Czy dobrze rozumiem ze PYTANIA BADAWCZE to niejako uszczegółowienie problemu badawczego (również pytania)? Bo później przedstawiam hipotezy, które z kolei są odpowiedziami na problem badawczy - a może właśnie pytania? Mam taki element w pracy i kompletnie nie wiem jak ugryźć te pytania badawcze Bardzo proszę o pomoc
@magisterna53 жыл бұрын
pytania badawcze to, to samo co problemy badawcze. Po prostu problemy formułuje się jako pytania, a hipotezy są odpowiedziami na te pytania (takimi domniemanymi, bo przecież dopiero jak przeprowadzimy badanie to uzyskamy pełne odpowiedzi na pytania badawcza). Zwykle jest jedne problem/pytanie główne, a do niego kilka problemów/ pytań szczegółowych. Pytanie /problem stosuje się zamiennie ;)
@monikakuliberda67923 жыл бұрын
Dzień dobry. Zastanawiam się jaką hipotezę główną należy sformułować do problemu badawczego, który brzmi "poznanie opinii rodziców na temat realizacji działań edukacyjnych w domu". Czy w przypadku takiego problemu badawczego jest koniecznym żeby formułować hipotezę? Czy tak sformułowany problem nadaje się na pracę magisterską?
@magisterna53 жыл бұрын
Nie nam to oceniać, najlepiej spytać promotora. Na niektórych uczelniach nie są w ogóle wymagane hipotezy badawcze. Ogólnie problemy badawcze powinny być pytaniem więc, w Twoim przypadku lepiej by brzmiało: Jaka jest opinia rodziców na temat realizacji działań edukacyjnych w domu? A odpowiedź (czyli hipoteza) zależy od Twojej interpretacji, jeśli uważasz, że oceniają ją pozytywnie, to tak formułujesz hipotezę, jeśli odwrotnie to w hipotezie zakładasz, że ich opinia na te temat jest negatywna. Najlepiej sformułuj problemy i hipotezy jak uważasz "na brudno" i spytaj promotora o jego zdanie. Tak będzie najbezpieczniej :)
@ElvenPower3 жыл бұрын
A czy do problemu badawczego „Czy proces oceny pracowników w organizacji powoduje ich rozwój” można dać hipotezę badawcza: proces oceny pracowników w orgazniacji powoduje ich rozwój, pomaga nakierować ich na odpowiednie stanowisko w pracy” itp?
@magisterna53 жыл бұрын
Hipoteza jest ok, ale można za to inaczej sformułować problem badawczy, żeby nie zaczynał się od "czy". Np. W jakim stopniu proces oceny... itd.
@Mateusz-lh9kt2 жыл бұрын
Czy określona hipoteza badawcza powinna być uzasadniona badaniami, literaturą itp., czy może opierać się na intuicji? Mój główny problem badawczy to: Jak studenci oceniają poziom satysfakcji z jakości kształcenia? Pozdrawiam :)
@magisterna5 Жыл бұрын
Potwierdzenie hipotezy musi mieć uzasadnienie w badaniach najlepiej w badaniu własnym.
@kamilszajabusa8153 жыл бұрын
Witam Zastanawiam się nad hipotezą do tematu - Rola mediów w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 roku na przykładzie TVP I TVN. Napisałem, że te dwie stacje odegrały ogromną rolę w wyborach prezydenckich, ale to raczej wygląda na tezę i coś banalnego oraz oczywistego. Zatem, czy hipotezą jest - Dwie stacje były reprezentantami ściśle związanymi z dwoma rywalizującymi ośrodkami politycznymi, albo w polskim systemie medialnym mamy dokładnie ściśle upolitycznione stacje telewizyjne?
@magisterna53 жыл бұрын
Może być , np. w polskim systemie medialnym mamy dokładnie ściśle upolitycznione stacje telewizyjne, przez co odegrały one ogromną rolę w wyborach prezydenckich.