnie się znacznie więcej! Wiem, że w miejsce wyciętych sadzi się nowe drzewa i w statystykach lasów mamy tyle samo co kiedyś ale wygląda to na rabunek podyktowany potrzebą chwili! Proszę o szczerą odpowiedź!
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Nie nie jest tak. Plany sa ustalane na 10-lecie. Czasami bywa nasilenei prac w jednym rejonie to prawda ale ogólna suma pozostaje mniej więcej ta sam. Powiem od siebie że normę roczną prze te 10 lat "wyrobiłem" dwa razy. Pozostałe 8 lat zawsze wycinałem mniej niz to było zaplanowane.
@jacekzet56
@jacekzet56 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 Jestem tylko turystą, miłośnikiem lasu i przyrody, ale serce mi krwawi jak wycina się najpiękniejsze (najstarsze) połacie lasu. Wiem ,że taka jest prawidłowość a gospodarka leśna musi kierować się planami, musi być dochodowa.... Moje pytanie było podyktowane troską a Pan robi wrażenie uczciwego i kompetentnego! Dziękuję Panu!
@romanzajac8586
@romanzajac8586 6 жыл бұрын
Fajny odcinek zróbcie jeszcze odcinek jak działa i pracuje
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Na pewno będą.
@filiplewicki9300
@filiplewicki9300 6 жыл бұрын
Zdobek to Zdobek, ma gadane, pozdro z technikum leśnego w warcinie
@3Toonnyy
@3Toonnyy 6 жыл бұрын
Jestem fotografem, i marży mi się sesja w lesie z użyciem świec dymnych, czy w ogóle mogę coś takiego zrobić i jeśli tak to o co muszę ewentualnie zadbać? Czy potrzebne mi są jakieś pozwolenia? Może zrobią państwo o tym film, rozmawiam z wieloma znajomymi fotografami i mamy nad tym tematem duża dyskusję, więc myślę że byłby to ciekawy temat.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Odnośnie fotografii najlepiej odpowie Maciej :)
@nikodemjanik7481
@nikodemjanik7481 6 жыл бұрын
Mam pytanie czy jest szansa na film o tym lesnictwie ktore zostalo zniszczone w tamtym roku przez wichury
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Już był takowy :) kzbin.info/www/bejne/gnrKf5uvpNKrnpI
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 6 жыл бұрын
Oj takich nadleśnictw było więcej niż jedno w zeszłym roku. Byłem w sobotę w Nadleśnictwie Czerniejewo (w okolicach Wrześni) tam w zeszłym roku od huraganu padło 11 000 ha lasu. Do tej pory nie poradzili sobie z uprzątnięciem, chociaż przy każdej wsi i leśniczówce na mojej trasie stały harwestery - czasami po kilka. Część wiatrołomów jeszcze nie jest nie usuniętych, część pozyskanego drewna nie została odebrana i leży przy drodze, no i wszędzie straszą niezagospodarowane poręby. Ale mnie to nie dziwi, bo to pracy i dla Herkulesa za dużo...
@domi17ist
@domi17ist 6 жыл бұрын
Nikodem Janik chodzi Ci o to jak wyglądają takie nadleśnictwa po roku od huraganu 100 lecia? Bo Zdobek już opowiadał o klęsce zaraz po tym jak huragan przeszedł przez te wszystkie lasy. Na pewno znajdziesz to u nas Echach leśnych
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 6 жыл бұрын
@Nikodem Janik Na kanale Lasów Państwowych jest sporo filmów na ten temat, aczkolwiek bez tak genialnej "konferansjerski" jak w wykonaniu Dominiki, Zdobka, Michała, Maćka, Julki czy Darka. Uffff, kogoś pominąłem? kzbin.info/www/bejne/oGKvYpywa9aIqck
@potforol
@potforol 6 жыл бұрын
No temat raczej napomknięty. Skromna prezentacja tego sprzętu.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Zgadza sie. Na pewno jeszcze harwetser sie pojawi w naszych filmach.
@andrzejgr9099
@andrzejgr9099 6 жыл бұрын
Hej, jak zostać operatorem harvestera?
@abecadlo321123
@abecadlo321123 6 жыл бұрын
Zapraszamy na kurs, Forest Consulting Center :-)
@andrzejgr9099
@andrzejgr9099 6 жыл бұрын
@@abecadlo321123 hej, myślę o tym od dłuższego czasu, dziękuje za odpowiedz
@andrzejgr9099
@andrzejgr9099 6 жыл бұрын
@@abecadlo321123 po kursie jak wygląda sprawa z zatrudnieniem, czy są jakieś problemy? i jak z wynagrodzeniem ile zarabia przeciętnie operator?
@MrVebq
@MrVebq 6 жыл бұрын
mam pytanie do leśniczego - grzyby się wykręca czy ścina?
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Ja wykręcam i tej opcji będe sie trzymał.
@apoleksjon
@apoleksjon 6 жыл бұрын
Dobry sprzęcior na apokalipsę zombie
@Fachowiec-do-jednego-kilowolta
@Fachowiec-do-jednego-kilowolta 2 жыл бұрын
Należy również zwrócić uwagę że na koła harwestera można założyć gąsienice poprawiające przyczepność oraz jeszcze mniejszy nacisk powieszchnię
@kingateklaantonowska324
@kingateklaantonowska324 2 жыл бұрын
Tak, czy siak, przykro patrzeć na taki "ubój" 😭 niby wie się, że to lasy gospodarcze i prędzej czy później dopadnie je wycinka, ale jakoś tak smutno mi się robi, gdy patrzę na to 🖤🖤😭😭😭😭
@Tomasz890822
@Tomasz890822 6 жыл бұрын
Moze kolejny odcinek o bushcrafcie z Bushcraftowym ?
@jedenras
@jedenras 6 жыл бұрын
reuploud czy mi sie wydaje bo chyba ten odcinek juz widziałem
@adrianfrankowski138
@adrianfrankowski138 6 жыл бұрын
To świeżutka świeżynka, prosto ze stołu montażowego, więc raczej to deja vu :)
@x_enduro_x6158
@x_enduro_x6158 6 жыл бұрын
Może wypowiecie się na temat motocykli i quadów w lesie.dlaczego wam przeszkadzają.u nas w leśnictwie leśniczy nas zatrzymał i powiedział że możemy jeździć, tylko mamy uważać na sadzonki i nie będzie problemów,dodał też że mu to nie przeszkadza bo nie widać dużych zniszczeń ,więc dlaczego jednym to przeszkadza a jednym nie przeszkadza ?
@w-kski7229
@w-kski7229 3 жыл бұрын
Przecież tu wcale nie chodziło o harwestery, bo to maszyny jak każde inne, a trudno winić maszynę o to, że pracuje wydajniej niż człowiek. Tu chodziło o to, że władza bez oglądania się na wszystko i wszystkich poszła rąbać puszczę i starała się zrobić to tak szybko, by wszelkie protesty były tzw. musztardą po obiedzie, stąd użycie harwesterów. To jest polityka faktów dokonanych. Trudno protestować przeciwko rąbaniu drzew, kiedy te już leżą porąbane. Komentarz piszę z perspektywy 2 lat. Naprawdę fatalnie wygląda gospodarka leśna, kiedy drewno sprzedajemy nawet do lesistej Szwecji. To nic innego jak skok na kasę, bo budżet przestał się spinać.
@marcinzielinski5291
@marcinzielinski5291 6 жыл бұрын
A czy po tej maszynie jest tez opal dla ludzi tzw.czuby???
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Oczywiście.
@Mechamaniak
@Mechamaniak 6 жыл бұрын
Tak, często nawet i operatorzy odruchowo pozbawiają te czuby gałęzi :) Jednakże pilarze, którym kiedyś przyszlo wykonać dodatkowo "poprawki", to jest wyrobienie z pozostałości po harwesterze (za krzywe, za cienkie) metrów, to szli do takiej roboty jak za karę, co nie dziwi. Chociażby z powodu ograniczeń konstrukcyjnych maszyny pilarze jeszcze będą kilka lat potrzebni, ale nie będą otrzymywać powierzchni, na których mogliby w krótkim czasie dużo zarobić. Tak samo tacy zrywkarze jak ja i wielu będą otrzymywać coraz gorsze prace (posusze i biedne trzebieże), bo przecież taki harwester pracuje prawie zawsze w parze z forwarderem. Kończy się pewna epoka, by potem znowu na moment powrócić...
@kinisza6905
@kinisza6905 6 жыл бұрын
Super odcinek..postęp techniki nie unikniony
@matisliswider
@matisliswider 6 жыл бұрын
Świetny kanał panie :)
@wezniepytaj4345
@wezniepytaj4345 6 жыл бұрын
Kiedy o stolarstwie
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
a do stolarki mamy inny kanał :)
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/iqjXnpqeZruFfK8
@stanley70
@stanley70 4 жыл бұрын
Dodam jeszcze że skoro maszyna pracuje - ścina za 4-ech to znaczy że trzech pilarzy jest zupełnie zbędna ........- kolejni zasiłkowcy , brawo postęp !
@imcbocian
@imcbocian 4 жыл бұрын
Marudzenie typowe dla górnika utrzymywanego przez społeczeństwo. Wymiana zawodowa następuje pokoleniowo.
@ulubione1234
@ulubione1234 4 жыл бұрын
A co robi pilarz teraz?
@konkachila8530
@konkachila8530 5 жыл бұрын
😁 super to jest prowadzone👍
@krzysiekposterunkowy-sp3kj
@krzysiekposterunkowy-sp3kj Жыл бұрын
Byłem w lesie, nie raz nie dwa i widziałem ile szkód robi ta maszyna, to widok jak po wojnie. Zanim w tym miejscu odrosną nowe drzewa to mina lata, a nie jak ten człowiek ładnie opowiada że już po niedługim czasie. To nie dżungla że drzewa o oczach rosną .
@piotr9568
@piotr9568 6 жыл бұрын
Świetny film! Trzeba więcej takich. Potrzebna nam jest edukacja żeby ludzie wiedzili co jak i kiedy bo się naogladali "niemieckiej tv" i widzą wszystko czarno. Pozdrawiam Piotr. 🌲🌲🌲🌲
@1991motoboy
@1991motoboy 6 жыл бұрын
no słyszałem o sytuacjach gdzie ludzie lzyli i przeszkadzali operatorom harwesterów , ale marnie na tym konczyli :P
@jaceksolakiewicz8316
@jaceksolakiewicz8316 6 жыл бұрын
Zachęcam Echa Lasu do nagrania odcinka pt "oko w oko z dzikiem i wilkiem" czyli poradnik jak się zachować w spotkaniu z mieszkańcami lasu
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
O wilku juz byly dwa filmy :)
@jaceksolakiewicz8316
@jaceksolakiewicz8316 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 a o dziku? :)
@invisiblehandofadamsmith
@invisiblehandofadamsmith 2 жыл бұрын
Mega
@gyrayec
@gyrayec 6 жыл бұрын
Warto zrobić odcinek o tym co dzieje się z gałęziami i dlaczego są marnowane.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Są marnowane?
@gyrayec
@gyrayec 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 Jeśli nie są zbierane i zostają w lesie to się marnują. Często nawet są nielegalnie spalane w lesie.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
A kto je nielegalnie spala? :) w przyrodzie się nic nie marnuje a już w ogóle gałęzie :)
@gyrayec
@gyrayec 6 жыл бұрын
@@zdobysawczarnowski5143 Spalają je sami drwale. A powinny być zbierane, zrębkowane, a zrębki wykorzystane na opał. Niestety rzadko tak jest.
@krzyshtof
@krzyshtof 6 жыл бұрын
Gdzie jest Dominika?! Co z nią zrobiliście? :) - BTW Fajny kanał, fajne filmiki, fajne drzewa.
@radzio40k
@radzio40k 6 жыл бұрын
Co się robi z tymi leżącymi gałęziami?
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Jeżeli są chętni mogą je sobie wyrobić na opał. Jeżeli brak takowych czasami przerabia się je na tzw zrębki energetyczne lub też rozdrabnia i pozostawia na gruncie.
@Kulawy_Zdzisiu
@Kulawy_Zdzisiu 6 жыл бұрын
Ok, dobrze, że maszyna pracuje wydajnie, ale dlaczego pozostawia po sobie taki bałagan? Tzn jak wygląda "sprzątanie" gałęzi i innych części drzew innych niż pnie? Bo jak w mojej okolicy harwester pracował w lesie, to do dziś (choć jest już długo po końcu jego pracy) w lesie jest straszliwy "bajzel" - połamane, pozostawione gałęzie zalegają na ściółce i drobnych krzakach w zdecydowanie nienaturalnej ilości. I to na terenie parku krajobrazowego. Wygląda to na jakiś wandalizm i brak poszanowania dla lasu, a nie na przykładną wycinkę.
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Te resztki na pewno będa uprzatnięte. Może prze zmiejscową ludność a może kupi je ktoś na zrębki energetyczne.
@michawojcieszkiewicz6850
@michawojcieszkiewicz6850 6 жыл бұрын
Część pewnie zostanie zmielona i wzbogaci glebę dla następnego pokolenia lasu. ;)
@Sp33doEx
@Sp33doEx 6 жыл бұрын
co sie dzieje z odpadkami pozostawionymi po "obgryzieniu" przez HW
@zdobysawczarnowski5143
@zdobysawczarnowski5143 6 жыл бұрын
Jeżeli są chętni mogą je sobie wyrobić na opał. Jeżeli brak takowych czasami przerabia się je na tzw zrębki energetyczne lub też rozdrabnia i pozostawia na gruncie.
@krzysztofpanek8537
@krzysztofpanek8537 4 жыл бұрын
Inaczej wygląda praca harwestera w suchym lesie sosnowym a inaczej w górach po opadach. Zmasakrowany ja Ardeny w 1944/45. Monokultury sosnowe można tak traktować ale inne siedliska jednak bym oszczędził
@Simon-wb9zj
@Simon-wb9zj Жыл бұрын
Teraz odcinek o forwarderach poproszę
@robertnawrocki3082
@robertnawrocki3082 Жыл бұрын
Subskrybuje, dzwoneczek jest, a powiadomienia nie przychodzą?
Zdobek i jego martwe drewno | OBLICZA LASÓW #112
20:09
Echa Leśne
Рет қаралды 99 М.
“Don’t stop the chances.”
00:44
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 62 МЛН
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
UFC 310 : Рахмонов VS Мачадо Гэрри
05:00
Setanta Sports UFC
Рет қаралды 1,2 МЛН
Webinar TEMATY INWESTYCYJNE 2025
1:18:49
BNP Paribas Bank Polska
Рет қаралды 98
Rok po Huraganie Stulecia
13:01
Lasy Państwowe
Рет қаралды 119 М.
"Chciałby Bóg żeby buk...?" Czy może grab? - o Lesie #18
8:48
Piotr Horzela - Opowiada
Рет қаралды 186 М.
Co zwierzęta robią w lesie? 16 przypadków - o Lesie #034
12:07
Piotr Horzela - Opowiada
Рет қаралды 144 М.
W służbie lasom 8 - Historia pewnej sosny
14:54
Lasy Państwowe
Рет қаралды 50 М.
Drewno księżycowe. Fakty i mity | OBLICZA LASÓW #93
14:49
Echa Leśne
Рет қаралды 161 М.
“Don’t stop the chances.”
00:44
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 62 МЛН