Hozzátenném ahhoz a részhez, ahol a medve elleni agresszív harcról volt szó, főleg mivel angol nyelvű források is említésre kerültek, hogy esetleg előfordulhat, hogy azok a feketemedvékről szóltak? (melyek Erdélyben nincsenek). Az amerikai fekete medve kisebb a barnamedvénél, de az embert időnként tekintheti tápláléknak, így agresszíven kell fellépni ellene. A barnamedve viszont nem tápláléknak, hanem esetleg vetélytársnak tekinti az embert, ezért az agresszív fellépés nem annyira javasolt. Tudtommal még halálos medvetámadás esetén sem fogyasztott el medve embert Erdélyben, mely arra utal, hogy valószínűleg nem tekint minket tápláléknak.
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Köszönet a kiegészítésért! Igen, az amerikai forrásokban az általános javaslat, hogy fekete medve ellen aggresszíven és grizzly ellen (ami ugyan a barna medve egyik alfaja, de más jellemzőkkel bír, mint a nálunk élő barna medvék) védekezően kell fellépni, amit azzal magyaráznak, hogy a fekete medvék erdős vidéken fejlődtek ki és élnek, így könnyebben tudnak menekülni, bújkálni a konfliktus elől, míg a grizzlyk nyílt vidéken élnek, ezért aggresszívebben lépnek fel, de általában anélkül, hogy komoly sérülést okozzanak egy másik medvének. Emiatt mondják, hogy a fekete medve nagyrészt menekülni fog, viszont mikor nem, akkor szinte biztosan ragadozó szándékkal támad. Ugyanakkor több videóban is megfigyelhető, hogy az utasító, aggresszívebb fellépést sikeresen alkalmazzák kíváncsiskodó alaszkai grizzlykkel szemben is, ahol gondolom, hogy szintén dominancia tesztelés volt a medve célja. Mivel a mi "normális viselkedésű" barna medvéink is alapvetően inkább bújkálnak és menekülnek, ebből következtettem arra, hogy itt is hasonlóan ragadozó szándékkal fog támadni a medve amikor erre sor kerül. Arról én sem találtam információt, hogy elfogyasztotta-e az áldozatát a medve valamelyik támadás során, így ez valóban alátámasztaná, hogy nem ragadozó szándék volt a támadás mögött.
@boglarkaszoradi45042 ай бұрын
@@TransylvanianHikerÉszak-Amerikában és talán Szibériában is volt már olyan grizzly támadás, hogy a medve kifejezetten vadászni akart emberre! Ezért szokták a már embert kóstolt medvét kilőni, mert ha egyszer eszik emberhúst, utána már kifejezetten keresni fogja! (baromi sok angol nyelvű medvetámadásos igaz sztorit hallgattam -Final Affliction és Grizzly tales oldalakról)
@1982asd2 ай бұрын
Nem tekint tápláléknak de azért nyugalom meg fog ölni ha összefuttok
@praevasc42992 ай бұрын
@@1982asd Nem garancia, hogy meg fog ölni. A medvével való találkozásoknak csak nagyon kis hányadából lesz támadás, és a támadásoknak is csak egy kis százaléka halálos. És ezen a százalékon lehet enyhíteni a megfelelő viselkedéssel. Természetesen semmi nem garancia, mert a medve egy vadállat, és viselkedhet kiszámíthatatlanul, viszont akkor is jelentősen növelhetőek az esélyeink, ha megfelelően viselkedünk.
@janosnothig4316 Жыл бұрын
Tiszta,érthető,informatív és rendkívül összeszedett előadást kaptunk Tőled. Üdítő kivétel ez a hasonló csatornákhoz képest,amelyek nélkülözik az alapvető szakmai alázatot. Szívesen vennék részt olyan túrán amely hasonló gondolkodású tagokból áll. Köszönettel N.J.
@adelcsiki59812 ай бұрын
Gratulálok, szuper videó! (Sajnos, most vettem meg a medvecsengőt, ezek szerint nem kellett volna.) Nagyon-nagyon hasznos ez a videó, rendkívül profin összerakva!
@TransylvanianHiker2 ай бұрын
Köszönöm!
@brigittakernneriebel55039 ай бұрын
Szia. Szerintem szuper jól összefoglaltad a tudnivalókat. Én a Partiumban (Nagyváradon) születtem, gyerekkoromban gyakran kirándultunk Erdély belső részeibe, táborokba, osztálykirándulásokra, vagy csak a családdal. Egy ilyen alkalommal jóbarátokkal sátoroztunk egy eléggé vadregényes helyen, ahol kristálytiszta patak folyt el a sátorunk mellett, nagyon-nagyon szép volt ott az erdő mélyén. Kár, hogy akkor még nem volt fényképezőgépem, hogy megörökíthessem. Egyik kóborlásunk alkalmával találtunk egy nagy bokor bogyós gyümölcsöt (hogy melyik volt, már nem tudom, talán szeder, áfonya, vagy kökény - annyira emlékszem, hogy óriási nagy gyümölcsök voltak rajta, amiket a cigányasszonyok gyakran árulnak Nagyvárad piacain is). Szóval ott csemegéztünk családilag-barátilag, addig, amíg a bokor túlsó oldaláról hirtelen morgásfélét nem hallottunk... és megpillantottunk egy kifejlett nagy medvét, ahogy ő is a gyümölcsöket dézsmálja... hát, mit ne mondjak, hirtelen mindenki jóllakottnak érezte magát és lassan elhátráltunk onnan. Szerencsére a medve nem követett. Én azt tudom mondani, hogy régen/régebben valahogy még nem voltak olyan agresszívak a medvék sem, mint mostanában, hogy szinte naponta hallani róla, hogy a medvék embereket támadnak meg Erdélyben. Sőt, még a pásztorkutyák is veszélyesek lettek, ottani ismerősök mesélték, hogy azoktól már lassan jobban félnek.. Én most már - bevallom - nem szívesen mennék kirándulni Erdély belsejébe, pedig szeretem a havasokat, imádok fényképezni a természetben, de a félelmem erősebb, úgy hogy maradok ott, ahol most vagyok. A beszámoló miatt viszont feliratkoztam hozzád, mert nagyon tetszett, amilyen részletesen összefoglaltad, hogy mit tegyünk, ha medveveszély fenyegetne. Kíváncsi vagyok a további tartalmaidra is, apránként meg fogom nézni őket.
@TransylvanianHiker9 ай бұрын
Szia Brigitta, köszönöm a hozzászólást és a beszámolót a medvés történetről, remélem találsz még neked tetsző videókat a csatornán. Nagyváradi születésű vagyok egyébként :) Valóban én is jobban tartok a kutyáktól, mint a medvéktől, kutyákkal már jártam meg többször is, medvével egyszer sem, bár amióta a videó készült egyszer már hallható távolságban volt egy túrámon. Lehet, hogy a hírek is könnyebben jutnak el hozzán, mint régebben, de mindenképp változott is a medve szituáció. Minden esetre ezért kár teljesen kihagyni ezeket a szép tájakat, élményeket, vannak relatív biztonságos zónák is.
@peterv79022 ай бұрын
Kutyából 10-15 is jöhet, ahogy a másik videóban elmondta az úr, míg medvéből az eddigi ismereteim szerint, ennyi biztosan nem!
@Caligulla48 Жыл бұрын
Rémísztő mindenkèpp! Háàt kösz!
@polaris812611 ай бұрын
szuper videó,köszi! 🤘😉
@hugac5aka2 жыл бұрын
Köszi az informatív előadást! :) Az esztenákkal kapcsolatban: Ha valaki kerékpározni akar Erdélyben, akkor azt csakis a kijelölt útvonalak mentén tegye! Volt pár nagyon rázós juhászkutya kalandom a Kis küküllő mentén, senkinek sem kívánom.
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Hát, nekem még jelzett útvonalon is volt problémám a juhászkutyákkal, függ a hegységtől, a népszerű helyeken ahol hozzá vannak szokva a turistákhoz, talán kevésbé problémás. Tényleg nagyon kellemetlen tud lenni, volt, hogy el is vette a kedvem az egész túrától egy ilyen esemény, még ha fizikailag nem is történt semmi egy kis ijedtségen kívül.
@sziriuszkibernetikaitarsas542 Жыл бұрын
Engem egy igen veszélyes helyen, az óbudai Jablonka utcában akartak kutyák megenni. Öten voltak, abból négy teljesen jámbor, de borjú méretű, meg egy vakarcs, amelyik hisztérikusan heccelte fel a többit. Szerencsére volt nálam pár Balaton szelet, azzal lekenyereztem őket. Ja, és ez nem poénkodás, hanem tényleg így történt.
@imretorok93402 жыл бұрын
Jó lett a videó, sok hasznos információval!! Ilyen részletesen ebben a témában más talán nem is készített filmet. köszi....
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Köszönöm, a két angol nyelvű videó is nagyon részletes és ott példák is vannak.
@timmeadow94092 жыл бұрын
Én inkább a pásztorkutyáktól félnék. Az esztenáknál a parasztok (tiszt.kiv.) magasról tesznek arra, hogy hány kutyát lehet tartani, a nyáj pedig ide-oda "vándorol", bemennek közterületekre is, a kutyák pedig követik őket. Az erdélyi hírportálok szerint nagyon gyakori, hogy rátámadnak a gyalogosokra, biciklisekre stb :/
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Egyetértek, szerintem is nagyobb veszélyt jelentenek a pásztorkutyák, sokszor a gazdájuk sem tudja kontrolálni őket, már ha egyáltalán a közelben van.
@ariboros53592 ай бұрын
Igaz!!!
@anikopatatics2 ай бұрын
Ezekből az a tanúlság hogy ne menjünk ilyen helyre pláne sátorozni!
@TransylvanianHiker2 ай бұрын
Az "ilyen hely", az sajnos nálunk lassan az országban lévő hegyvidék nagy része, nem reális, hogy csak külföldre járjon túrázni az ember. Inkább meg kellene oldani a problémát úgy, hogy legalább a kijelölt turista ösvények relatív biztonságosak legyenek. És persze meg lehet nézni például Kanadát, ahol a megoldás pont az ismertetett elvek betartása, kötelező medvespray, kötelező bear cannister, táborhelyeken kialakított zárható szekrények az ételnek, szemétnek.
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
FOLYTASD ITT Sátorozás a medvék birodalmában: Erdély, Páring-hegység kzbin.info/www/bejne/inK8iYGXds2ea6M Túrázás a Fogarasi havasokban egyedül a ködben, esőben és sötétben kzbin.info/www/bejne/nnq5aZZop7udkNU Vásárolj bármit az alábbi linkekkel, hogy segítsd a csatornát: Emag.ro l.profitshare.ro/l/11990609 Decathlon.ro bit.ly/3vVaSZ1 Hervis.ro bit.ly/3Q0HNCe
@alexkirov75262 ай бұрын
26.00 hát én a kárpátokban járva jobban örültem az 50 12.7 es páncéltörőlőszeremnek tököm fog keringózni egy medvével ha lehet belőle ágyelő is :).
@ildikobodnar-jozsa78026 ай бұрын
Arról tudsz tanácsot adni,ha kutyatámadás várható?
@TransylvanianHiker6 ай бұрын
A pásztorkutyák sokszor tudnak kellemetlenséget okozni sajnos, a legjobb elkerülni őket nagy ívben. Ha a pásztor nincs közelben, érdemes megpróbálni jelezni neki, pl. síppal, füttyszóval, de nem mindig tudják ők sem kezelni a kutyákat, illetve nem mindig akarják. Ha már megtörténik a kontaktus, mindenki másra esküszik, étellel való "lekenyerezéstől", petárdákon át, ultrahangos riasztóig. A viselkedés mindenképp kulcsfontosságú, ugyanúgy mint a medvénél nem szaladunk, nem fordítunk hátat, megpróbáljuk a hidegvéret megőrizni amennyire lehetséges és nyugodt hangon beszélni a kutyákkal.
@Caligulla48 Жыл бұрын
Mivel táplálkozik az a rengeteg medve? Hol talál magának élelmet?
@TransylvanianHiker Жыл бұрын
Amelyikek fent maradnak a hegyekben találnak élelmet, az áfonyát nagyon szeretik, de más növényeket és kisebb állatokat is levadásznak. A probléma azokkal van akik leszorúlnak a falvak, városok közelébe.
@Caligulla48 Жыл бұрын
@@TransylvanianHiker 🐻
@robertr.3795 Жыл бұрын
A medve valójában mindenevő, tápláléka nagyobb része növényi eredetű, gyökerek, termések, de akár füvet is legel. Aztán minden más, amit a fakéreg alatt vagy a földben talál, rovar, giliszta, csiga, egér, esetleg komplett hangyaboly. Télen pedig jó ideig nem eszik semmit. Ha csak húsevő lenne, a havasokon hamar éhenhalna, mert viszonylag lomha és magányos, üldözni-vadászni úgy, mint egy csapat farkas, gyakorlatilag nem tud.
@gyenisattila10692 ай бұрын
A medve általában turistákkal táplálkozik😊
@adammo50ferenczy96 Жыл бұрын
Legyen nálad medvesajt azt szereti..
@TransylvanianHiker Жыл бұрын
Próbáltad? 😁
@timmeadow94092 жыл бұрын
Informatív videó. Vajon akkor is messzebbre érdemes vinni az élelmiszert, ha nem sátorban, hanem menedékházban tölteném az éjszakát? Azt hiszem azokat a kisméretű biwakházakat románul úgy hívják, hogy refugiul. Azoknak elvileg van ajtaja is (jó esetben :D), de attól még a medvék ugyanúgy odajönnének a szagok alapján 1400-2500 m körüli magasságba is?
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Úgy tudom eredetileg védkunyhónak hívják magyarul a refugiu-t, de újabb térképeken szerepel vészkunyhó vagy menedék név alatt is. Ezeket alapvetően vészhelyzet esetére tervezték, vagy ha nem áll fenn ilyesmi, akkor az első érkező kellene először elhagyja őket, ahogy itt is próbáltam tisztázni: kzbin.info/www/bejne/narXapSNl8eXo8k A szagokat biztosan megérzik a medvék ezeken belül is, persze nagyobb biztonságot nyújtanak, mint egy sátor, de hallottam már olyan sztorit, hogy a medve ott motoszkált és egész éjszaka felváltva tartották az ajtót. Mivel nem mindegyiket lehet bezárni, ilyen esetben ugyanúgy távolabb tenném a kaját. Menedékházakba (cabana) viszont be lehet vinni nyugodtan, azoknak mindig van rendesen zárható ajtaja.
@timmeadow94092 жыл бұрын
@@TransylvanianHiker Az számomra is evidens, hogy, ha valaki segítségre szorul, akkor átadom a helyet. Romániában még sosem éjszakáztam védkunyhóban, eddig mindig a völgyben volt a szállásom, lakott területen (Busteni). Ausztriában viszont többször is, mert ott a hütték (Romániában az a cabana) horror áron kínálnak mindent. Volt rá példa, hogy elfogyott a vizem, és a fennsíkon voltam, forrásvíz pedig csak a völgyben volt, ezért bementem a Rax fennsíkján egy hüttébe, és 3 liter vizet vettem 6 (!) euroért :D Sajnos más opció nem volt, mert 2 napra mentem, de már az első nap végén elfogyott. Romániában viszont szerintem megtudnám fizetni a cabana-kat.
@timmeadow94092 жыл бұрын
@@TransylvanianHiker Illetve a sátrazás sajnos nem mindig jön be. Júliusban pl a Hochschwab fennsíkján akartunk sátrazni egy biwakház mellett. De akkora szél volt, hogy az egyik sátrat kitépte a szél a "földből" (júl. 12-13 éjszaka), a biwakház pedig üresen állt, így a csapat nagy része inkább ott aludt. Ha adott esetben egy nálunk jobban rászorulónak átadjuk a helyet, és tisztán tartjuk stb akkor én nem látok különösebb etikai problémát a használatukkal. Egyébként a a Hochschwabon akkor az összes hütte felújítás alatt állt, ezért nem fogadott vendégeket.
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Nyilván, amíg a védkunyhó üres és van alternatíva ha át kell adni a helyet, akkor nincs probléma a használattal. Romániában sajnos gyakran "ingyen szállás"ként kezelik őket, eleve úgy tervezik a túrát, hogy majd védkunyhóban alszanak, hogy ezzel spórolják meg a hátizsákból a sátor súlyát, amit több szempontbóll is problémásnak látok.
@elemermilak98883 ай бұрын
Magyarországon Békés megyében is láttam medvét meg farkast is.
@TransylvanianHiker3 ай бұрын
Igen, néha áttévednek Romániából, Szlovákiából, vagy Ausztriából, Magyarország területére is.
@LuleLule-tj8cu2 ай бұрын
Nagyon ijesztoo😮😮😮😮
@szabogabor29492 жыл бұрын
2 hete Transzfogaras déli tó tele volr medvével, nézték a forgalmat
@TransylvanianHiker2 жыл бұрын
Sajnos ez a helyzet az utóbbi pár évben, azelőtt ilyesmi gyakorlatilag fel sem merült, a rókákat is sikerült odaszoktatni az útmenti sátorozóhelyekhez.
@janoskovacs59152 ай бұрын
Találkoztam a transz fogaras ùt déli részén egy forgalom nélküli helyen . Csinálni akartam egy fotót de mire elővettem a telefonomat a maci egyre közeledett felém pedig motoron ültem ami nem kicsi. A fotóból nem lett semmi .Mikor közel került nagy gáz és hátra sem néztem.
@szabogabor29492 ай бұрын
@@janoskovacs5915 3 méternél közelebb ne jöjjön. pedig ezek békések, de sosem tudni...
@peterv79022 ай бұрын
Miért kellett betiltani a medvevadászatot, amikor egyre kevesebb az erdő? Hozzá kéne igazítani a medveállományt!
@TransylvanianHiker2 ай бұрын
Gondolom, hogy politikai okokból első sorban. A pár hete történt tragédia után megnövelték az éves kilövési kvótát.
@@vanegytepsid Igen, mert én nagyon szeretem és tisztelem az őseim és a nemzetem nyelvét.
@bordecos.r.o.45437 ай бұрын
ha soha nem találkozott a vadonban medvével akkor honnan tudja ilyen magabiztosan😮
@TransylvanianHiker7 ай бұрын
A források fel vannak tüntetve a leírásban.
@gyulavarga43823 ай бұрын
Végy.egy.amd.hatvanotostharomtarral
@tekselajos82672 ай бұрын
Az elejen meg a vegen van a lenyeg "nem talalkoztam meg medvevel", de elmondom nektek mire figyeljetek ha ti igen. Ez egeszen hiteles, kosz h okoskodsz egy kamera elott, majd szamolj be amikor talalkozol egy igazi barna medvevel
@TransylvanianHiker2 ай бұрын
Nyilván valaki, aki látta az autóból (esetleg meg is etette onnan), vagy szembe találta magát vele az ösvényen, mert annyit nem tudott, hogy zajt kell csapjon, sokkal hitelesebb lenne a te logikád alapján. Mindenkinek saját döntésére van bízva, hogy honnan gyűjti be az információit és honnan okoskodik (te pl. a billentyűzet mögül).
@tekselajos8267Ай бұрын
@@TransylvanianHiker te meg eletedben nem lattal medvet eloben , ahogy a vlogger sem, en meg eleg sokszor. csak arrol beszelek, h szep a mese de nem hiteles
@TransylvanianHikerАй бұрын
@@tekselajos8267 Én meg arról, hogy nem az határozza meg az információ helyességét, hogy kitől érkezik. Ebben a konkrét esetben pont az lenne a lényeg, hogy elkerüljük a találkozást a medvével, nem? Na, én elkerültem (pedig lett volna számtalan lehetőségem rá, hogy találkozzak vele), tehát hitelesebben beszélhetek a témában, mint sokan, akik találkoztak vele. Most itt nyilván első sorban a túrázó szemszögéből tárgyaljuk az egészet, nem azokról beszélünk akiknek az udvarát meglátogatja a medve naponta. Ahogy a videóban is mondom, az emberi élet mindig első kell legyen és ilyesmi nem lenne szabad, hogy megtörténjen.
@LászlóJuhász-q8v7 ай бұрын
ISTEN azt parancsolja az embereknek többször is a Szentírásban, a Bibliában, Mózes első könyvében, hogy uralkodjanak az állatokon. Ha az emberek nem engadalmeskednek ISTENnek, az állatok fognak uralkodni az embereken .
@gaborszadai19922 ай бұрын
Erre gondoltál: _És monda Isten: Ímé néktek adok minden maghozó fűvet az egész föld színén, és minden fát, a melyen maghozó gyümölcs van; _*_az_*_ legyen néktek eledelül_ ...?
@LászlóJuhász-q8v2 ай бұрын
@@gaborszadai1992 Nem, de most lett kifestve a lakás, nagyon sok a munka, most nem keresem ki az Igét.