Рет қаралды 638
Přednáškový cyklus Café Nobel (cafenobel.ujep.cz) pořádá v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz), a to v rámci projektu RUR - Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210, který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR. V rámci cyklu nabízíme několikrát do roka i přednášky pro děti a mládež pod titulem Café Nobel Bez kofeinu.
Ve čtvrtek 12. září 2024 přednášela v rámci této varianty Café Nobel v prostorách Muzea města Ústí nad Labem (www.muzeumusti.cz) malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (natur.cuni.cz).
Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. Jsou to však zároveň neúprosní dravci, vybavení chapadly a obřím zobákem. V minulosti se stali předobrazem řady bájných mořských příšer, jako byl například kraken. A není divu - vždyť některé druhy hlavonožců, především kalmaři a krakatice, patří mezi největší mořské živočichy vůbec. „O životě hlavonožců toho víme úměrně tomu, jak jsme schopni je potkat,“ říká Lucie Juřičková. Zejména hlubinní hlavonožci díky tomu dodnes patří mezi nejtajemnější tvory naší planety.
Doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. (web.natur.cuni...) působí na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UK od roku 2001. Její pedagogická činnost zahrnuje přednášky o bezobratlých, malakologii, naší i mořské fauně. Badatelsky se věnuje převážně dopadu lidské činnosti na společenství měkkýšů a také paleoekologii měkkýšů. Je autorkou řady odborných článků a studií a také autorkou či spoluautorkou několika monografií.
Partnery Café Nobel jsou magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium (www.rozhlas.cz...) a také nakladatelství Academia (www.academia.cz).