HCl - kyselina chlorovodíková (solná) - její vlastnosti, reakce a využití

  Рет қаралды 31,641

Wekon

Wekon

Күн бұрын

V tomto videu uvidíte vlastnosti, reakce a využití HCl - kyseliny chlorovodíkové (solné)
_________________________________________________________________
► WEB: wekon.cz/
► Facebook: / wekonslab
► Twitter: / lordwekon
_________________________________________________________________
Pár vysvělených pojmů:
Kyselina chlorovodíková (též kyselina solná, latinsky acidum hydrogenchloridum) je velmi silná kyselina, jedna z lidstvu nejdéle známých a nejvíce využívaných. Jde o vodný roztok plynného chlorovodíku (HCl).
Kyselina chlorovodíková je těkavá bezbarvá kapalina. Patří mezi velmi silné žíraviny. Technická (tj. méně čistá) kyselina chlorovodíková je nažloutlá díky přítomnosti železitých iontů a prodává se pod názvem kyselina solná. Směs koncentrované kyseliny chlorovodíkové a dusičné v objemovém poměru 3:1 (lučavka královská) rozpouští i ušlechtilé kovy (zlato, platina).
Je to relativně silná jednosytná kyselina. Vzniká rozpuštěním plynného HCl (chlorovodíku) ve vodě.
Reaguje s celou řadou neušlechtilých kovů (Fe, Zn, Al, Na ...), za vzniku v kyselině chlorovodíkové rozpustných chloridů. S ušlechtilými kovy nereaguje. Na rozdíl od řady kyslíkatých kyselin, např. H2SO4 a HNO3, nemá oxidační účinky, ani když je koncentrovaná.
Kyselina chlorovodíková se v přírodě vyskytuje v sopečných plynech a jako vázaná složka některých nerostů. Je vylučována v trávicím traktu všech savců, kromě mravenečníků, často se vyskytuje i u jiných tvorů. Funguje jako aktivátor žaludečního enzymu pepsinu, denaturuje zkonzumované bílkoviny a zabíjí bakterie v potravě. Vnitřní stěna žaludku je na velmi nízké pH stavěna, pokud však dojde k poruše slizového krytu, vznikne žaludeční vřed. Ve dvanáctníku je neutralizována.
Kyselina chlorovodíková se původně vyráběla přímo z chloridu sodného, proto se označovala jako kyselina solná.
Princip výroby spočíval v působením kyseliny sírové na chlorid sodný za zvýšené teploty.
V průmyslové výrobě se HCl vyrábí syntézou chloru a vodíku, obvykle ve spojení s výrobou hydroxidu sodného nebo jako vedlejší produkt při chloraci uhlovodíků
Kyselina chlorovodíková je vodný roztok HCl a připravuje se exotermickou absorpcí HCl ve vodě:
adiabaticky - získává se přibližně 20% HCl, tento způsob je nejčastěji používaný při chloraci uhlovodíků
izotermicky - možno získat až 38% HCl (dýmavou), obvykle z praktických důvodů se ale připravuje méně koncentrovaná (32-36%)
Průmyslově nejčastěji používaná kyselina chlorovodíková je 31% vodný roztok chlorovodíku. Méně obvyklá je 38% kyselina, v této koncentraci má největší kyselost, je tedy nejúčinnější (a nejnebezpečnější). Kyselina chlorovodíková je po kyselině sírové nejpoužívanější kyselou látkou v průmyslu.
V geologii a paleontologii se používá k detekci vápence (CaCO3), protože při jeho rozpouštění uvolňuje množství oxidu uhličitého a šumí.
Koncentrovaná v kombinaci s kyselinou dusičnou v poměru 3:1 tvoří lučavku královskou, která se používá pro rozpouštění obtížně rozpustných kovů, zejména zlata nebo platiny.
Koncentrovaná kyselina chlorovodíková se dá použít k čištění bazénů (i foliových) od vodního kamene.
_________________________________________________________________
Hudba použitá ve videu:
Intro:
Skladba: News Theme 2
Interpret: Audionautix
Podléhá licenci: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (Download link: creativecommon...)
Zdroj: / audiolibra

Пікірлер: 52
@Killeroz
@Killeroz 6 жыл бұрын
Chemii jsem nikdy nerozuměl, ale je vidět, že ty ano :)
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Díky.
@lubomirlokos3474
@lubomirlokos3474 3 жыл бұрын
To co tu předvedl, se lze naučit za pár minut, a lze to i číst. Na videu nelze poznat, zda to, o čem dotyčný mluví nebo co tam dělá opravdu ovládá. Protože to může být klidně jen jeden ze 100 pokusů.
@johankafrank1379
@johankafrank1379 2 жыл бұрын
Perfektní a poučná videa - sice nejsem chemik ale mám hobby elektroniku - dost často navrhuji a sám si odleptávám desky v kyselině chlorovodíkové + okysličovadlo peroxid vodíky. Poměr kyseliny a okysličovadla jsem řešil jako vždy od oka(podle reakce) a to tak že do vaničky s kyselinou chlorovodíkovou postupně přilévám peroxid vodíku. Naposledy jsem leptal několik DPS(PCB) asi tak po součtu dvě stránky formáty A4 - tentokrát jsem na to doplatil :-). U kusové výroby požívám fotocestu ale při větším množství DPS používám technologii nažehlení toneru(grafitový prášek) na DPS je to rychlejší. Na to jsem si upravil šasi ze staré laminovačky a zvedl teplotu na 190 C - výměnou bimetalového spínače který spíná bezpečné napětí relé - 12V /60 mA a to spíná el. přívod do obou topných těles u válců. A protože tisknu na dětské barevné papíry lepící (www.papirnictvipavlik.cz/barevne-papiry-lepici-8-listu/) na stranu kde je naneseno vodou rozpustné lepidlo po tisku nažehlím na DPS - a dvakrát projedu upravenou laminovačkou - po ochládnutí namočím nažehlené DPS do teplé vodní lázně - lepidlo se rozpustí a sjede dolu a zůstanou nažehlené cesty na DPS , na finále odleptám(je to rychlejší než DPS foto cestou a kvalita je stejná). Jsem při posledním leptání a to ve spěchu přehnal s peroxidem vodíku - reakce byla tak silná, že se leptací roztok prudce ohřál - začal vařit a všechny nažehlené desky co se právě leptaly asi tak jedna A4 - ohřály(uvařily :-p) a toner(Grafit) se odplavil do leptací lázně a zůstaly jen holé desky - a ten obrovský mrak kouře který vznikl zahubil sousedce třetinu malé zahrádky(spálené a suché) - ještě že nebyla doma.Ve dvě hodky ráno když už všichni spinkali jsem šel k sousedce zahradničit a všechno spálené vytrhal a vystříhal:-p. Tím že reakce u tohoto procesu(Kyselina chlorovodíková+ peroxid vodíku) není okamžitá(dá se říci nelineární) než se rozběhne naplno chvilku to trvá a když člověk spěchá - tak přidává a pak už to nic nezastaví :-p. Ale pořad rychlejší než leptat v Chloridu železitém který je nákladově dražší a trvá to 8 až 15 minut deska a když je už vyčerpán tak i 25 min(v teplé vodní lázni o něco rychlejší). Každopádně musím vyzkoušet Vaše recepty na roztok Chloridu železitého(pro bezpečné leptání), a pájecí kapalinu(kyselina Chlorovodíková + zinek). Na vaše stránky na KZbin jsem narazil poprvé až dnes a to při hledání - jak Galvanicky pomědit kov - potřeboval jsem pomědit starožitný zvonek - byl hodně zkorodovaný.(odrezoval jsem v 8% vinném octu jeden den) a pak brousil. Ještě postřeh od ne-chemika :-) - když jsem leptal v kyselině chlorovodíkové + peroxid vodíku - vznikl roztok barvy zelené(člověk by čekal skalici modrou barvy modré :-p) - teprve až po naředění s vodou - roztok byl modrý. Leptací roztok po vyleptání všech DPS - jako vždy na finále doma vyčistil záchod :-)
@DeflectorBushcraft
@DeflectorBushcraft 6 жыл бұрын
Wekone, perfektní :-) Chemii mám moc rád a su zvědavý, která látka bude jako další :-)
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Díky, kyselina sírová a následně kyselina dusičná.
@voltak2569
@voltak2569 6 жыл бұрын
Ahoj deflector bushcraft ja mam taky rad chemii a to je mi jen 10 let(-:
@DeflectorBushcraft
@DeflectorBushcraft 6 жыл бұрын
Ahoj, tak to jsem rád :-) Vše kolem nás je totiž chemie :-) Nemám pravdu Wekone? :-)
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Záleží, z jaké blízkosti se díváš, třeba lidské tělo: makroskopicky je to biologie, zazoomuješ na úroveň makromolekul a najednou je to chemie, pak zas zazoomuješ na úroveň atomů, protonů, neutronů, elektronů a už je to fyzika :-)
@karelventil2647
@karelventil2647 6 жыл бұрын
Jo, s kyselinama se dají dělat různé šílenosti. I střelná bavlna :D
@karelventil2647
@karelventil2647 6 жыл бұрын
Mě HCl rozpustila štětku na WC. Nesmí se ponořit do koncentrované kyseliny. Na WC proti kameni je super. Koncentrovaná dýmí, takže ostatní pozor. Wekon určitě ví.
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Pravda, HCl je má oblíbená kyselina.
@lukashudecek01
@lukashudecek01 6 жыл бұрын
Super video wekone
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Díky.
@lukashudecek01
@lukashudecek01 6 жыл бұрын
neni zaco wekone
@snicelOP
@snicelOP 3 жыл бұрын
Super video
@voltak2569
@voltak2569 6 жыл бұрын
Ahoj wekone super video
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Díky,
@Daravier
@Daravier Жыл бұрын
2:33 děkuji pro vylepšení dne, dnes v první hodině se celá třída smála 😂
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, HCL jsem lil do bazénu, abych snížil Ph. Zní to šíleně, ale litr na 10 tisíc litrů snad nebezpečné není?
@crossdresspublic-home9744
@crossdresspublic-home9744 6 жыл бұрын
urobi niekto z vas dvoch tutorial na vyrobu deuteria ? pre ion engine ???
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Ahoj V, HCl pro tyto účely v této koncentraci bude zřejmě bezpečná. Pokles pH se dá spočítat jako -log c (HCl) :-) pokud ses dostal na bezpečnou hodnotu pH tak no problemo. Ale nevím, na jaké hodnotě pH jsi začínal.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Bylo to fialový a mělo to být žlutý, podle měřiče :-) Nicméně voda se mi stejně kazila. Pak jsem zjistil a dočetl se, že mám tvrdou vodu a že když tam naopak dám krystalickou sodu, tak se vysráží jakési vápenaté sloučeniny a pak mi ta bazénová chemie začala fungovat i bez kyseliny. Je to trochu záhada. Ještě se osvědčil chlor-šok. Pro případ, že bys někdy dělal bazénovou chemii.
@miroslavpetrasek4328
@miroslavpetrasek4328 5 жыл бұрын
Lepsia je kyselina fosforecna alebo citronova z hladiska ucinnosti a koncentracie, HCL kupite max.32%. Inac je to jedno aka, vznikaju soli, akurat by mozno pomohlo, ktory prvok sposobuje tvrdost vody.
@jirkadolejsi1538
@jirkadolejsi1538 6 жыл бұрын
Ahoj Wekone, určitě natacej chemie je zajímavý obor. Teďka jsem četl na Wiki když se vezme vodík ten je v pohodě a přidá se k tomu fluor tak vznikne něco čím by se člověk nerad potiral to jen pro příklad jak je chemie zajimava.
@stepanfajt6269
@stepanfajt6269 3 жыл бұрын
Jinak rozpouštěním chloru ve vodě se získá chlorovodíková kyselina s kyselinou chlornou která se dále rozkládá na chlorovodíkovou kyselinu a kyslík.
@daniela8130
@daniela8130 2 жыл бұрын
Dnes v naší obci unikl z cisterny uhlovodik, rozhlasem varovali abychom nevětrali a nevychazeli ven. Jak dalece to může ublížit lidem, zvířatům a vegetaci. Děkuji za odpověď.
@SmarthPhonesCz
@SmarthPhonesCz Ай бұрын
Nejlepsi je HCl na cisteni kol. zredenou 1:10 s vodou a nastrikat na kola, pote oplachnout a kola jsou jako nová
@radadracek7083
@radadracek7083 4 жыл бұрын
Ahoj mám takovou teorii, myslíš že by se dal změkčit kámen? Nějakou kyselinou nebo kapalinou? Dávám do souvislosti s Egyptem a pyramidy. PumaPunku atd. Díky za odpověď.
@barykb5928
@barykb5928 Жыл бұрын
Zdravím chtěl bych se zeptat, čím opláchnout kyselinu chlorovodikovou, solnou, pri odrezovani starého zrezleho nářadí. Cim oplachnout naradi a jak se pripadne likviduje pouzita lazen z kyseliny chlorovodikove. Děkuji
@Marvin91.
@Marvin91. 3 жыл бұрын
Dalo by se z tím leptat železo? případně jak ochránít části které nechci leptat jde mi leptání nožů a dalších podobných věcí případně co je nejlepší použít díky
@ovlaky
@ovlaky 5 жыл бұрын
Jojo, HCl dokáže zázraky se silnou korozí... Chtěl bych se zeptat, jestli dochází k navodíkování materiálu i při odrezování kyselinou citronovou či octovou? Děkuji.
@princ5
@princ5 5 жыл бұрын
Zdravím chci se zeptat jestli se dá snížit ph, s kyseliny solné
@Wekon
@Wekon 5 жыл бұрын
Ahoj, pH = - log c (HCl); takže zředěním vodou by mělo pH stoupat (kyselost klesat) a zakoncentrováním pH klesat (kyselost stoupat).
@pepemann4741
@pepemann4741 4 жыл бұрын
Zdravím Wekone, chemie je pro mě španělská vesnice, ale HCl a peroxid vodíku jsem používal na laptání tištěných spojů. Od narození jsem šetřílek a peroxid vodíku byla pro mě vzácná tekutina, proto jsem roztok po leptání slil do plastové lahve a uzavřel. Těsně... Láhev postavil na stůl v garáži. Ráno po příchodu do garáže byla kyselina všude po stěnách, dveřích a autě. Plastová láhev se válela na zemi roztržená. Co se v ní odehrálo??
@Wekon
@Wekon 4 жыл бұрын
Ahoj technická HCl leptá měď jen pokud je potáhlá vrstvičkou oxidu, případně se ten oxid musí uměle vyrobit přidáním peroxidu vodíku nebo probubláváním vzduchem. Reakce tedy bude nějak takto: Cu(OH)2 + 2 HCl → CuCl2 + O2 + 2H2 z plynů vzniká tedy kyslík a vodík, když to uzavřeš do nádoby, tak ji buď roztrhá tlak, který tam vznikne, nebo výbuch směsi vodíku s kyslíkem....
@pepemann4741
@pepemann4741 4 жыл бұрын
@@Wekon Díky za odpověď. Udivilo mě, že v litrové těsně uzavřené umělohmotné polyethylenové lahvi na chemikálie, kde bylo necelých 2dcl směsi 1:1 HCl + 30% kysličníku, to způsobilo popsanou reakci. Láhev má poměrně silnou stěnu a podle díry usuzuju, že tlak byl značný. Výbuch plynu jsem vyloučil, nemělo ho co zapálit.
@TheElafis
@TheElafis 4 жыл бұрын
Ted už si nepamatuju jestli je to ona, ale tuším, že jsem v hliníku takto nechal sežrat zalomený závitník. 20% kyselina pasivuje hliník a žere železo
@karelventil2647
@karelventil2647 6 жыл бұрын
Chlorid zinečnatý je výborný na pájení cínem. Výborné tavidlo na pájení oceli, pozinkovaného plechu, mědi...stačí si sehnat do té kyseliny zinek a tavidlo je na světě. Raději opět dávat zinek do zředěné kyseliny. Tavidlo je agresívní, takže nakonec spoj opláchnout vodou.
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Super, to jsem ani nevěděl, i když si uvědomuji, že můj otec si vždycky držel zásobu zinku a kyseliny solné, tak těď už vím proč. Díky moc :-)
@jozefcizmarik7650
@jozefcizmarik7650 2 жыл бұрын
kyselina chlorovodikova a hypermengan ?
@Stanislavek
@Stanislavek 5 жыл бұрын
tišťák?naposledy na základce :-)
@fesoj1548
@fesoj1548 4 жыл бұрын
Prodám větší množství kanthal dratu rune velikosti.
@ondrejtresnak6634
@ondrejtresnak6634 6 жыл бұрын
ty jsi vystudovaný chemik ?
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Studoval jsem klinickou biologii a chemii na Chemicko-technologicky f. Takže bych řekl, že tam byl na chemii kladen důraz, ale neživím se tím.
@ondrejtresnak6634
@ondrejtresnak6634 6 жыл бұрын
aha
@zidovskacifra5779
@zidovskacifra5779 5 жыл бұрын
Jde s tím rozpustit syntetickou barvu?
@Wekon
@Wekon 5 жыл бұрын
Nemám zdání, chce to vyzkoušet.
拉了好大一坨#斗罗大陆#唐三小舞#小丑
00:11
超凡蜘蛛
Рет қаралды 16 МЛН
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Secret Vlog
Рет қаралды 11 МЛН
THE STRONGEST ACID IN THE WORLD Fluoroantimonic acid
26:36
ChemicalForce
Рет қаралды 7 МЛН
Marimex radí: Jak udržovat vodu v bazénu
5:17
Marimex
Рет қаралды 171 М.
Metamfetamin - pervitin - vlastnosti a účinky
23:57
Wekon
Рет қаралды 30 М.
Girl Biker Performs - You Must See
6:21
ProCrafts
Рет қаралды 73 МЛН
Co je to balancer a jak nabíjet LI články
19:53
Killeroz
Рет қаралды 39 М.
拉了好大一坨#斗罗大陆#唐三小舞#小丑
00:11
超凡蜘蛛
Рет қаралды 16 МЛН