Historia warszawskiego lotniska

  Рет қаралды 109,985

Mikołaj Krupa

Mikołaj Krupa

Күн бұрын

Пікірлер: 142
@krupamikolaj
@krupamikolaj Ай бұрын
Czasy się zmieniają, lata przemijają a tradycją już stało się nowe wydanie Ilustrowanego Kalendarza Warszawskiego. Na stronie innawarszawa.pl można zamówić swój egzemplarz najlepszego warszawskiego kalendarza. Zapraszam, sam wybierałem zdjęcia.
@tmg176
@tmg176 2 жыл бұрын
Pracując aktualnie w Airbusie na Okęciu aż przyjemnie ogląda się historię tego lotniska. Podziwiam też autora za naprawde świetną jakość filmu, nie przewinąłem nawet sekundy, zdziwiłem się gdy zobaczyłem ilość wyświetleń, podziwiam naprawde.
@sandrastachowiak3045
@sandrastachowiak3045 2 жыл бұрын
Twój kanał jest GENIALNY!
@НиколайСавенков-г1ч
@НиколайСавенков-г1ч 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo. Do zobaczenia.
@xmosquitx
@xmosquitx 2 жыл бұрын
Że też tak słabo jesteś promowany przez YT. Tu nie powinno być 3,6k subów tylko 360k Aż jestem zdziwiony bo już któryś filmik oglądam i za każdym razem poziom jest TOP :)
@dominickvangoongan6589
@dominickvangoongan6589 2 жыл бұрын
Daj się rozwinąć. Będzie sławny ;)
@pawelwyrwas
@pawelwyrwas 2 жыл бұрын
15:43 - okoliczności katastrofy Kościuszki zostały wyjaśnione. Polecam zapoznać się z wieloma materiałami źródłowymi jak też z przytaczanymi fragmentami serialu "Czarny Serial. Kościuszko" oraz Discovery Historia Tragedia Lotu 5055. Tam jest wszystko wyjaśnione. Podobnie rzecz ma się katastrofy Kopernika, gdyż obie katastrofy są ze sobą powiązane. Także zachęcam autora do poszerzenia wiedzy w tym temacie zamiast wygłaszania twierdzeń dotyczących braku wyjaśnienia sprawy.... 15:50 -samolot nie utracił jednego lecz 3 silniki.
@przebeg
@przebeg 2 жыл бұрын
15:42 Okoliczności katastrofy są jak najbardziej wyjaśnione i znane. Przyczyną pożaru było pęknięcie wału napędowego jednego z silników w skutek wejścia wału w duże wibracje, których przyczyną było zmęczenie materiału oraz pośrednio jego konstrukcja :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 2 жыл бұрын
Przyczyną urwania się wału był fatalnie przeprowadzony remont silnika w ZSRR i wady wykonawcze samego wału.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 2 жыл бұрын
Przeciążanie na liniach atlantyckich również przyczyniło się. Zwłaszcza podczas antyimportowej polityki władz od nadzoru lotnictwa cywilnego w ministerstwie komunikacji.
@mediazet7479
@mediazet7479 2 жыл бұрын
I nawet nie przeprosi...😕
@blackout81
@blackout81 2 ай бұрын
Ruscy wtedy przeprosili i pociągnęli winnych do odpowiedzialności ​@@mediazet7479
@piotrlatosinski999
@piotrlatosinski999 2 жыл бұрын
15:44 - katastrofa została wyjaśniona. Przyczyną była, prosto, skracając myśli i kolokwialnie ujmując, niedbałość o standardy produkcji rosyjskiej - w silniku brakowało jednej składowej części elementu który pracował pod dużym obciążeniem i temperaturą, jeśli dobrze pamiętam, to łożysko kulowe było. W wyniku nadmiernego zużycia element nie wytrzymał i w wyniku obrotów z dużą prędkością eksplodował w silniku. Niemniej szanuję merytoryczne przygotowanie materiału, bardzo dobrze się to ogląda. :)
@damiansmigielski
@damiansmigielski 2 жыл бұрын
Łożysko było rolkowe. Nic nie eksplodowało. Ukręcił się wał łączący sprężarkę z turbiną co spowodowało rozkręcenie się turbiny do obrotów przy których się rozpadła. Kawałki dysku turbiny uszkodziły sąsiednie silniki i uszkodziły elementy układu sterowania biegnące w tylnej części kadłuba.
@gosiaimisio
@gosiaimisio 2 жыл бұрын
Należy się kilka sprostowań: 1. Marszałek Piłsudski nie był ptakiem - pomnik więc nie był "pomnikiem Marszałka", lecz "pomnikiem ku czci Marszałka". 2. Faktycznie mówi się, że zburzyli go Niemcy, ale... cień pomnika widać na fotomapie z 1945 r. Może okupanci zamiast burzyć dostosowali go do swojej symboliki. Niestety nie zachowały się żadne jego zdjęcia z czasów okupacji. 3. O katastrofie z 1980 r. można by wspomnieć kto leciał, skąd pomnik wygląda jak wygląda i dlaczego stoi nie w miejscu katastrofy lecz przy Centrum Olimpijskim 4. Zabrakło katastrofy z 1962 r., w której zginął m. in. konstruktor silnika Syrenki. 5. I na koniec drobiazg: 850m to nie jest "kilkadziesiąt". Poza tymi kilkoma niedociągnięciami bardzo fajny materiał!
@Jacek15050
@Jacek15050 2 жыл бұрын
Dla mnie "odkrycie roku". Brawo
@RoundAreWay
@RoundAreWay 2 жыл бұрын
Fajna nazwa-niebotyki. Taka bardziej oldschoolowa niż wieżowce. Pozdrawiam z Washington DC.
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 2 жыл бұрын
Zwróciłem uwagę i ja. Fajna i polska. Inne są kalkami. Na "oldschoolowe" tez jest polskie okreslenie hi hi :)
@duchlik
@duchlik 2 жыл бұрын
Trafiłem przez przypadek ale zostanę na dłużej bardzo dobra robota, przyjemnie się ciebie słucha 😄
@paweosinski4259
@paweosinski4259 2 жыл бұрын
Były jeszcze dwa wypadki na Okęciu w latach 70 tych: TU134 Aerofłotu, który wylądował "na siłę" po awarii silnika na skrzyżowaniu pasów aż mu elementy podwozia wylazły przez poszycie gondoli, oraz TU134 PLL Lot który wpadł zimą na wał ziemny od strony torów kolejowych. Cechą szczególną tego drugiego wypadku była szybka ucieczka dzielnej załogi przez luki awaryjne pozostawiając pasażerów we wraku. A wspomniany we wcześniejszym komentarzu Vickers Viscount rozbił się w Dawidach obok przystanku PKP Dawidy, do dziś w tym miejscu rosną drzewa.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 Жыл бұрын
Duże brawa za NIEBOTYKI . Warto nadmienić ,że w latach 60/70 można było dokonać odprawy w centrum miasta w biurze LOT ( okolice MDM ) . Autokary przewoziły chętnych na pas startowy omijając formalnosci na lotnisku . Bardzo było to wygodne .
@JarKo880
@JarKo880 2 жыл бұрын
Warto wspomnieć, że najpierw w 1928 roku powstała fabryka samolotów na Okęciu, a dopiero potem lotnisko na potrzeby tej fabryki, które potem zostało przekształcone w cywilny port lotniczy. Spadkobiercą tej fabryki jest obecnie Airbus Poland.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 2 жыл бұрын
Wytwórnia płatowców była na Paluchu, a tam (przy alei Krakowskiej) Škoda miała fabrykę silników.
@shinden5267
@shinden5267 2 жыл бұрын
Ciekawie opowiadasz, fajny masz głos. Subskrybuję :)
@piotrcharvelmajka
@piotrcharvelmajka 2 жыл бұрын
18:07 - Nie w wyniku błędu komputera, tylko z powodu warunku atmosferycznych - boczny wiatr (dotknięcie pasa najpierw jednym kołem, dopiero po kilku sek drugim) + mokra powierzchnia pasa wprowadziły koła w aquaplaning - każde kręciło się z inną prędkością - z tego powodu FMS uznał, że samolot nie znajduje się na ziemi i nie pozwolił pilotom załączyć reversa, nie wysunęły się też hamulce aerodynamiczne.
@psoras
@psoras 27 күн бұрын
Kiedyś gdzieś w niemieckim internecie trafiłem na informacje, że ta katastrofa podobno wywołała spór między związkiem zawodowym pilotów Lufthansy a przewoźnikiem - niemieccy piloci o tym, że FMS działa w ten sposób, dowiedzieć się mieli z raportu po katastrofie. Nie wiem na ile to prawda, nigdzie nie znalazłem żadnych oficjalnych dokumentów na ten temat, ale jeśli ktoś zna niemiecki, to może podrąży.
@kamilkutya5132
@kamilkutya5132 2 жыл бұрын
Sub like i świetna robota. Oby tak dalej
@stonao
@stonao Жыл бұрын
Dzieki!
@ReloopADM
@ReloopADM 2 жыл бұрын
Trzymaj się takich chwytliwych tematów. Rób tak dobre materiały to popularność zdobędziesz bardzo szybko. Ludzie widzą "most" albo "lotnisko" i od razu klikają w film.
@bozennaskorska8089
@bozennaskorska8089 2 жыл бұрын
Genialny młody człowieku... . miałam niezwykłe szczęście gdy przypadkowo trafiłam na Twój (Pana) trop .... chapeau bas!
@krzysztofwieczorek5033
@krzysztofwieczorek5033 2 жыл бұрын
Brawo dobre materiały czekam na kalendarz 😊
@magnoli9852
@magnoli9852 2 жыл бұрын
Fajnie było się trochę dowiedzieć
@lookash3048
@lookash3048 2 жыл бұрын
Ja bym chętnie posłuchał o początkach Warszawy oraz o niezrealizowanych przedwojennych planach rozbudowy z okresu dyktatury sanacji.
@aleksanderh.1624
@aleksanderh.1624 2 жыл бұрын
Fantastyczne filmy!! Cieszę się, że choć garstka ludzi z naszego pokolenia stara się propagować historię. Życzę Ci mnóstwa sukcesów i szybkiego rozwoju kanału. Może kiedyś zainspiruje Cię Bródno? Zapomniana, aczkolwiek ciekawa część naszego miasta:)
@DarioDavis
@DarioDavis 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek. Dowiedziałem się rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@krystiantokarski737
@krystiantokarski737 2 жыл бұрын
Hmm, zapomniałeś o katastrofie samolotu Vickers Viscount 804 SP-LVB w1962. Warto byłoby też wspomnieć o kuriozum w postaci zakupu przez władze radaru, który nie nadawał się do obsługi lotnisk i spokojnie leżał w magazynie. Sporo by pisać o naszym lotnictwie, o "liderach" nie wspominając. ale cóż, profesor się nie mylił, nagrody rozdano i tak dalej i tak dalej...
@marsmigielski
@marsmigielski Жыл бұрын
Panie Mikołaju. Czy można zapytać jak Pan znalazł te filmy archiwalne z kronik np tę przedwojenną? Można zobaczyć je gdzieś w internecie w całości? Dziękuje za odpowiedź i fantastyczny film.
@tomasz9312
@tomasz9312 Жыл бұрын
Podbijam
@armenian123
@armenian123 8 ай бұрын
0:55 skąd pochodzi to ujęcie? Gościu wychodzi chyba z lotniskowego Neoplana.
@wikimiki5765
@wikimiki5765 Ай бұрын
Pamiętam jak na wycieczce do Warszawy będąc w podstawówce byliśmy z klasą na Okęciu. Wtedy był dostępny jeszcze taras widokowy z którego widoku nigdy nie zapomnę. rok 2005
@Wojtekdeo
@Wojtekdeo 2 жыл бұрын
Pan Nixon jako vice prezydent USA landowal na lotnisku bemowo w 1959 roku,natomiast jako prezydent USA w 1972 juz na Okeciu.Pozdrawiam!!!😄👍
@Damian-bm8qz
@Damian-bm8qz 2 жыл бұрын
Fragment oryginalnego dworca z 1934 stał aż do 2016 to taki stary budynek z małą wieżą na dachu odbudowany z resztek po wojnie znajdował się przy terminalu dla prywatnych samolotów
@tomaszkukla3351
@tomaszkukla3351 2 жыл бұрын
Super materiał. Czekam na więcej.
@Breyt-Bogdan
@Breyt-Bogdan 12 күн бұрын
Witam w NOWYM ROQ :) Chciałbym dodać do materiału 16:17, że tuż po tym tragicznym zdarzeniu - lądował "rządowy" Tu-154M "Lux" z Ciałem gen. Wł. Sikorskiego. Fotorelację zamieścił miesięcznik "Skrzydlata Polska". Pozdrawiam :) Bogdan
@Zielona_Migotka
@Zielona_Migotka Жыл бұрын
Gdzie moge zapisać sie na newsletter do sklepu? Czekam na kalendarz Warszawski 2024 ❤Dopiero znalazlam twój kanał i zostaje tu na dobre. Piękne filmy tworzysz. Szacun😊 pozdrowienia.
@PostApocalips
@PostApocalips 2 жыл бұрын
Szkoda, że okres przedwojenny potraktowany został tak troche po łebkach :/ tuż przed wojną wokół Okęcia już był dość ciekawy i rozbudowany system hangarów, w miarę nowoczesnego dworca oraz zakładów lotniczych. Samo lotnisko odgrywało kluczową rolę w czasie wojny Tak samo katastrofa w lesie kabackim. Są znane przyczyny, przebieg całego zdarzenia można prześledzić. Przepraszam, jeśli odbierzesz to jako czepialstwo.
@mediazet7479
@mediazet7479 2 жыл бұрын
To zadne czepialstwo😊 tylko smutna prawda psujaca kontent...😕
@sq5rgpm292
@sq5rgpm292 Жыл бұрын
Pamiętam ten wypadek w roku 1993. Lądował od strony 33. Leciał nad Ursynowem i nad natolinem. Sam sie dziwiłem że przy takim deszczu lądował
@jarosawrzepecki
@jarosawrzepecki 2 жыл бұрын
Concord był tyle wspaniały co nierentowny. Był kosztownym symbolem status British Airways I Air France. Kiedy rozbił się w 2000 roku, a lista pasażerów zaczęła spadać to linie lotnicze dostały do ręki świetny argument by zakończyć żywot tego projektu ery Zimnej Wojny.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 2 жыл бұрын
Łacha Siekierkowska - to byly początki latania. [Awiata, czyli okolice ulicy Batorego (może Topolowej ?) - owszem, ale ciut później]. Zanim powstały warsztaty towarzystwa Awiata (zagarnięte przez carskich żandarmów) już na Solcu dłubał Cywiński i Zbierański. Zalewowe tereny Urzecza (Siekierek, Sielc, Czerniakowa) - czyli - Podmokłe łąki przy Bartyckiej (tam, gdzie potem było szkolne lotnisko Flugplatz Warschau Ost) Kampfeinsitzerschule-Warschau Baloniarze też włóczyli się na tamtym odludziu.
@CPuk22
@CPuk22 2 жыл бұрын
Jak zawsze pełna klasa!
@mediazet7479
@mediazet7479 2 жыл бұрын
Poza tymi nieznanymi przyczynami katastrof i bledami opisow...
@adrianmachnacz9394
@adrianmachnacz9394 2 жыл бұрын
Dopiero do Ciebie trafiłem. Podoba mi się format
@eSUBA94
@eSUBA94 2 жыл бұрын
w intro można dodać jeszcze co łączy handlarza z bronią i dużym samolotem
@hannawroclawski2933
@hannawroclawski2933 2 жыл бұрын
Chetnie bym kupila taki kalendarz, ale czy wysylac do CANADA
@Misiekkr
@Misiekkr Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o “pierwsze” lotnisko RP to temat bardzo dyskusyjny. Pierwszym było -nie funkcjonujace już -lotnisko Rakowice obok Krakowa, wybudowane w 1912 przez Austryjaków a przejęte przez Polaków w 1918.
@motorbieda
@motorbieda 2 жыл бұрын
Kiedy nowy odcinek ??
@tfruba
@tfruba 2 жыл бұрын
Cześć Mikołaj! Czy dobrze kojarzę, że obecny stadion Syrenki stoi na miejscu starego toru wyścigów na Polu Mokotowskim?
@krupamikolaj
@krupamikolaj 2 жыл бұрын
Syrenka jest trochę dalej, w miejscu toru jest zachodnia cześć Polnej, Riwiera i metro
@tfruba
@tfruba 2 жыл бұрын
@@krupamikolaj hmm muszę postudiować stare mapy najwyraźniej :) od urodzenia pochodzę z Mokotowa i nadal tu mieszkam, a nie wiem takich rzeczy. Shame on me :(
@tfruba
@tfruba 2 жыл бұрын
P.s. zapomniałem Ci podziękować za fajny materiał! Fajnie, że są ludzie, którzy chcą pamiętać i potrafią to przekazać. Keep it going!
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 2 жыл бұрын
AZS Syrenka - to malutki obiekt względem obszaru między rondem Jazdy Polskiej (Wawelską) a placem Unii Lubelskiej - wzdłuż całej ulicy Polnej i miejskiego okopu nią biegnącego. Stadionik jest na płd-zach od ogrodzenia hipodromu.
@pieknamorda
@pieknamorda 2 жыл бұрын
Nastepny świetny film, dziękuje bardzo ❤
@rekreacjemikoaja6787
@rekreacjemikoaja6787 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :)
@tjas659
@tjas659 2 жыл бұрын
Dzoen dobry a kalendarz ścienny bedzie dostępny?
@krupamikolaj
@krupamikolaj 2 жыл бұрын
Trzeba sprawdzać na afish.com.pl, ale najpewniej w listopadzie się pojawi :)
@zuzia921
@zuzia921 2 жыл бұрын
super ciekawe i jak zwykle starannie zebrany materiał, nie mogę się doczekać kolejnych filmów! Powodzenia!!
@meehoo3108
@meehoo3108 11 ай бұрын
ostatnio słyszę ogromny huk, myśle, czy przypadkiem jakiś samolot mi nie ląduje na dachu, wchodzę na flightradar tam opis maszyny, że ma 32 lata :) całe szczęście, że już takie trupy nie latają zbyt często i jedynie sobie mogę pomyśleć, jaka to kiedyś była udręka mieszkać w okolicy lotniska
@sowiogorski5648
@sowiogorski5648 2 жыл бұрын
Najlepszy jak dotąd odcinek !! Brawo !
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 9 ай бұрын
16:11 - byla jeszcze katastrofa LOT-owskiego Vickers Viscount w 1962 roku. chyba byly ofiary w ludziach.
@krzysztofb2562
@krzysztofb2562 2 жыл бұрын
Mega ciekawe filmy robisz
@johnadams7909
@johnadams7909 2 жыл бұрын
Fajny filmik i profesjonalnie zrobiony. Gratulacje!
@czestimirkorziszek8441
@czestimirkorziszek8441 Жыл бұрын
"Kościuszko" został wyjaśniony dokładnie i znamy przyczynę.
@mrs9856
@mrs9856 2 жыл бұрын
Zrób Historie Huty Warszawa bardzo mało jest o niej informacji a myślę że zasłużyła na wyróżnienie
@michalk912
@michalk912 2 жыл бұрын
Super film! Pozdrawiam!
@szczepancichal2974
@szczepancichal2974 2 жыл бұрын
Ciekaw jestem tych samolotów które są przy strazy pożarnej lotniska.. Co to za samoloty czy długo latały dla lotu.. By też inne może o tym odcinek? Pozdro dzięki
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 2 жыл бұрын
To skansen przewoźnika.
@SzymonSpZoo
@SzymonSpZoo 2 жыл бұрын
Bardzo lubię Pana opowieści. Niezwykle atrakcyjna treść jak i forma 😊
@Tomasz363
@Tomasz363 2 жыл бұрын
Dobre i ciekaw filmy robisz.Klawo ;)
@ARTofSILESIA
@ARTofSILESIA 2 жыл бұрын
Jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć dlaczego w nie tak dawnej Polsce wymowę litery Ł zmieniało się na L? z czystej ciekawości
@OMAROMAROMAboa
@OMAROMAROMAboa Жыл бұрын
Ta wymowa była uznana aż do drugiej wojny, szczególnie w środowiskach aktorskich. Wymowa ł początkowo pochodziła ze wsi i chłopów, może dlatego podczas komuny została uznana jako jedyną poprawna.
@kittekmusicofficial614
@kittekmusicofficial614 2 жыл бұрын
Zajebisty materiał !
@robertossrobertoss1691
@robertossrobertoss1691 2 жыл бұрын
Katastrofa Kopernika do dzis nie wyjaśniona ? Słabe przygotowanie a najlepsze jest to że masz urywek filmu dokumentalnego wstawiony gdzie gość podaje przyczynę tej katastrofy no ale nie wyjaśniona do dziś 😁
@AmaatooR
@AmaatooR Жыл бұрын
Czuję niedosyt, mało informacji.
@konstantyjanicki8053
@konstantyjanicki8053 2 жыл бұрын
👍
@lukaszj78x
@lukaszj78x 2 жыл бұрын
To nie był Ił "sześćdziesiąty drugi" tylko "sześćdziesiąt dwa". Nikt przecież nie mówi Fiat "sto dwudziesty szósty".
@zuzannaskorniewska3291
@zuzannaskorniewska3291 Жыл бұрын
Fajnie by było gdyby dało się kupić album z tymi zdjęciami ale niekoniecznie tylko jako kalendarz dla roku 2023. Jest już czerwiec tego roku i nie kupię tego kalendarza już a szkoda...
@tomirek7573
@tomirek7573 Жыл бұрын
W którym miejscu obecnego lotniska stał terminal Dobrowolskich i w którym roku go rozebrano?
@krzysztofkrzysiek2335
@krzysztofkrzysiek2335 Жыл бұрын
19:37😂😅
@hofimastah
@hofimastah 2 жыл бұрын
Wtedy też klaskali 👏👏👏👏
@romanwozniak8335
@romanwozniak8335 2 жыл бұрын
Czemu pominięte jest lądowanie i nocny postój radzieckiego Tu-144
@krzysztofb2562
@krzysztofb2562 2 жыл бұрын
Ten komentator z tych wszystkich starych filmów z charakterystyczną wymową "Ł" ma w sobie 100% klimat komuny
@TommyVercetti1918
@TommyVercetti1918 2 жыл бұрын
Świetny kanał. Byłbym wdzięczny za odcinek o przedwojennej Warszawie, czyli miejscach, które były, ale w wyniku wojny zostały zniszczone.
@pawecienkusz1663
@pawecienkusz1663 8 ай бұрын
1962r. katastrofa SP-LVB
@mrfrog8502
@mrfrog8502 Жыл бұрын
15:40 Okolicznosci sa juz znane. Rosjanie przy skladaniu silnika pomineli polowe kulek w lozysku trzymajacym wal silnika. Spowodowalo to stres i nagrzewanie sie materialu az wal pekl. Rozpadajaca sie tarcza sprezarki przeleciala przez tyl kabiny i uciela liny sterujace. Zaloga mogla tylko regulowac wysokosc trymerem. W momencie rozhermetyzowania sie kabiny na tyle samolotu stala jedna ze stiuardes. So dwie wersje wydazen. Pierwsza ze zostala wyssana z samolotu na duzej wysokosci a druga ze stracila przytomnosc i pozostala na tyle kabiny az do tragicznego konca. W tamtycz czasach silniki wysylano do zwiazku radzieckiego do analizy. Rosjanie poczatkowo nie zgadzali sie z wynikami Polskich ogledzin z ktorych wynikalo ze to to byla wina Rosji i zle zlozonego silnika. Dopiero po wielokrotnych ponagleniach polskich inzynierow zgodzili sie z Polska wersja wydazen. Dostepne jest nagranie ostatnich minut z kokpitu gdzie pilot zegna sie ze swiatem. Polecam to tylko widza o mocnych nerwach bo sluchanie tego powoduje ciarki na plecach.
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 6 ай бұрын
Okęcie nie jest najstarszym lotniskiem w Polsce. Starsze są chociażby krakowskie Rakowice-Czyżyny, poznańska Ławica, czy też katowicki Muchowiec. Omawiając lądowanie Concorde na Okęciu, trzeba było wspomnieć, że znacznie wcześniej, bo w 1971 roku, lądował tam jego sowiecki konkurent Tu-144.
@ukaszk9136
@ukaszk9136 2 жыл бұрын
Czy w 20;00 lektorem jest śp. Tomasz Knapik? Bo głos tak jakby podobny
@jandzban972
@jandzban972 2 жыл бұрын
Dałem lajka, ale zbędne ironie. Mam tylko nadzieję, że autor nie poczytuje ich za sarkazm...
@ewajaczewska6311
@ewajaczewska6311 2 жыл бұрын
Jak ja lubilam te ogloszenia przez megafon -"Pasazerowie odlatujacy do Paryza .... pachnialo wiekim swiatem
@paweradzikowska5701
@paweradzikowska5701 Жыл бұрын
w 39 roku mój ojciec ze swoimi żołnierzami walczył o Okęcie z Niemcami bo tam mieli wylądować Anglicy
@kamilm.7650
@kamilm.7650 2 жыл бұрын
Już w przyszłym roku skończą się te inwestycje w Polsce. Mam nadzieję, że Tusk od razu zakończy wszystkie.
@mediazet7479
@mediazet7479 2 жыл бұрын
Oby twe slowa sie...
@marcinrobertkazmierczak
@marcinrobertkazmierczak 2 жыл бұрын
Maciarewicz powinien sobie obejrzeć ten film... w szczególności tę kronikę filmową o mgle i lotnisku.
@kuzkoemperator5863
@kuzkoemperator5863 Жыл бұрын
moja koleżanka Glampaula z tego lotniska wyleciała do Tajlandii
@franek.kedziorek
@franek.kedziorek 2 жыл бұрын
Jak zamkną lotnisko po zbudowaniu cpk to i nowe terminale pewnie podzielą los poprzedników
@paweradzikowska5701
@paweradzikowska5701 Жыл бұрын
ZOSTAŁ TAM RANNY W SZCZĘKĘ CUDEM JĄ ZŁOŻYLI ALE TERAZ WIEMY ŻE JAKO OFICER WYLĄDOWaŁ BY W KATYNIU
@TimeMaker8
@TimeMaker8 Жыл бұрын
Zrób materiał o lotnisku Kraków- Balice
@szczepancichal2974
@szczepancichal2974 2 жыл бұрын
Hej. Lufthansa się jeszcze rozbiła 😉
@szczepancichal2974
@szczepancichal2974 2 жыл бұрын
Jest. Zwracam honor😉
@mediazet7479
@mediazet7479 2 жыл бұрын
Ogladac umic😉, a nie rozumic😕
@berakfilip
@berakfilip 12 күн бұрын
Na co mi stary kalendarz w 2025 roku ??????????????
@wuuemm
@wuuemm Жыл бұрын
Dlaczego mówisz, że katastrofa "Kościuszki" jest do dziś niewyjaśniona? Przecież to copy-paste z poprzedniej tragedii tego samego typu maszyny i wszystko jest jasne. Tyle, że tym razem sowieci się w końcu przyznali do bezsensownego przerabiania łożysk.
@dorsim4039
@dorsim4039 2 жыл бұрын
Bynajmniej Concord był w naszej stolicy a nie co jego brat zawany inaczej concordowskim (wiadomo o czym mowa). A tak ogólnie to dobry materiał w dobrym klimacie.
@wieslawzwolinski6467
@wieslawzwolinski6467 Ай бұрын
4-ro pietrowe niebotyki?
@jacekalchimowicz1321
@jacekalchimowicz1321 Жыл бұрын
W dupe z takim filmem co minutę reklama!!!
@ku8adop
@ku8adop 2 жыл бұрын
dlaczego Polscy mężczyźni kiedyś mieli takie totalnie inne głosy? Tak mnie mega to zawsze zastanawiało, to niby 100 albo nawet nie całe 100 lat a nasz język w ogóle się troche pozmieniał co do brzmienia i wymawiania ale ci ludzie na nagraniach mają też zawsze taki wyzszy głos
@mrowa_wn
@mrowa_wn 2 жыл бұрын
A to akurat dosyć łatwo wytłumaczyć. Kwestia nagrywania/emisji głosu. Ówczesna technologia nie rejestrowała zbyt dużo z dolnych (basowych) rejestrów głosu czy dźwięku. Po prsotu nie były zapisywane pasma dźwięku poniżej pewnej częstotliwości. Więc da się taki efekt też współcześnie odtworzyć właśnie poprzez ucięcie w programie do obróbki dźwięku tych dolnych pasm
@patrykce9571
@patrykce9571 17 күн бұрын
Nie było GMO w karmie
@andrzejswiderski5060
@andrzejswiderski5060 2 жыл бұрын
drugi kmentarz w mim zyciu -'CYMES'😍
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 2 жыл бұрын
Concorde był w Warszawie? A to ciekawe.
@pit848
@pit848 2 жыл бұрын
LĄDOWNIA \\\\\,LĄDOWANIA
@KM-tl4wt
@KM-tl4wt Жыл бұрын
68, ALE LOT TO FIRMA, RAZ AEROFLOTEM, NIE TA FIRMA, POMIJAM PANIE, SŁOWIANKI
@Podchodyskrzataskarbnika
@Podchodyskrzataskarbnika Жыл бұрын
Ej sorry ale nie mogę jak ty ciągle pokazujesz rękoma Mam wrażenie że się tlumaczysz, że nie wiesz a ktoś cię zmusza do odpowiedzi. Co coś tam masz na dłoniach napisane?!?
@strasznyfluox
@strasznyfluox Жыл бұрын
Okęcie nie jest pierwszym polskim lotniskiem!
Olimpiada Warszawa 1952
16:38
Mikołaj Krupa
Рет қаралды 20 М.
Od gruzu do Euro - Stadion Dziesięciolecia
15:50
Mikołaj Krupa
Рет қаралды 110 М.
Try this prank with your friends 😂 @karina-kola
00:18
Andrey Grechka
Рет қаралды 9 МЛН
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН
So Cute 🥰 who is better?
00:15
dednahype
Рет қаралды 19 МЛН
The Castle - 50 years of reconstruction
22:09
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 211 М.
Jak przebiegała Akcja pod Arsenałem?
18:54
Okupowana Polska
Рет қаралды 343 М.
Największa hańba Polaków? - Bereza Kartuska. Historia Bez Cenzury
20:39
Historia bez cenzury
Рет қаралды 364 М.
"Obsługa parowozu podczas jazdy" (1959 r.) /CAŁY FILM/
21:52
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 823 М.
Bestie Bieruta z Rakowieckiej - Przystanek Historia odc. 73
16:00
Historia tego pałacu - Budowa PKiN
1:20:12
Mikołaj Krupa
Рет қаралды 618 М.
Akcja Góral. Czyli jak ukraść Niemcom 100 milionów?
24:01
Okupowana Polska
Рет қаралды 238 М.
To jedne z najtragiczniejszych katastrof w Europie | Katastrofa w przestworzach
41:03
National Geographic Polska
Рет қаралды 216 М.
Ludzie to idioci #4 - akcja po radziecku. Historia bez cenzury
21:47
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,3 МЛН
Miał stać 2, stał 15 lat - Most Syreny
8:10
Mikołaj Krupa
Рет қаралды 68 М.
Try this prank with your friends 😂 @karina-kola
00:18
Andrey Grechka
Рет қаралды 9 МЛН