No video

Historia powstania skoczni narciarskiej "Pod Grzybkiem" w Czarnkowie.

  Рет қаралды 1,616

CZARNKÓW - Miasto z Charakterem

CZARNKÓW - Miasto z Charakterem

Күн бұрын

Z inicjatywą budowy skoczni narciarskiej w Czarnkowie wystąpił miejscowy nauczyciel i aktywny harcerz - Walerian Kurzawa oraz sekretarz Rady Powiatowej - Henryk Piasecki. Obiekt powstał w ramach czynu społecznego, w który zaangażowała się cała społeczność Czarnkowa. Do pracy przystąpili pracownicy lokalnych zakładów przemysłowych, uczniowie szkół i ochotnicy. Praca postępowała szybko, dzięki temu jeszcze w 1963 roku mogły odbyć się zawody inaugurujące działalność „Skoczni pod Grzybkiem”.
Niestety ten spontaniczny i amatorski charakter inicjatywy sprawił, że podczas budowy popełnione zostały błędy zagrażające zdrowiu skoczków. Już w 1964 roku obiekt został zmodernizowany zgodnie z projektem poznańskiego inżyniera Witolda Podeszwy, który sam uprawiał skoki narciarskie. Podczas modernizacji obiekt rozbudowano, umieszczając punkt konstrukcyjny na odległości 30 metrów. Obok „dużej” skoczni znajdował się mniejszy obiekt, na którym można było skoczyć około 20 metrów, a niedaleko znajdował się tor saneczkowy.
Właścicielem obiektu był MKS Noteć Czarnków, w którym trenowało 20 skoczków, których szkolili Witold Podeszwa, a później Tadeusz Ciesielka. Czarnkowskie środowisko skoczków narciarskich utrzymywało żywe stosunki ze sportowcami z gdańskiego klubu „Kormoran”. Gdańscy skoczkowie często odwiedzali Czarnków, zaś czarnkowianie - Trójmiasto.
Zawody organizowane były w niedziele i zawsze gromadziły dużą publiczność.
Do bezpiecznego skakania potrzebna była warstwa śniegu o grubości co najmniej 20 cm. Czasami, gdy brakowało „białego puchu”, młodzież szkolna znosiła go z okolicy na kocach. Rekord skoczni ustanowił 19 stycznia 1971 roku Kazimierz Polus, który w czasie zawodów skoczył 32 metry. Skoczek ten oddał także najdłuższy skok w dziejach skoczni - 38 metrów. Była to jednakże nieoficjalna próba wykonana po zawodach na życzenie publiczności.
Ostatnie zawody odbyły się na „Skoczni pod Grzybkiem” w 1972 roku. Mniej śnieżne zimy sprawiły, że obiekt był wykorzystywany coraz rzadziej. Ostatnie skoki w Czarnkowie oddano w latach 80-tych XX wieku. Nieużywana skocznia niszczała.
W późniejszym okresie organizowano tam również zawody w kolarstwie górskim Škoda Auto Grand Prix MTB, których część trasy przebiegała przez zeskok.
„Skocznia pod Grzybkiem”, choć nieużywana od blisko półwiecza, stała się jednym z symboli miasta i popularną atrakcją turystyczną Czarnkowa.
więcej na www.czarnkow.pl/skocznia

Пікірлер
Wspomnienia z domu rodzinnego w Sulejówku
9:21
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Рет қаралды 12 М.
TV ASTA: konflikt na linii Noteć Czarnków - Urząd Miasta
2:11
Telewizja Asta
Рет қаралды 1,4 М.
Happy birthday to you by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 11 МЛН
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 138 МЛН
wow so cute 🥰
00:20
dednahype
Рет қаралды 18 МЛН
When A Gang Leader Confronted Muhammad Ali
11:43
Boxing After Dark
Рет қаралды 7 МЛН
Czerwona zaraza. Jak Sowieci wyzwalali Polskę. Historia Bez Cenzury
12:03
Historia bez cenzury
Рет қаралды 3 МЛН
Świadkowie historii - Pani Maria Rudzińska
27:27
Andrzej Szmid
Рет қаралды 12 М.
Centralny okręg przemysłowy
21:01
Przedwojenna Warszawa
Рет қаралды 81 М.
Tadeusz Steć
29:06
Darek Mofina
Рет қаралды 4,2 М.
Koń Sapiehy i skarby z czworaków w Bobrku
10:09
regionalnatv
Рет қаралды 84 М.
Co się wydarzyło w Kowarach? Kto zawinił?
6:54
Strimeo
Рет қаралды 28 М.
Były Burmistrz Franciszek Strugała podczas pikniku na czarnkowskiej marinie - 13.08.2024.
1:59
Lubelscy Kupcy
17:30
Vena Art
Рет қаралды 36 М.
Happy birthday to you by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 11 МЛН