Hawker Harrier - Ściśle tajny pionowzlot NATO i brzydkie atomowe kaczątko

  Рет қаралды 67,658

Jeyahoo

Jeyahoo

Күн бұрын

Пікірлер: 84
@piotrgouszewicz7079
@piotrgouszewicz7079 Жыл бұрын
Bardzo wyczerpujący merytorycznie i technicznie materiał, wielkie dzięki, za pracę którą w to włożyłeś. Bardzo głęboki ukłon w Twoją stronę.
@krzysztofroman5597
@krzysztofroman5597 Жыл бұрын
Fajne „Blotniaki” !
@piotrgouszewicz7079
@piotrgouszewicz7079 Жыл бұрын
@@krzysztofroman5597 O! Czyżby Hawker to po polsku Błotniak z rodziny jastrzębiowatych? Nie wiedziałem, warto czytać komentarze pod wartościowymi materiałami, dzięki .
@Wania93022
@Wania93022 Жыл бұрын
Dzięki za film o Jeyahoo na temat Harrier bo się w nim zakochałem w tym samolocie .
@mariuszkosik4867
@mariuszkosik4867 Жыл бұрын
Harrier tak samo jak A-10 thunderbolt tak brzydki że aż piękny. Swoją drogą proszę o materiał właśnie o A-10 thunderbolt który też już żegna się ze służbą.
@1234frytki
@1234frytki Жыл бұрын
Naprawdę coś fajnego tworzysz. Dzięki
@elbrus998
@elbrus998 Жыл бұрын
Zajefajny film, ale sprostuję jedną informację zawartą w 25:36, mianowicie układ górnopłata wpływa pozytywnie na stabilność samolotu, a niestabilność (poprzeczną w tym wypadku) powodowało to że skrzydła miały ujemny kąt wzniosu.
@alpagaparkowa2084
@alpagaparkowa2084 Жыл бұрын
Czyli dupa nie specjalista.
@TheAgrotechnik
@TheAgrotechnik Жыл бұрын
Zabrakło mi w video wzmianki że Harrier spowodował drastyczną zmianę w doktrynie Royal Navy jeśli chodzi o lotniskowce. Upatrywano się w nich rozwiązania i ucieczki przed budową okrutnie drogich lotniskowców dla klasycznych samolotów CTOL. Skutkiem tego była budowa tańszych lotniskowców typu Invincible, wyposażonych w "skocznie" wspomagające start Harrierów w trybie STOVL, a dlaczego to wspomnę dalej. Oczywiście te nowe lekkie okręty (lotniskowców typu Invincible) miały dość ograniczone możliwości względem lotniskowców amerykańskich, zabierając do 21 samolotów i śmigłowców. Dla porównania wprowadzony do służby USS Nimitz zabierał ich aż 90, a francuskie klasy Clemenceau po 40. Było to jednak porównywalne z grupą lotniczą krążowników lotniczych projektu 1143 (22 samoloty i śmigłowce) których używała marynarka radziecka. Też docelowo były to okręty które miały zwalczać radzieckie okręty podwodne, gdyż sztabowy beton stwierdził (też poniekąd słusznie) że w przypadku ewentualnego konfliktu NATO-Układ Warszawski, największym problemem będzie wręcz gigantyczna flota podwodna ZSRR operująca z północy niż znacznie mniejsza flota nawodna. Jak wspomniałem, lotniskowce Invincible posiadały skocznię wspomagającą start. Możliwość pionowego startu i lądowania była niezwykłą cechą Harriera ale okupioną ograniczonym zasięgiem działania wynikającym zarówno z ograniczonej masy startowej (w konsekwencji zabieranego paliwa) jak i tego że w przypadku pionowego startu, samolot miał bardzo duże chwilowe spalanie. Dla porównania- Harrier miał zasięg do 680 kilometrów, zaś F4 Phantom II nawet do 2500 km z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Dla usprawiedliwienia trapiło to wszystkie i chyba dalej będzie problemem w samolotach VTOL i nawet F-35B ma mniejszy zasięg od wersji F-35A i C. O ile w warunkach lądowych do których był Harrier przewidywany, nie stanowi to dużego problemu, tak na morzu jest to bardzo duży problem i na efekty nie trzeba było czekać długo. Wojna o Falklandy w 1982 roku uwidoczniła pomyłkę w myśleniu Royal Navy i jednoznacznie pokazała że klasyczne lotniskowce są zwyczajnie potrzebne we flocie. Efektem tego było forsowanie potrzeby i projektu budowy bardziej klasycznych lotniskowców o dużo większych możliwościach, przeznaczonych dla Royal Navy, którego efektem są wprowadzone niedawno do służby HMS Queen Elisabeth i Prince of Wales.
@arturmichalak3236
@arturmichalak3236 Жыл бұрын
Dzięki za opisanie doktryny harriera.Niemniej trzeba dodać i nawiasy tej konstrukcji.Samolot rodzony w bólach z Kestrela,silnik Pegasus w pierwszych wersjach za słaby by unieść tą konstrukcję w powietrze w warunkach hot high.Niemniej jednak miał potencjał,o czym świadczy to ,że zakupili go nawet koniokrady ,którzy jak wiedzą wszyscy na ziemi nie kupują u obcych ,tylko robią swoje i potem tym handlują.Ja znam tylko dwa przypadki zakupu licencji zza granicy przez koniokradów.Av-8 właśnie i armatą rh120,czyli ichnia chyba m256 w abramsie.Może ktoś coś dołoży.Widziałem to na pokazach w Gdyni w 1998,nawet dotykałem,widziałem jak latał.Huk silnika harriera,lot z małą prędkością, na niskiej wysokości.Jazgot niemożliwy,bardzo charakterystyczny.Kończy się prawdziwe lotnictwo,ciekawe samoloty.
@milenakazyjaka7900
@milenakazyjaka7900 Жыл бұрын
​​@@arturmichalak3236Brytyjską Canberrę też w USA produkowano ze zmianami.
@TheAgrotechnik
@TheAgrotechnik Жыл бұрын
@@arturmichalak3236 Tylko też wiesz, to nie jest tak że burgerom ten samolot się spodobał więc kupili na niego licencję o tak o. Herbaciarze prace nad swoim samolotem typu V/STOL też prowadzili w podobnym okresie ale z mniejszym powodzeniem i równie ogromnymi kosztami. Zrezygnowali jak koszty zaczęły rosnąć lawinowo wraz z problemami technicznymi, niewspółmiernymi do osiągów. Podobne problemy mieli też francuzi i niemcy- prace się ciągnęły, efektów nie, koszty rosły więc zrezygnowali ze swoich konstrukcji. Dość powiedzieć że kontrowersyjny Bell Boeing V-22 Osprey kosztował miliardy a mimo to prace nad nim trwały blisko 20 lat, i do tej pory jest krytykowany za niewspółmierne do osiągów koszta i możliwości. No i też wszystkie konstrukcje łączy wspólny mianownik- opracowanie to jedno, drugie- to musi się zwrócić. Tylko ZSRR mógł sobie pozwolić na fanaberie że wyprodukują specjalnie coś w ograniczonej liczbie bo zbrojenia stoją ponad wszystko w tym kraju. Dlatego też skupiono się na wspólnym projekcie Panavii Tornado w którym brały udział firmy brytyjskie, niemieckie, holenderskie i włoskie. Żeby było jak najtaniej. Więc w przypadku Harrierów wygrał pragmatyzm- Brytyjczycy mieli już na gotowe, wystarczyło to też z czasem dopracować i ulepszyć i będzie to miało sens jak pokazała historia.
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 Жыл бұрын
Ten samolot był kapitalnie wpasowany w fabułę filmu Prawdziwe kłamstwa.
@kamilcichocki5509
@kamilcichocki5509 Жыл бұрын
Pamiętam jak w dzieciństwie oglądałem film Prawdziwe kłamstwa i myślałem że to nieprawda że samolot może tak zawisnąć..
@dziobi42
@dziobi42 Жыл бұрын
Naprawdę wciągający materiał, rzadko kiedy na raz obejrzę cały pół godzinny film ale to była przyjemność
@justynam47
@justynam47 Жыл бұрын
Ciekawe co się dzieje z tysiącami tych maszyn ? Tak samo jak z A-10 . Te samoloty wielu krajom by się przydały.Polsce na pewno. Bardziej od plastikowych koreańskich sprzętów.
@rogerromer7905
@rogerromer7905 4 ай бұрын
Nie ma ani udźwigu, ani prędkości, ani wspolczesnego radaru 😂 Błagam, FA50 oblatuje go jak chce.
@paweltodudek
@paweltodudek 19 күн бұрын
Su25 jakos lata nad Ukraina. Do wyrzucania rakiet i bomb latajacych sie nadaje
@wojciechk2667
@wojciechk2667 5 ай бұрын
Produkuje Pan niezwykle wartościowe materiały!
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 5 ай бұрын
Najpiękniejszy samolot na świecie! Widziałem na pokazie. AMAZING!
@adamkowalski1968
@adamkowalski1968 Жыл бұрын
Jak zwykle dobra robota !
@adriankowalski9191
@adriankowalski9191 6 ай бұрын
Świetny materiał
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Жыл бұрын
Warto wspomnieć o radzieckim pionowzlocie Jak-36M/38. Służył on na krążownikach lotniczych typu Kijów (projekt 1143) i miał inną koncepcję pionowego startu - dwa osobne silniki służące wyłącznie do startu i lądowania, pionowo zamocowane w kadłubie i silnik marszowy do lotu poziomego. Lądowanie i start były dość skomplikowanym manewrem, spalającym mnóstwo paliwa. Warto tu wspomnieć, że samolot miał... automatyczny system katapultowania pilotów. W czasie lotu pionowego, przy choćby lekkim zdławieniu jednego z pionowych silników, dochodziło do natychmiastowego wywrócenia samolotu do góry nogami. System wykrywał to i automatycznie katapultował pilotów. Kilka razy to zadziałało, ratując im życie. Dało się to jednak wyłączyć ręcznie i było kilka śmiertelnych wypadków gdy właśnie system nie zadziałał. Raz system nawet zadziałał, piloci zostali wystrzeleni, ale samolot zachował stabilność i tak sobie latał bez załogi góra-dół i nawet względnie nieuszkodzony przyziemił z powodu skończenia się paliwa ;) Następcą miał zostać Jak-141 (mający do służby wejść jako Jak-41), który mimo nowatorskiej koncepcji obrotowej dyszy silnika głównego (podobną zastosowano lata później w F-35B) nigdy nie wyszedł poza fazę prototypu. To miała być nowa jakość, myśliwiec naddźwiękowy, o wiele potężniejszy niż Jak-38. Upadek ZSRR jednak zamknął ten ciekawy projekt. Harriery w końcu bardzo dobrze sprawdziły się w czasie wojny o Falklandy, były naprawdę dobrym samolotem, choć o ograniczonych możliwościach. Jest to chyba jedyny zagraniczny samolot zakupiony przez USA, dla USMC i jego okrętów desantowych, w zasadzie będących małymi lotniskowcami :)
@jyndra379
@jyndra379 Жыл бұрын
53 kiloniutony to nie jest moc, tylko siła (nośna, lub ciągu)
@grzegorzbrzeczyszykiewicz5397
@grzegorzbrzeczyszykiewicz5397 Жыл бұрын
niuton to jesdnostka sioly
@albin9914
@albin9914 Жыл бұрын
No geniusz brawo
@grzegorzbrzeczyszykiewicz5397
@grzegorzbrzeczyszykiewicz5397 Жыл бұрын
aconiy?@@albin9914
@bartoszsieradzki7100
@bartoszsieradzki7100 5 ай бұрын
Super materiał! Dzięki i pozdro!
@JoannaPawlicka-q9t
@JoannaPawlicka-q9t Жыл бұрын
dzięki, prawdziwa podróż w świat techniki :) chociaż z konta żony :)
@st.john_one
@st.john_one Жыл бұрын
piękne samoloty, zawsze mnie fascynowały
@krzysztoftomaszwojcik4827
@krzysztoftomaszwojcik4827 Жыл бұрын
TEN KANAŁ TO KLASA SAMA W SIBIE👍👍👍🔥
@RoxiArt666
@RoxiArt666 Жыл бұрын
super film!
@jaroslawkalota9118
@jaroslawkalota9118 Жыл бұрын
Dziękujemy.
@Jeyahoo
@Jeyahoo Жыл бұрын
Dziękuję ślicznie za wsparcie! Jeszcze bardziej motywuje mnie to do pracy nad materiałami. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu!
@jaroslawkalota9118
@jaroslawkalota9118 Жыл бұрын
Bardzo fajny materiał.
@hubertkostkowski6903
@hubertkostkowski6903 7 ай бұрын
kozackie materialy- kds...
@alzheimer2901
@alzheimer2901 Жыл бұрын
Piękna robota
@SamaPrawdaCholeraJasna
@SamaPrawdaCholeraJasna Жыл бұрын
Dobre te Twoje filmy !
@yansbp
@yansbp Жыл бұрын
fajnie sie skleja jako model
@LokoBP1
@LokoBP1 10 ай бұрын
Dwa najpiękniejsze samoloty bojowe to; Nr1 bezsprzecznie A10 Warthog Nr2 Hawker Harrier Tyle w temacie "brzydoty" tego samolotu. A skoro tak mówię to tak jast. Moja prawda jest mojsza niż twojsza 😉
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 5 ай бұрын
Tak, ale kolejność odwrotna. Świński pryszcz minimalnie, ale na drugim. :)
@filipwojtkow457
@filipwojtkow457 Жыл бұрын
Harriery w czynnej slozbie nadal mozna zobaczyc w Hiszpanii, a poki co nie zapadla jeszcze decyzja o ich wycofaniu.
@ugokanaikaze8594
@ugokanaikaze8594 Жыл бұрын
Dobry, szczegółowy i okuratny materiał
@krystiankowalik8875
@krystiankowalik8875 Жыл бұрын
Dobra robota 👍👍👍
@slawomirzon8101
@slawomirzon8101 Жыл бұрын
Super. Czekałem na to. Świetny materiał. Ciekawe że Brytyjczycy zrezyzgnowali z budowy następcy Hariera i poszli w F35. Byli zaangażowani finansowo i projektowo w jego tworzenie?
@fuzzygibon6527
@fuzzygibon6527 Жыл бұрын
Życzę więcej takich materiałów. Niech kanał się kręci, świetna robota! P.s Fa50 lepsze od f16 ;)
@zibi457
@zibi457 Жыл бұрын
Jest to bardzo ciekawa maszyna.
@tomaszzwierzchowski4739
@tomaszzwierzchowski4739 8 ай бұрын
Fajny materiał, dykcja prawie ideał, jednakże błędy w wymowie słów obcych strasznie drażnią w dalszym ciągu. Junta, Iowa, to nie są trudne słowa. Poza tym radar Blue vixen miał umożliwić używanie Skyflash. Na amraam to stanowczo było za wcześnie chyba
@gregorwilk174
@gregorwilk174 Жыл бұрын
Fajny film.👍
@POGORSKY
@POGORSKY Жыл бұрын
Dobra robota.
@arturmichalak3236
@arturmichalak3236 Жыл бұрын
Hm,600l wody destylowanej.Ciekawe ,co było na pokładzie Jak 36-38.Konkurent zza żelaznej kurtyny .Ktoś coś doda?
@gatomontes2504
@gatomontes2504 Жыл бұрын
a jakim miał być? ściśliwie jawnym
@ziellech
@ziellech Жыл бұрын
Pamiętam wojnę o Falklandy Malwiny. Tam te samoloty zrobiły dobrą rozpieduche z argentyńskim wojskiem .
@krzysztofjaskula3740
@krzysztofjaskula3740 Жыл бұрын
Mialem kiedys plastikowy model. Kupa fajnych wspomnien......
@marekjachymek9729
@marekjachymek9729 Жыл бұрын
Super pozdrawiam
@grzegorzreda8431
@grzegorzreda8431 Жыл бұрын
Co to za muza w tle 😮
@krzysztofpodolakpodolak8907
@krzysztofpodolakpodolak8907 Жыл бұрын
Dzieki dobre
@fifi500koko
@fifi500koko 25 күн бұрын
A czy będzie film o F-35
@25robert
@25robert Жыл бұрын
Poprostu ladne
@lukaszkarbolewski4361
@lukaszkarbolewski4361 Жыл бұрын
Brytyjczycy stworzyli wiele brzydkich samolotów,. Jednak ten brzydal zrobił to co miał zrobić i zasłużył na uznanie.
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 9 ай бұрын
Ciekawe pozdrawiam
@Tromgenn
@Tromgenn Жыл бұрын
Uwielbiam ten samolot
@ffcghjttv
@ffcghjttv Ай бұрын
Nie IOWA,mówimy Ajoła
@emilgil1490
@emilgil1490 Жыл бұрын
! ! ! L U D Z I E ! Gdyby Bóg chciał abyście latali dałby wam skrzydła ! ( A sądząc po statystykach wypadków Harriera, że gdyby chciał abyście myśleli to dałby wam mmmmmm.......)...
@alpagaparkowa2084
@alpagaparkowa2084 Жыл бұрын
"Polski lotnik jak trzeba to i na drzwiach od stodoły poleci" Pan Prezydent Bronisław Komorowski
@ffcghjttv
@ffcghjttv Ай бұрын
Junta-Hunta
@mareksaltberg1484
@mareksaltberg1484 11 ай бұрын
"Hunta wojskowa" :)
@trojnara
@trojnara Жыл бұрын
Obce języki są trudne. Zarówno angielski (joła), jak i hiszpański (junta). 😂
@gorskitomasz81
@gorskitomasz81 Ай бұрын
Komentarz taktyczny.
@krikron8306
@krikron8306 Жыл бұрын
👍
@WiesławBaszowiecki
@WiesławBaszowiecki Жыл бұрын
Zanim zaczęli startować pionowo lądowali na księżycu. Jak startowali z księżyca? Na ziemi były budowane wyrzutnie rakietowe. Kto budował na księżycu? 😁😁😁
@przemysaww226
@przemysaww226 Жыл бұрын
Przekazać te samoloty Ukrainie (?)
@krzysztofhrabec151
@krzysztofhrabec151 Жыл бұрын
h
@gregkrupinski8094
@gregkrupinski8094 Жыл бұрын
Naucz sie pan wymawiać słowo 'pustułka' - 'u' wymawiamy jak u w wyrazie pusty - sposób w jaki pan to wymawia w 17:50 jest co najmniej wq-rwiający... warto też przed włączeniem mikrofonu i nagrywania skonsultować się z logopedą oraz znajomymi i przeczytać im tekst - po czym zapytać, czy wszystko zrozumieli... warto też pisać na ekranie słowa kluczowe, by słuchający nie gubił się w domysłach... moja polonistka za sposób mówienia, akcentowania oraz intonacji stawia panu 3=...
@stawiniakpol2891
@stawiniakpol2891 11 ай бұрын
Hmmm a może najpierw sprawdź czy u Ciebie wszystko ok i umyj uszy, bo ja, nie miałem problemów o jakich piszesz.
@kofeMW
@kofeMW 3 ай бұрын
Najbardziej wnerwia ta mania stawiania dwóch kropek w jednym zdaniu.
@andrzejkohut8759
@andrzejkohut8759 Жыл бұрын
Ogarnij konstrukcję wypowiedzi.Kaleczysz język polski.Wymowa słów z języków obcych również tragiczna.
@billymenager8235
@billymenager8235 Жыл бұрын
Wez sie chłopie naucz czytać bo tego dukania sie słuchać nie da
@profipranieradom7312
@profipranieradom7312 Жыл бұрын
po co to memłanie i odgrzewanie kotleta na początku
@janutotem8274
@janutotem8274 Жыл бұрын
Jakie konstrukcje NOWE potrafią startować pionowo !? Serio Jeyahoo twoje słowa !!! Co obecnie jest takiego ?!
@Jeyahoo
@Jeyahoo Жыл бұрын
F-35B. Pozdrawiam
@maciejmx586
@maciejmx586 9 ай бұрын
@@Jeyahoo !!! :) brawo!
@MegaMoriarti
@MegaMoriarti Жыл бұрын
en.m.wikipedia.org/wiki/Focke-Wulf_Triebfl%C3%BCgel
SU-57: GAME CHANGER?
32:43
ATE CHUET
Рет қаралды 271 М.
When Cucumbers Meet PVC Pipe The Results Are Wild! 🤭
00:44
Crafty Buddy
Рет қаралды 60 МЛН
Мама у нас строгая
00:20
VAVAN
Рет қаралды 11 МЛН
Lazy days…
00:24
Anwar Jibawi
Рет қаралды 6 МЛН
2K15 Trzmiel - Bumblebee na miarę sowieckich możliwości #28
27:57
Historia pod ostrym kątem
Рет қаралды 16 М.
Flight 16 - Emergency landing at Okecie Airport (Warsaw, 2011) | HISTORIE
20:02
HISTORIE - ludzie i wydarzenia
Рет қаралды 114 М.
JAS 39 Gripen - Prawdziwy SAAB wśród samolotów
44:06
Jeyahoo
Рет қаралды 55 М.
When Cucumbers Meet PVC Pipe The Results Are Wild! 🤭
00:44
Crafty Buddy
Рет қаралды 60 МЛН