Brawo ! Super filmik dzięki niemu na pewno wielu pszczelarzy skoryguje swoje działania hodowlane i odniesie zamierzony efekt. Pozdrawiam bardzo serdecznie.
@weco68 жыл бұрын
Również będę się skłaniał do tej metody, chwała ci za to że chciało ci się nagrywać :) P.S. 17:13 fajnie pozowały pszczółki do obiektywu
@piotrjanczewski76276 жыл бұрын
Ale sam film jest OK tak dalej życzę sukcesów.
@mikoajdumicz25886 жыл бұрын
Dzięki!
@robgal519 жыл бұрын
wydaje mi się że jeśli byś zaizolował matkę (reprpduktorkę) po południu jednego dnia i wypuścił rankiem następnego to miałbyś pewność co do wieku larw i uniknąbyś wygryzienia w rodzinie hodowlanej. A tak poza tym to świetna robota! sam mam zamiar tego roku skorzystać z tej metody
@mikoajdumicz25889 жыл бұрын
+robgal51 Masz sporo racji. Choć i tak przy pszczołach nie ma niczego na 100%. Zawsze mogą wygryźć się matki "wcześniaki". To były pierwsze kroki w stronę wychowu matek. W przyszłym roku planuję hodowlę na ciut wyższym poziomie. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! :)
@JanKowalski-pw4zp5 жыл бұрын
Filmik fajny, i pomysł też - ale te mateczniki to ratunkowe i matki nie zawsze są dobre. Proponuję usprawnić i podawać ramkę z jajeczkami z chowu /Jenterowskiego, / efekt bez porównania lepszy i matki pewniejsze. Pozdrawiam.
@waryasbeekeeper9 жыл бұрын
Szczerości w pszczelarstwie jest deficyt także gratuluje. Na pewno doświadczenie zaprocentuje...
@lukaszpriv9 жыл бұрын
Dobra robota, kolego! Sam mam zamiar troszkę "pohodować" w przyszłym sezonie i cloak board wydaje mi się dobrym rozwiązaniem na własne potrzeby. Ul, który prezentujesz w 2-giej minucie filmu jest jednościenny, prawda? Z jakiego drzewa i jakiej grubości deski go robiłeś? Pozdrawiam! ;)
@mikoajdumicz25889 жыл бұрын
lukaszpriv Dziękuję. Korpusy zrobione są z deski sosnowej o grubości 2,5 cm. Są one na ramkę wielkopolską obniżoną do 18 cm. Waga takiego pustego korpusu mieści się w granicach 4 - 4,5 kg.
@lukaszpriv9 жыл бұрын
Piękna sprawa! Raz jeszcze gratuluję i pozdrawiam!
@beeman12467 жыл бұрын
Witam i dziekuje za super film. To milo ze dzielisz sie Twoim doswiadczeniem. Mysle ze opanowales juz ta metode. Jak zawsze poczatki nie sa latwe. Mam pytanie, czy nastapilo jakies opoznienie w rozwoju tej rodziny? (ile dni?). Czy na dole z matka byla tylko weza (+orginalna ramka z czerwiem), czy moze ramki z suszem. Czy jest jakis sens obok matki z czerwiem dolozyc ramke z miodem? Jeszcze raz dziekuje i zycze spokojnych Swiat Wielkanocnych oraz polepszenia pogody.
@mikoajdumicz25887 жыл бұрын
Witaj. Dziękuję za życzenia! Ta rodzinka miała już czerw na kilkunastu ramkach, była już rozwinięta. Matka, która poszła na dół zdążyła tam zaczerwić chyba ze 2 ramki, a po zasklepieniu mateczników została zlikwidowana i wymieniona na młodą. Także w tym ulu i tak była przerwa w czerwieniu. To w jakimś stopniu przełożyło się na zbiory miodu, bo było mniej czerwiu do karmienia. Jeżeli zależy Ci na tym, by matka idąca pod kratę stale czerwiła to wrzuć jej kilka ramek suszu obok ramki z matką.. Cały korpus suszu się nie sprawdzi, bo pszczoły będą chciały go zalewać nektarem. Ładować tam pokarmu nie ma potrzeby, bo pszczoły na dole są odizolowane tylko przez jedną dobę, a przez tydzień jak ten korpusik tam stał na pewno czegoś sobie naskładały. Głodować nie będą. Pozdrowienia! Pogoda zaczyna się w końcu poprawiać. Praca wre!
@pasiekagorkowo91839 жыл бұрын
Dobrze że nie zniechęciłeś się co do hodowli matek. Powoli a będzie dobrze. Jaką reproduktorkę masz do hodowli. Pozdrawiam.
@mikoajdumicz25889 жыл бұрын
+Dariusz Bernat Nie ma się co zniechęcać. Pierwsze koty za płoty. Jestem samoukiem. Każde doświadczenia z pszczołami sprawiają mi wielką przyjemność. Choć nie wszystko w 100% się udaje. Obecnie nie mam jeszcze reproduktorki. Matkę do reprodukcji wybierałem spośród kupionych matek użytkowych unasiennionych. Zastanawiam się nad kupnem, ale w tym roku jeszcze powielę materiał dwóch innych mateczek, które doskonale się spisały w ubiegłym sezonie.
@janszczepanski500111 ай бұрын
Podejrzewam, że te matki które były już wygryzione mogły być uszkodzone a nawet te w matecznikach. Bo zazwyczaj tak jest ,że pierwsza matka która się wygryzie dąży do likwidacji pozostałych. Myslę ,ze miałes slabe przyjecia w odkładach a te przyjęte były złej jakosści. Pozdrawiam.
@piotrjanczewski76276 жыл бұрын
Dziwna metoda ja preferuję tradycyjneą medodę pozyskania matek pszczelich. Moim zdaniem mogę sie mylić ale pomiędzy 4 a 7 dniem mateczniki wyciął bym i przeniusł na listwe, pszczoły ładnie je wykarmia dwa dni przed wygryzieniem przeniósł bym do lokówek to daje gwarancje że pszczoły nie wytna naszym mateczek.
@mikoajdumicz25886 жыл бұрын
piotr janczewski to dobra metoda, jak nie ma się z czego zbudować startera. Dziś już też przekładam larwy albo puszczam ramkę jentera i buduję starter lub nawet osieracam jedną z rodzin do hodowli. Cloak board jest dobrą metodą hodowli, troszkę więcej zachodu, ale mamy tłuściutkie mateczki i rodzinkę produkcyjną w pełni sprawną.
@pasiekaaqq33356 жыл бұрын
kopia Miodka z 2012....:(
@ermat05 жыл бұрын
Nudy, dotrwałem do 4 minuty, szukam dalej.
@francikbua46505 жыл бұрын
Temat bardzo ciekawy ale film powinien trwać nie więcej jak 3-4 minuty. Za dużo ględzenia o dupie maryni i cmokania. Nie patrz na tomka miodka bo nawet on już robi krótsze filmy. Nikt nie ma czasu siedzieć i wysłuchiwać popierdółwk. Skup się na konkretach i bedzie OK.